1882. N°. 150. Dinsdag 19 December. 69ste jaargang. Marktdag op Kerstfeest. Secretarie op Kerstfeest. 4) MlilWIiLWEKK. DE BROEDERS. SLEE-COLLECTE. Belasting op de Honden. «0ESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN D1THAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. l'RWT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij die zieii tegen 1 Januari op dit blad abonnecren, ontvangen de nommers van 13 December af waarin met bet nieuwe feuilleton een aanvang is gemaakt koste loos. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente (locs op DONDERDAG den 21 DECEMBER 1882, des avonds te 7 uren. Goes, den 18 December 1882. De Secretaris, II ART MAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Aanvraag van A. C. Schuiling om grond in pacht. III. Tweede suppletoir kohier van den H. O. voor 1882. IV. Benoeming van leden in verschillende commis sion en besturen tengevolge van periodieke af treding, enz. als a. Financiëele commissie. b. Commissie voor het ontwerpen der verorde ningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. c. Burgerlijk armbestuur. d. Bestuur van het Gasthuis. e. Plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. f. Idem middelbaar onderwijs. g. Openbare gezondheidscommissie. h. Commissie van classificatie der schoolkinderen. V. Benoeming stembureau verkiezing lid van den gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat, aangezien de tweede Kerstdag dit jaar invalt op een Dinsdag, de maikt van 26 December op Woensdag dëu 37 December zal gehouden worden. Goes, den December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Seeretarie der gemeente op a. s. Maandag en Dinsdag den 25 en 26 December, uithoofde van het Kerstfeest, zal gesloten zijn. Tot het doen van aangif en vo<"»r den Burgerlijken Stand zal echter des voormiddags van n tot X2 uur gelegenheid gegeven worden. Goes, den 16 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Naar het Hoogduitsch van Adolf "Wilbrandt, door A. »Tante Merling", antwoordde Karei, terwij! hij haar zichtbaar opgewonden aanzag, »wie is die andere jonge dame daar? U sprak zoo even met haar, kent u ze?" De oude dame lachte en klopte met hare magere vingers op zijn arm. »Dus niet Amaliel" zeide zij. «Vandaag is het dus eene andere. Gij zijt de rechte, Karei; gij wordt geheel een Franschman, met uwe geëmancipeerde begrippengij revolutionair, gij, man van den nieuwen tijd. Altijd voor het nieuwe »Ik heb u niet gevraagd, tante Merling, wat ge van mij denkt, maar wie die andere jonge dame is, die juist wil weggaan?" »Wil ik haar aan u voorstellen zeide de oude dame met een slim lachje. »Ik dacht eigenlijk dat gij onze kleine Annette reeds kendet! Zij weet zich nog niet goed voor te doenmaar zij is een model van een meisje, lieve Karei 1 Hare moeder was een beauté in mijn tijd." Karei zag weer opmaar zijn opgewonden gelaat was intusschen ernstiger geworden. »Gij hebt gelijk", antwoordde hij schijnbaar kalm, »zij is nog wat te ruggetrokken, maar zij ziet er goed en vriendelijk uit. Als u het verlangt, zal ik mij aan haar laten voor stellen; ik wil haar een complimentje over haar piano- AA^BI£stedil\<;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeende GOES zijn voornemens op Zaterdag den 23 December 1882, des namiddags te 1 uur, in het Raadhuis aait te besteden: het tariefwerk voor gewoon onderhoud in 1883 te weten lo. het timmerwerk en de levering van touwwerk; 2o. het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk; 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk 4o. smidswerk 5o. schilder- en behang werk; 6o. stoffeerders werk; 7o. glazenmakerswerk 8o. aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk 9o. de levering van maljenierswaren; lOo. grint en grintzand; 11 o. borstel- en mandenwerk; terwijl de legeringen der artt. 27 en 28 van het tarief niet afzonderlijk worden aanbesteed, maar aan verschillende aannemers zullen kunnen worden op gedragen. De bestekken liggen op de gewone uren in het Raad huis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f0,05 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, den 9 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat Diakenen der Hervormde Gemeente alhier het voornemen hebben, om op den tweeden Kerstdag, zijnde D1NSD.4G den 26 dezer, na het ein digen der voormiddag-godsdienstoefening, een buiten gewone of zoogen aamde SLEE-COLLECTE te houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat deze gelegenheid niet ongebruikt zal voorbijgaan, om ruime bijdragen uit te reiken aan genoemd college, teneinde zijne taak te vergemakkelijken, waartoe de inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 16 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat.dat zij voorloopig hebben vastgesteld het 2e sup pletoir kohier van de Belasting op de Honden voor deze gemeente over het jaar 1882 en dat genoemd kohier ter lezing zal liggen ter secretarie dezer gemeente van at Maandag den 18 December 1882 tot en met Maar dag den 1 Januari 1888 a. s., van des voor middags negen tot des namiddags twee uren, alsmede dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij den Raad bezwaren kan indienen op ongezegeld papier Goes, den 16 December 1882, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. spel maken." De oude dame zag hein met verwon derde en onderzoekende blikken aan. Eerst toen viel het hem in, dat hij niets van haar pianospel gehoord had. «Gij zijt een waar huichelaar, Karei; gij vergeet ech ter, wie gij voor u hebt. Overigens heb ik de kleine Annette onder mijne bijzondere bescherming genomen, denk daaraan 1 Ik zal u en uw broer voorstellen", zei de oude dameziende dat Willem met haastige schreden nieuwsgierig kwam aanstappen; «mijn oude vriend Willem, kom hi 'r, gij zult mijne kleine dweep ster, die geheel mijn hart ingenomen heeft, leeren kennen en mij dan zeggen, of ik mij in haar vergist heb." Met deze woorden nam zij de twee jongelieden bij de hand en voerde hen recht door de zaal naar het meisje dat in een der open deuren stond en in de andere kamer keek. Het was een aardig gezicht de kleine, op hare hooge hakken trippelende dame tus- schen de twee slanke, jeugdige gestalten te zien, die in hunne fluweelen rokkenen met goud gestikte vesten hoog boven haar uitstaken. «Annette", riep zij, en het meisje keerde zich om. «Het wordt nu eindelijk tijd, dat gij met mijne voor malige zonen kennis maakt; kom hier, mijn kind!" Zij noemde de namen der beide personen en nam daarbij Annette's hand in de hare en drukte die. «Mijn hemel, wat bloost zij, zeide zij, en lachte vroohjk. «Men kan het haar aanzien, dat zij heden voor het eerst haar entree in de groote wereld maakt. En verbeeld u, Willem, zij zal niet dansen, want zij heeft hoofdpijn, het arme kind. Toen ik nog zoo jong was, had ik nooit hoofdpijn 1 Toen werd men eerst opgevoed. Maar de tegenwoordige jongelui doen niets dan droomen, dweepen, gedichten lezen Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 13 DECEMBER 1882. De verkiezing voor een raadslid te Goes va cature, ontstaan door het bedanken van den heer W. L. Kakebeeke en het niet toelaten van den heer C. Risseeuw is bepaald op Donderdag 9 Januari en eene eventueele herstemming op Dinsdag 23 Januari. (Men zie achterstaande annonce). Zondagavond werd de tweede volksvoordracht der Werklieden-vereeniging «Eigen hulp" te Goes ge houden. De voorzitter opende met een welkomstgroet aan de aanwezigen, en sprak zijn leedwezen uit, dat slechts zoo weinig vrouwen waren opgekomen, om te luisteren naar een onderwerp, dat haar, als huismoe ders, in niet geringe mate belang moet inboezemen. De heer A. Van Schelven begon hierop zijn voor dracht over «Huiselijke opvoeding". Teneinde een groo- ten invloed der moeder hierbij te doen gevoelen, noo- digde spreker de aanwezigen uit ieder voor zichzelf nategaan, wat bij te danken heeft aan haar, die zijne eerste schreden, zijne eerste gedachtenuitingenzijn eerste gemoedsleven geleid heeft. De geschiedenis toont ons aan, hoe sterk die invloed bij de meest uiteen- loopende karakters nog op lateren leeftijd bleef. De meest ontembare karakters werden gebogen door de moeder, en zoolang de liefde voor haar nog niet ge dood was in het hart van den meest verstokten boos doener, was alle hoop op redding nog niet vervlogen. Van het gezin gaat de kracht uit voor staat en maatschappij. Vandaar het hooge belang van de op voeding in het huisgezin, waarbij de ouders door ge meenschappelijk overleg, door voorbeeld en vermaning, soms ook door bestraffing, mits deze gevolgd worde door liefderijke toenadering, de kiem van het goede ontwikkelen. Deze huiselijke opvoeding werd verder door den heer Van Scheiven in bijzonderheden besproken van de geboorte af tot op het tijdperk, .dat de jongen of het meisje zelfstandig zal moeten oordeelen en handelen. Aan de hand van Schleiermacher, Rousseau, Goethe, Jean Paul e. a. werd menige beliartigingswaardige wenk gegeven. Ook op het verband tusschen huiselijke opvoeding en die in de school werd door spreker ge wezen. De onderwijzer en de ouders moeten samen werken. Zij dienen eikanders gezag te steunen in stede van, zooals vaak gebeurt, den eerbied voor elk ander te ondermijnen. Spreker constateerde b. v. het treurige feit, hoe soms ouders, waarvan de kinderen niet ter school geweest waren, dezen leerden den on derwijzer voor te liegen, dat zij ziek waren geweest, om daardoor een schoolfeestje of andere belooning niet te ontgaan. In het belang van de opvoeding hoopt spreker voorts, dat binnenkort de bepalingen tegen den kinderarbeid verscherpt zullen worden. Maar men verwachte niet alles alleen van een verbod. Na de pauze droeg de voorzitter der vèreeniging een gedicht voor, vervaardigd door een werkman, het vereenigingsleven bezingende. Ten slotte leverde de heer Van Schelven nog als bijdrage een der mari neschetsen van Weruméus Buning. De opgekomenen hebben zich zeker dien avond niet beklaagd. Op dit oogenblik kwant Amalie haastig door eene andere deur nader en riep juffrouw Merling bij haar naam. Vlug als altijd knikte deze haar toe en liep met haar grijze zijden sleep weg. Annette bleef staan en zag den schoonen blonden Willem, die op zijne gewone vlugge manier op haar toetrad, aan met den naïeven blik van een kind. Voor Karei sloeg zij échter verlegen de oogen neêr. De eerste blos was van haar gelaat geweken, maar men kon er toch nog duidelijk op lezen hoe onrustig het in haar binnenste was. Willem begon dadelijk met haar aan te spreken. De woorden vloeiden als altijd gemakkelijk van zijne lippen; in zijne oogen 'olonk het beminnelijkste vuur en men kon er duidelijk uit lezen hoe bekoorlijk hij haar vond. Intusschen stond Karei in stilte het lieve beeld van Annette te aanschouwen. Het was hem aangenaam, dat hij niets behoefde te zeggen, wijl Willem sprak. Zijne gansche gedachte was met haar vervuld, en hij trachtte het beeld zijner fantasie met de werkelijkheid in overeenstemming te brengen. Eindelijk gevoelde hij zich verplicht toch iets tot het meisje te zeggenmaar juist begon in de nabij- zijnde kamer de muziek. Willem brak midden in een zin het gesprek af om zijne danseres af te halen, en de eerste paren begonnen te dansen juist naai' de zijde van Annette en Karei. Hij moest teruggaan, om plaats te maken. Het eene paar na het andere kwam in de zaal, die spoedig gevuld was, en hij verloor Annette uit liet oog. Nu eerst viel hem in, dat hij volstrekt aan geene danseres gedacht had. Hij stond alleen, midden in de zaal evenals een pilaar in de ren baan; nn ruischte een rok, dan weer een japon Een der hoorders scheen het niet ongepast te vin den om een hond mee te brengen. Dit beest veroor zaakte zooveel last, dat de voorzitter en de sprekers moesten verzoeken het te verwijderen. Hoe gering is toch het begrip van wellevendheid, dat sommige z. g. heeren schijnen te koesteren Het bestuur heeft maat regelen genomen om dergel ;jke ongenoode gasten voor het gevolg te weren. De hulpkantoren te CamperlandEllewoutsdijk en Kloetinge worden met 3 Jan. 1883 voor den dienst der Rijkspostspaarbank opengesteld. Door eene vergissing bij de opgaaf hebben wij de installatie van den nieuwen burgemeester te Ellie- woutsdijk Vrijdag doen plaatshebben. Die plechtigheid is Donderdag geschied. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen heeft bepaald, dat de retourkaarten op hare lijnen gedurende de aanstaande feestdagen zullen gel dig zijn, als volgt De retourkaarten, die genomen worden cp Zaterdag 23, Zondag 24 en Maandag 25 December zijn alleen geldig tot en met Woensdag 27 December, en die welke uitgegeven worden op Zaterdag 30 en Zondag 31 December tot en met 2 Januari 1883. Tot instructeur aan den cursus van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom is benoemd de le luit. Van den Bussche aldaar. De Minister van Marine heeft bepaald dat de marine-autoriteiten de noodige maatregelen zullen ne men dat bij overlijden of bij ziekte met doodelijken afloop van personenbehoorende tot de zeemacht of het korps mariniers, daarvan onverwijld kennis worde gegeven aan de familiebetrekkingen. Donderdag a. s. zal de vereeniging «De Dage raad" te Amsterdam hare tweede openbare vergadering houden maar thans zalnaar men ons mededeelt een entree van 10 cents geheven wordenom den grooten toevloed hoorders eenigszins te temperen. Voor de pauze zal mejuffrouw Elise A. Haighton een voordracht houden over «De vrouw in Nederland". Spreker na de pauze is de heer W. Menguit Rot terdam, die tot onderwerp zijner lezing koos «Twijfel". De heer Gamel seinde aan den heer Volck te Utrecht: De Deensche gezant te St.-Petersburg vernam van zijn Zweedschen collega aldaar, dat de man die op 30 Oct jl. het telegram aan de «Novoje Vremja" zond omtrent het vergaan van een stoomschip (de «Dymp- hna") hij Vaigatz, nu heeft verklaard dat nadere informatiën bij Sainojeeden te Mezen aan het licht hebben gebracht, dat het bedoelde wrak niet van een stoomschip, maar van een zeilschip was. De Brusselsche Cercle des installations mariti- mes heeft een uitstapje beraamd naar Rotterdam. Bij gunstig weder zal het voortgezet worden naar Kat wijk, Amsterdam en IJmuiden. Het vertrek naar Rot terdam is bepaald op 22 dezer. Het doel van het uit stapje is o. a. het in oogenschouw nemen van de draaibruggenteneinde de zekerheid te krijgendat deze, mits goed gebouwd, noch voor de scheepvaart, noch voor het rijtuig- en spoorwegverkeer een hinder- tegen zijn knie. De droomer ontwaakte, liep door de dansende paren en bevond zich weer bij de oleander- buomen in zijn nis. Hier zag hij Annette's wit kleed tusschen het groen. Zij was ook in dezen hoek ge vlucht, bekommerde zich niet om de dansenden en scheen in gedachten vóór zich te staren. Ontroerd trad hij op haar toe, en op dat oogenblik overkwam hem dat zonderlinge gevoelwat hem reeds in zijne kinderjaren enkele malen overkomen was; hij geloofde iets te doen, wat hij reeds vroeger gedaan had. Het scheen hem, als ware hij reeds vroeger hij kon niet zeggen, waar en wanneer - met geheel dezelfde gevoelens, op dezelfde wijze, dezelfde gestalte genaderd en alsof zij hem met dezelfde verlegen oogen aangezien had Geheel bedremmeld bleef hij staan en trachtte zich eerst te herstellen. Het meisje bemerkte zijne plotselinge verlegenheid of hoe men het noemen wil, en met een welwillende, vriendelijke, nog eenigszins treui'ige stem vroeg zij«Wat scheelt u Gij ziet bleekzijt gij ongesteld Karei schudde lachend het hoofd. «Ik ben heel wel", zeide hij snel. «Het was slechts éen oogenblik gij zult lachen of mij niet begrijpen, als ik u zeg, wat mij overkwam." «Zeg het mij", antwoordde zij met eene zekere ver- legene vroolijkheid«dan zal ik zien of ik het niet begrijp." «Kent gij het gevoel iets te beleven, wat men meent reeds eenmaal doorleefd te hebben? Zoo was het mij temoede, toen ik op u toetrad." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1