1882. N°. 152. Zaterdag 23 December. 69sle jaargang. Marktdag op Kerstfeest. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Commissièn en besturen van Gemeente- instellingen. Leden Commissie van Classificatie. 6> MENGELWERK. DE BROEDERS. Raadscommissie!). goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nonnners 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiehureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van diiemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 4,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Maandagavond zal, uithoofde van het Kerstfeest, geen nommer van ons blad verschijnen. Zij die zich tegen 1 Januari op dit blad abonneereu, ontvangen de uommm van 12 December af waarin met liet nieuwe feuilleton een aanvang is gemaakt koste loos, BURGEMEESTER en WETHOUDBRS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente in zijne openbare vergadering van den 21 December jl. ter vervulling der vacatures, die door de periodieke aftreding met 1 Januari 1883 zullen ontstaan, heeft benoemd a. tot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren dr. IV. J. F. Verschoor en dr. J. Kooman. b. tot regentes van het weeshuis Mevr. M. J. Van MervenneeKegelaer. c. tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs den heer J. J. Ramondt. d. tot leden der openbare gezondheidscommissie de heeren dr. J. Kooman en J. Adam en ter vervulling der vacature, die met 1 Maart 1882 in de commissie van toezicht op de inrichtingen van middelbaar onderwijs zal ontstaan, dea heer mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet. Goes, den 22 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Benoeming BURGEMEESTER en WETHOUDERS vim GOES brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier ge meente in zijne openbare vergadering van den 20en December jl. tot leden der Commissie san classificatie der minvermogende schoolkinderen heeft benoemd de heeren J. J. OCHTMAN, wethouder, Voorzitter. G. Van der HOEK, Lid van den Raad. b. m. Den BOER, het Burgerl. Armbest. I. WESSEL, r de Herv. Diaconie. A. WITKAM, het R. C. Par. Armb. JOHs. FABERIJ DE JONGE, lid van de Diaconie der Christelijke Ger. gemeente. D. HILDEKNISSE, lid van de Comm. voor ae tEcon. Spijsuitdeeling. Goes, den 22 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. Onder het spreken van Karei had Annette de oogen naar den grond geslagen. Zij zwegen beiden een oogen- blik en zochten naar woorden. Op eens kwam juffrouw Merling weer aan zij liet hare eenvoudige, verstandige oogen van den een naar den ander gaan en zeide met hare falset stem: »Ik stoor u toch niet! Verbeeld u, mijne dierbare Aimette, dat een der muzikanten plotseling ongesteld geworden is, de eenige, die iets deugt; de anderen spelen verschrikkelijk. We zullen zijn broeder laten halen; maar in dien tusschentijdGij danst toch niet, mijn lief kind, och, wees zoo goed en help ons een oogenblik met uw pianospel". Terwijl zij dit zeide, zag zij Karei van ter zijde aan, om te zien welk gezicht hij zou zetten. Maar hij bemerkte het en er vertrok geen spier op zijn gelaat, hoewel het in zijn binnenste verre van kalm was. Annette verried een oogenblik hoe ongaarne zij dit gesprek afbrak; zij herstelde zich echter spoedig en de beminnelijkste, natuurlijkste vriendelijkheid stond weer op haar gelaat te lezen. «Ik help gaarne, als ik kan", zeide zij met hare zachte stem en begaf zich naar de piano. Karei zag haar met vurige oogen na, getroffen door het reine, lieve en eenvoudige van zulk een meisjes- wil.«Zij is het goedhartigste kind ter wereld", zeide de oude dame en ging weer weg. HURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat, .aangezien de tweede Kerstdag dit jaar invalt op een Dinsdag, de markt van 26 December op Woensdag den 27 Urceinbeir zal gehouden worden. Gobb, den 4 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat in de raadsvergade ring van den 21 December jl. zijn benoemd a. Tot leden der financiëele commissie: de heeren mr. J. W. C. DE JONGE VAN ELLE MEET, B fil DEN BOER en J. J. RAMONDT, waaruit de eerste is aangewezen om als voorzitter te fnngeeren b. Tot leden der commissie voor het ontwerpen der strafverordeningenvan welke commissie de burgemees ter ambtshalve lid en voorzitter is: de heeren mr. J. W. C DE JONGE VAN ELLEMEET en J J. RAMONDT; c. Tot leden der commissie van voorlichting bij de op making van het ko'ier van den Hoofdelijken omsla 4: de heeren B. M. DEN BOER, G. VAN DER HOER en:J. STERBTEE. Goes, den 22 December 1882. Burgemeester en Wethouders (voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied, GOES, 22 DECEMBER 1882. De jeugdige zangvereeniging «Excelsior" zal Woensdag 27 Dec. hare eerste openbare uitvoering geven. Zij heeft dus geen naam, die haar aanspraak kan doen maken op een talrijke opkomst, zij kan niet hogen op verkregen rechtenmaar wel kan zij een vriendelijk beroep doen op allendie sympathie ge voelen voor haar pogen. Dat verzoek ondersteunen wij gaarne door op een druk bezoek aan te dringen. De jeugdige vereeniging heeft in haar loffelijk stre ven behoefte aan een blijk van belangstellingdit zal haar aanmoedigen om op den pas ingeslagen weg voort te gaan. Daarbij is er nog eene omstandigheid, die zeer in haar voordeel pleit. Eerst na een ganschen zomer en een goed deel van den winter aan repetities te hebben besteedwaagt zij zich aan eene uitvoering, wat grond geeft om ten minste iets goeds te verwachten. Volgens ons gedane mededeeling hebben de in gezetenen van Nisse een verzoekschrift, dat niets min der is dan een aanklacht, naar Gedeputeerde Staten ver- Ondertusschen had het jonge volkje zich gepaard en de dans zou beginnen. Het stond Karei tegen er aan deel te nemen of er getuige van te zijn. Hij ging in de zijkamer, waar eenige der oudere heeren speel den en rookten; maar hij vond het ook hier onverdrage- lijk en, om zich niet aan hunne vragen bloot te stellen, ging hij naar buiten en gaf daar onder den helderen hemel aan zijne gevoelens vrij spel. Voor de deur stond eene bank; lang zat hij hier, in een hoek gedoken, neer. Annette's wit kleed en hare heldere reine ziel kwamen hem voor den geest. Eindelijk voelde hij een hand op zijn schouder; Willem stond bij hem en zag hem verwonderd aan. »Hebt gij geslapen, Karei? Men zoekt u overal maar niet buiten. Wat scheelt eraan, dat gij twee dozijn jonge meisjes naar u smachten laat?" De droomer stond op en streek zich onwillekeurig met de hand over het hoofd als om zich de werke lijkheid voor den geest terug te roepen. «Bovendien Karei", ging Willem vroolijk lachend voort, «ben ik mijne liefde, mijne schoone Amalie, reeds weder ontrouw geworden. Dat is heelemaal uit, ik ben erg verliefd, geheel ingepakt"; en hij legde zijne warme hand opnieuw op Karel's schouder en zag hem vertrouwelijk en vroolijk aan »al weer op mijne gewone plotselinge wijze. Gij weet nog Karei, wat onze oude dokter eens tot ons zeidegij waart van eene kalme en ik van eene opgewondene natuurWat m>j betreft: dat moet zoo zijn. Ik ben geheel door haar ingenomen. Op het oogenblik zou ik met haar kunnen trouwen. Zij is bekoorlijk, Karei; geheel anders dan de anderen. Maar nu wil ze weg, en [niemand kan haar houden". »Van wie spreekt gij toch vroeg Karei. »Ik begrijp geen woord van hetgeen ge zegt". «Welnu, van Annette! Van wie anders? Gij hebt zonden, waarin het verzoek wordt gedaan de gemeente 's-Heer Abtskerke te noodzaken, hare wegen in bete ren staat te brengen, daar van Nisse uit bovenge noemde gemeente, zoo min als de molen, op eene behoorlijke wijze te bereiken is. De korte gedeelten grintweg over den Langeweg en naar 's-Gravenpolder zijn niet in orde, zoo schrijft men ons. Gaat men bij regen daarover, dan ontdekt men dat er geen wa ter van den weg kan afioopen, doordat die grint wegen te plat liggeu en te hooge zijkanten hebben, en daardoor alle tonrondheid missen. Ook het ge deelte Langeweg, dat van 's-Heer Abtskerke naar K oetinge aansluit, hetwelk laatstgenoemde gemeente moet onderhouden, eischt dringend verbetering. Te rekenen van 16 Januari 1883 wordt de commies der posterijen 4e kl. M. J. De Jongh verplaatst van het postkantoor te 's-Gravenhage naar dat te Goes. Elleivoutsdijk. Woensdagnamiddag hebben de schoolkinderen den nieuwen burgemeester hulde ge bracht. Verschillende liedjes werden door hen ter zijner eer gezongen, terwijl de heer Fonteijn niet naliet de kinderen op onbekrompen wijze te onthalen. Te een uur trokken de kinderen, in hun Zondags gewaad, met vlaggen en wimpels door het dorp naar de school, waar zij zich uitstekend vermaakten, terwijl zij te 3 urm nog eene wandeling door het dorp deden. Vele belangstellenden woonden dit kinderfeest bij. Wissekerke. De rederijkersvereeniging «Oefening kweekt kennis" alhier zal op Woensdag 27 dezer eene buitengewone openbare uitvoering geven. De zuivere opbrengst daarvan zal strekken ten voordeele van de armen dezer gemeente Moge een goede opkomst van het publiek, met het oog op het doel en de opofferingen, die de vereeni ging zich daarvoor getroost, haar ten deel vallen Het gerucht van Het Nieuws van den Dag om trent de plannen van de Rotterdamsche Lloyd en de te Rotterdam gevestigde Amerikaansche stoomvaart maatschappij om hare schepen van Vlissingen te laten afvaren kunnen wij op goeden grond tegenspreken. Er valt hieromtrent niets met zekerheid te melden. Te Utrecht is o. a. geëxamineerd en toegelaten voor apothekersbediende de heer G. Jansen, van Vlis singen. De Min. van biun. zaken heeft, dd. 19 Decem ber, de leden van het schooltoezicht uitgenoodigd, om bij gelegenheid van het door hen te verrichten school bezoek den toestand der lokalen zorgvuldig na te gaan, en indien een lokaal aan ernstige bedenking onder hevig is, aan den betrokken geneeskundigen inspecteur van hunne bevinding omstandig mededeeling te doen. Deze aanschrijving strekt om de uitvoering van art. 2 der wet van 27 Juli 1882, St.bl. no. 117, te bevorderen. In verband met de intrekking van het keizerlijk decreet van 2 November 1810 heeft de Minister van waterstaat, handel en nijverheid aan Ged. Staten der betrokken provinciën te kennen gegeven, dat het hem raadzaam voorkomt, dat de behandeling der aanvragen. haar ook gezien, maar zijt van haar weggeloopen. Zij vroeg naar u. Ik heb langen tijd met haar gespro ken. Wat ik allemaal gepraat heb, weet ik niet meer. Maar nu heeft ze zoo'n hoofdpijn, het arme kind, en wil ze naar huis. Voor mij is het genoegen weg, want ik wil met geen van de anderen meer dansen". Terwijl hij sprak zonder te bemerken, hoe moeie- lijk zijn broeder zich wist goed te houden trad Annette, in een licht manteltje gehuld, door juffrouw Merling en eene andere dame vergezeld, uit de deur en stond een oogenblik stil, toen zij de beide jonge lingen zoo onverwacht vóór zich zag staan. «Ik laat mij die taak om u t'huis te brengen niet ontnemen, mijn kind", zeide de oude dame. «Ik heb u hier gebracht, dus gevoel ik mij verplicht, u weer goed en wel t'huis te brengen! Kom Dorette!" «Dorette, het dienstmeisje, verscheen op den drempel, met den hoed op het hoofd en den doek der oude dame in de hand. In het volgende oogenblik voelde Annette zich voortgetrokken, zij had nog nauwelijks den tijd de bui gingen der broeders met een vluchtigen afscheidsgroet te beantwoorden, en terwijl juffrouw Merling nu eerst bemerkte, wie deze groet gegolden had en ijverig terugwuifde, verdween zij reeds met hare bescherme ling en de meid om den hoek. «Ook in haar eenvoudig manteltje is zij mooi," zeide Willem met een zwaren zucht en staarde haar na. «Karei, dat is wat anders dan Amalie, dat is een hooger wezen." «Zoo spreekt men als men verliefd is," antwoordde Karei en deed moeite om te lachen. «Zoo spraakt gij vóór veertien dagen van Amalie, en over eenige weken zult gij het over eene and-re doen." «Gelooft gij dat? Ik weet het niet. Ik ben ten minste smoorlijk verliefd. Gij hebt gelijk, men moet om op buitenglooiingen van dijken te mogen houwen, geheel buiten medewerking van het departement ge schiedt, en dat in de krachtens provinciale verordenin gen te verleenen vergunningen worde opgenomen, dat zij worden verleend, behoudens de vergunning, voor zooveel noodig, krachtens de wet van 24 Februari 1806 gevorderd. De Minister van financiën heeft aan de Commis sarissen des Konings eene aanschrij ving gericht, strek kende om de aandacht der gemeentebesturen te vesti gen op de wenschelijkheid, dat zij zich overtuigen van de deugdelijkheid der bijwerking van de kadastrale registers. Ofschoon die bijwerking thans kosteloos geschiedt, is het belang van goede kadastrale registers voor de gemeente niet verminderd. Da nota's van opmerkingen der gemeentebesturen kunnen door tus- schenkomst van den Commissaris des Konings aan den ingenieur-verificateur worden opgezonden. Door het Centraai-Comité in zake «De Adder" zal een verslag worden uitgebracht en openbaar gemaakt, hetwelk eene nauwkeurige opgave zal bevatten van de ondersteuning, aan ieder der nagelaten betrekkingen sedert het oogenblik der ramp verleend, den onderstand hun voor het vervolg toegekend, en hoe met de in kas blijvende gelden verder zal worden gehandeld. Er schijnen bezwaren gerezen betreffende den verkoop van het paleis aan den Kneuterdijk te 's-Hage aan Z. K. H den Prins van Oranje; zeer waarschijn lijk zal van den verkoop niets komen zegt de N. R. Ct Onder de later bij het comité te 's-Gravenhage ingekomen giften ten voordeele der slachtoffers van de Jodenvervolging in Rusland komt voor eene bij drage van f300 van Z. K. H. den prins van Oranje. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Woensdag werd de bëgrooting voor oorlog in haie onderdeden behandeld. Bij art. 17 kostenvallende op het kampeeren van troepen, enz,) bracht de heer Viruly Verbrugge opnieuw de uitkomsten van de laatstgehouden veldoefeningen in het kamp te Milligen ter sprake. Op zijne ver schillende geopperde bezwaren antwoordde de Minister van Oorlog o. a., dat uit de rapporten blijkt, dat voor het tirailleeren het kamp hoogst nuttig bleekdat de oefeningen in den velddienst bij dag en bij nacht uitsluitend op open terrein zijn gehouden, die daartoe zeer geschikt zijndat allergunstigste resultaten ver- kregeirzijn met de schietoefeningendat het, tengevolge van ontvangen bevelen, niet mogelijk was gecombineerde oefeningen met twee wapens te houden, zeer in over eenstemming met 's Ministers wensch dat het kamp zou worden beschouwd als een garnizoen en niet als bestemmingsplaats van gecombineerde oefeningen. Wat betreft de oefeningen, op bijzonderen last des Konings gehouden, gelooft de Minister, dat de eerbied, dien het leger aan Z. M. verschuldigd is, vordert dat zich slechts onder den sterrenhemel ophouden O, die sterrenhemel! Deze heerlijke, warme lucht! Hoe maakt gij het toch, koude philosophische ziel «Ik lach je uit," antwoordde Karei en wendde het gelaat af. «Gij zijt weer aan het dweepen. Ik in- tusschen" hij wilde nog iets zeggen maar wist niet wat; zijne gedachten waren verward, scherts scheen hem onwaarheid en hij zweeg. «Die sterrenhemel", zeide Willem, die van Karel's woorden slechts de helft verstaan had, en zag verlan gend naar boven. «Zou men daar op de sterren ook verliefd zijn? Karei, ik ben als beschonken. Ik heb nieuwen wijn in het hoofd of anders in het hart. Hoe is het»toch mogelijk Karei, dat zulk een paar oogen vijrgeleken bij de onmetelijkheid daar boven ons eene wereld toeschijnen, en dat het ons daarbij zoo groot, zoo eindeloos wordt? Het maakt iemand duizelig, Karei. Waarom moet ze nu ook naar huis gaan Als men maar onder haar vensterHij leunde tegen den muur, staarde naar boven, alsof hij naar haar venster keek, en scheen al zijne gedachten op het kleine licht achter haar gordijn te richten. «De muziek begint alweer" zeide Karei eindelijk. «We moeten naar binnen, kom, gij dweeper. Als ge maar weer eene danseres in den arm hebt, zal uwe arme ziel wel genezen". Hij nam Willem bij de hand en trok hem zacht met zich mee. «Gij vergist u deerlijk," zei deze en zuchtte. «Gij kunt u niet voorstellen, hoe het mij te moede is, omdat gij nooit zoo dwaas worden kunt als ik. Maar ik heb je toch lief Karei, laat mij u om helzen. »H;j sloeg de armen om Karel's hals. «Eeuwige liefde, KareiEeuwig als Hij zweeg en verborg zijne hartstochtelijke gevoelens in eene broederlijke omhelzing. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1