1883. N°. 11. Donderdag 25 Jannari. ,9> MliA'tiËLWEtlK. DE BROEDERS. C3-. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 24 JANUARI 1883. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. -dwP<*?US*CJtCÏ*-- (10ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Inons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij van het stembureau alhier ontvangen hebben de processen-verbaal van in levering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, bij herstemming, waaruit blijkt, dat van de 295 geldie uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de neeren H. DE WILDE 163, D. HILDERN1SSE 132, zoodat eerstgenoemde de meeste stemmen heeft er langd en is benoemdvoorts dat gemelde processen- verbaal ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, terwijl afschriften ter ge vone plaatse zijn aangeplakt. Goes, den 24 Januari 1883. Burgemeesier en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Aan de herstemming voor een lid van den gemeente raad alhier werd gisteren door 304 van de 423 kiezers deelgenomen. Van de 304 briefjes waren in blanco 6 en van onwaarde 3. Gekozen werd de heer H. DE WILDE met 163 stemmen. Op den heer D. Hildernisse waren 132 stemmen uitgebracht. Wij vestigen de aandacht op de in dit nommer voorkomende advertentie der vereeniging tot weezen- verpleging omtrent de Zaterdag a. s. te houden al- gemeene vergadering. Drukke opkomst van de leden is, met het oog op de belangrijkheid der te behande len punten en van de mededeelingen. die het bestuur waarschijnlijk kan doen, aantebevelen. In de Woensdag 31 Jan. a. s. te houden alge- meene vergadering van ingelanden van den polder »Breede watering bew. Yerseke" zal een voor de uit watering van dien polder belangrijk ontwerp behandeld worden, nl. om een hulpstoomgemaal te stichten van minstens 45 paardekrachten. De «Goesche polder", die bij de verbetering van de uitwatering der Breede Watering groot belang heeft, zal in de kosten van oprichting zekere som bijdragen en voor recht van door tocht een aandeel van de exploitatiekosten jaarlijks op zich nemen. Te Wolfaartsdijk is de geneeskundige behan deling der armen tijdelijk opgedragen aan onzen stad genoot Dr. J. Kooman Az. Ellewoutsdijk. Het onderzoek naar de gesteldheid van het fundament onder den Oosthavendam alhier Naar het Iloogduitseh van Adolf Wilbrandt, door A. »Wat hebt gij tegen mij misdaan?" vroeg Willem, terwijl hij zijn 's broeders blik vermeed, en trachtte te lachen. »Wat ik tegen u misdaan heb?" antwoordde Karei, en leunde met het hoofd tegen den muur. »Ik heb uwe vrouw als een waanzinnige lief; ik heb het haar gezegd, ik heb haar omhelsddat is het Willem, wat ik u aangedaan heb. Om u dat te zeggen, kwam ik hier; met een leugen wilde ik niet van u scheiden. Maar ik zie nu, dat ge alles geweten hebt. Gij zijt niet in den kelder gevallen Willem, maar in den gang voor de deur. Toen zijt ge naar boven gegaanom u van het leven te berooven. Op dit blad hebt gij ons willen schrijven, dat gij door onze schuld u het leven ontnomen hebt." Willem antwoordde niet. Zijn bleek voorhoofd werd rood, de wond onder zijn haar begon weer te bloeden, en als bloedige tranen vloeiden hem die droppels langs het gelaat. Zoodra Karei dit zag, nam hij een hand doek, die op de waschtafel lag, maakte dien nat en liep naar zijn broeder, om het bloed te stelpen. Hij lichtte het haar op, en zag eene kleine wond. Hij wiesch hem het bloed van de slapen en van de wangen. Willem liet alles met zich doen, zonder zich te bewegen. Waarom hebt ge daar niet meer op gelet vroeg Karei verwijtend. Waarvoor was het noodig?" antwoordde Willem. »Ga zitten", begon Karei na eenigen tijd weer. »Rust wat uit. O, Willem, hoe moet dat eindigen Moeten we zoo van elkander gaan? Ik ben van alles de schuld. Ik heb uw haït gebroken. En nu moet ik u verlaten. Ik kan het niet!" Hij had de handen zijns broeders gegrepen en zag hem vertwijfelend aan: hij begon te weenen als een is afgeloopen. De voorgeschreven diepte van 50 M. werd bereikt. Het resultaat van de verdere boring van 10 M. getuigt niet van veranderde samenstelling der doorsnede. Borssele. Sedert eenige weken houdt zich alhier een civiel-ingenieur onledig met het doen van opme tingen voor het in kaart brengen van de zeewering van dezen polder. Die kaait zal tevens bevatten eene reproductie van de verschillende teekeningen, die van de indertijd getroffen voorzieningen in oeververdediging voorhanden zijn. Het geheel zal derhalve in eene zeer belangrijke behoefte voorzien. Batii. De werkzaamheden tot berging der lading ex »Gent" zijn voorloopig gestaakt, tot het tuig van het wrak, dat geheel verward zit in de lading, waar door het duiken zeer gevaarlijk wordt, zal verwijderd zijn. Tevens dient gewacht te worden tot het opper- water minder is, aangezien daardoor het draad (waar uit de lading bestaat) reeds in het zand zit. Wanneer deze hinderpalen z'jn uit den weg geruimd, hoopt de aannemer nog veel te kunnen redden. Van de 7774 ringen ijzerdraad, waaruit de lading van de »Gent" bestond, zijn tot heden 5526 ringen geborgen en naar Antwerpen vervoerd. De Stoomtram MiddelburgVlissingen vervoerde in 1882 156,406 reizigers en ontving 22,639,31. De gemiddelde opbrengst per dag was f 62,02 Het grootst aantal reizigers werd in Augustus ver voerd, nl. 22,456, met een gemiddelde opbrengst van f 113,22; het kleinst getal in Februari, nl. 6038, met een gemiddelde opbrengst van f 28,84 per dag. Wanneer de exploitatie niet zooveel te wenschen overlietzou het vervoer ongetwijfeld noj vrij wat grooter zijn zooals die nu geschiedt, verkiezen nog velen de reis per spoor of barge te doen. Te Utrecht heeft zich een commissie gevormd om op het graf van wijlen den hoogleeraar dr. J. J. Van Oosterzee een gedenkteeken te plaatsen. Uit het antwoord des Ministers van buitenland- sche zaken op het Voorloopig Verslag over zijne begroo ting blijkt, dat de Duitsche Regeering tot dusverre niet is overgegaan tot gelijkstel ling van deNederlandsche vlag met die van andere natiën ten opzichte van de kustvaart. Op de. Zuid-Willemsvaart wordt de scheepvaart nooit gestremd, zonder dat de Regeeringen van Nederland en België daaromtrent in overleg zijn getreden. De Haagsche corr. van de »Zutf. Ct." bericht, dat de Minister van binnenlandsche zaken waarschijn lijk nog een derde wetsontwerp zal indienen tot wijzi ging van enkele bepalingen der kieswet. O. a. zou dit strekken om de kunstmatige kiezersteelt voor 't ver volg tegen te gaan. kind. Willem stond op en omhelsde hem. «Neen, Karei", zeide hij, »gij hebt u niets te verwijten. Ik heb u uw geluk ontnomen, u en haar. Ik weet alles, Karei. Ja, ik heb geluisterd. Ik dacht, dat gij mij zoudt haten, ik wilde u niet terugzien. Maar gij hebt me nog lief, Karei. Als ge mij maar vergeeft!" »0, broeder", zeide Karei, wat moeten wij doen?" »Ik zal het u zeggen, Karei", antwoordde Willem en lei de hand op zijn schouder. »Weet ge nog, hoe wij eens bij tante Merling over het huwelijk gesproken hebbenen wat gij toen gezegd hebtwat ge toen verteldet van iemand, die een meisje getrouwd had, dat een ander liefhad Gij vroegt toen nog aan An nette, wat zij in zulk een geval voor het beste hield: drie menschen ongelukkig te maken of hen door een ont binding te redden Zij antwoordde toen, dat de mensch alle beschikkingen van God met gelatenheid moest dragen. Maar dat gaat niet altijd op. Argeloos ben ik in het ongeluk geloopen, ik wist niet wat het was eene verbintenis voor het geheele leven te sluiten! Maar, alles kan nog hersteld worden." »Wat wilt ge dan doen?" vroeg Karei en zag hem aan. Willem ging naar de schrijftafel. »Gij zijt zoo veel verstandiger dan ik", zeide hij, maar dat begrijpt ge toch nietWees zoo goedme dat papier even aantegeven." »Wat moet dat worden?" stamelde Karei, en gaf het hem. «Laat mij maar begaan", antwoordde Willem en begon te schrijven. »Ik heb geen rust, vóór ik dat gedaan heb!" b Groote Godriep Karei uit en trad naar hem toe, «raad ik, wat ge wilt Willem, gij zijt buiten uzelven 1" Hij las het begin van den brief en nam zijn broeder de pen uit de hand. »Ge wilt nu weer even haastig en onbedacht handelen als vroeger Willem stond op en schudde het hoofd. »0 neen, denk dat niet. Ik verzoek u, spreek me niet tegen. Ik weet, dat ik Annette niet zoo liefheb als gij. Ik kan zonder haar leven gij niet. Zeg geen woord meer, ik wil alles op de wereld verliezen, als ik u slechts behoud. Ga nu heen, laat mij alleen En als De prins van Wales heeft, als een bewijs van sympathie voor Nederlandeen gedeelte van zijne sehoone collectie Indische voorwerpen voor de te Am sterdam te houden Internationale tentoonstelling af gestaan. Bij die collectie zullen worden gevoegd die van lord Lytton, vroeger gouverneur-generaal van Britsch-Indic, en van andere hooggeplaatste personen. Eveneens wordt een gedeelte van het South Kensington Museum voor hetzelfde doel overgezonden. Het geheel zal de schoonste collectie vormen die ooit op dat gebied is tentoongesteld. Bij gelegenheid der tentoonstelling zal op het terrein een bazar gehouden worden vanwege de Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. De opbrengst van den bazar zal strekken om verbe tering te brengen in het lot der weezen, wier uitbe steding te wenschen overlaat. .mi. i i na n i EERSTE KAMER. Bij het Dinsdag voortgezet debat over het ont werp van de verlegging van den Maasmond verdedigden de heeren Smits, Hengst, Sasse Van IJsselt, Visser Van Hazerswoude en Verheijen het ontwerp zoowel uit het oogpunt van het algemeen rivier-belang als in het belang van Noord-Brabant. De heeren De Sitter, Schimmelpenninck Van der Oije, Breuning, Van Tien hoven en Van Swinderen bestreden het, omdat èn de kosten èn de uitkomst der werken zeer onzeker zijn en de urgentie van het werk zeer betwistbaar is. Beroepen bij de hersteld Evang. Luthersche ge meente te Vlissingen ds. II. R. Snijder, te Medemblik. Sint-Maartensdijk. Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door den heer L. A. Van Langeraad, docto randus in de theologie alhier. Rilland-Bath. De heer H. J. Augustijn is gekozen tot diaken bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Naar de Heraut" bericht, heeft ds J. W. Fe lix, predikant te Utrecht, naar aanleiding van den uitslag der gehouden stemming over de proponents formule, zijn ontslag genomen als lid van het provinciaal kerkbestuur. De heer J. E. Mulock Houwer, in de vergadering van 18 Januari jl. benoemd tot lid van het Comité tot wering van schoolverzuim alhier, heeft heden bericht gezonden die betrekking aan te nemen. Tot hoofd der school B te Vlissingen is benoemd de heer J. F. Op den Zieke, onderwijzer te Dordrecht. jsgr—HBna—«n—iwiiiiim» mm ge niet wilt, dat ik dit pistool neem, spreek me dan niet meer tegen, laat mij doen, wat ik u schuldig ben, om u en haar en mij het leven te redden." »0 Willemstamelde Karei, omhelsde hem en ging de deur - uit. Willem bracht hem naar buiten en wenschte hem hartelijk goeden nacht. Toen Wil lem alleen was, zette hij zich neer en schreef verder. Het sloeg juist middernacht, toen hij klaar was. Hij liep eenigen tijd onrustig de kamer op en neer en ging toen naar de slaapkamer zijner vrouw. Het licht brandde nog; zij lag wakker in bed. »Gij slaapt nog niet?" zeide hij. Annette, ging hij voort, »wilt ge mij vergeven, dat ik u ongelukkig gemaakt heb Werkelijk Annette, ik heb het niet gewild. Zie me maar niet zoo verwonderd aan. Ik weet, dat gij el kander lief hebt. God heeft u voor elkander geschapen. Ik bid u, Annette, geef mij mijn woord terug. Ik moet u bekennenen hij zag haar weemoedig la chend aan, »dat ik u niet meer lief genoeg heb, om uw man te zijn, ik' heb u als een broeder lief, en dat kan ik nu worden. Gij dacht, dat Karei u als een broeder liefhad, en ik, dat ik u tot eiken prijs tot vrouw hebben moest en omgekeerd zou alles in orde zijn geweest. Laat mij uitspreken, Annette. In mijn kamer ligt een verzoek aan het landsgericht en aan den bisschop, om ons huwelijk te ontbinden. Als gij het nu maar toestaat, dan ga ik zoo spoedig mogelijk zelf met den brief naar de stad, om de zaak uit te maken. En als zij dan eindelijk in hunne wijs heid begrijpen, dat het goed is ons te scheiden en als ge dan vrij zijt, mijne arme Annette, die zoo geduldig en zooveel geleden hebt evenals gij om mijnentwille nog doet, wat ik van u beiden verlang, en mijne dwaasheid weer goed maakt, en aan het zelfde altaar u verbindt, waar wij ons verbond slo ten Hij zweeg, het was hem onmogelijk nog iets te zeggen. Willem," zeide Annette en vatte hem bij de hand, »wat praat ge toch, wat scheelt u?" Z'j had zich opgericht en zag hem met groote oogen aan. »Ik heb beloofd, u gelukkig te maken,"antwoordde hij, en die belofte wil ik houden. En wat de wereld er ook Sint-Maartensdijk. Bij ministriëel besluit van 22 Jan. 11. is ter beschikking gesteld van den Gouv.-gen. van Ned. O -Indië, om te worden benoemd tot onder wijzer 3e klasse bij den dienst daar te lande voor Europeanen en daarmee gelijkgestelden, de heer C. A. V. d. Reest, onderwijzer alhier. Door den Gemeenteraad is benoemd tot onder wijzer de heer F. W. De Groot, thans als zoodanig in functie te Ilerkingen. Naar aanleiding van het besluit van het Dage- lijksch Bestuur van 's-Gravenhage, waarbij het verzoek van den heer F. Domela Nieuwenhuis, om op de scholen voor minvermogenden den kinderen van gemeentewege voedsel te verstrekken, in handen van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. is gesteld, merkt «Recht voor Allen" op, dat het jammer is, dat de vergaderingen van dit college niet evenals te Amster dam publiek zijn, omdat men dan zou kunnen weten, wat het er wel van zegt. Een aantal oud-leerlingen der H. B. S. te's-Graven hage hebben zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek om aan de bezwaren van den heer Koppe- schaar tegemoet te komen, opdat deze op zijn aan vrage om ontslag als directeur dier inrichting moge terugkomen. Het bestuur voor de kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met verzoek om art. 65 van de schoolwet van 1878 in dien zin te wijzigen, dat onderwijzeressen ook zonder hoofdakte tot de verlichte taaiexamens kunnen worden toegelaten. Het bestuur meent, dat men bij het vorderen van de hoofdakte ook voor meisjes uit het oog heeft verloren, dat aan het hoofd van bijna alle scholen mannen staan, en dat dus de vrouw in het verkrijgen eener hoofdakte geen toekomst vindt. De »St. Ct." no. 18 bevat het programma voor het examen van toelating tot de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, bedoeld in art. 24 der wet van 17 Aug. 1878. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag 23 Jan. gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. J. P. Van G, 30 j., machinist te Middelburg, veroordeeld wegens misbruik van vertrouwen, tot eene geldboete van f -12,50 c. c. 2o. P. Van der Z., 42 j., koopman te Middelburg, wegens hoon, tot eene geldboete van f8 c. e. 3o. J. \V. R., 32 j., bakker te Vlissingen, wegens openbare dronkenschap bij herhaling, na vroegere ver oordeeling voor gelijk feit, tot 14 dagen gev straf c. e. van zeggen zal, Annette wij drieën weten, dat het zoo zijn moet en dat is genoeg. De menschen zullen ons nog benijden. Ik ben nu zeer gelukkig en tevreden, Annette. Hier is mijne hand, zuster, ik beloof u mijne broederlijke liefde. Goeden nachtdeze kamer zal ik niet meer betreden. Goeden nacht, mijne zuster!" Hij bracht hare kleine hand aan de lippen. An nette, ontroerd, greep ook zijne hand en bedekte haar met kussen en tranen. »Het is nu genoeg"zeide hij en trok zijne hand terug. Het was een zonderling lot, Annette. Het was en hij lachte haar weer toe »het was een plotseling huwelijk; het tweede, lieve Annette, zal des te bedachtzamer zijn!-Goe den nachthoud u goed. Ik zal nog een weinig op de sofa rusten morgen vroeg ga ik heen. Ge weet, bij mij moet alles spoedig gebeuren." Hij maakte zich van haar losdaar zij zijn hand opnieuw gegrepen had en ging haastig weg Annette zag hem na, en de tranen stroomden haar opnieuw over de wangen. Hoe lang na dezen nacht tot groote verwonde ring der wereld de openlijke scheiding der gehuwden volgde, weet ik niet te zeggen; alleen dit, dat zij werkelijk volgde. r. Wat ik hier verhaald heb, is eene ware geschiede nis, Annette en Karei sloten na eenigen tijd hun huwelijk, maar niet eerder, vóór Willem, die de op offering tot het einde toe dreef, eene andere levens gezellin gevonden had. Eerst toen keerde hun rustig samenleven terug, en in den omtrek, waar hunne goe - deren lagen, is deze geschiedenis tot nogtoe niet ver geten. Het is onnoodig te zeggen, dat juffrouw Merling bij het sluiten der nieuwe huwelijken niet tegenwoordig was en dat Annette zich na eenigen tijd, Willem echter nooit meer met haar verzoende. Uit Karel's huwelijk werden verscheidene kinderen geboren, die bijna allen nog leven en zich het geluk en de liefde hunner ouders herinneren. EINDE.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1