1883. N°. 21. Zaterdag 17 Februari. Personeele Belasting. Bij deze couranl behoort een bijvoegsel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 16 FfcBRUARI 1883. Siaten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nomrners 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier no. 4 van bet personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1882—1883, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 16 Februari 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. In ons vorig no. konden wij slechts nog be knopt den afloop mededeelen van de vergadering der Coöperatieve Voorschot- en Spaarbankvereeniging al hier, eergisteravond gelioudi-n. Er waren 49 leden tegenwoordig. Bij herstemming met den heer Van der Bilt La Motthe werd met 27 stemmen tot president gekozen de heer M. A. Ra- mondt, sedert de oprichting commissaris der ver- eeniging. Bij de stemming voor een controleur werd de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, mede-cominissaris, met 25 stemmen gekozen, terwijl 19 stemmen op den heer H. De Wilde en 5 stemmen op den heer C. J. Kooman waren uitgebracht Tengevolge dezer verkiezingen zijn dus 2 vacatures als Commissaris ontstaan. Dinsdag 20 Februari a. s. zal de heer Van Gorkom, op verzoek van de vereeniging «Eigen Hulp" en van vele aanwezigen bij zijn jongste voordracht, ander maal als spreker optreden. De lezing zal precies te 7 uren aanvangen in het «Slot Ostende". Het onderwerp Herinneringen uit de Transvaal' zal, naar wij vertrouwen, een talrijk publiek lokken. De Koninklijke goedkeuring is verleend op de calamiteus-verklaring van den Leendert Abraham polder in Noord-Beveland. Bath. Gisteren is door 's Rijks Waterstaat een be gin gemaakt met de opruiming van het tuig van het wrak der «Gent", in het Nauw alhier gezonken lig gende. De aannemer, die het duiken naar de lading ijzerdraad moest opgeven, omdat het tuig zulks in den laatsten tijd belette, zal na bovengenoemde op ruiming een onderzoek instellen of met goed gevolg nog iets van die lading zal kunnen geborgen worden. Borssele. De werkin.insvereeniging alhier heeft eenige uitbreiding ondergaan door toevoeging van een reservefonds aan hare administratie voor aan schaffing van steenkolen in voorraad. Ook het leden tal breidt zich uit. 's-Heerenlioek. Dhr. L. Wirtz alhier is thans de finitief aangesteld als brievengaarder in deze gemeente Middelburg. Zondag den 25 dezer herdenkt de Rederijkerskamer «Nut en Genoegen", (werkmans-ver- eeniging) alhier, den dag van haar 5jarig bestaan en werken. Bij die gelegenheid zal zij Henri Burton" ten tooneele voeren. Deze Kamer verheugt zicli voort durend in ruime belangstelling. Woensdag werd te Vlissingen ter bezichtiging gesteld een huldeblijk, den burgemeester Arie Smit aan te bieden ter gelegenheid dat de exploitatie der havenwerken aan de koninkl. maatsch. »De Schelde" werd overgedragen, door een gedeelte der burgerij, dat aan het vroeger aangeboden huldeblijk niet had kunnen deelnemen. Het bestaat uit een prachtig album, met zilver gemonteerd, waarin al de namen der deelnemers zijn vermeld. Linker-Sclieldeoever 15 Febr. Aan dezen oever der Schelde, waar zoo menigmaal voor recht en vrij heid gestreden werd, ligt eene gemeente, waar tegen woordig de schout zich in zijne volle waardigheid vertoont. Men oordeele Boomroeiers zijn, zonder zijne vergunning, bezig met boomen vellen. Hier ziet hij boomen, die met hunne takken te veel over een voet pad hangendaar bemerkt hij, dat een ingezetene een greppel langs zijne woning in den achterweg gegraven heeft om het hemelwater te keeren, dat reeds eenige centimeters hoogte in zijn huis stroomde. Polderwegen worden in te slechten toestand bevonden. Een smid heeft naast zijn smidse in de open lucht op eigen erve, met een hek van den weg afgesloten, een ijzeren velling van een wiel verwarmdgelijk hij gedurende meer dan een kwart eeuw placht te doen. In Februari werd hij gedagvaard, omdat hij in Ja nuari, misschien voor de 100ste maal weer dat werk verricht liad. De onderwijzer heeft maar eventjes drie processen, alle voor administratieve zonden, als schoollijsten, vaccinelijsten enz. Uit bedoelde gemeente waren Dinsdag jl. 15 over tredingen, waaronder de genoemde, voor den rechter te behandelen. Aranjuez ligt nog niet aan de Schelde Gisteren werd bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap aan de Rijks-universiteit te Leiden de heer A. J. F. Fokker, (geboren te Zieriksee) met proefs.. get.: Het Bestuur van het waterschap Schouwen. Volgons de Z. N. is de directie der Zieriksee- sche Stoombootmaatschappij geslaagd in het sluiten der leening, waartoe zij in de vergadering van 31 Jan. II. gemachtigd was en is thans de vervaardiging van eene nieuwe stoomboot opgedragen aan de heeren C. J. Von Lindern te Alblasserdam voo& de som van f 77,000. De nieuwe boot, geheel ingericht naar de eischen des tijds, zal eene lengte hebben van 50 en eene breedte van 7 Mmet eene machine van 360 indi- catuur paardenkrachten. Op het verzoek van de Nederlandsche maat schappij tot bevordering der oestercultuur te Bergen- op-Zoom, om van Regeeringswege te waken tegen de schade die, naar hare meening, voor die cultuur zal ontstaan door de uitvoering van de door het gemeente bestuur voorgenomen Vferbreeding en uitdieping van de Zoom, is afwijzend beschikt. Bij k^n. besluit is benoemd: tot vice-presi dent der arrondiss ments-rechtbank te Zwolle mr. W. F. Van Dt-inse, vroeger president der arrondisse- ments-rechtbank te Brielle, thans rechter in de arr.- rechtbank te Amsterdam. Bevorderd bij het korps mariniers tot ln luit. de 2e luit. J. C. Van Hoek. De luit. ter zee le kl. K. J. Ba! wordt met 1 Maart a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. Door II. K. H. prinses Marianne is f 200 ter beschikking gesteld van het comité voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van wijlen prof. dr. J. J. Van Oosterzee. De hoofd-commissie voor de inzameling van gelden voor de slachtoffers van de ramp te Muiden heeft ontvangenvan Z. M. den koning 300 en van II M. de koningin f 200. Het totaal der ontvangen gelden bedraagt 13,189. De onthulling van het standbeeld voor graaf Jan Van Nassau zal in Mei e. k. te Utrecht plaatshebben. Zooals we reeds meldden komt er een belasting op de loten der staatsloterij. Op de heele loten komt f 3. zegelrecht, wat voor de populaire twintigjes op 15 cents komt te staan. Zij, die gewoon zijn geen doorgefourneerde briefjes te koopenmaar klas voor klas te betalen, zullen bij elke fourneering drie cents voor 't zegel bij te passen hebben. Ook op de buitenlandsche loterijaandeelen komt een zegelbelasting, zoodra ze in ons land verhandeld worden. Een uitstekende maatregeljammer dat er zoo moeie- lijk de hand aan te houden zal zijn, daar die loten meestal regelrecht per post uit het buitenland door de liefhebbers worden besteld en dan achter slot blijven, zonder dat de op zegelen beluste ambtenaar ze te zien krijgt. Stilzwijgend erkent de Minister van financiën door zijn aanvullend wetsontwerp op de zegelbelasting, dat quitantiën met gedrukte onderteekening tot heden niet aan 't zegelrecht zijn onderworpen. Hij stelt voor in de wet te verklaren, dat het quitantiezegel van 5 cents zal worden geheven onverschillig of de stukken een geschreven dan wel een gedrukte onderteekening dragen, of dat daaraan eenig kenmerk gegeven is, waardoor zij bestemd zijn om tot bewijs van ontvangst te'dienen. Dan dient echter ook de bepaling te vervallen, dat dwars door 't zegel een handteekening geschreven moet worden en hopen we, dat tevens vergunning zal worden gegeven de geschreven handteekening door een gestempelde handteekening te vervangen. (R. N.) Dit jaar kunnen worden aangesteld 15 surnu merairs der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen en dezen zomer zal op nader te bepalen plaats en tijd worden afgenomen het vergelijkend examen tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant- verificateur. Voor nadere bijzonderheden zie St.-Ct. In de regelingscommissie voor het in Sept. a. s. te 's-Hage te houden Congres van de Internationale Vereeniging tot bestrijding der Prostitutie heeft ook zitting genomen de heer P. C. Schagtpastoor der H. Willebrordus-kerk. De loterij der Amsterdamsche Koloniale tentoon stelling zal bestaan uit 30 serieën, ieder van f 100.000, en moet dus 3,000,000 opleveren, waarvan de helft zal worden besteed tot aankoop van prijzen. De prijs van het lot zal 50 ct. zijn. Het getal inzenders op die tentoonstelling uit Frank rijk en Algerië zal in ronde cijfers bedragen 1450. Volgens telegram uit New-York kan tusschen heden en Zondag zwaar stormweder verwacht worden op de Britsche Noorsrhe en Fransche kusten. Ook in den Atlantisclien oceaan zal het in die dagen zeer stormachtig zijn tusschen 44 gr. en 55 gr. NBr. -"inmm ii i ii iwraiMfnii nu—i—m wir TWEEDE K A M E R. De discussie over de Billitonqnaestie is gisteren ten einde gebracht. De heer Van Gennep verdedigde nader zijne conclusie. Ilij stond op hetzelfde standpunt als de commissie, maar week enkel af in de wijze van afdoening van de zaak. Zijne conclusie was practischer en parlementair; zij doemde ae Regeering niet 10 jaar stil te zitten en legde haar geen band op in de te volgen gedragslijn. De heer De Casembioot achtte den Min. en den Gouv.-gen. beide schuldeloos en tc goe der trouw. Alleen de Kamer droeg schuld, die in het vorige jaar de zaak onopgemerkt liet passeeren. De heer Crerners achtte ook de goede trouw van den Minister en den Gouv.-Gen. vaststaande, doch de ge volgen van de verlenging schadelijk voor de publieke laak. Hij zou vóór de conclusie-Van Gennep stemmen. De heer Heydenrijck stond een conclusie voor uit die van de hh. Van Gennep en Van Nispen saamge- weven. De heer Gleichman, dankbaar voor den ernst waarmede de zaak was behandeld, achtte den Min. en den Gouv, Gen. niet te verontschuldigen. De wet is geschonden en het landsbelang niet gebaat. Hij vroeg pertinent of er overleg had plaats gehad tus schen den vorigen Min. en den Gouv. Gen? Ook de heer Van der Hoeven bestreed de handeling van den Mi nister en van den Gouv.-generaal. De conclusie van den lieer Van Nispen werd met 52 tegen 26 stemmen verworpen, de conclusie der commissie werd aangenomen met 57 tegen 20 stemmen. Hiermede is dus de handeling der Regeering in zake de Billiton-concessie veroordeeld, en staan wij wellicht andermaal voor eene ministeriëele crisis, zoo niet tevens voor een gouverneur-generaal-crisis. Beroepen te 's-Heer Hendrikskinderen ds. R. Boksma, te Zijderveld. Nieuwdorp. Uit het alphabetische drietal, bestaande uit de predikanten A. Brink te Almkerk, J. A. Goedbloed te Aksel en Westerhuis te Terneüzen, hoopt de Chr. Ger. gemeente alhier a. s. Zondag een beroep te doen. Bij het openbaar lager onderwijs voor Europe anen in Nederlandsch-Indië kunnen worden geplaatst: eenige onderwijzers 3e kl., bij voorkeur ongehuwd, in het bezit van een der akten van bekwaamheidbe doeld in art. 56a en b der wet van 17 Aug. 1878 of van daarmede gelijkstaande akten en voorzien van speciale akten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, hij voorkeur voor de Fransche taal. Nadare bijzonderheden bevat de St.-Ct. van 14 Febr. Vanwege ds inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht is aan de hoofden der scholen eene aan schrijving gericht, waarin gewezen wordt op de vele gevallen waarin de voorschriften van het koninklijk besluit omtrent de bewijzen van vaccinatie verkeerd worden begrepen of niet naar behooren worden toe gepast. De onderwijzers worden in dat schrijven uit- genoodigd om mede te werken, dat de bepalingen van genoemd besluit beter worden uitgevoerdopdat de thans bestaande verkeerdheden een einde nemen. Hoofdplaat. Een ondernemend ingezetene, dhr. W. B., heeft op zijn gronden in den Elisabettipolderte Biervliet ongeveer een paar hectaren plantage aangelegd, ook al een gevolg van het weinig rentegevende landbouwbedrijf. Nog een 2 a 3 heet. zullen weldra volgen met aanplan ting van jong boomgewas. Door de aanhoudende landverhuizing zijn in de Duitsche Rijnprovinciën de prijzen der landerijen zoo zeer gedaalddat thans niet meer de helft ervoor gegeven wordt van wat men twee jaren geleden er voor betaalde. Zoo werd onlangs in een plaatsje bij Trier grond verkocht voor tot 1 Mark per are en bracht goed weilanddat verleden jaar nog voor 60 Thaler verkocht werd thans niet meer dan 27 Thaler op. (N. v. d. D.) MTJIW» iiBlllMMOMW—i Gisteravond gaf de zangschool van den heer P. De Jonge Jz. alhier eene openb^pe les, onder welwillende medewerking van de zangvereeniging «Excelsior," waar van de opbrengst zou strekken ten voordeele van de vereeniging tot weezenverplegmg op Z. en N Beveland. Het was eene gelukkige gedachte om «Excelsior" uittenoodigen zich ook ditmaal weder te doen hooren. Niet alleen toch verhoogde dit voor het publiek het genot van den. avond in groote mate, maar het was tevens dienstig om de jongere leerlingen van den heer De Jonge te doen hooren, wat oefening vermag en hoeveel aangenaams men zich zelf en anderen dooi de beoefening der zangkunst kan verschaffenAan het eind van den avond richtte de president der ver eeniging tot weezenverpleging, Jhr. De Marees van Swinderen, een woord van dank aan de vereeniging «Excelsior" en aan haren directeur in het bijzonder. Het publiek gaf door herhaalde toejuiching blijk van zijne ingenomenheid en zeker koesteren allen den wensch nog dikwijls in de gelegenheid te zijn «Ex celsior" en de jeugdige élèves van den heer De Jonge te hooren. De heer v. Zuijlen heeft, volgens den correspondent der »N. R. Ct." te Antwerpen, aldaar een buitengewoon succes gehad met het stuk Vriend Fritz", waarin hij, zooals men weet, de titelrol vervult. Kon verleden jaar de voorstelling van Van Zuijlen's troep, bij haar eeiste optreden in België's eerste koopstad, bijna niet doorgaan wegens de slechte opkomst van het publiek, thans waren reeds twee dagen vóór de opvoering alle plaatsen bespro ken. Genoemde correspondent stelt den heer v. Z. boven den beroemden acteur Got van de comédie Franfaise, dien hij in dezelfde rol zag optreden. Verscheidene kran sen werden den heer v. Z. bij het einde der voorstelling overhandigdo. a. éen van zijn oud-leermeester den heer Victor Driessens. De heer v. Z. bracht een groot deel van de verworven hulde op den heer Driessens terug zonder wiens onderwijs hij het nimmer zoo ver zoude hebben gebracht. Leermeester e» leerling werden daarna door het publiek gezamenlijk ten tooneele geroepen en daverend toegejuicht. Een Fransche commissie, onder leiding van den heer Janssen, zal op de Marquisen-eilanden de zoneclips waarnemendie 6 Mei zal plaatshebhen en veel be langrijker zal zijn dan die, welke in de laatste jaren zijn waargenomen. Tot dit doel wordt verstrekt 12,000 francs reiskosten, 3000 francs voor het trans port der instrumenten 3000 francs voor levensmid delen en 2000 francs voor het opslaan van tenten in 't geheel 20,000 francs. De eclips zal 6 minuten duren, dat is dus de bagatel van 3333 francs en 33 centimens per minuut! Te Nordstetten is een zeer eenvoudig gedenk teeken op Auerbachs graf ingewijdwijl geen publi citeit aan de zaak gegeven was waren, slechts wei nigen aanwezig. Volgens berichten uit Panama van 18 Jan. prijkte daar 's avonds van 9 tot 10 uren een fraaie komeet aan den hemel. Tegelijkertijd nam men er schokken van aardbeving waar. Bij het doen van opgravingen te Mandeure, hij Monlbéliard in Frankrijk, is een prachtig bronzen stand beeld, een Jupiter of een Neptunus, gevonden. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op DONDERDAG den 15 FEBRUARI 1883, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren dr. G. T. Cal- lenfels en B. M. Den Boer. Eene vacature. I. De notulen der vergadering van den 24 Januari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen voor notificatie worden aangenomen a. dat het kistje met middelen tot redding van drenkelingen door den gemeente-apotheker is onder zocht en wat ontbrak is aangevuld b. dat aan Anthonie Okkee is afgestaan vijf voer modder tegen den prijs van vijftig cents per voer; c. dat tot adsistent-lijkdrager is benoemd Jan Visser d. dat hij missive van 19 Januari door Ged. Staten goedgekeurd is teruggezonden de rekening van ont vangst en uitgaven over 1881 en dat het desbetref fende besluit tot décharge aan den ontvanger is uit gereikt e. dat van den heer M. G. Van Neck bericht is ingekomen, dat hij zijne voorloopige benoeming aan de Hoogere Burgerschool voor jongens aanneemt, en dat hij morgen (heden) in functie treedt. III. De Voorzitter deelt mede, dat het gekozen raadslid H. De Wilde zijne geloofsbrieven en verdere bij art. 17 der Gemeentewet gevorderde stukken in gezonden heeft, en stelt die tot onderzoek in handen eener commissie, waartoe hij benoemt de heeren Ra- mondt, Kakebeeke en Quist, verzoekt dai deze com missie haar onderzoek dadelijk instelle en schorst voor eenigen tijd de vergadering. De leden der commissie verlaten met den secretaris de vergaderzaal. s

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1