Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. Laatste en telegraphische berichten. Burgerlijke Stand Goes Verkoopingen en Verpachtingen. AD VBRTBNTXEN. daarentegen ander zoogenaamd buitenwerk toelaat, waaronder ditmaal ook mag gerekend worden de aan leg van een tuinderij op betrekkelijk groote schaal door een der notabelste ingezetenen dezer gemeente. Voor het maken van een oesterput met bijbe- hoorende werken te Krabbendijke, voor rekening van den heer J. M. Kakebeeke, hedenavond alhier aanbe steed, is ingeschreven als volgt J. Lindenberg te Wemeldingevoor 45934 P. Sandee te Ierseke37800 L. Laban te Ierseke37651 H. De Groot te Sliedrecht34817 A. Van Popering te Bruinisse. 34597 D. Bolier te Rilland32900 P. Dronkers te Kapelle32519 P. J. Visser Pz. te Hansweerd 32499 L. Van Verre te Kruiningen 32000 C. De Wilde Az. te Kattendijke 31890 D. Herrebout te Terneuzen 30300 M. D. De Putter te Terneuzen 30200 A. Van Marken te Hontenisse. 30150 J. Bruggeman te Hansweerd 29940 B. Den Exter v. d. Brink te Krabbendijke 29640 I. Kraaijenveld te Hansweerd 29500 Heden heeft aan het Departement van Justitie o. m. de aanbesteding plaats gehad van het onderhoud der Rechtsgebouwen en Gevangenissen in Zeeland. Minste inschrijvers waren a. Rechtsgebouw te Middelburg, M. K. Jeras Zonen, voor ƒ3250; b. Gevangenis aldaar, dezelfden, voor 2750 c. Gevangenis te Goes, A. De Beste, voor 3580 d. Rechtsgebouw te Zieriksee, J. Lammerts Az., voor ƒ1398 e. Gevangenis aldaar, dezelfde, voor 1899. De brief, door den Paus tot den Keizer gericht, is thans bekend. De inhoud is den clericalen in Duitsch- land niet meegevallen. Vleiden dezen zich dat de Heilige Vader herziening van de Meiwetten als be paalde voorwaarde voor de door hem te verleenen vergunning tot voorziening in de vacante curies zou stellen, de Paus heeft zich bepaald om op verzachting aantedringen van de maatregelen, die thans de uit oefening van de geestelijke macht en van de geeste lijke bedieningen, evenals het onderwijs en de kerke lijke opvoeding, belemmeren. Die voorwaarde schijnt de »Germania" zachter dan de door het clericale cen trum verwachte. De diplomatie van den Pauselijken Stoel hoeft echter steeds zoo getuigd van fijn heid en doorzicht, dat de vraag voor de hand ligt, of zij inderdaad met de door haar gebezigde formule niet verder denkt te komen, dan met een onbewim- pelden eisch tot herziening der Meiwetten Het ontwerp tot opheffing van de vier laagste klas sen van de inkomstenbelasting en tot invoering van een sterkedrank- en tabaksbelasting als aequivalent is, zooals reeds te wachten was, bij de tweede lezing door de Kamer van afgevaardigden verworpen. Aldus schijnt de kans op verwezenlijking van Bis marck's lievelingsdenkbeeld in rook te zullen ver vliegen. Het hoofdbezwaar tegen het wetsontwerp was gelegen in het voorgedragen aequivalent een belasting op de tabak is in Duitschland in hooge mate impopulair met de afschaffing van de vier laagste klassen van den Klassensteuer konden de leden zich echter wel ver eenigen. De vrees dien de Kölnische koesterde, dat door dezen maatregel tal van aanslagbare ingezetenen, zooals kleine landbouwers, wier inkomen moeielijk te berekenen is, de heffing zullen ontduiken, schijnt niet gewogen te hebben. Het lot dat bij de 3e lezing het ontwerp ten deel zal vallen is niet moeilijk te voorspellen, het ontwerp zal niet aangenomen worden. Het is te betreuren, dat geen ander middel tot dek king van de vermindering der inkomsten, die uit de vrijstelling der minvermogenden voortvloeit, is voorge steld, b. v. een heffing op weelde-artikelen, daar dan het ontwerp tot wet zou zijn verheven. Het nieuwe Fransche ministerie is gisteren opge treden. Zijn president, de heer Ferry, heeft de plannen der regeering ten opzichte van de binnenlandsche en buitenlandsche aangelegenheden ontwikkeld. Het kabinet wenscht verbitterende quaestiën uit den weg te ruimen, verklaart de heer Ferry, en kondigt in een adem aan, dat het de bedoeling van het gouvernement is op de prinsen, die in het leger die nen, eene wet van 1834 toetepassen, die toelaat, hen uit militaire rangen te verwijderen. Als de meest dringende hervormingen noemt de minister-president het tot standkomen der wet op de rechterlijke inrichtingen en de militaire wetten. Om trent de buitenlandsche staatkunde verklaart de heer Ferry, dat zij vredelievend, doch er op gericht zal zijn, om Frankrijk den rang, dien het toekomt, te doen behouden. »De republiek", aldus klonk het van de ministe- riëele tribune, »de republiek wil zich vestigen op drie grondslagen op het gezond verstand, op den arbeid en op den vooruitgang. Een kort programma, doch binnen welks grenzen het belang der republiek op uitstekende wijze kan behartigd worden. Schoon mevrouw Byrne op vrije voeten gesteld is, aangezien Carey haar niet heeft herkend, is de ver denking, waaronder zij, de vrouw van den secretaris der Land-league, rust, oorzaak, dat dit genootschap beschuldigd wordt aandeel te hebben gehad in de moorden, die in Ierland zijn voorgevallen. Het parlementslid Gorst heeft er bij de discussie over het adres van antwoord het gouvernement een verwijt van gemaakt dat het niet krachtiger is op getreden tegen de geheime genootschappen, die den Staat ondermijnen. Te wachten is het, dat Parnell en zijne medestan ders in het Huis der Gemeenten de beschuldiging, dat de Land-league medeplichtig aan de moorden zou zijn, verre van zich zal werpen. Carey is op vrije voeten gesteldhet ligt in den aard der zaak, dat de verklikker te Dublin alles be halve veilig is. Intusschen wordt nog steeds gezocht naar nommer éen, den chef van het complot, dat het moordstaal, waarmede Cavendish en Burke getroffen zijn, wette. Te Parijs, te New-York zocht men hem, of liever, meende men hem te hebben gevonden, doch de sluier des geheims is nog niet opgeheven. In het Oostenrijksche Heerenhuis is de nieuwe on derwijswet na eerste lezing aangenomen. De Minister van Onderwijs bracht hulde aan de verzoenende houding van de geestelijkheid, met den Kardinaal-Aartsbisschop van Weenen aan haar hoofd, waardoor op de school het godsdienstonderwijs zoowel als het gewoon onderwijs tot zijn recht kwam. Het geslacht, dat op de school, gedurende de nieuwe onderwijs-periode, was gevormd, verklaarde de Minister, onderscheidde zich door vaderlandsliefde en gehecht heid aan de dynastie, terwijl de onderwijzers over 't algemeen op de hoogte stonden van hun roeping. Rilland-Bath. Niet, dat men tegenwoordig goud of zilver hier in den grond vindt, maar toch komt het mij niet onbelangrijk voor u te meldendat men oostelijk van deze plaats eene belangrijke verzameling paardenbeenderen uit den grond delft. Zelfs een ge heel paardengeraamte werd dezer dagen uitgegraven, en hoe dieper men in don zoutachtigen grond kwam, hoe blanker de beenderen waren. De haren, zelfs de mest, waren nog zeer duidelijk te onderscheiden. Van welk tijdstip deze paardengeraamten daar kunnen liggen, is niet recht bekend; vermoedelijk zijn zij er begraven in den franschen tijd, toen de Franschen van de N.- Brabantsche zijde over de slikken herwaarts kwamen, vóór den vasten wal veel modderachtigen grond vouden en, omdat de paarden daarin bleven steken, deze oogenblikkelijk afmaakten en lieten liggen. Dezer dagen overleed in het gasthuis te Middel burg de oudste ingezetene dier gemeente, in den ouder dom van 94 jaren. Deze persoon had een veelbewogen leven achter zich. Tijdens de landing der Engelschen in 1809 te Domburg trok het toen kloeke twintig jarige schoone landmeisje weldra de aandacht van een Duitsch officier van gezondheid in Engelschen dienst, die haar spoedig daarna huwde. Bij het vertrek der Engelschen uit Walcheren volgde zij haren echtge noot en maakte verscheidene veldtochten in verschillende werelddeelen met hem mede, tot zij een dertigtal jaren later, na haren echtgenoot en kinderen door den dood te hebben verloren, te Domburg terugkeerde. Later ves tigde zij zich te Middelburg en sleet hare laatste levens jaren in minder ruime omstandigheden in een »oud- vrouwenhofje", vanwaar zij slechts enkele dagen voor haren dood, wegens ernstige ziekte, naar het gasthuis werd overgebracht. Door de politie te Vlissingen is Woensdag ge arresteerd en geboeid naar Middelburg overgebracht een net gekleed persoon, H. L. genaamd, wiens aan houding door den officier van justitie te 's Hertogen bosch was bevolen. Hij wordt verdacht van valsch- heid in geschrifte en is nu naar laatstgenoemde plaats vervoerd. Tengevolge van het onverwacht bericht van den dood van een broeder is een juffrouw te Amsterdam eensklaps krankzinnig geworden. Bij gelegenheid van de tentoonstelling te Am sterdam stelt een Fransche maatschappij tienduizend bedden ter beschikking. Te Gorinchem zijn een herbergier en zijn zoon in hechtenis genomen en naar Dordrecht overgebracht, omdat zij eenige bezoekers van hun tapperij, die wat te rumoerig naar hun zin waren, van de trappen heb ben geszteten. Daardoor ontstond een vechtpartij, waar bij de messen getrokken werden, met dat gevolg dat een der vechtersbazen zeer ernstig gewond werd. Te Maasdijk zijn in de vorige week ontdekt zeven ongeschonden menschengeraamten. Zij hadden ijzeren ketens om den hals, terwijl het hoofd gedeel telijk versteend was. De plaats, waar deze geraamten zijn gevonden, is de voormalige strafplaats voor de beruchte bokkenrijders, van welke velen door den drossaard Clerx tot de galg werden verwezen. In het oude mannen- en vrouwenhuis te Win terswijk heeft men des ochtends twee oude mannen in een kamertje dood in hun bed gevondenmen wil dat zij door het niet behoorlijk dicht draaien der gaskraan zijn gestikt. Burg. en Weth. van Zutfen zullen, om bloemen liefhebbers genoegen te doen en tevens de wandelingen goedkoop te versieren, aan sommige liefhebbers op hun verzoek een of meer bloemperken in de openbare wandelplaatsen tijdelijk in gebruik afstaan, teneinde dat naar hun goedvinden, behoudens zekere voorwaarden, aan te leggen en met bloemen te versieren. Dezer dagen ontving zekere G. te Kampen de boodschap om zich aan het kantoor der registratie te vervoegen, waar hem de heuglijke tijding werd mee gedeeld, dat hij aan successierechten in de nalatenschap van wijlen zijn vader, die reeds geruimen t>jd over leden was, te veel had betaald de somma van éen halve cent. Gedurende dezen korten winter heeft de bekende Friesche hardrijder O. W. v. d. Berg, van Rijperkerk, toch nog ongeveer f220 gewonnen. Te Nes op Ameland is aangespoeld een nog levende potvisch. Het vervaarlijke dier is omstreeks tien meters lang en twee meters dik. Men denkt er 4000 liters traan van te krijgen. Onder de lotelingen voor de nationale militie te Leeuwarden bevonden zich twee paren tweelingen en tevens een paar broeders, die in hetzelfde jaar waren geboren. Een schapenschuur te Vrijenban is des nachts met een daarnevens «taanden hooiberg afgebrandeen 50 tal schapen kwamen in de vlammen om. De vereeniging voor volksconcerten te Angers zal een onuitgegeven en tot dusverre onbekend werk van Mendelssohn, eene symphonie, ten gehoore doen brengen. De componist was slechts dertien jaar oud, toen hij dit toondicht vervaardigde. Een koopman uit Lyon keerde uit Italië terug, waar hij voor 270,000 francs aan diamanten had gekocht. Behalve dezen schat droeg hij nog 6000 francs aan bankbiljetten bij zich in een taschje, aan een gordel bevestigd. Onderweg sliep hij in, terwijl hij zich alleen in een coupé bevond. Bij zijn ontwaken bemerkte hij, dat het taschje verdwenen was. Er was niemand te zien. De politie doet nasporingen. Te Mallow heeft men weder een zoogenaamden »agrarischen" moord ontdekt. Een algemeen geacht pachter, John Brien, is dood in een kuil gevonden. Omtrent de omstandigheden of de daders is nog niets bekend. Voor 1 April zal de Russische firma Chlebin- koff al het zilver voor de kroning van den Czaar gereed moeten heben; de waarde daarvan wordt op 50000 roebels geschat. De troon van den Czaar alleen kost f 33000. Het Kremlin zal electrisch ver licht worden (door 40 groote electrische lampen, elk van 400 kaarsen; de geheele lengte der draden zal 6 wersten zijn). De Raad van Moscou heeft 20000 roebels beschikbaar gesteld voor de versiering der straten en 80000 roebels voor de illuminaties. De stad zal een volksfeest geven, hetwelk 100000 roebels zal kosten. De Czaar zelf geeft uit zijn eigen kas 150000 roebels voor de volksfeesten op het Chodynski- veld650000 flesschen bier zullen onder het volk worden verdeeld, maar de Moskovieten zouden veel liever hun dorst met den nationalen drank »vodka" lesschea. t)e dikste Amerikanen zijn tegenwoordig op eëné tentoonstelling in Nieuw-York te zien. De tentoonstel ling bestaat uit drie vrouwen en zeven mannen, die samen een gewicht van 4000 pond vertegenwoordigen. De dikste vrouw is 26 jaren oud en weegt 312 pond; de dikste man weegt 376 pond. Onlangs heeft men te Buksport, in den Ameri- kaanschen Staat Maine, een eik geveld, die blijkens zijn ringen 120 jaar oud was en waarin men, bij den tachtig sten ring, een speld met 24 brillanten vond. Een vreugdevuur, dat nu reeds sedert 1880 brandt, vindt men bij Troy, in den Staat Ohio. Het werd ontstoken ter eere van Garfield's verkiezing tot President en deed toen een daaronder gelegen steenkolenmijn in brand raken, die nu nog altijd voortsmeult. Het geheim genootschap, dat onlangs te Xeres ontdekt is, heeft een streng socialistisch karakter. Acht tien personen zijn in verzekerde bewaring gebracht en de overheid moet vele papieren in beslag genomen hebben, waaruit de verstandhouding met buitenlandsche genootschappen van dien aard dnidelijk blijkt. Oesterbeurs. IERSEKE, 23 Febr. Diverse zaaioes- ters aangeboden doch niet verkocht. Groote verkocht ad 54 gulden. 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. De heer De Brauw is op zijn verzoek eervol ontslagen als Minister van Ko loniën. Deze betrekking is tijdelijk opgedragen aan den Minister van Marine, den heer Taalman Kip. Par^s, 23 Febr. Slechts de hertogen van Chartres en Alengon zullen van hunne militaire rangen ontzet worden. Omtrent de overige pretendenten wordt niets bepaald. 311e Staatsloterij, 5e kt. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 22 Februari. 7e lijst. So. 1437 f 100000. No. 15638 f5000. Nog. 5756 en 11567 elk f1000. Nos. 250, 6682, 10143, 16834 en 20287 elk f400. Nos. 248, 981, 4003, 4449, 14256, 15023 en 15224 elk f200. Nos. 469, 2755, 4751, 5227, 7947, 9905, 10118, 10821, 10907, 14330, 15019, 18718 en 19152 elk f100. Trekking van Vrijdae 23 Februari. 8e lijst. Nos. 2778. 8836 en 17948 elk f 1000. Nos. 302, 7029, 7661, 16305, 19227 en 20967 elk f400. Nos. 403, 5614, 6471. 6498, 13177 en 20616 elk f200. Nos. 3273, 7411, 8227, 9627, 11466, 11880, 12032, 12400, 15992, 18864 en 20227 elk f100. van 22 tot 24 Febr. 1883. Getrouwd: den 22, Geeraard Kosten, 28 j., weduw naar van Elisabeth Bienzes met Adriana Van Leerdam, 26 j„ jd. Geboren den 23, Jan Karei, z. v. Frangois Crucq en Elizabeth De Dreu. Overleden: den 22, Everdina Johanna Weide, 11 maanden. Datum. Plaat». Voorwerpen. 24 Febr. Z.-Craaiertveer, hout, 26 's-Heer Arendskerke, hoefje, 26 's-H. Hendrik9kinderen, inspan, 27 Goes, woonhuis, 28 Hoedekenskerke, boereninspan, 28 Kruiningen, trerp. land, 28 N.-&St.-Joosland, boereninspan, 28 Ierseke, hoefje, 28 's-Ileerenhoek, woonhuis, 28 Ierseke, opstal woonhuis enz., 28 Kattendijke, hooi, stieren euz. 1 Maart, Nisse, boereninspan, 1 Kruiningen, boereninspan, 2 Camperland, boereninspan, 2 Wilhelminadorp, weihooi, 3 Wolfaartsdijk, hout, 5 Heinkeuszand, boereninspan, 6 Baarland, metselsteen, 7 Kapelle, boereninspan, 7 Nisse, hooi, stroo, huish. goed. enz 7 Waarde, hout, 8 Baarsdorp, boereninspan, 8 Wemeldinge, land, 8 Ierseke, winkelgoederen, 9 Ierseke, winkelhuis, 12 St.-Maartensdijk, boereninspan, 14 Schore, hoefje, 14 Cortgene, boereninspan, 14 Wolfaartsdijk, manufacturen, 15 Goes, penen enz Information. De Vot. Overman. Pelle Kouscher. Pelle en Kouicher Overman. Itembges. A. M. Tak. Mulock Houwer. Karseboom. Mulock Houwer. De Vos. P.Overman Pilaar. 4 April,'s-Heerenhoek, boereninspan, Roelof. Pelle en Rouicher. De Vos.. Karseboom. Pelle en Kouseher. Pelle en Rouscher. P. Overman. I)e Vos. Pilaar. Ontv. reg. De Vos. Pelle en Rouscher. Sipkes. Pelle en Rouscher. Roelof. De Vos. Pelle en Bouscher. P. Overman. Heden werd ons ouderhart diep ge troffen door het onverwacht overlijden van onzen jongsten lieveling JOHAN PIETER, in den aanvalligen leeftijd van twintig maanden. Vlissingen, 17 Februari 4883. C. MATERS. T. MATERSBoshofe. Algetneene kennisgeving. Tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwdkinderen en hare hoog bejaarde moeder, overleed heden, in den ouderdom van ruim 53 jaar, mijne geliefde echtgenoote JOHANNA CATHARINA HIL- LEGONDA DRONKERS. Dat zij leefde en stierf in het geloof in haren Heiland Jezus Christus lenigt onze smart. Maarssen, 21 Feb. 1883. A. KLAP. Voor de vele en veelzijdige blijken van deelnemingons betoond gedurende de ziekte en bij het overlijden, den 4 dezer, van ons geliefd zoontje MARKUS, betuigen wij bij deze onzen oprechten dank. Goes, 21 Februari 1883. M. DE BOKX. M. DE BOKX—Zandee. Daar het mij onmogelijk is de vele brieven enz. afzonderlijk te beantwoorden, betuig ik, ook namens de familie, langs dezen weg aan allen, die blijken van hunne deelneming gaven bij het onvergetelijk ver lies, door ons geleden, mijnen oprechten, hartelijken dank. Colijnsplaat, 21 Februari 1883. L. J. VAN DER MOER. V Bij dezen betuig ik mijnen hartelij ken dank voor de vele bewijzen van deel neming bij het terugtreden in mijn ouder lijke woning. In het jaar 1880 verliet ik mijn dierbare ouders met al mijne ledematen, maar de terugkomst is droevig. Na de zware ramp, die mij verloopen jaar getroffen heeft, heb ik met veel hulp van God mijne ouders in gezondheid weergevonden. Goes, 23 Februari 1883. J. BAK. Bij dezen betuigen wij onzen harte lijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling, ondervonden bij de thuiskomst van onzen geliefden zoon en broeder JO HANNES. Was het bericht treurig, nog veel meer was het weêrzien blijdschap, daar God het alles wel heeft gemaakt. Goes, P. BAK. 23 Febr. 1883. J. M. BAKLeenpoel. F. W. STOEVER. M. STOEVER—Bak. A. BAK. Th. BAK. D. BAK. V De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun 25jarige echtvereeniging ondervonden. Goes, Febr. 1883. F. VONK en Echtgenoote. De ondergeteekenden betuigen, na mens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, hunnen oprechten dank voor de deelneming, ondervonden bij het overlijden van den Weledelen heer G. H. KAKEBEEKE. Q. C. J. Van der MEER MOHR Kakebeeke. P. Van der MEER MOHR. Dengenen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel of de erven van MARIENUS LANGEMAIRE en zijne huisvrouw CORNELIA HUGE, onder Nisse, wordt verzocht daarvan op gave of betaling te doen ten kantore van de Notarissen PAARDEKOOPER OVER MAN te 's-Qravenpolder of PILAAR te Goes. Bij akte, den 20 Februari 1883 verleden voor den Notaris Mr. J. L. H. LIE BERT te Goes, is tusschen JASPER LEMSON, opzichter te Ierseke CORNELLS DAVID BOLIER, aannemer te Scherpenisse CORNELLS ADR1ANCS ELIZA SAUER, opzichter te Ierseke HENDRIK CHRISTIAAN SAUER, hoofd onderwijzer te Wemeldinge GERR1T VAN REE, geneesheer te Noord- gouwe en JOOST S1NKE, opzichter te Ierseke, ieder voor 2 aandeelen, aangegaan eene MAAT- of VENNOOT SCHAP, gevestigd te Ierseke, ten doel heb bende de Oe6terteelt en Visscherij in de Ooster-Schelde, ingegaan bij het verlijden der akte en eindigende 31 Maart 1890 of bij verlenging telkens met 5 jaren, tot uiterlijk 31 Maart 1895. Het bestuur, thans bestaande uit de drie eerstgenoemde aandeelhebbers, zal in alle zaken, de maatschap betreffende, handelen onder den naam van Bolier Co., uitge zonderd tot het opnemen van gelden en het aangaan van borgtochten, waartoe eene bijzondere volmacht of medewerking van al de vennooten wordt vereischt. Voor handelingen door de aandeelhebbers, geen bestuursleden zijnde, is de maatschap niet verbonden.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2