1883. N°. 6. Zaterdag 13 Januari. MKXGKLWERK. DE BROEDERS. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 12 JANUARI 1883. Herijk der maten en gewichten 1883. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. G0ESC3I De uitgave dezer Courant geschiedt Maanbag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De loop der bevolking van de gemeente Goes over het jaar 1882 was als volgt Op 31 Dec. 1881 bedro g zij 3000 mannen, 3301 vrouwen, totaal 6301 personen. Zij vermeerderde in 1882 door: Geboorte van 133 M., 114 Vr., totaal 247 zielen. Vestiging 185 275 460 Totaal 318 M., 389 Vr., totaal 707 zielen. Zij verminderde in dat jaar door Overlijden met 70 M., 50 Vr., totaal 120 zielen. Vertrek 174 266 440 Totaal 244 M., 316 Vr., totaal 560 zielen. In het geheel nam de bevolking dus toe met 147 personen, zijnde 74 M. en 73 Vr., zoodat zij op 31 Dec. 1882 bestond uit 6448 zielen en wel 3074 mannen en 3374 vrouwen. Hansweert. Gedurende het afgeloopen jaar wer den hier ingeklaard 6945 stoom- en zeilschepen waaronder 1362 mossel-en vischschuiten. Uitgeklaard werden 6459 stoom- en zeilschepen waaronder 1369 mossel- en vischschuiten zijn begrepen. In het geheel werden in- en uitgeklaard totaal 13404 schepen. Vlissingen. Het Duitsche expeditiehnis firma »Fr. Naumanns te Hamburg", wier filiale alhier gevestigd is, heeft twee Engelsche stoombooten gecharterd, welke ieder tweemaal in de week zullen varen tusschen VlissingenLonden en VlissingenHull, met vee en stukgoederen. Om den handel hierover te krijgen zijn de tarieven zoo laag mogelijk gesteld. Naar alle waar schijnlijkheid zal de dienst de volgende week reeds geopend worden. Het Hollandsch driemastschip «Noach V", kapt. Van Schelven, dat St.-Helena is gepasseerd, zal hier gedeeltelijk lichten. In eene te Ter Neuzen gehouden vergadering van ingezetenen is, voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten ter vervanging van wijlen den heer J. Stevens, mr. J. P. Dronkers candidaat gesteld. Tevens werd besloten tot het oprichten eener kies- vereeniging in die geme nte. Dr. H. F. Jonkman is Dinsdagavond uit Utrecht vertrokken, om zijn reis naar Transvaal te aanvaar den. Eene menigte belangstellenden waaronder vele mannen van naamwaren aan het station van den Oosterspoorweg om hem vaarwel te zeggen. Het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap heett dr. Jonkman tot gedelegeerde benoemd. Voortaan mogen alle onderofficieren uitmun tende door goed gedrag, en alle korporaals, tamboers, pijpers en minderen van het korps mariniers, welke ten minste 6 jaar dienst hebben en een uitstekend gedrag, zich in 't huwelijk begeven. Het tijdstipwaarop de herijk der maten en ge wichten dit jaar zal plaatshebben, is voor de onder staande gemeenten aldus vastgesteld Cortgene, 2 April. Wissekerke, 3 en 4 April. Colijnsplaat, ook voor Cats, 5 en 6 April. Stavenisse, 17 April. Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. «Mijn lieve, lieve Annette!" zeide juffrouw Merling, toen zij het met jasmijnengeur vervulde prieel aan het einde van den tuin bereikt hadden, vatte hare beide handen, zag haar ontroerd in de oogen en sloot haar toen, zonder iets te zeggen, in de armen. Zij kuste haar op het voorhoofd, op de wangen, op den mond Het meisje liet alles met klimmende verbazing toe eindelijk maakte zij zich echter zacht uit de omhel zing los, en zocht op het gelaat der oude dame de verklaring harer handelingen te lezen. «Om Gods wil, juffrouw Merling!" zeide zij angstig, «wat scheelt u? Wat moet dat alles beduiden?" Uw geluk, mijn kind, uw gelukantwoordde de oude dame en liet opnieuw hare betraande oogen op het meisje rusten. «De hemel meent het goed met u, Annette. Hij weet wel, mijn kind, dat gij er niet hoogmoedig door zult wordenGij zijt zestien jaar. Gij zult vroeg verwend worden; blijf nederig, Annette!" «Maar zeg me toch, in 's Hemelsnaam «De liefste, mooiste, beste, blauwoogigste jongeling St.-Annaland, 18 en 19 April. St.-Philipsland, 20 April. Oud-Vosmeer, 21 April. Tholen, 23 en 24 April. Poortvliet, 25 April. Scherpenisse, 26 April. St.-Maartensdijk, 27 en 28 April. Goes, ook voor Kioetinge en Kattendijke, benevens 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (gemeente 's-Ileer Arendskerke), 7—12,1519 en 2125 Mei. Wolfaartsdijk, 26 Mei. Heinkenszand, ook voor 's-Heer Arendskerke, 28 Mei en 29 Mei des voormiddags. 's Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arendskerke), 29 Mei des namid dags en 30 Mei. Orezand, ook voor Nisse, 31 Mei. Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen, 1 Juni. Baarland, ook voor Oudelande, 2 Juni. Iloedekenskerke, 4 Juni des voormiddags. 's-Graven polder, ook voor 's-Heer Abtskerke, 4 Juni des namiddags. Kapelle, ook voor Schore, 5 en 6 Juni. Wemeldinge, 7 Juni. Yerseke, 8 Juni. Kruiningen, 9 Juni en 11 Juni des voormiddags. Krabbendijke, ook voor Waarde, 11 Juni des na middags en 12 Juni. Rilland—Bath, 13 Juni. Yerseke. Aanstaanden Zondag, des namiddags te 2 uren, zal ds. P. Van Vlaanderen zijn intrede predi ken bij de Chr Ger. gemeente alhier. In de voor middagsgodsdienstoefening, beginnende te half tien uren, zal hij bevestigd worden door den consulent ds. Apel doorn te Biezelinge. Een gewichtige? «kerkelijke" quaestie is te Am sterdam gerezeneen der ouderlingen heeft een aan klacht ingediend tegen een modern predikant, die 'tgewaagd had de leer te verkondigen, dat men wel tegen de zonde, maar niet tegen den zondaar toornen mocht. Een commissie van drie predikanten en drie ouderlingen zal onderzoeken of die kettersche taal niet strafbaar is. De Amsterdamsche kerkeraad heeft nog een andere kerkelijke quaestie in 't leven geroepen door te bepalen, dat voortaan ook in de weekbeurten gedoopt zal mogen worden en wel op verzoek van eenige ouders, die bezwaar maakten zich op den dag des Heeren naar de kerk te laten rijden. Dit be sluit is in strijd met het reglement der kerkeraden. (R- N.) St.-Maartensdijk. Over het jaar 1882 bedroeg het aantal schooltijden 140876 en het aantal ver zuimen 23282, wat dus ongeveer 16% pet. bedraagt. In Augustus beliep het aantal verzuimen 244/5 pet. Het aantal ingeschreven leerlingen bedroeg in Sep tember 225, terwijl in December dit aantal gestegen was tot 398. Bovengenoemde cijfers wijzen dus ook hier op een treurig verschijnselmaar tevens op het groote nut eener wet op den kinderarbeiddaar toch veld- en andere arbeid de voornaamste oorzaken van dat ver zuim zijn. Biervliet. Onze gemeente mist met vele andere gemeenten het voorrecht van een voldoend getal on- uit de geheele stad wil je trouwen, AnnetteIk had eigenlijk eerst naar uwe ouders moeten gaan, ik kom te vroeg bij u, maar ik kon het niet laten. Ik moest zien, hoe mijn kleine, onergdenkende, lieve Annette dit opnemen zou. Hemel, wat wordt ge rood! Rood en hoe bleek! Oho, wat scheelt er aan? Is de verrassing te groot? Gij wordt spierwit van schrik. Herstel u, Annette! Zet u op de bank neer; laat uw bleek kopje een weinig op mijn schouder rusten, zooIk ben er ook te plotseling mee voor den dag gekomen. Gij hebt nooit aan zulk een geluk ge dacht, niet waar? En wat zijn uwe handen koud kom tot uzelven mijn kindAls Willem u zoo zag dan zou hij geheel buiten zichzelven geraken. Hij zou bijna meenen, dat ik u wat kwaads gezegd had! En ik heb je niets anders te zeggen, mijn klein gekkin- netje, dan dat gij het gelukkigste meisje zijt en spoedig een kleine vrouw zijn zult eene vrouw, die duizend anderen benijden zullen." «Ik dank u"zeide Annette eindelijk met eene zwakke stem, terwijl zij haar nog altijd bleek gelaat trachtte opterichten. «Gij spreekt van Willem «Van wien anders, kindlief? Gij denkt toch niet. Haar mond bleef plotseling half geopend, en zij staarde het bleeke meisje verschrikt aan. Eerst na een oogenblik kon zij weer woorden vinden en zeide zij met moeite: «Hadt gij dan iets anders gedacht, Annette «Ik weet het niet", zeide het arme schepseltje, ter- derwijzers te bezitten. Reeds gedurende een paar jaar werden tegen zelfs hooge salarissen onderwijzers ge vraagd en slechts éen onderwijzer kwam tot ons over. Voor de Nieuwlandsche school werd in December jl. nog een hulponderwijzer opgeroepen, doch wederom vruchteloos. Bij het voortdurend gebrek aan hulppersoneel, dat o. i. in de eerstkomende jaren er niet op verbeteren zal, ware het wel wenschelijk, dat men in de gemeenten, waar eene opleidingsschool gevestigd is, of in plaatsen die in de nabijheid van dergelijke gemeenten gelegen zijn, zich deels vergenoegde met het bezit van flinke kweekelingen, die men dan een bezoldiging van 200 a 300 gulden kan geven, gelijk te IJzendijke reeds het geval is, en waarmede een dubbel voordeel beoogd wordt. Zoo is men niet alleen gedeeltelijk geholpen, maar ook jongelieden, die, trots hunnen uitstekenden aanleg, thans voor het onderwijs verloren gaan, zullen zich dan in de nabijheid der normaallessen vestigen, daar de kosten geen bezwaar meer zouden opleveren. Normaalscholen zijn er in den lande veel te weinig, ook in dit arrondissement. IJzendijke b. v. zou stel lig een normaalschool dienen te bezitten. Die ge meente is de aanzienlijkste plaats in dit kanton en opleiding tot onderwijzer in deze en omliggende ge meenten ontbreekt bijna geheel. Benoemd tot leerares bij het middelbaar en lager onderwijs in de gymnastiek te Leiden mejuffrouw A. Risseeuw, thans tijdelijk werkzaam. Tengevolge van verkoop der eigendommen, aan de Kon. Nederl. tuinbouw-raaatschappij «Linnaeus", te Watergraafsmeer, toebehoorende, hebben met uit. December 1882 het lidmaatschap en de handel der vennootschap opgehouden. Het tuinbouw-onderwijs zal worden voortgezet. De burgemeester van Maartensdijkde heer Burman Eyck tot Zuijlichein, geeft aan het «Nieuws van den Dag" de volgende mededeelingen omtrent zijne ervaringen, opgedaan bij het inkuilen van groenvoer. Ilij nam in 't klein een proef met een stuk jonge klaver, die in het voorjaar onder Deensche haver was gezaaid geworden en na het vei wijderen der bovenvrucht welig opgeschoten was. Aan hooien was geen denken meer wegens het vergevorderde jaargetijde (begin Octo ber), hij liet dus ongeveer zes wagenvrachten afmaaien en behandelde dit jonge, saprijke groen zoo goed moge lijk volgens de gegeven voorschriften. Op een hoog stuk land achter de boerderij werd een kuil gegraven, ongeveer 4 meters lang, 2 breed en ruim 1 meter diep, op den bodem werd een weinig stroo gelegd en de zes wagenvrachten daar achtereen volgens in uitgestort, steeds zorgende in de hoeken en langs de kanten goed vast te trappen. Oin de onmiddellijke aanraking met de zwarte aarde tegen te gaan, werd boven op de massa een plankendek zoo danig gelegd, dat dit met de massa gelijkmatig naar beneden konde zakken en geheel vrij van de wanden van den kuil was. Nadat alles aldus beschikt was, werd het geheel met een laag aarde van ongeveer 70 Ned. duim gedekt, zorgende den bovenkant eenigs- zins rond af te dekken, om het afloopen van regenwa ter te bevorderen. In de eerste dagen zakte de massa sterk ineen, elke ontstane scheur werd zorgvuldig weder dichtge- wijl zij hare tranen trachtte te bedwingen, «juffrouw Merling, vergeef mij. Ik kanik kan Willem niet trouwen." «Gij kunt niet? Waarom kunt gij niet, Annette?" De oude dame stond op en zag Annette uitvorschend aan. «Hoe komt gij er toe, te zeggen, dat gij Willem niet trouwen kunt Annette zweeg en zag voor zich. «Moet ik misschien gelooven, mijn kind", riep juf frouw Merling met bitse stem uit, «dat gij gerekend hadt op op Willem's broeder? Waarom schudt gij het hoofd? Waarom zegt ge mij de waarheid niet? Wat zou anders de reden kunnen zijn, dat gij de uit- muntendste partij uit het geheele land afslaat «O, juffrouw", zeide het meisje en zag haar met een medelijden vragenden blik aan, «ik kan niet ik weet niet ik kan het u niet zeggen". De oude dame greep Annette bij de schouders, en het was alsof zij haar eens duchtig heen en weer wilde schudden maar zij bezon zich en zette zich zoo zacht mogelijk naast Annette neer. «Arme kleine!" z»ide zij met hare vriendelijkste stem, terwijl zij haren arm om de sierlijke gestalte sloeg, die bij deze aanraking begon te beven. «Ik heb je doen schrikken, gij zijt zulk een zenuw achtig kind. Ge weet echter, dat de oude juffrouw Merling u van ganscher harte genegen is en u geen kwaad doen wil. Zeg mij, Annette, heeft Karei u wel eens van liefde gesproken maakt en de bovenkant door het aanbrengen van nieuwe aarde op dezelfde hoogte gehouden. Toen nu voor eenige dagen de herfstknollen begonnen op te raken, besloot de heer Burman, vóór geheel tot het droge voer over te gaan, den inhoud van zijn groentenkuil eens te beproeven vol nieuwsgierigheid werd de bedekking in tegenwoordigheid van enkele personen weggenomen en eene afzichtelijke, vuile, ineengeperste massa, van eene geelachtig groene kleur, vertoonde zich aan aller oog, en zóo sterk was de afkeer der omstan ders, dat in de eerste oogenblikken schier iedereen te vies was om het aan te raken. Toen genoemde heer echter een handvol opgenomen had en hun den reuk liet waarnemen, die, in plaats van blijken van ver rotting te geven, frisch en niet onaangenaam was, ging hun afkeer in bewondering over, die nog grooter werd toen hij eene hoeveelheid voor het vee liet brengen (het was juist voertijd) dat, na het eenige oogenblikken van alle kanten te hebben besnuffeld, er van begon te eten en nu na een vierdaagsch gebruiK er gretig in hapt. Ook de melk der beesten bleek, na het toedienen var. dat voer, uitstekend. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 12 Januari 1883, zijn de navolgende vonnissen allen wegens overtre ding der drankwet gewezen en uitgesproken tegen lo. L. V., ai beider te Wilhelminadorp; 2o. W. W., 3o. J. P. W., koetsiers, 4o. J. R., arbeider, allen te Goes; 5o. L. P., zonder bekende woonplaats6o. J. M., arbeider te Baarland 7o. C. S., arbeider te Hans- weert 8o. M. W9o. J. O., boerenknechts te Bors sele en te WilhelminadorplOo. E. G., te 's-IIeeren- hoekllo, L. B., arbeider te 's-Heer Arendskerke; 12o. C. K., arbeid :r te 's-Heercnlioek; 13o. L. V., klompenkapper te Hoedekenskerke14o. I. De V., koopman te 's-Heer Arendskerke; 15o. J. K., boeren knecht te 's-Heer Abtskerke; 16o. H. Van der B., 17o. J. G., schippersknecht, beiden te Schore; 18o. C. F., koopman te Goes; 19o. J. De J., arbeider te Wissekerke; 20o. C. D. P., te Goes; 21o. J. H., te Goes; 22o. A. L., arbeider te Wemeldinge; 23o. M. V. L., melkboer te Colijnsplaat; 24o. E. V. L., brood bakker, 25o. N. V., vergulder, beiden te Goes; 26o. E. B., dienstbode te Seiooskerke; 27o. J. Van H, schipper te Lokeren; ieder veroordeeld in eene geld boete van fl, subs 1 dag gev. straf c. e. 28o. A. Van der M., koopman te Goes29o. P. L., arbeider te Hansweert30o. Jac. J., herbergier te Baarland; 31o. J. M., aannemer en winkelier te Baar land, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 3 dagen gev straf c. e. 32o. J. V., arbeider te Baarsdorp; 33o. C. V., dijk werker te Ellewoutsdijk, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 15, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 34o. F. Van H., arbeider te Goes; 35o. A. De P., geneeskundige te Bergen-op-Zoom, beiden 2 malen en recidive, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 15, subs. 7 dagen gev. straf, plus 3 dagen gev. straf c. e. en 36o. M. Van E., arbeider te Oudelande, veroor deeld in eene gev. straf van 3 dagen c. e. (recidive.) Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bij Don derdag gewezen arrest een celstraf van 3 maanden opgelegd aan H. K., die zich op zijne zwerftochten te Middelburg aan diefstal in een bewoond huis met be hulp van buitenbraak en inklimming schuldig maakte. Annette schudde het hoofd en zag haar onrustig aan. «Nu, dus ook gij hem nietWat scheelt u dan? Hebt ge iets op Willem aan te merken?" Annette schudde weer het hoofd. «O ongelukkig kind, meent gij eenige neiging voor den ander te hebben?" Het meisje zweeg en keek zonder zich te verroeren naar den grond. De oude dame begon weer. «Mijn God, het is waar! Die dolle man heeft haar het hoofd op hol gebrachtEn daar zit zij nu en wil den man niet r.emen, om wiens liefde honderd meisjes strijd zouden voeren «Laat mij gaan, juffrouw Merling, riep Annette op eens angstig uit, terwijl zij opsprong en onwillekeurig hare handen ophief. «Laat mij gaan!" «Neen, neen, ik laat u niet gaan" antwoordde de oude dame met nadruk en pakte Annette bij den arm, als om haar vast te houden. «Ik ben er, om u tot rede te brengen, kindlief. Ge wilt u met open oogen in het verderf storten, evenals de vlieg in het licht. Ga zitten, Annette, en luister naar mij." «Wat wilt ge nog zeggen?' vroeg het meisje en bleef onrustig staan. «Ga dan toch zitten, kind. Wat ik je zeggen wil? Dat gij een goed kind zijt, AnnetteHoe lang kent gij Karei Annette zweeg. «Sedert eergisteravond, als ik het je zeggen moet." «En vandaag verbeeldt gij u hem lief te hebben l

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1