1883. N". 19. Dinsdag 13 Februari. 70ste jaargang. mm. 's Konings Verjaardag. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. RUPSENNESTEN. e fêetiödeelingen op verschillend gebied. GOES, 12 Fi8RUAR! 1883. De uitg-we dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1.75. Afzonderlijke noinmers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich: voor Rottei dam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alie Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzclfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den 25. a a 4l <1 e r g c sa nie o s op DONDERDAG den 15 FEBRUARI 1883, des namiddags te 2 uren. Goes, den 12 Februari 1883. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen raadslid H. De Wilde. III. Reorganisatie der Meisjesschool voor middelbaar onderwijs. IV. Wijziging der ontwerp-begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1883. V. Specificatie van kosten der gemeente-apotheek over 1822. VI. Verantwoording der administratie van de leen bank over 1882, met mededetling der voor- loopige regeling van het beheer. VII. Aanvrage van D. Klemkerk om afstand van grond en erfpacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter kennis van eigeraars, pachters, huurders of gebruikers van erven in deze gemeente, dat, zij voor DEN ACHTENTWINTIGSTEN FEBRU ARI a. s. de boomen en gewassen, op die erven staande, ieder voor zoover zij die zeiven beheeren, van rupsen en rupsennesten moeten zuiveren of doen zuiveren op straffe van een tot tien galden, on dat. die rupsen en rupsennesten onmiddellijk moeien worden verbrand op verbeurte van gelijke boete. Goes, den 10 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt, naar aan leiding van art. 22 der Verordening op het Brandwezen in deze gemeente, ter openbare kennis dat het in den avond van Muandag den 19 dezer bij geleffenheid van 's Konings jaardag, geoorloofd is VOETZOEKERS en ander klein VUUR WERK (geen vuurpijlen! at te steken, doch uitsluitend op de. Groote Markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote Kade en dat het verboden hl Wt dit elders te doen, zoomede het schieten met KANONNETJES, SNAPHANEN, PISTOLEN, DONDERBUSSEN en ander GEWEER, op Btraffen, bij gemelde ve'ordening bedre;gd. Goes, den 10 Februari 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. 2) Eene ware gebeurtenis. (Naar het Duitscli.) »Het zal nu ongeveer vijf en twintig jaar geleden zijn, dat ik mij als student in de medicijnen in de stad P. {(vestigde. Ik was nauwelijks achttien jaren oud en vreesachtig en teergevoelig van aard, hetgeen mij weinig geschikt maakte oin de afschrikwekkende en pijnlijke voorvallen bijtewonen, waarmede de loopbaan van een dokter zoo rijk bezaaid is." »Het verwondert mij, dat gij dan niet een ander beroep hebt gekozen." »Mijn vader liet mij geen keus. Hij was zelf dokter, had een uitgebreide praktijk en hij rekende erop, dat die van hem op mij zou kunnen overgaan. Ik heb mij trouwens mettertijd ook aan bet verschrikkelijke en terugstootende van mijn vak gewend en tegenwoor dig ben ik bij de akeligste operatie zoo kalm en be daard als een veteraan te midden van een kogelregen. Toen ter tijde rilde ik bij het zien van een enkelen droppel bloed en wanneer ik een wond zag, werd ik ziek. Tot mijn ongeluk was er onder de studenten een groote plaaggeest, die er vermaak in schepte om hen, die »groen liepen", te plagen, waar en op welke wijze hij maar kon. Wij waren zoo bang voor hem als voor de dood. Natuurlijk trok mijn jeugd en mijn verlegen, vreesachtig uiterlijk bijzonder zijne aandacht. Zaterdag ontvingen wij de navolgende berichten u t 's-Hag-e De Minister van Financiën is voornemens in een wetsontwerp voortestelleu de outmunting van stand- aardmunt tot 25 millioen, in plaats van 20 inillioeri, in zilveren baren en deze in verkoop te brengen. De rapporteurs over de wet tot census-verlaging zijn in nader schriftelijk overleg met de Regeering getreden. De toegezegde wijziging in de zegelwet bevat o. a. het voorstel tot heffing van een vast zegelbedrag van f 3 op de origineele staatsloten De heer Van Gennep heeft eene gewijzigde Bil- liton-conclusie voorgesteld strekkende om de schen ding der betrokken Indische verordeningen uittespre- ken en aftekeuren en, zich verder uitsluitend op het ge bied der publiek-rechtelijke bevoegdheid bewegende, te verklarendat een beroep op de Koninklijke machti ging niet-ontvankelijk is, omdat daaraan geene staats rechtelijke beteekenis kan woiden toegekend. Overi gens verklaart het amendementdat de bedoelde overeenkomst geen aanbeveling verdient en 's lands belang bij hare nietigverklaring zal zijn gebaat. Naar wij uit goede bron vernemen heeft eerst thans de heer Verwey, hoofd-ingenieur te 's-Graven- hage, na bekomen goedkeuring, de opdracht tot bou wing van een stoomgemaal voor den polder «Breede Watering bewesten Ierseke" aanvaard. Ierseke. In de raadsvergadering van 10 Febr. 11. is tot klokkenist en klokluider benoemd het hoofd van een der openbare sJiolen, de heer Z. Bouvvens. Aan den benoemde de derde sedert korten tijd om nu die klok eens goed in orde te houden, te luiden en tevens liet onderwijs een torenhoogte opteheffen Van een bij het gemeentebestuur ingekomen schrij ven betreffende de oproeping van sollicitanten, werd aan de leden geen voorlezing gedaan, zoodat het de vraag blijft of de raad zijn besluit nam met kennis van alle omstandigheden. De gemeentegeneesheer zal waarschijnlijk spoedig de gemeente verlaten. In de gemelde vergadering werd een schrijven van hem voorgelezen, waarin hij aan het bestuur den cisch stelde om eenige wijzigingen te doen brengen aan de voor hem gebouwde woning, of bij weigering, hem met ingang van 15 Maart a. s. ontslag te verleenen. Een voorstel daartoe werd gewezen van de hand. Het is te betwijfelen of de gemeentenaren den raad daarvoor erg dankbaar zullen zijn. Een voorstel om de traktementen der onderwijzers te verhoogen, omdat alle opioepingen zonder gevolg blijven, vond evenmin genade. Vóór: de hh J Sirike, M. Van Stee en W. Van Oeveren. Tegen de hh. P. Sandee, P. De Koeijer, Hartoog en W. De Jonge. Te vergeefs beval de burgemeester de belangen der Iersche jeugd in de vaderlijke zorg der raadsleden aan. Hoe weinig nog op plattelandsgemeenten de open baarheid der gemeenteraadszittingen is doorgedrongen bleek o. a. ook bier, toen de gemeente-veldwachter een toehoorder tegenhield met de woorden »Ho, ho 't. is gemeenteraad!" Ilij zag echter zijn vergissing in, Hij maakte' zich dadelijk van m:j meester onder voor wendsel, dat hij mij in de geheimen van de inrichting voor ontleedkunde wilde inwijden, doch op dezen tocht duwde hij mij eensklaps in de ontleedzaal en sloot mij daarin op. Gij kunt begrijpen hoe ik mij gevoelde, toen ik mij geheel alleen bevond te midden van al de verschrikkingen, die eene dergelijke plaats altijd aan biedt. Ik maakte dan ook zulk een helsch kabaal, dat eindelijk een der professoren kwam om mij uit dien pijnlijken toestand te verlossen. Dit voorval was echter voldoende om mij den plaaglust van mijne mede studenten op den hals te| halen. Zij waren onver biddelijk en overstelpten mij met den bittersten spot, tot ik eindelijk niet meer in staat was om het langer te verdragen en bij mijzelven de gelofte aflegde dat dit zou eindigen. Hiertoe bestond echter maar éen middel: ik moest namelijk op de eene of andere wijze een. bewijs van moed toonen, dat mij weder in mijne eer zou herstellen. Ik begaf mij derhalve op zekeren dag, terwijl ik al mijne vastberadenheid bijeenraapte, naar mijn kwelduivel. Bilkowsky, zoo heette hij, had mij in mijne valsche positie geplaatsthij alleen kon mij er wéder uit verlossen. Ik had met voordacht een oogenblik gekozen, waarop hij een talrijk gezel schap bij zich had, om zooveel mogelijk opzien met mijn voorgenomen plan te baren. Bilkowsky, zei ik, het kan zoo niet langer gaan 1 Ik wil niet meer het mikpunt van uwe spotternijen zijn en ik heb daarom besloten u te bewijzen, dat ik even dapper ben en denzelfden eerbied verdien als ieder ander. Ik neem derhalve aan iedere proeve afteleggen, die gij van mij eischen zult." toen de toehoorder hem antwoordde «Juist, daarom kom ik!" TVemeldinge. Naar wij vernemen, worden er al hier errs ige pogingen aangewend om een telegraaf kantoor te krijgen en moet er door eenige personen reeds een verzoek dienaai caande bij den gemeenteraad z.ijn ingediendwaarbij zij zich tevens verbinden de borgstelling der gemeente tegenover bet rijk in dat j geval te garandeeren. Ellewoulsdijk. Bij beschikking van zijne Excellentie den Minister van Justitie is ingetrokken de aanstelling van onb zoldigd rijksveldwachter, verleend aan II. De Jonge Gz. alhier. Colij'nsplaat. Zondagmorgen is alhier aan de ge- mei nte een man ontvallen, wiens veelzijdige bekwaam heden en goede hoedanigheden nog lang in aandenken zullen blijven. Ue heer L. Van der Moer, gedurende meer dan een vierde eeuw notaris alhier en sedert tal van jaren lid van den gemeenteraad, is na eene ziekte van ruim veertien dagen in den ouderdom van G3 jaar overleden. Wie den innemenden man en actieven notaris gekend hebben in zijn privaat en openbiar leven, ztdlen wel begrijpen, dat de familie in diepen rouw gedompeld is en de geheele gemeente deelneemt in den zwaren slag, die de familie, maar ook haar, getroffen hoeft. Sint-Annaland. Op het telegraafkantoor alhier eene bijzondere onderneming zijn in 1882 behan deld 1788 berichten, waarvan 840 verzonden en 948 ontvangen. In aanmerking nemende den gedrukten stand tegen woordig van landbouw en handel, mag dit getal be vredigend worden genoemd. De gemeenteraad van Vlissingen heeft den aan koop goedgekeurd van een stuk bouwland met daarop staande boerenwoning, voor de som van f 4786, ge legen in de nabijheid van liet badhuis, hetwelk Vrijdag in openbare veiling is aangekocht Een en ander staat in vtrband met de plannen tot stichting van een groot badhotel. Volgens de M. Ct. was het (ook door ons ge melde) bericht, dat de zaak van den lieer D. J. Oggel te Aksel den 26n Januari door den Raad van State zou worden behandeld, minder juist; die dag was het tijdstip tot hetwelk de stukken in die zaak ter inzage van belanghebbenden waren gelegd. Thans is bepaald, dat de openbare behandeling hij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal plaatshebben op Woensdag 14 Februari. De lieer Oggel heeft daarbij de behartiging zijner belangen opgedragen aan Mr. D. Van Eek, advocaat te 's-Gravenlmgf. De, voor velen niet onverschillige, te wachten be slissing zal rusten op de volgende feiten Volgens de artt. 24 en 26 van de gemeentewet moet oen gemeenteraadslid, die middellijk of onmid dellijk deelneemt aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeente, van zijn lidmaatschap verval len worden verklaard. Nu is door Ged. Staten van Zeeland uitgemaakt, dat de heer Ogg;l,hoewel tevens werd erkend dat door hem met de meeste goede trouw was gehandeld, aan een aannemer der gemeentelijke straatverlich ting petroleum had verkocht, wetende dat die petro- Bravo", riep Bilkowsky m t een uitdrukking van boossaardige vreugde uit. «Dat is een besluit een groot man waardig. Welnu, mijn jongen, wanneer gij dezen nacht een lijk opgraaft, het van de begraaf plaats naar uwe kamer draagt en het tot morgen ochtend bij u houdt, dan verklaar ik u voor den dap perste der dapperenen wanneer ooit iemand het mocht durven wagen u te plagen, zal hij met mij te doen krijgen Ik stond een oogenblik geheel verbluftom de waar heid te zeggen, was ik op eene dergelijke opdracht niet voorbereid. Ik rilde reeds bij de gedachte eraan en het koude zweet brak mij uit Ik vroeg evenwel, terwijl ik mij zoo kalin mogelijk voordeed: «Naar welke begraafplaats moet ik gaan en op welk uur?" «Naar het M. kerkhof, precies te middernacht", antwoordde mijn onbarmhartige rustverstoorder op onverschilligen toon. Het treft alles uitstekend, want daar is juist van daag een jong meisje begraven". Doch toen hij mijne verwarring bemerkte, vervolgde bij«Het zal er echter wel niet van komen, want ik zie wel, gij zijt en blijft nog altijd een lafbek". Deze verachtelijke woorden misten hunne uitwerking niet, en zonder verdere overweging, antwoordde ik «Ik ben geen lafaard en dat wil ik juist bewijzen." »Wat, gij wilt mijn opdracht werkelijk vervullen?" «Waarachtig". «Dat is kranig, mijn jongen", riep hij uit op een toon, alsof hij de diepste bewondering voor mij koes terde. «Volbreng deze daad, mijn wezeltje en ik zeg i u mijne voortdurende bescherming toe. Tot ziens." leum daartoe zou strekken. Op dien grond is de heer Oggel van het lidmaatschap van den gemeenteraad vervallen verklaard. Aan de andere zijde staat vast, dat de heer Oggel bij de levering of aanneming aan de gemeente niet was betrokken. liet zal nu de vraag zijn, of op een dergelijk geval de artt. 24 cn 26 der gemeentewet kunnen geacht worden toepasselijk te zijn. Tot ridder van de Leopoldsorde is benoemd de heer C. J. A. Fereken, vice-consul van België te Terneuzen. Naar men verneemt, is de heer mr. C. Pijnacker Hordijk, Minister van binnenlandsche zaken, voorgel dragen voor de ridderorde van den Nedarlandschen Leeuw. (N. R. Ct.) In Augustus a. s. zal een vergelijkend examen plaatshebben voor jongelieden, dingende naar de be trekking van adsp.-admin. (vroeger scheepsklerk), bij de Kon. Nederl. Zeemacht, waarvoor 6 plaatsen worden opengesteld. Men zie verder de St. Ct. no. 35. Men zegt, dat de Minister van Marine beeft be paald dat voor de werklieden aan 's Rijks werven het omgekeerde stelsel zal worden toegepast van dat, hetwelk voor de Rijks-ambtenaren in het algemeen geldt. Terwijl toch deze veelal traktementsverhooging bekomen naar gelang zij meer dienstjaren hebben, is voor bedoelde werklieden een verlaging op 55-, 60- en 65-jarigen ouderdom voorgeschreven. Volgens het Vad. zou deze bepaling gemaakt zijn om dien werklieden, die geen pensioen wegens ouder dom en langdurigen dienst hebbennog zooveel mo gelijk een bestaan te geven daar anders allicht bij mindere validiteit op hoogen leeftijd ontslag zou moe ten volgen. 't Is te hopen dat dit motief zal blijken juist te zijn. Anders toch ware de bepaling al zeer zonderling en voor de betrokken personen een zeer onmensch- lievende en harde maatregel. De Commissaris des Konings in N.-Brabant heeft het eerevoorzitterschap aangenomen van de commissie, die zich ten doel stelt het bijeenzamelen van gelden, om den Minister van waterstaat een stoffelijk bewijs aan te bieden voor diens bemoeiingen in zake de wet tot verlegging van den Maasmond. De Minister van Waterstaat heeft thans bepaald, dat ook in de brieven van zijn Departement uitgaande de Nederlandsche plaatsnamen geschreven worden,gelijk zij voorkomen in de door de Letterkundige Afdeeling van de Koninklijke Academie van Wetenschappen (in 1864) uitgegeven Lijst van Nederlandsche plaatsnamen, volgens de nieuwe spelling gespeld. Dientengevolge zijn de onder het water staatsdepar- tement resorteerende ambtenaren aangeschreven in de dienstcorrespondentie de gewijzigde spelling van de namen der gemeenten aan te geven. In plaats van de tegenwoordige namen der gemeen ten, zullen zij voortaan, voor zoover Zeeland betreft, o. a. moeten schrijven: Hacsweerd, Ierseke, Terneuzen, Tolen, Zieriksee, Aksel, Sas van Gend. De naam- en handstempels, zoowel als de lakcachet- ten, op de post-, telegraaf- en andere kantoren, welker naa i veranderd is, voorkomende, zullen in gebruik blijven totdat zij na verslijten door nieuwe moeten worden vervangen Ik vertrok en toen ik mij alleen bevond, kon ik eerst rustig overwegen, wat ik wel op mij genomen had. Ik trachtte mij zeiven moed in te spreken en be dacht daarbij hoe hatelijk toch die onophoudelijke spotternijen mijner confraters waren. Ik had bovendien mijn woord gegeven in tegenwoordigheid van een groot aantal getuigen en er kon dus geen spral-e van zijn dit te breken. Nu ik A. had gezegd moest ik ook B. zeggen, welke daarvan ook de gevolgen konden zijn. »Is het noodzakelijk, dat ik alleen naar het kerk hof ga?" vroeg ik in den loop van den dag op een toon, die van alles behalve van kalmte getuigde. «Alleen! God beware mij! hornam Bilkowskydat zou niet raadzaam zijn, want éen persoon kan het werk niet spoedig genoeg verrichten, allerminst een nieuweling in het vak, zooals gij. Wij zullen met ons drieën of vieren zijn en wij zullen u helpen om het graf, dat wij op het oog hebban te vinden en de kist op te graven. Maar de rest laten wij aan u alleen over, dat is uitgemaakt." Het was ten minste een troost, hoe klein dan ook, dat ik gedurende een klein gedeelte van mijn nachte lijken tocht gezelschap en hulp zou hebbenniettemin bevond ik mij toch in een toestand van koortsachtige opgewondheid en toen ik een blik in den spiegel wierp, verschrok ik van mij zeiven. De uren, die moesten verloopen, vóór het gewichtig oogenblik aanbrak, sche nen voort te kruipen. Op mijn kamer zouden allen zich vereenigen en p het vastgestelde uur was ieder aanwezig. (Worll vervolgd).

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1