1883. If. 7. Dinsdag 16 Januari. MËX4*l£LWERK. DE BROEDERS. KIESRECHT. Proportioneele vertegenwoordiging. Mededeellngen op verschillend gebied. GOES, 15 JANUARI 1883. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De heer Van der Pauwert, die gedurende 1876 1882 ons blad redigeerde, heeft met het no. van jl. Zaterdag de redactie nedergelegd. Wij zullen 't wel niet behoeven te zeggen, dat hij de redactie met grooten ijver en groote toewijding heeft gevoerd. Zijne goede zorgen voor ons blad zullen wij dan ook hoog blijven waardeeren. Onze beste wenschen vergezellen hem in zijn nieuwen werkkring, waarin wij hopen, dat hij even gelukkig moge slagen als hier. Met het no. van heden is de nieuwe redactie op getreden. Zij zal zich beijveren de steeds toenemende belang stelling in ons blad, dat de liberale richting zal blijven voorstaan, gaande te houden. Aan alle rubrieken, zoo als die tot dusverre in ons blad voorkwamen, zal de zelfde zorg als vroeger worden besteed, terwijl ver deeling van arbeid, naar wij hopen, tot een gewenschte bespoediging der uitgave zal kunnen leiden. Goes, 15 Januari 1883. DE UITGEVERS. Wij willen, dat de vertegenwoordiging zij, wat zij zijn moet: geen middel tot gezag, door de loutere kracht van het aantal ter beschikking van de meerderheid gesteldmaar wel de juiste afspiegeling van het land. Aubry-Vitet. In de Memorie van toelichting van het wetsont werp tot herziening der kiestabel verklaart de Mi nister Pijnacker Hordijk ernstig te hebben overwogen, of het wenschelijk is een voorstel te doen tot invoe ring van een kiesstelsel, gegrond op de begins-len van Thomas Hare. De Minister is dus van oordeel, dat dit stelsel ook zonder grondwetsherziening in discussie kan komen, terwijl mr. J. Heemskerk Az. in zijn bekend werk De praktijk onzer Grondwet eene tegenovergestelde meening verkondigt. Ons komt het voor, dat de Grondwet zich niet ver zet tegen het aannemen van het proportioneele stelsel, geregeld op de wijze, als de heer Pijnacker Hordijk het zoude hebben willen voorstellen, namelijk met be houd van een zeer klein getal (vijf) districten. De Grondwetgever heeft vrijheid gelaten, zoowel omtrent de verdeeling, hetzij in enkele, hetzij in meervoudige districten, als omtrent hun getal. Wij betreuren het, dat de Minister, op grond dat Hare's stelsel tot heden nergens is ingevoerd en dat men in het onzekere verkeert, welke gevolgen het in de practijk met zich zou brengen, het minder wen schelijk geacht heeft het voor te dragen. Acht de Minister het rationeel, dan had hij niet moeten aarzelen ook, al is het nog nergens elders Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. 's Avonds van den volgenden dag reed Karei, met zijn knecht achter zich en zijn trouwen hond Caro er naast, de stadspoort in, door de nauwe en kromme straten naar de markt en op de kerk toe, die alleen nog door het avondlicht beschenen werd. Vóór An nette's huis hield Karei stil. Schijnbaar onverschillig steeg hij van het paard, gaf het aan zijn bediende, en beval hem op de markt langzaam met het dier heen en weer te loopen om het van zijn haastigen rit wat te laten afkoelen. Toen ging hij het huis binnen, en nu eerst gevoelde de ongelukkige al den gloed, die hem verteerde. Een oogenblik bleef hij voor de deur staan om tot zichzelven te komen. Hij trad binnen in een der vensters zat Annette, die hem niet gehoord hadzij hield een klein boek opengeslagen in de hand en las bij het laatste daglicht, dat door de ramen op de witte bladen viel. Zij had een donkeren doek om het hoofd gewonden. Haar gelaat vertoonde eene zwaarmoedige bleekheid, of het bleeke licht der avond zon scheen haar zoo te kleuren. Stil sloeg Karei haar gade en hij meende te bemerken, dat zij slechts met de oogen las, terwijl haar geest zich met iets anders bezig hield. Het kleine boek kwam hem bekend voor, hij meende het in het bosch op haar schoot gezien te hebben. Door den droevigen trek op haar gelaat ge troffen, bleef hij een oogenblik staaneindelijk zeide hij met zachte stem: «Juffrouw Annette!" Het meisje sprong op, sloeg het boek dicht en schrikte, toen zij hem herkende. «Kom ik op een ongelegen tijd vroeg hij. «Ik wilde zoo vrij zijn, om aan uwe vriendelijke uitnoo- /Jiging gevolg te geven en met uwe ouders kennis te maken. Niet, omdat ik mij wil laten bedanken, want aangenomen tot invoering ervan het zijne te doen. Het zij ons vergund de voordeelen, die het stelsel van Hare aanbiedt, kortelijk in het licht te stellen. Eene goede vertegenwoordiging moet zijn het beeld der natie, eene getrouwe afspiegeling van de gevoidens en begrippen van het volk. Onze Grondwet zegt, dat de Staten-Generaal het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordigenen dit voorschrift kan dan eerst geacht worden tot vervul ling te zijn gekomen, indien niet slechts de meerder heid, maar ook de minderheid, ieder naar hare kracht en beteekenis, vertegenwoordigd is. Het stelsel van Hare nu beoogt het getal der ver tegenwoordigers eener staatkundige partij in evenredig heid te brengen met dat van hare aanhangers in het land. Zijn stelsel, dat geheel afgescheiden is van de quaestie wie kiezer is, regelt alleen de wijze van kiezen en komt hier op nêer. Hare deelt het aantal gestemd hebbende kiezers door dat der vacatures om tot het cijfer te kornen, dat ieder candidaat op zich moet vereenigd hebben om gekozen te zijn. Is het aantal gestemd hebbende kiezers b. v. 50000 en dat van de bestaande vacatures 50, dan moet een candidaat 1000 stemmen verkregen hebben, om gekozen te zijn. De stemmen, meer dan dit aandeel op een candidaat uitgebracht, worden verder voor dezen niet medegeteld. Opdat zij echter niet verloren gaan, doet hij het volgende middel aan de hand. Ieder kiezer ontvangt een biljet, waarop hij, in volg orde van zijn voorkeur, verschillende namen kan zetten, als A, B, C, D, enz. In| de eerste plaats stemt hij op A. Heeft deze reeds het om gekozen te zijn ver- eischte cijfer bereikt, dan wordt de stem voor B ge rekend. Is deze ook reeds gekozen, dan komt zij voor C. Ontegenzeggelijk zijn aan het stelsel-Hare practische bezwaren verbonden en zou het hier en daar aanvul ling behoeven, maar die bezwaren zijn te overwinnen, die leemten zijn aan te vullen. Het beveelt zich echter aan, omdat het breekt met het vicieuse beginsel, dat alleer: de meerderheid met uitsluiting van de minderheid vertegenwoor digd wordt. Men verkrijgt het resultaat, dat het aantal vertegenwoordigers, 't welk iedere partij afvaardigt, in verhouding zal staan tot het aantal stemmen dat zij uitgebracht heeft en dat de meest gewilde mannen van iedere richting zullen gekozen worden. Met deze opheffing van het meerderheidsstelsel ver valt tevens dat der indeeling in districten. Die indeeling heeft in den regel weinig zin, maar berust grootendeels op willekeur. Waar de grens ge trokken wordt, waarom deze aangrenzende gemeente in het district opgenomen en gene aangrenzende ge meente er buitengesloten wordt er is geen andere hier is geen dank noodig maar omdat het voor mij zulk een genoegen zou zijn om uwe ouders te leeren kennen." Terwijl hij nog sprak, bemerkte hij, dat zij te ver geefs eene opwellende neiging bekampte, die, daar hij geheel alleen met haar was, hem zelf aangreep. Hare pols sloeg snel, de afwisseling van hare gelaatskleur verried groote aandoening en de eenigszins roode oogen zochten zijne blikken te ontwijken. Zij wees hem een stoel, om te gaan zitten, en stamelde met veel moeite dat het haar speet dat hare ouders niet thuis waren en of hij nu hier wat wachten wilde. Karei staarde haar met steeds toenemende verwondering en onrust aan hij wist niet, hoe hij deze ontvangst verklaren moest. Terwijl hij den stoel afwees antwoordde zij, dat zij het blijkbaar slechts uit beleefdheid deed, zoodat hij liever weg zou gaan. «Ik kan ook", voegde hij erbij, »op een andsren dag terugkomen." «Zeker kunt ge dat", antwoordde Annette, terwijl zij poogde te lachen, maar op zulk eene onmogelijke en bijna smartelijke wijzedat hij verschrok. Om aan zijne onrust een einde te maken trad hij dichter bij haar en vroeg op levendigen toon »Wat scheelt u Annette Heb ik u gestoord Lijdt gij, Annette?" »Ik lijd niet", antwoordde zij zacht. »Ik heb hier wel een weinig pijn" en daarbij wees zij op haar hoofd en op den donkeren doek -maar dat doet er niet toe. Gij komt, om mij te zeggen" hier zweeg zij weer en scheen af te wachten, wat hij zeggen zou. Er ontstond een diepe stilte, en Karei zag haar opnieuw met bevreemding aan. »Ik heb u niets bij - zonders te zeggen, juffrouw Annette", gaf hij eindelijk ten antwoord»ik kwam slechts om u terug te zien, en uwe ouders te begroeten. Ik hoor tot mijn spijt, dat ge weer hoofdpijn hebt. Mijn eerste gang was naar u", ging hij hartelijk voort. «Ik kom juist hier aan, ik heb nog niemand gezien. Het was mij een behoefte te vernemen, of dat kleine stortbad in het bosch geene ernstige gevolgen heeft gehad." Zij schudde het hoofd en hare verwarring werd reden voor op te geven dan dat de eerste gemeente wordt opgenomen, omdat het district nog niet vol en de andere buitengesloten wordt, omdat het district reeds vol is. Men raadplege eenvoudig in het nieuwe plan van den Minister de indeeling in onzen onmiddellijken omtrek. Zuid-Beveland, dat tot nutoe altijd éen was, wordt in tweeën gesplitst. Het oostelijk deel, met Kruiningen aan het hoofd, krijgt een stuk van Zeeuwscli- Vlaanderen om voltallig te worden. Het westelijk deel, met Goes aan het hoofd, behoudt Noord-Beveland en het eiland Tholen. Eene leidende gedachte vinden wij in deze indeeling niet, zij is slechts een verknipping van de provincie naar een zeker aantal zielen. Dat dit tot ongerijmdheden leidt behoeft geen be toog. Een enkel voorbeeld. Het naburige ICapelle zal niet meer stemmen met Kloetinge en Goes, maar met St.-Janssteen; de stem bussen van het onder Goes ressorteerende eiland Tholen zullen de reis door een ander kiesdistrict (Kruiningen) moeten maken, om de plaats van hare bestemming te bereiken. Wat blijft er bij zulk eene indeeling over van het «gemeen overleg der kiezers"? Wat van de punten van aanraking tusschen hen? Willekeur behoudt dus elk en ook dit indeelingsplande quaestie van al of niet »vol" zijn, moet ook hier weer den doorslag geven. Op bovenstaande gronden komt ons de invoering van het 'proportioneele stelsel, waardoor onze vertegen woordiging een juiste gelijkenis met de partij verdeeling in den lande kan verkrijgen, wenschelijk voor. Wij vertrouwen, dat bij de behandeling van het ontwerp-Pijnacker zich stemmen in dezen geest zullen doen hooren. De quaestie van enkele of dubbele dis tricten treedt daarbij op den achtergrond en daardoor als vanzelf die van het partijbelang en van districten- knipping. Moge in ieder geval de liberale partij in ons land bij de beoordeeling van het ontwerp zich niet laten leiden door politieke kansberekening, maar alleen door het belang der natie! De BURGEMEESTER van GOES, ge'et oo de 2de alinea van ait. 7 der wet van den 4 Juli 1850 (Staats blad no. 37), tot rege'ing van het KIESRECHT en de benoeming van afgevaardigden ter EERSTE en TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL; noodigt de inge zetenen dezer gemeente uit, om, indien zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februari eerstkomende, ter secrelarie der ge meente, te doen blijken. Goes, den 13 Januari 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. i J ii grooter. «Hebt gij nog niemand gezien stamelde zij. «Maar gij weet toch «Wat zou ik weten?" vroeg Karei verwonderd. «Mijn God, weet gij het niet!" Het meisje ver bleekte en verloor haar bewustzijn. Verschrikt snelde Karei op haar toeom haar in zijne armen op te vangen. Maar de eerste aanraking van zijne hand deed haar op eens tot bezinning komen. Zij weerde hem haastig af, deed eene schrede achterwaarts en zag hem aan. «Laat mijhet is niets"zeide zij op bijna ruwen toon. «Het was slechts een duizeling". »Do- retteriep zij, haar blik op de half geopende deur der zijkamer gericht, «breng het lichtGij ziet, het wordt donker!" «Ik verzoek u, te gaan zitten", en hare glinsterende oogen richtten zich weder naar Karei. «Gij woudt mijne ouders begroeten. Het zal hun ge noegen doen, als u hier wachten wilt." «O, neen, ik ga weg", antwoordde Karei, die met toenemende beklemdheid hare raadselachtige houding gadesloeg. «Ik ben u tot last. Er moet iets voorge vallen zijn, dat ik niet begrijp. Ik bid u, juffrouw Annette, wees zoo goed om het mij te zeggen, en mij van eene ondragelijke onrust te bevrijden, of sta mij toe, dat ik mij verwijder." Annette zag hem aan, maar scheen hem niet te hooren. Alle uitdrukking was uit hare oogen geweken een hevige zielestrijd woelde in haar binnenste; alle kinderlijkheid was uit hare trekken verdwenen; haar borst hijgde. Eindelijk kwam het meisje met het licht en zette het op de tafel, die midden in de kamer stond. «Nu zult gij het eindelijk hooren", zeide zij en zag hem met eene smartelijke vroolijkheid aan. «Ik heb eene groote verrassing voor u Raadt gij het niet?" Karei schudde ongeduldig het hoofd. Het dienstmeisje had stil de kamer verlaten, zij waren dus weer alleen. Annette ging zitten; «neem gij dezen stoel", voegde zij er bijna heftig bij. Wat zal ik hooren?" vroeg Karei verstoord en zette zich tegenover haar. «Ik hoop, dat het u genoegen zal doen", zeide zij, cn hare stem begon te beven. «Ik dacht, dat gij het Een drietal apothekers hier ter stede hebben bij advertentie verklaard dat zij geen dosimetrisehe geneesmiddelen van dr. Burggraeve meer zullen afle veren al stellen zij zich bloot door dezen maatregel een gedeelte hunner cliënteele te verliezen. Het door de drie heeren genomen besluit verdient waardeering. Blijkens het onderzoek van prof. Wefers Bettink is gebleken dat de dosimetrisehe granulesvolgens dr. Burggraeve door den Parijschen apotheker Chanteaux bereid, niet alleen zeer verschillend van gewicht zijn maar ook verschillende hoeveelheden der werkzame beslanddeelen bevatten. In sommige middelen was slechts de helft aanwezig van de bestanddeelendie zij volgens het opschrift moesten bevatten. Door aflevering van bedoelde granules neemt de apotheker eene verantwoordelijkheid op zichdie hij ook met het oog op de wet niet mag aanvaarden. Hij toch weet niet, of het door hem afgeleverde aan den eiscb van juiste samenstelling beantwoordt. Onze Ilollandsche apothekers kunnen de dosime trisehe geneesmiddelen evengoed bereiden als hun Pa- rijsche confrère, indiende geneeskundige de ingrediënten, die hij in den granulen-vorm wil toedienen, afzonder lijk doseert. Of de vorm der granules, in onze apotheken bereid, even sierlijk zal zijnals die in de fabrieken gereed gemaakt, valt te betwijfelen, doch zeker is het, dat men meerdere waarborgen omtrent den inhoud van het middel heeft en niet behoeft te vreezen, dat de bestanddeelendie het moet bevattenniet in de vereischte hoeveelheid aanwezig zijn. Wat nu is van grooter belangde vorm of de inhoud Dat klanten hun apotheker verlaten, omdat hij niet iets wil afleverenzonder te weten wat hij aflevert, zou onredelijk zijn en alleen een gevolg van een minder juist inzicht in de zaak. De Minister van Financiën heeft te kennen ge geven «dat eene rekening waaronder niets anders voorkomt dan de geschreven woorden: «hierop be taald", «hierop ontvangen", «in mindering voldaan" en dergelijke, zonder onderteekening, niet kan aange merkt worden als eene quitantieakte of geschrift bevattende de erkenning van het geheel of gedeeltelijk te niet gaan eener geldschulden dus ook niet on derworpen is aan het zegelrecht van 5 cent, bepaal 1 bij art. der wet van 11 Juli 1882 (Staatsbl. no. 93). Hetzelfde geldt uit den aard der zaak, wanneer op de rekening, na de bedoelde aanteekeningen van ge dane betalingen, nieuwe posten worden geboektver mits daardoor de bedoelde aanteekeningen niet meer kiacht erlangen. wistZij hield weer op; een plotselinge angst beving haar, dat zij geen kracht genoeg zou bezitten om kalm te kunnen eindigen. Plotseling greep zij een blad papier, dat op de tafel lag. -»Ik zal het voor u opschrijven", zeide zij zonder hem aan te zien. Gij zult het dadelijk vernemen. Zij schreef haastig en onduidelijk eenige woordenen schoof hem het blad met een bevend lachje toe. Karei nam het blad pa pier op en las: «Ik heb mij met uwen broedei'ver loofd". Zij staarde hem aanbemerkte zijn ontzet ting, zijn langzaam verbleeken, alsof hij den zin der woorden eerst langzamerhand begreep. Haar lach ver dween, eene namelooze angst beving haar. Zij stond op. «Annette!" riep hij met half gesmoorde stem", «Annette!" en met het papier nog altijd in de hanrl staarde hij haar aan. «Om Godswil, wat scheelt u?" zeide zij. «Ver» schrikt gij zoo van daze tijding?" Hij snelde haar voorbij en greep zijn hoed. Mij scheelt niets, niets, stamelde hijmaar ik moet weg ik moet u verlaten. «Vaarwel!" wilde hij erbij voe-., gen, maar het was hem onmogelijk, en dus zonder verder iets te zeggen, ijlde hij naar de deur. «Mijn God waar wilt ge heen riep Annette hem na. Maar hij scheen haar niet meer te hooren, hij had de deur reeds open en trad naar buiten. Door haren angst gedreven, ijlde zij hem na, doch de deur viel in 't slot en zij stond daar en hoorde hoe hij zich haastig verwijderde. Zij liep naar het venster terug, zij zag hem voorbij stormen, de markt op. Op den hoek stond zijn bediende met de beide paarden zij zag Karei een oogenblik stilstaan en een blik naar haar venster werpen, toen weer verder ijlen, tot hij de paarden bereikte. Bij het schijnsel van de lan taarn, die daar op den hoek hing, zag zij hem te paard stijgen. Hij wenkte zijn bediende en in dezelfde rich ting, van waar hij gekomen was, zag zij hem ver dwijnen. (Wordt ver' olgd).

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1