DE BROEDERS. MENGELWERK. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. De Tuinbouwvereeniging te Beverwijk heeft be sloten tot oprichting van een proeftuin voor den tuin bouw. Wij vestigen de aandacht van H.H. zaadhande laars op dezen op te richten proeftuin, daar dit in het algemeen belang van hen, zoowel als van den tuinbouw, beschouwd kan worden. Nog heeft genoemde vereeniging besloten binnenkort een adres aan de Hooge Regeering te richten om bij eventueele oprichting eener Rijkstuinbouwschool (vooral nu de subsidie van de tuinbouwschool «Linaeus" groot f 5000 van staatswege is ingetrokken), in navolging van een Rijkslandbouwschool, het oog te vestigen op Be verwijk, dat, als sinds eeuwen de zetel van een bloeienden tuinbouw, alsmede eener zoozeer geroemde bloembollen teelt, en door groot verschil van gronden als door zeer geschikte ligging, wat de communicatie betreft, zeker de aangewezen plaats mag genoemd worden. (Kennemerland.) De Hooge Raad heeft verworpen de voorziening in cassatie van het O. M. bij het kantongerecht te Goes tegen een vonnis van dat gerecht, gewezen ca. J. F. W. Van den Dungen. De Hooge Raad overwoog o. m., dat artikel B der drankwet niet vordert dat in elk onderdeel der localiteit, in elke zaal of op de stoep, met de localiteit, waarvoor de vergunning is verleend, een geheel uitmakende, exemplaren der wet en de vergunning moeten worden opgehangen. In een volgend nommer geven wij het arrest in zijn geheel. Het lijk van Gambetta is naar het Palais Bourbon overgebracht. Duizenden zijn opgegaan om het lijk te aanschouwen en morgen (Zaterdag) zal de begrafenis plechtigheid plaatshebben. Dat die indrukwekkend wezen zal laat zich begrijpen. De verschillende groepen der linkerzijde van de Ka mer hebben in eene vereenigde bijeenkomst besloten bij die begrafenis en corps tegenwoordig te zijn. Vóór dat de baar uit het paleis zal worden gedragen, zal de republikeinsche meerderheid rondom de katafalk vereenigd zijn en zal er uit haren naam eene rede gehouden worden. De heer Jules Ferry heeft de eer om bij die gele genheid het woord te voeren van de hand gewezen. Die eer, zeide hij, komt aan den heer Brisson, voor zitter der Kamer, toe. De gemeenteraad van Parijs, de algemeene raad van de Seine, het corps diplomatique zullen bij de be grafenis tegenwoordig wezen. Aan toespraken zal het zeker niet ontbreken, maar opmerking verdient wel dat Clemenceau, de radicaal, die Gambetta in de laatste jaren heftig bestreed, ook eene redevoering houden zal. De vader van Gambetta staat erop dat het lijk naar Nice worde overgebracht. Ook alle buitenlandsche bladen wijden artikelen aan den gestorvene, en daaronder verdient wel vermelding wat de officieuse Norddeutsche Allgemeine Zcilung Von Bismarck's orgaan schrijft. Na te hebben ver zekerd dat het van Gambetta's dood, althans in den eersten tijd, geen ernstige gevolgen verwaeht, zegt het blad, dat de naam van Gambetta, het hoofd der nationale verdediging, dictator van het Fransche volk in een tijd, waarin de hoogste goederen der natie op het spel stonden, met onuitwischbare letters in de jaarboeken van den Duitsch-Fransehen oorlog staat aangeteekend. In de oogen van de Duitschers was Gambetta dan ook steeds de verpersoonlijking van de zoogenaamde revanche-idee. Doch de waardeering der verdiensten zonder wangunst of vooroordeel heeft in Duitschland hare wieg gehad. Vandaar dat Duitschland niet aarzelt den krans der hoogachting neder te leggen op de baar van den dooden vijand, tegen wien het in een dapperen en eerlijken strijd heeft gestreden. Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. sis u zoo schrikachtig van natuur?" vroeg Karei aan Annette, zonder op den toornigen blik van tante Merling te letten. »Hebt u zulke zwakke zenuwen 7" »Ik vrees het", antwoordde Annette met een aller liefst knikje. Maar dat doet er niet toe. Ik schrik wel spoedig, maar ik kan me ook moedig toonen." »Daar hebt u gelijk injuffrouw AnnetteEen meisje zonder moed, placht mijn vader te zeggen, is als een man zonder verstand. Maar wat nu?" voegde hij er schertsend bijterwijl hij op een hinderpaal wees, die zich juist op hun weg voordeed. Het was een tamelijk breede, zij het ook niet diepe, beek, die door het woud stroomde; en op de plaats, waar zij stonden, lag slechts een smalle, ruwe boomstam, waar over men heen moest loopen. Eenige schreden verder had men voor de schroomvalligen gezorgd, en eenige hooge, vaste steenen in het water gelegd. Karei wees op den boomstam en liep er oveiheen. «Durft gij het wagen, u aan den rug van deze tamme slang toe te vertrouwen «Maar, mijn God, Karei, waar brengt ge ons toch!" riep juffrouw Merling. We konden reeds lang op den straatweg zijn, we zitten nu midden in het bosch en kunnen niet verder; of denkt ge soms, dat ik daar over deze slang gaan zal «Toch niet, tante, u niet! Daar ginder is een stee nen brug; daar zal u geen ongeluk overkomen. Over deze slang, zooals u ze noemt, zou ik echter gaarne de jonge dame lokken!" En hij ging reeds over den stam, Annette van den overkant lachend toewenkende. «Gij zijt dol, KareiAnnette, volg hem niet 1" «Hebt gij moed, juffrouw Annette?" vroeg Karei opnieuw. U ziet, de balk ligt stil. Of zijt gij soms bang, dat gij duizelig zult worden Immers nog weinige jaren geleden hebben erkende militaire autoriteiten aan deze zijde van de Vogesen de groote begaafdheden van den overledene ten volle erkend. Te onderzoeken, wat de republiek voor Gam betta is geweest en wat hij wellicht voor haar had kunnen zijn, mogen anderen doen. Duitschlands gevoel van deelneming bij de ontvangst van het doodsbericht gold niet den politieleen man maar den patriot. Zulke taal verdient waardeering en zeker onkiesch mag het van de XIX Siècle heeten om in deze dagen nog eens de revanche op den voorgrond te plaatsen. De Spaansche minister van financiën heeft aan zijne collega's zijn rapport omtrent den financiëelen toestand ter tafel gebracht en gezegd dat de periode der tekorten gesloten is, maar dat het plicht is de uitgaven tot het strikt noodzakelijke te beperken. De Portugeesche kamers zijn 2 Januari door den koning geopend. In de troonrede wordt gezegd dat er onderhandelingen gevoerd worden tusschen de Engelsche en Portugeesche regeeringen ter regeling der grenzen van de Portugeeschebezittingen aan de oevers der Congo-rivier. Verder wordt verklaard dat de regeering een ont werp in gereedheid brengt tot herziening der grond wet, alsook der kieswet, met het oog op eene ver tegenwoordiging der minderheden. Daarna wordt te kennen gegeven, dat de flnanciëele toestand des lands niet zoo gunstig is als men wenschen mocht; maar met dit al is de toestand in den laatsten tijd aan merkelijk verbeterd, zoodat de hoop gekoesterd wordt, dat hij spoedig voldoende zal zijn. Berichten uit Rusland melden, dat de Czaar in Petersburg zich minder zal terugtrekken en nu reeds begonnen is met de wacht, die hem steeds omgeeft, weg te laten. De vereeniging, die ten doel had de nihilisten in het geheim te bestrijden, is ontbonden. Als bewijs van attentie voor een en ander voorzeker zijn weer nihilistische geschriften verspreid en ontving de Czaar een proclamatie, waarin gezegd wordt, dat de hervormingsbeweging spoedig zal worden hervat. De Grieksche kamer heeft, om Gambetta's nage dachtenis te huldigen, Maandag hare zitting geschorst en zal een krans op het graf laten leggen. Van de grenzen van Albanië en Montenegro komen weder berichten van schermutselingen. Bij herhaling vallen benden van Montenegrijnsche stroopers in het Turksche grondgebied, die natuurlijk door de bezet tingen zooveel mogelijk worden teruggeslagen. Indien het waar is wat men ten dezen opzichte mededeelt omtrent den invloed, door Oostenrijk op deze aange legenheden uitgeoefend, dan staan ons weder spoedig nieuwe verwikkelingen in de eindelooze Oostersche quaestie te wachten. In de omgeving van den vorst van Rumenië wordt het jegens Oostenrijk vijandige element sterker. En in Albanië klagen de Christenen meer dan ooit over Turksche onderdrukkingwelke klachten mede door Oostenrijk heeten uitgelokt te zijn. De ministerraad in Egypte heeft besloten aan de mogendheden voortestellen den termijn voor de in ternationale rechtbanken met slechts éen jaar te ver lengen. Dank zij de pressie van Engeland is het tarief voor het Suez-kanaal verlaagd. Het plan tot samenstelling der gendarmerie is thans in zijn geheel bewerkt en zal in den ministerraad worden goedgekeurd. De Khedive is voornemens ver scheidene officieren van de Engelsche marine te déco reeren. Dat mag wel 1 Te Sluis hield op den 2n nieuwjaarsavond voor het huis eener herbergierster, tevens sigarenverkoopster, een rijtuig stil, waarin een welgekleede dame en een heer gezeten waren. De dame stapte uit, ging de her berg binnen en verzocht de herbergierster den voerman een glas bier aan te reiken. Daarna vroeg en kocht zij de in de herberg aanwezige elf kistjes sigaren, en op hare vraag of madame er nog meer had te ver- koopen, kreeg zij een toestemmend antwoord. De madame zou ze nu van hare bovenkamer gaan halen, doch nauwelijks was zij weg, of de koopster nam hare «Duizelig niet maar ik vrees en het meisje zag verlegen naar juffrouw Merling en dan naar de beek. «Dus gij zijt bang!" riep Karei op spottenden toon. «Dat spijt mij, ik dacht, dat u moed bezat." Bij deze woorden nam Annette haar kleed een wei nig op, zoodat de kleine voeten zichtbaar werden, en zette éen voet op den boomstam. Zij wierp een blik op Karei en bloosde. Toen ging zijwel wat voor zichtig maar toch met vastberadenheid, verder. «Maar mijn hemel, Annette!" riep juffrouw Merling buiten zich zelve, «wilt ge bepaald in het water vallen? Wilt ge u ter wille van dat afschuwelijke mensch een ongeluk berokkenen! Keer terug, Annette, kom toch terug «Ik bid u, tante", zeide Karei, «zwijg tochU ziet, het is te Iaat; wilt ge haar van haar stuk brengen «Annette, Annette!" riep de oude dame nu. «Gij zult bepaald struikelen en erin vallen. Keer toch terug." Hare gillende, schelle stem bracht het meisje in ver warring. Annette bleef staan, daar haar tred plot seling onzeker werd. «Kijk, daar struikelt ge reeds!" riep de oude dame verschrikt uit, en hief hare armen in de hoogte. Deze bewegingdie Annette van ter zijde zag, bracht haar geheel in verwarringzij wan kelde, zocht door een vluggen tred den vasten grond te bereiken, en, terwijl ze daardoor het evenwicht ver loor, viel zij, wit als een lijk, in het water. Op hetzelfde oogenblik sprong Karei van den oever in de beek en greep naar haar kleeren, naar hare armen. Het water was niet diep, een oogenblik sloeg er wel een golf over Annette, maar de jonge man trok haar snel in de hoogte, en drukte haar tegen de borst. Zij sloeg de oogen op, maar sloot ze weer dadelijk. Hij droeg haar als een kind in de armen, trok ze met veel moeite aan den oever, maar, toen hij zag dat haar wilskracht was teruggekeerd en zij zich zoo goed mogelijk hield, terwijl haar blik op hem rustte, liet hij haar een oogenblik los om tegen den oever op te klimmen. «Annette Annette 1" zeide hij, toen hij boven stond en boog zich over haar. «Kunt ge mij vergeven 7" «Wat moet ik u vergeven?" zeide zij met eene nog zwakke stem en lachte hem toe. gekochte sigaren op, bracht die in het rijtuig, waarin haar gezelschap zat, sprong ook zelve daarin en bei den reden ijlings weg zonder betaald te hebben. De sigarenverkoopster begreep bij hare terugkomst in de herberg dat zij bedrogen was. Zij stelde onmiddellijk de politie van de zaak in kennis. Deze liet dadelijk een karretje inspannen en had het genoegen het rijtuig met de beide reizigers kort aan de Belgische grens intehalen, die nu in gezelschap van de politie naar Sluis konden terugkeeren. Bij nader onderzoek is de heer vrijgelaten, en de dame aangehouden en den volgenden morgen gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Volgens verklaring van den bedoelden heer (die kleermaker is van beroep) was de herber gierster hem eenige gelden schuldig als borg voor haren schoonzoon wegens maakloon en leverantie van kleèren doch, het geld daarvan niet kunnende krijgen, werd bovenstaand middeltje beproefd om zoodoende binnen te komen. (N. R. Ct.) In 1882 zijn te Middelburg 574 en te Amster dam 8122 processen-verbaal tegen drankwet-overtreders opgemaakt. Blijkens gehouden aanteekeningen is er in 1882 op 214 dagen regen gevallen. December was droger dan het gemiddeldeer viel 50 streep regen, terwijl het midden-cijfer 58 streep is. In 1882 viel 868 streep regen- en sneeuwwater, te Frederiksoord, d. i. 83 streep meer dan het middencijfer van 18731881toch waren 1877 en 1879 nog natter, nl. 915 en 903 streep. Naar de Amst. verneemt, heeft een der groot ste bankiersfirma's te Amsterdam den ontvanger der zegelrechten reeds doen sommeeren tot levering van plakzegels, en hebben eenige andere bankiers aldaar thans bij deurwaarders-exploot opnieuw tegen den plakzegelnood geprotesteerd en den Minister aanspra kelijk gesteld voor alle door hen te lijden nadeelen. Bij den op vele plaatsen lieerschenden waters nood is er te Leiden watergebrek. Buiten de stad is namelijk een buis van de waterleiding gesprongen. Nadat het Dinsdag den geheelen avond en begin van den nacht vreeselijk gestormd had, brak te Til burg 's nachts ruim 3 uur een zwaar onweder los. Felle bliksemschichten evenals vuurbollen doorkliefden de lucht, onmiddellijk gevolgd door zware dondersla gen, gepaard met hagelbuien, zoodat men meende bij het geloei van den storm, dat er zwaar beladen wa gens door de straten reden. Dit ongewoon natuurver schijnsel in het tegenwoordige seizoen bracht alom angst en schrik te weeg. Tegen 4 uren nam het onweder af. Tusschen Wijlré en Valkenburg is aan beide zijden van den spoorweg een scheur in den grond ont staan, die een vertraging in den loop der treinen veroorzaakt. Men is druk bezig de scheur aan te vul len, doch zal bij onverhoopte uitbreiding den dienst moeten staken. Het is thans overtuigend gebleken dat de ver oordeelde socialist dr. Ganz van Duitsche nationaliteit en te Mainz geboren is. De treurige watersnood-berichten houden, ook uit ons land, nog steeds aan. In vele dorpen ziet het er treurig uit. Uit Oijen vooral komen ook verontrus tend tijdingen en vreest men zeer voor doorbraak. Te Nijmegen en Deventer is het mede treurig gesteld. Gelukkig wordt eenige val van Maas en Rijn gemeld. De buitengewone rivier-correspondentie is overal in gesteld en de daarvoor bestaande telegraafkantoren langs alle rivieren in het Rijk zijn daartoe weder opengesteld. Bij Roosendaal heeft de spoorweg zeer veel last van het anders in die streek bijna onbekende vloeiwater. De treinen uit België, Zeeland en Hol land komen zeer langzaam binnen, omdat de baan veel geleden heeft en op vele plaatsen groote verzak kingen worden opgemerkt. Een 30tal arbeiders zijn Hij nam haar van den grond op, om ze niet langer in de nabijheid der beek te laten, en droeg haar naar een met mos begroeiden steen. Hij voelde haar weer in zijne armen en zonder dat de schrik zooals te voren het gevoelen van geluk in hem verstikte. Hare lichte, weer een weinig wankelende gestalte leunde aan zijn borsthij begreep in dit oogenblik, dat men voor zulk een zoeten last het onmogelijke wagen zou. Eindelijk moest hij haar loslaten, zij zat op den steen en zag hem dankbaar aan, terwijl de blos op hare bleeke wangen langzaam weerkeerde. Juffrouw Merling stond van verbazing als aan d#n grond genageld. Haar parasol was haar uit de han den gevallen en zij kon geen woord spreken. Eindelijk kwam zij nader bij. «Wat ziet ge bleek, kindGij hebt u toch geen zeer gedaan Ik heb het immers wel gezegd, dat je er in zoudt vallen «Omdat u zoo onverstandig waart als een klein kind" anttwoordde Karei op eenigszins ,verstoorden toon. Ik bid u, zwijg. Het is thans de tijd niet om zich te verontschuldigen, maar wel om de jonge dame droge kleeren te bezorgen. «Wilt ge mij onbeleefdheden zeggen, Karei ant woordde de oude dame en zag hem daarbij lang niet vriendelijk aan. «Ik ben dus de schuld van het voor gevallene. Ik heb zeker het kind tot deze dwaasheid overgehaald Ben ik de schuld, dat wij hier op deze plaats zijn gekomen Ik moet zeggen gij overtreft u zelf van daag, Karei 1" «Laten we nu niet meer twisten", riep Karei uit en reikte Annette de hand, teneinde haar te doen opstaan«kom, zeide hij, we moeten naar de boer derij terug 1 het is het dichtst nabijzijnde huis daar kunt gij andere kleeren aantrekken. Zijt gij nog zwak Wil ik u dragen Ik heb kracht genoeg om u door twee zulke bosschen te dragen." «KareiKarei 1" riep de oude vertoornd uit, «zijt gij dan geheel uw verstand kwijt Weet ge dan niet hoe onwelvoegelijk dat is? Een jong meisje dragen, welk een inval 1" «Kunt gij loopen, juffrouw Annette?" zeide Karei met eenigszins bevende stem en wendde zich van de oude dame af. Het meisje knikte hem toe. «Neem onophoudelijk werkzaam, om zoo mogelijk gevaren voor treinen te voorkomen. Het water staat in Roo sendaal op de straat en bij velen in de huizen. De Duitsche bladen van Woensdag meldden dat tengevolge van een dijkbreuk tusschen Asthim en Ginsheim vele plaatsen in gevaar en vele huizen ingestort zijn. Hooger op was tusschen Mannheim en Ludwigshaven de spoorwegdienst gestaakt. Later werd gemeld, dat de rivier te Mainz tot staan kwam en dat te Mannheim de Rijn 25, de Neckar 36 cM. was gevallen. Te Keulen was het water Woensdagmiddag langzaam vallende. Het naburige Weisserfeld is ge heel overstroomd en in Rodenkirchen zijn 81 huizen ondergeloopen. Te Coblenz, waar de Rijn Dinsdag viel, terwijl hij te Mainz en te Keulen steeg, werd Woensdag weder eenige was waargenomen. Uit Worms wordt gemeld, dat er ten gevolge der overstroomingen zijn ingestortte Bodenheim 70 hui zen, te Rozheim, Morsch en Oppau ieder ongeveer 80 (in de laatste plaats volgens nadere berichten nog meer), te Edigheim 60, Studernhem 20 en Franken- thal 5. Volgens het Frankforter «Journal" zijn er te Lud wigshaven ruim 50 ingestort. In dien omtrek zijn 15 en te Oggersheim 5 menschen omgekomen. Uit Mannheim wordt van Dinsdag gemeld, dat de volgende Rijndijken zijn doorgebrokenaan den rechter Badenschen oever bij NeuburgweierLeopoldshaven, Rheinsheim, Rusheim en Rohrhof; aan den linker Beierschen oever te Berghausen (boven Spiers) en te Oppau (beneden Ludwigshaven). Tengevolge van laatst genoemde doorbraak is te Oppau, Friesenheim, Hems- hof, Oggersheim en Frankenthal alles nog dieper onder water geraakt. Te Friesenheim zijn in de katholieke kerk 400 vluchtelingen onder dak gebracht. Ook vee is daar gebor gen. De dampkring is er dientengevolge van dien aard, dat het er niet uit te houden is. Er is een ter redding aangekomen boot met 30 personen verongelukt. Slechts zes er van zijn gered. De ellende is niet te overzien. 136 huizen zijn ingestort. Onder de puinhoopen zijn honderden huisdieren bedolven. Huisraad, beddegoed, kleederen en al drijven allerwege rond. En zooals deze treurige berichten zijn er bij massa. Gelukkig Zeeland 1 mogen we wel zeggen. Delany, schuldig bevonden aan een samenzwe ring ter vermoording van den rechter Lawson te Dublin, is tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Een Engelsche dame is overleden tengevolge van het gebruik van het uiterst schadelijke slaapmid del chloral. Het bericht van den «Gaulois" in ons vorig no. overgenomen als zou Gambetta niet zich zelf bij ongeluk in de hand geschoten hebben, maar zou eene vrouw, Madame Lèonie Léon, bij wel ke hij een zoon had om wien een twist was ontstaan, het pistool op hem gelost hebben, wordt tegen gesproken. Een merkwaardig spoorwegongeluk had Maan dag-avond nabij Barmouth aan de kust van Wales plaats. Eene aardstorting plofte op een trein neder, en wierp de locomotief en den kolenwagen in den af grond, langs welken de spoorweg hier loopt. Machinist en stoker verloren daarbij het leven. Het overige van den trein zou ongetwijfeld mede in de diepte zijn getuimeld, zoo niet eene tweede aardstorting het ge deeltelijk bedolven had. De voorste personenwagen, gelukkig ledig, bleef over den afgrond hangen. Uit de achterste rijtuigen, die omgeworpen lagen, werden de weinige passagiers met veel moeite doch ongedeerd bevrijd. Aan een Berlijnsch componist werd op Oude jaarsavond door een nieuwsgierige dame gevraagd: «Schrijft ge niet spoedig iets nieuws?" «O ja," was het antwoord. «En mag ik vragen wat?" iWel zeker." «En wat dan?" «1883." dan mijn arm. Vindt het u niet reeds te koud in deze natte kleeren 7" Zij schudde levendig het hoofd. Na eenig aarzelen nam zij zijn arm, en vermeed daarbij zoo veel mogelijk den blik van tante Merling. «Loop maar flink door", zeide hij, haar teeder aan ziende. De oude dame liep met moeite achteraan en beet zich van kwaadheid op de lippen. Karei deed alsof hij niet wist, dat zij er was; hij drukte An nette's arm in den zijnen, fluisterde haar vriendelijke woordjes toe en vroeg haar menigmaal of zij het hem toch vergeven zou. «Of ik het u vergeef?" zeide zij zacht, en zag dankbaar tot hem op. «Gij hebt mij gered! Gij hebt mij Zij zweeg plotseling, doch na eenige oogenblikken, terwijl zij langzamer voortging, verklaarde zij, dat hare ouders hem ook zoo gaarne zouden willen bedanken. Het zou zeer vrien delijk van hem zijn, als hij ze eens wou komen op zoeken, om den redder van hunne dochter te leeren kennen. Zij brak een tak van het kreupelhout aan den weg en vroeg daarbij haastig wanneer of hij dacht te komen Deze woorden klonken Karei als muziek in de ooren. Hij greep hare hand, drukte die en betuigde, dat hij geen anderen wensch koesterde dan haar terug te zien. Zij bloosde zeer en keerde haar gelaat naar de andere zijde. Intusschen had de oude hen weer in gehaald, de dorre takken kraakten onder hare haas tige schreden. Het woud werd lichter, en tusschen de boomen door zag men de boerderij van den pachter lig gen. De kinderen, die in de avondzon voor de deur speelden, sprongen Annette met vriendelijke uitroepen tegemoet. Op hun geschrei, toen ze de natte klee ren zagen en hoorden, wat er voorgevallen was, kwam de moeder naar buiten en liep naar het meisje toe. Annette scheen het, niettegenstaande het harde loopen, toch koud te hebben, hare lippen werden bleeker. De verschrikte boerin ging spoedig met haar naar binnen, gevolgd door de oude dame en de kinderen en Karei bleef voor de deur staan, alleen met zijne gedachten en gewaarwordingen, (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2