1883. N0.. 22 Dinsdag 20 Februari. 70ste jaargang. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 19 FEBRUARI 1883. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. GOESCHE De uitgive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nominees 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich: voor Rotteidam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Heden werd de 66e jaardag van Z. M. den Koning alhier op de gewone wijze herdacht. Van de openbare gebouwen en uit vele particuliere woningen wapperde de Nederlandsche driekleur, terwijl eene in spectie van de schutterij plaats had. Krniningen. Op eene morgen te houden vergadering van ons departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zullen eenige voorstellingen gegeven worden door den heer Maju, die daartoe op kosten der kas overkomt. Of de verwachtingen die men van deze vergadering heeft wel zullen verwezenlijkt wor den, zal de tijd moeten leerenzooveel is zeker dat vele leden van oordeel zijn dat het niet op den weg van het Nut ligt, voor dergelijke voorstellingen de departementskas te bezwaren het voorstel ertoe werd dan ook slechts met meerderheid van stemmen aan genomen ook de meerderheid van het bestuur was er tegen. Ierseke. Nadat in de vorige raadszitting een voor stel tot verhooging van het onderwijzerstraktement, ondanks de krachtige verdediging van den burgemees ter, met 4 tegen 3 stemmen was verworpen, werd in de zitting van Donderdag eene door burg. en weth. voorgestelde wijziging van dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De wijziging bestond hierin, dat men tot da maand Augustus trachten zal op het traktement van heden f 600) onderwijzers te beko men; mochten die pogingen mislukken, dan zal men tegen genoemd tijdstip overgaan tot traktementsver- hooging, terwijl dan tevens over den vorm en het bedrag dier verhooging nader zal worden beslist. Wij verheugen ons over dit besluit, waardoor de Raad althans éen schrede voorwaarts op den weg van het belang der jeugd heeft gedaan. Verder werd aangenomen een voorstel tot het uit schrijven «ener geld leening van f 6200, teneinde uit voering te kunnen geven aan het onlangs genomen besluit tot vergrooting der haven. De geldleening zal gesloten worden in obligatiën van f 100 tegen 5 pCt. interest, en van die obligatiën zullen jaarlijks drie bij uitloting worden afgelost. Een voorstel tot aankoop van een stukje grond tot tuin bij de woning van het hoofd der school op het dorp, tegen den prijs van f 247,40, werd mede met algemeene stemmen aangenomen. Vanwege Gedeputeerde Staten in onze provincie is aan de besturen der waterkeeringen van de calami- teuse polders of waterschappen in Zeeland een voor schrift uitgevaardigd tot aanleg van een afzonderlijk register der peilingen, die betrekking hebben op zink werken en steenbestortingen De heeren G. Alberts Lz. c s. te Middelburg, concessionarissen van den stoombargedienst tusschen Middelburg en Vlissingen, hebben aan de koninklijke maatschappij «De Schelde" te Vlissingen de vervaar diging opgedragen van een snelvarende salonboot, die den naam zal dragen van »Luctor et Emergo", van staal gebouwd en met vijf waterdichte schotten voor zien. Deze boot zal zeer geriefelijk worden inge richt en ook een afzonderlijke dames-salon hebben. Zij zal alleen voor den sneldienst gebruikt worden, geen tusschenstations aandoen en den overtocht in twintig minuten verrichten. Met de drie booten zullen er 12 reizen dagelijks, in plaats van nu 5, heen en weder geschieden. Tegelijkertijd is aan genoemde werf de vervaardi ging opgedragen van twee stalen havenbootjes voor een geregelden dienst tusschen Vlissingen (stad) en de onlangs door den Staat aan de Maatschappij »de Schelde" ter exploitatie overgedragen havenwerken aldaar (havenstation). Een en ander zal met 1 Juli a. s. in werking treden. IJzendijke. De heer J. A. Hemmekam heeft van Gedeputeerde Staten eene afwijzende beschikking ont vangen op zijn bezwaarschrift. Gelijk men zich herinneren zal, had het dagelijksch bestuur der gemeente Biervliet in Januari 11. den heer H. als schatter der localiteiten in zake drankwet ontslagen, niettegenstaande in zijne aanstelling van jaarwedde sprake is en men hem van de tijdelijke benoeming ook onkundig had gelaten. Naar wij ver nemen zal daarom de heer H zich tot hooger college richten. Het ook door ons gemelde bericht, dat op het verzoek van de Nederl Maatschappij tot bevordering der oestercultuur te Bergen-op-Zoom, om van regee- ringswege te waken tegen de schade, die naar hare meening voor die cultuur zal ontstaan door de uit voering van de door het gemeentebestuur van Bergen- op-Zoom voorgenomen verbreeding en uitdieping van de Zoom afwijzend is beschikt, wordt door den heer J. L. Pompe van Meerdervoort, voorzitter der Ned. Mij. tot bev. d. Oestercultuur, te Bergen-op-Zoom, in het daar verschijnend N. Adv.blad niet geheel juist genoemd. De maatschappij werd door het gemeente bestuur gevraagd, of bedoelde verbreed ing van de Zoom nadeelig kon zijn voor de oestercultuur. De beantwoording van die vraag was en is geheel af hankelijk van de hoeveelheid zoetwater, welke de ver- breede rivier langs de oesterputten en over de oes- terperceelen zal voeren. Toen het gemeentebestuur geen enkele zekerheid omtrent die hoeveelheid zoetwater kon verstrekken, wendde de N. M. tot B. der O. G. zich tot de re geering, met verzoek voor de belangen der oester cultuur te wakenwaarop de maatschappij van de Regeering ten antwoord bekwam, dat bij het besluit der Staten van Noord-Brabant in verband met wij ziging der voorwaarden, waaronder aan de gemeente Bergen-op-Zoom eene bijdrage uit de provinciale kas is toegekend, alsnog aan die bijdrage eene bepaling is verbonden, luidende «Bijaldien ter eeniger tijd mocht blijken, dat de oestercultuur nadeel zou ondervinden van het af te voeren zoetwater, het gemeentebestuur van Bergen-op- Zoom daartegen, volgens aanwijzing van Gedeputeerde Staten, voorzieningen zal hebben te nemen." De Regeering heeft dus, in plaats van het verzoek af te wijzengezorgd dat de belangen der oester cultuur gewaarborgd blijven. Het besluit van den Minister van Marine tot trapsgewijze vermindering der dagloonen van bejaarde werklieden aan 's lands werven is in zoover gewijzigd, dat die van 55 jaren, bij geschiktheid voor hun werk, in hun daggeld gehandhaafd blijven. (N. R. Ct.) Na de behandeling der leeningwet zal de Tweede Kamer in de afdeelingen onderzoeken o. a. de wets ontwerpen tot herziening van de indeeling van het rijk in kiesdistrictentot herziening van de wet op den kinderarbeid betreffende de verdeeling van markt- grondentot wijziging van art. 126 der wet op het hooger onderwijshet wetsvoorstel van den heer Vermeulen tot wijziging van de wet op het lager onderwijshet wetsontwerp Schepel betreffende het vestingstelselhet voorstel-Buma betreffende de droog legging van de Zuiderzee. De Commissie van Rapporteurs over de Kieswet heeft nader aan den Min. van Binnen). Zaken eenige vragen gedaanwelke thans zijn beantwoord. Een en ander komt in hoofdzaak hierop neer De Regeering meentdatwordt het voorstel tot censusverlaging aangenomenontbinding der Kamer niet zal moeten volgen voordat over de herziening der kiestabel (indeeling der districten) beslist zal zijn. Laatstgenoemd ontwerp zal tijdig genoeg kunnen be handeld worden, om die ontbinding aan den tweeden Dinsdag van Juni a. s. te doen voorafgaan. De censusverlaging zal, met het oog op de aanvul ling der kiezerslijsten, n et veel later in werking kun nen treden dan 20 April 1883. Is vóór dat tijdstip de beslissing over de indeeling der districten niet ge nomen, dan zal de invoering der censusverlagingis zij tot stand gekomen, niet kunnen vermeden worden. De Min. meent, dat het zeer moeilijk zal vallen de aanvullingslijsten zoo spoedig gereed te makendat zij bij de periodieke verkiezingen voor de Prov. Staten en de gemeenteraden in dezen zomer zouden kunnen gevolgd worden. Ofschoon van oordeeldat niet al haar vragen en bedenkingen door de Regeering volledig zijn opgelost, acht de commissie het wetsontwerp thans voor open bare beraadslaging voldoende voorbereid. Zaterdag is een buitengewone Ministerraad ge houden. In April a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. Voor de voorwaarden zie de St.-Ct. no. 40. In de gisteren te Rotterdam, vanwege het Nederlandsche Bond tot verkrijging van algemeen kiesrecht en ter aanbeveling van het algemeen stem recht, gehouden meeting is met nagenoeg algemeene stemmen de navolgende motie aangenomen «De vergadering, van oordeel, dat zoowel het recht als het belang der geheele burgerij medebrengen de dadelijke invoering van het algemeen kiesrecht, pro testeert tegen de tegenwoordige regeling van het kiesrecht." De meeting was door meer dan 400 personen be zocht. Het debat werd ingeleid door den heer P. C. F. Frowein, terwijl o. a. het woord werd gevoerd door de heeren F. Domela Nieuwenhuis uit Den Haag en J. A. Fortuijn uit Amsterdam. Werklieden of groepen van werklieden, die raad en inlichting verlangen voor het oprichten van Vak-, Algemeene of Coöperatieve vereenigingen van verschil lende strekking, voor werklieden, kunnen zich daartoe wenden tot het het Centraal-Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, adres B. H. Heldt, gloemstraat 82 te Amsterdam. Genoemd bestuur is steeds bereid de oprichting van zoodanige vereenigingen te bevorderen en, des ge- wenscht, sprekers te zenden om doel en strekking er van in openbare vergaderingen te verklaren. sIn de Rijkspostspaarbank is van 1 totlOFebr. jl. f36,366,22 meer ingelegd dan terugbetaald. Het volgende bericht doet dezer dagen in de bladen de ror.de: «Te Amersfoort is Woensdag jl. een huwelijk vol trokken, waarvan geen der acht daarbij compareerende personen kon lezen of schrijven. Onder hen waren verscheiden jeugdige personen". Bij de vermelding hiervan voegt de »N. R. Ct." de verzuchting: «En dat in 1883!" Het feit is zeker opmerkenswaard. Het zij toeval of opzet deze acht geleerde personen heeft bijeenge bracht dat in een stad als Amersfoort, waar toch zeker tot het verkrijgen van goed lager onderwijs wel gelegenheid zal zijn nog acht (en wie weet, hoe veel meer nog!) personen worden gevonden die lezen noch schrijven kunnen, is wel een bewijs, dat, al bestaat de gelegenheid tot leeren, er nog niet altijd gebruik van wordt gemaakt. Maar bovendien rijst de vraagzou Amersfoort in dezen alleen staan? We gelooven het niet. Ondanks alle goede gelegenheid, ondanks allen zede lijken invloed om van het onderwijs te profiteeren, zijn er nog altijd onverschillige ouders, die weer onver schillige kinderen grootbrengen, welke op hun beurt weer onverschillige ouders worden. Al ware het voor de zulken alleen zou leerplicht meer en meer wenschelijk en noodig worden. Anders zijn we in 1983 nog niet veel verder! Van vertrouwbare zijde ontving de «Leeuw. Ct." het volgende uittreksel uit een brief van een officier te Atjeli, dd. 7 Jan 11. «Het is hier tegenwoordig in Atjeh geen «couleur de rose". Ik geloof, dat de toestand zelfs slechter is dan hij ooit is geweest. Zulke sterke benden als wij tegenwoordig aanhoudend tegen ons over hebben, wa ren vroeger onbekend. Van 1 Januari tot heden, dus in zes dagen, hebben wij bij verschillende ontmoetin gen 52 dooden en gewonden gekregen." Nadat gedurende vier dagen, onder leiding van den heer Braakman, pater-redemptorist uit Rozendaal, conferenties waren gehouden door de congregatie van de Heilige Familie, had gisteravond de aanneming van nieuwe en de bevestiging van de oude leden dier congregatie alhier plaats. Een talrijke schare was in het kerkgebouw der Rooinsch-Katholieken bijeen. De pater hield eene toespraak, waarin hij den oorsprong, de voordeelen en de verplichtingen der leden van de congregatie schetste. Aan die toespraak ontleenen wij, voor zoover ons geheugen het toelaat, het volgende In 1844 kwam een officier der genie, te Luik in garnizoen liggende, doch geboortig uit Venloo, op het denkbeeld, om godsdienstige samenkomsten te houden, buiten den tijd der kerkelijke oefeningen. De eerste bijeenkomst had plaats in een timmermanswinkel en werd door zeven personen bijgewoond. Doch de zaak vond zooveel bijval, dat dit lokaal weldra te klein was en er ook behoefte gevoeld werd aan geestelijke leiding. Een verzoek aan den toenmaligen bisschop van Luik, mgr. Van Bommel, ook een Nederlander evenals de stichter der vereeniging, om benoeming van een gees telijke tot directeur en gebruik van een der kerkge bouwen. werd met gunstigen uitslag bekroond. Boven dien genoot de vereeniging in 1846 de hooge onder scheiding, dat zij door Paus Pius IX werd erkend en met zijnen zegen begiftigd, terwijl een aflaat aan het lidmaatschap verbonden werd. Paus Leo XIII beves tigde niet alleen al deze voorrechten, maar bepaalde tevens, op verzoek van den generaal-overste der ver eeniging, dat de leden zouden deelen in de gebeden der geloovigen, zoodat, waar ook op aarde in het algemeen gebeden wordt, de leden daarin begrepen zijn. Thans heeft zij hare vertakkingen in alle landen van Europa, ja zelfs in Amerika, en draagt zij den eerenaam van Aarts-broederschap. De geschiedenis der vereeniging draagt, zooals de spreker zich uitdrukte, de kennelijkste blijken van «den vinger Gods", terwijl op hare bijeenkomsten met het volste recht van toepas sing is wat door den psalmist geschreven is en bij elke toelating tot de kloostergeloften gezongen wordt «Hoe schoon is het, wanneer broeders in liefde samen wonen". Met het genot der voorrechten neemt men echter ook verplichtingen bij het lidmaatschap op zich en deze zijn: een echt Katholiek en stichtelijk leven, een goed maatschappelijk gedrag enz. De toespraak werd afgewisseld door het gemeenschap pelijk gezang van een drietal liederen uit het daartoe bestaande boekje der congregatie. Het aantal toegetredenen was thans zeer gering, doch de spr. deelde mede, dat onderscheidenen zich voor het lidmaatschap hadden aangemeld, wier proef tijd nog niet verstreken was, en die in Juni of Juli zouden worden aangenomen. Heinkenszand. Eerst den 15en April a. s. zal de naar hier beroepen predikant, dhr. J. C. Y. Bussingh De Vries, van Zuidzande, zijne intrede in deze gemeente doen. Bedankt voor het beroep naar Kattendijke door den heer J. A. Van Tuinen, cand. te Goënga. Bedankt -voor het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Colijnsplaat door ds. B. Veenstra, te Vlissingen. Bedankt voor het beroep naar de Ev Luth. gem. te Vlissingen door ds. H. R. Snijder te Medemblik. Op de lijst van kinderen boven de 6 en bene den de 12 jaren te Middelburg, die niet schoolgaan, komen 345 namen voor. Onder dit getal zijn niet begrepen de onvermogenden van 67 jaar, die wel aanvrage om plaatsing gedaan hebben, maar voor welke tot dusver geene plaats is. De nieuw gebouwde openbare schóól te Arne- muiden zal binnenkort worden betrokken. Voor 6 lokalen zijn, als niet spoedig in de vacaturen wordt voorzien, slechts twee onderwijzers beschikbaar. Op de voordracht van een hoofd aan eene openb. school der 3de klasse voor jongens te Amsterdam staan no. 2 en 3 de heeren T. Visser en J. A. Van Driel, hoofden van scholen te Maasland en te Breskens, en op die van hoofd aan eene openbare school lekl. in de hoofdstad no. 1 de heer J. Stainperius, onder wijzer te Alkmaar. Naar men verneemt zal de algemeene vergade ring der Vereeniging voor Christelijk Nationaal school onderwijs dit jaar te Utrecht gehouden worden. (V.) Door tusschenkomst van den districtsschoolop ziener zijn door burgemeester en wethouders van We- meldinge de onderwijzers in de gelegenheid gesteld om ook des Woensdags den cursus ter opleiding voor de hoofdakte te kunnen bijwonen. Tot heden kon den zij er alleen des Zaterdags gebruik van maken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag gewezen de vol gende vonnissen tegen J. G., arbeider te Hoedekenskerke, wegens beleedi- ging van een bedienend beambte, veroordeeld tot f 16 boete; H. V., 38 j. schipper te Boom (Belgie), wegens beleediging veroord. tot 15 dagen cel en f 8 boeteC. v. W. 10 j. te Borssele, wegens diefstal, veroordeeld tot drie dagen gev.strafJ. N., 23 j„ schipper te Ierseke, wegens diefstal van oesters, tot 9 maanden cell. gev. straf; A. K., 20 j., dienstbode te Ierseke, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot drie maanden cell. gev. strafG. N., 31 j. te Rilland-Bath, wegens landloo- perij, tot 15 cell, gev.straf en allen in de kosten. De rechtbank te Zierikzee veroordeelde Vrijdag verschillende personen tot eene geldboete van f0,50 of éen dag gevangenisstraf wegens het verkoopen van geneesmiddelen, (urbanus- en slijmpillen, haarlem merolie) enz. Door de rechtbank te Breda is rechtsingang ver leend, met bevel tot gevangenhouding en instructie, tegen de spoorwegbeambten C. D. J. v. L. en A. De D., beschuldigd van moord met verwonding, dezer dagen gepleegd met voorbedachten rade en ter geleider lage, bij het gaan uit eene herberg aldaar, op een koetsiersknecht en een timmermansknecht, van welke de eerste spoedig bezweek, terwijl de tweede thans nagenoeg buiten gevaar is en in staat getuigenis af te leggen. (Vroeger door ons medegedeeld.) Door het Hoog Militair Gerechtshof is o. a. het volgende door den krijgsraad in het le militaire arrondissement, standplaats 's-Gravenhage, gewezen vonnis goedgekeurd M. C. L., 26 jaren, geboren te IJzendijke, vrijwillig huzaar 3e reg., liggende in garnizoen teBerge'n-op-Zoom, schuldig verklaard aan 2e desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige aangifte doch niet binnen de 4 weken, en het zoek maken van groóte en kleine equipementenstukken onder zeer verzachtende omstan digheden. Ilij verliet in Febr. 1877 zonder verlof zijn garnizoen en begaf zich met zijn beminde, die bevallen moest, naar Belgie, trouwde haar in 1881 te Gent, ging van daar naar Roubaix in Frankrijk, alwaar hij zich vestigde en voor vrouw en drie kinderen met mattenmaken den kost verdiende. Op verlangen zijner ouders keerde hij naar Nederland terug en meldde zich te Rozendaal bij de marechaussee als deserteur aan. Veroordeeld tot eene miiiUf re detentie van vier maand m.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1