1882. N°. 153. Donderdag 28 December. G9sle jaargang. de broeders. "nationale militie. Het nommer van ons blad, dat Maan dagavond zou moeten verschijnenzal des OCHTENDS van dien dag wor den rondgebracht en verzonden. Er zal gelegenheid bestaan om daarin de gebruikelijke NIEUWJAARSWEN- SCHEN tegen 85 GENTS mits zij niet meer dan acht regels beslaan te doen opnemen. Die advertentiën moeten uiterlijk Zon dagavond vóór acht uren aan ons Bureau zijn bezorgd. Voor hen, die er de voorkeur aan geven om hun naam te zetten onder eene algemeene advertentie, tegen 10 cents per naam, bestaat daartoe tot den ge stelden tijd gelegenheid. Secretarie op iVieuwjaarsdag. Schoolbezoek. 7> MENGELWERK. Nieuwjaars-bedeeling. bGS*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, WobSjsdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coirant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij die zicli tegen 1 Januari op dit blad aboiiueercn, ontvangen de nommers van 13 December af waarin met bet nieuwe feuilleton een aanvang is gemaaktkosteloos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de secretarie der gemeente op Maandag dea 1 Januari 1883, uithoofde van den Nieuwjaarsdag, gesloten zal zijn. Alleen zal er des voormiddags van 11 tot 12 uur gelegenheid gegeven worden tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand. Goes, den 23 December 1S33. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES vestigen de aandacht van belanghebbenden op de be paling van art. 81, laatste alinea, der wet van 17 Au gustus 1878 (Stbl. no. 127), volgens welke ouders of verzorgers van kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter school gaan, vanwege de gemeente geene onder steuning (geneeskundige hulp uitgezonderd) kunnen ontvangen, tenzij zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechte op 'den ter secretarie ter lezing te leggen staat van niet-schoolgaanden zijn gebracht of dat h u n het niet schoolgaan dier kinderen niet is te wijten. Goes, den 23 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. Den volgenden middag zaten juffrouw Merling en Annette, ieder met een breikous in de handin de woonkamer van de oude dame aan de koffie. De zon scheen door de beide vensters en verlichtte de schil derijen, die aan de wanden hingenspeelde op het sneeuwwitte tafellaken en de vergulde koffiekopjes, en glinsterde op de breinaalden, waarmee juffrouw Mer ling, terwijl zij sprak, volgens hare gewoonte zich langs de slapen streek. Dit was voor haar het prettigste uurtje van den dag, en zij vond het aangenaam, om op dezen tijd nooit zonder bezoek te zijn. Naast haar kopje lag een stichtelijk hoek, waaruit zij eenigen tijd voorgelezen had. Ondertusschen had het praten dezen gebonden trooster afgelost, en men was nu bezig over de partij van den vorigen avond te spreken. Juist nam zij, midden in den zin ophoudende, een stukje suiker in den mond, om een slokje koffie achterna te drin ken, toen Annette zich als toevallig omkeerde en, terwijl zij de schilderijen in de kamer bekeek, vroeg: «Zijn die knapen daar bovenaan, in het rood, niet uwe heide zonen Willem en Karei V' «Zeker, zeker, mijn lieve Annette", antwoordde de oude dameen liet haar kopje staan«dat zijn de beide jongens, acht jaren geleden geschilderd, toen zij nog op het gymnasium waren. Die roode rokken waren indertijd de fijnste. En mijn oude Willem, wat was hij toen al een knappe jongenZoo gedistingeerd ziet hij er uit. De arme Karei kan niet in zijn schaduw staan." «Vindt ge dat?" vroeg Annette met bijna onhoor bare stem. «Hij ziet er met zijne bruine oogen zoo interessant uit." BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Nieawjaars-Com- I missie, daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ingezetenen, op Maandag 1 Januari 1883, in de weezen- en armenschool eene uitdeeling zal doen van eetwaren en brandstoffen aan de armen dezer gemeente Burgemeester en Wethouders noodigen mitsdien de meergegoeden uit, op den Nieuwjaarsdag geene giften of aalmoezen aan hunne huizen uit te reiken, daar dit eene minder goede armen verzorging is, en waarschu wen de armen voor het bedelen op dien dag, dewijl daartegen door de politie met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt. Goes, den 23 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J.G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES, gezien artt. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24 der wet od de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 62) brengen bij deze voor de TWEEDE MAAL ter kennis der ingezetenen dat het register van INSCHRIJVING VOOR DE NAT10NALEMILITIE<ï&ge\ijk8,ge<\\iren<\e de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren ter secretarie der ge meente zal gereed liggen dat tot de inschrijving verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari aanstaande hun 19e jaar zullen ingetreden, en dus in het jaar 1864 geboren zijn, alsmede diegenen, welke na het intreden van hun 19e doch róor het volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen zijn geworden dat, volgens art. 15, voor ingezetene wordt gehouden lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd in gezetene is, volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2o. hij, die, geen ouders ofvoogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezetene, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezetene wordt niet gehouden de vreemdeling, beboorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen dat volgens art. 17 niet behoeven te worden inge schreven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is en de in een vreema rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene, alsmede de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dInteressant Een vrijdenker is hij, een revolu- tionnairMaar Willem, dat is eerst een jongmensch comrae il faut. Zoo vrij, zoo elegant, zoo goedhartig Dat is mijn ideaal van een jongmensch; daar zou ik op verliefd geworden zijn" voegde zij er met een lachje bij, »als hij in mijn tijd jong was geweest." Annette zweegmaar schudde onwillekeurig het hoofd, terwijl zij, altijd nog het gelaat afgewend, den mooien mond en de ernstige bruine oogen van den ander bekeek. »Gij hebt gelijk, mijnheer Willem is mooier", zeide zij eindelijk, en verzweeg wat zij dacht. De oude dame knikte en scheen juist van plan een tweeden lofzang op den schooner, jongeling te hou den, toen er aan de deur geklopt werd, en op haar »binnen" Willem, evenals in een fabel, verscheen. Ach ter hem volgde Karei, en de beide schoone gestalten traden op haar toe, om haar te begroeten. »Ha, mejuffrouw", zeide Karei met een blik der grootste verrassing, toen hij Annette bemerkte, die bij het kloppen opgestaan en ter zijde getreden was. Een vluchtig rood kleurde haar gelaat. »Is u weer beter?" vroeg hij. Is u minder verstandig?" Zij knikte hem lachend toe, en bloosde weer. Karei be merkte bovendien, dat twee nieuwsgierige oogen hem gadesloegen; hij zette een zoo kalm mogelijk gezicht en wendde zich van het meisje tot de oude dame. »Ik kom, om voor eenigen tijd afscheid van u te ne men tante", zeide hij schijnbaar kalm. Mijn opzichter is ziek geworden, hij heeft geen plaatsvervanger, dus moet ik mij naar mijne goederen begeven. Morgen vroeg zoodra hier mijne zaken in orde zijn ga ik weg. En dan zal ik wel zoo lang op mijn land goederen vertoeven tot alles geregeld is". »Arme jongenzeide juff. Merling medelijdend, en drukte hem de hand. »Ge moet u dus aan het afscheidsfeest onttrekken, dat wij aan onze beide jon gelui geven wilden? Kom, mijn lieve Willem, ga zit ten. Het is mooi van u, dat gij uwe oude tante niet verlaat. Ik heb juist allerlei kwaad van u verteld", dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont dat, volgens art. 16, de inschrijving moet plaatshebben lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn bedden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, w.vac hij woont 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heelt of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4o. van den buitenslands wonenden zoon van een Ne derlander, die ter zake van 's laods dienst in een vreerad land woont, in de gemeente, waar zijn vader ofvoogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort ingeschreven te worden, verplicht is, zich tusschen den lsten en 3D ter» Januari daartoe aantegeven bij burge meester en weihouders ter plaatse en op de uren hier- voren aangewezen, terwijl bij ongesteldheid ot afwezig heid zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen von die aangifte verplicht is. Goes, den 23 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 27 DECEMBER 1332. Borssele. A. Jonkheer, onbezoldigd rijksveldwach ter alhier, is benoemd tot agent van politie 2 e klasse te Middelburg. (Zie Laatste en telegraphische berichten in een deel van ons vorig nommer In de vergadering van vertegenwoordigers der gemeente-, arm- en diaconie-besturen van Hoedekens- kerke. Baarland en Oudelande, V ijdag te Baarland gehouden, is benoemd tot genees-, beel- en verloskundige der drie genoemde gemeenten de heer P. Hammes, ale zoodanig werkzaam te Andijk. Ter waarneming der geneeskundige praktijk tot de overkomst van den heer Hammes is uitgenoodigd de heer Boogaard, geneeskundige enz. te Ovezand. 's-Gravenpolder. Door den raad is aan dr. F. L. Arentzarts te Oudelande op diens verzoek eervol ontslag verleend als plaatselijk geneesheer, en in diens plaats benoemd de heer J. A. Geill, te Nisse. Verder is herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur de heer J. Butijn. Kruiningen. De collecte voor de Nieuwjaarsbedee- ling bracht in deze gemeente met Hansweert ruim f 528 op, terwijl nog enkele giften ingewacht worden. Te Krabbendijke collecteerde men ongeveer f 320. Yerseke. Tot brieven- en telegrambesteller is be noemd A De Waard, te Nieuwdorp, in te gaan met den len Januari 1883 Ter vervanging van wijlen den heer J. Stevens moet eene verkiezing plaatshebben voor een lid der ging zij schertsend voort, en kneep hem in den arm «Gij wordt aan die jonge dame daar zeer zwart af geschilderd, lieve Willem, neem u voor mijne booze tong in achtEn daarbij lachte zij en wenkte de blozende Annette zoo geheimzinnig toe, dat deze verleger in haar kopje keek. «Ik heb een goede tijding voor u, tante Merling, antwoordde Willem met een zeer vroolijk gezicht, zon der op deze aardigheden te letten. «Nu kunt u trouwen, tante. Uw oude aanbidder, mijnheer Wal ter, heeft zich van zijne vrouw laten scheiden en zal natuurlijk naar eene andere naar iemand, die ik maar niet noemen zal omzien." «Mijn hemel, wat haalt die jongen nu toch voor zotbeden uit!" riep de oude dame zoo vroolijk moge lijk en schaterde van lachen. «Zijne oude tante zoo te bespotten! Ik mijnheer Walter nog trouwen, wat een malle jongen!" «Waarom niet, als men nog zoo beminnelijk is?" antwoordde Willem en zag haar vroolijk in de oogen. De oude heer Walter heeft geen andere reden om zich van zijne vrouw te laten scheiden dan weder- zijdschen afkeer. «Zwijg,hooswicht 1" viel juffr. Merling hem in de rede, haar lachlust bedwingende, «hoe kuutgij in tegenwoor digheid van een jong meisje zoo afschuwelijk praten Neen, neen, lieve Willem, daarmee moet men niet schertsen. Met zulk eene oude tante wel, maar niet met de jonge wereld. Zeg nooit meer zoo iets. De oude heer Walter is een goddeloos, gewetenloos mensch, als hij om zulk een reden zijn huwelijk ver breekt. Bedenk, lieve Willem, dat het huwelijk tot de gewichtigste zaken ter wereld behoort, en dat al ben ik niet katholiek ik toch het huwelijk voor een heiligen en onverbreekbaren band houd". «Ik spreek u volstrekt niet tegen, lieve tante", ant woordde Willem, «in 't geheel niet. Gij hebt gelijk. Ik houd het huwelijk", en hij wierp daarbij Annette zulk een levendigen blik toe dat zij opnieuw vóór Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Hulst. Zij is bepaald op Dinsdag 10 Januari a. s. en de eventueele herstemming op 30' Januari d. a. v. - Eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan G. II. Kakebeeke, als majoor-commandant bij het 3e bat. der rust. schutterij in Zeeland en wegens verandering van woonplaats aan A. Hammacher, als 2e luit. bij het 4e bat. dier schutterij. Met i Jan. 1883 is benoemd tot comm. der posterijen derde lil. J. C. De Vulder van Noorden thans comm. vierde UI. Jhr. mr. J. J]i. A. Van Panhuvs is, met ingang van i Jan. 1883, benoemd tot Commissaris des Konings in de prov. Groningenmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Groningen. De Min. van Binn. Zaken heeft een model vast gesteld, dat aan B. en Weth. van alle gemeenten zal worden toegezonden, voor de opgave van het getal der gedurende liet afgeloopen jaar verleende en ingetrok ken vergunningen, van den daarvoor betaalden prijs, alsmede van de in de gemeente bestaande inrichtingen, waar, krachtens vergunning, sterkedrank in het klein wordt verkocht. Deze circulaire strekt om die op gaven in gelijken vorm te doen plaatshebben. Zij strekt tot uitvoering van art. 12 der drankwet. Van 11 tot 20 December jl. is in de Rijkspost spaarbank meeringelegd dan terugbetaald f24,553,62 De heer Van Sypc-steijnoud-gouverneur van Surinameheeft dezer dagen op het Loo aan HH. MM. den Koning en de Koningin overhandigd het ge schenk dat de kolonie Suriname Z. M. bij zijn hu welijk toedacht. Ter wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1883 zal een fraai gebouw in Hollandschen renaissancestijl, bestemd tot «paviljoen des Konings", worden opgericht. Het ontwerp heeft ten doel van liet gebouw en de stoffeering een tentoonstelling op zïctïzelve te maken. Alle grondstoffen en sieraden zullen zoo vele monsters zijn van hst fabrikaat der leveranciers. De kosten der Internationale Landbouwtentoon stelling, welke men in 1884 aldaar wil houden, zijn op minstens f 120000 berekend, 't Schijnt Jat de financiëele steun, tot dusver ondervonden, nog niet voldoende is om het tot stand komen te waarborgen. Te Amsterdam is Zaterdagavond plotseling over leden de heer mr. J. A. Jolles, raadsheer in don Hoogen Raad der Nederlanden. Vrijdag had met goed gevolg de gieting plaats van het standbeeld van graaf Jan Van Nassau in de fabriek der bh. Merkelbach Van Enkhuizen en Co. te Breda. De gemeenteraad van Utrecht heeft thans voorgoed het Munsterkarkhof als de plaats voor de oprichting van het standbeeld aangewezenalsmede het onder houden van het beeld op zich genomenvoor het fundeeren en oprichten is door den raad f 2000 toe gestaan. zich zag, «ik houd het huwelijk ook voor iets zeer gewichtigs, lieve tante". «Voor een heiligen en onverbreekbaren band", ant woordde tante met nadruk en zag den een na de ander doordringend aan. «Vindt u dat?" zeide Karei kalm, terwijl hij naderbij trad. «Vindt u dat zonder eenige uitzondering?" «Zonder eenige uitzondering", riep zij met luide stem, «jazeker, zond r eenige uitzondering! Deze heer Walter heeft mijns inziens zeer slecht gehandeld". «Ik praat niet van mijnheer Walter", viel Karei haar in de rede, «ik praat in het algemeen. Ik vind het niet noodig, lieve tante, met «Vindt ge dat niet noodig? Neen, gij natuurlijk niet! Gij beschouwt alles van uw revoiutionnair standpunt, gij zijt een Jacobijn, een Franschman". «Waartoe u op te winden, lieve tante!" antwoordde Karei kalm, terwijl hij een spottenden lach onderdrukte. «Waarom zou er op de een of andere instelling al is zij zoa voortreffelijk mogelijk geen uitzondering zijn? Is er bij alle menschelijIse en aardsche dingen niet op uitzonderingen gerekend? Ea als het in 09 gevallen een zonde was zich aan de groote zedelijke taak, die men zich in het huwelijk opgelegd heeft, lafhar tig te onttrekken, kan het daarom in het honderdste geval niet voorkomen, dat het zonde zou wezen twee ongelukkigen menschende vrijheid te weigeren?' «De vrijheid!" riep juffrouw Merling uit; «Jaar hoort men hem weer! De vrijheid! Annette, daar hoort men den Jacobijn". «Het is jammer dat u mij altijd verkeerd verstaat lieve tante! Ik praat niet van de vrijheid om te doen en te laten wat men wil, maar van de bevrijding uit een onverdragelijken en onmogelijken toestadY, «Dat zal wel op hetzelfde neerkómen", riepVin oude dame op beslisten toon uit, zonder hem aan t« zien. «Dat zal het niet tante, dezen keer niet. LatAi wij slechts een oogenblik een paar gevallen stellen." - (Wordt vervolgd^

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1