1883. N°. 1. Dinsdag 2 Januari. DE BROEDERS. 9> MENtiliLWERK. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES1 JANUARI 1883. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Overzicht van den stand der koersen. <-^="v3e GOESCHE De uitgive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Hen, die steeds toonden belang te stellen in de zaken onzer gemeente, herinneren wij aan de vergade ring, welke Dinsdagavond te acht uren in De Prins van Oranje" gehouden wordt met het doel om een can- didaat te stellen voor de vacature in onzen Raad. Alle belangstellenden worden daartoe opgeroepen. Zij, die bij vorige gelegenheden niet aanwezig wa ren mogen dus hierop evenzeer bedacht zijn. Een goede keuze voor een raadslid waarbij toch alle ingezetenen belang hebben, kan alleen geschieden, wanneer men begint met door wrijving van gedachten het zooveel mogelijk eens te worden over een eandi- daat, dien men gaarne gekozen zou zien. In den wedstrijd, uitgeschreven door het blad »De Echo" te Amsterdam, bekwam in de rubriek nuttige handwerken, uitgeschreven voor meisjes van 45 tot 20 jaar, prijsvraag «een damesnachtjapon", de 4 e prijs, een Singer-naaimacliine, het 45jarige weesmeisje J. Op 't Hof te Goes. Eervolle vermelding verkreeg o. a. J. Van Aken, mede in het weeshuis alhier. Deze gunstige uitslag zal voorzeker ook wel als een hulde gelden voor de naai-juffrouw mej. J. C. Ten Cate, aan wier onderricht de weesmeisjes zeker veel te danken hebben. Oudelande. De heer P. Hammes, geneeskundige te Andijk, heeft zijne benoeming tot genees-, heel- en verloskundige van Hoedekenskerke. Baarland en Oude lande niet aangenomen. Tot tijdelijk gemeente-geneesheer van Baarland en Oudelande is benoemd de heer L. Bogaert, te Ovezand. Rilland-Bath. De collecte voor de nieuwjaars- *'"g. heeft f 500 opgebracht. Biervliet. Het leeningsplan van f 60,000 is Vrij dag door den gemeenteraad vastgesteldnadat door Ged. Staten goedkeuring was verleend om de aflos sing in 37 jaren te doen plaatshebben. Ook is de goedkeuring voor de onderhandsche aan besteding van de 4e gemeenteschool, blijkens ingeko men missive van genoemd college, verleend. Te Zierikzee ligt ter teekening een adres van ingezetenen aan de Tweede Kamerom niet alleen voor fabriekarbeiders van 4216jarigen leeftijd re- geerings-zorg te bekomen maar ook voor kinderen van denzelfden leeftijd, die veldarbeid verrichten. De comm. 3e kl. bij de posterijen J. C. De Vulder van Noorden zal zijne functiën uitoefenen ten postkantore te 's-IIage, de surnumerair J. A. Janssen ten postk. te Scheveningen. De officier van administratie der 2de klasse F. W. Sprenger, dienende aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip »Marnix"wordt met 5 Januari a. s. op non-activiteit gesteld. In de rijks-postspaarbank is in Nov. f94,448,34 meer ingelegd dan terugbetaald. De som der inlagen op 30 Nov. bedroeg f4,944,520,26. Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. «Laten we niet twisten, Willem", antwoordde Karei met een bitteren lach. »Ik was zoo goddeloos mij te verzetten niet zoozeer tegen de zaak zelve als wel tegen de tyrannische liefde van onzen vader. Ik ver zet mij tegen alles, wat over mijn geluk of ongeluk beslissen zal zonder zelf daarin gekend te worden. Dat is wel is waar geen gewoonte, en misschien niet kinderlijk gedacht, maar het is toch zoo. En wat nu dat onberaden trouwen betreft, Willem Gij zijt toch ook maar een menschdie kan dwalen. En als ge nu ook eens, op een oogenblik dat de toekomst u als het ware tegenlacht, een overhaast besluit neemt Maar waarom zouden wij daarover nog verder spre ken" 1 voegde hij er bij en ging eenige schreden op zijde. «Ieder denkt, zooals hij gevoelt. Waartoe dient ook dit gansche gesprek? Men begrijpt elkaar niet en toch vat men vuur, zonder te weten waarvoor." Hij zeide ditterwijl hij zijn scherpen blik geves tigd hield op de oude dame, die in opgewonden stem ming naar buiten keek, en wendde zich toen onwille keurig tot Annette. Het meisje, met zacht blozende wangen en brandende lippen, zag in bekoorlijke ver legenheid tot hem op en vervolgens naar de tante. Zij scheen met hare zachte oocen om ka'mte en vriende lijkheid te smeeken. Deze blik had eene plotselinge De Minister van Waterstaat, jhr. Klerck, is door Z. M. benoemd tot kommandeur van den Nederland- schen leeuw. De Eerste Kamer^ïêTft besloten met 4 Januari de nieuwe spelling voor hare stukken te gebruiken. De gemeenteraad van 's-llage nam "Vrijdag het besluit tot afbraak der gebouwen op de terreinen achter het Paleis op den Kneuterdijk. «Het Vaderland", dat met leedwezen van dit besluit melding maakt, noemt het allerzonderlingst om een besluit te nemen tot afbraak van alles vóórdat men een gedachten- Wisseling heeft gehouden over de wenschelijkheid van een der plannen van exploitatie dat behoud van de Gothische zaal in zich sloot. De prijs van f500 voor een school-en leesboek over de zuivelbereiding, door de Buma-stichting uit geschreven, is toegewezen aan de hoofden van scholen te Beetgum en Leeuwarden, de heeren Van der Maen en Boersma. Yerseice. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier door ds. A. Vermaas te Numansdorp. Beroepen naar Kattendijke de heer II. J. Hul- scher, cand. te Utrecht; te Leiderdorp ds. Krom- sigt te Cortgene, die bedankt heeft voor het beroep naar Driesum. Bedankt voor het beroep naar Schore c. a. door ds. G. Klomp, te Broek op Langendijk. Bedankt voor het beroep naar de Chr. ger. gem. te Tholen door ds. Lampen te Kruiningen. Blijkens het pas verschenen jaarboekje voor de Chr. Gereformeerde kerk in Nederland voor 4883 be draagt het aantal Chr. Ger. gemeenten in ons land 370, waarvan in 283 gemeenten prekikanten zijn ge vestigd; er zijn 93 vacatures, emeritus-predikanten 42. Aan de Theol. school, waaraan met Januari a. s. 8 docenten verbonden zijn, zijn 83 studenten ingeschre ven. Het aantal Chr. Ger. scholen bedraagt 73, waar van 29 worden gesubsidieerd door de vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs; het aantal Chr. Jon- gelingsvereenigingen 494, Chr. Jongedochtersvereeni- gingen 88. Deze staan onder toezicht van de ker keraden der Chr. Ger. gem. of in betrekking tot de gemeente. Te Waarde is tot hulponderwijzeres aan de o. 1. school benoemd mej. M. Hazelhorst te Zwolle. Tevens is, met het oog op het te geven herhalings- onderwijs, het salaris van het hoofd der school van f800 op f900 gebracht. (Volksbl.) Colijnsplaat. Door de leerlingen der openbare school is op school in de rijkspostspaarbank belegd in October 4882 f45,83, in November f 14,28 en in December f6,80. In dat jaar is er door hen in die spaarbank op school belegd f214,885; in het jaar 1884 sedert de oprichting 8 Juni 4881 f145,075; te zamen f356,96. uitwerking op Karei. De donkere wolk verdween van zijn gelaat en een vriendelijke lach speelde om zijne lippen. Hij zag Annette met hartelijkheid aan en begaf zich naar de oude tante. »U moet niet boos zijn, lieve tante", zeide hij. «Ver geef mij. U weet, bij een gesprek geraak ik gewoon lijk opgewonden. Geef mij de hand, en neem vrien delijk afscheid van mijIk moet weg, maar ik mag niet gaan, vóór we geheel verzoend zijn". Juffrouw Merling stond op, en tikte hem zacht op de hand. «Gij verdient het volstrekt nietzeide zij met eene lachende maar nog eenigszins booze stem. «Gij zijt een mensch zonder principes, zonder eerbied, ja, ik moet het herhalen Karei, zonder eerbied voor mijVoor mij, uwe tweede moeder! Ga heen en beter u. Het is goed, dat gij tenminste mijn ouden Willem hier laat". Karei gaf zijn broeder de hand, zonder iets te ant woorden, en boog voor het jonge meisje. Hij was geheel in de war en ijlde na eenige haastige af scheidswoorden de deur uit. De lucht daarbinnen was hem te zwaar. Eerst daar buiten kwam hij tot zichzelven hij liep langzamer en bleef eindelijk mid den op de markt staan, om tot bedaren te komen. Terwijl hij stil hield klonk plotseling een stem achter hem. Het was die van zijn broeder Willem. «Ik had het bijna opgegeven je intehalen", riep deze uit en stak zijn arm in dien van Karei. «Waarom liept ge op eens weg? Ik had u nog veel te zeggen; waarom loopt ge zoo hard, Karei «Deed ik dat?" antwoordde Karei met een gedwon gen lach. «Ik moest weg! Wat hebt ge me dan te zeggen «Karei", vraagde Willem en beproefde als het ware Sedert 8 Juni 4884 is er gespaard: door de leerl. van het 4e en 2e leerjaar f443,74* 3e - 60,28' 4e en 5e -440,88 6e - 42,05. Verscheidene leerlingen, zoo ook enkelen die reeds de school verlaten hebben, begeven zich zeiven reeds naar het hulppostkantoor, als zij 25 of meer centen willen besparen, om die op hun boekje te laten bij schrijven. IJzendijke. De jaarwedde van den hulponderwijzer, den heer J. Ten Bei'ghe, is door het gemeentebestuur van 700 tot op 800 gulden verhoogd. Aan den hulp onderwijzer, den heer Ch. Cruysbergs,' is een gratificatie van f 400 verleend. Op de voordracht voor leerares in de gymnastiek aan de openbare scholen voor L. en M. O. te Leiden staat mej. A. Risseeuw, tijdelijk werkzaam in dezelfde betrekking. ür. Wilhelm Mayer, die sedert eenige jaren in de scholen in Fürth de bij de kinderen voorkomende gebreken in de vorming van den romp onderzocht heeft, is tot een schrikwekkend resultaat gekomen. Van de 336 meisjes, die door hem zijn onderzocht, waren slechts 4 47 vrij van gebreken, bij 489 vond hij afwijkingen in houding of bouw, dus bij 57 pet. Bij 442 van die 488 vond hij een afwijking aan de linkerzijde. Dr. Mayer schrijft dit voor een groot deel toe aan de scheeve houding, die wordt aangenomen bij het schrijven. (De Wekker.) Arrondissementsrechtbank Middelburg. Zaterdag 11. zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen, in zaken behandeld 49 December tegen lo. C. A. of C. M. K., 28 j., te Vlissing m, wegens herhaalde overtreding der drankwet, veroordeeld tot 44 dagen cell. gev. straf. 2o. L. De K., 45 j., te Nieuwland, wegens verbre king van afsluiting, veroordeeld tot f3 boete c. e. 3o. J. H., 44 j., landbouwer te Ter Neuzen, we gens hoon, veroordeeld tot twee boeten, eene van f46 en eene van f3 c. e. 4o. F. G., 64 j tuinier te Ter Neuzen wegens hoon veroordeeld tot f3 boete c. e. 5o. J. J40 j., te Ter Neuzen, wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen gev.straf c. e. 6o. M. Van der W., 45 j., M. M. Van der P., 43 j., beiden te Ter Neuzen, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 8 dag-m cell, gev.straf c. e. 7o. D. De J., 48 j., schipper, gedomicilieerd te Ter Neuzenwegens beleediging veroordeeld tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 8o I. K., 44 j., huisvrouw van C. L. De S., te Clinge, (Nederland) beklaagd van beleediging. Vrijgesproken. Voorts zijn nog gewezen de navolgende vonnis sen in zaken, behandeld op 23 Dec. te voren tegen 4o. W. V., 28 j., arbeider te Goes, wegens het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op de in zijne oogen te lezen, «hebt ge u aan mij geërgerd Ik heb u zoo dom tegengesproken; zijt ge daar boos om?" «Och kom, gij zijt een rare kerel", zeide Karei lachend. «Waarom zou ik daar boos om zijn?" «Ik dacht het slechts, omdat ge vandaag zoo erg opgewonden zijt! Maar wat de quaestij van die on gelukkige huwelijken betreft, Karei, daarin had juffrouw Annette gelijk! Ik heb het wel bemerkt, hoe zij u zonder een woord te zeggen, tot kalmte bracht; ja, daarvan heeft zij slag. Vóór ik wegging, heb ik haar tot dank daarvoor de hand gedrukt en haar gezegd wat weet ik niet meer. Jazoo'n meisje kan wat zij wilVaarwel, Karei, tot wederziens. Ik moet nog een oogenblik wandelendaar binnen in die kamer werd het me te warm. Tot van avond!" «Tot ziens zeide Karei verstrooid en drukte hem de hand. Hij zag Willem na, terwijl deze zich ver wijderde; hij gevoelde, hoe goed het hem was, weer alleen te zijn. Annette's beeld trad hem, nu hij haar voor onbepaalden tijd verlaten ging, des te duidelijker voor den geest. Onwillekeurig dacht hij reeds aan den dag, waarop hij zou weerkeeren en beproefde don tusschentijd, die haar van hem scheidde, te vergeten en de zorgen, die hem wachttenzich uit het hoofd te zetten. Het was of zij hem opnieuw aanzag met dienzelfden blik, waarmee zij hem tot kalmte had ge stemd, en het w.s hem of zij schroomvallig smeekte, om toch spoedig weêr te keeren. Het heengaan scheen hem bijna onmogelijk. Hij knikte haar toe, alsof zij voor hem stond, bewoog de lippen als om haar te zeggen, dat hij spoedig zou terugkeeren, en hield zich geheel en al bezig met al de hartelijke en gevoelvolle beuzelarijen, waarin een jeugdig hart zich zoo gaarne verdiept. openbare straat te Goes, zulks na bij vonnis van 't Kantongerecht te Goes van 45 Sept. jl.wegens ge lijke overtreding, onherroepelijk te zijn veroordeeld geweest, veroordeeld tot 44 dagen cell. gev. straf. 2o. J. De J., 45 j., huisvr. van J. M., arbeider te 's-IIeer Arendskerke, wegens het onbevoegd loopen langs de baan van den Ned. Staatsspoorweg, veroor deeld tot f3 boete c. e 3o. F. C. De G., expediteur, 50 j., en L. V., beiden te Hansweert, beschuldigd van het onbevoegd loopen op de baan van den Ned. Staatsspoorweg te Vlake, dele veroordeeld tot eene geldboete van f3, terwijl de 2e is vrijgeproken. 4o. M. K., 44 j., te IJerseke, wegens diefstal, ver oordeeld tot 6 dagen cell, gev.straf c. e. 5o. T. Van A., 18 j., en L. B., 17 j., beiden te Yerseke, beklaagd van wederkeerige mishandeling, doch beiden daarvan vrijgesproken. 6o. J. P., 37 j., sjouwer te Middelburg, wegens op lichting veroordeeld tot 483 dagen cell, gev.straf en 2 boeten van f 25 ieder c. e. 7o. C. B., 26 j., smidsknecht te Sluis, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf. 8o. J. M., 49 j., arbeidster te Hontenisse, wegens verwonding, veroordeeld tot 45 dagen cell, gev.straf en f 8 boete. «Ik zou je danken" zei ons eenige dagen geleden iemand, dien we aanrieden met het oog op de stij gende ontvangsten en de verscheidenheid van zijn ef fectenbezit eenige aandeeltjes Russische Zuidwester Spoorwegmaatschappij te koopen. Waarom niet Wel doodeenvoudig omdat ik, nu Januari haast in 't land is, bijna een halfjaar interest bij betalen moet, waarbij de roebel op f2 gerekend wordt, terwijl ik bij het knippen van de coupon en dus bij het innen van mijn interest slechts ongeveer f4,17 per roebel ontvang'k wacht daarom liever tot even na den vervaldag van de eerstvolgende coupon, dan behoef ik geen rente, berekend tegen f2 den roebel, bij te passen. Laten we ter inlichting tevens van vele lezers nagaan, of die ietwat snugger klinkende bewering op goeden grond berust. Den 42en Juli jl. stonden de aandeelen R. Zuid. W. 56 pet. Een stuk van R1000 kostte toen f56,42%x20 f1122,50 bij 5 m. 29 d/n. - 50, Samen f4472,50 Den 13 Juli verviel de coupon groot R. 25 - 29,50 zoodat het stuk dan nog moet opbrengen f1143, om op dien dag dezelfde som op te brengen als den vorigen dag, daar de houder f29,50 genoten heeft van de geknipte coupon. De koers, waarvoor hij dus den 43 verkoopen kan om gelijk bedrag als den vorigen dag te maken was, te ontvangen is dus vol gens de evenredigheid nom. kap. reëel. kap. nom. kap. reëel. f2000. 1143,50 400 X 57'/s pet. En werkelijk was dan ook den 43 Juli jl. de koers 57!48 terwijl hij den vorigen dag 56 y» was. De kooper op 43 Juli had geen halfjaar interest, be- Zoo wandelde Karei de poort uit, en sloeg den ■ouden weg in, die langs den heuvelaclitigen oever der rivier liep. De namiddagzon wierp hare volle stralen en de heerlijkste Meilucht, welke een zachte wind uit het Zuiden meebrengt, woei hem tegen. Hij zag om zich heen en werd levendig getroffendie omge ving, welke hem anders nooit geboeid had, scheen hem nu verrukkelijk schoon toede rivier breidde zich zoo ver, zoo in 't oneindige uit; de wolken schitterden als de sneeuwtoppen der bergen over het land; de leeuwe rikken in de lucht, de kwartels in het veld zongen, en het was of in het bosch, dat hij binnentrad, de onvermoeide zangers hem toejuichten. Hij liep steeds verder, tot diep in het woud het deed hem goed over de krakende dorre takken te loopen, het oude roode loof te hooren ruischen en dan weer, met een blik naar boven, het jonge groen der toppen, den donkerblauwen hemel en de voorbijdrijvende wolken te aanschouwen. Zoo meende hij zijn verleden te vergeten en eene nieuwe toekomst integaan. Als zingende vogels zweefden rond hem zijne schoone ver wachtingen en zij schenen van tak tot tak hem na te vliegen. Zooals men als kind zich de betooverde wouden in sprookjes denkt, waar duizend raadselachtige stemmen opwekkend en zacht betooverend rondom ons ruischen, zoo scheen hij vandaag onder wonder- boomen, onder een onbekenden hemel te wandelen. De Meiwind speelde met zijn lokken, zijne oogen glinster den van een zeldzamen gloed en het was of een geheel nieuw leven hem bezielde, een leven dat hem met zich voerde als op de vleugelen van den wind, die de zeilen doet zwellen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1