J. A. GEILL Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. Buitenlandse!) Overzicht. Gemengde Beriehten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand Goes Correspondentie. Marktberichten. Advertentiën. Als eene bijzonderheid meldt men ons dat in den zoogenaamden Poel weiland voorkomt, dat zoo overvloedig van gras voorzien is, dat het nu reeds geschikt zou zijn voor beweiding, hetgeen toegeschre ven wordt aan de wijze waarop het wordt behandeld. De beweiding geschiedt uitsluitend met rundvee op matige wijze, zoowel wat het aantal als den duur aangaat, terwijl paarden en schapen zorgvuldig zijn uitgesloten. ONVERDIEND AFGEMAAKT. Wemeldlnge. De jeugdige tuinbouwvereeniging «de Eerstelinge", pas éen jaar oudis afgemaakt en onverdiend. 4882 was een proeljaar ja, maar (zoo beweerde en bewees het wakker bestuur op de ver gadering in Januari) een proefjaardat niet kon niet mocht medegeteld worden als zoodanig, 't On gunstig seizoende lage marktprijzen hadden alom minder gunstige resultaten gegeven, terwijl hier nog het kostbare van eersten aanleg (grondbereiding, aan koop van rietmatten, broeiramen, goed zaad enz.), als mede het lastige om direct de voordeeligste kanalen tot afzet te vinden 't nadeelig saldo hadden verhoogd. De f 30 per aandeel (van 't begin af te gering ka pitaal voor zulk eene zaak) kwamen niet terug er werden geene percenten gedeeld, er was zelfs een te kort; maar, voor 1883 waren de uitgaven zeker f 1000 minder, men was nu ingespannen. Wat de cul tuur betreft had men geleerd, wat de afzending aan gaat was men wijzer geworden en daarom stelde het bestuur voorde proef dit jaar voorttezettendaartoe waren 15 a 20 gulden per aandeel voldoende en bestond er verwachting op beter resultaatwant dt grond had bewezen voor tuinbouw even geschikt te zijn als die te Zwijndrecht en elders. Welnu, de 36 vertegenwoordigde aandeelen stemden allen veor aanhouden; de afwezige-11 (3 hadden reeds vroeger den moed opgegeven) zouden wel meegaan; 't bestuur kon al voorloopige maatregelen nemen. Edoch, dit alles was slechts officieus! De statuten bepaalden, dat in Februari de rekening moest gedaan, de balans moest opgemaakt worden en dat het dan eiken aandeelhouder vrijstond tegen 1/st> dier balans uit te treden. Welnu,. 8 Februari kwam en be wees, dat in WemeldiDge een officieus besluit niet officieel verbindend is24 aandeelen traden uit, waar onder velen, die de Januari-vergadering hadden bij gewoond. -Wat nu? Op 15 dezer werd een nieuwe vergadering voor de overgebleven 23 belegd. Eenigen schitterden, evenals de vorige maal, door afwezigheid en deden ook niets van zich hooren. 't Bestuur deed wat het kon om de zaak in het leven te houden, maar het voorbeeld der 24 was aanstekendsommiger finan- ciëele positie maakte de nu veel grooter wordende storting voor hen onmogelijk en met meerderheid werd besloten tot liquidatie. Zeer jammer voorwaar, en een slag in 't aangezicht van het bestuur, dat zich belangeloos zooveel moeite en opofferingen had getroost, teneinde door gemeen schappelijke samenwerking bewezen te zienof 't in Zuid-Beveland mogelijk is den kleinen landbouwer in tuinbouw verbetering van positie te bezorgen. De bermerking van den president: dat de Wemel- dingers nog alle energie misten, waar hel een maat schappelijk belang geldt, en de slotzin zijner sluitings rede Wie weet, heerenwat gij thans tot nadeel onzer gemeente hebt afgestemd"verdienen dan ook zeker door velen alhier wel eens zeer ernstig overwo gen te worden. Schoondijke. De landbouwers dezer gemeente heb ben den heer G A. Vorsterman Van Oijen te Aar denburg uitgenoodigd voor hen en hunne vrouwen in onze gemeente in het begin dezer week eene lezing te houden over de kaasbereiding. Tot die uitnoodiging gaf het succes, dat dhr. Van Oijen in Januari jl. te Oostburg ten deel viel, gereede aanleiding. De kosten dier lezing worden door onze landbouwers gezamen lijk gedragen. De lezing zal heden gehouden worden. In de jongste vergadering van de afdeeling Mid- delstum en Kantens van het Genootschap van nijver heid in de provincie Groningen werd de practisch be langrijke vraag behandeld, of vleesch- en melkproductie bij onze runderen kunnen samengaan en melkkoeien met voordeel kunnen worden vetgemest of vetgeweid Met 22 tegen 12 stemmen werd deze vraag in be vestigenden zin beantwoord. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal de Vereeniging »Uit het volk voor het volk" te Middel burg, in het Stadhuis, een tentoonstelling van schilderijen van levende meesters houden. Reeds deden 76 schilders toezegging van medewerking. De tentoonstelling is nu bepaald van 21 Maart tot 4 April. Uit Batavia schrijft men aan de «Arnh. Ct., dat een Nederlandsch geneesheer, dr. Van der Heyden,ophet voetspoor van Pasteur, een geneesmiddel voor de cholera heeft gevonden. Jarenlang had hij in Japan gepracti- seerd en zijn studie gemaakt van de ziekten, welke het bloed verontreinigen (pokken, syphilis enz.) een inspui ting van jodium nu moet het eenvoudige raiddel zijn, dat de cholera-bacteriën doodt. Een twaalftal vrouwen uit een der gemeenste inrichtingen te Yokohama stelde het Japansch Gouvernement voor proefnemingen »in corpore vile" beschikbaar, en allen werden van de cholera weder genezen. De bekende noordpoolreiziger baron Nordens- kjöld maakt toebereidselen om nog dit jaar zijn ont dekkingstochten langs de Oostkust van Groenland te ondernemen. De ministeriëele crisis in Frankrijk is nog niet opgelost. De door Freycinet aangewende pogingen om eea kabinet te formeeren zijn tot dusverre mis lukt. Naar men wil, zou Jules Ferry hem tegenwer ken, teneinde zelf eene opdracht te erlangen. Ver schillend zijn de geruchten, die omtrent de oplossing der crisis te Parijs circuleeren. Zaterdagavond had bij den heer Ferry een conferentie plaats, waaraan Waldeck-RousseaUj MartinFej'uille en Charles Brun deelnamen- In den Parijschen gemeenteraad heeft de intransi gent Géoffrin voorgesteld, om den wensch uit te spre ken »dat aan de veroordeelde anarchisten van Riom en Lyon amnestie worde verleend". De raad heeft met 36 stemmen tegen 1 dit voorstel aangenomen de rechterzijde onthield zich echter van medestemmen. In den Duitschen Rijksdag heeft een debat plaats gehad over het terughouden van een telegram aan het Handelsblad, waarin het gerucht gemeld werd dat de Generaal Von Kameke als Minister van Oorlog en de heer Stephan als Postmeester-Generaal zou aftreden. De heer Hanel richtte tot de regeering de vraag, welke redenen, aan de veiligheid van den staat ontleend, tot de weigering van overseining had aanleiding gegeven De heer Stephan antwoordde, dat de telegrafist ge meend had, de afzending te moeten weigeren, omdat in de dépêche gesproken werd »van onregelmatighe den", door de begrootingscommissie in de postadmi nistratie ontdekt, en dit woord opgevat kon worden in den zin van oneerlijkheden. De heer Stephan verdedigde den betrokken ambtenaar der telegraphie, maar door verschillende leden werd het ingrijpen in de vrijheid van het telegraphisch verkeer afgekeurd. De heer Löwe constateerde, dat meermalen depêches aan Engelsche bladen werden achtergehouden en drukte den wensch uit, dat de telegraaf-administratie voort aan minder onhandig zou te werk gaan. Minder wil lekeurig zou, naar ons voorkomt, juister uitdrukking wezen. De discussie gaf niet tot een bepaald resultaat aan leiding. De behandeling der begrooting is teneinde.* gebracht en de Rijksdag daarop uiteengegaan. Bij genoemd lichaam is een adres ingekomen, waarin erop aangedrongen wordt, dat de Regeering stappen doe, om in overleg met andere mogendheden sluiting van de speelbank te Monaeo te bewerken. De vroegere Prins-bisschop van Posen, Ledochowski, die aan het Vaticaan verblijf hield, heeft de pauselijke residentie verlaten, «wegens redenen van gezondheid". Men beschouwt dit als een gunstig teeken voor den goeden loop der onderhandelingen tusschen Rome en Berlijn, omdat Ledochowski een der heftigste vij anden der Duitsche regeering is. In het Engelsche Lagerhuis zijnde discussiën over het adres van antwoord op de troonrede aangevangen. De hoofdpunten, waarover zij liep, zijn de verplichtin gen van Transvaal tegenover Engeland en de maat regelen, in het belang eener vreedzame oplossing van het Egyptische vraagstuk te nemen. Transvaal heeft volgens de door de regeering ge geven inlichtingen nog eene schuld van f 600000 aan Engeland en is in gebreke gebleven, die in het laatst van 1882 aftedoen. Het gouvernement heeft sir Ro binson opgedragen om Transvaal aan hare verplich tingen te herinneren. Ook over de inbezitneming van gronden door Transvaal zonder toestemming van het Engelsche gouvernement werd van gedachten gewis seld. De regeering zou heden de daarop betrekking hebbende stukken mededeelen. Het debat over de Egyptische aangelegenheden be woog zich hoofdzakelijk op geschiedkundig terrein. Bal four wenschte dat de vergadering haar leedwezen zou uitspreken dat Engeland niet vroeger maatrege len heeft genomen, om het Egyptisch vraagstuk langs minnelijken weg op te lossen, waardoor de expeditie onnoodig zou zijn geweest. Northcote sloot zich bij den heer Balfour aan, om niet de vroegere politiek der regeering goed te keuren, doch het Huis besliste met 179 tegen 144 stemmen in anderen geest. Het Lagerhuis heeft besloten de Affirmation-bill in overweging te nemen. Aan bestrijding ontbrak het natuurlijk niet. Men noemde het ontwerp een bill, om atheïsten in het Parlement te helpen en beweerde, dat het strekte tot «nationale verloochening van het Opperwezen". Met groote meerderheid, 160 tegen 70 stemmen, heeft het Parlement besloten, het wets-ontwerp te behandelen. Ten aanzien van de Donau-conferentie wordt mede gedeeld dat de Donau-commissie nog voor acht jaren zal worden bestendigd en dat Rusland een even langen termijn zal vragen, om de werken aan de Kilia-mon- ding te voltooien. Zaterdag heeft het Dublinsch Gerechtshof de proce dure tegen de beschuldigden in zake den op Cavendish en Bourke gepleegden moord voortgezet. Het getuigenis van Carey was verpletterend; hij deed een verhaal van den moord, en verklaarde dat Brady Burke aanviel. Toen Cavendish hem daarop met zijn parapluie sloeg, vermoordde Brady ook Cavendish, en vervolgens zich omkeerende en Bourke op den grond ziende liggen, sneed hij dezen de keel af. Carey be vestig le volkomen de verklaringen der overige getuigen, en voegde daaraan toe, dat het complot van uit Londen werd bestuurd, vanwaar de moordenaars telegrammen ontvingen. Carey's verklaringen maakten ten zeerste de woede der gevangenen gaande. De berichten uit P.usland omtrent den luister, waarmede de kroningsplechtigheid zal plaats hebben, kunnen niet anders dan verontwaardiging opwekken. Fabelachtig zijn de sommen, die voor de versiering van Moskou en voor de hoffeesten, waarvoor reeds de toebereidselen gemaakt worden, zullen besteed worden. Een sterk contrast vormt daarmede de tij ding dat in het gansche land, van Odessa tot Ar changel, het grootste gebrek heerscht. De landbevol king wordt door hongersnood geteisterd, en in de fa brieksteden in het gouvernement van Kiew zijn de arbeiders aan de grootste ellende ten prooi. EUewoutsdijk. Ook de derde grondboring in den buitenberm van den zeedijk alhier is op 50 M. diepte afgeloopen. De uitslag levert weinig verschil op met de biede vorige. Even als ten vorigen jare een ingezetene der gemeente Wissekerke een onderzoekingsreis naar A- merika ondernomen heeft, is thans zoo schrijft men aan het Dagbl. een ander ingezetene derwaarts ge gaan, om zich met eigen oogen te overtuigen of de berichten, die van vrienden en bloedverwanten ontvan gen worden, werkelijke waarheid behelzen. Hij stelt zich voor, binnen drie maanden terug te zijn; er zal dan naar bevind van zaken worden gehandeld. Er gaat een gerucht, dat velen in die streek zich dit jaar zullen opmaken om naar het «land van belofte" te trekken, teneinde hun maatschappelijke positie die dan ook wezenlijk alles behalve gunstig is te verbeteren. Te Barendrecht is een persoon door pokken aangetast, die de begrafenis van zijn schoonzoon te Charloisdie aan pokken is overledenhad bijge woond. De predikant Van der Steen ontraadt openlijk van den kansel het vaccineeren, en niet weinigen zijner gemeente geven daaraan, helaas, gehoor. Ook te Rotterdam en te Kralingen breiden de pokken zich voortdurend uit. In zake vroege Paschen wordt nog herinnerd aan het jaar 1845toen viel Paschen op 23 en 24 Maart en was de winter zoo fel, dat de Paascheieren met gemak op het ijs gebruikt konden worden, (N. v. d. D Te Maastricht werd Donderdagmorgen een aard- schudding, vergezeld van een onderaardsch geluid, des morgens even voor half zeven uren, waargenomen. De schok, die slechts een a twee seconden duurde, was zeer voelbaar en had eene verticale beweging. Kasten wipten, en ramen, deuren en schilderijen rammelden. Vrijdagnacht is te Eindhoven eene tabakskerverij afgebrand. Een perceel aan de andere zijde is door het instorten van een zijgevel bijna totaal verloren. Zaterdagmorgen halfacht werd er te 's-Hage brand ontdekt in de nieuwe Kon. stallen in een vertrek boven het koetshuis, waarschijnlijk ontstaan door het te heet stoken van een kachel. Men was echter den brand spoedig' meester. Z. M. de Koning en veel andere autoriteiten waren er aanwezig. Men verzekert, dat Z. M. den Minister van justitie bij zich heeft doen ontbieden, naar aanleiding van dien brand. Een bijna driejarig knaapje te Delftshaven zette den ketel met kokende koffie aan de lippen, zonder dat de oudersdie erbij warenhet konden verhinderen. Mond, keel en maag werden zoodanig gebrand, dat het kind na een vreeselijk lijden van drie dagen bezweek. Uit Soest is gevankelijk naar Utrecht getranspor teerd zekere S. aldaar, schilder van beroep en gehuwd, vader van kinderen, beschuldigd van moord gepleegd op een pasgeboren kind van zijn eigen dochter; het kind zou door hem begraven zijn in den tuin achter zijne wo ning, terwijl een zijner kinderen het misdrijf zou hebben ontdekt en openbaar gemaakt. Zaterdag verliet een schipper van Makkum de haven te Terschelling. In het sehuitengat had een der opvarenden het ongeluk buiten boord te vallen en toen te verdrinken. Een vreeselijk ongeluk gebeurde Donderdagochtend te Radford niet ver van Nottingham. In het huis van een handwerksman, Kuowles, brak brand uit. Onmid dellijk na de ontdekking sprong Knowles uit het venster van zijn kamer, maar zijn vrouw had den moed niet hem te volgen. Zij kwam met haar moeder en drie kinderen in de vlammen om. Te Berlijn had een hofactrice een wondje aan den voet gekregen, dat haar echter niet belette haar werkzaamheden voort te zetten. Maar na den tweeden avond kreeg zij de hevigste pijnen aan den voet, die sterk opzwol, en nu bleek 't, dat er aniline-vergiftiging had plaats gehad, door het afgeven van rood zijden kousen, welke de actrice op het tooneel had gedragen. De overstroomingen in de Ver. Staten nemen niet toe en de rivieren vallen. De nood blijft echter groot. Te New-Albany in Indiana zijn 5000 menschen zonder dak en 1200 huizen verdwenen. Het verlies wordt op 1 millioen doll, geschat. Wolfaartsdijk. In de heden gehouden gemeente raadszitting werd met algemeene stemmen tot onder wijzer aan de school te Oostkerke benoemd de heer C. A. Leempoel te 's-Heer Arendskerke, en tot lid van het burg. armbestuur opnieuw de heer W. Van Strien Cz., die voor de eerste benoeming bedankt had. Door Ged. Staten was niet goedgekeurd de begrooting voor 1883. De Voorzitter deelde hieromtrent mede dat hij een persoonlijk onderhoud met den Commissaris des Konings heeft gehad en dat hem gebleken is, dat geene subsidie voor het verbouwen der school zal worden toegestaan. Hij stelt nu voor tot de verbou wing te besluiten. Op voorstel van dhr. Van Weel wordt echter besloten de bestekken nog eens aan een na der onderzoek te onderwerpen, om te zien of bezuini ging mogelijk is, en daartoe eene commissie benoemd. Nog wordt besloten een ingekomen brief van den geneesheer De Oude te beschouwen als eene sollici tatie naar de betrekking van geneesheer en dezen te verzoeken zijne stukken en zijne sollicitatie op zegel intedienen. Bij de gewone rondvraag zegt de heer Van Weel, dat in de vorige vergadering een besluit genomen is om de verordening op het burgerlijk arm bestuur bij al de leden van den raad rond te zenden en haar dan in de eerstvolgende vergadering te be handelen en dewijl nu de stukken ter tafel liggen, doet hij het voorstel tot behandeling overtegaan. De voorzitter antwoordt dat hij hiertoe niet overgaat, want dat hij zelf van de verordening nog niet goed op de hoogte is. De heer Van Weel zegt, dat er overvloedig tijd is geweest om op de hoogte te zijn. De voorzitter antwoordt nog eens het niet te doen. De heer Van Weel antwoordt, dat het een raadsbesluit is geweest en daar aan dus gevolg moet gegeven worden, en indien de voorzitter blijft weigeren, dat hij zich dan zal beklagen bij den Commissaris des Konings. De Burgemeester ant woordt dat hij dit dan maar moet deen, en weigert op nieuw. Op eene vraag van den heer De Jager, aan wien de stoelen behooren, welke in de vergaderzaal aanwezig zijn, wordt besloten dit te onderzoeken en een inventaris van het gemeente-eigendom op te maken, waarna de vergadering op de gewone wijze is gesloten. MIDDELBURG, 19 Febr. Heden, op 's Konings verjaardag, reikte de Burgemeester aan den heer L. Vogel Jz., fabrikant van ijzeren werken en brandkas ten alhier, het diploma uit, waarbij Z. M. hem ver gunning verleent tot het voeren van het Koninklijk wapen. MUNCHEN, 19 Februari. Gisteren is met groote plechtigheid Richard Wagner's lijk te Bayreuth bijgezet. LONDEN, 19 Februari. Mevrouw Byrne, echtge- noote van den secretaris der Landliga, beschuldigd van de messen, waarmede Cavendish en Bourke vermoord zijn, van Londen naar Dublin vervoerd te hebben, is gisteren alhier gearresteerd. PARIJS, 19 Februari. Ferry heeft de vorming van een kabinet aangenomen en is bijna gereed. Thebaudin blijft Minister van Oorlog. Dat het nut van de in deze gemeente gevestigde ambachtsschool door vele ouders nog niet wordt in gezien is ontegenzeggelijk, daar zij niet die onder steuning ondervindt waarop zij recht heeft. Hoeveel vruchten heeft niet reeds genoemde inrichting afge worpen Hoevele jongelieden, die daar hunne leerjaren hebben doorgebracht, en zelfs zij, die vóór dien tijd de school verlieten, hebben hun maatschappelijk welzijn daaraan te danken De eerste zorg van heeren bestuurders, nadat zij zich vele moeielijkheden hadden getroost tot oprichting, was het zoeken van een goeden leermeester. Dit mocht hun dan ook gelukken in den tegenwoordigen leer meester M. Hoogesteger, wiens bekwaamheid door allen wordt erkend met wien hij dagelijks in aanraking is. Daarvan getuigen ook de nog met lof over hem sprekende oud-leerlingen; en dat weten ook de tegen woordige leerlingen te waardeeronzij bewezen dat, door hem op zijn vijftigsten jaardag een geschenk aan te bieden met een begeleidend schrijven. Dat men dan ook die inrichting steune is mijn wensch, want bij de uitbreiding van het aantal leer lingen blijkt de inspanning van de directie te meer door het aanstellen van een tweeden leermeester. On getwijfeld zal zij zich nog meer moeite en zorgen getroosten, wanneer door vele ouders wordt beseft het wenschelijke voor hunne kinderen om ze te vormen tot degelijke ambachtslieden, hetzij als smid, schil der, enz. Moge dan ook de burgerij deze nuttige zaak steunen door lid der vereeniging te worden EEN ONDERVINDEND BURGER. Goes, Februari 1883. van 17 tot 20 Febr. 1883. Geboren: den 19, Lili, dochter van Max Salberg en Maatje KakebeekeWilhelmina Elisabeth, dochter van Diedericus Wijting en Wilhelmina Elisabeth De Graaff. Overleden: den 48, Maria Catharina Verheule, 83 j., weduwe van Antoine Bruël. Wij ontvingen ter opname een uitvoerig schrijven uit Biezelinge omte constateerendat de voorletters van den eigenaar van een buitengewoon zwaar varken, waarover in de vorige week een be richt in ons blad voorkwam, foutief waren en die eigenaar niet heet Ph. Van H., maar F. Van H. Onze lezers zullen ons zeker dank weten, dat wij hun dergelijke belangrijke ingezonden stukken onthouden. Het artikel van den heer J. F. De H. en het slot van het feuilleton in ons volgend no. ROTTERDAM, 19 Februari 1883. Granen ruimer aangevoerd, doch alle onveran derd in prijs. Buitenlandsche vaster. Meel onver anderd, doch met meer vraag. V1 a s op het land met matigen handelter markt 48361 steen, welke gedeeltelijk iets verlaagd nemers vonden. Bevallen van een MEISJE: M. SALBERGKakebeeke. Goes, 19 Februari 1883. V Heden overleed, in verval van krach ten, zacht en kalm, in den ouderdom van 97 jaar en ruim 2 maanden, onze geliefde moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, NEELTJE STEKETEE, laatst weduwe van Willem Krijnse. Baarland, Namens de familie, 16 Febr. 1883. Pr. MEIJERS. Algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Heden werd ons ouderhart diep ge troffen door het onverwacht overlijden van onzen jongsten lieveling JOHAN PIETER, in den aanvalligen leeftijd van twintig maanden. Vlissingen, 17 Februari 1883. C. MATERS. T. MATERSBoshoff. Algemeene kennisgeving. Voor de mij betoonde deelneming bij het overlijden mijner geliefde nicht, mejuffrouw ANNA MARIA LEIJSSEN, be tuig ik mijn oprechten dank. 's-Gravenhage, 17 Febr. 1883. De wed. J. F. X. SCHIEFBAAN. J. M. E. HECKING. Tot lid van den gemeenteraad te Nisse, op aanstaanden Woensdag, zijn eenige kiezers van plan den heer te stemmen, met het doel éen lid in de kom der gemeente te bezitten, daar de overigen allen op verren atstand buiten wonen.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2