1883. N°. 12. Zaterdag 27 Januari. Het is ons geblekendat sommige LEZERS van ons blad advertentiën of berichten daaruit knippen en de Courant, zoo gehavend, aan de jongens teruggeven. Wij moeten dringend verzoeken, dat uitknippen voortaan natel aten. DE ADMINISTRATIE. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 26 JANUARI 1883. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Scheepvaartberichten. Landbouw en Veeteelt. Kunstnieuws. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De heer H. De Wilde heeft de benoeming tot lid van den Raad aangenomen. Door de dames regentessen van het weeshuis alhier is vergunning gevraagd en verkregen tot het houden eener verloting, ten behoeve van de betrek kingen der slachtoffers bij de ramp te Muiden. De beide nachtjaponnen, in het weeshuis alhier vervaar digd en bekroond bij den wedstrijd onlangs te Am sterdam gehouden, zullen als prijzen dienen. De loten voor deze loterij zullen tegen 99 cents het lot verkrijgbaar worden gesteld, terwijl de verloting be paald is op Donderdag 8 Februari a. s des namid dags te 2 uren, in het weeshuis. In verband met het bederf van het openbaar pompwater in deze gemeente nemen wij het navolgend bericht uit Eindhoven op: »Door den heer Emons werktuigkundige te Hel mond, is 23 dezer met goed gevolg een Norton-put, in de stoom-tabakskerverij der firma Van den Bigge- laar Co., op eene diepte van 10 meter, geslagen. Voor de openbare gezondheid in de stad Eindhoven zou het hoogst gewenscht zijn dat de gemeenteraad een besluit nam, om dergelijke putten in eenige daartoe geschikte plaatsen aanteleggen; te meer, omdat een groot gedeelte der stadspompen voor 't gebruik als drinkwater sedert lang ten eenenmale verboden zijn. De heer Emons berekent de kosten voor aanleg van een put van 10 —11 meter diep, met bijlevering der benoodigde buizen, op 75." Belanghebbenden zij herinnerd, dat alle ken nisgevingen of declaratiën van verschuldigd schoolgeld of quitantiën wegens schoolgeld vrij van zegel zijn mits op deze stukken gesteld wordevrij van zegel ingevolge Koninklijk besluit van den 14n April 1871 no. 11. IJzendijke. Voor de aantebesteden kunstmest stoffen is door het bestuur der Aardenburgsche ver- eeniging «Welbegrepen Eigenbelang" ook deze ge meente als stapelplaats aangewezen, als een gevolg van het toetreden van nieuwe leden tot die vereeniging in het oostelijk deel van dit kanton. «Eigenbelang" telt nu al een honderdtal leden en de levering geschiedt te Oostburg en te Sluis of Aardenburg. Dat aanzienlijk getal leden zou natuurlijk al verdub beld zijn, indien onze landbouwers hunne meststoffen niet op krediet bij de leveranciers konden verkrijgen. Dit crediet bezorgt sommigen landbouwers een uitstel van betaling van 6 a 9 maanden, waardoor ze geregeld minstens -10 pet. meer moeten betalen en voor stoffen, waarvan ze de qualiteit niet kennen. Op onze weekmarkt is een groote bloei van contrac ten te bespeuren; de suikerbietenhandel tiert weelde rig. Ras zullen wij ter markt evenveel agenten en sub agenten voor dien handel aantreffen als graankoopers, die onze markten bezoeken. Colijnsplaat. In de vergadering der afdeeling Noord-Beveland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den 24 Januari 11. alhier gehouden, heeft het bestuur zijn voorstel om het 40jarig bestaan dezer afdeeling feestelijk te herdenken en daartoe een con cert te organiseeren, door het 3e regiment van Bergen- op-Zoom te geven, wegens te weinige adhesie bij de leden, ingetrokken. De voorzitter deelde den leden mede tot zijn leed wezen van den heer Bex van Zierikzee bericht te heb ben ontvangendat deze zeer gewaardeerde spreker wegens drukke werkzaamheden in dit seizoen geene leesbeurt zal kunnen vervullen. De heer M. Hooze van Wissekerke hield eene lezing over de plattelandskermissen met al haar klatergoud, hare ongebonden- en zedeloosheid. Op geestige wijze wees hij aanhoe dan voor den oppervlakkigen toe schouwer geene armoede te bespeuren ishoe dan ellendekommer en verdriet contrabande schijnen maar een kijkje achter de schermen gaf heel wat anders te aanschouwen. Toch moest de spreker ook erkennen, dat, welke nadeelen de kermissen ook mogen aanklevenzij moeielijk door iets goedsdat tevens gewild iste vervangen zijn. Na de lezing droeg de heer M. Mieras van Cortgene tot slot eenige gedichtjes van onzen beroemden leeken- dichter De Génestet voor. Heel Brabant viert feest naar aanleiding van de definitieve aanneming door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond en de dichting der Heerenwaardensche overlaten, waardoor Brabant voorgoed van 't water hoopt verlost te worden, en althans het overtollige water der Waal niet zal be hoeven over te nemen. Het werk zal 13 millioen kosten, maar verdeeld over tien jaren is dat niet te veel, wan neer 't beoogde doel bereikt wordt. Het getal ingeschrevenen voor de nationale militie van 1882 heeft bedragen 34,323, tegen 35,111 in 1881. Het cijfer der lichting stond derhalve tot dat der ingeschrevenen als 1 312/ioo- Bij de militie te land zoowel als bij de zeemilitie zijn 10,902 man in gelijfd er ontbreken dus 98, waarvan 93 tengevolge van gebrek aan beschikbare lotelingen in 66 meestal kleine gemeenten en 5 om andere redenen. Het tekort op de lichting bedroeg in 1878 228 op 30.820; in 1879 106 op 33 262; in 1880 '132 op 31.998, en in 1881 74 op 35.111 ingeschrevenen. De N. R. Ct. verneemt, dat voortaan de retour biljetten, die des Zaterdags aan de stations der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen genomen worden, in het binnenverkeer geldig zijn op den dag der afgifte en de twee volgende dagen. Het congres van tegenstanders der gedwongen koepok-inenting is uitgesteld tot Augustus a. s., ten einde men tijd hëbbe uit alle landen volledige opgaven te verkrijgen. De Vereeniging van Duitsche spoorwegdirectiën heeft zich tot de betrokken regeeringen gewend, om straffen te stellen op het overdragen van retourbiljetten door de oorspronkelijke houders aan anderen. Op de jongste vergadering der leden van de Vereeniging werd dit overdragen van dergelijke biljetten verboden. Naar wij vernemen, worden ernstige bedenkingen door de ver schillende regeeringen hiertegen gemaakt. (Hbl.1 EERSTE KAMER. Bij het algemeen begrootings- debat bestreed de heer Pické krachtig het program van minister Hordijk omtrent het onderwijs en ver klaarde de overgroote meerderheid dezer Kamer zich voor de handhaving van artikel 194 der Grondwet, om eiken politieken invloed van den clerus te keeren. De heeren Van Royen, Van Swinderen en De Sitter sloten zich geheel daarbij aan. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde uitdrukkelijk namens de regeering, dat zij volledige handhaving van art. 194 der Grondwet als algemeene wensch der Kamer overneemt. Zijn rede in de Tweede Kamer strekte enkel om te bestrijden de richting der jonge liberalen, die dwang voor vrijheidsbeginsel kiest. Hij en de Minister van Financiën verklaarden, dat de oplossing der schoolquaestie nooit gestaan had op het program dezer regeering. Laatstgenoemde bestreed de financiëele bedenkingen van de heeren Pické en Van de Putte. Het algemeen debat is gesloten. Hoofdstuk 2 werd aangenomen. In zijn antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over zijne begrooting zegt de Minister van marine, dat hij beaamt den wensch om het resultaat van het onderzoek in de Tweede Kamer omtrent de ramp van den monitor de „Adder" af te wachten, alvorens daaromtrent eene beslissing te nemen. Wolfaartsdijk. Het college van notabelenbij de herv. gemeente alhier heeft tot zijn voorzitter benoemd den heer J. Kallemein, ter vervanging van D. W. Den Herder, die tot kerkvoogd verkozen is. En dooi den kerkeraad dezer gemeente zijn N. Valkier Nz. en J. P. Van Wel, respectievelijk ouderling en diaken, aangewezen om zitting te nemen in het college van kerkvoogden. In October dezes jaars zullen drie hervormde gemeenten in Zuid-Beveland haar 300jarig bestaan kunnen herdenken, nl. 's-Heer Arendskerke's-Gra- venpolder en Waarde c. a. Na enkele vruchtelooze pogingen daartoe te hebben aangewend, werden den 3 October 1583 als de eerste predikanten bij die gemeenten aangenomen te 's-Heer Arendskerke Francois Vertrecht, die den 17 Maart 1614 aldaar overleed, en sedert 16 opvol gers bij die gemeente had te 's-Gravenpolder Wil helmus De Smidt, die in 1587 naar Ellewoutsdijk beroepen werd, en waar thans achtereenvolgens de 33ste predikant in dienst iste Waarde c. a. Willem Ca- merlink, die in 1589 aldaar overleed, en welke ge meente tot hiertoe door 32 predikanten achtereen volgend bediend werd. Beroepen naar Sir-Jansland (cl. Zierikzee) ds. Ch. C. J. W. Wierts Van Coehoorn, te Horssen (cl. Nijmegen mwm m naHHH»ü.sacsgsasaHMgBfiBgBWBB—gg—bb—b—i Prof. P, D. Chantepie De la Saussaye heeft be dankt vcor de aanbieding om in aanmerking te komen voor de vervulling der vacature van prof. v. Oosterzee in de theologische faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht. (N. R. Ct.) Benoemd tot onderwijzer te Dreischor M. A. Van Popering, te Hooge Zwaluwe. De rechtsgeleerde faculteit van het Leidsche stu dentenkorps heeft besloten een adres te richten aan den Minister van binnenlandsche zaken, waarin zij wij ziging verzoeken van het K. B. van den 27 April 1877 (Staatsblad no. 87), voor zoover betreft de regeling van het doctoraal-examen in de rechts- en staatswe tenschappen, en de promotie in éen dier beide vakken, in dien zin, dat: lo. bij die examina het schriftelijk gedeelte worde afgeschaft; 2o. bij de promotie in beide vakken het schrijven van een proefschrift facultatief worde gesteld. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 26 Jan. 1883, zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. M. Z., te Nieuwdorpwegens 't tweemaal rapen van schelpvisch aan een zeedijk, veroordeeld in twee boeten van elk f 10 subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete c. e. 2o. P. M., te Yerseke, wegens als voren, in een boete van f 10 subs. 1 dag gev.straf c. e. 3o, J. De M., te Wemeldinge, wegens 't maken van nachtelijk burengerucht, veroordeeld in eene boete van f 5,50 subs. 1 dag gev.straf c e. 4o. J. J., en J. S., beiden te Kapelle, wegens 't werpen van mest op den openbaren weg, veroordeeld in eene boete van f 1 subs, 1 dag gev straf c. e. 5o. C. II., J. V., J. V., en B. M., allen te's-Hee- ren'noek, de eerste wegens 't openhouden zijner herberg, de overigen wegens 't daarin verblijven, allen na het uur van sluiting, veroordeeld de eerste in eene boete van f 5 subs. 1 dag, de overigen van 1 subs. 1 dag gev.straf c. e. 6o. M. H. en J. B., beiden te Heinkenszand, we gens als voren, de eerste in eene boete van f 5, subs. 1 dag, de tweede in eene van ƒ1, subs. 1 dag gev. straf c. e. lo. H. N., te Yerseke, W. De J. en J V. te Goes, en W. R., te Krabbendijke, allen wegens overtreding der ijk wet, veroordeeld de eerste in twee boeten, de tweede in vier, de derde en de vierde ieder in éene boete, elke boete groot ƒ10, subs, twee dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 8o. C. Van de V., te Kapelle, wegens't niet schoon houden eener waterleiding veroordeeld in eene boete van ƒ2,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 9o. L. J. W., te Goes, wegens 't gaan over eens anders bezaaiden grond, veroordeeld in eene boete van ƒ0,50, subs. '1 dag gev.straf c. e. Tot aanvulling van het verslag der laatste raads vergadering kan gemeld worden, dat de onderhouds werken der gemeente voor 1883 zijn aangenomen door en gegund aan: A. De Beste, het timmer- en touwwerk voor 2pct. beneden hat tarief. A. Smit, het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk voor 4pct. beneden het tarief. T. A. Van der Heil, het loodgieters-, zink- en pomp- makerswerk voor 5pct. beneden het tarief. D. Nonnekes, het smidswerk, volgens tarief en de levering van maljenierswaren, eveneens volgens tarief. W. Gingnagel, het schilder- en behangwerk voor 5pct. en het glazenmakerswerk voor 7pct. beneden het tarief. M. D. Ramondt, het stoffeerderswerk voor 6pct. en het borstel- en mandenwerk voor 5pct. beneden het tarief. A. Foudraine, het aard-, kram-, rijs- en glooiings- werk voor 2pct. boven het tarief. G. Van den Berg te Vianen, de levering van grint en grintzand voor 23pct. beneden het tarief. Cats. Van het woon- en winkelhuis (tevens bakkerij), den 24 Jan. 1.1. alhier door den notaris L. v. d. Moer verkocht, is eigenaar geworden J. W. Markusse van Cats, voor 1080 gulden, zonder de onkosten. Hansweert. Donderdag arriveerde hier het Belgische zeilschip «Jonge Mathilde", schipper J. Bal, met kolen van Pruisen naar Belgie. Dit schip, op reis van Dordt naar hier in het Hellegat omhoog geraakt zijnde, heeft zich verplicht gezien eenige duizenden kilo's overboord te werpen om vlot te komen. Het schip zelf heeft niets geleden en kon de reis voortzetten. Westelijk gedeelte van Züid-Beveland. Dooi de natte weersgesteldheid van het najaar hebben som mige landbouwers zich verhinderd gezien al de daar voor bestemde gronden in tijds te bezaaien en is men hier en daar genoodzaakt geworden enkele stukken overtezaaien. Dit laatste mag ook gedeeltelijk worden toegeschreven aan de veroorzaakte schade door de vele aanwezige slakken. Bij goed weer worden nu en dan overschot en gebreken aangevuld en verholpen. Het koolzaad heeft weder veel te lijden van de duiven. Het blijft te bejammeren, dat zoo moeilijk vergunning vei kregen woidt om zich zooveel moge lijk daartegen te beveiligen door verdrijving of wering van dit gedierte met schietgeweer. Nu vergenoegt men zich met het plaatsen van vogelverschrikkers, die de nadeelen hoogstens in hun naaste omgeving tegengaan. Uit Arnhem zendt men het volgende land- en tuinbou wbericht: De hooiprijzen zijn op dit oogenblik niet hoog en gelden van 30 tot 50 per 1000 kilo's. Best uiterwaardsch doet van 40 tot 50 en binnenveldsch van 30 tot 40, alles per 1000 kilo's, terwijl van beide soorten in overvloed voorhanden is. Het stroo is in voldoenden voorraad aanwezig. Rogge- en Tarwe- stroo (1ste qualiteit) brengt van 10 tot 13 op. Ilaver-stroo komt weinig in aanmerking. Door het vele nat in de Betuwe zijn de boeren aldaar niet met den ploeg in het land kunnen gaan, zoodat de toestand daar vrij treurig is, waarbij wat nog te velde stond grootendeels door de slakken is opgegeten. Ditzelfde geldt ook voor het gezaaide in de Lijmers. In de hoog landen ziet het er beter uit; daar kan alles gezaaid worden, te meer daar een goede voorraad mest aan wezig is. Het winterkoren (rogge) staat goed te velde. Lagere gedeelten hebben veel last van het kwelwater, zoodat het te verwachten valt, dat de tarweoogst mis lukken zal. Blijkt zulks in April, dan wordt op die landerijen haver verbouwd. Aardappelen zijn stijgend in prijs. Wat in de Betuwe, waar de rooiing slecht was, in voorraad is, werd meerendeels door het water vernield, waardoor in het voorjaar goede prijzen zullen worden bedongen, daar, ook volgens de berichten uit Duitschland, de markt klimmende wordt. Een lezer der Landb. Ct., die het bij uitnemend heid weten kan, schrijft«Het zou mij niet verwon deren, indien de uitzaai van vlas dit jaar op slechts de helft van andere jaren zal komen te staan." Dan zou in 1883 onze vlasbouw al een heel eind achter uitgaan, gelijk trouwens in verschillende andere Rij ken eveneens het geval is. In het tijdschrift Der Obstgarten beveelt de op- percommissaris van oorlog buiten dienst Iiautz te Nödling bij Weenen dubbel koolzure natron aan als middel tegen druivenziekte en honigdauw. Hij heeft met uitstekend resultaat dit middel sedert twee jaren tegen druivenziekte en ook in September 1882 bij zijn twee rozenstruiken, die het sterkst er door aan getast waren, tegen honigdauw aangewend. De plan ten worden met een oplossing van éen kilogram na tron in vijftig liter water vluchtig besprenkeld. De verzameling teekeningen, in de trouwzaal alhier tentoongesteld, telt slechts 46 nommers. Daaronder zijn zeer schoone. Van Eerelman vonden wij er twee, in een zeer ver schillend genre, doch die beide van het talent van dezen meester getuigenis afleggen. Voor het eerst smaakten wij het genot een Strand gezicht van hem te aanschouwenom tusschen deze teekening en De stal in den circus eene keuze te doen, zal, indien men voor een der beide genres, die de artist beoefent, geen bijzondere voorliefde koestert, uiterst moeilijk zijn. Als teekenaar heeft de heer Eerelman zijn ouden roem gehandhaafd. Willem Steelink heeft een allerliefste aquarel gele verd: De kleine poes. Katjesspel in de 49de eemu het toilet der dame en het ameublement van het boudoirtje zijn van den tegenwoordigen tijd zou een juiste benaming zijn voor het werk van dezen schilder, die op onze vorige tentoonstelling Katjesspel in de 45de eeuw te aanschouwen gaf. De heer Haaxman geeft ook een meisje, of wil men, eene jonge dame met haar poes spelende, te bewonde ren want inderdaad bewonderenswaardig is deze miniatuur-teekening. Hoe fijn is het kopje van dat meisje gepenseeld. «Een allerliefst poesje" hoorden wij fluisteren, «wat is hare pose natuurlijk. Hoe voortref felijk is dat tapijt gepointilleerd Het lezend meisje, dat van den heer Taanman op onze vorige tentoonstel ling in olieverf prijkte, is thans in waterverf aanwezig. Met genoegen zagen wij deze oude kennis terug. Twee Amsterdamsche stadsgezichten, het eene van den heer J. A. Rust, het andere van den heer J. II. Wijsmuller,

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1