1883. N°. 3. Zaterdag 6 Januari. 70ste jaargang. Hoofdelijke Omslag. D HILDERNISSE. Voor de gemeenteraadsverkiezing op Dinsdag aanstaande bevelen wij als can- didaat aan den heer De gronden, waarop die aanbeveling rust, zullen wij in ons volgend nommer nader ontvouwen. 18S2. IVïededeelingen op verschillend gebied. GOES, 5 JANUARI 1863. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. -<ss>C2?csa<3bcs*-- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. ii. Ons kort overzicht, ter herinnering aan hetgeen in het afgeloopen jaar is voorgevallen, voortzettende, verdient voorzeker wel vermelding, hoe ook de liberalen in Duitschland weinig stof tot tevredenheid hebben over dien jaarkring. Bij de verkiezing voor den Rijks dag leden zij een groote neerlaag, des te onaangenamer, wijl zij op een overwinning hadden gerekend. Geheel in den geest van vorst Von Bismarck was natuurlijk die uitslag, die daardoor tevens te meer aanleiding vond om zich los te maken van de clericale partij, welke hij door vriendelijke wenken en enkele con- cessiën steeds daarheen wist te leiden, waar hij haar hulp noodig had. Na de overwinning der anti liberale partijen zullen natuurlijk zijne belastingplannen weer opnieuw te berde komen. Duitschland's groote man toonde zich blijkbaar on verschillig voor hetgeen Engeland in Egypte deed. Het was of de Oostersche quaestie voor hem niet bestond, of wellicht gevoelde hij zijn land niet krachtig genoeg om zich zoo noodig anders te doen gelden dan door diplomatieke nota's. Dit is zeker, dat van die zijde geen enkel protest zich deed hooren. Bismarck vreesde, naar het schijnt, een ander ge vaar, en liever dan eene avontuurlijke politiek in het Oosten trachtte hij zijn land te versterken tegenover een eventueelen vijand naderbij. Duitschland en Oostenrijk sloten een verbond laatst genoemd land met het oog op Rusland's houding, die meer en meer vijandig werd. Er blijft toch altijd van de zijde van het groote rijk in het Noorden een ernstig gevaar dreigen, wijl het niet onmogelijk is dat het zichom afleiding te zoeken voor den treurigen binnenlandschen toestand, wikkelen zal in een oorlog met het rijk der Habsburgers. Van nihilistische bewegingen in het Czarenrijk hoorde men in het vorig jaar niet veelmaar een treurig licht op den inwendigen toestand werpen de Jodenvervolgingendie aldaar plaatshadden. De af schuwelijkste tooneelen waren daarvan het gevolg en autoriteiten toonden al even weinig begrip van men- schelijkheid en beschaving te hebben als het mindere volk. Zij waren langzaam in het onderdrukken der afschuwelijke moordbeörijven. Krachtiger trad de Oostenrijksch-Hongaarsche regee ring op, toen zich in Hongarije ook een dergelijke beweging vertoonde. Keizer Frans zelf gaf uitdrukke lijk bevel met kracht en uit alle macht bij het ontstaan van anti-semitische beroeringen ze in haar geboorte te fnuiken. Gunstig staken bij al die ellende, welke den kin deren Israels werd berokkend, de liefdadigheid en hulpvaardigheid af, waarvan gansch Europa, op initia tief vooral van de Engelsche geestelijkheidgetuige nis gaf. Oostenrijk's verhouding met Italië bleef dezelfde. Terwijl de regeeringen van beide landen al het moge lijke doen om onderling den meest vriendschappelijken omgang te bevorderen, deden zich de bekende invloe den van het Italia irridenta gevoelen, vooral toen bij •en bezoek van de keizerlijke familie aan Triest een heethoofd zich niet ontzag om door een bom schrik en verwarring te verspreiden. Al bracht Italië's vorstenpaar een bezoek aan keizer Frans Jozef, een tegenbezoek bleef nog achterwege om redenenwaaraan zeker het Vaticaan niet vreemd zal zijn. Z. H, Paus Leo toonde zich tegenover alle regee ringen, behalve de Italiaanscheconciliant. Voor zichtige politiek voorzeker, maar toch stellig niet voor zichtig genoeg aangelegd om niet door anderen door zien te worden! Terwijl toch juist langzamerhand door eene gematigde houding het Vaticaan alle mo gendheden van het Italiaansche hof tracht te ontvreem den, wil het voorzeker later van dien geïsoleerden toe stand partij trekken, of de Italiaansche regeering daar door dwingen den Paus weer meer macht en meer rechten te verleenen. De strijd zal zeker nog wel jaren lang voortduren, te langer naarmate ook Duitschland weer meer en meer zich onthoudt van concession aan de clericale par tijen. De breuk tusschen het kerkelijk gezag en de burgerlijke maatschappij zal niet meer hersteld worden, liet eerste zal aan de laatste meer en meer onderwor pen blijven, al mogen ook enkele feiten zoo nu en dan doen denken aan teruggang op dat gebied. De toestand in Turkije bleef die van een zieke, welke door het groot aantal doctoren, dat steeds bij zijn bed staat om hem te behandelen, niet geneest, maar integen deel erger wordt. De mogendheden-Engeland evenmin als de andere al is het waarlijk niet spoedig vervaard durven elk voor zich niet eigendunkelijk optreden. Die toestand is, dunkt ons, wenschlijker dan het overlijden van den patient, bij wiens boedelvereffening zoo ontzaglijk vele moeielijkheden zouden rijzen, dat waarlijk de vrede wel voor geruimen tijd verstoord zou zijn. Spanjes en Portugals vorstenparen brachten elkaar een bezoek, wat als een gunstig teekea wordt be schouwd van de door velen zoo gewenschte Iberische Unie. Men ziet het: weinig belangrijks viel er in 1882 in het buitenland voor. Zullen wijwat ous land betreft, nog eens herin neren aan hetgeen op politiek gebied voorviel, en de dagen van crisis en ministeriëele veranderingen nog eens aanhalen Ons dunkt: dat alles ligt daartoe nog te verscli in het geheugen. Het verwerpen van het handelstractaat met Frank rijk, tot tweemaal toe; de aikeuring inzake de circu laire over de conversie-quaestie in Nederlandsch Indië, waardoor de minister van Goltstein getroffen werd de quaestie-Van der Ileyden het heengaan van den minister Six het optreden van de ministers Pynacker Hordijk en De Brauw, het zijn altemaal gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar, die in haren omvang en hare gevolgen geen breede uiteenzetting behoeven. De toestand in Atjeh willen wij hopen is ten slotte op den beteren weg door het optreden van een energiek, bekwaam en tevens practisch man als de heer Tobias. De Billiton quaestie ging als een dreigend spook boven de hoofden der ministers en van den nieuwen gouverneur-generaal 's Jacob van het oude in het nieuwe jaar over. De flnanciëele toestand van ons land is gelijk aan dien van bijna alle landen. Steeds nemen de tekorten toe en nieuwe middelen ter voorziening daarin worden ons voorgespiegeld. In ons gewest, in Beveland en in onze gemeente kenmerkte het jaar 1882 zich evenzeer door weinig belangrijks. Goes had alleen zijne Zeeuwsche tentoon stelling voor nijverheiddie met succes werd bekroond. Steeds hachelijker wordt de toestand voor de landbouwers. Het afgeloopen jaar zal ook weer de meening hebben doen ingang vinden, dat land bouw, in de richting welke thans gevolgd wordt, geen bestaan meer oplevert, en dat men nieuwe wegen moet zoeken. Zullen veeteelt en tuinbouw de middelen zijn, die de gewenschte verbetering aanbrengen? Zoo ja, dan hopen wij dat 1883 niet moge voorbijgaan, zonder dat er in die richting krachtige stappen gedaan zijn, want de tegenwoordige toestand is onhoudbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het 2e Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1882, opgemaakt door hun college den 16 December 1882, vastgesteld door den gemeenteraad in zijne ver- fadering van den 21 December 1882 en goedgekeurd oor heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 29 December 1882, no. 131, op heden aan den Ontvanger ter invordering uRgereikt is, zoodat ieder aang'slagene verplicht is zijn aanslag ten gesteldcn tijde voldoen, zullende het kohier gedurende vijf maanden in afschrift op de secretarie ter lezing liggen, terwijl ieder aangeslagene bi.inen drie maanden rade ontvangst van zijn aans cguiljet bij den raad bezwaren kan in brengen. Uues, den B Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Donderdagavond had in »de Prins van Oranje" te Goes opnieuw eene vergadering plaats van belang stellenden in de verkiezing voor een raadslid op Dins dag a. s. Vijf en veertig personen waren opgekomen. Er werd mededeeling gedaan van het onherroepelijk besluit van den heer J. II. Har.nink, die bedankte voor de hem aangeboden candidatuur. Op de voorloopige candidatenlijst werden geplaatst de heeren D. Hildernisse en dr. A. W. Van Ren- terghem. Wel werd dr. A. Isebree Moens nog genoemd, doch deze verklaarde ten stelligste eene eventueele candi datuur niet te zuilen aanvaarden. Discussiën hadden over de candidate» niet plaats. Bij eerste stemming waren er meer stemmen uit gebracht dan er personen op de presentielijst hadden geteekend. Men ging dientengevolge over tot eene nieuwe stemming. Bij herhaalde stemming werden telkens drie blanco biljetten ingeleverd en op elk der twee genoemde heeren 21 stemmen uitgebracht. Met 30 tegen 44 stemmen werd daarop besloten vanwege de verr adering van dien uitslag kennis te geven aan de kiezers, het aan hen overlatende om Dinsdag a. s. tusschen beide heeren eene keuze te doen. Bij eventueele herstemming tusschen een der twee liberale candidaten en den candidaat der tegenpartij zal men zich vereenigen op den vrijzinnigen candidaat, die in herstemming moet komen. De derde volksvoordracht vanwege de werklie den-vereeniging «Eigen Hulp" is thans definitief op Zondag 7 Jan. bepaalddoch zal niet in »de Prins van Oranje" maar in het lokaal boven de-Beurs wor den gehouden Als spreker zal optreden de heer D. Stigterdie tot onderwerp koos «Iets over staat huishoudkundige geschiedenis en staathuishoudkundige dwaalbegrippen." Hansweert. Gedurende 4882 zijn aan het rijks- telegaat'kantoor alhiex behandeld 6594 telegrammen en wel: ontvangen 2377, verzonden 4243 en overge nomen 4. Hoofdplaat. Kan het jaar '82 moeielijk herdacht worden als een jaar, waarin onze gemeentezaken in onderlinge welwillendheid behandeld zijn geworden, ook 4883 heeft op dat punt weer een ongelukkig begin gehad. Wat reeds meermalen geschiedde, viel ook Dinsdag jl. voor. Eene raadsvergadering kon niet plaatshebben door afwezigheid van raadsleden. Zaterdag jl. had men een raadszitting, die vele uren duurde en zich door m-nig onheusch woord kenmerkte, zoodat de burgemeester meer dan eens zich verplicht zag de sprekers tot de orde te roepen. Er waren meer toehoorders dan het raadhuis kon bevatten en toch was het zetten van een tolhuis bij de barrière, die jl. Zondag is geplaatst, langs den berochten steenweg een der voornaamste punten, welke behandeld zouden worden. Die weg kan in geen maan den nog goedgekeurd worden en in October was hij al voltooid. Zijne lijdensweeën zijn dus nog niet ge ëindigd. Vooreerst zal er nog wel geen tolhuisje verrijzen. Aan de »M. Ct." schrijft men uit Vlissingen Bij den heerschenden «plakzegelnood" is er een middel, dat bijna geheel over 't hoofd wordt gezien en velen uit de moeilijkheid zal kunnen helpen. »Men heeft slechts de gewone quitantiën, wissels, nota's en soortgelijke stukken, die men voor de zegel wet denkt te gebruiken, bij den ontvanger van het buitengewoon zegel in uwe woonplaats van den natten zegelstempel a 5 cent te laten voorzien. Hiertoe bestaat eiken dag, voor elke hoeveelheid, gelegenheid. Op deze wijze is men voor alles klaar, veel gemakkelijker dan met over een plakzegel te moeten teekenen. »Ook hier was nog geen enkel plakzegel te bekomen, doch door de toepassing van het vorengenoemde is men althans met eenige u oeite gereed om de wet haren eisch te geven, zelfs vóór nog die ongelukkige plakzegels in genoegzaam getal zullen aangevoerd zijn." Mr. J. G. Sprengeroud-burgemeester van Oostkapelleheeft ontslag gevraagd als lid van den gemeenteraad. Z. M. heeft machtiging verleend aan E. H. Wortman, secretaris van Zaamslag, om die van sub ontvanger der accijnzen aldaar waar te nemen. Bij koninklijk besluit is op hun verzoek eervol ontslag verleend aanP. Tak Brouwer, als plaatsverv. dijkgraaf van den Bijleveld-polder; F. Van den Bout Czn., als dijkgraaf van den Zonnemaire-polder. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Sas van Gent N. Kerckhaertvan Grijpskerke en Meliskerke F. D. Sprenger en tot dijkgraaf van den Remoorterepolder P Du Moleijn. Tot lid van de Eerste Kamer (in plaats van wijlen jlir. mr. C. J. A. den Tex) is door de Provin ciale Staten van Noord-IIolland gekozen de heer mr. D. Visser Van Hazerswoude, met 34 stemmen, bij herstemming met den heer A. C. Wertheim, die 28 stemmen verkreeg. De Minister van Waterstaat heeft beslistdat de quitantiën, afgegeven voor aangeboden telegrammen die meer dan f 40 kosten, aan het zegelrecht on derworpen zijn ten laste van de afzendersterwijl de Minister van Financiën heeft verklaarddat het schrijven alleen van den ?iaam op de plakzegels is voorgeschreven, en dat mitsdien voor de vermelding van de dagteekening een stempel kan worden gebe zigd, terwijl alle gebruikelijke verkortingen van dag, maand en jaar geoorloofd zijn. Onder de aandacht van gegadigden wordt ge brachtdat art. 44 der «Algemeene bepalingen be treffende de aanbesteding en de levering van benoo- digdheden ten behoeve van 's rijks overzeesche bezit tingen" in verband met de nieuwe bepalingen omtrent de rechten van zegel en van registratie gewijzigd is. Nadere aanwijzingen zijn te verkrijgen bij het de partement van koloniën (bareau F). (St.Ct.) Naar de N. R. Ct. verneemt, zu'len HH. M.M. de Koning en de Koningin in Mei a. s. opnieuw een bezoek aan Engeland brengen. Naar het W. v. h. R." verneemt, beeft ook de Ilooge Raad, op het voorbeeld van de Regeering en de Vertegenwoordiging, besloten bij den aanvang van dit jaar de nieuwe spelling aan te nemen. Het «Weekblad" zelf echter houdt nog aan de oude spel ling vast. 's-IIeeu Abtskerke c. a. Tot predikant alhier is Woensdag beroepen de heer J. Hoekstra, candidaat te Groningen. Bedankt voor het beroep naar Kattendijke door den heer H. J. Hulscher, cand. te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. P. J. Moeton, pred. te Jutrijp c. a. (N. R. Ct.) Bedankt voor het beroep naar de chr. gem. te Enschedé door ds. A. Lois, te Pernis. Woensdagavond hield in de Groote Kerk te 's-Hage ds. J II. Gunning Jr., benoemd tot hoog leeraar in de theologische faculteit aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, voor een onafzienbare schare zijne afscheidsrede met Mattheus 6: 10a. Baarland. Dinsdag werd door den heer Corn. Traas Jansz., alhier, aanbesteed: het bouwen van een woonhuis met de daarbij benoodigde materialen. Daarvoor werd ingeschreven door de heerenP. Van Strien, te Ellewoutsdijk, voor f4475; J. Rijnberg, ook aldaar, voor f 1400J. Lammerzoo, te Kwadendamme, voor f1288; J. A. J. Hoogvliet, alhier, voor f1147; L. Petrus, te Hoedekenskerke, voor f1100, en Ant. De Mol, alhier, voor f1040. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Schore. Ten behoeve der gemeente is: het bouwen van eene school met overdekte speel- plaats enz., onder nadere goedkeuring, gegund aan den hear B. Den Exster Van den Brink, te Krabbendijke. voor f11630. Verder werd daarvoor ingeschreven door de heeren W. II. Segloes, te Zevenbergen, voor f46300; L. Van Verre, te Kruiningen, voor f 4 4900; J. Lindinbergh, voor f-14200; Jacs. Van Dis, te Fijnaart, voorf 44114 D. Van Maris, te Kapelle, voor 43775; F. W. Sterk, te Schore, voor f 13730; J. Bruggeman, te Hamweert, voor f43700; Jan Hooze, te Ileinkenszand. voor f43690; P. Dronkers, te Kapelle, voor f13525; A. D. Lucas, voor f43397; J. M. Lammeree en L. Molhoek, voor f13244; C. Koch, voor f42684, en A. Goedemondt, voor f12680. Van enkele heeren is ons de woonplaats niet opgegeven j

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1