Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Kunstnieuws. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Laatste en telegraphische berichten. Burgerlijke Stand Goes Te beginnen met 1 Sept. 4883 zullen ook de adelborsten der mariniers aan bet Kon. Instituut van de Marine te Willemsoord een vierjarige opleiding ontvangen. Evenwel zullen er om het andere jaar adspiranten voor het korps mariniers worden opgeroe pen, terwijl de zich nu aan het Instituut bevindende adelborsten voor de marine den driejarigen cursus blijven volgen. H. K. H. Prinses Maria der Nederlanden, gema lin van den vorst van Wied, is Zondag bevallen van eene dochter. De voor het O.-Ind. leger benoem de 2e luit. kwartiermeester J. F. Eichholtz zal den lOn Maart a. s. per stoomschip «Soenda" naar Batavia vertrekken. De Evangelist dhr. Van Pienbroek heeft zijne standplaats overgebracht van Ellewoutsdijk naar Ove- zand, waar hij thans de godsdienstoefeningen leidt. Zooals bekend is bezit laatstgemelde gemeente een predikant en Ellewoutsdijk niet. Op het drietal van predikanten te Schiedam staat ds. C. B. Oorthuijs te Woudrichem no. 2. Beroepen te Bruinisse ds. J. M. C. H. Mond, pred. te 's-Grevelduin-Kapelle. Het hoofdbestuur der vereeniging van leeraren aan inrichtingen van M. O. heeft besloten in het al gemeen te onderzoeken in hoeverre de hoogere-burger- scholen in ons land als voorbereiding voor academische studiën dienst doen. Een belangrijke bijdrage is reeds geleverd door het volgende. Van de rijks-hoogere- burgerschool te Groningen zijn van 1867 tot heden 67 leerlingen zonder het gymnasium bezocht te hebben aan een onzer universiteiten gaan studeeren, van welke 43 met en 24 zonder diploma voor het eindexamen. De gymnastiekvereniging te Dokkum zal een volksklasse voor gymnastiek oprichten. Jongens van 12 tot 16 jaren zullen daar, tegen betaling van 25 ets. per kwartaal, onderwijs kunnen ontvangen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 2 Februari 1883, zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. A. G., te 's-Heer Arendskerke en G. Van W., te Wolfaartsdijk, beklaagd van 't vervoer van rund vee zonder vergunning of voorafgegane keuring; daar van vrijgesproken. 2o. J. S., te Goes, wegens 't rijden over een over weg van den spoorweg, nadat die gesloten was, ver oordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 1 dag gev.straf c. e. 3o. J. Van H., L. R. en C. B., allen te 's-Heer Arendskerke, wegens 't gaan over iemands in den oogst staanden grond, zonder daartoe eenig recht te hebben, veroordeeld in eene boete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. L. R., te 's-Heer Arendskerke, wegens 't jagen zonder akte of vergunning veroordeeld in twee boeten van elk f10, subs. 1 dag gev.straf voor elke boete, c. e. 5o. L. B., W. M., J. K. en C. De K., te Cam- perland, wegens 't rapen van schelpvisch aan den voet van een zeedijk veroordeeld in een boete van 10, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 6o. M. M A. K. en P. Van der W., allen te Geersdijk, wegens als voren, de le en 3e ieder in eene boete van ƒ10, subs. 3 dagen gev.straf, de tweede in eene boete van ƒ4,50, subs. 2 dagen gev.straf c. e. 7o. P. Den B., te Goes, wegens 't rijden door de straat te Kloetinge op een hondenkar gezeten, veroor deeld in eene boete van f 10, subs. 1 dag gev straf c. e. 8o. H. M., aldaar, wegens 't bevisschen der Zeeuw- sche stroomen zonder consent veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 1 dag gev.straf c. e. 9o. M V. d. K., te Burghsluis, wegens 't be varen van een rijkskanaal zonder- een exemplaar van KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Donderdag 1 Februari 1883. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aanbij die stukken behoorende. EUROPA. .Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/80 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 PCt. 5 5 5 2% 3 4 5 5 4 3 5 PCt.- 95 78% 83 66 793/, 102 dito Obl. dito dito dito dito '55 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4% 4% 4% 4 dito 1864 ƒ1000 1866 100 1872 gecons. 1873 dito 1877 dito dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito I860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 Spanje, dito Btl. 1867/75 dito dito dito 1876 dit o Leening Binnenland Pes. 100%ooo 1 Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr dito dito 1863/1865 (12) dito dito 1869 geregistr. AFRIKA. Egypte, Obl. leening. 1876 dito Spoorwegleening 1876 6 80% 52% 89%, 53 76 96% 89%, 82%, 83 88% 52% 87 82% 75% 66% 74%6 66 24% 43% 24 22 11 19 69% 92% het algemeen regiement van politie voor de rijkska nalen, veroordeeld in eene boete van f 10, subs. 1 dag gev.straf c. e. Op last van den kantonrechter te Zierikzee zijn aldaar in verzekerde bewaring genomen J. V. d. V. en zijne huisvrouw P. Z., van Ellemeet, als verdacht van het afleggen eener valsche getuigenis in zake eener jachtovertreding. Het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij dr. Ganz wegens bedriegelijke oplichting is veroordeeld tot twee jaren celstraf en drie geldboeten van 25, is Donderdag in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigd, met bepaling dat het ge heel en volkomen gevolg zal hebben. Tholen. De Rederijkerskamer Cats alhier gaf weer als elk jaar eene soirée ten voordeele van de armen der Ned. Herv. diaconie. Deze soirée bestond in de opvoering van het bekende tooneelstuk »'t Was maar een Loods" van A. Ruisch en van sde Buren" van Jus tus van Maurik Jr. Beide stukken bevielen opperbest, doch de voorstelling bracht minder op dan in de laatste jaren, nl. f65. Meermalen was de opbrengst boven de f100. Het door ons aan »het Vaderland" ontleende bericht, dat Dinsdagavond aan mevr. Beersmans, van het Ned. Tooneel, de groote gouden medaille namens Z. M. den Koning zou worden overhandigd, is onjuist gebleken. Volgens het «Dagblad" is wel reeds gerui- men tijd geleden van een zoodanige onderscheiding voor die artiste sprake geweest, doch tot heden werd hieraan geen uitvoering gegeven. In den Spaanschen Senaat heeft Woensdag de be raadslaging plaatsgehad over de voorgestelde wijziging van den parlementairen eed. Het voorstel strekt om voor 's lands vertegenwoordigers vrijheid te laten om den eed of de belofte naar zij verkiezen aan den Koning af te leggen. De republikeinsche afgevaar digden verzetten zich tegen dit voorstel, dat beoogt de vrijheid van geweten te eerbiedigen, daar het hunne staatkundige overtuiging geweld aandoet. In de Fransche kamer werden gisteren de debatten over de pretendentenwet voortgezet. De heer Develle, onder-secretaris van binnenlandsche zaken, las eene declaratie van den heer Fallières voor, waarin betoogd wordt, dat de Republiek, door uitzon deringswetten tegen de pretendenten te maken, geen onrecht pleegt en dat het van het hoogste belang is, maatregelen te nemen, om pogingen, die tegen de vei ligheid van den Staat zouden kunnen worden onder nomen, te voorkomen. Vervolgens werd het voorstel-FIoquet verdedigd door de heeren Madier De Montjau en Pelletan. Na dat een voorstel van Lockroy, om de Prinsen met behoud van traktement op non-activiteit te stellen en een paar amendementen van de Bonapartisten Cuneo en De Cassagnac verworpen waren, werd het voorstel der commissie met 373 tegen 163 stemmen aange nomen. De kamer is tot aanstaanden Donderdag op reces gegaan. In Belgie gaat op politiek gebied weinig om; de Kamer heeft een paar dagen besteed aan de discussie over de al of niet wettigheid eener te Soignies ge houden verkiezing. In den Duitschen Rijksdag heeft de heer Sonne- mann een interpellatie over de ramp der Cimbria, waarbij hij het gebruik van electrisch licht bij de scheepvaart aanbeval, tot de Regeering gericht. De minister Scholz drukte er op, dat de regeering getoond heeft deel te nemen in het ongeval, maar verklaarde, dat zij noch met ja, noch met neen op bepaalde vragen kon antwoorden. Er was een officieel onderzoek aangevangen, maar het was nog niet geëindigd. Vóór den PCt. NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 4% ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 5 dito dito 1875 100 5 Columbia, dito (12) 4% Peru, dito leen. 1870 (15) 6 XBWUSTB. KM JOT. OTOERÏÏt. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. 4% Rotterd. Handelsv. Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 gP@©&WBG«&.Jil5Hr. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 1871 5 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873/81 5 Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 "dito hypoth. Obligatiën 4% dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Griasi dito 5 Jelez Orel dito ƒ1000 5 dito dito 100 '5 Morschansk-Sysran Aand. 5 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 Orel Vitebsk dito 5 Poti-Tiflis dito ƒ1000 5 dito dito £100 5 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 AMEJRIKA. Centr. Pac. Obl. 6 dito Californië-Oregon Obl. 6 Chicago N. W. Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. 7 PCt. 111 29% 16% 205 101 100% 86% 101 76 100% 107% 65% 51 45% 121 88% 80% 49% 83% 81% 86 63 983% 84% 86% 83 57% 112% 102% 146 119% afloèp, zeide de Minister, kon de regeering geen be sluiten nemen om op de resultaten niet vooruit te loopen. Voorts is behandeld de begrooting voor post en telegraphie. Zij gaf aanleiding tot een belangrijke discussie over de Zondagsrust. Dr. Lingens, een ultra- montaan, wenschte namelijk op Zondag alleen brieven en briefkaarten en dagbladen, voor zooverre die door de post geleverd worden, te doen bestellen telegram men wilde hij voor den Zondag met 20 penningen per bericht verhoogen. Deze voorstellen werden door den heer Stephan, de man die het Duitsche post- en telegraafwezen gebracht heeft op de hoogte waarop het thans staat, met klem be streden. Is de postadministratie er zooveel mogelijk op uit, om haren ambtenaren Zondagsrust te gunnen, het door den heer Lingens voorgestelde middel scheen hem daartoe niet bruikbaar. Het geheele verkeer van geldverzendingen een gan- schen dag te doen stilstaan is, meent de Minister, practisch onmogelijk. Hij wees er op, hoe de briefwisseling der minvermogende klassen met ver wijderde betrekkingen hoofdzakelijk op den Zondag gevoerd wordt. Zou men deze niet zeer ontrieven door eene dergelijke beperking? Ook die van het te- legrapliische verkeer vond bij den heer Stephan be strijding. Lord Granville heeft in een nota Engeland's houding, in zake de opheffing van de dubbele con trole, tegenover Duclerc's nota verdedigd. Hoofd argument van den Britschen Staatsman, die de gan- sche geschiedenis van het optreden der dubbele con trole nagaat, is, dat door den militairen opstand de dubbele controle feitelijk opgeheven is. Deze opstand werd bedwongen door eene gewapende tusschenkomst, aan welke Frankrijk weigerde deel te nemenhet gezag van den Khedive moet ook thans nog voortdurend door de Britsche troepen gesteund worden. Onder die om standigheden houdt lord Granville het herstel der con trole niet slechts voor onnoodig, maar zelfs voor ge vaarlijk. Het bezoek van den Russischen diplomaat Von Giers heeft in staatkundige kringen tot allerlei onderstellin gen aanleiding gegeven. De Neue Freie Presse weet medetedeelen, dat de navolgende overeenkomst tusschen Rusland en Oosten rijk gesloten is. «Oostenrijk verzet zich niet meer tegen de vereeni ging van Rumelie met Bulgarije. Daarvoor verbindt Rusland zich om Oostenrijks eischen in het algemeen, en vooral niet tegen Rumenie, te steunen op de aan staande Donau-conferentie. Eveneens ondersteunt Rus land de pogingen door Oostenrijk te Konstantinopel aangewend, om aansluiting te verkrijgen van de Oos- tenrijksche aan de Turksche spoorwegen. «Rusland bestrijdt in Servië en Montenegro de aan Oostenrijk vijandige bewegingen, en daarentegen ver bindt zich Oostenrijk geene verdere uitbreiding in het Balkanland te zoeken". Uit St.-Petersburg wordt bericht, dat van 200 per sonen, die onlangs naar Siberië gedeporteerd werden, een 60tal zijn achtergebleven, teneinde in Maart in een groot nihilisten-proces terecht te staan. Muravieff zal daarbij het Openbaar Ministerie waarnemen. In Noorwegen bestaat een conflict tusschen den Koning en de vertegenwoordigingdat reeds van een jaar of twaalf dateert. Zooals men weet, kan de Kamer sommige wetten vaststellen zonder dat de Ko ning deze behoeft goed te keuren. Driemaal heeft de Kamer eene wet voorgesteld, doch de Koning heeft haar geweigerd uit te voeren. De Kroon heeft grond wetsherziening voorgesteld deze kon echter in de oogen der hervormingsgezinden geen genade vinden. Uitbreiding van het stemrechtinvoering van de Jury, leger-organisatie op den voet als de Zwitsersche zijn de eischen der liberale partij. Heden komt de Kamer weder bijeen en zal de strijd tusschen vorst en volksvertegenwoordiging weder met vernieuwde kracht aangevangen worden. PCt. 7 7 7 7 6 6 3 7 6 7 6 6 Chicago Menomonee Obl. dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Chicago South-Westli. dito Illinois Cert. van Aand. Illinois Springfield Obl. Louisv. en Nashville (le hyp.) Obl. dito dito (2e dito Milwaukee (in goud) dito Missouri-Pac. South dito St. Paul Minn, en Manitoba dito dito dito (2e hyp.) dito Southern Pacific dito Un. Pac. Hoofdlijn dito 6 Un. Pac. Coll. Trust Bonds dito 6 y&AMWBGMAAITSGIÏAPPMM. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. 6 Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (14) PCt. 119% 1173% 119% 1453/» 110% 101% 49% 116 101% 107% 105 102% 112% 105% 83 94 96 3 104 109% 3 101% 3 94% 3 95% 3 95% 4 91% 5 ■108% 103 5 127 3 43% 3 11% Wat de gevolgen dezer verwikkelingen zullen zijd moet d* tijd leerende fiere, vrije geest van het Noordsche volk waarborgt eene oplossing ten gunste van het volk, het zal den Vorst voor het alternatief stellen se soumettre ou se dèmettre. Blijft de Vorst dan dezelfde halsstarrigheid aan den dag leggen, dan schijnt het hem zijne kroon te kunnen kosten. Men heeft van de verkiezingen in Noorwegen eene statistiek opgemaaktom te bewijzen datdoor de indeeling der districten, de Kamer niet in overeenstem ming met den uitgedrukten wil des volks is samen gesteld. Volgens het aantal stemmen, op de candi- daten der verschillende partijen uitgebracht, zou eene juiste vertegenwoordiging der kiezers aan de rechter zijde 45 plaatsen in de Kamer moeten geven tegen 69 aan de linkerzijde. Gekozen werden echter 83 liberalen tegen 31 leden der rechterzijde. Ook in genoemd land wordt op invoering van het stelsel van proportioneele vertegenwoordiging aange drongen. De heer Van der Bilt La Motthe, die heden zijn vijftigsten verjaardag viert, ontving als blijk van waardeering van het comité tot wering van school verzuim een geschenk, bestaande in zilveren visch- lepel en vork. Ziekte verhinderde den heer La Motthe persoonlijk de leden van het comité te ontvangen. Door dames regentessen van het Gasthuis werd hun jarigen voorzitter een ruiker aangeboden. Te Werkendam is een schip, geladen met steenen, gezonken, terwijl de schipper zich met vrouw en vijf kinderen aan boord bevond. Op het hulpgeroep kwa men de sluisknecht en eenige andere personen toesnel len, aan wier vereenigde hulp het mocht gelukken allen van eenen wissen dood te redden. Het dreigende gevaar was door de kinderen, die door het binnendringen van het water ontwaakten, ontdekt. Men meldt uit Utrecht aan de »N. R. Ct." Een machinist van den staatsspoorweg, die den nacht wakende had doorgebracht bij een aan typhus lijdenden collega, scheen zich door een stevig glas den slaap uit de oogen te hebben gehouden. Althans hij werd Woens dagvoormiddag, op het punt van vertrek, slapende op de locomotief gevonden. Hij weigerde gevolg te geven aan het bevel van zijn chef om de machine te verlaten, en vloog, toen men met geweld dreigde, woedend op den stationschef S. aan (het gebeurde op het oude station van den Staatsspoorweg), gat dien eenige slagen in het aangezicht, en wilde hem tenslotte met een mes overhoop steken. Het gelukte dezen te ontkomen en met een zacht lijntje kreeg men den machinist in de lampisterij, waar hij zich rustig neerlegde. Toen echter de politie kwam om hem te verwijderen, ontstak hij weer zoodanig in woede, dat men hem slechts met de grootste moeite kon overmeesteren. Ofschoon zeker twaalf personen hem aan armen en keenen vast hadden, schopte, sloeg en beet hij zoo geweldig om zich heen, dat men hem op den weg naar het politiebureau ver scheidene malen op den grond moest leggen, om hem tot kalmte te kunnen dwingen. Een der politieagenten beet hij in de hand. GQ>T0r?Q£I8. Oost.papier zilver Diverse in i Fransche Belgische ƒ21,05 -21,05 -11,67' -47,50 -47.50 Pruisische 58,55 Russen in Z. R, - 1,16 Spaansche Buit. - 47,55 d Binn. - 2,29 Amerika in doll. - 2,45' Borssele. Heden (Vrijdag) is alhier aanbesteed: het verbouwen der directiekeet aan den cala- miteusen Borsselepoldergeraamd op ƒ4425. Er is ingeschreven door de heerenP. Melis te Borssele, voor ƒ6100; M. Verburg te Borssele, voor ƒ5500; J. Rijnberg te Ellewoutsdijk, voor ƒ4940; J. De Vriend te Borssele, voor 4930; A. J. De Muijnck te Borssele, voor 4924; G. Faas te 's-Hee- renhoek, voor 4799, en P. Dronkers te Kapelle, voor ƒ4595. YERSEKE. OESTERBEURS. Eene flinke partij jarig zaaigoed werd gedaan a 10. Groote oesters en pannen werden niet aangeboden. De verzending neemt toe. 's-GRAVENPOLDER, 2 Febr. Door het overlijden van den heer G. H. Kakebeeke, de betrekking van secretaris-penningmeester bij het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente opengevallen zijnde, is door den ge meenteraad als zoodanig met algemeens stemmen be noemd de heer D. P. Prumers. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is in hunne vergadering van heden benoemd tot opzichter le klasse van den provincialen waterstaat de civiel- ingenieur Sibmacher Zijnen. Zijn standplaats zal voor- loopig te Wissekerke in Noord-Beveland zijn. VLISSINGEN, 2 Febr. De Belgische loodsschooner no. 11, schipper Timmermans, bracht uit zee alhier aan den wal den kapitein van een Fransehe barge, Francis" genaamd, wiens schip op de hoogte van den Westhinder door een zwaren rukwind was omgeslagen. Eén man is hierbij verdronken. LONDEN, 2 Febr. De Regeering verklaarde, dat Ruraenië, Servië en Bulgarije op de Donau-conferentie zullen worden toegelaten. Aan den Turkschen gezant verzekerde zij, dat de conferentie geen andere punten dan de Donau-quaestie behandelen zal. PARIJS, 2 Febr. De minister-president Fallières is veel beter, hoewel hij nog rust moet houden. Volgens gerucht zal Challemel Bacour Minister van buiten- landsche zaken worden. van 31 Jan. tot 2 Febr. 1883. Getrouwd: den 1, Désiré Boel, 28 j., jm., met Vietorina Maria Croin, 22 j., jd.; Gerardus Touw, 25 j., jm., met Catharina Hubregtse, 23 j., jd. Geboren: den 1, Neeltje Pieternella Frederica, d. v. Johannes Doornebos en Pieternella Cornelia Okké. 311e Staatsloterij, 4-e ki. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Donderdag 1 Februari. 4e lijst. No. 14992 f100.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2