1883. N°. 5. Donderdag 11 Januari. DE BROEDERS. VERKIEZI3STO. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 10 JANUARI 1883. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., niet bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij van het stembureau alhier ontvangen hebben de processen-verbaal van in levering en opening der stembrieljes ter verkiezing van een lid van den Gemeeoteraad, waaruit blijkt, dat van de 246 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren H. DE WILDE 107 D. H1LDERNI3SE 69, zoodat niemand de volstrekte meerderheid heeft erlangd, terwijl tusscben de genoemde heeren eene herstem ming moet plaatshebben j voorts dat gemelde pro cessen-verbaal ter Secretarie voor eeu ieder ter inzage zijn nedergelegd, terwijl afschriften ter gewone plaatse zijn aangeplakt. Goes, den 10 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HlMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een raads lid alhier zijn uitgebracht 252 stemmen. Daarvan waren 4 blanco en twee van onwaarde het eene was geen stembiljet, terwijl het andere alleen bevatte den r.aam van dr. Van Renterghem. Het aantal geldige stemmen bedroeg alzoo 246, en de volstrekte meerderheid was 124. Er waren uitgebracht op de heeren H. De WILDE 107, D. H1LDERNISSE 69 en dr. A. W. Van REN TERGHEM 66 stemmen. Tusschen de heeren De Wilde en Hildernisse moet dus eene herstemming plaatshebben. Verder waren nog uitgebracht op de heeren J. P. Larsen, H. Clement, mr. J. L. H. Liebeit en F. S. Knitel elk 1 stem. De bewuste herstemming is bepaald op Dinsdag 23 Januari. In de Dinsdagavond gehouden algemeene ver gadering van de leden der Vereeniging voor Volks vermaken, welke vergadering plaats had in het lokaal det Sociëteit «Eensgezindheid", waren 36 leden tegen woordig. De waarnemende voorzitter, de heer L. M. Van Campen, deed mededeeling, dat de heer Joh. L. Van der Pauwert als lid en dus ook als voorzitter van het comité van bestuur onts'ag had genomen tenge volge van vertrek uit de gemeente. De heer Van Cam pen herinnerde hierbij aan de vele en belangrijke dien sten door den afgetreden voorzitter aan de vereeniging bewezen, en deed namens het comité het voorstel den heer Van der Pauwert tot eerelid der vereeniging te Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. Den volgenden morgen stond de zon reeds hoog aan den hemel, toen Willem uit zijn vasten slaap ont waakte. Hij riep zich zijne besluiten van den vorigen avond weer voor den geest, met een gevoel, alsof hij van de toestemming zijns broeders overtuigd was alles scheen hem zoo klaar, zoo duidelijk. Hij kleedde zich, trok zijn mooisten rok aan, nam zijn sierlijkst en rijkst jabot en ging naar het hoekhuis op de markt. De zon scheen even helder als den vorigen dag en in de straten was het warm. Het was of Willem naar het schoonste feest zijns levens ging. Eindelijk had hij de hand aan de deur en opende deze zonder te kloppen. Juffrouw Merling, die aan de tafel zatzag hem verwonderd aan en stond op. »Wat verschaft mij zoo vroeg het genoegen, u te zien, lieve Willem", zeide zij en ging hem een paar schreden tegemoet. «Lieve tante", antwoordde hij, terwijl hij hare beide handen greep en haar met zijne glinsterende blauwe oogen aanzag, «hebt gij mijne beide briefjes van gis teren gelezen?" «Ja, mijn oude Willem", zeide zij lachend. «Hebt gij ook het papier onder mijn portret gelezen?" «Dat begrijpt ge." «En weet u, wie ik meen «Ik geloof zoo iets te bemerken", zeide zij en door boorde hem met hare listige oogen. «Is zij klein? Heeft zij blauwe oogen Heeft zij een mooiklein neusje? Heb ik gelijk of ongelijk, Willem?" De opgewonden jonge man had hare beide handen losgelaten, wierp zich op de canapé en strekte de armen over de leuning uit. «Tante Merling", zeide hij, «dat meisje moet ik trouwen, en u moet mijne bemiddelaarster zijn; u moet dadelijk uw hoed en benoémen. Dit voorstel werd bij acclamatie aange nomen. Vervolgens tot de verkiezing van een bestuurslid overgaande, werd daartoe bij eerste stemming met 24 stemmen gekozen de heer W. Pelle, die zich bereid verklaarde de betrekking aan te nemen. De nieuwe kiestabel bevat voor Zeeland de vol gende enkelvoudige hoofdkiesdistricten en het getal afgevaardigden in die districten. MIDDELBURG. Middelburg, Vrouwepolder, Oostkapelle, Domburg, Serooskerke (Walcheren), Veere, Aagtekerke, Grijpskerke, St. Laurens, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Biggekerke, Arnemuiden, Kou- dekerke, Nieuw- en St. Joosland, Oost- en West-Souburg, Vlissingen, Ritthem. IJZENDIJKE. IJzendijke, Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Retranchement, Schoon- dijke, Zuidzande, Oostburg, Sluis, Waterlandkerkje, Biervliet, Ter Neuzen, Hoek, Aardenburg, Philippine, Axel, St.-Kruis, Eede, Westdorpe, Zuiddorpe, Sas van Gent, Koewacht, Overslag. GOES. Goes, St.-Philipsland, St.-Annaland, Sta- venisse, Oud-Vossemeer, St.-Maartensdijk, Poortvliet, Scherpenisse, Tholen, Colijnsplaat, Wissekerke, Kats, Cortgene, Wolfaartsdijk, Kattendijke, Kloetinge, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, 's Heer Abtskerke, 's-Hee- renhoek, Nisse, 's-Gravenpolder, Borssele, Ovezand, Driewegen, Oudelande, Ellewoutsdijk. KRUININGEN.Kruiningen, Wemeldinge, Kapelle, Yerseke, Schore, Hoedekenskerke, Baarland, Krabben- dijke, Waarde, Rilland-Bath, Woensdrecht, Huqbergen, Ossendrecht, Hontenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Putte, Graauw en Langendam, Zaamslag, Boschkapelle, Stop peldijk, Hulst, Clinge, St. Janssteen. ZIERIKZEE. Zierikzee, Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Melissant, Sommelsdijk, Middelharnis,Dirks- land, Stad aan 't Haringvliet, Renesse, Eikerzee, Brou wershaven, Herkingen, Noordwelle, Ellemeet, Haam stede, Serooskerke (Schouwen), Duivendijke, Zonne- maire, Nieuwe Tonge, Den Bommel, Oude Tonge, Ooltgensplaat, Noordgouwe, Burgh, Kerkwerve, Drei- schor, Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk. Tholen. In het afgeloopen jaar zijn alhier gehuwd 19 paren, geboren 57 m. en 43 v., samen 100, en overleden 26 m. en 24 v., samen 50 personen. Het getal geboorten overtreft dat der sterfgevallen dus met 50. Zondag 11. waren te Vlissingen de werklieden opge roepen tot eene openbare vergadering, om van gedachten te wisselen over de noodzakelijkheid der oprichting eener werklieden vereeniging. Slechts een vijftigtal mannen gaven daaraan gehoor en in beginsel werd besloten eene dusdanige vereeniging in 't leven te roepen, welke zich ten doel zal stellen onderlinge hulp bij ziekte of over mantel aandoen en deze zaak voor mij uitmaken." «Wat moetik 7" vroeg de oude dame en staarde hem aan. «Voor mij aanzoek doen, tante, bij de ouders, bij Annette; bij haar mijne belangen bepleiten. Ik heb geen rust, vóór gij weer terug zijt." «En moet dat alles dadelijk gebeuren, lieve) Wil lem? Mijn God, ge doet mij schrikken; is me dat een onstuimig, wild mensch! Sedert eergister avond «Vraag niet veel, lieve tantegeloof mij. Ik heb haar lief; ik houd Annette voor een engel, en u weet, dat ik gelijk heb." «Zij is een goed kind; maar moet dat alles zoo haastig gebeuren Neenmaar o1 die jeugd Zij stond nog altijd en was nog niet bekomen van hare verwondering. «Zijt gij ook niet eenmaal jong geweest, tante? Wees zoo goed en zoo lief, mij niet langer te mar telen. U weet, ik neem altijd een ras besluit. En jong getrouwd heeft nog niemand berouwd. En vóór er een ander komt en ze mij voor den neus wegkaapt, moet u er heen, tante «Nu, nu!" zeide zij lachend, «zoo erg zal het toch niet zijn 1 Dat juist op dit oogenblik «Alles gebeurt soms in een minuut, lieve tante. Waarom bedenkt gij u nog? Hebt ge mij niet altijd alles goeds van haar gezegd? Zijn hare ouders geen brave en nette menschen? En is zij niet mooi, lief «Maar arm, lieve Willem. De ouders bezitten niets, zij zijn altijd in geldverlegenheid Willem sprong op. «Wilt ge mij boos maken, tante Als ik voor ons beiden genoeg hebwat gaat hare armoede mij aan 7" Hij begon onrustig op en neer te loopen. «Zij zal rijk worden!" riep hij uit. «Zij zal hare ouders uit den nood helpen! Waarom komt gij met zulke bedenkingen aan, tante? Wat scheelt u, waarom staat gij zoo in gedachten 7" De oude dame stond inderdaad in ernstig gepeins verzonken, maar bij dezen uitroep kwam zij weer tot de werkelijkheid terug. De gebeurtenissen van gisteren traden haar voor den geest; de avond inliet lijden, het verkrijgen van goede en goedkoope geneesmid delen enz. alzoo een soort «Eigen Hulp" onder de werklie den zelvt'n. De meesten begrepen er weinig van, zoodat ten slotte slechts 19 leden toetraden, terwijl eene nieuwe vergadering zal worden belegd, om te trachten tot meer deelneming te geraken. (N. R. Ct.) Door regenten der godshuizen te Middelburg zijn benoemd tot vader en moeder in het weeshuis de heer J. Mulder en diens echtgenoote mej. J. v. d. Bel te St-Maartensdijk. Voor deze betrekking hadden zich 73 sollicitanten aangemeld. De Raad van Commissarissen der Stoomvaart maatschappij «Zeeland" heeft aan den directeur, den heer C. I. v. Woelderen, een sierlijk geschenk aange boden, als blijk van waardeering van zijn groote ver diensten jegens die Maatschappij. Onder zijn leiding heeft zich de dagelijksche stoomvaart uit Vlissingen naar Queensboroughdie bij zijn optreden in 1877 nog slechts was aangevangentot een der grootste verkeerslijnen gevormd. Bij het aanbieden van deze gedachtenis aan den te zamen doorleefden ontwikke- lingsstrijd der Maatschappijsprak de Raad de hoop uit, dat de heer Van Woelderen nog lange jaren de vruchten zijner bekwaamheid en toewijding zal zien rijpen. Bij Kon. besluit is de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury benoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Axel. Door handelaars te Joure is aan den Koning een adres verzonden, waarin zij te kennen geven dat zij met verontwaardiging bemerken, hoe, ondanks den voortdurenden kwijnenden toestand van handel en be drijf, door de wijziging der zegelwet hun eene nieuwe drukkende belasting wordt opgelegd. Want het ingevoerde quitantie-zegel zal in de eerste plaats en in erge mate drukken op den koopman, fabrikant en winkelier, die reeds door de sinds jaren wegblijvende herziening der onrechtvaardige patent belasting, in tegenstelling met hunne rijke medeburgers, onevenredig bezwaard blijven. Geene klasse van burgers toch ontvangt meer quitan- tiën en wissels en geeft deze meer uit, dan juist de handeldrijvende en neringdoende middelstand, die niet door couponkriippen, maar door groote inspanning in zijn levensonderhoud voorziet, terwijl de praktijk zal aantoonen, dat de groote concurrentie in den tus- schenhandel het verhaal van het zegelrecht op den schuldenaar hoogst bezwaarlijk, ja in de meeste geval len onmogelijk zal maken. Zwijgende van de belemmering, die hun handel, vaak op open markt of beurs, door het quitantie- zegel ondervindt, betreuren requestranten het dat, daar de vele millioenen jaarlijks aan Oorlog en Marine woud, het ongeluk, Karel's dweeperij, zijn gedrag je gens Annette, jegens haar zelf zij werd weer boos. Hij mag haar graag lijden, dacht zij. Hij veronacht zaamde mij voor haar! O, wat zou ik mij nu goed op hem kunnen wreken, als ik slechts wilde! Als ik maar niet zoo goed was! Zij gevoelde dat erger nis op haar gelaat te lezen stond en keerde zich om, alsof zij uit het venster keekteneinde hare minder edele gedachten niet te verraden. «Lieve tante!" zeide Willem met zachte stem en trad op haar toe, .zijn arm om haren hals slaande. «Wees niet zuo eigenzinnig; kom mij niet met be denkingen aan, die gij misschien in den zin hebtdoe iets voor mij. Gij hebt mij altijd zoo graag mogen lijden." Hij begon haar te liefkozen en ging voort: «Gij hebt me zoo dikwijls gezegd, dat ge eens eene recht lieve, goede, mooie vrouw voor me zoudt zoeken. Nu hebben we haar gevonden, tante; zij is juist zooals ik haar wensch, en gij zult haar mij verschaffen, gij en geen ander. Eergisteravond hebt gij nog gezegd, dat Annette uw geheele hart had ingenomeu, weet ge dat niet meer? Als gij nu niet terstond mij de hand erop geeft, dat ge bij dat meisje aanzoek voor me zult doen, en als ge uw hoed en mantel niet neemt, om er onmiddellijk heen te gaan, dan ziet ge mij hier voor den laatsten keer; dan verlaat ik u, en verklaar aan de geheele wereld, dat ik niets meer met u te maken wil hebben. De oude dame keerde zich om, zag hem aan en wierp zich in zijne armen. Toen maakte zij zich, zonder iets te zeggen, uit zijne omarming los en ging door de zijdeur in de andere kamer. Na eenige oogenblikken kwam zij terug, den grooten hoed op het hoofd, in haar grijzen mantel gehuld, geheel gereed om uittegaan. In elk harer oogen blonk een traan, die zij niet weg pinkte. «Gij ziet Willem", zeide zij, «dat ik ga". Meer zeg ik niet. Vertrouw op uwe oude tantevrees niets Gij zult van mij hooren. Ik geloof, dat de zaak in goede handen is. Heb vertrouwen en geduld, en nu vaarwel!" Zij reikte hem de hand, die hij met vervoe ring aan de lippen bracht. Zij zag hem nog even droevig lachend aan en liep toen haastig naar buiten. besteed eene bestendige verhooging van 's-Rijksbe- lastingen noodzakelijk maken, de voorkeur werd gege ven aan eene stuiverbelasting, die in hoofdzaak op de handel- en neringdrijvenden drukt, in plaats van aan eene belasting op kapitaal of rente, die den minder bezwaarden en meer draagkracht hebbenden hoogeren stand zou treffen. Requestranten, steeds bereid hun evenredig aandeel in 's Rijks inkomsten op te brengen, gevoelen thans zich echter gedrongen, zich tot den Koning te wenden met het eerbiedig doch dingend verzoek, eene wet tot wijziging der gewijzigde zegelwet bij de Staten-Generaal te doen indienen, en te bepalen, dat quitantiën en kort papier beneden honderd gulden van zegelrecht worden vrijgesteld. Z. M. de Koning, Groot-liertog van Luxemburg, heeft aan de firma J. M. Van Kempen Zoon eene hoogst merkwaardige opdracht gedaan. De Groot-hertog zal, als blijk van waardeering voor de sympathie, ondervonden van de bevolking van dat landaanbieden een prachtig gedreven bekervoor stellende vier gewichtige feiten uit de historie van het Groot-hertogdom, o. a lo. de inwijding van de kerk van het dorp Hamm, op het einde der XlVde eeuw 2o. de aanbieding door ridder Van Pallandt, op perkamerheer van Jean l'Aveugle, hertog van Luxem burg van de brieven van fundatie der aloude schiet- vereeniging «La Compagnie des Francs Archers du Luxembourg 3o. de belegering van Luxemburg, tijdens Lodewijk XIV, in 1672, door Vauban; 4o. eene episode uit de geschiedenis van dat land uit de XVIIIe eeuw. De beker zal door den Koning worden gezonden aan de Francs Archers in Luxemburg, om te dienen als eersten prijs bij een dezen zomer door die vereeni ging te houden schietwedstrijd. Het congres van de Internationale vereeniging tot bestrijding der prostitutie, dat, zooals we meldden, dit jaar te 's-Hage zal gehouden worden, zal worden gepresideerd door professor E. De Laveleye. De heer II. Pierson zal als ondervoorzitter optreden. In het regelingscomité te 's-Hage hebben zitting de heeren Star Nutnan, griffier der Eerste Kamer, Hartman, Steinmetz, graafVan Ilogendorp, Van Scherm beek, hoofdcommissaris van politie, Van Hoogstraten (predikant) en F. Domela Nieuwenhuis. Ook het ka merlid mr. Keuchenius heeft zich bereid verklaard het lidmaatschap van de regelingscommissie te aanvaarden. Om het verwijt te ontgaan, dat de vereeniging slechts bij een eenzijdige politieke richting steun zoekt, is aan de regelingscominissie opgedragen, te trachten zich ook een lid van de linkerzijde der Tweede Kamer te «Wat een voortreffelijk, onvergelijkelijk mensch!" zeide zij in gedachten, terwijl zij onder haar parasol over de markt stapte; «wat zou ik voor dien jongen niet doenHoe gelukkig, hoe oneindig gelukkig zal hij haar maken. Nu het zoo staat, is het maar het best, dat de zaak spoedig haar beslag krijge. Karei toch is een slecht, boosaardig menschmaar zoo liefde loos wil ik hem niet behandelen hij zou het misschien mij wel doen dat ik zijn gevoel voor het kind laat aanwakkeren, tot het ongeneeslijk isNeen daarvoor zal hem deze beleedigde, verachte, oude vrouw bewaren, die hij niet kan uitstaan, die zich trots dat alles nog verbeeldt, moederlijke plichten jegens hem te hebben. Hij kan het meisje nooit trouwen. De goede Willem heeft haar lief, en voor hem is zij geschapen. En hij is de oudste. Gij zult er dus afstand van moeten doen, Karei! Zie bijtijds in dat Annette voor een ander is geschapen; houd uw liefdevuur wat in bedwang vóór het te hevig wordt en dank dan uwe oude tante Merling, dat zij, als loon voor uwe onbeleefdheid, u nog voor een ongeluk bewaard heeft." In dit eenigszins onzeker besef van hare goedheid, liep zij sneller voort en had weldra het nederige huis tegenover de oude Mariakerk bereikt, waarin zij de toekomstige vrouw van haren lieveling moest opzoeken. Annette's ouders woonden op de eerste verdiepingen een paar zusters van haar kwamen de oude dame reeds bij de deur tegemoet. Zij liepen haar als om strijd vooruit, om haar naar Annette te brengen, en kondigden het bezoek reeds van verre door hunne heldere stemmen aan. Annette stond in de keuken met een wit schort voor, en de roode weerschijn van het vuur scheen op haar gelaat. Zoodra zij de oude dame zag deed zij haar schort af en ijlde tante Merling tegemoet, om haar in de woonkamer te brengen. «Neen, neen", zeide juffrouw Merling en schudde het hoofd. «Kom in den tuin, kind. Ik heb iets te zeggen, iets zeer bijzonders te zeggen. Kom in het prieel, mijn kind." Zij nam Annette's hand, drukte die ver scheidene malen en trok het verwonderde meisje met zich mede in den tuin. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1