Donderdag 1 Februari. 70ste jaargang. Mededeelingen op verschillend gebied. 60E8, 31 JANUARI 1883. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Coes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. ï)e prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zooals we reeds meldden is een gewijzigd wets ontwerp tot regeling van den census door den Minis ter van Binnenl. Zaken aan de Tweede Kamer inge zonden, nevens de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag. Bij dat gewijzigd ontwerp wordt de tabel voor den census thans aldus voorgesteld f60 in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage f 40 in de gemeenten Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schie dam en Middelburg f30 in de gemeenten Maastricht, Nijmegen, 's-IIer- togenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaandam, Har- lingen, Sneek, Vlissingen, Gorinchem, Goes, Bolsward, Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purmerend f24 in de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutphen, Amersfoort, Roermond, Tiel, Zaltbommel, Assen en Meppel en in alle gemeenten der provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, voor zoover in deze tabel niet een andere som is aangewezen f20 in de gemeenten Urk, Marken, Vlieland, Ter schelling, Egmond aan Zee, Wijk aan Zee en Duin, Zandvoort, Petten, Spaarndam, Ameland, Schiermon nikoog, Weststellingwerf, Ooststellingwerf, Vlagtwedde, Wedde, Oostwedde, Marum, Leek, Grootegast en 01- dekerk en in alle gemeenten der provinciën Limburg, Noord-Brabant, Utrecht, Gelderland, Oveiijsel en Drente voor zoover in deze tabel niet een andere som is aan gewezen. Prov. bl. van Zeeland no. 12 bevat de mededeeling, dat krachtens ministeriëele beschikking door den Inspec teur van het ijkwezen aan het ijkkantoor te Middel burg is uitgereikt eene serie nieuwe modellen van de blikken maten voor droge en natte waren, bestaande uit: 8 stuks inhoudsmaten voor droge waren van 1 decaliter tot deciliter, met koperen banden 7 stuks oliematen van decaliter tot deciliter 1 hooge vochtmaat van decaliter; 3 stuks melkmaten (1 liter, liter, 2 deciliter) met stortrand en tuit 3 stuks melkmaten (1 liter, liter, 2 deciliter) zonder stortrand en tuit dat deze voorwerpen als typen dienen van de blik ken maten, die voortaan zullen worden vervaardigd en geijkt, en het dus van belang is dat de ijkplichtigen in het algemeen en fabrikanten in het bijzonder van deze modellen kennis dragen, en dat de bedoelde nieuwe modellen door belanghebbenden kunnen wor den bezichtigd aan het ijkkantoor te Middelburg, op de gewone kantoordagen, Dinsdags en Donderdags van 9 tot 1 uren. De heer Philippe, de bekende goochelaar zal ook hier ter stede eene voorstelling geven en wel op Don derdag i Februari. Naar hetgeen wij omtrent den zich noemenden ko ning der goochelaars vernemen, munt deze uit door eene groote bedrevenheid in zijn vak en werkt hij zonder van instrumenten gebruik te maken. De be zoekers van de door den heer Philippe te geven soiree zullen zeker niet onvoldoende huiswaarts keeren. De zangschool van den heer P. De Jonge Jz. zal op den 15 Februari, den dag, dat zij zeven jaren geleden opgericht werd, eene openbare les geven. Op deze uitvoering zal de vereeniging Excelsior" eenige stukken ten beste geven. De toegang zal 50 cents bedragen en de opbrengst aan de Vereeniging] tot wee- zenverpleging worden geschonken. Eerstdaags zal een inteekenlijst den ingezetenen ter teekening worden aan geboden. Wij twijfelen niet of algemeenen steun zal de heer De Jonge vinden, niet alleen als blijk van erkenning voor de vele moeite die hij zich |op muzi kaal gebied getroost, maar ook met het oog op het weldadig doel dat hij beoogt. De Minister van Financiën heeft afwijzend be schikt op het verzoek van de vereeniging «Help u Zeiven" alhier, waarbij deze dezelfde vrijstelling van zegelrecht gevraagd had als voor de spaarbanken is toegestaan. Deze weigering is hierop gegrond, dat bij de nieuwe zegelwet geene enkele philantropische of liefdadige inrichting vrijdom heeft verworvenaan de spaarban ken is dan ook bij de zegelwet van 11 Juli 1882 niet bepaald vrijdom verleend, doch is alleen de vrij dom, haar reeds geschonken bij de wet van 3 October 1843, niet ingetrokken. Wolfaartsdijk. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van 29 Januari jl. tot lid van het bur gerlijk armbestuur benoemd, ter vervanging van het af treden'! lid C. Van Damme, den heer W. Van Strien Cz. Borssele, Vrijdag 2 Februari zal door het dijks- bestur worden aanbesteedhet verbouwen der direc tiekeet aan den zeedijk van den polder. Het hoofd toezicht zal worden uitgeoefend door dhr. D. De Koning, architect te Goes, die ook bestek en teekening heeft vervaardigd. Van de aanwijzingen op 26 en 29 dezer hebben tien differente gegadigden gebruik gemaakt. Onder dezen schijnen er van oordeel te wezen, dat de Alge- meene Voorschriften van 1876 van algeheele toepas sing zijn, vermoedelijk omdat de aanbesteding betrek king heeft op een werk van burgerlijke bouwkunde. Die meening is ditmaal niet gegrond. Hoofdstuk I der Algemeene bepalingen van 1874 is, in 39 van 't bestek geldig verklaard voor de besteding en den aannemer. Derhalve moeten de inschrijvingsbiljetten ingeleverd zijn Donderdag 1 Februari, vóór 12 uren des middags. Ieder belanghebbende zij tevens bedacht op het ge bruiken van zegels, voorzien van ee» stempel met 50 opcenten. De opzichter van 's Rijks waterstaat^ dhr. G. M. Ritmeester, vroeger te Vlissingen, wordt op zijn verzoek aldaar teruggeplaatst. Naar wij vernemen heeft de heer II. Pierson, directeur der Heldrings-gestichten, plan om te Kloe- tinge eerlang een voordracht of meeting te houden. Hij schijnt pogingen aantewenden om dit in de kerk aldaar te doen. Wat het onderwerp der bespreking zal zijnof de prostitutie of het Chr. Nat. onderwijs, is ons niet bekend. In den militieraad voor de lichting van 1883 is voor onze provincie benoemd tot voorz. jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoorttot zijn plaatsverv. W. A. graaf Van Lijnden, leden der Prov. Staten tot lid D. A. Dronkers, tot zijn plaatsverv. mr. A. J. Van Eekelen, weths. van Middelburg. De brigadier-majoor der rijksveldwacht te Mid delburg D. J De Leeuw vierde Maandag zijn 25jarig jnbilé als brigade-kominandaot. Zoowel van zijn supe rieuren als van zijne kameraden en ondergeschikten vielen hem vele blijken van waardeering ten deel. De officier van justitie vereerde den wakkeren jubilaris een sigarenstel met zilveren beslag, de substituut-officier bood hem een zilveren inktstel aan, terwijl zijne onder hebbende manschappen hem een portefeuille met zil veren beslag en zilveren potloodpen schonken. Ook van andere brigades ontving de heer De Leeuw ge schenken en gelukwenschen. De heer C. W. P. Mieling, districts-inspecteur bij de staatsspoorwegen te Middelburg, is als zoodanig overgeplaatst naar Breda. (M. Ct.) Barbier (Leon), oud ongeveer 42 jaren, notaris te Luik, lengte middelmatig, haar grijsachtig, gelaat mager met knevel en sikjedragende een binocle gekleed met lange ulster, donker van kleur en gevoerd met lichte stof, kleinen zwarten bolvormigen hoed, wordt verdacht van misbruik van vertrouwen. De Officier van Justitie te Middelburg verzoekt overeenkomstig de aanvraag van den Procureur des Konings te Luik, opsporing, aanhouding en telegra- phisch bericht aan dien Procureur des Konings of aan hem, Officier van Justitie. Zondag is te Middelburg in ruim 77jarigen ouderdom overleden de heer A. Gouka, in leven rustend hoofdonderwijzer, broeder der orde van den Neder- landschen Leeuw. We mogen niet nalaten melding te maken van het overlijden van een man, die in velerlei opzichten op het gebied van onderwijs nuttig werkzaam is geweest en die ook velen onzer lezers zeer zeker goed hebben gekend. Naar «het Zuiden" verneemt is vanwege het college van diakenen bij de Ned. Ilerv. gemeente te Middelburg een verzoekschrift gezonden aan den Mi nister van Financiën, teneinde ontheven te worden van de verplichting tot het betalen van zegelrecht bij de voldoening der rekeningen, ten laste der admini stratie van hun college. Adressanten drukken daarin het vermoeden uit, dat het niet in de bedoeling van den Minister kan liggen voor de schatkist een deel te eischen van de geiden, door de christelijke liefdadigheid geschonken tot leni ging van den nood der armen. Door de concessionarissen voor den stoombarge- dienst MiddelburgVlissingen is besloten in plaats van ééne, geregeld twee barges te laten varen, waar voor eene nieuwe stalen barge, grooter dan de nu bestaande, reeds besteld is. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft met algemeene stemmen vastgesteld de overeenkomst met het provinciaal bestuur, betreffende de uit te keeren subsidie ad 41,760, zijnde '/s der geraamde kosten in zake de verbetering van het riviertje de Zoom, en verder regelende de wijze van uitvoering en de verplichtingen der gemeente. Van 1525 Januari zijn van Bergen-op-Zoom naar Parijs verzonden 680 balen mosselen. De prijzen zijn gestegen tot 1,60 per baal. De vriehvangst is van geen beteekeuis; voor de visch, die van elders ter markt komt, worden hooge prijzen besteed. Het bericht, door de Londensche «Echo" ver spreid, als zonde de reis van HH. MM. den Koning en de Koningin naar Engeland worden uitgesteld, is on juist. Het vertrek der vorstelijke personen blijft be paald op 9 April. (Vad.) Volgons gerucht zal Z. M. de Koning de ten toonstelling openen, en zullen de Koning van Italië en de prins van Wales dan eenigen tijd verblijf houden in 's Konings paleis te Amsterdam. Naar men verneemt wordt eerlang een begin gemaakt met de werkzaamheden aan den spoorweg WeertEindhoven. In aansluiting daarmede legt de Pruisische staat eene Ijn aan van Duren naar Roer mond, waardoor de afstand van Zuid-Duitschland naar Vlissingen aanmerkelijk korter wordt. Wanneer die lijnen klaar zijn, zou de Weener post naar Londen daarover vervoerd worden en verder via Vlissingen hare bestemming bereiken. Daar wegens do invoering van de internationale pakketpost de postbezending naar Engeland eene aanzienlijke uitbreiding zal krijgen, gaat de maatschappij »Zeelanö" door een eventueel grooter postvervoer eene betere toekomst tegemoet en zal zij door de daaruit voortvloeiende bate in staat zijn, voortdurend de overal opdagende concurrentie het hoofd te bieden. (U. D.) Door samenwerking van verschillende leden van de redactiën en directiën der te Amsterdam verschij nende dagbladen is een Journalistenvereeniging op gericht, teneinde tijdens de aanstaande Internationale Koloniale tentoonstelling den vertegenwoordigeis der binnen- en buitenlandsche bladen het verblijf in de hoofdstad zoo nuttig en aangenaam mogelijk te maken. De zorg hiervoor is opgedragen aan een uitvoerend comité, samengesteld uit twee leden van de directie en ïedactie van ieder der zes Amsterdamsche dag bladen. Het Bestuur der «Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte Scheveningsehe visschers" heeft van H. IC. H. prinses Marianne 300 ontvangen. Het is onjuist gebleken, wat aan de «Zutph. Ct." dezer dagen uit 's-Gravenhage werd gemeld, dat, tege lijk met de thans aanhangige twee wetsontwerpen be trekkelijk het kiesrecht, nog een derde ontwerp door de Regeering aan de orde zal worden gesteld. (D.) Dat helpt! Bij den heer G. C. Fabius voor zitter der commissie voor de slachtoffers van de ramp te Muiden, is van een onbekende ontvangen eene som van «duizend gulden", waarvan ƒ500 voor de slacht offers te Muiden, ƒ150 voor de armen te Muiden die door de ontploffing schade hebben geleden en «drie honderd vijftig" gulden ten behoeve van de militairen uit Naarden, die zich zoo flink hebben gedragen. Dit voorbeeld strekke ter navolging! De onvermoeide strijder voor de beweerde rech ten der familio De Bourbon (Naundorff) hier te lande op den Franscben koningstroonde 89-jarige graaf Gruau De la Barre, is Maandag te Teteringen bij Breda overleden. Tot genees-, heel- en verloskundige te Ame- rongen is benoemd dr. Giltay, te Rotterdam. In een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van 27 dezer wordt bericht, dat op 4 Januari onze troepen in Atjeh eene ontmoeting hadden met de bende van Toekoe Di Tirou, waarbij zij een verlies bekwamen van vijf gesneuvelde en acht gekwetste mindere militairen, terwijl de vijand is afgetrokken. In den staat New-York zijn onlangs nieuwe wet boeken van strafrecht en van strafvordering ingevoerd. Eerstgemeld wetboek stelt o. a. strafbaar eiken (ook buitenlandschen) scheepsgezagvoerder, die, wetende dat een der opvarenden in den vreemde ii veroordeeld ter zake van een feit dat, in gemelden staat gepleegd, aldaar als misdrijf zou worden beschouwd, dezen, zon der kennisgeving aan de bevoegde plaatselijke autori teit, daar te lande aan wal zet of aan wal laat gaan. (St.-Ct.) O.-Indië. Overgeplaatst als gewest int. te Muntok de kapt -int. C. J. Bore), van de int. in Atjeh. "Wolfaartsdijk. Jl. Maandag kwamen weder eenige personen luisteren naar de openbare raadsvergadering, die des namiddags te 1 uur plaatshad, en waarin al de leden tegenwoordig waren. Zoodra die personen plaats namen, zooals zij gewoon waren op de ledige stoelen, die in de vergaderzaal aanwezig zijn, werd hun dit dadelijk door den voorzitter verboden, en hun gelast om te staan. De voorzitter opende de vergadering en verzocht den secretaris de notulen te lezen, welke na een paar opmerkingen van den heer Van Weel werden goedgekeurd. De heer Van Weel deed nu een voorstel aan den raad, om, terwijl die stoelen nu toch ledig stondenhet publiek toetelaten daarvan gebruik te makende voorzitter weigerde dit voorstel in behan deling te brengen. De heer Van Weel verzocht nog maals zijn voorstel in omvraag te brengen hetwelk de voorzitter opnieuw weigerde. Als ingekomen stukken werd het eerst een missive gelezen van Ged. Staten waarin machtiging wordt verleend, om te beschikken over de helft der van de posten gemeentebegrooting van 1883, waarop beslo ten werd een gedeelte van den post der onderwijzers op dien van den geneesheer overtebrengen. Voorts werd mededeeling gedaan van een brief van den heer Kooman uit Goes, in welke hij te kennen geeft, dat hij de betrekking van plaatselijk geneesheer blijft waar nemen op eene bezoldiging van 200 's maands, totdat in die betrekking voorzien is. Vervolgens komt aan de orde de herziening der verordening op het on derwijs, die, nadat daarin eenige veranderingen gemaakt waren, eenparig goedgekeurd werd. Da herziening van de instructie voor de onderwijzers aan de orde zijnde, werd eerst de oude instructie voorgelezen en het re quest van de onderwijzers hiertegen ingebracht, waarop de heer Van Weel verklaarde, dat, behalve de bezwa ren door de hoofdonderwijzers opgegeven in het request, hij ook nog eenige bezwaren tegen die instructie heeft, zoo'lat hij is overgegaan tot het maken van een ge heel nieuwe instructiehij bracht dit ontwerp ter tafel, waarop werd goedgevonden om het aan al de leden rondtezenden, om het in de eerstvolgende ver gadering te behandelen Vervolgens werd het reglement van orde voor den gemeenteraad herzienhet bestaande werd eerst voor gelezen, waarna er een nieuwe verordening door den wethouder Noteboom werd ter tafel en in be handeling gebracht. De heer De Kater stelde voor om aan art. 4 toe te vopgen, dat de punten van be handeling ook worden aangeplakt voor het publiek. De heer Van Weel stelde voor om tusschen art. 7 en 8 een nieuw art. te voeg-n met nog een slotartikel, waarna het nieuwe reglement in zijn geheel met al gemeene stemmen werd aangenomen. Alsnu werd voorgelezen het verzoek om ontslag als onderwijzer aan de openbare school te Oostkerke tegen I April a. s. door den heer M. Mieras, hetwelk werd ingewilligd. De herziening van de verordening op het burgerlijk armbestuur kwam vervolgens aan de ordeeerst werd een verordening voorgelezen, opgemaakt in de vergadering van burg. en wethouders, waarna de wet houder Noteboom ook een geheel nieuwe verordening ter tafel bracht. Na voorlezing hiervan zei de voor zitter te weigeren deze in behandeling te brengen, dewijl de eerste was aangenomen door burgemeester en wethouders, en dat dus dhr. Noteboom zijn eigen werk zou afkeuren. De heer Noteboom zei aan de eerste niet meegewerkt te hebben, daar zij reeds afgewerkt ter tafel kwamhij heeft alleen goedgekeurd dat zij bij de leden van den raad werd rondgezonden, omdat dan ieder voor zich zelf aanmerkingen zou kunnen maken, hetgeen hij zelf ook heeft gedaanwaarom hij een nieuwe verordening ter tafel brengt, en verzoekt deze in behandeling te brengen. De voorzitter wei gerde opnieuw, waarover tusschen beide personen een woordenstrijd ontstond. De heer Van Weel stelde voor om de beide verordeningen eerst bij al de leden van den raad rond te laten gaan, om ze dan in de eerstvolgende vergadering te behandelen. Dit werd na eenige discussiën aangenomen. Nu werd gelezen een missive van den voorzitter, dat hij tegen 1 Feb. a. s. ontslag neemt als ambte naar van den burgerlijken stand. Alles nu behandeld zijnde, vraagde de voorzitter of nog iemand het woord verlangde, waarna de heer De Kater de opmerking maakte, dat op 30 December 11. om half acht uren al de dorpslantaarns uitwaren, niet tegenstaande het donkere maan was met regenachtig weder, en dus zeer bevorderlijk voor ongelukken. De voorzitter beloofde den lantaarnopsteker hierover te spreken. Ook deed de heer De Kater nog de vraag, of er al sollicitanten zijn voor de betrekking van onder wijzer? Na het ontkennende antwoord hierop, meende spreker dat het goed was, dat ook de advertentie dei- oproeping in de Wekker stond, welk blad algemeen door de onderwijzers wordt gelezen, daar zij nu maar alleen in het Schoolblad en de Goesche courant staat. De heer Noteboom vroeg hoe er gehandeld moet wor den roet de kleeding van den gemeente-veldwachter? De voorzitter stelde voor, om daarvoor dit jaar de som van 80 uittetrekken, en die den man terhand te stellen, om daarvan zelf zijn kleeding te bekostigen andere jaren zal hij het vermoedelijk met 60 kunnen doen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. De heer Van Weel vroeg of er al sollicitanten zijn of door meerdere personen, sedert de vorige vergade ring, om inlichting gevraagd is naar de betrekking

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1