1883. N°. 24 Zaterdag 24 Februari. Bij dit iioinmer behoort een bijvoegsel. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. SS^r- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 28 Februari 1883. Wemeldinge. Woensdagavond hield de Nutsvereeni- ging »Goed rond, goed Zeeuwsch", haar voorlaatste vergadering in dit seizoen. De heer H. G. Hartman Jz., uit Goes, eerelid der vereeniging, trad als spreker op en schetste de plaats van den mmsch in de geschie denis der beschavingwaarbij hij de verschillende uitvin dingen en ontdekkingen recht liet wedervaren, om te eindigen met een woord van opwekking tot algemeene samenwerking ter bevordering van ontwikkeling en beschaving. Een tal van bijdragenniet alleen van onderscheidene leden, maar ook van de heeren L. A. Tindal Hallungius, J. A. Neeteson en W. F. K. Lens hoek uit Goes, verhoogden het genoegen van den avond en het woord van den president, den heer H. C. Sauer, bij het sluiten der bijeenkomst gesproken, dat »Goed rond, goed Zeeuwsch" steeds zich moge handhaven op hetzelfde standpunt, als tot hiertoe ingenomen, vond voorzeker instemming bij alle aanwezigen. Nisse. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is als volgtGetal kiezers 38. Uitgebrachte stemmen 28. Van onwaarde geene. Vol strekte meerderheid 15. Hiervan verkreeg L. Nieu- wenhuijse 14, J. A. Geill 8, J. Koeman 4, A. Nieu- wenhuijse 1 en J. Schout 1 stem. Herstemming alzoo tusschen L. Nieuwenhuijse en J. A. Geill. Borssele. De aanbesteding van het verbouwen der directiekeet aan den zeedijk alhier is goedgekeurd. Zooals men zich herinnert, bedraagt de aanneraings- som ƒ170 meer dan de raming ad ƒ4425. Het da- gelijksch opzicht zal worden uitgeoefend door dhr. A. De Muijnck, oud-timmerman alhier. Rllland-Bath. Nadat het gebouw der zelfregistree- rende peilschaal is afgebroken en de noodige uitgra vingen zijn geschied, zijn de op elkander staande buizen dezer dagen rechtstandig gebracht, en is men nu ver der bezig nog dieper te graven, teneinde de andere buizen te kunnen leggen. Colijnsplaat. In de laatste wintervergadering der afdeeling Noord-Beveland" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad Woensdag 11. alhier de heer W. J. Van Gorkom uit Goes als spreker op. In eene uitvoerige en allerboeiendste improvisatie voerde de spreker zijne hoorders naar Zuid-Afrika en zijne kolonisten, onze stamgenooten. Vóór de pauze ont wikkelde hij de geschiedenis der Kaap-kolonie, in 1652 door de Oost-Indische Compagnie gesticht, tot heden. Hij ging nauwlettend na wat vooral in deze eeuw, onder Britsche souvereiniteit, de moederDe Kaap, en de vier dochtersNatal, de Oranje-Vrijstaat, Kaffraria en inzonderheid de jongste en belangwekkendste, Transvaal, geleden en gestreden hebben. Dat toen ook Thomas Francois Burgers en wat hij in Transvaal gewrocht heeft, met gloed herdacht werden, is klaar voor ieder, die geen oningewijde in de geschiedenis dier republiek is. Na de pauze stond de spreker stil bij den politieken, maatschappelijken en zedelijken toestand van Trans vaal en hare bewoners, en zoo iemand, dan is de heer Van Gorkom gerechtigd over die zaken een oordeel te vellen. De vraag, in hoeverre het voor Nederlanders raad zaam is, naar Transvaal te emigreeren, werd door spreker in dier voege beantwoord, dat bekwame en eerlijke handwerkslieden daar ruimschoots hun brood kunnen verdienen, ja fortuin kunnen makendat voor alsnog Transvaal voor geleerden niet te verkiezen is, wel echter voor bekwame geneesheeren en landmeters, en dat het voor landbouwers zijn pro en contra heeft. Wel is de grond er uiterst vruchtbaar (2 oogsten per jaar) en goedkoop, maar daar staat tegenover, dat men de voornaamste gemeenschapsmiddelen en markten mist, onontbeerlijk voor den bloei van landbouw en veeteelt. Met de voordracht van het - schoone Zuid- Afrikaansche volkslied eindigde spreker zijne rede. De voorzitter was gewis de tolk aller aanwezigen, toen hij den heer Van Gorkom hartelijk dank zei voor diens interessante en leerrijke voordracht en den wensch uitte den spreker van hedenavond meermalen hier te zien optreden. De ontvanger der dir. bel. en acc. C. C. A. M. Dominicus, te Colijnsplaat c. a., is uit 's Rijks dienst ontslagen. Middelburg. Gedurende het jaar 1882 zijn door de gemeente-politie alhier opgemaakt de volgende pro- cessen-verbaal, als: 38 wegens diefstallen; 6 misbruik van vertrouwen en oplichterij1 verbreking van af sluiting 28 moedwillige mishandeling en verwonding 5 kwetsing der zeden4 landlooperij en bedelarij8 laster; 4 rebellie; 145 overtredingen van algemeene wetten, provinciale en plaatselijke verordeningen; 162 eenvoudige dronkenschap; 45 dronkenschap, waardoor het openbaar verkeer of de orde verstoord werd 2 tappen aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar; 2 tappen zonder vergunning; 2 het ten verkoop in voorraad hebben van sterkedrank in het klein, zooder vergunning; 1 het verkoopen van sterkedrank in het klein, in een localiteit, zonder dat daar tot tappen vergunning was 1 het toedienen van sterkedrank aan kennelijk dronken personen; 1 het in een lokaal, be stemd voor kleinhandel in sterkedrank, niet zichtbaar voorhanden hebben der wet en vergunning. Ter zake van dronkenschap werden 90 mannen en 1 vrouw tijdelijk in bewaring gesteld. Tegen 15 personen is een bevel tot voorloopige aan houding afgegeven. Aan 24 personen is een nachtverblijf verleend. Van vreemdelingen werden er 8 zonder geld of middel van bestaan uit deze gemeente uit het Rijk verwijderd. Zelfmoorden hebben er twee plaats gehad. Bewijzen van besmettelijke ziekten zijn opgeplakt 26 wegens mazelen; 23 roodvonk; 2 diphtheritis7 febris typhoïdea. Tolen. Alhier is een troepje jongelieden zóo slecht, zóo goddeloos, dat zij zelfs niet waardig zijn een aalmoes aan de armen te geven Verbeeldt u, hier zijn Rederijkers en die durven elk jaar komediespe len Zij doen dat wel onder de goedkeuring en den toeloop van 't publiek, van de meest beschaafden uit de gemeente zelfs, en zij hebben er niet hun eigen belang mee op het oog, maar geven heel onbaatzuch tig al de voordeelen aan de armen, nog wel de diaconie- armen der Ned. Hervormden, doch 't is een groot verschil hoe men de dingen bekijkt. De gemeente Tolen heeft dit liefdewerk meer dan 25 jaar gepre zen en predikanten en diakenen hebben er zich innig over verheugd, maar de oogen van dezen waren niet beneveld door dwaze vooroordeelen. Tegenwoordig worden de zaken door een Dordtschen bril bekeken en met dit wapen ziet men veel zonden, die een an der ontsnappen. Men heeft dan ook nu ontdekt, dat de werken der heeren rederijkers boos zijn, en dat hun giften besmet zijn met zoodanige gruwelen, dat de zieltjes der bedeelden daardoor rechtstreeks ten verderve gevoerd worden. Wie weet, hoeveel of er in die 25 jaren al door verloren gegaan zijn 1 In de vergadering van den kerkeraad van 14 Febr. heeft men het weten door te drijven, dat de som van f 52,64%, die door de rederijkers reeds bij den boek houder der diaconie gestort was, weder te hunner be schikking gesteld werd wilden zij ze niet terugnemen, dan konden zij haar er ditmaal nog laten, maar zij zouden er geen dankbetuiging voor ontvangen, en in 't vervolg zou het geld, op zoodanige wijze bijeenge bracht, bepaald geweigerd worden. Met 7 tegen 4 stemmen werd dit voorstel aangenomen. Eene menigte menschen zijn hierover verontwaar digd. De vereeniging Door oefening volmaakter", waarvan de rederijkerskamer »Cats" een onderdeel is, heeft dadelijk in eene druk bezochte vergadering met eenparige (55) steramen besloten het geld terug te nemen en het aan de soepcommissie en de commissie tot wering van bedelarij voor extra-bedeelingen te schenken! Nog een heldendaadDe vorige week liad de voorzitter van den kerkeraad eene vergadering belegd, maar dr. Schot, scriba, was zoo vrij er eene te be leggen een dag vroeger. Natuurlijk was die vergade ring van nul en geener waarde, maar den volgenden dag wist de heer Schot te bewerken, dat zij en de genomen besluiten wel degelijk als wettig werden ver klaard Van deze handelwijze is ds. Crull bij het classicaal bestuur in protest gekomen. Van goed ingelichte zijde meldt men ons, dat de heer R rentmeester van het kroondomein te Tolen, in den nacht van 21 op 22 dezer plotseling overleden is. Hoofdplaat. In de openbare raadsvergadering van Dinsdag jl. werd op de begrooting voor 1883 een post van 4600 gulden gebracht tot verbouw der beide, in de laatste jaren nieuw gestichte, scholen. Aan de school no. 1 zal een groote regenbak gemetseld wor den, teneinde bij eventueele droogte de gemeente van drinkwater te kunnen voorzien. Onze beide kerkge bouwen bezitten ieder wel een flinken regenbak, doch die worden jaarlijks voor een spotprijs verpacht. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen: tot herziening van de indeeling van de kiesdistricten, de heeren Schaep- man, Van Eysinga, De Beaufort, Godin de Beaufort en Van Asch van Wijck betreffende den kinderarbeid, de heeren Borgesius, De Jong, Heydenrijck, Ruys en Van der Kaay. De Minister van oorlog heeft op een adres aan het bestuur van het te Wageningen gehouden land- bouw-congres te kennen gegeven, dat volgens de be staande wetten geen verandering in den tijd van de oefeningen der Nationale Militie kan gemaakt worden, maar dat bij de herziening op den wensch van het congres zal worden gelet. Ten stelligste wordt aan het Rott. Nbl. uit Den Haag bet gerucht tegengesproken, dat er aan 't Ministerie van Water staat sprake van zou zijn om de werkzaamheden der posterijen des Zondags te verminderen. Aan den hoofd-agent der Singer-Maatschappij, den heer W. Kappelmeier, magazijn houdende Kalver- straat 25 te Amsterdam en bij mej. de wed. B. Fa- bery De Jonge alhier, werd, nadat eerstgenoemde er zich gedurende de laatste jaren in mocht verheugen enkele naaimachines ten dienste van 's Konings hof houding te leveren, thans vergunning verleend Z. M. wapen te voeren. Te Amsterdam is een nieuwe zelfstandige vrij metselaarsloge opgericht, met den naam Nederlandsche Vrije Loge, die zich niet onderwerpt aan het Groot- Oosten, maar in vriendschappelijke verhouding wenscht te staan tot alle Nederlandsche loges. Of z j zal erkend worden (De vrije Pers.) De stationschef te Voorburg en zijn adsistent zijn uit hun dienst ontslagen en stonden wegens het onlangs plaatsgehad hebbend spoorwegongeluk terecht. Het O. M. eischte tegen den eerste een straf van drie maanden cel, tegen den laatste zes weken. Aan de »Allgera. Corresp." wordt medegedeeld dat baron Nordenskiold door tussclienkomst van den Nederlandschen Minister-resident te Stockholm, den heer Wttewaall van Stoetwegen, aanzoek heeft gedaan om den in 1596 door de Hoog Mogende Heeren Staten- Generaal der Vereenigde Nederlanden uitgeloofden prijs van ƒ25 000 deelachtig te worden die toen uitgeloofd werd aan den ontdekker van een weg door de Arctische zeeën naar China en Japan. De Hollanders ondernamen toen menigen tocht, die van hun energie en onder nemingsgeest getuigde, maar den doortocht vonden zij niet. Daar nu de resolutie der Hoogmogenden van 13 April 1596 geen bepaling inhield omtrent de nationa liteit van dengene, die het vraagstuk zou oplossen, noch omtrent den termijn binnen welken dit zou moeten geschieden, beweert de leider van de »Vega," die 300 jaar later de verlangde doorvaart vond, op de uitgeloofde som recht te hebben. Er is slechts een kleine aanmerking. In 1596 zocht men de noordwestelijke doorvaart en Nordenskiold vond de noordoostelijke. Naar wij vernemen, is het beruchte besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië omtrent het voorloopig uitstellen der triangulatie van Sumatra, aan welk besluit de Koninklijke goedkeuiing was ont houden, eindelijk ingetrokken, zoodat men mag verwach ten, dat er met dat belangrijke werk spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Het wekt slechts bevreemding, dat de intrekking van bedoeld besluit zoolang op zich heeft doen wachten, niettegenstaande de Minister, volgens zijn mededeeling in de Memorie van beantwoording op de Indische be grooting, reeds in de maand Augustus van het afgeloopen jaar den Gouv.-Gen. had medegedeeld, datdeKoninklijke goedkeuring op het door hem genomen besluit niet kon worden verleend. (Vad.) Naar het »Alg. Dbld." verneemt is uit Holland telegrafische last aan de Indische Regeering gezonden, om zich te onthouden van het nemen van een eigen machtig besluit in zake de exploitatie der Sarnbalioeng- kolen. Voor de slachtoffers van de ramp te Muiden is in het geheel -16.056.80 ontvangen. H K H. prinses Marianne heeft 200 tot dit doel afgestaan. Kapelle. Aan de herstemming voor een notabele bij de Ned. Herv. gem. alhier op Woensdag 21 Feb. jl. namen 78 stemgerechtigden deel. Van de ingele verde biljetten waren 2 blanco, terwijl van de 76 overige geldige stemmen de eene helft op den heer S. Kramer en de andere helft op den heer J. Van Maris uitgebracht werd. In dit geval moest het lot beslissen, dat ten gunste van den heer S. Kramer uitviel. Toezegging van beroep verleend naar Numansdorp aan ds. C. B. Oorthuis, te Woudrichem. De bekroning van wege het Comité var. school verzuim alhier voor getrouw schoolbezoek over 1882, zal plaats hebben op 13 of uiterlijk 20 Maart aanst. De 25 kinderen, op de lijsten der leerlingen van de scholen of onderwijzers alhier niet gevonden wordende, zijn te verdeelen als volgt: 10 hebben de school reeds verlaten, als 12 jaar of bijna 12 jaar oud zijnde; 3 zijn ziekelijk; 4 nu aangegeven voor de lagere school3 zijn schippers kinderen, die aan boord hunner ouders wonen; 1 bezoekt eene naai- en breischool; 1 is idioot; 1 is ongevaccineerd en 2 zijn bepaald onwilligen. No 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare meisjesschool te Bergen-op-Zoom is mej. M. Sterk, onderwijzeres aan de O. L. school te Tolen. (M. Ct.) Aan de hoofden van scholen in Nederland is door de vergadering van geneeskundige inspecteurs eene circulaire gezonden, waarin gewezen wordt op de vele bewijzen van vaccinatie, die niet voldoen aan de voorschriften der wet. De onderwijzers worden uitgenoodigd zulke bewijzen niet aan te nemen. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Groede is benoemd de heer P. C. De Jonge, te Oud-Beierland. De «Vereeniging voor H. Onderwijs op Gerefor meerden grondslag" zal haar jaarvergadering houden te Arnhem op 20 en 21 Juni. Benoemd te Amsterdamtot hoofd aan de tweede openb. lagere school le kl. J. Stamperius, onderwijzer aan de burgerschool te Alkmaar; tot derde onderwij zeres aan de openb. lagere school le kl. no. 29 mej. II. C. J. Dominicus Van den Bussche, onderwijzeres te Alkmaar. De Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen, zal dit jaar haar Algemeene Verga dering den 15n en 16nMei te Nijmegen houden. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 23 Februari 1883, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. J. J. v. d. B., te Ierseke, beklaagd van het niet weghalen van goederen van de losplaats der haven te Ierseke, veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 2o. A. G., C. M. en C. Van L., allen te Ierseke, beklaagd van het maken van burengerucht, ieder ver oordeeld in eene geldboete van f7,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 3o. J. M. en A. Sbeiden te Colijnsplaat, be klaagd van als voren, ieder veroordeeld in een geld boete van f5,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 4o. T. II., te Colijnsplaat, beklaagd van het laten Ioopen van vuilwater op de straat te Colijnsplaat, veroordeeld in eene geldhoete van f 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. J. II., D. K., C. K., J. K., D. V., A. S„ allen te Colijnsplaat, W. M. te Wissekerke, M. K., te Geersdijk, beklaagd van het rapen van schelpvisch, ietar veroordeeld in eene geldboete van f10, subs. 2 dagen gev.straf c. e. 6o. W. v. d. W., te Geersdijk, beklaagd van als voren, veroordeeld in eene geldboete van f 4,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 7o. J. V., te Kapelle, beklaagd van het niet be- hooilijk zorgdragen om te beletten dat de hond, dien men bij zich heeft, in het jachtveld wild opspoort, veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev straf c. e. 8o. J. v. Ate Hansweert. beklaagd van het be jagen van eens anders jachtveld, zonder vergunning, veroordeeld in eene geldboete van f10, subs. 2 dagen gev.straf c. e. 9o. A. V. d. M., te Oudelande, beklaagd van het bemachtigen van wild, op andere dan ingevolge de wet geoorloofde wijze veroordeeld in eene geldboete van f20, subs. 3 dagen gev.straf c. e. •lOo. A. V. d. V., te Krabbendijke, beklaagd van het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, veroordeeld in eene geld boete van f20, subs. 3 dagen gev.straf c. e. llo. M. C., te Ierseke, beklaagd van alsvoren, zulks 2 malen, veroordeeld in twee geldboeten van f20 elk, subs. 3 dagen gev.straf c. e. voor elke boete. 12o F. V. K., te Ierseke, beklaagd van het zich met een wildstrik bevinden in het veld buiten open bare wegen of voetpaden, veroordeeld in eene geld boete van f20, subs. 4 dagen gev.straf c. e. 13o. M. V. H., te Waarde, beklaagd van alsvoren, veroordeeld in eene geldboete van f10, subs. 2 dagen gev.straf c. e. Als eene bijzonderheid meldt men ons dat Don derdag op de verkooping van den boereninspan van wijlen dhr. J. Wabeke te Rilland, een kalf van 5 dagen oud is verkocht voor f36. Heinkenszand. Gelijk in de meeste gemeenten wel het geval zal zijn, ondervindt ook hier de arbeidende bevolking maar al te zeer de nadeelige gevolgen van den middelmatigen oogst van verleden jaar. Waar aan den dorsch in den regel twee a vier arbeiders een geheelen winter werkzaam waren, treft men deze getallen op vele plaatsen slechts voor de helft aan of is de tijd op den vloer aanmerkelijk verkort. Een voorrecht derhalve dat de zachte weersgesteldheid.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1