paal zijn. De heer Henket, hoogleeraar aan de Poly technische school te Delft, heeft den vreemden bezoe kers alle mogelijke terechtwijzingen en medewerking beloofd. Zou er voor de leden van dezen kring ook te Vlis- singen niets belangrijks te zien wezen? Ons dunkt van wel. O.-Indie. Overgeplaatst de kapt. der genie J. J. Staal naar Buitenzorg. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Vrijdag waren de onder- deelen van het hoofdstuk Marine aan de orde. Alstoen werd alleen aangenomen een amendement van den heer Wichersom aan het hoofd van het corps officieren van administratie der zeemacht te stellen een hoofdinspecteur met den rang van kapitein ter zee. De voorstellen van den heer De Casembroot, om de opleiding van scheepsvolk aan den wal te doen plaats hebben werden ingetrokkennadat de Minister had toegezegd dat eene commissie zou worden benoemd om de wijze van opleiding te onderzoeken. Het hoofdstuk werd ten slotte aangenomen met 35 tegen 12 stemmen. In de zitting van Zaterdag is het hoofdstuk Nationale Schuld unaniem aangenomen. De Minister verklaarde het leeningsontwerp te zullen wijzigen. In plaats van 35 millioen als eerste termijn seriënleening van 83 millioenzal hij in eens eene leening voor stellen van 60 millioen voor Indië en Nederland ge zamenlijk. Bij het hoofdstuk Financiën bestreden de heeren Blussé en Rutgers het financieel beleid der Regeering en haar stilzitten. De heer Van Bijlandt drong aan op de invoering van den Gouden Standaard en van indirecte belastingen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Gravenpolder. Door stemgerechtigden bij de Hervormde gemeente is herkozen tot ouderling de heer J. De Graag en tot diaken de heer W. Bierens. Yerseke. Tot kerkvoogd, in plaats van den heer J. Mieras, is benoemd de heer L. Laban. Beroepen te Schore en Vlake ds. J. G. Klomp, te Broek op Langendijkte Driesum ds. J. Kromsigt, te Cortgene; te Pernis ds. C. J. Montijn T.Jz.te St.-Philipsland. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank Middelburg. Door de rechtbank zijn op 16 December 1882 ge wezen de volgende vonnissen tegen: lo. G. B., 12 j., 2o. J. De K., 12 j., 3o. J. W., 12 j., 4o. M J. De L., 12 j., allen te Hoedekenskerke, beschuldigd van diefstal, veroordeeld de le, 2e en 4e ieder tot 3 dagen cell, gev.straf c. e., terwijl de 3e is vrijgesproken. 5o. C. Van E., 16 j., kleermaker te Hansweert, wegens diefstal, veroordeeld tot 15 cell, gev.straf c. e. 6o. A. Van M., 18 j., 7o. H. DeM., 16 j., beiden arbeiders te Boschkapelle, wegens diefstal, veroordeeld ieder tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 8o. M. D., 20 j., werkman te Zaamslag, wegens mishandeling, veroordeeld tot f 3 boete c. e. 9o. M. Van R., 20 j., huisvrouw van L. De B., klompenmaker te Koewacht, wegens het uiten van scheld woorden, veroordeeld in eene geldboete van f 2,50 c. e. 10. W. A., arbeider te Retranchement, wegens mis handeling, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. llo J. F. De S., 49 j., zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg, wegens landlooperij, veroordeeld tot 15 dagen gev.straf, met bevel om na het uiteinde dier straf te worden overgebracht naar een bedelaarsgesticht. 12o. R. De H., 24 j., werkman, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd te Middelburg, wegens land looperij, veroordeeld tot eene maand cell, gev.straf met bevel, dat na het uiteinde dier straf hij zal worden overgebracht naar een bedelaarsgesticht. Landbouw en Veeteelt. Volgens een in de St.-Ct. opgenomen oordeel om trent den oogst van 1882 in Nederland werd een meer dan middelmatige oogst verkregen van tarwe in 486 gemeenten, middelmatig en minder 267, verder van rogge 694 boven het middelmatige en 209 daar beneden, van gerst 497 en 259, van haver 796 en 198, van paardenboonen 439 en 349, van aardappelen 104 en 945, van suikerbieten 147 en 240, van klaver 573 en 114, van grasland 832 en 53. Betreffende den oogst wordt voorts o. a. opgemerkt Het getal goede oogsten bedraagt voor tarwe 209, rogge 210, gerst 159 en haver 254. Dit aantal al leen weegt vrij wel op tegen het aantal gemeenten, waar de oogst middelmatig en minder was. Alleen voor de gerst is het verschil noemenswaardig groot, hoewel ook dit gewas dooreen genomen nog meer dan middelmatig heeft opgebracht. Naar aanleiding van het schrijven van den heer Amersfoordt over de minder gunstige uitkomsten van het gebruik van ingekuild gras, door het melkvee op de Badhoeve, deelt de heer Corbijn, te Noordeloos, in de Landbouw Ct. het resultaat mede van een door hem ingesteld onderzoek naar de melk van koeien, die reeds een dag of 6 met ingezuurd gras gevoerd werden. Dit onderzoek strekte zich uit tot versche melk, daartoe onmiddel ijk gemolken, koude melk van denzelfden morgen en melk van den vorigen avond, zoowel koud als verwarmd. De uitkomst was, dat noch de versche, noch de koude, noch de verwarmde melk zich door reuk of smaak onderscheidde van andere, niet van dien stal afkomstig. «Ik ben dus zoo vrij te onderstellen zegt de heer Corbijn dat de heer A. wel wat te voortvarend is geweest met zoo op eens het inzuren de schuld te geven van de onaangename lucht en den stuitenden smaak aan de melk zijner koeien. Een nader onder zoek zou hem misschien, heel andere oorzaken doen ontdekken. Immers er kunnen zich in zijn ingelegd gras onkrui den bevinden, die het kwaad veroorzaakt hebbendat zou toch zoo'n groot wonder niet zijn. Ook kan de melk te lang vertoefd hebben in de onmiddellijke nabij heid van het voeder. Ingezuurd gras riekt heel sterk en het is bekend, dat melk gemakkelijk een wansmaak aanneemt, als ze eenigen tijd bij riekende stoffen wordt geplaatst. En wat mij nog het meest bevreemdde was, dat het gebrek zich niet alleen op denzelfden dag vertoonde, waarop het voeder voor het eerst werd toegediend, maar ook den eigen dag weer verdwenen was, waarop het voeder werdafgekommandeerd. Gewoon lijk vertoonen zich zulke verschijnselen nog een dag twee, drie ni de verandering van voeder, indien ze ten minste uit het voeder ontstaan zijn. Ik wenschte daarom den heer A. in overweging te geven, eens een nanwkeurig onderzoek in te stellen naar de oorzaken dezer gebreken, die zich overigens niet aan het zuivel schijnen te vertoonen en dus voor de meeste boeren niet bezwaarlijk zouden zijn, al was de oorzaak in het inzuren gelegen Erger ware het, indien des heeren A. schrikbeelden bewaarheid werden, dat nl. het vleesch van met ingezuurd gras gevoederde dieren ontstoken zou zijn. »De heer A. zegt, dat zijne regelen niet geschreven werden om van het gebruik van ingezuurd voeder af te schrikken, maar hij zal toch niet kunnen beletten, dat velen, die nu door het goede voorbeeld van anderen werden verlokt, ook eens een proef te nemen, zich nu nog wel eens zullen bedenken. Ten minste, in deze gemeente zijn we reeds heel wat teruggegaan, sedert het ongunstige bericht. En mij dunkt, de zaak is te belangrijk om ze wegens een kleinigheid te veroordeelen. Overigens is er zooveel voeder, dat een onaangenamen smaak aan de melk geeft." Nieuwe Uitgaven. Aflevering 6 van »de Dageraad" bevatAlgemeene vergadering van de vereeniging »de Dageraad". Eerste openbare vergadering van de vereeniging «de Dageraad". De oorsprong der godsdienstige denk beelden, door dr. H. Hartogh Heijs Van Zouteveen. De natuurbeschouwing van Darwin, Goethe en Lamarck, door prof. Ernst Hackel. Overproductie, door George Chesney. Troost door Willem F. O. Ontwaakt, gij die slaapt, door W. Meng. Berichten en mededee- lingen. Buitenlandsch Overzicht. De FranSche kamer bracht Zaterdag de behandeling der buitengewone begrooting ten einde. Met 466 tegen 2 stemmen nam zij de buitengewone begrootingen voor openbare werken, posterijen en telegraphie en voor oorlog ongewijzigd aan. Voor de Amsterdamsche tentoonstelling is door president Grévy een ontwerp-besluit geteekend, waarbij f 225,000 daarvoor wordt toegestaan. De verandering in het Britschc ministerie is thans een feit. Zaterdag heeft II. M. de koningin in eene vergadering van den Geheimen Raad, door haar ge presideerd, Lord Derby benoemd tot Minister van Koloniën, Lord Kimberley tot Minister vau Indië, den markies van Hartington tot Minister van Oorlog en den heer Childers tot kanselier der schatkist. Duitschland's keizer moet zijne kamer houden. Hij is wat verkouden. In Spanje's tweede kamer zijn ook Serrano's plan nen tot grondwetsherziening ter sprake gebracht. Hoe wel het ontwerpen daar meer aanhangers telt dan in den Senaat, betwijfelt men toch of er wel eene meerderheid voor gevonden zal worden. Te Konstantinopel en te Scutari zijn oproerige bil jetten aangeplakt, waarin niet minder wordt verteld dan dat de Sultan krankzinnig is. De schrik is na tuurlijk den Sultan weder om het hart geslagen, en evenals na de ontdekking der zoogenaamde samen zwering van Fuad-pacha, houdt hij zich in zijn paleis geheel afgezonderd; de eenige maal per week dat hij zich naar de moskee begeeftmaakt hij gebruik van een gepantserd rijtuig. Nu schijnt de bewering, dat de Sultan werkelijk niet wel bij het hoofd is, niet zoo geheel ongegrond te zijn; althans men ver zekert dat ook de ministers op dit punt twijfel koesteren Van de zijde der ambassade wordt dit gerucht hoe kan het ook anders tegengeproken. Chili dringt Peru op alle mogelijke wijzen tot den vrede, daarbij steeds zijne eischen verzwarende. Zoo is nu weer aan 50 ingezetenen van Lima eene zware oorlogsschatting opgelegd, binnen acht dagen te beta len, wanneer ze niet willen, dat hunne eigendommen worden verkocht. Gemengde Beriehten. Een nieuw handelsartikel. Tegenwoordig doen zich opkoopers voor van gedoode musschen. Zij be talen daarvoor cent per stuk en verzenden ze weder naar elders. Borssele. De aanbesteding der belangrijke zink en stortwerken aan den oever van Borssele, waar voor als minste inschrijver bekend staat de heer De Jonge, te Kapelle, heeft de vereischte goedkeuring verworven. De arbeidende bevolking, die voor deze werken in aanmerking komt, ziet zich derhalve weer de gelegenheid geopend om gedurende geruimen tijd goede loonen te verdienen. De concurrentie schijnt zich echter ook op dat gebied niet onbetuigd te laten, daar zich dijkwerkers uit eene andere gemeente voor de uitvoering hebben aangemeld tegen verminderde eischen. Tholen. Zaterdagnamiddag werd een paard van den heer Wagtho, dat voor een geladen kar stond, schich tig. Terwijl de voerman M. Van de Velde, die het paard bestuurde, zich inspande om dit in bedwang te houden en weer tot bedaren te brengen, had hij het ongeluk van de kar te storten en daaronder te geraken, waardoor hij een arm op twee plaatsen brak. Vlissinoen. Lokken de sirenen, in de Duitsche sagen, aan de oevers van den Rijn hare slachtoffers door haar schoon gezang arglistig naar de geheim zinnige diepten van den watervloed, hier aan de oevers van de Schelde is dit in deze prozaïsche tijden geheel anders. De Sirene, een door luchtdruk bewogen machinale misthoorn, ten dienste der scheepvaart bij mistig weder, den 15 Dec. te Nieuwersluis bij Breskens door den loodsdienst geplaatst, lokte in den nacht harer indienst- stelling door haar akelig klagend gehuil vele bewoners van Vlissingen uit hun bed; allen verkeerden toch in de veronderstelling dat er een groot honden-concert gegeven werd. Het gehuil herhaalt zich tweemaal in de minuut en is op zeer grooten afstand hoorbaar. Veroordeelden eerstgenoemde sirenen hare getrou wen tot den dood, laatstgenoemde tracht vele schepen te waarschuwen van op lager wal te geraken en te stranden. Maandag kwamen te Vlissingen per stoomschip «Prins Hendrik" eenige personen aan, behoorende tot het vroegere personeel van het Alhambra-theater te Londen. Onder deze bevond zich een Zwitsersche reuzin, slechts 18 jaren oud, lang 8 voet en 2 duim, terwijl hare handen en voeten naar evenredigheid waren. Bij het verlaten der wachtkamer bevonden zich vele toeschouwers aan het station en, leunende op een reusachtigen wandelstok, bereikte zij de coupé waarin het haar niet zonder moeite gelukte plaats te nemen. De drie suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom zul len tegen het einde dezer maand de werkzaamheden staken. In het gehucht Wachelen onder Oosterhout is in een onder water staanden stal eene alleen wonende 77jarige vrouw verdronken gevonden. Misschien herinnert men zich nog zekeren C. Schoorl, die in 1877 door de rechtbank te Breda ver oordeeld werd tot 1 jaar celstraf en eene boete van f25 wegens bedriegelijke oplichterij, waarvan de heer J. F. C. De Graauw aldaar de dupe werd. Deze per soon nl. had, onder voorwendsel De Ridder te heeten en kapitein te zijn van het stoomschip «Conrad", van de Nederlandsche Stoomvaart-maatschappij, eerst een bedrag van f100 en daarna van f400 van den heer De Graauw weten machtig te worden, en was boven dien nog door dien heer overladen met tal van wel daden. Schoorl nu is dezer dagen overleden en heeft den directeur van het gesticht, waarin hij in den laatsten tijd verpleegd werduniverseel erfgenaam zijner na latenschap gemaakt. Deze laatste is echter met die eer niet zeer ingenomen, aangezien hij bekend is met de wijze, waarop Schoorl in zijn leven aan geld was gekomen. Hij heeft daarom den heer De Graauw aangeboden de f 500, waarvan Schoorl op oneerlijke wijze in het bezit was gekomenterug te geven. Eenige werklieden der Delftscbe spiritus- en gistfabriek leggen wekelijks een klein bedrag ter zijde en storten dat in de spaarkas der fabriek. Het doel dat zij daarmede beoogen is een sommetje bijeen te krijgen, noodig voor een reis naar en van en het ver blijf te Amsterdam, om daar de producten van weten schap, nijverheid en kunst te bewonderen, dief er in 1883, in een groote wereldtentoonstelling, worden bijeengebracht. De leden der Zwolsche werkl.-vereeniging zijn voor eenigen tijd hetzelfde begonnen. Tot heden vernamen wij niet dat hun voorbeeld elders is gevolgd. Zal men daar weder mede wachten tot het te laat is (Werkmansbode) Iemand, die te Heerenveen voor de rechtbank terechtstond, daar hij bij een vrouw de glazen had ingeslagen, begon, van de zitting komende, met haar weder zoodanige vechtpartij, dat tegen hem opnieuw proces-verbaal werd opgemaakt. Niet ten onrechte had hij zich dan ook, met het oog op zijn vele comparitiën, op de vraag van den president naar zijn beroep, «ontvanger van dagvaardingen genoemd." Te Heerenveen heeft het ijs reeds offers geëischf. In plaats van naar school te gaanvermaakten een drietal knapen zich even buiten de plaats op het broze ijsmet het treurig gevolgdat twee van hen er doorzakten en jammerlijk verdronken. Op het Overijselsche kanaal is de scheepvaart weder geregeldzij is op den IJsel thans zeer leven dig. De Watersnoods-commissie te Deventer heeft Donderdag opgehouden met het uitreiken van warme spijzen. De verlaten woningen zijn alle weder be trokken. Alles is tot zijn gewonen toestand terug gekeerd. Vrijdagnamiddag kwam te Elburg de tijding, dat er een beer in de omstreken rondliep, die veel nieuwsgierigen, waaronder de politie met geladen re volvers, op de been bracht, om een onderzoek deswege in te stellen. En werkelijk tusschen Elburg en Doorn spijk trof men het dier aan, dat echter met sterke hulp spoedig gevangen werd. Het beest was door de eigenaars (twee rondtrekkende lieden) in een onbe woond huis opgesloten en was, toen iemand wilde gaan zien of het nog wel van brood voorzien was, bij het openen der deur ontvlucht. Te Liers op de lijn EindhovenLuik is een sto ker bij het stappen op de locomotief onder den trein geraakt en gedood. Ook te Tiel is de laatste der daar aanwezige oud-strijders van Waterloo in 89jarigen ouderdom óverleden. Te Capelle heeft zich (wat meermalen is voor gekomen) een vader zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand vervoegd, om aangifte te doen van de geboorte van een jongen, terwijl later bleek dat de jonggeborene een meisje was. Mist. Onder dit opschrift werd dezer dagen aan de «N. R. Ct." uit Londen geschreven Sedert gisteren ochtend vroeg zijn wij Londenaars in dien zin allen «beneveld", dat wij ons schijnen te bevinden in het centrum van een der dikke nevels, voor welke dit land een octrooi schijnt te hebben verworven, dat namaak uitsluit. We zijn gisteren begonnen met een geelachtigen mist; naarmate de dag vorderde, nam hij een meer en meer oranjekleurigen tint aan, tot hij eindelijk de juiste schakeeringen had van hetgeen een personage in een der romans van Dickens een Londen particular heeft gedoopt, een benaming wellicht even juist als, maar minder schilderachtig dan de volkstitelerwtensoep, die volkomen uitdrukt wat men bij deze vaal-bruine nevels te zien krijgt, voor zoover men namelijk zien kan. Dadelijk bij het ontbijt moest ik het gaslicht ont steken en dit bleef den gelieelen dag branden. Te twee uren in den namiddag kon men op straat schier geen hand voor de oogen zien. De huizen aan den overkant van mijn domicilie gelegen, kon ik niet ont dekken. Had men slechts het voorrecht bij zulke feestelijke gelegenheden thuis te blijven, dan zou bet wel uit te houden zijn, maar daartoe bestaat natuur lijk geen kans. Niets is onaangenamer dan het wan delen, waartoe men gedwongen is omdat de meeste omnibussen en cabs den dienst gestaakt hebben, en de weinige die er nog zijn gaan stapvoets, langzamer dan voetgangers, welke haast niet vooruit komen. Twee uren ben ik gistermiddag bezig geweest over een afstand, dien ik anders gemakkelijk in een half uur zou hebben kunnen afleggenHet gewone decora tief van een Londenschen nevel werd, dat spreekt van zelf, met vergeten. Jongens met flambouwen deden goede zaken, maar men zag ook oude dames met lantarens, heeren met waskaarsen voorwaarts schrij den, telkens het licht omhoog heffende om het oord te verkennen. Gisteravond laat was de mist iets minder, maar van ochtend werd hij dikker en dikker, en terwijl ik dit schrijf bij het electrische licht in de leeszaal van het Britsche museum, is het buiten een Egyptische duisternis. In de City en elders is allerwege het gas ontstoken en hier en daar schittert het electrische licht. Dat onder deze omstandigheden de post zeer onre gelmatig werkt, behoeft geen betoog, te minder, daar dikke mist het parool schijnt te zijn op alle hoofd plaatsen des binnenlands en op de Theems, waar dientengevolge ook het verkeer te water ten eenen- male is gestaakt. Dat deze brief u morgen geworden zal acht ik minst genomen twijfelachtig. Heden is de Vlissingsche mail nog niet aangekomen en gisteren kwam do mailtrein pas te 5' uren des namiddags aan, in plaats van te 8 uren des morgens. Ik vernam dat gisteren-avond aan het Victoria- station, werwaarts ik een vriend uitgeleide deed, die het kanaal wilde oversteken. Maar of dit via Vlis singen is kunnen geschieden weet ik niet. De Chatham- en Dover-beambten lieten zich veel erover uit en deze terughoudendheid wettigde het vermoeden, dat de boot kans had eenigen tijd te Qneenborough te blij ven liggen. Tegelijk met dezen nevel moeten wij een vrij heftige koude constateeren. Van nacht heeft het hier twaalf graden gevroren en overdag blijft het doorvriezen, zoodat het ijs in de vijvers der parken spoedig dik genoeg zal zijn voor de liethebbers van schaatsenrijden. Maar tegenover het genoegen van honderden staat de ellende van duizenden. Nevel en koude hebben altoos tengevolge, dat de sterfte ontzaggelijk toeneemt onder de lagere volksklassen. De verschrikkelijke ne vels van twee jaren geleden doodden, volgens een ma tige berekening, 15,000 kinderen en ouden van dagen onder de behoeftigen. En wie kan de gevolgen be cijferen eener gestrenge vorst Ik wil hopen, dat Koning Willem III aangenamer weder zal hebben, wanneer hij in Januari, met Konin gin Emma, tot ons komt. Naar ik hoor, is hier reeds een woning voor Z M. gehuurd, voor den tijd, dat hij te Londen zal zijn (minstens 14 dagen of drie we ken). Het juiste tijdstip van zijn komst is nog niet vastgesteld, maar de autoriteiten schijnen het officiëele bericht ervan elk oogenblik te verwachten. Aan het Engelsche Ministerie van Binnenland- sche Zaken is Vrijdagavond een brief ontvangen met de gewone onderteekening van de Iersche dreigbrie ven daarin wordt gezegd, dat het comité voor het verbranden van openbare gebouwen te Londen binnen eenige dagen èen of meer van die gebouwen in brand zal steken als wraak voor het ter dood brengen van de moordenaars van de familie Joyce. De gewone po litiemacht bij die gebouwen is verdubbeld. Er is oorzaak te vreezen dat in sommige stre ken van Ierland de winter bitter hard zal zijn. Waar de aardappelen zijn mislukt en weinig anders op den grond der boeren groeit, zal zeker veel worden ge leden. Na rijp beraad heeft het gouvernement evenwel beslotengeene algemeene bedeeling te organiseeren. Alle practische en nadenkende menschen zullen dit goedkeuren. Indien directe ondersteuning onvermijde lijk noodig is, voede men de hongerigen, huisveste men de van dak beroofden en kleede men de naakten. Dat is iets, wat niet eindeloos voortduurt, en als het ge paard gaat met maatregelen, die den wortel van het kwaad aantasten, zal men ten minste de onvermijde lijke gevolgen van het onderhouden eener groote be volking door de openbare liefdadigheid zooveel moge lijk beperken. Te Dublin zijn de groote cooperative magazijnen, waar juist tegen de naderende Kerstdagen een groote voorraad van allerlei artikelen was opgeslagen, totaal vernield. Niets is gered kunnen worden. Een gerucht liep, dat de in 't gebouw wonende concierge en zijn gezin in de vlammen zijn omgekomen. De brand werd zeer gevoed door het in de gewel ven aanwezige ontplofbaar materiaal. De onder verdenking van deelneming aan den moord op lord Cavendisch en tar. Burke gearresteerde personen zijn na het eerste verhoor weêr ontslagen moeten worden. Zij bevinden zich echter onder streng politie-toezicht. Woensdagnamiddag reed te Brussel een met twee paarden bespannen tramwagen, waarin een aantal pas sagiers gezeten waren, de helling af van den Boule vard botanique, toen plotseling de ketting van de rem brak, zoodat de koetsier den wagen niet kon tegen houden. De paarden, die den wagen op de hielen kregen, weken ter zijde uit en rukten de strengen aan stukken, waarna de wagen alleen met duizelende vaart de helling afrolde. Tegenover het Noorderstation ge komen, doorsneed hij een begrafenisstoet, gelukkig

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2