Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Overzicht van den stand der koersen. Buitenlandsch Overzicht. heden der posterij op Zondag aanzienlijk in te krimpen. Tot dat einde worden gegevens verzameld, op welke wijze deze beperking van dienst het best is overeen te brengen met de wenschen der belanghebbenden. Bij Kon. besluit is de benoeming Tan den bur gemeester der gemeente Hoog-Blokland W. Lotsy tot secr. dier gemeente goedgekeurd. Benoemd bij de rust. schutterij in Zeeland, 4e bat., tot den luit.-adj. I. W. Van de Plassche, thans 4 e luit. Tot gemeentegeneesheer te Warmenhuizen is be noemd de heer H. Huneman te Westbroek. TWEEDE KAMER. Dinsdag is ingekomen een ontwerp tot goedkeu ring der toetreding van Nederland tot het voorstel van Egypte betreffende de gemengde rechtbanken. Bij de discussie over de geldleening, in welke discus sie de Minister van Financiën ook namens den Minis ter van Koloniën, die zijn ontslag indiende, het ont werp verdedigde, verklaarde de heer A. Van Dedem namens zijne vrienden tegen te zullen stemmen op grond van de ontbrekende financiëele plannen. Verschillende bedenkingen werden voorts ontwikkeld. De Min. van Financiën verdedigde uitvoerig de nood zakelijkheid van het bedrag en de rente van de leenings- wet, en verklaarde in het votum over dit ontwerp geen uitspraak te zien over zijn fmanciëel beleid. Hij kondigde zeer spoedige indiening van het munt-ontwerp aan. Door dhr. Gleichman en anderen is voorgesteld de rentewet op 4 percent te bepalen. Het algemeen debat werd gesloten en leverde dit resultaat op, dat men de aanneming van de leeningswet als zeker kan beschouwen, maar dat de Kamer er prijs op stelt den Minister te overtuigen, dat men geen vertrouwen in zijn financieel beleid heeft. Hansweerd. Jl. Vrijdag hielden eenige vrienden der Evangelie-prediking alhier eene bijeenkomst in het gebouw der »Vereeniging tot Evangelisatie". Aanlei ding daartoe was de hoogst ongepaste wijze, waarop de president in Januari jl. die vereeniging had ver laten hierdoor toch was wanorde en scheuring ont staan, die het voortbestaan der vereeniging in gevaar brachten. Bovengenoemde bijeenkomst werd bijgewoond door eenige ingezetenen (waaronder leden der ver eeniging), die gaarne vrede en eendracht zouden her steld zien, terwijl aan het einde der vergadering zich een dertigtal personen voor het lidmaatschap aan meldden. Over hunne al- of niet-toelating wordt binnen en kele weken beslistalleen degenen tegen wie men ernstige bezwaren inbrengt, kunnen afgewezen worden. In de bestuurs- en ledenvergadering van jl. Maandag werden twee nieuwe bestuurders gekozen in plaats van den afgetreden president en den secretaris. Biezelinge. Op Zondag 25 Febr. a. s. hoopt onze nieuw beroepen predikant ds. J. C. Sikkel zijne intrede te doen. Hij zal des morgens worden bevestigd door on zen vroegeren predikant ds. Nahuijs, thans te Zeist. Nieuwdorp. Bij de Chr. Ger. gemeente alhier is tot predikant beroepen ds. J. A. Goedbloed te Aksel. H. K. H. Prinses Hendrik was Zondagvoormiddag tegenwoordig bij de godsdienstoefening in de Klooster kerk te 's-Hage, onder het gehoor van ds. D. P. M. Huet, pred. te Goes. Ds. J. Kromsigt, die gedurende 43 jaren predi kant der Herv. gemeente te Cortgene is geweest, hoopt op 25 Maart aldaar afscheid van zijn gemeente te nemen. In dien tijd heeft hij 47 beroepen naar andere gemeenten ontvangen. (D.) Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. ge meente te 's-Heerenhoek ds. H. C. II. Reijers te Hekendorp. Borssele. De vrees voor opheffing der Zondagsschool alhier zal blijken ongegrond te zijn. Door de bemoei ingen van den oprichter zal, met medewerking van eenige andere voorstandershet onderwijs kunnen worden voortgezet. In eene te Middelburg gehouden vergadering van het onderw.-gezelschap in het arrond. Middelburg heeft de heer J. Sanders, onderwijzer in huisvlijt te Middel burg, een voordracht over dit leervak gehouden. Bij de discussie rees al aanstonds de vraag, in hoe verre dit onderwijs ook op de lagere school op zijn plaats zou zijn en in dit geval ingevoerd zou kunnen worden? Algemeen bleek men zeer ingenomen met de zaak, betreurde men den weinigen opgang, dien zij ook te Middelburg maakte en meende men pogingen te moeten doen, om haar meer bekend te doen worden. Bestaat er nog weinig uitzicht op algemeene invoering van dit leervak, zoowel wegens vermeerdering der leerstof als de daaraan verbonden kosten en het gebrek aan bekwame onderwijzers, de aanwezig zijnde arrond. en distr. schoolopzieners deelden ten slotte mede, dat zij in overleg wilden treden met de besturen te Middelburg en te Vlissingen, teneinde op enkele openbare scholen met een vooreerst beperkt aantal leerlingen proeven te nemen. Tolen. De heer H. J. Vooren is van 45 dezer tot 4 April tot waarnemend directeur der normaallessen aangesteld. Met dien dag treedt de heer Frijlink benoemd hoofd der school alhierals zoodanig op. Op de voordracht voor 3e onderwijzeres aan een o. 1. school le kl. te Amsterdam staat no. 1 mej. H. C. J Dominicus van den Bussche te Alkmaar. Vrijdag 11. is namens de onderwijzers, zoowel openbare als bijzondere, in N.-Brabant, aan jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen het geschenk aangeboden, ter gelegenheid van zijn 25-jarig inspecteurschap van bet lager onderwijs hem toegedacht. Tot leeraar in de natuurlijke historie en de scheikunde aan de H. burgerschool en het progymna sium te Tiel is benoemd de heer J. De Lint, docto randus in de natuurphilosophie te Klundert. Yi olfaarfsdijk. De vereeniging Landbouw en Vee teelt te Wolfaartsdijk, welke thans 44 leden telt, hield jl. Maandagavond hare gewone driemaandelijksche ver gadering, waarin 30 leden met 4 geïntroduceerde uit N.-Beveland tegenwoordig waren. Nadat de rekening van den penningmeester over 4882 was opgenomen en gearresteerd, werd een voorstel behandeld tot het houden van een ploeg-wedstrijd, waartoe in beginsel besloten werd, met het benoemen tevens van eene commissieuit 3 leden bestaandetot het voor- loopig regelen daarvan. Eene hernieuwde proefneming met de Boheemsche aardappelen werd aan 4 leden die zich daartoe bereid verklaardenonder vast gestelde conditiën, opgedragen, waarna de opgeworpen vraag, of het niet nuttig zou zijn om, evenals op meer andere plaatsen in Z.- en N.-Beveland, ook hier eene graanbeurs opterichten, met algemeene stemmen als onnoodig werd geoordeeld. Nu overgaande tot het beantwoorden van de getrokken vragen uit de vraag- bus, schetste het lid J. Van Damrae Cz. de schade, welke door den hamster of korenwolf aan den land bouw wordt toegebracht, met opgaaf van een middel om dit dier in zijn nest te dooden, en alzoo zijne sterke vermenigvuldiging tegen te gaan; C. P. Lens hoek ontwikkelde de onderscheidene voordeelen, voort vloeiende uit het zaaien met de machine boven dat uit de hand; C. Zuijdweg toonde aan, dat overdekte mestvaalten, hoe mooi ook in theorie doch minder in de praktijk, in ons gewest, om de kosten daarvan, geene goede rekening kunnen maken; M. Weststrate gaf de oorzaken op van de ziekte, bekend onder den naam van brandin de vlasplant, en achtte het aan bevelenswaardig, ter voorkoming van dit kwaad, de vlasteelt op hetzelfde land niet te herhalen, dan na verloop van minstens een lOtal jaren; hij leverde mede een antwoord op de vraag: Welken invloed oefent het in den handel brengen van kunstboter uit op onze botermarkt en wat kan de landbouwer doen om de concurrentie tegen de kunstboter vol te houden?" daarbij aantoonende, dat men door eene goede boter- bereiding gemakkelijk 'kan concurreeren tegen de kunst boter, hoezeer deze ook als een surrogaat, om haren lageren prijs, den minderen stand goed te stade komt waarna J. Van Damrae Cz., als een middel tegen de bessenbladwesp, na eene beschrijving van dit insect, het dooden van de bastaardrups aanprees, door die uit de struiken te schudden, of wel deze te bestrooien met tabakspoeder, houtasch of fijne kalk, wanneer de bladeren door den morgendauw bevochtigd zijn. Het beantwoorden van de nog overige vragen werd ver schoven tot eene volgende bijeenkomst, vooral ook, wijl de vraagbus ditmaal geene nieuwe vragen bevatte. Nadat nu een drietal voorwerpen onder de presente leden verloot waren, hield de secretaris eene voor dracht over den honigdauwwelke, door zorgvuldige waarnemingen, gebleken is, niet als een fijne regen uit de lucht te vallen, maar teweeggebracht te worden door de uitwerpselen van gevleugelde en ongevleugelde bladluizen, welke intusschen gretig vervolgd worden, inzonderheid door de welbekende onze-lieve-heerbeest- jes. De penningmeester, die na hem optrad, schetste in dichtmaat den tegenwoordig treurigen toestand van den landbouw, in tegenstelling van den tijd, toen de vermaarde landbouwer-dichter H. Kz. Poot in het be gin der 48e eeuw zoo gevoelvol zijn stand bezong in het bekende lied: «Hoe genoeg'lijk rolt het leven Des gerusten landmans heen, Die zijn woning, ook hoe kleen, Voor geen koningstroon zou geven!" Ten slotte leverde de vooizitter, als antwoord van eene door hem op zich genomen vraag, een overzicht van de kenmerken en eigenschappen van onze inland- sche rundvee-rassen. Nadat deze voordrachten met belangstelling waren aangehoord, werd de genoegelijke bijeeukomst gesloten. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat de drift van 78 schapen, door den heer Pelle te Wol faartsdijk verkocht, de belangd ke som van 2094 heeft opgebracht. Maandag werd te Middelburg de algem. verga dering der afd. Walcheren van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij gehouden. Op voorstel van een der leden werd Z. M. den Koning, den beschermheer der Mij. t. bev. v. I. en v. in Zeelandnamens de afdeeling gelukgewenscht, waarop later per telegraaf namens Z. M. dank werd betuigd. Ter bespreking op de algemeene vergadering te Kruiningen werd besloten aan het hoofdbestuur de vraag intezenden: zou de oprichting van een of meer vak scholen in de provincie Zeeland niet wenschelijk zijn? Voorts werd in de nog steeds aanhangige quaestie, of de afdeeling een subsidie beschikbaar zal stellen tot aankoop van een vrouwelijk Durham-dier, een beslissing genomen. Op het oorspronkelijk voorstel, om voor bedoelden aankoop 600 beschikbaar te stellenwerd met 29 tegen 28 stemmen afwijzend beschikt. Naar de »Lar.dbouw-Courant" verneemt is de heer M. W. Prins jr., lid der firma Prins Zwanen burg te Amsterdam, van zijne jaarlijksche reis naar Canada en Amerika teruggekeerd, waar hij verschillende Nederlandsche nederzettingen, o. a. in Dakota, Jowa, Wisconsin en Michigan, bezocht en van waar hij ver schillende graansoorten meebracht, zoowel de korrels in flesschen als in stroo. Daaronder zijn staaltjes van grassoorten bijna ter hoogte van een man; tarwe, rogge en haver, zoo hoog en met zoo zwaar gevulde aren als men ze zelfs in de vruchtbaarste streken van ons land zelden of nooit ziet en monsters boekweit, maïs, lijnzaad en meel, die de vergelijking met onze voortbrengselen wel kunnen doorstaan. Deze collectie is dagelijks te bezichtigen ten kantore der firma Prins Zwanenburg, Prins Hendrikkade 440 te Amsterdam, en zal den 6 Maart bij gelegenheid van de Algemeene Vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, in het Café Krasnapolsky te Amsterdam te houden, worden tentoongesteld; terwijl de heer Prins zich bereid verklaard heeft van nu af mondeling en schriftelijk inlichtingen te geven over de positie van den landbouwer in Amerika, over het in eigendom verkrijgen van puiken kleigrond van de Regeering zonder betaling en eene vergelijking te maken tusschen de resultaten, die de landbouwer of handwerksman in Nederland of in Amerika met grond kan verwachten. De tentoonstelling van zaaigranen, die Vrijdag a. s. te Leeuwarden, vanwege de 4e afd. derFriesche maatschappij van landbouw, zal plaatshebben, belooft belangrijk te zullen worden. Behalve de belangrijke inzendingen, die uit verschillende oorden van ons land, ook uit Zeeland, zijn toegezegd, zal ook worden tentoon gesteld eene verzameling zomergerst, zomertarwe, zomer- rogge, witte en zwarte haver, uit Zweden toegezonden door het landbouwstation, dat zich van overheidswege in de provincie Ostergötland met de verbetering van inlandsche zaaigranen bezighoudt. Het Athenaeum" kondigt een Engelsche verta ling aan van den roman: »In dagen van strijd" van onze talentvolle schrijfster A. S. C. Wallis (mej. Opzoo- mer). De vertaling zal in Maart bij de firma Son- nenschein Co. het licht zien. Dat Wagner zelf niet dacht zoo spoedig te zullen sterven, blijkt uit een brief, dien hij aan Scaria schreef op den 6n Jan., en waarin hij de stellige verwachting uitsprak de Parsifal''-uitvoeringen ook dit jaar te zullen bijwonen. Die uitvoeringen zullen toch doorgaan. Wagners autobiographiebestaatuit 4 deelen zij werd te Basel gedrukt. Zij zal thans ook in den handel worden gebracht. De overledene had Cosima Wagner totuniver- seele erfgename benoemd. Siegfried zal alle ongedrukte composities en geschriften krijgen en van zijn 46e jaar af een vierde van de «tantièmes". Lisztkonde begrafenis te Bayreuth niet bijwonen, daar hij ongesteld is. Hoezeer Wagner met toezendingen werd lastig ge vallen, kan blijken uit een brief, dien hij einde Januari aan een jeugdig auteur te Weenen schreef. Deze had hem een tekst gezonden en Wagner vond daarin veel goeds, maar hij bleef van plan zijn «Musikdrama's" zelf te schrijvendat was ook goedkooper. Het aan tal hem toegezonden «libretti" was reeds 2985 Onze ruimte gedoogt niet eene uitvoerige beschrij ving te geven van Wagner's begrafenis, en wij ver melden hier alleen, dat op alle plaatsen waar de trein, die het lijk van Venetië naar Bayreuth overbracht, eenige oogenblikken stilhield, deputatiën met kransen zich aan het station bevonden. Te Munchen wachtten de daar wonende kunstschilders, de afgevaardigden van al de zangvereenigingen der stad en de «Wagnerver- ein" het lijk met brandende fakkels, kransen en om- floersde banieren op onder het spelen van de marche funèbre uit de 3e symphonie van Beethoven. De de putatiën hielden de wacht bij het lijk tot 's avonds, toen het naar Bayreuth werd vervoerd, waar het met de tonen der treurmarsch uit de «Götterdivmmerung" werd begroet. De burgemeester en de voorzitter van het bestuur der Bühnenfestspiele hielden toespraken. De ziekelijke toestand van mevrouw Wagner was oorzaakdat tal van manifestatiën achterwege zijn gebleven, maar belette toch niet, dat eene onafzien bare stoet het lijk volgde op den tocht van het station te Bayreuth naar Wagner's buitenverblijf «Wahnfried", waar hij begraven is op de plek, door hem zelf daartoe vroeger aangewezen. Voor hen, die omtrent den afgestorvene nog meerdere bijzonderheden, vooral ook uit zijn vroeger leven, wil len kennen, deelen wij mede, dat eerstdaags bij dhr. Van Druten, te Sneek, zal verschijnen een interessant boek van de hand van mr. Henri Viotta, getiteld Richard Wagnerzijn leven en werken. Onder de wetenschappelijke beoefenaars der toonkunst behoort de heer V. tot de groote vereerders van den over leden meester. Voor het bouwen van een nieuwe hofstede in den Schengepolder, gisteren door de heeren M. De Jager en S. Wisse besteed, was de laagste inschrijver de heer J. Lindenberg te Wemeldinge. Evenals «Anna" zagen we uit naar den afloop van de inschrijving op de bekende uitgifte der Holl. IJz. Spoorwegmij.maar evenals zij zagen we nog niets komen. En de inschrijving was opengesteld op den 6den en 7den dezer, dus reeds 44 dagen geleden Behoeft 't te worden gezegd, dat deze stilzwijgend heid in strijd met het prospectus, dat beloofde zoo dra mogelijk aan de inschrijvers kennis te geven aan gaande de uitkomst hunner deelneming gegronde reden geeft om aan te nemen dat de deelneming ge ring zeer gering is geweest. De directie zal nu waarschijnlijk trachten in 't buitenland hare waar aan den man te brengen, waarvoor tegenwoordig echter de omstandigheden niet gunstig zijn. Wel is de' stand der kapitaal-markten buiten onze grenzen gunstig, maar de toestand van ons muntwezen levert tegenwoordig een bezwaar voor deelneming in 't bui tenland. Waarom? De vrees, dat door de wegvloeiing van het goud het zilver onze waardemeter zal worden, is een be zwaar. Verbeeldt u, dat een Engelschman voor 100 óblig. a f 4 000 inschrijft en hem die worden toege wezenhij heeft dan halfjaarlijks te knippen 400 coupons van f20 gelijk f2000, gelijkstaande met circa -166 pond, zoolang onze wisselkoersen, door demoge lijkheid van geldverzending in goud, om het tegen woordige standpunt zich moeten bewegen. Mocht echter goudverzending niet meer mogelijk zijn, dan zou onze wisselkoers zich tot f14 en hooger kunnen verheffen, waardoor den Engelschman geen 466 pond meer zou overgestuurd kunnen worden, maar deze zich met slechts 444 pond zou trevreden moeten stellen. Ziedaar zoo kort mogelijk het waarom beantwoord. Dit bezwaar bestaat ook voor de aanstaande Nationale geldleening, waarover gisteren in de 2de Kamer de behandeling is aangevangen. Vermindering van Neerland's krediet in den vreemde, zoo veelzijdig van invloed, liooge ren tekoersen bij de Nederlandsche bank, waardoor de ef- fectenmarkt niet alleen, maar ook de handel in 'tal- gemeen zoowel als de nijverheid benadeeld worden, dit alles wordt door den gebrekkigen toestand van ons muntwezen bevorderd. De belangrijkste tijding op financiëel gebied is daarom voorzeker die, waarbij ons bericht wordt dat de min. van financien eindelijk, na herhaalde aansporing van den kundigen president der Nederl. Bank, van mannen als de hoogleeraar in de staathuishoudkunde mr. Pierson e. a., de handen aan het werk tot verbetering van ons muntwezen heeft geslagen. Stilte op de Amerik. effectenmarkt stiller dan op de vreemde markten, kan dan ook geen onverwachte meedeeling zijn. De koersvariatie sedert 11. Vrijdag is dan ook niet groot. «Met de Russen wil het nog maar niet" zou den we hen kunnen nazeggen, die de tegenwoordige prijzen, bij die van vóór eenige jaren vergeleken, nog laag vinden. O i. echter zijn de tegenwoordige koer sen hoog genoeg; de onbevooroordeelde, onpartijdige beoordeelaar zal dit met ons eens zijn. Stelt, dat men u vroeg of ge geen 6 pet. interest behoort te trekken van een rijk, welks inwendige toestand aan voortdurende beroeringen onderhevig is, waarvan de schuld in de laatste jaren kolossaal is vermeerderd, dat te worstelen heeft met al de nadeelige gevolgen van de daling van zijn betaalmiddel tengevolge van overmatige biljettenuitgifte om in den nood te voor zien, welks regeerend hoofd zich, na lang uitstel, eindelijk zal laten kronen op levensgevaar af van de zijde der talrijke revolutionairen, wier eischen thans zelfs gedeeld worden dooi- een wettig samengesteld staatslichaam. waar de kloof tusschen hen die zich in ongeloofelijke weelde baden en de groote menigte, die aan gebrek ten prooi is, steeds wijder gaapt en waar de regeering niettemin blijft volharden om alle hervormingen te beletten, zoudt ge op die vraag niet een stellig bevestigend antwoord geven Immers ja, zoo'n debiteur zoudt ge beneden de 6 pet. ongetwijfeld elk krediet weigeren. En zoo'n debiteur is tegenwoordig Rusland, wiens schuldbiieven over 't algemeen belangrijk minder geven dan 6 pet. interest. Maar zoo objectief oordeelt men in den regel niet over Rusland men doet dat onwil lekeurig onder den indruk van den vroegeren goeden naam van de soliditeit van het Czarenrijk. Houders van pandbrieven van de Centrale Bank van het Orondkrediet van Rusland zij bericht dat volgens het jaarverslag over 1882 de verliezen, die men gedurende vier jaren gewoon was, steeds toe nemen, ondanks bezuiniging in de administratie. Het totaal der door de bank tengevolge der rentebetaling geleden koersverliezen is in 4882 tot meer dan R 4 millioen geklommen. Met inbegrip der verliezen in de vier vorige jaren heeft de Mij. van haar kapitaal, groot 12 millioen roebels, 4'/s millioen roebels verloren. Tot toelichting merken we onzen lezers op dat de Mij. de bedoelde koersverliezen lijdt tengevolge van de mindere waarde van de roebels, die haar door de hypotheeknemers volgens vroeger gestelde voorwaar den in betaling gegeven worden, waardoor de Mij. zooveel meer roebels voor de couponbetaling in't bui tenland, vastgesteld op de vroegere hoogere roebel- waaiden, moet besteden als de waardevermindering van den roebel bed aagt, terwijl zij geen meerdere roebels van de geldleeners ontvangt. Neem hierbij in aanmerking de sociale gesteldheid van het land, dan springt in 't oog dat de waarde van den grond daar aan meer wisselvalligheid blootstaat dan bijv. in ons rustig landje. De pandbrieven der andere hypotheek bankgroot R. 100 lijden in soliditeit ook door die omstandigheden, waarom wij ze op den tegen woordig nog hooger koersin vergelijking van andere soorten «ouden van de hand doen. Men bedenke dat pandbrieven geen staatsfondsen zijn en geen regeerings- garantie hebben. De laatstbedoelde pandbrieven ver minderden sedert Vrijdag van 78% tot 77% pCt. Italië 4884 verbeterde van 82% tot 84 pet. Van de Spanjaarden verbeterden zij het ook fractioneel alleen de 4pcts. buitenlanders. Turken niet noemenswaard veranderd niettegen staande het besluit om den 13 Maart pet. half- jaarlijksche rente uittebetalen op de oblig. van alle klassen der Turksche schuldom verder 33 pet. boven de reeds uitbetaalde 25 pet. van het nominale bedrag der sedert 4882 uitgelote Turksche Loten te voldoen en om bovendien 3 pet. van de 20 pet., toegekend aan de Loten, vóór 4882 uitgeloot, te betalen. Mo gen de aandeelen der A merikaansche Spoorwegmaat schappijen onder den invloed van de berichten der over stroomingen al gedaald zijn, de soliede obligatien dier Maatschappijen bewaarden terecht hun vorigen koers. Van de tramwaarden verminderden de aandeelen Gooisclie van 404% tot 402 pet. Loten weinig ver anderd. Ten slotte zij nog opgemerkt dat gest. oblig. Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij 4 pet. verbeterden op 't gerucht, dat de Rijnspoorwegmaatschappij zich bereid verklaard heeft, de exploitatie van den Centraal- spoorweg op zich te nemen, den dienst der obligatie schuld en een minimum-dividend van 1 pet. te ga* randeeren. De heer Ferry is, zegt men, met zijn ministerie gereed, het zal eerstdaags in het «Journal offlciël" ver schijnen. Het bestaat uit staatslieden, die indertijd in het kabinet Gambetta zitting hadden. Zal het nieuwe kabinet van langer duur zijn, dan de vorige ministeries Bij al de verdeeldheid van meeningen bestaat er eenstemmigheid omtrent dit punt, dat voor een ministerie-Ferry geen lang leven is weggelegd. Frankrijk levert in deze periode opnieuw het bewijs, dat willekeurige maatregelen in den regel een andere uitwerking hebben, dan men zich er van voorste't. Was de regeering niet met de tegen alle begrip van vrijheid indruischende pretendenten-wetten voor den dag gekomen, dan zou het ministerie-Duclerc nog aan het roer zijn, het land niet aan een ministeriëele crisis overgeleverd, en de kansen voor eenig pre tendent, om den troon te bestijgen, niet verhoogd zijn. Dat die kans gunstiger wordt naarmate de stabi liteit der minisferiën afneemt, behoeft geen betoog. Aan de leden van den Senaat is een rapport inge diend over het wetsontwerp tot het tegengaan van

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2