1883. N°. 8. Donderdag 18 Januari. DE BROEDERS. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 17 JANUARI 1883. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd 'op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De Minister van Marine heeft verschillende bij lagen met betrekking tot het Adder-rapport aan de Tweede Kamer toegezonden. Daaruit blijkt, dat nim mer aan de commandeerende officieren van monitors instruction zijn uitgereikt. Die bodems werden steeds bij andere directiën in dienst gesteldbij welke de commandanten tevens van instructiën worden voorzien. In een bijlage verklaart de commandant der Marine te Amsterdam voor onwaar het gerucht, dat hij, na vertrek van de »Adder" naar IJmuiden, aan deze een stoombarkas met nadere bevelen zou hebben afgezonden. Wel deed op 5 Juli een stoombarkas het vertrekkende poolschip «Varna" uitgeleide. Onderscheidene leden van de Eerste Kamer, behoorende tot de liberale partij, hielden Woensdag een samenkomst om van gedachten te wisselen over de houding, bij de aanstaande discussiën over de Staats- begrooting aan te nemen. De St.-Ct. bevat het verslag der commissie, die in Maart jl. door den Gouverneur van Suriname belast werd met de afbakening der westelijke en noordelijke grenzen van het perceel, vroeger aan de firma De Jong ter gouddelving uitgegeven (zie de nota van den Minister van koloniën, naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Surinaamsche begrooting voor 1883). Een boekdrukker, die in het »P. v. J." de vraag deed, in hoeverre de meening juist is, dat quitantiën, waaronder de naam van den crediteur gedrukt is, niet aan het zegelrecht zouden zijn onderworpen, kreeg van de redactie hierop tot antwoord, dat dergelijke stukken inderdaad vrij van zegel zijn, omdat het geen quitantiën zijnen dergelijke stukken de betaling niet bewijzen. Elke kwijting moet door een geschreven handteekening erkend worden, wil zij in rechten geldig zijn. Volgens de Midd. Ct. vereischt het ook door ons bekend gemaakt bericht, dat het Duitsche expe ditiehuis Fr. Naumann twee booten gecharterd heeft, die ieder tweemaal in de week zullen varen tusschen VlissingenLonden en VlissingenHuil, wijziging. Volgens vertrouwbare informatiën, zegt het blad, doet genoemde firma al haar best om het vervoer van vee en goederen van het vasteland naar Engeland over Vlissingen te leiden en is z:j zeer bereid daarvoor niet alleen twee booten in de week te gebruiken, maar als het mogelijk is een geheele vloot van stoom- en zeilschepen. Dat die geregelde dienst reeds in de volgende week MISNCJIÏLWËKK. Naar het Hoogduitseh van Adolf Wilbrandt, door A. De zomer was voorbijgegaan, de bladeren begonnen bruinachtig te worden. De herfstwind schudde de hoornen, en de avonden werden reeds koeler. Toch had zich een glans over de velden uitgespreidde lange heuvelachtige vlakte tusschen de buitenplaatsen der broeders was met zilvere herfstdraden als oversponnen en de vlakte glinsterde in het zonlicht, alsof een groote sluier haar bedekte. Omstreeks den ondergang der zon zat Annette, die nu eenige maanden de vróuw van Willem was, op de bank voor het huis, onder den kastanjeboom, die haar geheel overschaduwde. Ze steunde het hoofd met de hand; de eenigszins doffe oogen zagen voor zich neder, gleden somwijlen over het stille landschap om dan spoedig weder neergeslagen te worden. In gedachten verzonken hoorde of zag zij niets van 't geen om haar gebeurde; zij bemerkte ook niet, dat Willem op de stoep van het huis stond en haar aanstaarde. Zij was even onbe weeglijk als de bank waarop zij zat, en het was haar alsof zij geheel alleen op de wereld was. Willem stond aan de deur en zag Annette eenigen tijd aan, zonder zich te verroeren. Eindelijk ging hij op haar toe, en de klank van zijn stap op de steenen schrikte haar uit hare mijmering op. Annette", zeide hij zacht, »het wordt koel, en gij zijt zoo luchtig gekleed; gij zult kou vatten!" Zij zag hem aan en schudde het hoofd. «De piano", begon hij na eenigen tijd weer, »de piano is ook gekomen. Nu kan dat oude ding eindelijk in de rommelkamer gestopt worden, en kunt gij naar hartelust spelen, Annette." »Ik dank u", zeide zij met vriendelijken blik. «Ik moet u ook nog om vergiffenis vragen, An nette", voegde hij er smartelijk bij. »Gij wilt wel is waar niet, dat ik met nieuwe geschenken aankom, maar nu kon ik niet tot Kerstdag wachten! Het groote zal geopend worden schijnt echter, evenals het gerucht, dat de booten van de firma Krupp hare ladingen weder te Vlissingen zullen komen lossen tot heden toe niet zeker. Naar men verneemt, bestaat het voornemen dit j jaar aan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord te plaatsen 30 adelborsten voor den zee dienst en 4 voor de mariniers. De Regeering heeft hare tevredenheid betuigd aan den apoth. 2e kl. K. Broes Van Dort ter zake van de buitengewone en goede diensten in het belang der bestrijding van de in de res. Palembang geheerscht hebbende cholera-epidemie. Door het bestuur der vereeniging »Help u zeiven", te Goes, is aan den Minister van Financiën een ver zoek gericht om, evenals de spaarbanken, vrij te zijn van het plakzegelrecht, tot het uitbetalen der spaar gelden aan hare leden, aangezien de vereeniging het zelfde doel booogt als een spaarbank. Ellewoutsdijk. Verleden Maandag hield de dijks- raad voor de waterkeering zijne gewone jaarlijksehe inspectie op de zeewering enz. Eene zandafschuiving bij den Westhavendam in December jl. werd dezer dagen door eene tweede op korten afstand gevolgd. Tot adjunct-commies Ie klasse ter provinciale griffie te Middelburg is bevorderd de heer C. J. Luyk, thans adjunct-commies 2e klasse, terwijl tot 2n klerk is benoemd de heer J. P. Ilmer, thans buitengewoon beambte. (M. Ct.) Uit Ter Neuzen meldt men aan de M. Ct.De zware eb, die tegenwoordig van de bovenrivier af komt, zoomede ook het langdurig aftappen van het kanaal alhier, moeten aan de oesterteelt in de hier aangelegde putten zeer veel nadeel toegebracht heb ben eene massa oesters zegt men, dat onbruikbaar geworden zijn. In de rijks-postspaarbank is van 1 tot 10 Jan. jl f 62,049,58 meer ingelegd dan terugbetaald. In het geheel is meer ingelegd f 2,035,870,04. Mr. J. P. Amersfoordt, Badhoeve, Haarlemmer meer, bericht dat op zijn verzoek om bijdragen tot oprichting eener landbouwschool voor vrouwen in Nederland, dat reeds in 1881 werd gedaan, tot heden twee giften inkwamen, een van f 1 00 en een van f 25. Dat bedrag is rentegevend belegd, maar terecht merkt mr. Amersfoordt op, dat hij er niet heel ver mee komen kan. Hij herhaalt zijn verzoek. Als elke boerin, die in Nederland juweelen draagt, aan mr. A. slechts éen enkelen steen uit haar tooisel zendt, zal, schrijft hij, het kistje, dat hij daarvoor bestemde, spoedig te klein worden. zilveren tafelhorloge, dat ik u op uw jaardag gegeven heb, is u niet bevallen. Neenneen spreek het niet tegen. Ik heb het wel bemerkt. Gij windt het niet eens op. Ik heb een ander voor u laten komen, Annette, dat niet zoo'n plompen vorm heeft." Annette richtte zich op. «Lieve Willem 1" zeide zij op een eenigszins verwijtenden toon en zag toen smartelijk voor zich. «Ik ben een verkwister, ik weet het", zeide hij en trachtte te lachen. «Scheld, zooveel als ge wilt. Als ik slechts als ik u maar eens werkelijke vreugde bereiden kon", voegde hij er met bevende stem bij, wat komt dat geld er op aan! Ik moet u nog zeg gen, Annette, dat de dokter ik heb hem juist te paard ontmoet u voor gezonder houdt, dan ge zelf denkt. Hij meent, dat u eigenlijk niets mankeert. Gij zult ons nog allen overleven, zegt hij. Hij heeft al de schuld op uwe zenuwen geschoven en op een weinig zwaarmoedigheid, lieve Annette; ge weet, hoe de dokters zijn! Het doet mij genoegen, dat hij u van alle lichamelijk lijden vrijspreekt." Annette zag tot hem op en knikte hem vriendelijk toe; toen staarde zij weer vóór zich en zweeg. «Er is ook een brief van juffrouw Merling gekomen", begon hij weer opnieuw. «Zij is van plan de volgende maand hier te komen. Ik heb haar geantwoord, dat zij ons reeds in deze maand welkom zou zijn, en dat we haar van nu af alle dag zullen wachten." Annette zag hem vreemd en onrustig aan. «Waarom hebt gij haar zoo spoedig teruggeschreven?" vroeg zij op verwijtenden toon. «Als ge het mij eerst gevraagd hadt!" wilde zij er bijvoegen, maar zij weerhield de woorden en verviel weer in haar vorig zwijgen. «Had ik het niet moeten doen vroeg hij haastig. «Gij zult het toch wel prettig vinden, An nette. Ik heb het mij niet anders voorgestelddan dat gij het prettig zoudt vinden. Maar maar zij komt niet alleen", voegde hij er plotseling bij en be gon haastig heen en weer te loopen. «Zij komt niet alleen? Wie dan nog?" Annette stond onrustig op. «We leven hier te eentonig, lieve Annette," zeide hij, terwijl hij bleef staan, maar zonder haar aan te zien. «Dat doet u dat doet ons beiden geen goed. De commissie, belast in 1882/83 met het af nemen van de practische examens van arts en tand meester, zal zitting houden te Amsterdam op Dinsdag 23 Jan. a. s. en volgende dagen. Dr. H. F. Jonkman is Vrijdag 11. met het stoom schip «Athenian" van Plymouth naar Kaapstad ver- vertrokken. Naar de »N. R. Ct." verneemt, zullen op 1 Mei a. s. alle treinen der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen van het Westinghouse-remtoestel moeten voorzien zijn. Het bestuur der vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte Scheveningsche visschers ontving van H. K. H. de Groothertogin van Saxen-Weimar eene gift van f5000. Het ziet er in de Friesche hooge en lage venen treurig uit. Eene groote massa lange en korte turf van 1879, '80 en '81 staat nog op het veld. Het product van 1882 is op verre na niet droog geworden en een groot gedeelte is door de aanhoudende regens totaal verloren gegaan. De verveners beleven dus een slechten tijd. Men is genoodzaakt geworden turf te verkoopen, die nauwelijks de daaraan bestede arbeids- loonen kon opbrengen. Ook de arbeiders deelen het zelfde lot. De verdiensten zijn gering en de arbeids- loonen zijn door de bazen nog verlaagd. Gelukkig is de aardappelteelt ruim en gunstig, en aan brand is geen gebrek. Te Groningen zal dit jaar een nationale wedstrijd en tentoonstelling van voorwerpen, uit ijzer vervaardigd, gehouden worden. Een derde internationale tentoonstelling op elec- trisch gebied zal dit jaar van 1 Augustus tot 31 Oc tober te Weenen gehouden worden. Tot tentoonstel lingslokaal zal de rotonde, benevens de daarbij behoo rende gebouwen, die op de wereldtentoonstelling van '73 gestaan heeft, ingericht worden. Het bureau van de directie dezer tentoonstelling is gevestigdWal- fischgasse no. 9a te Weenen, en de inzendingen moeten vóór 15 Juli a. s. gedaan zijn. De exposanten hebben geen huur te betalen voor de hun toegestane ruimte, maar moeten de drijfkracht vergoeden, die zij voor het in werking brengen hunner machinerieën noodig hebben. EERSTE KAMER. In de Maandagavond gehouden zitting was inge komen het bericht van het overlijden van mr. C. J. A. Van Rijckevorsel, lid der Kamer. De voorzitter sprak een woord van hulde ter zijner nagedachtenis j—m Weet gij nog, hoe wij het ons eigenlijk vóór ons hu welijk gedacht hadden Ik was van plan, om met ons drieën te leven Dat ging in het begin niet. Karei moest in Frankrijk zijner was niets aan te veranderen. Het was zoo ook wel goed we hebben nu tenminste" voegde hij er aarzelend bij «onze wittebroodsweken voor ons alleen gehad. Maar vindt gij het goed Annette aan die weken een einde te maken Eens moeten zij uit zijn. En het zal ook u genoegen doen, met Karei te leven. Hij heeft lust in alles, hij weet alles, en wat zal hij nu veel te vertel len hebben. Annette, als hij uit Frankrijk komt 1" Annette zag hem angstig aan, maar antwoordde niets. Willem stond tegen den boom geleund en tuurde eenigen tijd in de verte eindelijk wendde hij zich weder tot haar, en vroeg: «Doet het u genoegen, dat ik hem gevraagd heb weer naar huis te komen, en dat ik u daarmee verras Hij heeft mij geantwoord Annette, dat hij vandaag reeds hier kan zijn. Ja, hij kan op het ©ogenblik komen en ik brand al van ongeduld." Terwijl hij dat zeide, zag hij Annette aan, maar haar bleek gezicht, slechts door een vluchtig rood overtogen, verried niet, wat er in haar omging. «Ik dacht wel, dat gij hem verwachttet," zeide zij rustig lachend. «Denkt gij, dat ik daar niets van be merkt heb in de laatste weken Hebt gij er in uwe droomen niet van gesproken En uwe onrust denkt ge, dat ik u niet ken Zij zeide dit met hare zachte, bijna klagende stem en Willem staarde haar verrast aan. «Gij wist vroeg hij. Op dit oogenblik klonk er een luid geblaf en hij zweeg. Hij keerde zich om, zonder verder op Annette te letten en luisterde. Het vroolijk geblaf herhaalde zich. «Carol Carol" riep hij en ging eenige schreden naar vorea. Karel's hond sprong vroolijk over het erf, vleide zich aan Willem's voeten, kroop tegen hem op, legde zich weer neer en schudde een blikken doos, die hij aan den hals droeg. «Een brief, zonder twijfel 1" riep Willem en bukte om de doos te openen. De hond lag stil. Maar zoodra hij den brief in Willem's handen zag, vloog hij op en naar Annette toe, om haar te liefkozen. Terwijl deze met onrustigen blik naar haar man keek, om te weten wat de brief inhield, streelde zij den bode met har te en er werd besloten dit bericht met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuw be noemd lid in Noord-Holland, den heer mr. D. Visser Van Hazerswoude, die in handen gesteld werden eener commissie om daaromtrent in de volgende zitting ver slag uit te brengen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen Regeeringsbesclieiden, adressen en boek werken. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de begrootingsontwerpen, die in de vorige bijeenkomst waren ingekomen, te verzenden naar de afdeelingen, die alsnu opnieuw worden saamgesteld. De zitting is daarna gesloten. OpmerkelijkTe Bergen, een gemeente zonder schuldenlast, waar de hoofdelijke omslag is afgeschaft, heeft het hoofd der openb. school, op grond van art. 26 kon. besluit van 1 Mei 1882, een dertigtal kinderen moeten wegzendenwegens gebrek aan plaatsruimte. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank zijn op 16 Januari 1883 ge wezen de volgende vonnissen tegen lo. J. S., 30 jaar, visscher te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. H. L., 19 j., dijkwerker te Westkapelle, we gens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete c. e. 3o. D. De K., 55 j., smid te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden cell. gev. straf c. e. 4o. F. J. M., 17 j., slachter, en I. B., 13 j., be diende, beiden te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld de le tot f 5, de 2e tot f 3 boete c. e. 5o. A. E. H., 17 j., werkman te Ter Neuzen, we gens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f8 boete c. e. 6o. F. W. P., 44 j., huisvrouw van W. Van de P., zonder beroep te Middelburg, wegens het door eene moeder zich feitelijk vergrijpen tegen de zeden door haar werk te maken om de ongebondenheid of onze delijkheid van hare dochter beneden den ouderdom van 21 jaar optewekken, te bevorderen of aantemoe- digen, veroordeeld tot een jaar cell. gev. straf en eene boete van f150, met ontzegging van haar gedurende 10 jaren van voogdij en curateele over vreemde en over eigen kinderen, tevens met ontzetting van de rechten en voordeelen, haar op de persoon en de goe deren van het kind bij de wet gegeven. W. D., 9 j., te Wissekerke, wegens mishandeling veroordeeld tot een dag cell. gev. straf c. e. telijkheid, en Kareis beeld stond haar levendig voor oogen. Maar op eens hield zij op, en alsof zij zich op de eene of andere schuld betrapt had, kleurde zij en trok hare hand van Caro's rug terug. «Wat maakt u verdrietig?" vroeg zij Willem had het blad papier in elkaar gedrukt en stond nu met eene uitdrukking van teleurstelling op zijn gelaat. «Hij komt eerst morgen, in plaats van vandaag", zeide hij. «Hij is aangekomen, maar hij heeft geen haast, Annette, om ons vandaag nog te zien. Hij heeft werk. Hij is wijs als altijd." «Dan moeten we geduld hebben", zeide Annette vriendelijk en voelde hoe haar zelf het hart ineenkromp. «Geduld!" herhaalde Willem. «Ik had mij reeds zoo in het vooruitzicht op dezen avond verheugd! Maar gij wordt bleeker, Annette. De zon gaat onder gij zult koud worden. Gij zit hier reeds te lang. Ik verzoek u, ga naar binnen." «Ik heb nog geen kou", antwoordde zij. Maar zij las iets ongeduldigs in zijn blik en stond op. Zonder iets te zeggen, ging zij hem voorbij, de deur in. Willem zag haar na. Hij leunde weer tegen den boom, en een eerste trek van waar verdriet ver scheen op zijn gelaat. Hij had zijn zakmes genomen en sneed daarmee achteloos in een boomstam. «Het is alles tevergeefs 1" zuchtte hij. «Zoo gaat het nu den eenen dag na den anderen. Zij is zoo stil en zij gaat achteruit. Zij is wel zacht en toegevend, maar kan dat mij gelukkig maken Er is geen leven meer in haar; zij verheugt zich over niets; zij is zoo geheel anders dan ik 1 En als iemand op aarde wist, wat haar scheelt!" Hij keek weer naar het blad, dat hij in de hand hield; het haastige schrift van Karei viel hem in het oog; hij ondervond hoe onrustig, hoe ongeduldig hij naar zijn broeder verlangde; dat hij niet zonder hem kon leven; dat hij wenschte hem zijne liefde te be wijzen. Hij keek naar de deur, alsof hij dien dag nog komen moest; vervolgens ging hij vol ongeduld, bijna zwaar moedig, in huis en frommelde den brief ineen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1