1883. N°. 13. Dinsdag 30 Januari. NATIONALE MILITIE. Inlevering van Declaratiën. ZEGEL. Aanbesteding van remnntpaarden. LOTI3STO- Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 29 JANUARI 1883. GOESC De uitg'ive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES achten het niet onnoodig in herinnering te brengen, dat alle VERZOEKEN, aan het gemeentebestuur gericht, in welken vorm ook, geschreven moeten zijn op gezegeld papier, daar het, volgens art. 8 der ze gelwet, verboden is eenig besluit te nemen, wanneer het verzoek of de aanviage niet op zoodanig papier gesteld is. Goes, den 27 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den 30 Januari aanstaande, des middags te 12 uren, in het openbaar zal worden aanbesteed de levering van 245 remontpaarden en wel .- voor het 1ste regiment veldartillerie te Utrecht 53 2de te s-Gravenh65 3de te Breda 45 korps rijdende artillerie te Arnhem 80 De voorwaarden liggen ter provinciale griffie ter lezing. Goes, den 27 Januari 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. vook de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen voor de EERSTE MAAL den ingeschrevenen voor de Nationale Militie van den jare 1882 voor de lichting 1883, dat DK LOTING door den heer Commissaris des Konings is bepaald op Woensdag den 28 Februari 1883, des voormiddags te 9 uren, te Goes, en dat die zal plaatshebben in ae groote zaal in het Raadhuis, En worden zij mitsdien opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijnen, redenen van vrijstelling hebbende, vooraf op Woens dag den 14 Februari 1883, ter secretarie der gemeente, daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling wegens broederdienst of als eenigen wettigen zoon te kunnen aanvragen of opmaken. Goes, den 27 Januari 18S3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, die van het Rijk, de Provincie of de Gemeente over het aigeloopen jaar 1882 iets te vorderen heeft wegens gedane WERKZAAMHEDEN, LEV EP. ANTI EN en dergelijke, om zijne declaratie daar van, voor het einde der maand Juni aanstaande, in te dienen bij het beet uur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als anderszins, last heeft gegevenzullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeiende. Voorts zij in herinnering gebracht, dat bij art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Stbl. no. 40). zooals dit werd gewijzigd bij de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 123), bepaald is, dat de Algemeene Kekenkamer teene vorderingen ten laste van den staat verevent, ie niet ter barer kennis zijn gebracht binnen eene maand na het tijdstip, waarop de vorderingen, ingevolge de wet van den 8 November 1815 (Stbl. no. 51), verjaard zouden zijn, tenzij, om bijzondere reden, rie voldoening van volgens die wet verjaarde of niet tijdig ter kennis van de Algemeene Rekenkamer gebrachte vorderingen, voor de afsluiting der betrokken begrooting, door den KoniBg mocht worden toegelaten. Goes, den 27 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HART MA N. In de Zaterdag gehouden vergadering der ver- eeniging tot »Weezenverpleging" voor Zuid- en Noord- Beveland waren 25 leden tegenwoordig. De voorzitter, de heer M. J. De Marees van Swin- deren, deed, nadat de notulen der vorige vergadering geresumeerd waren, de navolgende mededeelingen 4o. dat de jaarlijksche inkomsten sedert de vo rige bijeenkomst, tengevolge van de toen aangenomen contributie-verlaging, met ruim 450 zijn vermeer derd 2o. dat het bestuur aan al de instellingen van weldadigheid op Zuid- en Noord-Beveland voor zoo verre deze nog geen lid zijn, eene uitnoodiging heeft gezonden, om tot de vereeniging toe te treden en dat door eenigen daaraan gevolg is gegeven; 3o. dat het bestuur een negenjarigen knaap, tot dusverre voor rekening van de diaconie van Hein- kenszand te Baarsdorp besteedter verpleging aan genomen en hem geplaatst heeft bij den boekdrukker J. A. Ross alhierhebbende genoemde diaconie de verplichting op zich genomen een gedeelte der ver- plegingskosten te zullen dragen 4o. dat een vijftienjarig meisje, reeds sedert eenige jaren door de vereeniging, die daarvoor subsidie van de diaconie te Hoedekenskerke ontving, te Ellewouts- dijk besteed, in de volgende week te Kapelle geplaatst zal worden om daar voorbereid te worden voor de normaallessen te Goes, daar het plan bestaat om haar voor het onderwijs op te leiden 5o. dat het bestuur besloten heeft een meisje, dat voor rekening van eene diaconie te 's-Heer Arends- kerke verpleegd wordt en waarvoor de vereeniging slechts een klein deel der verpleegkosten betaalt, aan te nemen 60. dat een verzoek, om een wees aan te nemen, vóór eenige weken is ingekomendat de onderhande lingen met het betrokken armbestuur nog niet zijn afgeloopen, doch dat het bestuur zich vleitdat ook dit kind weldra aan zijn zorgen zal worden toever trouwd. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens kwamen de door het bestuur ontworpen concept-statuten aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen vroeg de heer Wellemanof het denkbeeldom een weeshuis te stichten, thans geheel vervallen was, waarop de voor zitter antwoordde, dat de nieuwe statuten verpleging in een weeshuis toelatenmaar die in het gezin op den voorgrond stellen. Bij artikel I van de statuten had eene langdurige discussie plaats over de vraag, tot welke kinderen de vereeniging hare zorg zal uitstrekken. In -het ontwerp wordt gesproken van ouderlooze kinderen doch men meende, dat door deze uitdruk king half-verweesde kinderen van verpleging zouden uitgesloten worden. Dr. J. II. Gunning stelde daarom voor uitdrukkelijk te bepalen, dat de vereeniging ook de zorg voor half verweesde kinderen op zich neemtmaar wenscht dat kinderen, wier beide ouders overleden zijn, bij voorkeur zullen worden aangenomen. Hij stelde in dien geest een amendement voor Dr. Piccardt ondersteunde dit, doch gaf in over weging om niet te spreken van bij voorkeurmaar van in de eerste plaats. Ds. Huet meende, dat de vereeniging zich ook het lot van verlaten kinderen moet aantrekken en zou van deze categorie bepaaldelijk melding willen gemaakt zien. De voorzitter verklaarde, dat het bestuur zich ten volle met het voorstel van den heer Huet vereenigen kon; dat primitief in het ontwerp van verlaten kin deren gesproken werd, maar dat men meende, dat de uitdrukking ouderloos ook omvatte verlaten kin deren die eigenlijk geen ouders hebben. Het bestuur vereenigde zich dus gaarne zoowel met het amendement-Huet als met het amendement- Gunning trouwens het heeft steeds in den geest van de voorstellers gehandeld. De heer Krom zeide zich niet te kunnen vereenigen met het amendement-IIuet, omdat hij vreest, dat dit in de praktijk nadeelig zal werken. De heer Van der Thoorn vroegof het met het oog op de inschrijvers, die voor weezen eene bijdrage hebben toegestaan, wel aangaat een uitbreiding te geven aan de vereeniging en ook verlaten kinderen op te nemen. De voorzitter meende, dat de bedoeling der inschrij vers is geweest kinderen die, om welke reden ook, de ouderlijke zorg dervenen wier verzorging niet geschiedt zooals behoort, te hulp te komen. Nadat de heer Geill instemming betuigd had met het denkbeeld van den heer Gunning, dat weezen in de eerste plaats moeten verzorgd wordenwerd het amendement-Huet in stemming gebracht en aangeno men met 17 tegen 8 stemmen. Het amendement-Gunning werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en het artikel daarop in zijn geheel goedgekeurd. Bij artikel 16 gaf dr. Piccardt in overweging om daaruit te lichten de woorden volgens de leer van het kerkgenootschap, tot hetwelk een ieder behoort, daar hij meent, dat de in het artikel voorkomende bepalingdat hst bestuur voor de godsdienstige op leiding der kinderen zorgt en tegen krenking hunner godsdienstige overtuiging waakt niet alleen vol doende, doch beter is. Met dit gevoelen vereenigde zich de vergadering. Ten slotte stelde de heer Geill voor in de statuten te bepalen, dat in verschillende gemeenten commissa rissen zullen aangesteld worden, wier werkzaamheden het bestuur regelt. Dit voorstel, door dr. Piccardt ondersteund, werd goedgekeurd. De statuten werden vervolgens vastgesteld en zullen zoo spoedig mogelijk ter goedkeuring worden aan geboden. P De vergadering is daarna gesloten. Gelijk wij reeds berichtten zal aanst. Woensdag eene allerbelangrijkste vergadering worden gehouden van Ingelanden der Breede Watering bewesten Yerseke, waarin door de daartoe indertijd benoemde commissie rapport en vi orstel zal worden gedaan tot verbetering der suatie-middelen aan het westelijk gedeelte van dien polder. Naar het ons voorkomt behoeft de wenschelijkheid der aanneming van dat voorstel geen betoog, als men slechts den bedroevenden toestand nagaat, waarin dat gedeelte, tevens het grootste, van den polder verkeert. Daarbij komt niet alleen het voordeel, dat door de aan neming van het voorstel de aanvankelijk reeds volbrachte verbeteringen tot haar recht zullen komen, maar tevens de omstandigheid dat de werken, welke worden voor gesteld kunnen worden uitgevoerd zonder geschots- verhoogingdewijl er eerlang fondsen vrijkomen uit gedelgde tijdelijke leeningen en voltooide steenglooiin gen, waardoor, wanneer de polder van rampen bevrijd blijft, zelfs het uitzicht bestaat dat binnen een niet te ver verwijderd tijdstip bovendien de waterpenningen nog kunnen verminderen. Gedurende het jaar 1882 zijn aan het telegraaf bureau alhier behandeld 15)642 berichten. Verzonden werden 8365, ontvangen 9083 en doorgeseind 2194 telegrammen. Deze getallen toonen eene belangrijke vermindering aan bij het jaar 1881 vergeleken. Immers toen werden behandeld 23065 berichten. Van hier werden toen verzonden 10088, ontvangen 10430 en doorgezonden 2547 bericbtsiï. Men schrijft deze vermindering in het algemeen toe aan mindere levendigheid van handel. In meer ge deelten van ons land schijnt vermindering van het aantal telegrafische berichten voor te komen. De netto-opbrengst van de soirée, jl. Donder dagavond ten voordeele der vereeniging tot weezen- verpleging voor Zuid- en Noord-Beveland door eenige jongelieden alhier gegeven, bedraagt f62,64. De benoeming van den burgemeester van Elle- woutsdijk tot tijdelijk secretaris dier gemeente is goed gekeurd. Ellewoutsdijk. Het cijfer van de bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl. 734 personen. Er werden in den Joop van 1882 geboren 11 kinderen van het mannelijk en 18 van het vrouwelijk geslacht, totaal 29. Er stierven 20 personen en wel 9 mannen en 11 vrouwen. 11 huwelijken werden voltrokken. 54 personen vestigden zich in het afgeloopen jaar in de gemeente, nl- 25 mannen en 29 vrouwen, terwijl 27 mannen en 17 vrouwen, totaal 44 personen, de gemeente metterwoon verlieten. IJerseke. De rijksveldwachter-brigadier titulair D. Buurman, alhier, zal den 7en Februari a. s. naar Krab- bendijke verplaatst worden, terwijl de rijksveldwachter Riemens van laatstgencemde plaats naar hier overkomt. Aan B. Verroste is, op verzoek, eervol ontslag verleend als gezworene van den Clarapolder, en zijn benoemd in het bestuur van den Oostpolder tot ge zworenen A. De Kok en C. G. Kolff. Tiiolen. Alhier zijn in 1882 gehuwd 19 paren, geboren 57 m. en 43 vr., samen 100 personen, over leden 26 m. en 24 vr., samen 50 personener hebben zich van elders gevestigd 136 personen, vertrokken zijn 141 personen. Alzoo is de bevolking van 2634 op 31 Dec. 1881 gestegen tot 2679, waarvan 1341 raann. en 1338 vrouwe!, inwoners. Aan de N. R. Ct. meldt men uit Walsoorden De verwachting, dat de wagendienst van Walsoorden op Hulst, die sedert 1 Januari 2 maal daags heen en weer rijdtin aansluiting met den spoorbootdienst Walsoorden-Vlake, bevorderlijk zou zijn aan het pas sagiersvervoer, begint zich langzamerhand te bevestigen. Vele reizigers uit Holland en Noord-Brabant, die om deze omstreken te bezoeken vroeger den weg over Ant werpen namen, beginnen nu van bovengenoemde ge makkelijke gelegenheid gebruik te maken, dewijl zij daardoor de lastige douane-formaliteiten voorkomen, waaraan ze, door België reizende, blootgesteld zijn. Tot militair-lid van den militieraad voor de lich ting van 1883 in Zeeland is benoemd de heer Folkerts, maj. prov. adj in Zeeland, Middelburg tot zijn plaats vervanger de heer Bouman, kapt. 3e reg. inf., idem. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maan dag 12 Februari, 's namiddags te 3 uren. Bestuurderessen van Arbeid Adelt" en «Tesschel- schade", tot de overtuiging gekomen zijnde, dat de kennis der vrouwelijke handwerken over het algemeen in Nederland veel te wenschen overlaat, hebben zich tot den Minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek, om aan de bestaande Rijksschool voor kunstnijverheid eene afdeeling te willen voegen, waar het practisch onderwijs in de verschillende tech nieken van borduren zich zal aansluiten aan het the oretisch onderwijs, dat aldaar gegeven wordt in or- namentteekenen, stijlleer, kleurenleer, enz. De Minister heeft verklaard zich in beginsel met het voorstel te kunnen vereenigen, onder voorwaarde dat de kosten van inrichting en het eerste jaar sa laris zullen worden geschonken, hetgeen na ingewon nen informatien, betreffende salaris, schoolbehoeften enz op pl. m. f4000 wordt berekend. Een dames-comité, bestaande uit Mevr. O. Schöffer- Bunge, Jkvr. J. De Bosch Kemper, Mevr. S. Eltz- bacher-Raffalovich en Mevr. A. C. Wertheim-Bicker, vi aagt thans steun tot het verkrijgen der vereischte gelden, en verklaart zich tevens bereid bestellingen aan te nemen in hare depots, die, boven de krachten der gewone werksters zijnde, in de school onder de leiding der onderwijzeres zullen worden uitgevoerd. (Huisvr.) H. K. II. Prinses Hendrik heeft aan 's Konings commissarissen in Gelderland en in N -Brabant eenige kisten met kleedingstukken en mondbehoeften doen toekomen, teneinde die te doen verdeelen onder de noodlijdenden door watersnood. H. K. H. Prinses Hendrik heeft, ten teeken harer hooge ingenomenheid met de strekking van de in Den Haag gevormde »Dames-Vereeniging tot het oprichten van Ivinder-bewaarplaatsen", het patronaat daarover aanvaard. De eerste goed ingerichte bewaarplaats is reeds ge heel gereed en zal den 6 Februari e. k. geopend worden. Vrijdag vergaderde te Amsterdam voor de tweede maal de Commissie tot voorbereiding van het eeuw feest der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen." Het bestuur der Vereeniging «Willem Barents" heeft besloten de «Willem Barents" in het aanstaande voorjaar voor de zesde maal naar het Noorden te zenden, doch nu niet alleeil om de waarnemingen voort te zetten, welke noodig zijn om tot eenig wetenschap pelijk resultaat te leiden, maar meer bepaald met het doel om, ingeval de opvarenden van de vVarna" het schip hebben moeten verlaten en niet over het ijs gered zijn, dan in open water te gaan zoeken, aan welke kust zij land gehaald hebben, en alle pogingen in het werk te stellen om hen uit den nood te redden, waarin zij zouden kunnen verkeeren. Volgens de Engelsche »Echo" zou het bezoek van den Koning en de Koningin aan Engeland waar schijnlijk uitgesteld worden tot na Pinkster, daar Z. M. de Derby-wedrennen zou wenschen bijtewonen en ook bij de Ascot-races tegenwoordig wil zijn. De paardenarts 2e kl. 4e luit. L. A. F. Qua- dekker is overgeplaatst van het 4e reg. veldartillerie te Utrecht naar het 3e reg. van dat wapen te Breda. Met 22 tegen 44 stemmen heeft de Raad der gemeente VGravenhage Zaterdag met voorloopige terzijdestelling van een aanbod tot aankoop voor vijf ton de concept-voorwaarden voor den afstand van het Badhuis aangenomen. De Raad besloot tevens daarin een bepaling optenemen, dat geen gedeelte van het Kurhuis tot speelhuis mag worden ingericht, ten einde te voorkomen dat de onderneming een vermomde speelbank worde. De contractanten hadden vooraf ver klaard, in geval van zoodanige bepaling, van het sluiten der overeenkomst af te zien. Naar aanleiding van het adres der Vereeniging tot bescherming van Dieren aan Z. M. den Koning heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Kon. Academie van Wetenschappen haar advies gevraagd, of vivisectie bij het wetenschappel.jk onderzoek en het hooger onderwijs kan worden gemist, of in Nederland misbruik der vivisectie wordt gemaakt, of beperking noodig en mogelijk isen welke ten deze de recht matige eischen der wetenschap zijn. De afd. Natuur kunde benoemde de professoren Heynsius te Leiden, Koster te Utrecht en Stokvis te Amsterdam, om haar in dezen te adviseeren. Reeds dadelijk na het in Noord-Brabant bekend geworden en met gejuich ontvangen bericht der aan neming van het Maas-ontwerp heeft zich, naar »de Nbr." meldt, een commissie gevormd om den Minister Klerck een bewijs van dankbaarheid der Brabanters aantebieden. Bij de marine-etablissementen in Nederlandsch- Indië kunnen worden geplaatst twee bekwame vice- commandeurs voor het vak van scheepsbouw. De voorwaarden staan vermeld in de »St.-Ct." van Vrijdag. De tot machinist-leerlingen 4e kl. bevorderde machinist-leerlingen 2e kl. zullen voortaan, alvorens de opleiding te Hellevoetsluis te verlaten, een prac- tischen cursus doorloop en van 2 maanden, waartoe bestemd worden de werktuigen enz. van het afge keurde koninklijk stoomjacht. Zij zullen gedurende dien tijd emi soldij genieten van f2Q 's ouaais.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1