1883. N°. 18. Zaterdag 10 Februari. IJKWEZEN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 9 FEBRUARI 1883. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Wetenschap, Kunst en Letteren. Buiteniandsch Overzicht. «-^SSC^NSg^r GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotteidam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH V AN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs dor gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan -4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kenn's dat krachtens Ministe- riëele beschikking door den Inspecteur van het ijk- wezen aan het ijkkantoor te Middelburg is uitgereikt eene serie nieuwe modellen van de blikken maten voor droge en natte waren, bestaande uit 8 stuks inhoudsmaten voor droge waren van 1 de caliter tot deciliter, met koperen banden 7 stuks oliematen van '/s decaliter tot '/2 deciliter; 1 hooge vochtmaat van decaliter 3 stuks melkmaten (1 liter, V« liter, 2 deciliter) met stortrand en tuit; 3 stuks melkmaten (1 liter, 7, liter, 2 deciliter) zonder stortrand en tuit dat deze voorwerpen als typen dienen van de blik ken matendie voortaan zullen worden vervaardigd en geijkt, en het dus van belang is dat de ijkplich- tigen in het algemeen en fabrikanten in het bijzonder van deze modellen kennis dragen, en dat de bedoelde nieuwe modellen door belangheb benden kunnen worden bezichtigd aan het ijkkantoor te Middelburg, op de gewone kantoordagen, Dinsdags en Donderdags van 9 tot 11 uren. Goes, den 3 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De bruto opbrengst der te Goes, ten behoeve der ongelukkigen tengevolge van Muidens ramp, gehouden verloting was f 108. Aan twee giften was nog ontvan gen f 1,Een en ander is aan de commissie ad hoe verzonden. De eerste prijs is gevallen op no. 66, de tweede op no. 36. Naar wij vernemen zal de voordracht door den heer Pierson, te Kloetinge te houden, plaatshebben in het lokaaltje der Zondagsschool aan den Goeschen straatweg, en wel as. Maandagavond den 12n dezer. Als we wel onderricht zijn, zal het onderwerp wezen «Bestrijding der bestaande schoolwet in aanprijzing der school met den Bijbel." Kruiningen. Uit verschillende gemeenten wordt melding gemaakt van geringe sterfte. Daarop kan ook hier gewezen worden, aangezien op eene bevolking van 2700 zielen in het geheele jaar 1883 nog slechts éen sterfgeval plaatshad, en wel den 1 Januari van éen kind van 7 maanden. Gisteren heeft ten raadhuize te Middelburg de verloting plaatsgehad van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen ten behoeve der armen dier stad. Er waren 394 prijzen bijeengebracht, terwijl het getal uitgegeven loten, tegen den prijs van éen gulden, 1025 beliep. De Londensclie correspondent der N. R. Ct. meldt, dat er oneenigheden bestaan tusscheri de stoom bootmaatschappij «Zeeland" en de directie van den »Chatham-spoorweg", naar aanleiding van de haven te Queensborough. De stoombootmaatschappij «Zeeland" wil de maatschappij van den «Chatham-spoorweg" een proces aandoen wegens contractbreuk. In verband met de aangevangen exploitatie der havenwerken door de Kon. Maats. «De Schelde" te "Vlissingen wordtnaar men aan de M. Ct. meldt van Rotterdam uit een vasten lichterdienst georgani seerd, terwijl door een paar nijvere industriëelen uit Middelburg het denkbeeld is geopperd, om een tweetal pennybootjes in de vaart te brengen voor een gere- gelden dienst tusschen de buiten- en de binnenhavens en de stad "Vlissingen tot aan de Tonnenbrug. Het lichtschip van de Noord-Hinder-bank is door Z. M. transportstoomer «Schelde" op zijn ligplaats gebracht en heeft Woensdagavond zijn licht weder doen schijnen. (M. Ct.) In strijd met een in ons vorig no. overgenomen bericht uit het «Dagbl." heeft volgens het «Vaa." de Minister van Financiën verklaard zich geheel te kunnen vereenigen met de meening van den directeur der registratie en domeinen te Leeuwarden, dat, wanneer voor de eerste quitantie voor een som, ontvangen in mindering eener schuldvordering of van een huur- of pachttermijneen plakzegel is gebruikt, op hetzelfde papierwaarop die quitantie is gesteldook de vol gende quitantiën in mindering van die schuldvordering of van een huur- of pachttermijn mogen worden ge schreven. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, zou een ontwerp van wet, waarbij den Minister van financiën machti ging wordt gegeven om twintig millioen zilveren stand- aardmunt te doen versmelten en te verkoopen, bij den Raad van State in behandeling zijn. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen, ver gezeld van prinses Wilhelmina, dit jaar reeds den 27 Maart met een talrijk gevolg hun jaarlijksch be zoek aan de hoofdstad des Rijks brengen. Tot 3 April zullen HH. MM te Amsterdam verblijven en van daar direct naar Engeland vertrekken, waar zij voornom< ns zijn tot 16 April te vertoeven. Op dien datum be geven HH. MM. zich naar HDr. landgoederen «Berg" in Luxemburg, om daar zes weken, tot 31 Mei, ver blijf te houden. (Dagbl.) De Haagsche gemeenteraad heeft het aanbod van H It. II. de groot-hertogin van Saksen-Weimar- Eisenach aangenomen tot verkoop van de Gothischa Zaal met eenig daaromliggend terrein voor de som van f 78,500. Tevens werd besloten het huis aan den Korten Vijverberg tot gemeente-museum interichten. De directeur der staatsloterij de heer J Stam, ou 1-inspecteur-generaal der registratie en domeinen en lid van den Haagschen gemeenteraad, is heden na een langdurig lijden overleden. Den 18n zal te Rotterdam een meeting gehou den worden door den Nederlandschen Bond tot ver krijging van algemeen kies- en stemrecht en ter aan beveling vau het algemeen stemrecht. Als sprekers zullen optreden de heeren P. C. F. Frowein uit Goes, J. A. Fortuijn uit Amsterdam, en F. Domela Nieu- wenhuis uit den Haag. (N. R. Ct.) De na het jongste spoorwegongeluk aan het station te Alkmaar in staat van beschuldiging ge stelde wisselwachter is in de zitting der rechtbank van 6 dezer vrijgesproken. (Alkrn. Ct.) Woensdag is een transport machinisten onder bevel van den machinist le kl. v. k. J. Oost Lievense per stoomschip «Prins Van Oranje" naar Oost-Indie vertrokken. In enkele noordelijke gedeelten der provincie Groningen denken de landbouwers er ernstig aan om den akkerbouw door veeteelt te vervangen. De voor uitzichten van den landbouw zijn, vooral ook door de concurrentie, die Amerika den boer aandoet, zeer weinig aanlokkend. Voegt men daarbij een reeks van ongunstige jarenpas doorleefddan wordt het ver klaarbaar dat enkele landbouwers hun geliefkoosd bedrijf laten varen om iets anders aantevangen. (R. N.) Kapelle. Bij de op 7 Febr. jt. gehouden stemming voor een notabele bij de Ned herv. gem alhier zijn 64 stemmen uitgebracht. Hiervan waren 3 van on waarde. De heer S. Kramer verkreeg 23 de heer J. Van Maris 13 en de heer A. Kriger 10 stemmen, terwijl de overige stemmen over eenige andere per sonen verdeeld werden, zoodat niemand de volstrekte meerderheid verkreeg, en er herstemming moet plaats hebben tusschen beide eerstgenoemde heerenwelke bepaald is op 21 Febr. a. s. Te Harderwijk overleed jl. Zaterdag op 64jarigen leeftijd ds. Juch, predikant bij de Chr. Geref. gem. aldaar. Hoewel geheel blind, nam hij steeds met nauw gezetheid zijn ambt waar. Aan de inteekenaren is toegezonden de derde jaargang van het «Nieuw Kerkelijk Handboek" of Naamregister der predikanten van al de kerkgenoot schappen, uit officiëele bronnen opgemaakt door M. W. L. Van Alphen, hoofdcommies bij het Departement van Financiën, afdeeling Eerediensten, te Voorburg, welke jaargang ditmaal is verrijkt met een tal van belangrijke bijzonderheden. De heer J.M.Mulder, vroeger hoofdonderwijzer aan de openbare armenschool te Zierikzee sinds 15 Dec. 1843, en daarna aan de op 13 Sept. 1858 geopende bijzondere christelijke school te Ter Neuzen, heeft, tengevolge van verzwakten lichaamstoestand, 'op 66- jarigen leeftijd besloten zijne laatstgemelde betrekking, waarin hij nagenoeg 25 jaren op loffelijke wijze werk zaam was, neder te leggen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot onderwijzeres in het handteekenen aan de openbare hoogere burgerschool voor meisjes mej. L. C. Van der Keilen, onderwijzeres aan de openbare II. B. S. voor meisjes te Middelburg. De studenten te Kopenhagen hebben het voor nemen opgevat in de avonduren aan handwerkslieden les te geven, aanvankelijk in taal, gezondheidsleer, geschiedenis en staatsinrichting. Reeds moeten zich ruim 400 arbeiders hebben aangemeld, die aan ver schillende cursussen wenschen deeltenemen. Het bureau voor onderwijs te New-York kan ter aanstaande tentoonstelling te Amsterdam geene voorwerpen inzenden, bij gebrek aan de noodige fondsen. In de zaak van den gewezen bisschop Dumont tegen bisschop Durousseaux heeft de rechtbank van Doornik zich incompetent verklaard ten opzichte van den etsch om aan laatstgenoemden te verbieden, den titel te voeren van bisschop van Doornik. Voorts heeft de rechtbank een commissaris benoemddie naar Amerika zal worden gezonden, om van daar de papie ren en waarden terug te halen, welke er door Bernard zijn gedeponeerd. Tevens blijven aan den eischer alle rechten voorbehouden voor het geval, dat bisschop Durousseaux volhardt in zijn verzet tegen de afgifte van die papieren en waarden en hunne terugzending naar België. Middelburg. Was het wonder dat het schouwburg lokaal Woensdagavond propvol was, zoo zelfs dat reeds des namiddags te een uur geene plaatsen meer te verkrijgen waren? De naam, die «Zwarte Griet" vooruit gesneld was, had de verwachting hoog ge spannen en toch zal wel niemand onbevredigd het gebouw hebben verlaten. De voorstelling, door .de vereeniging «Het Nederl. tooneel", afd. Rotterdam, van Rosier Faassen's nieuwe drama gegeven, mag in alle opzichten goed geslaagd heeten. «Zwarte Griet" is een flink drama, boeiend van het begin tot aan het eind, een bewijs te meer voor de bekende waarheid, dat Faassen het publiek kent en weet wat het hebben wil. Oogenblikken van spanning en opgewekte tooneelen wisselen elkander af en houden de belangstelling gaandezijn meesterschap in het tee kenen van tafereeltjes bewees de schrijver o. m. door het aardige dampartijtje. Voeg bij een en ander dat het stuk eene schoone, zedelijke strekking heeft, en het in dramatische kracht verre wint van Faassen's vroe gere werken, en men kan begrijpen, dat het publiek met aandacht de voorstelling volgde. De uitvoering waszooals we dit van de Rotter dammers gewoon zijn. De titelrol is een nieuwe tri omf voor Mevr. Cath. Beersmans, die zich vooral in de laatste twee bedrijven in ai haar kracht toonde flink werd zij ter zijde gestaan door alle medewerken den, zoowel dames als heeren. Bijzondere vermelding verdient zeker wel de heer Poolman. Wie indertijd den saletjonker in «Zonder Naam" of den lispelenden apo theker in «de dochters van Hasemann" heeft gezien, moet zich verwonderen over de veelzijdigheid van een talent, dat thans op zoo uitstekende wijze den gemee- nen smokkelaar en wilddief weergeeft. De auteur had zich tevreden gesteld met de rol van den pastoor, die onwillekeurig den rabbi uit «Vriend Fritz" voor den geest roept, en doet wenschen dat allen als hij moch ten zijn De beeldhouwer II. Teixeira de Mattos heeft het marmeren beeld «Asschepoetster", dat verleden jaar in Arti de aandacht trok, verkocht aan het Panopti cum, waar 't in de tentoonstellingszalen zal prijken. Het hoofdcomité tot oprichting van een monu ment voor Hugo de Groot heeft, met goedkeuring van zijn eere-voorzitter, Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, bepaald, dat het monument binnen Delft zal worden opgericht. De Italiaansche beeldhouwer Vela, de vervaar diger o. a. van liet prachtige marmeren beeld te Ver sailles, Napoleon in zijne laatste oogenblikken voor stellende, heeft van het Gothard-comité de opdracht ontvangen van een groot monument, ter herinnering aan de vele menschenoifers, welke de onderneming gekost heeft. Het monument zal bestaan uit een hoog- relief in brons, en vijf personen voorstellen in meer dan natuurlijke grootte, die een door een dynamiet- ontploffing gedooden arbeider uit een tunnel naar bui ten dragen. Franz Liszt was door het Parijscbe comité uit- genoodigd mee te werken op het concert ten voordeele van de noodlijdenden door de overstroomingen. Hij schreef, dat hij dat tot zijn spijt niet kon doen. «Mijn 72 jaren maken mij als pianist tot een invalide en ik kan niet meer mijn tien vingers, die ik in jaren niet meer oefende, in het publiek gebruiken zonder mij aan een «four" bloot te stellen. Ik ben dan ook besloten niet meer in het openbaar op te treden. De Directie van een nog in aanbouw zijnd theater te Londen is op het practische denkbeeld gekomen om onderwijl een prijsvraag uit te schrijven voor het beste tooneelwerk, van welken aard ook. Het publiek zal dan hebben uit te maken, wat het beste stuk is, met dien verstande dat van de menigte handschriften die zullen inkomen, er twee of drie worden uitgezocht, gespeeld en beproefd, welk stuk het langst repertoire houdt. De prijs is 500 guinjes. No. 2 krijgt een premie, en de overige stukken worden teruggezonden mits de auteur het frankeergeld aan postzegels insluite. Men ver wacht een bezending van 20,000 stuks. De Amerikaansche ingenieur Stock heeft een machine uitgevonden, welkevóór de locomotief ge plaatst, niet alleen de sneeuw van den weg opruimt, maar tevens door een krachtigen luchtstroom de sneeuw in vlokken verdeelt, en buiten het spoor werpt Deze machine verricht volgens Stock den arbeid van 500 man. De kapitein van het schip Aneroid" van Swan sea, die 8 Januari de St.-Bridesbaai bij Milford bin nenliep, geeft bericht omtrent een zeldzaam verschijnel, nl. een zeebeving. Op zijn reis van Porto-Cabello on dervond hij den 2, 's namiddags om 6 uur 30 min., den zeer heftigen schok van een zeebeving, die liet schip in al zijn voegen deed schudden. Het verschijnsel is te meer opmerkenswaardig omdat, volgens verkla ring van dien kapitein, van een soortgelijk natuurphe- nomeen op dit gedeelte der aardoppervlakte, nl. 24° 29' Noorderbreedte en 64° 38' Westerlengte (van Greenwich af gerekend), nog nooit iets vermeld is. Zooals wij in ons vorig nomtner meldden, is in Zwit serland de vaccine-quaestie aan de orde en hebben sommige kantons zich tegen liet verplichtend stellen van de inenting verklaard. De Groote Raad van Bern heeft met eene meerder heid van slechts 2 stemmen (57 tegen 55) besloten de verplichte vaccine te behouden. De commissie uit den Franschen Senaat tot onder zoek van de pretendentenwet, samengesteld uit negen leden, telt maar éen voorstander van het ontwerp, den heer de Testelin. Als rapporteur is benoemd de heer Allou, senatore voor het leven, een vriend van Gambetta. Hij is be kend wegens zijn welsprekendheid en trad indertijd als advocaat op voor Gambetta, toen deze te Rijssel zijn vermaarde redewaarin hij de regeiring voor het alternatief: «aftreden of zich onderwerpen", stelde, vervolgd werd. De heer Allou is een beslist tegen stander van de uitzonderingswet. Tegen het einde van de week wordt eene beslissing over het ontwerp verwacht. In Denemarken heeft de tweede kamer het voor stel behandeld de lijkverbranding toetelaten, waar zij verlangd wordt. De Minister van Eeredienst verklaarde zich, na advies bij de geestelijkheid te hebben inge wonnen, tegen de crematie. Hij meende, dat Denemarken niet moest voorgaan in eene zaak, waaromtrent de publieke opinie in de groote Europeesclie staten niet gunstig is. Deze be wering schijnt ons niet zoo geheel juist. In Zwitser land, Duitschland en Italië b.v. bestaat reeds de fa cultatieve lijkverbranding. Vooral in laatstgenoemd land wordt zij meer en meer ingevoerdmen denke aan de steden Milaan, Padua, CremonaLodi enz., die allen lijkovens bezitten. Ook in de Vereenigde Staten maakt zij vorderingen. De Minister drukte de vrees uit, dat de vergunning tot lijkverbranding algemeene ergernis in den lande zou doen ontstaan. De hygiënische voordeden, die de crematie zou ople veren, trok hij in twijfelook doelmatig ingerichte be graafplaatsen zullen naar het oordeel van den Mi nister geen nadeel voor de openbare gezondheid op leveren. De kamer besloot het voorstel alsnog in han den van de Ministers van Justitie en van Eeredienst te stellen, teneinde nadere inlichtingen te ontvangen. Hetzelfde vraagstuk is in België aan de orde. De commissie voor de verzoekschriften uit de kamer heeft een rapport uitgebracht naar aanleiding van het adres van den Brusselsclien gemeenteraad, «dat de Wetgevende Macht wettelijke bepalingen vaststelle, waardoor de facultatieve lijkverbranding worde toe gelaten, behoudens die voorzorgen, welke de open bare veiligheid vereischt." Dit rapport, door den Brusselschen afgevaardigde Goblet d'Alviella gesteldbehelst belangrijke bijzon- derheden. Niet alleen wordt het vraagstuk uit een sanitair oogpunt behandeld, doch ook getoetst aan de eischen der crimineele justitie. De conclusie van het rapport is dat België, als het dichtstbevolkte land van Europa, niet dralen mag met de invoering van de facultatieve lijkverbranding, weshalve de commissie voorstelt het adres van den Brusselschen gemeenteraad te stellen in handen van de ministers van justitie en binnenlandsche zaken, met het verzoek aan den eerste om te overwegen, welke voorzorgen genomen kunnen worden, opdat de lijkverbranding niet worde een aan moediging tot misdaad, en met het verzoek aan den laatste om een wetsontwerp intedienen, waarbij aan de gemeenten de bevoegdheid worde gegeven om, on der zekere voorwaarden, eene verordening op de facul tatieve lijkverbranding vasttestellen. De Donau-conferentie is gisteren te 3 uren te Londen bijeengekomen. De vertegenwoordigers varï de ver schillende mogendhedenook die van Duitschland, graaf Munster, die van zijn ziekte hersteld is, waren tegenwoordig; de Turksche gezant had echter nog geen instructiën van zijn gouvern ment ontvangen. Lord Granville is het voorzitterschap opgedragen. Morgen zal de volgende zitting plaatshebhen. De Times bericht, dat de heer Gladstone morgen de reis van Cannes naar Engeland zal aanvaarden.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1