1882. N°. 151. Donderdag 21 December. 69slc jaargang. Nieuwe toeren aan de groene tafel. -Ci*CKF»CJbCS^- GOESCH De uitgive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijz per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f f,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN Dl'l'MAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij <lie zich tctfen I Jaiuiari op dit blurt abouucercn, uutvaiigcn de ■lommer» van 12 December ai* waarin met het nieuwe feuilleton een aanvang is gemaakt koste loos. Het cabinet-d'-affaires, zooals bij voorkeur het te genwoordig ministerie wordt genoemd en zooals de ministers zeiven, bij gebrek aan homogeniteit en vast heid van beginseleu, zich ook gaarne zullen betitelen, heeft in zijn talentvol premier en uitstekend diplomaat een man, die bij verschillende gelegenheden reeds toon de de kunst te verstaan om op juisten tijd zekere onverwachte middelen aan te wenden, die èn de kamer èn de natie verbaasd doen staan In het verslag der handelingen onzer Tweede Kamer zal zeker niet meegedeeld worden welke uitdrukking er te lezen stond op de gezichten van velschillende leden, toen Maandag de heer Van Lijnden, bij wijze van verrassing, den sluier oplichtte, die zijne finan- ciëele plannen nog verborgen hield. Sommige verslaggevers schrijven van verbaasde gezichten, van glimlachjes, die vielen optemerken. Van anderen vernemen wij hoe het eene kamerlid verklaarde, dat er van al die plannen toch niets komt; hoe een tweede beweerde dat het hem hij al die hervor mingen schemerde, terwijl een derde weeklaagde over zulke radicale stappen, die allerminst van dezen Minis ter werden verwacht. Wat wordt ons al niet voorgespiegeld Eene herziening van de belasting op het personeel. In die belasting zullen vier in plaats van zes grondslagen worden opgenomen de grondslagen van de deuren en vensters en de haardsteden zullen verdwijnen de belasting zal in zóóver worden ingekrompen, dat zij zal geheven worden naar 6/10 van het tegenwoordig bedrag de invoering van eene belasting op het roerend vermogen, op den grondslag van 1 pet. van het kapitaal de opheffing der patentbelasting en invoering eener bedrijfsbelasting eene herziening der grondbelasting, welke zal gehe ven worden naar een vast percentage van 6 pet. eene wijziging der zegelbelasting in dien zin, dat van de buitenlandsche effecten, welke in Nederland verhandeld worden, een zegel zal worden geheven, terwijl het zegel, dat van de binnenlandsche effecten geheven wordt, zal worden gewijzigd; eene herziening der successie-belasting, waartegen over staat de afschaffing van het eerst onlangs aange nomen recht van vijftien cent op de akten van scheiding eene wijziging in de wetgeving van sommige accijn zen, doch van gering belang; eene opheffing van rijks-opcenten op alle directe belastingen. De Minister schat, dat door deze herziening het rijk eene jaarlijksche hoogere belasting-opbrengst zal verkrijgen van minstens vier millioen. Aan de gemeenten zal de bevoegdheid worden toe gekend om, als equivalent voor den afstand van 4/5 van het personeel, te heffen a. 150 opcenten op de belasting op het personeel b. bevoegdheid tot heffing van opcenten tot on bepaald bedrag op "de rente- en bedrijfsbelasting; c. bevoegdheid tot heffing van 60 pCt. op de grond belasting voor de gebouwde en van 50 pCt. voor de ongebouwde eigendommen. Ziedaar eenigszins uitvoeriger dan in ons vorig nommer het grootsche plan van belastinghervorming, de Kamer voorgespiegeld, terwijl de verzekering er aan toegevoegd werd, dat bet plan bestaat om de nieuwe personeele belasting op 1 Mei 1884 en de be lasting op het roerend vermogen op 1 Januari van dat jaar in te voeren. Het plan is grootsch, al te grootsch. Voor uitvoe rige beschouwingen ervan is thans de tijd nog niet gekomen. Als straks de copiïst de Minister ver klaarde dat zijne plannen in diens handen waren ze gereed heeft en de Kamer de behandeling ervan aanvaardt, nadat ook natuurlijk eerst de Raad van State zal zijn gehoord, dan zal er nog gelegenheid genoeg wezen om het geheel heter te overzien en enkele onderdeden van naderbij te beschouwen. Zoo zou dan eerst de vraag ter sprake kunnen ko men, welk groot verschil er bestaat tusschen de pa tentbelasting van thans en de bedrijfsbelasting, welke in het verschiet ligt Dan zal men kunnen overwegen of de gemeenten gebaat zullen worden door die ver andering. Yoorloopig rijst echter de vraag: waarom de heer Van Lijnden zoo plotseling de leden op het lijf viel mat zijne plannen, en ot zijne collega's op de hoogte zijn van 't geen hij deed? De voornaamste reden tot die vragen is wel deze. Onze schutterij- en mililiewetten eischen dringend verbetering. Welnu: onze Minister van oorlog zorgde voor ontwerpen in dien geest. Onze kieswet moet veranderd worden. De Minister van binnenlandsche zaken deed het zijne om aan dien dringenden eisch gehoor te geven. Ons belastingstelsel vraagt ernstig om verandering. Onze financiëele toestand is krank. De Minister van financiën komt plotseling met zulk een plan ons voor de oogen, maar te vergeefs zoeken wij naar eenig verband tusschen al die plannen, een verband, zoo dringend noodig om het zaken-a/doeu mogelijk te maken. Aan een kunstmiddel om zijne begrooting van fi nanciën erdoor te krijgen kunnen wij bij den pre mier niet denken. Daarvoor, dunkt ons, bestond toch geen gevaar. Maar tegenover liet werk van zijn collega Pynacker Hordijk een meester in de kunst om vroeger uit gesproken gevoelens weg te goochelen tegenover de leden der Kamer, die dezer dagen het voorloopig ver slag over het ontwerp-kieswetbervorming openbaar maakten tegenover de belofte van den Minister vam binnenlandsche zaken dat spoedig eene nieuwe ir.dee- ling van ons land in kiesdistricten volgen zou, komt ons het plan van den lieer Van Lynden zoo allerzon derlingst voor, dat wij ons zeiven afvroegen of we hier met ernst, met kortswijl of met iets anders te doen hadden Als de eene minister het werk van den ander, waaraan de Kamer bezig is, plotseling komt écarteeren, wat moeten wij, die daarbuiten staan, dan denken van de verhouding tusschen de ministers onderling Bij de bespreking der laatste ministeriëele crisis vertoonde zich reeds een minder aangename verhouding tusschen den premier en het jongste lid van het Ka binet. Is hetgeen thans plaats heeft nog een uitvloeisel van die onaangename verhouding, of is het een be leefdheid, die de heer Van Lijnden den heer Hordijk bewijst, door hem gelegenheid te verschaffen zijne kieswetplannen in de doos te doen? Maar wat het ook zij, een gevaarlijk, een ernstig spel blijft het in ieder geval. Bij het weinige werk, dat reeds door onze ver tegenwoordiging verricht wordt, is het thans niet haar schuld als er, door zulk een tactiek van de zijde der regeering, nog veel minder wordt gedaan. Dit jaar is bijna ten eindein het volgende staan de periodieke verkiezingen voor de deur. Er is dan nog minder gelegenheid om veel te doen. Valt er dan te gelooven aan den ernst der bedoe ling van een minister, die zulke grootsche belasting plannen zoo spoedig als hij opgeeft wenscht ingevoerd te zien Maar daarom te meer is het te betreuren, dat ook andere plannen nu onuitgevoerd blijven liggen. De verwarring zal des te grooter worden. Het ministerie had geen naam van beginselvastheid, en die treurige reputatie is nog meer verspeeld na de houding van den heer Hordijk in zake het openbaar onderwijs en zijn toegeven aan de vijanden daarvan. Het Kabinet had den naam alleen mogelijk te zijn en daardoor veel te kunnen tot stand brengen. En het zocht daarin zijn kracht, het werd in dat bewustzijn overmoedig, en durfde den kamerleden dit openlijk voor de voeten werpen. Doch thans sticht het door een chaos van plannen groote verwarring. Er zal nu stoornis ontstaan in den gang van zaken, en er zal noch van het een noch van het ander iets tot stand komen. En de eenige vrucht van dat alles zal wezen dat het kabinet zijn leven kan rekken, wijzende op zoo veel dat het ter atdoening schonk, maar zonder te willen begrijpen dat men door het een het ander tegen hield. Of die vrucht niet al te wrang zal wezen voor de helangen var. ons land? Wij durven daarop gerust een bevestigend antwoord geven. Hoe dringend noodig hervorming van ens belasting stelsel ook zij, op dit oogenblik en op de wijze, zooals de heer Van Lijnden ons verrast heeft met zijne plannen, kunnen wij hem er niet dankbaar voor zijn. Het geheel doet ons nu te veel denken aan een remtoestel, waarmee hij den gang van andere zaken wil tegenhouden, om daarmeê genoegen te kunnen nemen, en wij voorspellen ons weinig succes van al de ontwerpen, die thans aan de orde zijn. De kamerleden, onderling zoo verdeeld als zij thans zijn, zullen in het een of ander gelegenheid genoeg vinden om eene goede hervorming tegen te houden, en Vembarras du clioioc zal ook het zijne daartoe doen. Zoo blijft onze ongezonde politieke toestand voort duren en wordt de toekomst hoe langer hoe onaange namer. Een krachtig besluit om den eenen of anderen weg in te slaan zou der Kamer aanbevolen kunnen worden en met terzijdestelling van andere plannen zou zij zich niet uit liet spoor moeten laten brengen om dat gene tot stand te brengen, wat zij bet dringendst noodig acht. Of de Karner tot zulk een besluit in staat is, blijft ook in de tegenwoordige omstandigheden de groote vraag. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 20 DECEMBER 1882. Yerseke. Aan den Minister zal een voorstel tot wijziging van de diensturen op het rijkstelegraafkantoor gedaan worden, waarbij bijna de geheele oesterhandel en ook het publiek belang heeft. Alle oesterhande laren op één na en eenige anderen hebben dan ook den gemeenteraad verzocht adhesie aan dit voorstel te hechten, doch dit verzoek is Maandag met 6 tegen 1 stem geweigerd en wel op aandrang van een lid dat, zelf geen belang bij de wijziging hebbende, zijnen medeleden beeft diets gemaakt, dat zij ook den overi gen oesterhandelaren niet zou baten. Algemeen belang boven!! Burgemeester en wethouders van Baarland heb ben de aan den herbergier J. De J. in Mei 1882 uit gereikte vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein, op grond van art. 9 uu. 1 der drankwet ingetrokken. (M. Ct.) Benoemd tot leden van het bestuur van het wa terschap voor de uitwatering door de sluis aan den Oosterlandpolder G. J. Van den Bosch en J. J. Van Weel, tot dijkgraaf van Borrenbroodpolder C. Van Schelven. Aan den heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, is concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van die gemeente over Schoondijke, Oostburg, Aardenburg en Ede tot de Belgische grenzen in de richting van Maldeghem. Een deel der burgerij van Vlissingen schijnt ge krenkt te zijn, dat niet meer dan 40 burgers een blijk van erkentelijkheid a n den burgemeester brachten, bij 't bericht der aanneming van de wet tot goedkeu ring van het contract omtrent de exploitatie van de havenwerken aldaar. Er is nu in eene vergadering besloten alsnog een nieuw bewijs van aandenken aan den heer Smit aan te bieden. De vergadering, die eenige honderden personen telde, was zeer eenstemmig, en onmiddellijk werden intee- kenlijsten rondgedeeld en eene commissie van uitvoering benoemd, nadat vooraf eenigen der aanwezigen met klem en nadruk de zaak hadden aanbevolen, wat echter zoo goed als overbodig was, bij den opgewekten geest die allen bezielde. Er loopt thans een vrij stellig gerucht, dat de Rotterdamsche Loyd, tot dusver van Rotterdam op Londen en de te Rotterdam gevestigde Amerikaan- sche Stoomvaart-maatschappij hunne schepen in het vervolg van Vlissingen zullen laten afvaren. Het be lang van deze prachtige, maar tot dusver van alle kanten zoo tegengewerkte zeehaven zou de bevestiging van het bericht wenschelijk maken. Met dezen wetisch van het N. v. d. 1). stemmen wij volgaarne in. Met ingang van 24 dezer zal het Rijkstelegraaf kantoor te IJzendijke op Zon- en feestdagen open zijn van 9 tot 12 uren voormiddags. De diensttijd op werk dagen blijft onveranderd. Met de invoering der nieuwe spelling schijnt het bij de departementen van het algemeen bestuur niet algemeen ernst te zijn. Terwij! de hoofden van sommige departementen hebben doen blijken, dat zij den maatregel wenschen, en o. a bij het departement van oorlog aan de ambtenaren gratis exemplaren van de woordenlijst van De Vries en Te Winkel zijn ver- vei strekt, wordt bij andere departementen van den maatregel niets vernomen. Sommige ambtenaren vleien er zich dan ook nog mede, dat er van de zaak niets zal komen. Prinses Hendrik is Dinsdagochtend aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de Prinses toch, vergezeld van eene hofdame, hare gewone ochtendwandeling deed, ontsnapte een paard aan de handen van zijn geleider en holde naar de plaats, waar H. K. II. zich bevond. Door een gelukkig toeval keerde de hofdame zich even om. bemerkte het rennend beest en had nog juist den tijd de Prinses ter zijde te trekken, zoodat liet paard haar voorbij vloog en geen van beiden eenig letsel bekwam, liet paard werd later gegrepen. Een viertal dames, bestuurderessen van de ver- eenigingen «Arbeid Adelt" en »Tesse!schade", hebben in een request aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, dat aan de rijksschool voor kunst nijverheid te Amsterdam eene afdeeling moge worden verbonden, waar praktiscli onderwijs in kunst-naald- werk wordt gegeven tot aanvulling van het theoretisch onderwijs en als vervolg op hetgeen in de industrie scholen voor vrouwelijke jeugd wordt geleerd. Zij vragen, dat die afdeeling moge worden gevestigd in een lokaal van rijksmuseum, door den Minister aan te wijzen, en onder toezicht gesteld van den directeur dier school, bijgestaan door een damescomité, door hem te kiezen, waarin de vereeniging «Arbeid Adelt" en «Tesselscliade" steeds zullen vertegenwoor digd zijndat een leerares in kunst-naaldwerk door de regeering zal worden aangesteld tegen een salaris van minstens f 2000 per jaar, en dat de school geen bestellingen zal aannemen dan door tussehenkomst van het dames-comité. Zij verbinden zich, indien gunstig op liet verzoek wordt beschikt, het salaris van de leerares voor het eerste jaar te schenken, voor 't aanschaffen van schoolmeubelen f 1000 be schikbaar te stellen en de afgewerkte voorwerpen door hare tussehenkomst van de hand te zetten. In de Maandag te Utrecht gehouden algemecne vergadering van het Pensioenverbond waren 15 af- deelingen vertegenwoordigd. Na breedvoerige gedach- tenwisseling, voornamelijk loopende over de vraag of het al dan niet wenschelijk was een adres tot de Re geering te richten, werd besloten »het hoofdbestuur uit te noodigen dat het zich wende tot de Regeering en de Staten-Generaal en krach tig aandringe dat door haar, naar aanleiding van het rapport der staatscommissie, het noodige worde gedaan tot het tot stand brengen van een wet, ge grond op de beginselen, neergelegd in het bedoeld rap port dier commissie, waarmede het verbond zich in het algemeen vereenigt". Het uitvoerend comité voor de internationale koloniale en uitvoerhandeltentoonstellingte Amster dam in 1883, heeft de algemeene bepalingen voorde tuinbouwtentoonstellingen bekendgemaaktwaaruit blijkt dat zullen gehouden worden: lo. Eene doorloopende tentoonstelling welke op zijn laatst geopend zal worden op den 15n Mei 1883 en gesloten op den algemeenen sluitingsdag. 2o. Zes tijdelijke tentoonstellingen, welker duur op een maand is bepaald, en waarvan de datums der opening en sluiting nader zullen bekend gemaakt worden. De eerste vijf tijdelijke tentoonstellingen zijn voor bloemen en planten bestemd; de laatste (tegen den 15n September) zal een vruchtententoonstelling op groote schaal zijn. De programma's daarvoor zullen zoo spoedig mo gelijk verspreid worden. De prijzen worden toegekend op den voet der al gemeene tentoonstellingzoodat het aantal prijzen bepaald is en deze in waarde volkomen gelijk staan met de overige. De prijzen bestaan in: lo. Het eere-diploma. 2o. Het diploma van gouden medaille 3o. Het diploma van zilveren medaille. 4o. Het diploma van bronzen medaille. 5o. De eervolle vermelding. Zondag werd te Utrecht 4e jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het »Ned. Gymnastiek-ver- bond", waarvan 28 vereenigen waren vertegenwoordigd. Het verbond telt thans 3773 leden Vergeleken met het vorige jaar zijn 683 leden aangenomen, 11 nieuwe vereenigingen traden toe, 4 werden opgeheven of be dankten. Het verbond bestaat nu uit 61 vereenigingen. Tot gemeente-geneesheer te Ridderkerk is o. a. benoemd de lieer G. Flohil, te Rijsoord. O.-Indie. Overgeplaatst de luit. ter zee 2e kl. P. Van den Broeke van »de Koning" op de «Banda.^,

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1