Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Buitenlandsch Overzicht. Laatste en telegraphische berichten. Posterijen. Burgerlijke Stand Goes Liefdadigheid. Marktberichten. Gemengde Beriehten. Middelburg. Heden (Vrijdag) is alhier door den Rijkswaterstaat aanbesteed het driejarig onderhoud van het kanaal door Walcherenmet bijbehoorende werken. (Raming f 47750 per jaar.) Minste inschijver was de heer J. Van der Hoek, te Middelburg, voor f 41,360 per jaar. Eindelijk is er dan beslist, dat Gambetta's lijk te Nice zal worden bijgezet. 23 afgevaardigden zouden het heden daarheen vergezellen. Afgescheiden van allerlei overwegingen en invloeden van minder kieschen aard, valt het zeker licht te be grijpen, dat men gaarne het lijk van dien grooten man te Parijs heeft willen behouden en dat men alle mogelijke moeite heeft gedaan om den vader van den overledene te bewegen daartoe verlof te geven. Maar scherpe afkeuring verdient voorzeker thans de houding der Gambettistische bladen, die den ouden Gambetta hard vallen over zijn onwrikbaar besluit. De voorzitter van den Senaat Leroyer is als zoo danig herkozen. Ter vervulling van da door Gambetta's opengevallen plaats in de kamer zijn te Belleville candidaat gesteld de ultra-radicaal Lacroix en de gematigde republikein Dumay. Op de samenkomst, gehouden tusschen vorst Von Bismarck en de afgevaardigden van den Rijksdag uit de overstroomde strekenwaarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, is besloten de toegestane gelden, evenredig verdeeld, te zenden aan de verschil lende plaatselijke comité's. In de Spaansche kamer en senaat heeft het nieuwe kabinet zijn entree gemaakt en verzekerd de staat kunde van het vorig ministerie te zullen volgen, en hervormingen te zullen invoeren door de oppositie voor gesteld. Zoodoende wil het eene linkerzijde vormen, die der dynastie is toegedaan. De staatsbosschen zullen niet worden verkocht, en toch zal de begrooting van 1883 met een batig sal do sluiten en is de coupon der staatsschuld verzekerd. Er was éen lid, dat een en ander in twijfel trok en aannam het tegendeel te bewijzen. Arabi-bey en zijne lotgenooten zijn te Ceylon aan gekomen. De quaestie der internationale rechtbank in Egypte is thans in zoover beslist, dat Engeland, Oostenrijk, Duitschland, Belgie en Nederland de ver lenging van het bestaan dier rechtbank met een jaar goedkeurden. Kind, kindIs dat een gedrag voor een wel opge voed jong meisje?" Annette wierp haar een snellen blik toe en drukte de lippen op elkander. «Wat zouden uwe ouders zeggen, Annette, als ik hun dezen onverklaarbaren toestand meedeelde, als ik hun zeide, dat hunne dochter het grootste geluk, dat haar op aarde te beurt vallen kan, afwijstdat zij het ver smaadt zichzelve en hare familie en hare geheele familie, denk daarom mijn kind gelukkig te maken, omdat zij een ander jongmensch sinds gisteren aar dig vindt?" Annette zweeg nog altijd, maar hare oogen werden met tranen gevuld. »Wat zouden uwe arme ouders zeggen", ging juf frouw Merling nog dringender voort«als zij ooit te weten kwamen, dat hunne dochter zoo iets aangeboden was, en dat het kind, dat zij met zooveel smart, zorg en liefde opgevoed hebben, hen nu liever in nood en ellende laat in nood en ellendedan dat zij zich het romantische genoegen ontzegt, 14 dagen met een vrijgeest te dweepen?" «Laat mij eenige dagen, om mezelven te bedenken, juffrouw Merling", zeide het meisje op vleienden toon, en de eerste tranen rolden over hare wangen. «Dat zal ik niet doen, mijn kind, dat zal niet ge beuren. Zoudt gij eerst willen uitdweepenEn zoo lang zou mijn arme Willem moeten wachten? Alsof seés aldaar gearresteerd en gevankelijk naar Breda vervoerd. Aan fabrieken, die niet werken, heeft men niet veel. Dit ondervindt men thans ook te Bergen-op-Zoom, waar ten gevolge van den stilstand van drie suiker fabrieken tal van menschen zonder werk zijn. Eene vereeniging van handwerkslieden heeft thans besloten eene tooneeluitvoering te geven tot leniging van de daardoor ontstane armoede. Een werkman, bezig met het afgraven van de Hooge sluis te Amsterdam, is van een der bogen in een met steenen beladen schuit neergestort. De onge lukkige werd met verbrijzelden schedel weggebracht. In de vorige week zijn te Rotterdam weder 18 gevallen van pokken voorgekomen. Een bewijs hoe sober sommige arbeiders in Eierland op Tessel leven. Een arbeider trad bij zijn boer binnen, toen deze het middagmaal juist genut tigd had. Op den schotel lag nog een stuk spek, dat de boer den arbeider gulhartig aanbood. »Ik zou 't liever meenemen," zei de arbeider. «dan kon mijn jongen, die al 12 jaar is, ook eens spek zien en proeven, want die beiden zijn hem nog nooit overkomen!" Dat Jannetje was toch slimUit de met zooveel zorg gevoerde instructie moet volgens het »H.blad" gebleken zijn, dat op enkele avonden, als bij Jannetje Struik de geldschieters met hunne vrouwen waren, de portier van dat hotel in last had haar te komen roepen, met de boodschap dat notaris Van Houten er was. Na zulk een boodschap verontschuldigde Jannetje zich bij haar gasten, ging de kamer uit en vertoefde een half uurtje in een andere kamer. Wanneer zij dan in haar vertrekken terugkeerde, had zij altijd veel nieuws te vertellen over de me- dedeelingen, haar door den notaris aangaande den stand der uitbetaling van de erfenis gedaan. Ter nadere inlichting omtrent deze feiten en be treffende de leefwijze van de millioenenjuffrouw in het Bible Hotel is de eigenaar van dat hötel Woensdag te Rotterdam gehoord. Te Berkel en Rodenrijs had dezer dagen een arbeider, terwijl hij buiten werkzaam was, zijn 9jarig zoontje bij zich. Het knaapje had de onvoorzichtigheid een geladen geweer van een nabijstaande kar te nemen, met het ongelukkig gevolg dat het schot afging en den vader zoodanig in de borst trof, dat de dood onmiddellijk volgde. Eene weduwe met vijf kinderen verliezen hun ver zorger in hem. Een meisje te Utrecht, dat geld naar de spaar bank ging brengen, is in den gang van dat gebouw een beursje met f32,25 ontstolen. Een persoon, die geen horloge bezat, heeft te Arnhem dat van een vriend gestolen en is daarna verdwenen. De politie zoekt dief en uurwerk. De val der rivieren blijft aanhouden. Uit 's-IIertogenbosch meldt men, dat de scheepvaart aan de sluis te Crèvecoeur is hersteld. De Beersche Overlaat heeft opgehouden te werken. Intusschen is de stad nog altijd aan twee zijden door het water afgesloten, en staat de geheele streek zoover het oog reikt diep onder water. De ellende is in de overstroomde gemeenten groot. Blijkens de van den waterstaat ontvangene berich ten is de afslag van den Maasdijk tusschen Alem en 'tWildt zoodanig toegenomen, dat de dijkskruin op vele plaatsen met rijen voertuigen niet meer kan be reden worden. Te Deventer is het getal noodlijdenden door den watersnood, die dagelijks warm voedsel van de com missie ontvangen, thans tot ruim 860 gestegen. Enkelen zullen echter spoedig weder hunne wonin gen kunnen betrekken. Eenige overstroomde groote wegen beginnen op te drogen. De groote stoomka- toenfabriek der firma Ankersmit en Cie. zou heden trachten het werk te hervatten. Uit Maintz wordt gemeld, dat de dienst op de spoorlijnen BingenMaintz MaintzDarmstadt— Achalfenburg, en MaintzFrankfort geheel is hervat. Het aantal ontploffingen in Engelsche kolenmij nen bereikte in 1882 het cijfer 28, waarvan 15 ge paard gingen met het verlies van 241 menschenlevens. Een dappere meid. Onlangs vond een dienst bode te Londen een dief onder haar bed verborgen. In plaats van schreeuwend de vlucht te nemen hield zij den man, ondanks zijh dreigen en smeeken, zoolang stevig vast tot er hulp kwam, en de dief in hechtenis genomen werd. Hij bleek nog twee andere inbraken gepleegd te hebben. De Londensche medewerker der »N. R. Ct." heeft uit goede bron vernomen dat «generaal" Booth, de aanvoerder van het meer beruchte dan beroemde »verlossings-leger", spoedig zijne krijgsoperatiën tot de Nederlanden wil uitbreiden, en via Vlissingen eene expeditie wil uitrusten om ons land te annexeeren. De «Union républicaine" heeft besloten een nationale inschrijving te openen voor een standbeeld van Gambetta te Parijs. De maire van Cahors heeft van zijn kant het initiatief genomen voor het openen eener inschrijving voor een standbeeld, dat in Gambetta's geboortestad te zijner eere zal worden opgericht. De studenten te Parijs hebben 500 fr. overgehou den van de som, die zij bestemd hadden voor den bloemenkrans, welken zij op het graf van Gambetta neergelegd hebben. Zij hebben nu besloten voor dit bedrag in te teekenen op de door de Elzassers-Lotha- ringers geopende inschrijving voor een standbeeld van Gambetta. Te Aken worden toebereidselen gemaakt om het aanstaande carnavalfeest op eene luisterijke wijze te vieren door het organiseeren eener cavalcade, die, te oordeelen naar de nu reeds gemaakte voorbereiding en den algemeenen bijval, welke de geheele bevolking aan het voorstel schonk, belooft met de vermaarde Keulsche optochten te kunnen wedijveren. Met de reeds bijeengebrachte gelden kan deze cavalcade een luister bijgezet worden, de oude Keizerstad waardig. Alle gezelschappen der stad en deze zijn zeer talrijk hebben hunne medewerking beloofd en wedijveren onder elkander, om de meeste pracht ten toon te spreiden. Behalve tal van groepen te paard en te voet, zijn reeds 50 rijkversierde wagens toegezegd. Na eene historische afdeeling, die een tijdperk der geschiedenis van Aken en der omliggende streek zal voorstellen, zal een humoristisch gedeelte enz. enz. volgen. Te Weenen zal dit jaar eene internationale elec- trische tentoonstelling plaatshebben. Zij zal den ln Augustus geopend en den 31 n October gesloten worden. Te Rostarschewo, in Posen, heeft een vrouw in het afgeloopen jaar aan zes wereldburgers het leven geschonken. Drie kinderen leven er nog van en zijn tot nog toe zeer gezond. Uit Suez komt het bericht, dat zes van de voornaamste deelhebbers aan den moord van professor Palmer en zijne lotgenooten zijn in hechtenis genomen. Onder hen zijn waarschijnlijk drie van de moordenaars. Het is gebleken, dat de moord begaan werd op bevel van den oud-gouverneur van Nahli, die een vriend is van Arabi en nu in Suez gevangen zit. DeBedouïen, die het gezelschap van professor Palmer verried, is in het hospitaal te Suez overleden. Den 5n dezer is op Sumatra de cholera uitgebroken. Volgens telegram uit New-York kan dezer dagen stormweder verwacht worden bij de Engelsche en Noor delijk Fransche kust, vergezeld van Oostelijke tot Noordelijke winden met sneeuw en hagel. Te Milwaukee is het grootste logement van Wisconsin, »Newhallhouse," afgebrand. Dit hotel had zes verdiepingen, plaats bevattend voor achthonderd logés, maar bij de catastrophe waren vermoedelijk slechts 400 daarin, benevens 87 bedienden, allen slapend in de hoogste verdieping, zoodat de meesten der laatstgenoemden omkwamen bij het ongelooflijk snel woeden der vlammen. Velen sprongen omlaag te pletter, ondanks pogingen tot redding. De omliggende straten waren met lijken bedekt, wat een vreeselijk schouwspel opleverde. Angst kreten vulden het luchtruim. Daar de boeken ver brand z'jn is het getal slachtoffers onbekend. De raming is dat zestig verbrandden, dertig ontvingen ernstige brandwonden. Chicago zond brandspuiten, die negentig mijten binnen tachtig minuten afspoor- den. De kassier redde met gevaar van zijn leven de hotelkas, bevattend zeshonderd duizend doll., waar door de materiëele verliezen minder zijn. De eige naar van het hotel is krankzinnig geworden. De betaalmeester van den Staat Tennessee, zekere Polk, die met de hem toevertrouwde gelden speculeerde, had zich verwijderd, een deficit van 400,000 dollars achterlatende. Algemeen wordt ge loofd, dat de Staat bij deze verwijdering 4,000,000 d. verliest. Polk is te San Antonio, in den Staat Texas, in hechtenis genomen. Koning Oumourou, al leenheerscher van Bidda in de Noupé, is overleden, nalatende 700 vrouwen en 77 zonen. Op het punt van vrouwen was Oumourou echter nog matig in vergelijking van koning Mtesa van Ouganda, wiens harem 7000 dames telt. gen bevestigend te beantwoorden. »IIoe zou hij dat weten kindlief?" zeide zij eindelijk eenigszins ont roerd; »ik geloof niet dat hij het weet. Misschien heeft de goede Willem het hem reeds gezegd, en is Karei juist daarom zoo beleefd, zoo hartelijk jegens u geweest. Hoe kondt ge dat zoo verkeerd opnemen Annette Hij dacht aan niets meer. Nooit zal hij het meisje willen trouwen, dat zijn oudere broeder liefheeft. Zoo slecht is hij niet. Hij zal er zeer verheugd over zijn, als gij zijn broeder trouwt, en eenmaal zult gij er om lachen, dat gij iets anders hebt gedacht. »Nu, kindlief, wat zegt gij?" ging de oude na een korte poos voort, daar het meisje nog altijd als ver stomd in het priëel stond, terwijl hare tranen rijkelijk vloeiden. »Wat zal ik uwe ouders zeggen, als ik nu naar hen toega O, juff. Merling zeide Annette met tranen in de oogen, en zocht haar tegen te houden. »Ik ga nu naar uw armen vader, Annette; wat moet ik hem zeggen Moet ik hem meedeelen dat men geen lust heeft, hem voor een bankroet te be waren, terwijl een jongmensch daartoe bereid was?" »Hoe kunt ge zoo onbarmhartig zijn, juff. M." riep het meisje uit, bitter schreiendehoe kunt ge mij zoo martelen 1" »Het verstand martelt dikwijlskindlief," zeide de oude streng, «vooral als men er liever niet naar Er behoort zeker wel veel overleg toe, om op zoo'n leger van dames de goeden niet te nagesproken de overwinning te behalen. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden (Vrijdag) gewezen de volgende vonnissen tegen 4 o. N. H., 36 j., metselaar te Goes, wegens be- leediging veroordeeld tot eene geldboete van f 8 c. e. 2o. W. N., 45 j., J. N., 42 j., beiden te Biezelinge, beschuldigd van diefstal. Veroordeeld de 4 e beklaagde tot 3 dagen cell, gev.straf c. e., terwijl de 2e is vrijgesproken. 3o. A. Van D., 48 j., wed. E. V., ta Ter Neuzen, wegens het verkoopen van sterkedrank zonder ver gunning, veroordeeld tot eene geldboete van f40 c.e. 4o. J. H., 20 j., J. Den D., 48 j., D. De Z., 49 j., J. M. F., 20 j., en M. Van A., 24 j., allen te Ter Neuzenwegens mishandeling veroordeeld tot eene geldboete ieder van f 8 c. e. 5o. F. P., 34 j., te Ter Neuzen, wegens mishan deling veroordeeld tot eene geldboete van f 45 c. e. 6o. P. P., 45 j., loods te Dordt, wegens beleedi- ging van een bedienend beambte veroordeeld tot twee geldboeten, eene van f 8 en eene van f 3 c. e. LONDEN, 42 Jan. Gladstone blijft voortdurend ongesteld en zal weldra tot herstel zijner gezondheid naar Cannes gaan. PARIJS, 42 Jan. Gambetta's lijk is heden ochtend per spoor naar Nice vervoerd, begeleid door een vijf tigtal vrienden. Morgen komt het te Nice aan, alwaar groote toebereidselen voor debegrafenis worden gemaakt. De Bey van Tunis schonk 300000 frank voor de aanstaande tentoonstelling te Amsterdam. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 4 e helft der maand December 4882. Wed. J. Hofman, Beek. J. A. Dirlnozen, Bergen- op-Zoom. Van de hulpkantoren 's-Gravenpolder. C. Van Dijke, Heinkenszand. Krabbendijke. A. Karman, Ooltgensplaat. Kruiningen. Siselaares, 's-Gravenhage. wolfaartsdijk. D. Buit, Eindhoven. Yerseke. E. A. Roech, Middelburg. van 40 tot 42 Jan. 4883. Ondertrouwd den 44en, Jacobus Bruggeman, 24 j., jm., met Huberdina Vermeule, 24 j., jd.Leen- dert De Beste, 25 j., jm., met Maria Magielse, 24 j., jd.Jacobus De Keijzer, 25 j., jm., met Jacoba Wilhelmina Du Bois, 23 j., jd.Gerardus Touw, 25 j., jm., met Catharina Hubregtse, 23 j., jd.; den 42en, Desiré Boel, 28 j., jm met Victorina Maria Croïn, 22 j., jd. Geboren: den 44en, Jacobus, z. v. Izaak Rooseen Pieternella Van Astden 42en, Paulina Jacoba, d. v. Cornelis Pieper en Pieternella BalRegina Cornelia, d. v. Johan Leonard Goemans en Sara Maria Petro- nella Isebree Moens. De Nieuwjaarscommissie te iSieuwdorp brengt haren hartelijken dank aan allen, die haar weder in staat gesteld hebben op 4 Januari eene feestgave aan de armen harer gemeente uittereiken. Namens de Commissie, G. DE JAGER. M. DE BACK. B. P. REMIJN. MIDDELBURG, II Januari 1883. Uit Walcheren alleen was er heden een geringe aanvoer en de handel daardoor van weinig belang. De prijsnoteering isTarwe f8,75, f9a f9,25,min dere f 8 a f 8,25Rogge f 6,90 a f 7 j Wintergerst f 6 a f 6,10 Zomergerst f5,40 a f5,60; Witte boonen f13, f 13,25 a f 13,50zachte en gevlakte f 11,50 a f 12; Bruine boonen f 15 betaald; Paardenboonen f7,25 a f7,50; Platte boonen f6,25 a f6,50; goedkokende Groene erwten f9,75 af 10; niet kokende f8,25 af 8,50; Raapolie f 37,50, Patentolie f39,50, Lijnolie f26 per vat op 6 w., contant fl kor ting, Lijnkoeken zachte f 13, barde dito f 11 per 104 stuks. Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G. Eieren per 100 stuks f 5,—. luisteren wil. Vandaag vindt ge mij natuurlijk on barmhartig, maar eens zult ge mij zegenen. Ik ga nu naar uwen armen vader, en als hij zich toevallig over zulk een onbeduidenden schoonzoon verheugen zal en als uwe goede moeder, die zooveel voor u geleden heeft, er ook zoo over denkt dan zal ik hem bij u zenden Annette, om van hunne eigene dochter te hooren, waarom het haar onmogelijk is, hare ouders gelukkig te maken." «Blijf hier," riep Annette haar na. «Gij zult me dooden!" «Ik wil u doodenjuist," antwoordde de oude en bleef staan, «ik wil u een armen, leelijken, ouden, af schuwelijken man opdringen 11 Zal ik nu gaan of niet, zijt ge tot u zeiven gekomen, Annette?" Het meisje antwoordde niet meer; zij was op de bank neergezegen, steunde het hoofd met de armen en een bijna onhoorbaar snikken was het eenige teeken van het hulpelooze wezen. De oude dame bleef nog een oogenblik, met een gevoel van medelijden kampend, staan; toen vermande zij zich, wierp een laatsten blik op het meisje en wendde zich naar de deur. «Gij schijnt u nog niet te bezinnen, Annette, zeide zij heftig. Ik zie, dat het hoog tijd is, u te redden. Ik zal doen wat ik aan u en aan mijn lieveling ver plicht ben, en het zal dan de zaak van uwe arme ouders zijn, uw gezond verstand te laten spreken." Toen liep zij het huis in en liet Annette met hare tranen alleen. (Wordt vervolgd.) Kruiningen. Hedennacht is alhier inbraak gepleegd in de woning van den landbouwer M. De Jonge Mz. Midden in den nacht werd hij opgeklopt en werd hem meegedeeld, dat het slecht ging met zijne ouders. On middellijk gingen zijne vrouw en hij naar het ouder lijke huis. In dien tusschentijd, terwijl de meid en de kinderen in huis bleven, zijn de dieven binnengekomen. Men weet nog niet, wat er ontvreemd is. Borssele. De aanbesteding van de vernieuwing der pastorij is goedgekeurd. De slooping van het aanwe zige gebouw, dat plaats voor het aanbestede moet maken, zal vermoedelijk spoedig aanvangen. Dat ge bouw was tijdelijk ingericht als gemeentehuis, zoodat voorziening in een ander lokaal verplaatsing tenge volge zal hebben. Kloetinge. Bij den landbouwer M. Van Liere Jz. is een varken geslacht, dat schoon aan den haak 603 oude ponden woog en waarvan het spek de buiten gewone dikte had van 43,5 centimeter. 's-Heerenhoek. Woensdagnamiddag zijn de paarden van den landbouwer W. Ad. R. te Nieuwdorp, toen zij van de haven te Borssele kwamen, waarheen zij graan vervoerd hadden, op hol gegaan. De wagen bleef op den weg staan, terwijl de paarden met de zweng zijn weggeloopen en door hunne vaart nog een ander span paarden, dat eveneens met graan naar de haven moest, aan het hollen brachten. Er is schade gebracht aan harnas en tuig, maar persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. In het afgeloopen jaar zijn te Noordgouwe op een bevolking van 800 inwoners slechts 6 personen overleden, waaronder 4 volwassene. Sedert de invoe ring der registers van den burgerlijken stand 4841 is zulks daar niet voorgekomen. Twee Zeeuwsche dienstmeisjes, die zich in den omtrek van Bergen-op-Zoom hebben schuldig gemaakt aan oplichterij, door in verschillende winkels goederen op naam van anderen te halen, zijn door de maréchaus- hij op de wereld was, om naar een zoo eigenzinnig meisje te smachten 1" «Juffrouw Merling, heb medelijden met mij" zeide Annette en vatte hare hand. «Wilt ge mij ongelukkig maken? Als de andere als Karei mij liefhad." Zij sloeg de oogen neer en zweeg. »0, ik begrijp het" zeide de oude dame met een boozen lach, als intusschen Karei kwam en je trouwde, dan had ge niet te vergeefs gewacht 1 Zet deze ge dachten uit het hoofd, Annette. Karei zal je nooit trouwen. Hij denkt er niet aan. Hij heeft er nog nooit aan gedacht. Hij laat u voor zijn ouderen broe der. Hij zal eene andere nemen." Het meisje staarde de spreekster aan. «Hoe weet u dat?" stamelde zij na een oogenblik, wit als een doek. «Hoe ik dat weet?" antwoordde de oude dame en zocht hare pf tselinge verlegenheid door een harden toon te verbergen. «Denkt gij soms, dat ik onwaar heid spreek? Hij denkt niet aan u. Hij heeft een weinig genegenheid voor u opgevat, evenals vroeger voor zoovele anderen. Hij heefthij heeft u als eene aanstaande zuster lief; begrijpt ge me nu?" Annette kromp ineen. De armen vielen langs haar lijf neder en hare gansche gestalte beefde. «Weet hij hiervan?" bracht zij er met veel moeite uit. «Weet hij dat zijn broeder Zij kon niet verder spreken. Juffrouw Merling stond een oogenblik verlegen zij had den moed niet de vra-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2