Scheepvaartberichten. Overzicht van den stand der koersen. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. e— l)en 18en dezer zal het gerechtshof te 's-Ëage de zaak behandelen van C. v. A., gewezen brieven gaarder te Veere, beschuldigd van het verduisteren van penningen en papieren. In deze zaak zijn 26 getuigen gedagvaard. Den 26 Jan. zal door den Raad van Stafe, af- deeling geschillen van bestuur, worden behandeld het beroep van D. J. Oggel, te Axel, van een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij hij vervallen wordt verklaard van het lidmaatschap van den raad dier gemeente. De Minister van Justitie heeft, naar men ver neemt, de ambtenaren van justitie en politie doen aanschrijven, dat van hunnentwege niet rechtstreeks de voorloopige aanhouding van misdadigers in de Ver- eenigde Staten mag worden bevorderd, in afwachting dat de aanvraag om uitlevering officieel door den Nederlandschen consul-generaal te New-York geschiedde. Hansweert. Onze sluis heeft sedert geruimen tijd gedurende de daarvoor geschikte gelegenheid met vol vermogen gewerkt. Zooveel doenlijk werden zelfs de deuren des nachts opengehouden. Het overtollige wa ter is dan ook weder grootendeels geweken en weldra zal, indien wij droog weder houden, hierin geholpen door de zeer lage watergetijden, het water spoedig tot het gewone peil gedaald zijn. Bath. Het opduiken en dreggen der lading ijzer- draad ex «Gent" vordert in de laatste dagen weinig, zoowel tengevolge van het vele opperwater, waardoor daar ter plaatse een sterke eb gaat, zoodat aan dui ken niet kan gedacht worden, als door vele andere omstandigheden. Men zal nog eenigen tijd afwachten wat te redden is, en worden de pogingen met geen beteren uitslag bekroond, dan zullen de werkzaamheden weldra wor den gestaakt. »Foeiwat 'n vak hebben de lui, die in effecten- pampieren schacheren" zegt Isaac op den Dam terecht. »Die menschen loopen of ze de koorts hebben en met angstige oogen kijken ze in de lucht. De een kan niet slapen, als de pampieren rijzen, en de andere leit wakker, als ze dalen. Dat noemen ze gemakkelijk geld verdienen. Gekheid! 'tis een zuur stukkie brood." Meermalen hebben we op voorbeelden gewezen, waarop Isaiic's woorden volkomen van toe passing waren. En eenige dagen geleden is wederom een belangrijke instelling het slachtoffer van het scha cheren geworden. De société franpaise financière te Parijs, opgericht door Ch. Duval, oud-officier en ridder van het legioen van eer, had haar kapitaal, met be hulp van haar eigen orgaan, van I millioen francs tot fr. 25 millioen verhoogd. Aanvankelijk schenen de zaken goed te gaan hare cliënteele bestond voor een groot deel uit militairen, oud-kameraden van den oprichter en bestuurder. Maar verleden week 's Zaterdagsochtends verkreeg het personeel der instelling ongevraagd een vrijen dag ter gelegenheid van de begrafenis van Gambetta. Toen zij zich echter Maandag 's ochtends weder aan het kantoor vervoegden, vonden zij de deuren gesloten. De president van den raad van toezicht, de directeur en de kassier waren verdwenen, de later opengebroken brandkast geheel ledig achterlatende. Het maatschap pelijk kapitaal, groot 25 millioen francs, was tenvolle gestort. Isaac zal voorzeker rustiger slapen dan de speculanten, bij deze zaak betrokken. Het speculeeren blijft echter zoo aantrekkelijkis het niet om van te watertanden zegt elkeen, wijzende op den koers der aandeelen van de pas op de puinhoopen der Rotter- damsche Handelsvereeniging opgerichte Maatschappij tot exploitatie en verkoop van gronden te Fijenoord. "Vrijdag was de koers 51 en Zaterdag steeg ze plot seling 17 pet., terwijl thans de koers nog 62% be draagt. De rijzing staat waarschijnlijk in verband met het dezer dagen uitgebrachte rapport en de vraag tot aankoop van gronden. Toen den aandeelhouders der Rott. H. V. de ge legenheid werd aangeboden voor tien aandeelen een half aandeel in de nieuwe Maatschappij voornoemd te verkrijgen, hebben we den stand van zaken uiteen gezet, aantoonende dat het niet te berekenen viel of die ruil aangeraden of ontraden moest worden. Niet temin gaven we te kennen, dat die ruiling vermoede lijk wel te verkiezen zou zijn, daar allicht door de zucht om groote zekerheid te geven tegenover het onzekere en ongunstig verleden de baten der nieuwe Maatschappij te gering geschat konden zijn evenals dit het geval geweest is met de N. Afr. Handelsv. De bezitters van aandeelen konden dus lichtelijk de uitkomst afwachten. Iets anders is het, een beroep ervan te maken, om van rijzing en daling te leven 't is de kanker van de effectenmarkt, dat dergelijke lieden bij massa bestaaneven voorzichtig als met voetangels en klemmen moet men daarom met be richten op financieel gebied zijn. Ware dit niet het geval, dan zouden we bijv. al dadelijk de houders van Russische fondsen kunnen feliciteeren met de omstandigheid, dat de begrooting voor 4883 een bedrag aanwijst van 50 millioen roe bels tot intrekking van papiergeld met gedwongen koers. Daardoor toch immers zou vermindering van het pa- pier-disagio in uitzicht gesteld zijn zoo noodig om Rusland's welvaart te kunnen doen toenemen en zou rijzing van den roebel zij het ook voorloopig met bescheiden stappen te verwachten zijn. Hieruit zou voortvloeien koersverheffing der soorten, waarvan de coupon-opbrengst van de roebelnoteering afhangt, alsde Oostersche leeningende vijfde Series en de aandeelen Zuid- Westelijke Spoorweg-maatschappij. De positie der maatschappijen, wier coupons in goud in 't buitenland betaalbaar zijn tegen den vroegeren veel hoogeren roebelkoers, zou door verbetering van den roebelprijs gunstiger worden; die maatschappijen zouden dan toch immers minder roebels voor de be taling harer coupons in 't buitenland behoeven uitte- geven, wat neerkomt op verhooging van dividend. En Q door Justus van Maurik in »Van allerlei slag". al mogeil We het niet ontkennen, dat Rusland steeds een eerlijken debiteur (schuldenaar) zich toonde, toch mag het ook niet vergeten worden dat, onder de leus van intrekking van het papieren geld, vroeger reeds leeningen werden gesloten, terwijl de opgenomen gelden toch daarvoor niet besteed werden. Nood breekt wet ten, was wellicht ook hier 't geval. De koersen der Russ. Staats- en Spoorweg fondsen over 't algemeen zwakker zij het ook slechts fractioneel dan de vorige week. De aandeelen Zuid-Westel. Spoorweg-maatschappij verbeterden van 56 tot 57 pet. Een belangrijk verlies hebben de houders van 5pcts. obligatiën Roll. IJzeren Spoorweg-maatschappij 1874 ook wel ge noemd Oosterspoorweg-oblig. zich te getroosten hun bezit verminderde van 107% tot 101 percent tengevolge van het bericht, dat op de aanstaande al- gemeene vergadering voorstellen zullen gedaan worden, om de leening a pari (100 percent) aftelossen. De obligatiën Zuid-Oosterspoorweg-maatschappij (Tilburg's-HertogenboschNijmegen) staan tegen woordig 100 percent; daar deze obligatiën door het Koninkrijk der Nederlanden gewaarborgd zijn, zijn ze minstens even soliede als de IV. W. Schuld. Daarom rieden wij vroeger meermalen aan deze tegen de Zuid- Oosterspoor-oblig., toen nog beneden 100 te koopen, te verruilen. Daarvoor bestaat evenwel nog redende 4 pet. N. W. S., waarvan de administratiekantoren 1 pet. van het interest-bedrag inhouden, (vandaar dat een coupon van f 2 slechts betaald wordt met f 1,98) staag 103% pet., terwijl de zuiver 4 pet. afwerpende Zuid- Oosterspoorweg-obligatiën voor 100 pet. te koop zijn. De 5 pet. Hongaarsche goudleening brokkelde van 79% tot 78i?4s pet. af; het gelukte nog niet de laatste 5 pet. uitgifte geheel aan den man te brengen, zoodat de regeering zich voorloopig met bankiersvoor schot zal helpen. Amerikaansche Sporen weinig veranderd. Wetenswaardig voor de vele belanghebbenden is de verklaring door den heer Camacho in den Spaanschen Senaat afgelegd. Toen ik als minister optrad, bestond er een passief (schuld) van 340 millioen peseta's (francs) en een actief (bezitting) van 245 millioen en beliep de vlot tende schuld 149 millioen. Toen ik de portefeuille nederlegde, toonde de begrooti.tg een voordeelig verschil (saldo) van zes millioen aan. De betaling van de rente der schuld is gewaarborgd, want op de begrooting zal zeer zeker het evenwicht tussclien inkomsten en uitgaven blijven, indien de nieuwe minister, wat de inning der belastingen betreft, zoo krachtig te werk gaat als ik hoop. In ieder geval is de betaling ge waarborgd door de Spaansche Bank, en dit moet de buitenlandsche houders der fondsen gerust stellen. Ons dunkt dat, blijkens de koersen, aan de Spaan sche schuldbrieven meer dan genoeg vertrouwen ge schonken wordt. Bewijs 7 Dit een volgenden keer. RENTEBETALING. Italië. Cert. Lamaison enz. eoupons van 1 Januari 1883 betaalbaar met f 20,07 voor Lires 50, 10,03'/i 25, 5,02 12,50 2,01 5, Zooals wij in ons vorig overzicht meldden, zijn in Frankrijk twee belangrijke ontwerpen van wet bij de kamer aanhangig gekomen, het eene be trekking hebbende op de hervorming der rechter lijke organisatie, het andere de gemeentelijke inrich ting betreffende. Omtrent de vraag, welk ontwerp den voorrang verdient, bestaat verdeeldheid. Zooals bekend is, wordt het gemeentewezen beheerscht door de wet van 1874, die geheel een voorloopig karakter heeft; deze door een definitieve regeling te vervangen, al vorens de verkiezingen te houden, werd ter eenerzijde verdedigd. Aan den anderen kant werd aangevoerd, dat de natie zeer verlangend naar de invoering eener reorganisatie der rechterlijke macht uitziet. De voor standers van de prioriteit van laatstgenoemd ontwerp hebben de overwinning behaald, de discussie over de inrichting van de rechterlijke macht is Maandag aan gevangen. De kamer heeft bij amendement het begin sel uitgemaakt, dat de rechters zullen gekozen wor den door de kiezers en dat zij afzetbaar zullen zijn. Nadat deze amendementen aangenomen waren kwam het gansche artikel 1 in behandeling, schoon vele leden van oordeel waren, dat dit niet meer noodig was. De heer Naquet bestreed daarop het beginsel van verkiezing der rechterlijke macht. Hij was van oor deel dat de kiezers minder op bekwaamheid, dan wel op staatkundige richting zouden letten. Voorts meende hij dat het gehalte der magistratuur er niet op zou vooruitgaan, als de rechters ten allen tijde en zonder pensioen hunne betrekking zouden kunnen verliezen. Waar moet het heen, vragen wij, indien de rechter lijke macht afhankelijk wordt van de bovendrijvende staatkundige partij In plaats van palladium der volks vrijheid wordt zij allicht een werktuig tot dwingelandij. Door aanneming van dit stelsel is, naar ons voorkomt, de vrijheid een zware slag toegebracht. In dagen van beroering zal macht boven recht gaan. Het voorbeeld van Amerika gaat niet op; de toe stand van het rechtswezen aldaar k wam den heer Naquet niet benijdbaar voor. De heer Duclerc heeft in de kamer eene verklaring over de Egyptische aangelegenheden voorgelezen en de door Frankrijk tegenover Engeland gevolgde ge dragslijn toegelicht. Verschil van zienswijze tussclien de beide gouvernementen was ontstaan omdat Frank rijk niet met kracht van wapenen den opstand wilde onderdrukken, hetgeen Engeland noodig oordeelde. De Engelsche staatslieden hebben steeds het vooruitzicht geopend, dat de vroegere toestand hersteld zou wor den men weet hoe deze beloften zijn nageko men. Frankrijk moet thans zijne vrijheid van han delen terugnemen, en zich toeleggen op de handha ving van zijn verkregen recht en van zijne wettige be langen en van de traditiën van het verledene. Prins Krapotkine heeft zelf zijne verdediging voor het Lyonsche gerechtshof voorgedragen. Hij trachtte te betoogen, dat de wet tegen de internationale op hem niet van toepassing was, aangezien de interna tionale niet meer bestaat. Hij wees erop, dat eene sociale revolutie in aantocht is en gaf den raad dien te voorkomen en het vraagstuk te bestudeeren. Deze woorden mogen ingang vinden. De anarchisten gebruiken geweld om hun doel te bereiken en daardoor zullen zij eer de reactie dienstig zijn, dan maatschappelijke hervormingen tot stand te brengen. Krapotkine heeft die anarchistische beweging geleid; men moge dat, uit een oogpunt van maatschappelijke orde, afkeuren, maar heeft de man, die, om zijn beginselen tot verwezenlijking te brengen, de Peters- burgsche salons den rug toekeert, een leven van op offeringen aanvaardt, zich aan den kerker of verban ning blootstelt, en thans voor den strafrechter staat, niet op medelijden aanspraak? Hij is een dweeper, een misdadiger is hij niet. Prins Napoleon is gearresteerd wegens aanplakking van een manifest aan de muren te Parijs, waarin hij de Napoleons voorstelt als de vertegenwoordigers van de rechtstreeksche soavereiniteit van het volk, en het recht van het volk betoogt om een hoofd te kiezen. Voor plebiscieten had het Bonapartisme steeds groote voorliefde men denke aan 1848, '51, '52 en '70 Van dezen prins kar: dus getuigd worden, dat hij de traditiën van zijn geslacht volgt. De proclamatie ein digt rnet het woord van den eersten Napoleon: »A1 wat er gedaan wordt zonder het volk is onwettig." Het verschijnen van dit manifest, weinige weken na het verscheiden van den jongen, krachtigen Gambetta, in wien het Bonapartisme steeds zijn meest geduchten tegenstander vond, is opmerkelijk. Intusschen heeft de regeering doortastend gehandeld; de Minister van Justitie heeft de genomen maatregelen ten opzichte van prins Napoleon in de kamer mede gedeeld en verdedigd. Uit Engeland valt weinig nieuws te melden. De heer Gladstone is tengevolge van zijn drukke ambts bezigheden nog steeds lijdende. Hij zal zich vermoe delijk naar het zuiden van Frankrijk begeven. Moge het verblijf in een milder klimaat den nog krachtigen grijsaard volkomen herstel geven. De prins van Wales heeft Zaterdag te Woolwich het standbeeld vau Louis Napoleon onthuld. De hertog van Cambridge hield een toespraak, waarin hij her innerde aan den heldhaftigen dood van den jeugdigen prins. Het Duitsche Huis van Afgevaardigden heeft, zooals wij reeds meldden, 3 millioen gevoteerd ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood in de Rijnstre ken. Dit bedrag is slechts een droppel aan den emmer en voor bijzondere weldadigheid blijft nog veelte doen over. Moge het volk het voorbeeld van zijn grijzen vorst, die eene ruime som uit zijn privaat-kas be schikbaar stelde, volgen. De heer Windhorst heeft bij den Rijksdag een voor stel ingediend tot intrekking der wet op de onbevoegde uitoefening van kerkelijke ambten. Vroeger nam de Rijksdag reeds zulk een ontwerp aan, doch het werd verworpen door den Bondsraad. Voorstanders van het beginsel van scheiding van kerk en staat moeten de aanneming van dit voorstel, al komt het van den leider der ultramontanen, toe juichen. In een Berlijnsche correspondentie aan de »Köln. Zeitung" wordt aangedrongen op een krachtig op treden der regeering tot bevordering van de belangen van Duitschland op de Amsterdamsche koloniale ten toonstelling, waaromtrent de regeering tot dusverre een zekere laissez-aller heeft gevolgd. Het gemeld dagblad deelt mede dat het aantal exposanten uit Duitschland te Amsterdam reeds meer dan 800 bedraagt. De Boeren zijn met de Kaffers slaags geweest en hebben dezen, na een hardnekkig gevecht, uit hun sterke stellingen teruggedreven. »Ons" heeft dus goed ge vochten. De regeering van Portugal stelt een nieuwe rege ling voor ten aanzien van de samenstelling van den Senaat, die in hoofdzaak hierop neerkomt Het aantal leden, die tot dusver door den koning voor hun leven worden benoemd of zitting hebben als erfelijke pairs, zou vermeerderd worden tot 150, van welke 50 voor hun leven zullen worden benoemd door den koning, 50 gekozen door een bevoorrechte klasse van kiezers (waarvoor misschien een hooge census zal zijn gesteld) en 50 gekozen door het stel sel van verkiezing met twee trappen. Hedenavond te 7 uur ontstond er een schoor steenbrand in het Hótel de Zoutkeet, tengevolge van het vallen van vet in het vuur. De brand heeft tot dus verre geen ernstig aanzien. Men bediende zich van kardoezen om het vuur te blusschen. Aan de zelfregistreerende peilschaal te Bath, die het land reeds duizenden guldens gekost heeft zonder met veel succes te hebben gewerkt, wordt thans weer een groote verandering gebracht. (M. Ct.) Portionarissen der »Oude Meestoof" te Poortvliet hebben besloten haar te sloopen en af braak en grond te verkoopen. Zondag overleed te Zierikzee op bijna 78 jarigen leeftijd F. Ruselaar, een der verdedigers der Citadel van Antwerpen. De eerste trein van den Rijnspoorweg, die Dins dag te 6.25 u. uit den Haag vertrok, is door het openlaten der Spoorbrug voorbij Voorburg gedeeltelijk in de vaart gereden. Locomotief en tender hingen over en zijn tegen het brughoofd gedrongen. De machi nist viel te water maar is gered. Persoonlijke onge lukken hadden verder niet plaats. De brugwachter bevond zich voor den eersten trein niet op zijn post. De passagiers verwisselen bij de brug van trein. Omtrent dit spoorwegongeluk vernemen wij heden nog het volgende Toen de trein van 6 u. 25 m. uit 's-Hage aan de brug over de Vliet kwam, stond deze nog gedeeltelijk ópen. Gelukkig had de trein nog niet de volle snel heid, zoodat de locomotief over het smalle water heenging en met de voorwielen op de brug bleef hangen. De machinist viel te water, doch redde zich zonder ander letsel te bekomen da* een brandwonde aan het hoofd. De tender bleef staan, doch de goederen wagen drong in de voorste compartimenten van den eersten personenwagen, die gelukkig ledig waren. In het derde compartiment bevonden zich twee dames, die onderst boven werden geworpen, doch zonder letsel te bekomén. De passagiers in de overige waggons, alsmede de conducteurs kwamen met den schrik vrij. De mist scheen zoo zwaar te zijn, dat van het station de brug niet kon worden waargenomen. Vol gens anderen echter zou de machinist den stations chef hebben gewaarschuwd, doch deze den trein toch hebben doen vertrekken. Het ongeluk is vermoedelijk toe te schrijven aan het verslapen van den brugwachter. Hoe dit zij, zoowel de chef als de wachter staan als zeer accurate en oppassende beambten bekend en waren Dinsdagmiddag nog op hun post. Het rechter lijk verhoor heeft een aanvang genomen. Men hoopte de locomotief spoedig weder verplaatst te hebben en wanneer het blijkt, dat de brug goed draaien kan, zal de dienst vermoedelijk heden weder hervat zijn geworden. Vele studenten der polytechnische school woonden met een der professoren de werkzaamheden bij. Bij het vreemdelingen-bureau te Amsterdam is, met het oog op de aanstaande tentoonstellingreeds de 1000ste kamer aangeboden. In de vorige week zijn te Rotterdam weder zeven gevallen van pokken voorgekomen. De Friesen schijnen nog vorst te verwachten en wel zeer spoedig althans een aangekondigde hard rijderij op schaatsen is niet afbesteld maar tot aan staanden Zaterdag verschoven. Slachtoffers van het ijsvermaak. Zondag is van 4 personen, die zich te Haarlem met schaatsenrijden vermaakten en door het ijs zakten, éen verdronken. Nog kwamen op die wijze om het leven: een 18ja- rige jongen te Oudendijk en Avenhorn twee personen te Zoutkamp éen jongen bij Deventeréen dienstbode uit Dokkum éen knaap te Arnhemtwee kinderen te Amsterdamterwijl nabij Diemen zes personen zijnde vier vrouwen en twee mannen, gelijktijdig door het ijs zijn gezaktslechts een der vrouwen zou gered zijn. Toen we deze treurige verzameling bij elkaar had den, dachten we, dat het einde ervan wel zou geko men zijn. Doch latere berichten melden nog tal van dergelijke ongelukken, meest alle door onvoorzichtig heid ontstaan. Te Uffelte, gemeente Ilavelte (Drente), is in den nacht van Zondag op Maandag een moord gepleegd op een landbouwersknecht aldaar. Men vond het lijk des ochtends, op afschuwelijke wijze verminkt, aan den weg. Men vermoedt, dat vooraf eene vechtpartij had plaats gehad. De vermoedelijke dader, mede in genoemd dorp woonachtig, werd Maandag avond ter beschikking van den officier van justitie te Assen ge steld. Van andere zijde verneemt men, dat de moord in dronkenschap begaan is. De dader moet den verslagene op het ijs met een schaats zoodanig aan het hoofd ge wond hebben, dat de dood er op volgde. Ook zou hij in zijn woede nog een boerenjongen met een scherp werktuig aan hoofd en handen verwond hebben. De vereeniging tegen de kwakzalverij telde bij het begin van dit jaar 637 leden. De dienst WeselBoxtel en WeselVenloo is Maandag hervat. Het water is in den Rijn bij Wesel zoo goed als binnen de oevers teruggekeerd. Een door sterkedrank bedwelmde vrouw te Eind hoven die Zaterdagavond door petroleum in haar stoof met vuur te gieten zich zware brandwonden be zorgde, is aan de gevolgen overleden. Volgens een particuliere correspondentie aan de »N. R. Ct." zijn de berichten omtrent den gezondheids toestand van den grooten Vlaamschen schrijver Henri Conscience van dien aard, dat voor zijn einde gevreesd wordt. De Fransche oud-minister, Léon Say, die sedert eenigen tijd reeds verblijf houdt bij zijn neef graaf de Montebello, Frankrijks gezant te Brussel, is het slacht offer geworden van een oplichter. In de vorige week ontving de concierge van zijn hotel in de Rue Fresne, te Parijs, een »Léon Say" geteekend telegram uit Brussel, om den volgenden dag den graaf de Ségur, die zich persoonlijk zou aanmelden, een bedrag van fr. 2000 uit te betalen, terwijl tot dekking een aan- geteekende brief volgde. De zoogenaamde graaf de Ségur kwam inderdaad, maar de aangeteekende brief bleef uit, zoodat weldra de oplichterij aan 't licht kwam. Te Parijs en te Brussel heeft de politie ter stond maatregelen genomen om den bewusten graaf de Ségur op te sporen. Tijdens het beleg van Parijs verloor een knaap, Noel Masson, zijn beide handen bij het ontladen van een granaat. De wonden genazen en men zette hem twee kunsthanden aan (van hout). Masson wist daar mede zoo handig om te gaan, dat hij kon leeren teekenen en zelfs etsen. In beide heeft hij het zoover gebracht, dat hij voor den uitgever Quantin een ets kon maken naar een schilderij van Van Dyck, en het blad »l'Art" heeft hem nu eveneens opgedragen een ets te maken. Masson heeft o. a. Holbeins «Erasmus" geëtst en van alle kanten krijgt hij bestellingen. Professor Rogers heeft nauwkeurige onderzoe kingen ingesteld omtrent de hoeveelheid arbeidsvermo gen, die in de steenkool opgestapeld is. De dynamische waarde van éen pond goede steenkool stemt, volgens zijn proeven, overeen met het dagwerk van een man. Drie ton steenkool vertegenwoordigen dus een twintig jarigen harden arbeid, waarbij het jaar gerekend is op 300 werkdagen. Volgens de gewone schatting levert eene «viervoetige" ader per morgen land p.m. 5000 ton goede steenkool. Elke vierkante geogr. mijl zou dus 3,200,000 ton bevatten. Deze laatste hoe veelheid nu bevat aan gebonden arbeidsvermogen zooveel

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2