1883. N". 15. Zaterdag 3 Februari. GRONDBELASTING. Bij deze coueaul behoort een bijvoegsel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 2 FEBRUARI 1883. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Lnons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs dor gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodbeiichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt, naar aanleiding van art. 15 der wet van 2ö Mei 1870 (Staatsbl. no. 82ter openbare kennis, dat ter se cretarie van die gemeente gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden zal liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceelen in deze gemeente, en dat de verzoekschriften om her meting, herschatting ot vernietiging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaarschriften, binnen dertig dagen na heden op ongezegeld papier aan heeren Ge deputeerde Staten dezer Provincie kunnen worden ingediend. Goes, den 1 Februari 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Zooals wij in een vorig nommer gemeld hebben, is door het bestuur der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren tot den Koning het ver zoek gericht om een wet voor te dragen, waarbij zoo veel mogelijk het misbruik, dat van vivisectie kan gemaakt worden, wordt tegengegaan. Het is niet voor de eerste maal, dat genoemde vereeniging, op maat regelen in zake vivisectie aandringt. In 1874 heeft zij den Minister van Binnenlandsche zaken verzocht, om professoren en veeartsen uittenoodigen de onder zoekingen op levende dieren tot de volstrekt noodza kelijke gevallen te beperken en gebruik te maken van de voorhanden middelen, om de kunstbewerking zooveel mogelijk te verzachten. Professor Harting heeft destijds een krachtig pleidooi ten gunste van de vivisectie in het album der natuur gehouden, dat tot een belang wekkende polemiek heeft aanleiding gegeven. Geestig hekelt de Hoogleeraar de aan ziekelijke sentimentaliteit grenzende philantropie; kan deze op een dwaalspoor leiden, van overdreven philotherie (dierenmin) is zulks nog meer te duchten. «Zoodra de vereeniging zich begeeft in den kron kelenden doolhof, waarin sentimentaliteit tot gids wordt, schrijft genoemde hoogleeraar, zullen alle hare pogingen onvruchtbaar zijn. »De sentimentaliteit is uit haren aard partijdig. Mijnheer X. houdt veel van paarden en honden, maar vindt katten hatelijke dieren, die men alleen daarom moet dulden, omdat zij ratten en muizen vangen. Maar die ratten en muizen, mijn waarde heer! zijn zij ook geen wezens, die recht op uwe bescherming hebben Mevrouw Y. is bang voor paarden en hon den, maar is zeer ingenomen met haar poes, tot op het oogenblik, dat deze het sijsje, dat toevallig aan de kooi ontsnapt was, tot haar prooi maakt. Nu is natuurlijk poes in het oog harer meesteres een mon ster van wreedheid geworden, waarvoor deze geene gehechtheid meer kan gevoelen. Hare verstandiger vriendin, mevrouw Z., betoogt echter dat de kat het niet helpen kan, dat deze slechts haar instinct heeft gevolgd door jacht op een door de kamer vliegenden vogel te maken, en dat het eigenlijk de schuld harer vriendin zelve is, die een vogel in een kooi hield. Vogels, die lieve dieren behooren in de vrije lucht te huis; alleen daar kunnen zij zich in het genot des levens verheugen". Men zou deze reeksjvan voorbeel den betreffende den strijd om het leven tot de lagere diersoorten kunnen voortzetten. Overdrijving doet op ieder gebied kwaadde ver eeniging tot dierenbescherming ga niet voort op deze ■wijze haar streven te benadeelen. Wij zijn niet bevoegd een oordeel over het nut der vivisectie uittespreken of een onderzoek in te stellen naar de vraag, of zij uit een physiologisch oogpunt voor de wetenschap onmisbaar is. Wij zouden niet gaarne een bewijs te meer leveren voor de juistheid van de bewering van den Weener Hoogleeraar E. Brücke, in zijn schrijven over vivi sectie aan prof. Harting voorkomende, «das die Leute von denjenigen Dingen amliebsten sprechen, inwelche sie die wenigste Einsicht haben Raadpleegt men de lange lijst van geleerden, die zich voor de vivisectie verklaard hebben, dan schijnt de vraag van den Minister, of zij bij wetenschappelijk onderzoek en bij hooger onderwijs nagelaten kan wor den, vrij overbodig. Of vivisectie kan beperkt worden zonder dat zulks de wetenschap schade doet, is eene vraag, waarover de gevoelens uiteenloopen. In Enge land bestaat, naar men weet, een wet op de vivisectie. Blijkens den onlangs gepubliceerden brief van Dar - win aan prof. Holmgren te Upsala, heeft de Britsche geleerde, een beslist voorstander der vivisectie, tot verkrijging van wettelijke regeling daarvan me degewerkt. Hij deed dit, teneinde aan het drijven tegen de vivisectie een einde te maken. Niet onbe langrijk schijnt het Darwins oordeel over de vivisectie en over de bestrijding, waaraan zij blootstond, te vernemen. »Ik ben, schrijft Darwin, altijd een ijverig veorstander gewt est van menschelijke behandeling der dieren en heb in mijn geschriften, zooveel ik vermocht, i dezen plicht op den voorgrond gesteld. Voor eenige jaren toen de beweging tegen de phipiologen in En geland, een aanvang nam, werd beweerd dat de dieren oumenschelijk behandeld en aan noodelooze pijni ging blootgesteld werden. Dit gaf mij aanleiding om te zorgen, dat er een parlementsacte in liet leven geroepen werd. Ik nam daarop een levendig aandeel aan de pogingen, die in het werk gesteld werden, om een bill te doen aannemen, welke elk rechtmatig be zwaar wegcijferde en toch den phisiologen vrijheid gaf, om hunne onderzoekingen voorttezetten. Intusschen kan ik hierbij voegen dat bij het on derzoek naar deze zaak door de Koninklijke commissie de klachten tegen de Engelsche physiologen valsch bleken te zijn". In Frankrijk heeft men onder het 2de keizerrijk, vooral op aandrang van keizerin Eugenie, iri 1867 de vivisectie gereglementeerd. Of dit in het belang van het hooger onderwijs was, ten aanzien waarvan de Fran- sche Regeering destijds een groote bemoeizucht aan den dag heeft gelegd, schijnt zeer betwistbaar. Een enkele opmerking naar aanleiding van het adres meenen wij te moeten maken. Vivisectie wordt niet anders gedaan dan tot we tenschappelijke doeleinden. Reglementeering van wetenschappelijk onderzoek is noch wenschelijk noch mogelijk, zonder de weten schap schade te doen. Is het van de mannen, die zich der wetenschap wij den, te denken, dat zij noodeloos een dier zullen mar telen, dat zij zullen nalaten, waar zij kunnen, zijn lijden te verzachten 7 Weet het bestuur der Vereeniging tot Dierenbe scherming gevallen van het tegendeel? Van dierenmishandeling, die boos opzet onderstelt, kan geen sprake zijntrouwens hiertegen heeft de strafwetgever regelen gesteld. Men verzoekt ons te melden, dat de lezing, welke a. s. Zondag in het «Café Hartman" door den heer H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, zal worden gehouden, niet vanwege de vereeniging «Eigen Hulp" zal plaatshebben. In de maand Januari van dit jaar werden aan het kantoor te Goes behandeld het navolgend aantal telegrammen: verzonden 695; ontvangen 671; door gezonden 194 en diensttelegr. 10 totaal dus samen 1570. Kapellk. De aftredende leden van het burger lijk armbestuur, de heeren Th. De Ivlurk en J. Van Strien, zijn beiden herkozen. Hansweert. Gedurende de afgeloopen maand zijn aan het telegraafkantoor alhier behandeld 518 tele grammen, waarvan er 183 werden ontvangen en 335 verzonden. Nieuwdorp. Door kwaadwilligheid van een viertal opgeschoten jongens is een gebouwtje van den vee houder K., dat, staande op het Schor, nu en dan in gebruik werd genomen door den schaapherder, in brand gestoken en verwoest. Door de bemoeiingen van den rijksveldwachter Troupée te Borssele zijn de schuldigen ontdekt geworden. Borssele. Ging er gedurende het vorige jaar, be halve December, geen maand voorbij, waarin niet een sterfgeval voorkwam, in December en Januari 11. heeft geen enkel geval van overlijden plaatsgehad. Ellewoutsdijk. De vroeger vermelde zandafschuiving bij de haven alhier geeft geene aanleiding tot groote ongerustheid. Uit een vergelijking van de uitkomsten der onderzoekingen op verschillende tijdstippen blijkt, dat de oever aldaar nu eens afneemt en dan weer aangevuld wordt. Ingeval het beloop ter aangehaalde plaatse en in de verder te verdedigen vakken zich vrij steil mocht voordoen, dan zouden aan het middel tot voorkoming van bedoelde beweging, b.v. door steen stortingen, natuurlijk belangrijke kosten verbonden zijn. 's-Heerenhoek. De heer Verduijn, brievengaarder alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd wegens zijne benoeming tot gemeente-veldwachter van Zevenbergen. Aan de betrekking van brievengaarder is eene bezol diging van f 300 's jaars verbonden. Het is dus licht te begrijpen dat, na het publiek worden der vacature, spoedig een tiental sollicitanten zich voor de benoeming aanmeldde. Bath. De heer J. A. Beusen, ontvanger van de invoerrechten en accijnsen alhier, is benoemd tot ont vanger der directe belastingen te Bresktns. Middelburg. Op nitnoodiging van eenigen, die hem vroeger in het Zeeuwsch-Genootschap der weten schappen hoorden, herhaalde de heer mr. G. N. De Stoppelaar Woensdagavond, in een der zalen van de i sociëteit St.-Joris, voor een aantal genoodigden, waar- I onder ook dames, eene voordracht over Egypte. In aangenomen vorm schetste hij een paar bezoeken, door hem aan de nabij Kaïro gelegen pyramiden van Cheops en Gizeh en aan liet doodenveld van Sakhara, de overblijfselen van Egypte's oude hoofdstad Memphis, gebracht. Door de mededeeling van verschillende bijzonderheden toonde de heer De Stoppelaar een goed opmerker geweest te zijn. Eene collectie schoone poto- graphieën maakte de voordracht nog aantrekkelijker, en voorzeker was de heer Koch de tolk van vele aan wezigen, toen hij den heer De Stoppelaar dank zeide voor zijne lezing en den wensch uitsprak dat deze, ook na het tweede bezoek, dat hij voornemens is aan Egypte te brengen, een en ander van zijne reisindruk ken zou inededeelen. Naar men verneemt, zal nog dit jaar een stoom tram langs de buitenwijken van Bergen-op-Zoom wor den aangelegd met het uitsluitend doel om de per spoortrein of per scheepsgelegenheid aangevoerde beet wortelen naar de drie daar bestaande suikerfabrieken te vervoeren. Tot heden had dit met paard en wagen plaats. Wij ontgingen een tabel van voorschriften tot voorloopige hulpverleening bij plotselinge ongevallen. Zij is in vier rubrieken verdeeld, als a. schijndood bij een pasgeboren kind, bij een dren keling, bij ophanging en verworging b. bewusteloosheid (bij flauwte, dronkenschap, val lende ziekte, stuipen enz.) c. ongelukkenbloedingverwonding tengevolge van vreemde lichamen in 't oog, in 't oor, in den neus, ver branding, neusbloeding. .d. vergiftiging door rattenkruit, loog, phosphorus enz. Deze voorschriften zijn bewerkt door eene com missie uit den geneeskundigen raad voor N.-Holland. Het komt ons voor, dat eene vrspreiding dier voor schriften hoogst wenschelijk is. De prijs der tabel bedraagt slechts f6 per 100 stuks. Vlissingen. Op het Rijkstelegraafkantoor alhier werden in de afgeloopen maand 4571 telegrammen behandeld, waarvan 2175 werden aangeboden, 907 ontvangen en 1489 overgenomen en verder geseind. Da vrijzinnige kiesvereeniging «Burgerplicht" te Drachten heeft besloten een adres van adhaesie te richten aan den heer Pické, wegens de door hem in de Eerste Kamer der Staten-generaal uitgesproken rede in het belang der liandhaviug van art. 194 der grond wet. (M.Ct) Tot inspecteur in algemeenen dienstadviseur voor de aangelegenheden van handelszaken en mou vement bij de Exploitatie-maatschappij is benoemd op het Zuidernet de heer A. J. Bekkersthans di- stricts-inspecteur te Breda. De Minister van Financiën heeft, op eene vraag betreffende de nieuwe plakzegels, het volgende antwoord gegeven «Bij gebrsik van plakzegel inag de handteekening niet door een cliché worden vervangen. Het Konink lijk besluit van den 18 December 1882 (Staatsblad 218), houdende vaststelling van de wijze waarop het plakzegel voor quitantiën en handelspapier behoort gebruikt te worden, bepaalt uitdrukkelijk, dat de onder- teekening met inkt op of over het zegel geschreven moet worden". (N. v. d. D.) Z. M. de Koning heeft de opdracht aanvaard van een werkje«Het Laatste Bedrijf. De Citadel- feesten November December 1882", dat belangeloos door ds. M. A. Perk werd geschreven en door den heer Tj. Van Ilolkema wordt uitgegeven. De Com missie voor de Citadelfeesten daartoe door den Mi nister van Oorlog in staat gesteld voldeed door het bezorgen van dat gedenkschrift gaarne aan den wensch der oud-strijders. De Koning heeft zijne hooge tevredenheid laten betuigen aan het garnizoen te Naarden en in het hij zonder aan het detachement vestingartillerie te Muiden en derzelver commandant jhr. F. W. A. baron van Asbeck, voor den moed door hen betoond bij de ramp te Muiden, met bevel, dat hiervan een legerorder zal worden bekend gemaakt, terwijl van deze loffelijke daad vermelding zal worden gemaakt in de stamboeken. De garnizoenscommandant van Naarden, de majoor Greve, is benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Het bestuur van het blinden-instituut te Am sterdam heeft dezer dagen in tal van plaatsen in ons land circulaires verspreid, waarin zij een beroep doet op de belangstelling en weldadigheidszin van het Ne derlandsche volk teneinde door vrijwillige bijdragen in staat te worden gesteld een som bijeen te krijgen voldoende om een nieuw gebouw voor het onderwijs der arme blinden op te richten. In deze circulaire deelt het gemeentebestuur o. a. mededat zijne in richting, die den 12 December 1808 met 3 kwee- keüngen werd geopend, thans 63 leerlingen telt, doch dat daarvoor het tegenwoordige gebouw onvoldoende is ingericht, terwijl nog vele aanvragen om plaatsing moeten worden afge e ezen wegens gebrek aan ruimte. Niet alleen toch ontbreekt er een goede speelplaats maar ook het gymnastieklokaal en de bad- en zieke- kamers zijn onvoldoende, terwijl overigens de geheele inrichting in strijd is met de beginselen derliygiène- lcerook de werkplaatsen vereischen dringend ver betering en bevinden zich thans gedeeltelijk in het souterrain. Met het oog op al deze feiten wil het bestuur trach ten een nieuw gebouw te stichten en heeft den daartoe benoodigden grond reeds aangekocht. De vereischte som bedraagt 150,000, doch daartoe zijn de fondsen van het instituut ten eenenmale ontoereikend en het is om deze reden, dat ieder wordt aangezocht om door een gift, hetzij groot of klein, bijtedragen tot de vor ming van het bovengenoemde kapitaal. liet goede doel, dat in genoemde circulaire wordt beoogd, maakt elke verdere aanbeveling overbodig. Het is te hopen, dat weldra met den bouw van een nieuw gesticht zal kunnen worden begonnen, want, daar het bestuur te recht er meer heil in ziet enkelen geheel, dan velen ten halve te helpen, zou het, bij eene eventueele mis lukking van hare pogingen, zich genoodzaakt zien liet tegenwoordig aantal leerlingen van 63 tot een 30tal te verminderen. Een hoogst merkwaardige inzending .voor kolo niale tentoonstelling zal zijn die uit Tagal, tot stand gebracht door het Binnenl. Bestuur, in samenwerking met de suikerfabrikanten uit die residentie. De «Soer. Ct." verneemt daaromtrent de volgende bijzonderheden De inzending bestaat uit een inlandsch huis in volle grootte met pendopo, waarin verschillende voorwerpen van den landbouw en de industrie der inlandsche bevolking van de residentie Tagal worden tentoongesteld. Het geheele gebouw beslaat 240 vierk. meter opper vlak. In de pendopo zijn geëtaleerd 80 padisoorten, 120 soorten tweede gewassen, 500 soorten inlandsche medicijnen en 150 houtsoorten. Daar vinden ook plaats de werktuigen en materialen voor smeden, goudsmeden, koperslagers, messingwer kers, kammenmakers, krissensnijders, blikslagers, mat- wei kers en leerwerkers, terwijl een afzonderlijke groep wordt gevormd door de producten van bamboe, klap per en aren. De hoofdgroep in de pendopo vormen echter de vezelstoffen en haar bereiding: behalve aan een 20tal vezels, waarvan de bevolking ruwtouwwerk vervaardigt, is aan de bereiding van kapas (katoen) een groote plaats ingeruimd. Kammerij, spinnerij, weverij en ververij, met al de daarop betrekking hebbende werktuigen en grondstof fen, het batikken en drukken vinden daarin plaats. De etalage en vloerbeklaeding geven een denkbeeld van de verschillende soorten van vlecht- en matwerk. De eigenlijke woning bevat de groote en kleine land bouwwerktuigen, de voorwerpen voor huiselijk gebruik, eenige poppen de plaatselijke kleederdrachten weerge vende, de verschillende in gebruik zijnde pajoengs, en voorts het gewone inlandsche meubilair. Voorts treft men daar aan de werktuigen benoodigd voor het maken van leer (leerlooierij), papiar, ketjap (soya), djarak- en kantjang-olie (boengkil), welriekende oliën, tabak, sigaren en suiker. De wanden van liet huis geven aan de verschillende wijzen van omwanding, in Tagal in gebruik. Om de waarde der inzending te verhoogen zal er worden bijgevoegd een uitgewerkte catalogus in het Hollandsch en Franscli. Tengevolge van de in 1880 te's-Hage gehouden Oranje-Nassau- of Heraldieke tentoonstelling werd aldaar de vereeniging «De Nederlandsche Heraut" opgericht. Het doel dier vereeniging is het bevorde ren en beoefenen van de wapen-, geslacht- en zegel kunde, benevens de geschied- en oudheidkunde, voor zoover die vakken met de eerstgenoemde in verband staan. Tot binnenlandsche correspondeerende leden werden o. a. benoemd: te Middelburg de heer F Nagt- glas, te Zierikzee de heer mr. J. P. N. Ermerins. De vereeniging geeft een tijdschrift uit onder den naam «De Nederlandsche Heraut", waarvan de le aflevering reeds is verschenen. In «the Graphic" van 27 Januari komt reeds eene afbeelding voor van het gebouw der Amster- damsche Koloniale Tentoonstelling, dat naar het model van een Boeddha-tempel uit Ned.-Indië is vervaardigd. «Eene dusdanige tentoonstetelling is", zegt het blad «zonder voorbeeld en zal gewis eene groote aantrek kingskracht uitoefenen op de vele toeristen, die jaar lijks naar het vasteland oversteken."

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1