Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. TWEEDE JAARVERSLAG Werklieden-vereenigiug „Eigen Hulp," TE GOES. Uitlotingen. Verköopingen en Verpachtingen. Burgerlijke Stand Goes 311° Staatsloterij. 3e kl. Marktberichten. .A-d-vertentiëri.. 'als een miliioén werklieden gedurende een twintig jarigen d.igelijkschen arbeid voortbrengen. Omtrent den brand van het circus te Berditsehelf wordt nog het volgende vernomen: De brand ontstond 's avonds te half tien, tegen het einde der voorstelling, door het vlamvatten van een gordijn bij het afsteken van vuurwerk, en de vlam men verspreidden zich met groote snelheid. De toeschouwers, ongeveer 800 personen, snelden naar de uitgangen en drongen elkander tegen de deu ren, die alleen naar binnen opengingen. Slechts de hoofduitgang was te gebruikende beide zijdeuren waren dichtgespijkerd. Toen de deur eindelijk open ging, zag men drommen brandende menschen. De brandweer, die een half uur na het uitbreken van den brand aankwam, kon niet werken, daar het water in de slangen der spuiten bevroor. De muzikanten waren de eerste^ slachtoffers. Hoe veel dooden er in het geheel zijn, is nog niet op te geven, (het eerste bericht sprak van 300). Velen redden zich door uit vensters te springen. Het cir cusgebouw is met de paarden, de garderobe enz. ge heel verbrand. Te Los Angelos (Zuid-Californië) heeft een ge acht burger in een vlaag van godsdienstwaanzin zijn eenigen 12-jarigen zoon ter dood gebracht. Hij had zijn vrouw bepraat, dat zij, evenals Abraham zijn zoon lzaak, hun eenigen moesten offeren. Met een groot slachtmes werd het kind door den vader gedood. Man en vrouw zitten nu in de gevangenis, maar bei den verkeeren nog in de overtuiging, dat hun daad Gode welgevallig was. MIDDELBURG, 17 Jan. Het bestuur der Ver- eeniging »Uit het volk voor het volk" alhier heeft het prijzenswaardig besluit genomen in dit jaar een tweede tentoonstelling van schilderijen van levende meesters te houden, en wel van 21 Maart tot 8 April. VLISSINGEN, 17 Januari 1883. De Belgische loodsschooner no. 10, schipper Heneman, kwam gister avond bij het binnenhalen in de Westerhaven al hier in aanvaring met het Oosterlioofd. Hierdoor kreeg het schip onder de waterlijn een gat aan stuur boordzijde van ongeveer 3 dM. middellijn, waardoor het vol water liep. Men slaagde erin het zoo veel mogelijk in de voorhaven te verhalen, waarop het zonk. Na groote krachtsinspanning van bijna geheel het Belgisch loodspersoneel, pompte men het schip ledig, werd het gat gestopt en het schip met hoogwater binnen gebracht om het te repareeren. Eenige jaren geleden trof den schooner hetzelfde geval in de Marinehaven. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrist Hulst zijn uitgebracht 566 stemmen. Van onwaarde 5. Uitslagherstemming tusschen de lieeren mr. J.P. Dronkers, die 275 en Diericx, die 263 stemmen behaalde. 's-HAGE, 17 Jan. EERSTE KAMER. In de zitting van heden is tot toelating van den heer Visser Van H azerswoude besloten. Tot rapporteurs over de alge- meene beschouwingen en over verschillende hoofd stukken der staatsbegrooting zijn gekozen de heeren Van Roijen, Putte, Van Swinderen en Pické, en over de verdere hoofdstukken de heeren Regout, Van Aker laken, Hooft en Van Voortliuijzen. Maandag behan deling van het Maasmond-ontwerp, om het nieuw te kiezen lid voor Noord Brabant gelegenheid te geven de vergadering bijtewonen. LONDEN, 17 Jan. Gladstone is heden met vrouw en dochter vertrokken naar Cannes. PARIJS, 17 Jan. Op verzoek van Prins Napoleon is kolonel Brunet gemachtigd hem in de gevangenis gezelschap te houden. De regeering zal overigens geheel aan de justitie de beschikking over de zaak overlaten. Mijnheer de Redacteur Vergun mij naar aanleiding van een bericht onder de rubriek »Mededeelingen op verschillend gebied" in uw blad van 15 Januari jl., betreffende het besluit vi.ü een drietal apothekers hier ter stede om geen dosimetrische geneesmiddelen van professor dr. Burg- graeve meer te zullen afleveren, eenige woorden in het midden te brengen. Laat mij beginnen met u te zeggen, dat genoemd besluit dier drie heeren mij persoonlijk zeer gespeten heeft, aangezien ik sedert geruimen tijd met voorliefde geneesmiddelen in den vorm van korreltjes aan mijne zieken voorschrijf, en ik nu genoodzaakt ben öf een minder wenschelijken vorm voor het voor te schrijven geneesmiddel te kiezen, öf wel een medicament uit te zoeken, waarvan de physiologische werking zooveel mogelijk overeenkomt met datgene, wat ik mijn patient het liefst zou doen gebruiken, doch helaas niet voor radig is bij zijn gewonen apotheker, öf wel eindelijk mijn zieke aan te raden zich met mijn recept te wenden tot een anderen apotheker, die de bezwaren zijner collega's niet deelt. Dat ik de voorkeur aan den korrelvorm schenk boven dien van het drankje, de likkepot, de gewone pil enz. is geen loutere gril van mij, maar het gevolg der belangrijke voordeelen, die de granule boven de laatstgenoemde vormen van medicament bezit. Die voordeelen bestaan in de gemakkelijke doseering, het kleine volumen, het aangenaam voorkomen, het ontbreken van onaangenamen reuk of smaak, maar vooral in de onmiddellijke oplosbaarheid van den korrel in de spijsverteringssappen. Voor personen, die moeielijk kunnen innemen, voor kleine kinderen vooral, zijn die voordeelen van geen gering gewicht. Naar ik zie in bovengemelde mededeeling kunnen onze Hollandsche apothekers de dosimetrische genees middelen even goed bereiden als hun Parijsche confrère niets zou mij aangenamer zijn dan die verzekering bewaarheid te zien. Veroorloof mij echter die bewering voorloopig voor zooverre de apothekers hier ter stede betreft in twijfel te trekken. Ik wil gaarne aannemen, dat zij op recept zeer kleine pillen zullen bereiden die in kleinheid van volumen wellicht de granuhs nog overtreffen; doch een pil, hoe klein ook, voldoet niet aan alle voorwaarden die van eene granule worden geëischt, daar de eerste steeds een innig mengsel is van het geneesmiddel met eene of andere deegvormige massa en de laatste uit sluitend bestaat uit het werkzaam bestanddeel en een weinig melk en suiker; de pil kan oplossen in speek sel en maagsap, maar de granule doet het zeker en onmiddellijk. Ik twijfel geen oogenblik aan de bekwaamheid der h. h. apothekers en hoop van harte, dat zij zich het granuleeren spoedig eigen mogen maken, zoodat ik dan in de gelegenheid zal komen mijn zieken granules toe te dienen, die volkomen gelijk en gelijkvormig, zoo wel van gedaante als van inhoud aan werkzame bestand- deelen, zijn. De onderzoekingen van professor Wefers Bettink omtrent den inhoud van enkele soorten van de korrels hebben bewezen, dat het juiste geneesmiddel, op het buisje vermeld, steeds aanwezig was, doch in geringer hoeveelheid dan aangeduid stond. Hieruit èn uit mijne dagelijksche ondervinding van de gewenschte werking der granules, zoowel als uit de ervaring van tallooze geneeskundigen, verspreid over de gansche wereld en wier waarnemingen sedert een tiental jaren in het uRépertoire universel de Medecine dosimétriqué" zijn geboekt, put ik het recht om voorttegaan mijne pa tiënten met die geneesmiddelen te blijven behandelen en durf ik zonder schroom de verantwoording van die handeling dragen. Ontvang, mijnheer de redacteur, mijn dank voor de opname dezer regelen en geloof mij met hoogachting Uw dv dienaar, Dr. A. W. VAN RENTERGHEM. Arts. Wij geven gaarne een plaatsje aan bovenstaand schrijven van dr. A. W. Van Renterghem, dat in zulke heusche bewoordingen is gesteld. Wij zien er echter, hij houde het ons ten goede, geen weerlegging in van het door ons geschrevene. Het is er mede, als met de granulen zelve, de vorm trekt aan, maar tegen den inhoud hebben wij bedenking. De samenstelling der dosimetrische geneesmiddelen komt, wat hunne werkzame bestanddeelen betreft, niet steeds overeen met het voorschrift, hebben wij, o. a., op grond van de analyses van prof. Wefers Bettink, beweerd en dr Van Renterghem spreekt dit niet bepaald tegen. Tegenover dit bezwaar wegen de voordeelen, door den deskundigen inzender opgesomd waaronder de gemakkelijke opneming in het bloed zeker wel het meest gewicht in de schaal legt, niet op. Onze meening, dat de zedelijke en wettelijke ver antwoordelijkheid der apothekers met de aftevering dezer geneesmiddelen in strijd komt, vindt bij dr. Van Renterghem evenmin weerlegging. Bij den wensch, dat onze Hollandsche apothekers zich op de bereiding der granulen zullen toeleggen, indien de toediening daarvan door de geneeskundigen meer algemeen wordt, sluiten wij ons aan. Dan eerst heeft men waarborgen voor de juiste samenstelling, thans niet. (Red.) der 1882—1883. Geachte leden Ge zult zeker allen met mij moeten instemmen, dat dit jaar ons verslag niet zoo uitgebreid kan wezen als het vorige. Het eerste jaarverslag liep het meest over de op richting zelve en over de regeling van alles wat op het tot standkomen onzer vereeniging betrekking had. Ik zou mij dus dit jaar slechts tot het administra tief gedeelte moeten bepalen, doch vóór ik daartoe overga, wil ik u toch nog eens in herinnering brengen, wat wij alzoo hebben behandeld en welke pogingen wij in het werk hebben gesteld tot bloei en vooruit gang onzer vereeniging, al zijn zij ook van zeer ge ringen aard. In de eerste buitengewone vergadering van 3 Maart besloot de vereeniging, op voorstel van het bestuur, om eene wijziging te brengen in de fungeerende com missie van toezicht. Deze commissie moet volgens art. 30 van het reglement elke drie maanden opnieuw worden benoemd, doch dit zou nu geschieden voor een geheel jaar. Tot leden dier commissie werden benoemd Joh. De Beste, P. J. Cardon en F. Verheulen, welke die benoeming aannamen. Ook werd in die vergadering kennis genomen van het besluit van ons bestuurslid F. Frenks, die voor zijne betrekking van den secretaris bedankte. In zijn plaats werd benoemd de 2e secretaris J J. G. Van den Broeke, terwijl tot 2e secretaris F. Hille- brand werd gekozen. De voorzitter gaf den leden in die vergadering in overweging, om eens nategaan of er ook iets in het belang van de vereeniging zou kunnen gedaan worden, teneinde meer leden, zoowel gewone als buitengewone, voor hare zoo nuttige inrichting te winnen. Hij hoopte daarvan in een volgende vergadering iets te vernemen. In de vergadering van 29 April vond men voor het eerst in de Vraagbus welke bus in het begin van dit jaar op de vergaderingen werd geplaatst, om, wanneer er leden mochten zijn die in het belang der vereeniging iets te vragen hadden en dit niet recht streeks op de vergadering zelve wilden doen de vraag: Is verbod op kinderarbeid wenschelijk Vele leden waren het niet eens over die vraag sommigen meenden zelfs, dat zulke vragen niet ter sprake mogen komen in onze vereeniging, doch de voorzitter deed hen later begrijpen, dat het daarbij niet alleen ons belang geldt, maar dat van den werk man in het algemeen. En daar men toch pogingen wilde aanwenden, om onze vereeniging meer op den voorgrond te stellen, zoo vond hij het ook niet ongepast, om, in navolging van verscheidene werklieden-vereenigingen in Neder land, ook een adres van adhaesie te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Na verschillende discussiën werd besloten, om dit adres, geteekend door de gewone leden, aan die Kamer te verzenden. In de vergadering van 10 Juli werd slechts de financiëele toestand der vereeniging behandeld, welke alleszins bevredigend mocht heeten. In onze laatste vergadering, welke 20 October werd gehouden, nam men, op voorstel van het bestuur, het besluit, om te trachten door Volksvoorlezingen meer leden te winnen. Eigen Hulp" was bij onze werklieden nog te weinig bekend. Men zou trachten langs dien weg hen meer op de hoogte te brengen van het doel der vereeniging. Het bestuur noodigde voor die lezingen 7 heeren te Goes uit, van wie zich 6 bereid verklaarden, om onze onderneming te steunen, nl. de heeren Joh. L. Van der Pauwert, A. Van Schelven, D. Stigter, J. W. Van Gorkom, P. C. F. Frowein en jhr. M. J. De Marees van Swinderen, terwijl de heer G. Van der Hoek zich bereid verklaarde bij een paar lezingen een bijdrage te leveren. Twee van die lezingen werden gehouden de eerste in »de Prins van Oranje", de tweede op »het Slot Ostende". Wij betuigen den eigenaren dier koffiehuizen onzen dank, voor de door hen kosteloos afgestane lokalen, benevens vuur en licht. Ook den heeren sprekers betuigen wij onzen oprechten dank, voor de moeite die zij zich getroosten, om een spreekbeurt te vervullen, maar tevens ook voor hunne bereidwilligheid, daai zij onderling alle advertentie- kosten op zich namen. Over het algemeen werden die lezingen voor zoover zij nu afgeloopen zijn niet druk bezocht, vooral niet door de arbeidende klasse. De werklieden over het algemeen zijn nog niet rijp genoeg om datgene eens te gaan hooren, wat hun tot nut en voordeel strekken kan. Wij hopen, dat onze mede-werklieden dit meer en meer zullen leeren begrijpen. Ook voor vereeniging schijnen onze mede-werklieden hier minder vatbaar te zijn, maar zij zullen toch met ons moeten instemmen dat, waar vereeniging bestaat ook eendracht is en Eendracht maakt Macht". Hoe sterker ons ledental wordt, des te meer zullen wij kunnen doen, wat ons tot voordeel strekken kan. Drie leden onzer vereeniging genoten in dit jaar voor weinig veel. Zij hebben door een dubbeltje in de week aftezonderen een grooten steun in hunne zieke dagen gehad. De som, die zij wekelijks ont vingen, bedroeg f6.per hoofd. En wie onzer werk lieden heeft in zieke dagen geen behoefte aan steun? Wij hopen, dat spoedig meer leden tot onze ver eeniging mogen toetreden en dat het spreekwoord: »Wie zichzelven helpt, helpt zich best", bij alle werk lieden meer op den voort rond moge tredenzij zei ven zullen dan ook ondervinden, dat zij zich vrijer kunnen bewegen. Wat de afdeeling tot aankoop van goedkoope levens middelen enz. betreft, zij was dit jaar niet gelukkig, daar de inleg te gering en de deelneming weinig was. Wij hopen dat zij het volgend jaar gelukkiger zal wezen, daar dan waarschijnlijk meer leden zullen toe getreden zijn en de deelneming wellicht grooter zal wezen. Het verslag van den penningmeester over de door hem beheerde gelden luidt als volgt Op 31 December 1882 bedroeg het aantal gewone leden 14, dat der buitengewone leden 36 ER WERD ONTVANGEN: Aan contributie gewone leden f 80,80 d buitengew. leden -100,50 entréegelden- 1,50 boeten- 0,22 interest dienstjaar 1881/82 - 4,71 UITGEGEVEN: Aan ziekengeld schrijfbehoeften drukwerk bode- en congiergeloon onderhoud vergaderings-lo- kaal benevens vuur en licht Samen f187,73 24,84 1,85 1,90 15,- 4,22' Samen - 47,81 Alzoo op 31 December 1882 in kas f139,91% Op 1 Januari 1881 was in kas -174,46% Alzoo sluit ons tweede boekjaar met een batig saldo vanf314,38 En hiermede eindig ik dit verslag met den wensch tevens, dat onze vereeniging het volgend jaar meer leden moge tellen dan thans het geval is. Dan zal men niet beschaamd behoeven te zijn en te zeggen, dat de pogingen, door ons in het werk gesteld, vruchte loos waren. De secretaris, J. J. G. Van den BROEKE. Het bestuur bestaat uitL. Sampon, voorzitter, W. De Keijzer, vice-voorzitter, J. J. G. Van den Broeke, le secretaris, F. llillebrand, 2e secretaris en B. C. Gesquièrre, penningmeester, bij wien alle in lichtingen en statuten ter inzage te verkrijgen zijn. Bij de Maandag te St-Petersburg gehouden premietrekking van Russische Loten 1864 was de uitslag als volgt Serie 14471 no. 29 Roebels 200000; serie 14027 no. 48 R. 75000; serie 17008 no. 25 R. 40000; serie 8695 no. 3 R. 25000; seriën 15447 no. 17, 19520 no. 11 en 6664 no. 20 elk R. 10000; seriën 9709 no. 2,15770 no. 44, 9985 no. 15, 17418 no. 32 en 3841 no. 16 elk R. 8000; seriën 1132 no. 13, 19190 no. 15, 9433 no. 29, 10403 no. 10, 12164 no. 50, 15455 no. 14, 52 no. 24 en 8948 no. 7 elk R, 5000. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 18 Jan., Nisse, hofstede, P. Overman Pilaar. 19 Kruiningen, hoornen enzRembges. 20 Krabbendijke, huizen, Rembges. 20 Goes, manufacturen en bedden, De Vos. 23 24 24 25 25 26 31 31 Cats, woonhuis enz., Yerseke, manufacturen, Wolfuartsdijk, huis, meubelen, Cats woonhuizen, Wolfaartsdijk, timmerhout enz., VVolfaartsdijk, woonlitimmerw., 1 Febr., 's-Gravenpolder, landb.gereeds., 1 Fdiewoutsdijk, boereninspan, 1 's-Gravenpolder, vee enz., 2 Colijnsplaat, woon- winkelh. enz., 6 Goes, tuingrond, 7 Biezelinge, bouw- en weiland, 22 Rilland-Bath, boereninspan, 28 N.- en St.-Joosland, boereninspan, 28 Heinkenszand, boereninspan, Wolfaartsdijk, koetje, land, 1 Maart, Nisse, boereninspan, 8 Baarsdorp, boereninspan, Van der Moar. De Vos. Mulock Houwer. Van der Moer. Mulock Houwer. Mulock Houwer. P. Overman. Scholten. P. Overman. Van der Moer. Liebert. Rembges. Karseboom. Karseboom. Pelle Rouscher. P. Overman &Pilaar. Pilaar. van 15 tot 17 Jan. 1883. Geboren: den 15, een onechte zoon den 17, Jacob Quirinus Cornelis Peman en Constantijn Abraham Lodewijk Peman, tweelingzonen van Jan Kakebeeke en van Constance Diederica Danckaerts. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 16 Januari. 2e lijst. No. 19715 f 25010. No. 17207 f 1000. Nos. 11386, 19217 en 19835 elk f400. Nos. 3055, 9744, 12290, 13021, 18915 en 19636 elk f 100 Trekking van Woensdag 17 Januari. 3e lijst. No 12348 f 5000. No. 2183 f 2000. Nos. 15858 en 18066 elk f 1500. Nos. 14299, 14495 en 17241 elk f 1000. No. 18030 f 0. Nos. 708, 5(85 en 19089 elk f 1C0. GOES, 16 Januari 1883. Bij matigen aanvoer genoot Tarwe goede vraag tot iets ievendiger prijzen. Overige artikelen in eendoen. per hectoliter i t 7',25 v 6, 5,40 v 5,— 3, 12,- 0,40 v 9» 1,40 3,20 - v 8,75 6,50 V 5,65 5,25 r 4, 14,50 6,60 9,50 r r 1,45 3,40 Oude TARWE Nieuwe TARWF. ROGGE WINTERGERST ZOMERGERST HAVER BOEKWEIT KARWIJ WITTE BOONEN BRUINE BOONEN PAARDENBOONEN BLAUWE ERWTEN W1NTERKOOLZAAD, BOTER per K. G. (Ned. EIEREN per 100 stuks ROTTERDAM. MAANDAG, 15 Januari 1883. De aanvoer van Granen was van nog minder be- teekenis dan de vorige week, en daar de binnenvaart door de vorst meest gestremd is, waren er ook weinig koopers aan de markt. Dientengevolge was de handel klein tot ongeveer vorige prijzen, en kon niet alles geplaatst worden. Meel bericht. Overzicht 13 Januari. Gedurende deze week werden de vraagprijzen van Meel vooral van het buitenland verhoogd, men bood te vergeefs meestal i gu'den meer en werden, hoewel schoorvoe tend, hoogeie prijzen ingewilligd. Heden 15 Januari. Markt vast, prijzen onveranderd. Vlas. Gedurende de week wera er op het land vrij veel vlas verkocht. Heden werden ongeveer 40,000 steen ter markt aangevoerd, die slechts langzaam groo- tendeels verkocht werden tot vorige prijzen. Lijnzaad. Met veel vraag, voor afwijkende par tijen waren prijzen daarvan bepaald hooger te noemen, terwijl puike soorten tot ongeveer vorige prijzen ge kocht werden. Aardappelen. Saksische jammen f 4,75 a 5, Eieraardappelen f3,a f 3,60, Zeeuwsche poters (jam men) f3,10 a 3,25, alles per heet. Buitenlandse lie niet aangevoerd. Meekrap. De aanbiedingen waren heden klein en de handel bleef zeer beperkt. DINSDAG, 16 Januari. Op de Veemarkt waren gisteren en heden aan gevoerd 1055 runderen, 116 vette- en graskalveren, 23 nuchtere kalv149 schapen of lammeren, 533 var kens, 8 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. 92 c., 2de qual. 72 c., 3de qual. 62 c., kalv. lste qual. 120 c.,2deqaal. 100 c., schapen 100 c., alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. De aanvoer van weivarkens was veel beter dan ge- passeerden marktdag, en men besteedde veor goede qual van 58 tot 59 c. per kilo. Voor Londen meer aanvoer. De prijzen der boter waren heden als volgt: le qual. f 78, 2de qual. f 74, 8e qual. f70, per i kilo 85 a 65 cent. Maandag den 22 Januari a. s. hopen onze geliefde ouders J. VAN BAREN en J. KOEMAN hunne 25jarige Echtvereeniging te vieren. Krabbendijke, 46 Januari 1883. Hunne dankbare kinderen. Bevallen van twee JONGENS C. D. PEMAN KAKEBEEKE— Danckaerts. Goes, 47 Januari 1883.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3