Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Scheepvaartberichten. Rechtzaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Burgerlijke Stand Goes Correspondentie. Marktberichten. ADVERTENTIE 1ST. Groote en kleine KAPITALEN Openbare Verkoopiug. PlankenVlotdelenDorsch- vloerdelen, breede Mestplanken, Schalen en Latten, Kasten, Bu reau, Tafels, Stoelen, Kasten, Kastklok, Schalen en Gewichten, Koffiemolens, ook voor winkels geschikt, Spiegels, Lampen, De kens, 5 Yeeren Bedden, waarvan 3 splinternieuw, Mans-, Vrou wen- en Kinderkleêren, Blik- en Aardewerk, Spek en Ham, 1 vol ledig stel Klompenmakersgereed schap, Arbeidersgereedschap, 1 Ladder, Trekzaag, Aardappelen, MangelsKruiwagensVarken en Brandhout, enz. enz. enz. t Yerseke. Het rijkstelegraafkantoor alhier behandelde n Januari 704 telegrammen. Sedert de invoering der nieuwe dienstregeling, 18 Jan. 11. tot 31 Jan., konden de bestellingen, opge geven in 60 telegrammen, vroeger worden uitgevoerd dan bij de oude dienstregeling het geval zou zijn ge weest en ondervond die van éen telegram vertraging. Dit is wel het duidelijkste bewijsdat de oppositie tegen de nieuwe dienstregeling haar grond niet heeft kunnen vinden in de belangen van den oesterhandel en dat de Minister juist woog, toen hij die oppositie te licht bevond. Rilland-Bath. In 1882 werden hier 63 kinderen geboren, terwijl 25 personen stierven; 18 huwelijken werden gesloten. In de gemeente vestigden zich 83 en daaruit vertrokken 88 personen. De bevolking, die alzoo met 33 personen vermeerderde, bedroeg nu op 31 Dec. 1. 795 m. en 702 vr., totaal 1497 personen. Rilland-Bath. Benoemd tot stationschef alhier de .heer Isselmann, klerk ter inspectie te Middelburg. Driewegen. Door den gemeenteraad is de jaarwedde van den veldwachter met f 50 verhoogd en vastgesteld op f 350. Ellewoütsdijk. De tweede grondboring aan het calamiteuse waterschap alhier is verleden week tot eene diepte van 50 M. voltooid. Zooals bij de eerste boring is ook hier grootendeels zand te voorschijn gekomen. Door den hevigen wind van Vrijdag op Zaterdag heeft de golfslag hier en daar eenige schade veroor zaakt aan de steenglooiingen en het rijsbeslag. Cortgene. In den loop van het jaar 1882 hadden hier 37 geboorten en 15 sterfgevallen plaats. Vijf huwelijken werden gesloten. In de gemeente vestigden zich 87 personen, terwijl 116 eruit vertrokken. De bevolking, die alzoo met 7 personen verminderde, be stond op 31 Dec. jl. uit 547 mannen, 540 vrouwen, totaal 1087 personen. IJzendijke. Met het oog op de loting voor de nationale militie alhier is door burg. en weth. dezer gemeente de aanstaande verkiezing voor raadslid 8 dagen uit gesteld en nu bepaald op Dinsdag 20 Februari. Oostburg. Den heer F. Siemerink is op verzoek met 1 April a.s. eervol ontslag verleend als burge meester dezer gemeente. Sint-Maartensdijk. Gedurende de maand Januari 11. werden alhier aan het telegraafkantoor behandeld in het geheel 261 telegrammen. Verzonden werden 65 telegr.ontvangen werden 75; opgenomen en verder geseind 110; dienstberichten 11 totaal 261 telegrammen. In Dec. 1882 bedroeg het aantal verzonden telegr. 83; het aantal ontvangen 101; opgenomen en verder geseind werden 143; dienst telegr. 11; samen 338 telegr. De heer J. A. Van Tuijnen, Candidaatte Goënga, heeft voor het beroep naar Waarde bedankt. Tholen. Ds. Schot heeft zijne te Aagtekerke reeds gebleken voorliefde voor de kerkelijke censuur ook hier lucht gegeven 3 leden der Ned. Herv. Gem. te gelijk zijn in den kerkelijken ban gedaan. Een hunner, diep getroffen door deze oude, in Tholen gelukkig verouderde straf, heeft dadelijk bij deurwaarders-ex- ploit zijn lidmaatschap van de kerk opgezegd met de opmerking, dat hij het vrij liefdeloos vond, iemand de zegeningen van het H. Avondmaal te onthouden, als hij die, blijkens het oordeel van den kerkeraad, zoo hoog noodig had. Hij zal zich het verwijt van erger dan een heiden te zijn getroosten, maar de kerk zal ook de 12 gulden omslag moeten missen, die dit lid betaalde en die zij zoo goed kan inschikken. Men zegt algemeen, dat in het vervolg allen in den ban gedaan zullen worden, die nooit de kerk bezoeken. Dat is best aan te nemen van iemand, die zoo graag den banvloek zwaait. Misschien gaat men er dan nog toe over iedereen te treffen, die niet getrouw de kerk bezoekt. Dat zou nog wel zoo nuttig zijn, want dan zou men niet enkel lieden straffen, die met de heele censuur den spot drijven, en men kon beginnen met Ds. Schot zelf en al zijn vurige bewonderaars, want die komen nooit ter kerk als zijn collega de godsdienst oefening leidt. Wat zal die eenmaal gezuiverde Thoolsche Gemeente een zeldzaam troepje heiligen worden Bedanktvoor het beroep naar Oud-Vosmeer door ds. W. A. Houbolt, te Westbroek voor West- kapelle door ds. J. Vinke, te Willige Langerak. De directeur van het proefstation te Wageningen, prof. dr. Adolf Mayer, meldt het volgende aan de «Amsterdammer In de »Ter Neuzensche Courant" van 20 Januari '83 komt de volgende advertentie voor: «Te koop Klaver-Guano, onder controle van het Proefstation te Wageningen, tegen f6,50 de 100 kilo a contant, bij A. Dieleman te Axel (Sassing)". In «het Hulsterblad" van denzelfden datum staat onder de advertentiën te lezen: «Aan het magazijn van E. C. Verwilghen, nabij het station te Hulst, ver krijgbaar gegarandeerde Chili-Salpeter minstens 12 per 100 in water oplosbaar phosphorzuur volgens het proefstation te Wageningen". Ik heb hierbij op te merken, dat geen der beide firma's, zoo als uit de halfjaarlijksche gepubliceerde lijst der garandeerende firma's blijkt, onder controle van het proefstation staat, en bijzonder de aandacht te vestigen op de laatstgenoemde der beide adver tentiën, volgens welke een soort Chilisalpeter bestaat die ook oplosbaar phosphorzuur bevat. Het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw heeft het voorstel gedaan, om aan de in 1884 te Amsterdam te houden internationale tentoonstel ling een subsidie van f5000 te verleenen. Vlissingen. Zaterdagnacht werd door een binnen komenden loodsschooner gerapporteerd, dat het Neder- landsche vuurschip van den «Noordhinder" door zwaar stormweder zijn ankerketting gebroken had en 6 mijlen uit zijn koers ten anker lag. Onmiddellijk werd het transport-stoomschip «Schelde" gereed gemaakt om het vuurschip hier binnen te slepen. Zondagavond ten 10 uren kwam het hier binnen en wanneer het weder zoo gunstig blijft zal het hedenavond weder naar zijn plaats teruggebracht worden, zoodat de scheepvaart hiervan geen hinder zal hebben. Uit Ter Neuzen meldt men, dat tijdens den he vigen storm van Vrijdagavond de tjalk, gevoerd door L. Moutaan van Zierikzee, welke geladen met Waal steen, voor Borssele in lossing lag, van daar is weg- gestormd en, door een sleepboot van Ter Neuzen op gemerkt, als drijvende op stroom met gescheurde zeilen en verdere averij, aldaar is binnengesleept. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft op 3 Februari 1883 de vol gende vonnissen gewezen tegen lo. G. J., 32 j., winkelier en kroeghouder te Mid delburg, wegens het tappen van sterkedrank zonder vergunning, veroordeeld tot f 3 boete. 2o. P. P., korenmolenaar te Heinkenszand, wegens beleediging jegens een bedienend beambte veroordeeld tot eene boete van ƒ8. 3o. J. W., 25 j., koopman te Goes, wegens mis handeling veroordeeld tot f 15 boete. 4o. D. P., 44 jherbergier te's-Heer Arendskerke, wegens het toedienen van sterkedrank aan een persoon beneden de 16 jaar veroordeeld tot f 5 boete. 5o. J. A. Van B., 18 j., en H. J. M., 16 j., beiden te Ellewoütsdijk, wegens onderlinge mishandeling ver oordeeld de le tot 21 dagen cell, gev.straf en f 8 boete, de 2e tot 15 boete. 6o. C. J., 19 j., arbeider te Vlake, wegens ver wonding veroordeeld tot 1 maand cell, gev.straf en f 8 boete. 7o. C. Z., wed. H. K., slaapsteehoudster te Goes, wegens overtreding der drankwet veroordeeld tot f 20 boete. En wijders tegen A. B., 59 j., te Middelburg, J. S., 29 j., en M. M., 35 j., beide laatsten te Vlissingen, allen wegens overtreding der drankwet veroordeeld tot eene gev.straf van 14 dagen ieder, welke drie laatst- vermelde zaken vroeger waren behandeld. Het Hof te 's-Gravenhage behandelde Zaterdag in correctioneele zitting de zaak van J. H vrouw van C. D. P., door de Rechtbank te Middelburg bij vonnis van 23 December 11. veroordeeld tot 8 dagen celstraf, omdat zij in den avond van 15 Augustus te Goes moedwillig S. S. met een ijzeren pin had geslagen. De advocaat mr. Vaillant beriep zich op noodweer en concludeerde daarom tot vrijspraak. De advocaat- generaal mr. Gregory betoogde daarentegendat de elementen van noodweer niet aanwezig waren, en re- quireerde de bevestiging van het vonnis. Uitspraak a. s. Zaterdag. Met belangstelling ziet men in Frankrijk de be slissing van den Senaat omtrent de pretendentenwet tegemoet. Heden zou het hoogste staatslichaam een commissie tot onderzoek van het voorstel benoemen. Zal het tot wet verheven worden De gevoelens loopen hierover uiteen. Velen zijn van oordeel, dat het niet bekrachtigd zal worden en zij gronden deze meening op de omstandigheid, dat het juist de drie senatoren onder de ministers waren, die zich met het voorstel-Fabre niet hebben kunnen vereenigen. De kans is dus niet ongunstig, dat Frankrijk zal bewaard blijven voor een uitzonderingswet, die men in een vrijzinnig bestuurden staat allerminst zou ver wachten. De tactiek, die de rechterzijde denkt te volgen, om de kans van verwerping te verhoogen, getuigt van doorzicht. Zij zal in de commissie republikeinen kiezen, die het ontwerp volstrekt verwerpelijk achten. De Minister-president Fallières is nog niet hersteld. De benoeming van een Minister van Marine en een van Buitenlandsclie zaken zal dientengevolge nog wel eenigen tijd uitblijven. In den Senaat is Zaterdag de wet op den gereclitelij- ken eed behandeld. De heer Sehoelcher heeft tegen het behoud daarvan gesproken en betoogd, dat de mensch vrijheid van geloof en van ongeloof heeft. «Ik ben", aldus sprak hij, «opgevoed geworden door een zeer vrome, innig overtuigde moeder. Ik heb talrijke vrien den, die hare meening deelen; mijn geheele geest is erop gericht geweest, te gelooven als zij. Welnu,^na dit alles is het mij onmogelijk bij het afleggen van een eed hetzelfde te denken als zij. Het zou dus vol komen onrechtvaardig zijn mij te laten betuigen, wat ik een bedrog en een beleediging zou achten jegens de Godheid. Dat de godsdienstige eed iemand niet tegenhoudt, die laag genoeg is een eed, op zijn woord van eer afgelegd, te schenden, hebben wij in December 1852 gezien." De Minister Devès verklaarde, dat hij de eedsfor mule afgeschaft wenscht te zien met het oog op de moeilijkheden, die zij in de practijk veroorzaakt. Een voorstel van den heer Humbert, dat de gezworene vooruit zal kunnen aanvragen om van het afleggen van den eed ontslagen te worden, is met 151 tegen 130 stemmen aangenomen. De Spaansche Senaat heeft mede het eeds-vraagstuk behandeld en met 112 tegen 22 stemmen beslist, dat men, naar zijne godsdienstige begrippen, den Koning trouw zweren of beloven kan. Zooals wij in een vorig nommer mededeelden, waren vele leden voor het be ginsel van vrijheid, doch konden zich uit staatkundige redenen niet met het voorstel vereenigen, en zulks is oorzaak geweest, dat vele biljetten in blanco zijn in gediend. De Kamer van afgevaardigden heeft het verlengen van de handelsverdragen met Duitschland, Zweden, Noorwegen en Zwitserland, die in October 1882 af- geloopen waren, verlengd. Al deze landen worden op den voet der meest begunstigde natie behandeld. Het onderzoek in zake den moord van Cavendish en Burke wordt door het hof te Dublin voortgezet. Acht personen staan als beschuldigde terecht. De getuigenissen, die tegen hen zijn afgelegd, zijn zeer be zwarend. Omtrent vier hunner hebben de getuigen verklaard, dat hun uiterlijk overeenkomt met dat van de personen die eenigen tijd vóór den moord in het Phoenix-park tegenwoordig waren. Een individu, Fitzsimors genaamd, heeft vrij afdoende bewijzen gegeven. Hij verklaart te hebben gelogeerd in het huis van den gevangene James Carey. Na de arrestatie van Carey vond hij op den zolder een lang mes, dat naar de rechtbank gebracht en door de chirurgijns onderzocht werd, die verklaarden dat het met dergelijk instrument was, dat Burke en lord Cavendish werden vermoord. De verdere behandeling der zaak is tot heden ver daagd. Tusschen Denemarken en Duitschland is een conflict ontstaan, dat van ernstigen aard dreigt te worden. De in Sleeswijk wonende Denen zijn namelijk door de Duitschers voor den krijgsdienst opgeroepen. Naar sommige Duitsche bladen, o. a. de «Neue Freie Presse", beweren, zou de Deensche regeering niet zonder welgevallen deze handeling der Duitsche hebben ge zien, omdat zij zich van het beginsel van recipro citeit uitgaande, de bevoegdheid kan toekennen om de in Denemarken wonende Duitschers tot den krijgsdienst te verplichten. Ten krachtigste protesteeren de Deen sche bladen tegen deze beschouwing. Zoolang zij een vergelijk wachtten tusschen de regeeringen van Berlijn en Kopenhagen, behandelden zij de zaak voorzichtig doch nu, naar hunne meening, een werkelijk conflict is ontstaan, verbergen zij hun toorn niet over de in lijving van Denen in het Duitsche leger, en door hun invloed wordt nieuw voedsel gegeven aan den ouden wrok der Deensche bevolking tegen Duitschland. Het lid van den Rijksdag uit Noord-Sleeswijk, de heer Johanssen, heeft bij de Pruisische regeering inlich tingen gevraagd omtrent haar besluit betrekkelijk de inlijving der Denen. Worden geen voldoende inlichtingen gegeven, dan zal hij de zaak voor den Rijksdag brengen. Naar wij vernemen, is onder de aan onzen stad genoot, den heer Z. D. Van der Bilt La' Motthe, bij gelegenheid van zijn 50sten verjaardag op 2 dezer aangeboden keurige geschenken, ook een van de Maat schappij voor oestercultuur «Eensgezindheid", waarvan hij voorzitter is, bestaande in eene prachtige pendule met candelabres. Heinkenszand. Vrijdagavond omstreeks 9 uren werd deze gemeente door het luiden der klok en het geroep van «brand" in groote opschudding gebracht. Spoedig was het gerucht .verspreid, dat brand ontstaan was ii een schoorsteen van J. V. d. S., wagenmaker alhier, en ofschoon de brandweergasten, het hoofd der gemeente en de politie onmiddellijk ter plaatse waar de brand spuit staat tegenwoordig waren, was het gelukkig niet noodig met de spuit uitterukken, daar men met flinke en spoedige hulp erin geslaagd was den brand mees ter te worden. Hoe groot de blijdschap was is licht te begrijpen, aangezien bij het stormweder en bij den grooten voorraad van hout, olie en verfwaren, welke in den winkel voorhanden waren, de gevolgen niet te overzien waren geweest. Behalve dat enkele menschen, daar het erg donker was, omver werden geloopen, waaronder iemand zoo erg dat hij niet al leen gaan kon, liep alles gelukkig af. Rilland-Bath. De stormdie in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, heeft hier en daar nog al wat schade veroorzaakt. In de «Drie Haasjes", even buiten de kom dezer gemeente stortte een zijgevel met donderend geraas ineen. Bij een ander werd een konijnenhok te water geworpen. Gelukkig voor het diertje, dat zich daarin bevond, was het deurtje door den val opengesprongenzoodat het zich boven op het hok begeven konen zoodoende het wonderlijke vaartuig in evenwicht houden, 's Morgens werd deze «Beatrix II" uit haar netelige positie verlost. Zaterdag had te Joure een treurig ongeluk plaats. Drie personen brachten van eene nabijgelegen plaats in een schuitje de melk naar de boterfabriek van de firma De Boer. Op de terugreis sloeg het vaartuig om door den hevigen wind. Twee werden gered. De derde, die het ongeluk had onder het schuitje te geraken, werd eenige uren later levenloos opgehaald. De Maatschappij, aan welke het verongelukte stoomschip Cimbria behoort, heeft bekend gemaakt, dat niet alleen aan de geredde schipbreukelingen het bedrag van den overtocht terugbetaald zal worden, maar ook aan de wettige erfgenamen van hen, die bij de ramp zijn omgekomen. De uitslag van het onderzoek in zake het in storten van den fabrieksschoorsteen te Bradford (zie no. I van dit jaar), waarbij zoovele arbeiders om het leven kwamen, is, dat de jury verklaard heeft, dat het ongeluk niet aan de eigenaars der fabriek geweten kan worden. LONDEN. Wegens ziekte van Graaf Munster, den Duitschen gezant, is de üonau-conferentie uitgesteld tot den I2den dezer. PETERSBURG. De Keizer en de Keizerin vertrek ken den 22sten April naar Moskouden 12den Mei zal de kroning door herauten aangekondigd worden. Zij zal den 15den daaraanvolgende plaats hebben. PARIJS. De Minister-President Fallières is zoover hersteld, dat de uitgifte van bulletins is gestaakt. van 31 Jan. tot 5 Febr. 1883. Ondertrouwd den 1 Febr., Geeraard Kosten, 27 j., weduwnaar van Elisabeth Bienzes, met Adriana Yan Leerdam, 26 j., jd. Geboren: den 3 Febr., Albert Willem, z. v. Albert Willem Van Renterghem en Hélène Christine Simon- nette Meschden 4, Maria Adriana, d. v. Pieter Koets en Aaltje Van der Gus; Jacobus Johannes, z. v, Pieter Touw en Johanna Bregitta Den Boer; den 5, Dirk, z. v. Dirk Romijn en Katharina Barbier. Overleden: den 31 Jan., Maria Risseeuw, 75 j.; den 3 Febr., Cornelis Bouman, 84 j., gehuwd met Carolina Maria Moerof; den 4, Pieter Anton Johan Baardolf, 5 m.Elisabeth Jongepier, 77 j., weduwe van Cornelis Lokker; Marcus De Bokx, 8j.; den 5Pieter Van Zweeden, 53 j.Maria Adriana Koets, 11 u. Het stukje van den heer W. Van Elden zal in ons volgend nummer opgenomen worden. ROTTERDAM, 5 Februari 1883. Granen waren ruimer aangevoerd. De kooplust was flauw. Tarwe was 25 ets. lager en werd niet geheel opgeruimd Erwten 25 ets. hooger. Bruine b o o n e n 50 ets. lager. Buitenlandsche vast. Meel vast met veel vraag. Van Vlas was ter markt 48138 steen, waarvan een gedeelte tegen de vorige prijzen nemers vond. De qualiteit liet veelte wenschen over. Nieuwe TARWE 7,50 a f 9,50 Jarige - - •- Nieuwe ROGGE o,75 - 7, WINTERGERST- 4,75 - 5,80 ZOMERGERST - 4,25 - 5,25 Korte HAVER- 2,75 - 4,30 Lange - 2,25 - 3,60 BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 11,60 - 12,20 PAARDENBOONEN - 6,— - 7,20 DUIVENBOONEN - 7,50 - 8,35 ERWTEN- 7,50 - 10,25 Nieuwe SCHOKKERS - 10,— - 12.05 BRUINE BOONEN - 11,50 - 15,50 WITTE - 8,— - 13,50 KANARIEZAAD - 11,25 - 15,71 Den 7 Februari hopen onze geliefde l ouders j M. MINNAAR en J. WALHOUT hunne Sójarigc Eclitvereeuigiug te vieren. Hunne dankbare kinderenbeliuwd- en kleinkinderen. Wolfaartsdijk. i Geboren ALBERT WILLEM, zoon van dr. A. W. VAN RENTERGHEM en H. C. S. MESCH. Goes, 3 Februari 1883. Bevallen van een MEISJE J. L. FLOHIL, geb. Bouman. 's-Heer Arendskerke, 3 Februari 1883. Heden namiddag 3% uur werd ons ouderhart zwaar ge wond door het overlijden van ons geliefd zoontje MARKUS, in den aanvalligen leeftijd van 8 jaar en 3 maanden. De Heer, die geene rekenschap geeft van zijne daden, sterke ons in deze zware beproeving. Goes, 4 Februari 1883. M. DE BOKX. M. DE BOKX— Zandee Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed ons geliefd zoontje, PIETER ANTON JOHAN, in den jeugdi gen leeftijd van 5 maanden. Goes, 4 Februari 1883. G. BAARDOLF. J. J. BAARDOLF—Loenjé. Eenige kennisgeving. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den onderge- teekende, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 8 Februari. R. MULDER Az. beschikbaar als hypotheek op landerijen en huizen ten kantore van J, A. BEVIER DE FOUW, te Goes. De Notaris I. KARSEBOOM, te Hein kenszand, zal op Woensdag 7 Febr« 1883, des voormiddags te 10 uren, ten woonhuize en ten verzoeke van Christiaan Hoornick, koopman en herbergier te s-Heerenhoek in het openbaar verkoopen EEN GROOTE PARTIJ Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij bovengenoemde» Notaris,

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2