1882. N°. 149. Zaterdag 16 December. 69ste jaargang. DE BROEDERS. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 15 DECEMBER 1882. MKMiU.WEItli. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. GOESCHE *--ï*saCSsC35CS:>CJbCS*- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan hét Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer '10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van '18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. 1 Zij, (lie zich tegen I Januari op dit blad abouneei'cu, ontvangen de nominers va» 13 Ileceniber af waarin niet liet nieuwe feuilleton een aanvang is gemaakt koste loos. Zondagavond te halfacht urenop het «Slot Oostende", 2e volksvoordracht vanwege de vverklieden- vereeniging «Eigen Hulp" te Goes. Bij de vorige gelegenheid, toen de opkomst niet zoo groot was als verwacht werd en er niet éen vrouw tegenwoordig waswerd er beweerd dat de Zondag avond beter geschikt was en er dien avond wel veel meer hoorders en ook hoorderessen zouden zijn. Wij willen hopen, dat die bewering Zondagavond waarheid gemaakt zal worden, vooral ook omdat de sprekerde heer A. Van Schelvendan eene lezing zal houden over «Huiselijke opvoeding." Die opvoeding is hoofdzakelijk aan de vrouw, aan de moeder opgedragen. Zij kan dus dien avond iets hooren, dat nuttig voor haar wezen kaniets leeren dat zij in haar huiselijken kring in toepassing kan brengen. Maar wat baat het den spreker daarover uittewijden, zoo er geen vrouwen tegenwoordig zijn? Mogen wij daarom ieder man, die plan heeft naar die volksvoor dracht te gaan, verzoeken hierop attent te wezen, en iedere vrouw uitnoodigen om aan het verzoek van haar man gehoor te geven en meetegaan naar die lezing Het programma voor het concert, Tweeden Kerst dag voor de leden der sociëteit «de Unie" alhier te geven, is samengesteld als volgt le. Deel. 1. «Marsch Militair", Bouwman2. Ou verture «Marco spada", Auber3. «Kennst du mich 1" Walzer, Strauss4. Fantaisie sur «Martha", Flotow. 2e. Deel. 5. Ouverture «Die Felsenmühle", Beis- siger6. Gavotte «Stephanie", Czibulka7. «La BeineduBal", Polka, Faust; 8. Fantaisie «Trouvère", Verdi. Ellewoutsdijk. Heden (Vrijdag) werd de nieuwe burgemeester, de heer A. Fontein, gisteren beëedigd, geïnstalleerd. De burgerij had behoefte uiterlijk blijk te geven van hare ingenomenheid en vreugde over de benoeming van dien heer tot burgemeester dezer ge meente. Spoedig vormde zich eene feestcommissie en werden handen aan 't werk geslagen. Drie eerepoor ten, rijkelijk met groen versierd, waren weldra opge richt en eene eerewacht te voet en te. paard was ge organiseerd. Te tien uren toog deze met vlaggen en wimpels, voorafgegaan van herauten, die banieren, het wapen van Ellewoutsdijk en eene, hulde aan den nieu wen burgemeester voorstellende, droegen, onder com mando van den heer E. V. d. Bent, naar de grens der gemeente, om daar den aanstaanden burgervader op te wachten. Omstreeks elf uren was de verbeide daar. Hij werd door den commandant hartelijk toegesproken en plechtstatig trok daarna de stoet het dorp in, waar men overal de driekleur zag wapperen. Voor de school genaderd, werd het nieuwe hoofd der gemeente door de onderwijzers welkom geheeten, terwijl hem door de Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. Er heerschte eene diepe stilte in de gansche zaal; de gasten zaten hier en daar verspreid, en schenen allen bereid om aandachtig te luisteren. Amalie bloosde een weinig en begon. Zij zong in 't Italiaansch een aria, die Karei al meermalen van haar had gehoord, en het verwonderde hem zelfs, dat hij er op dat oogen- blik zoo onverschillig voor was. De zang boezemde hem niet meer belangstelling in dan het geluid van een speeldoos. De van verrukking glinsterende oogen der zangeres schenen hem twee heldere waterdroppels hij kon zich niet begrijpen dat zij hem eens zoo had den aangetrokken. Van haar viel zijn blik plotseling op een blauw lint, dat hij meende meermalen ge zien te hebben. Het behoorde aan de dame, die voor de piano zat. Hij kon echter van de speelster niets zien dan haar rug en haar donkerblond haar, dat eenvoudig saamgebonden was. Haar gelaat was voorover gebogen en geheel voor hem verborgen. Na een oogenblik richtte zij echter het hoofd een weinig op, en eenige kleine grillige haarlokjes werden zieht- schoolkiuderen, die voor de school geschaard stonden, een welkomstgroet werd toegezongen. Nabij het gemeentehuis gekomen, stapte de burge meester af en werd hij door den hein wachtenden ge meenteraad naar het gemeentehuis geleid. Daar werd hij door den eersten wethouder Jacob Bruinooge toe gesproken en hem zijn insigne omgehangen. Na ken nismaking bracht de burgemeester met den gemeente raad een bezoek aan do school, waar hem zoowel door de jongere als oudere leerlingen menig lied werd toe gezongen. Op hartelijke en flinke wijze dankte de burgemees ter voor de bewijzen van vriendschap, hem geschonken. Algemeen is men verheugd dat de burgemeester in de gemeente woont Men hoopt nu in den heer Fon tein een flink man te hebben, die weet te handelen waar dit noodig is, en een goed burgervader. Tot secretaris bij den geneesk. raad voor Zee land, voor het jaar 1883, is benoemd dr. J. P. Berde- nis Van Berlekom, te Middelburg. In eene Woensdagavond te Middelburg gehouden vergadering van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handelsnijverheid in Nederland met hande laren uit Walcheren is door het bestuur rapport uit gebracht op de vraag, of het niet mogelijk is, den handel te Middelburg op te wekken door eene gere gelde vaart in het leven te roepen tusschen eenige verlaten havens in Zeeland. Uit dit rapport is geble ken dat het bestuur reeds voorloopig connecties op verschillende plaatsen had aangeknoopt, en de zaak levensvatbaarheid had. Aan eene commissie van vijf leden is alsna verdere uitvoering opgedragen. Tot leden der commissie zijn benoemd de heeren A. A. Mes Gz,, G. Alberts Gz,, C. M. Dommissen te Vlissin gen, J. J. Ceulen en J. Bertias. (N. B. Ct Op het bericht dat ook de Eerste Kamer de overeenkomst betreffende de exploitatie der havenwer ken te Vlissingen door de Kon. maatschappij «De Schelde" had goedgekeurd, werden aldaar onmiddel lijk van de meeste openbare en van vele particuliere gebouwen de vlaggen uitgestoken. De vreugde was er algemeen. Des avonds werd den burgemeester, den heer Arie Smit, door een veertigtal burgers van eiken stand en richtingals blijk van hoogachting en waardeering ter herinnering aan dien dag, ten geschenke aange boden een Mercuriusbeeld en een pièce de milieu, met een album, vermeldende de namen dergenen, die ertoe hebben bijgedragen. Namens de aanwezigen, die de geheele burgerij ver tegenwoordigden sprak de heer Dyserinck den bur gemeester op hartelijke wijze toe. Ook op andere wijze werd namens de burgerij eene ovatie gebracht door eene serenade van het muziek gezelschap «Ons Genoegen," waarhij eene groote me nigte volks zich had aangesloten. Ook door de Kamer van koophandel werd bij monde van haren voorzitter, den heer Van Duuren Dutilh, dank en hulde gebracht aan den mandie zooveel had gedaan en nog doet voor de ontwikkeling eu den bloei van Vlissingen. Bij het te Meppel gehouden examen van apo thekersbediende is o. a. toegelaten de heer P. C. Gil den, van Middelburg. In April a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe vijftien plaatsen haar. Dan verdween het hoofd weer, de melodie werd levendiger, de pianobegeleiding werd sterker en op eens verscheen het geheele voorhoofd tot aan de oog leden in vollen glans. Het was tot aan de slapen te zacht gewelfd; tusschen de wenkbrauwen had het iets peinzends en was het misschien ook een weinig inge vallen, tenminste zoo scheen het Kavel toe; de tint was echter zoo blank, dat het hoofd der naast haar staande Amalie geheel in het donker wegzonk. Onder het voorhoofd verhieven de mooie wenkbrauwen zich nog al hoog om weder, evenals donkere pijlen, op de slapen neertedalen. Karei volgde haar met opgewekte, bijna hartstochtelijke nieuwsgierigheid, hij ging op de teenen staan, om ook hare oogen te zien. Maar op hetzelfde oogenblik zonk haar hoofd naar beneden, en in plaats van de blauwe sterren, die hij verwacht had, zag hij het blauwe lint. Dit tergende spel, het zooeven gehoorde gesprek, het eerste gezicht van de witgekleede raadselachtige gestalte hadden het bloed van den eenzamen luister aar in eene wonderlijke gisting gebracht. De muziek duurde nog eenige oogenblikken voorthij hoorde niets dan onbestemde klanken, geheel vervuld als hij was met het zonderlinge spel, dat een kwelduivel met hem scheen te spelen door hem dat meisje telkens even te laten zien, om het dan weer voor zijne oogen te ver bergen. Het was hem echter alsof hij haar in haar volle gestalte vóór zich zag staande helder sprekende blik, het langwerpig gelaat, een zwaarmoedige trek «bgaaaweayi2b»giam^aiijmjigm^«aaaa!m—mb—pm—a— ter vervulling zijn opengesteld De adspiranten be- hooren zich vóór Maart a. s. bij een op zegel ge schreven request, tot den Minister te wenden. De St.-Ct. bevat een Kon. besluit, waarbij be paald wordt, dat de herijk, waaraan de maten en gewichten in '1883 onderworpen zullen zijn, zal ge schieden binnen het tijdvak, dat aanvangt op 1 Ja nuari eu eindigt op 1 October van dat jaar. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 De cember jl. f25,934,84 meer ingelegd dan terugbetaald. Op '10 December is er meer ingelegd f 1,997,083,46%. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat het voor nemen hij het centraal-comité in zake de «Adder" om, in velband met de belangrijke som die ontvangen is ten behoeve der nagelaten betrekkingen, een blijvend fonds uit die gelden te stichten, teneinde daaiuit later bij vrijvalling van renten op andere menschlievende wijze te kunnen beschikken. De Minister van Oorlog is voornemens, bij wijze van proef, voor 1883 de bepaling buiten werking te stellen, dat miliciens, tot sergeant bevorderd, zes maan den langer moeten dienen dan de andere manschappen der militie-lichting. Daaraan toch meent men te moe ten wijten, dat er zich zoo weinigen voor opleiding tot onderofficier aanbieden. Vóór eenige weken werd bij vele ingezetenen te Gouda een biljet bezorgd, waarboven stond, dat het zou worden «teruggehaald", terwijl hetdeonder- teekening droeg van den directeur van het postkantoor. Dit biljet bevatte een reclame en een inteekenbiljet voor het «Handelsblad". Ook in andere plaatsen moeten dergelijke biljetten, door de daar gevestigde postdirec teuren onderteekend, verspreid zijn. Door de Goudsche boekhandelaren is daarover een bezwaarschrift ingediend bij den Minister van Water staat, H. en N. Dezer dagen ontvingen zij ten ant woord, dat bij wijze van algemeenen maatregel aan de ambtenaren wordt opgemerkt, dat zij zich behooren te onthonden van de verspreiding van aanbiedingen in den geest van het bedoelde biljet. (G. Ct.) Een 28ta! steenfabrikanten hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met verzoek om het wetsont werp op den kinderarbeid niet aan te nemenmaar een enquête in te stellen naar: lo. het aantal kin deren in iederen tak van industrie of broodwinning 2o. den aard van den arbeid, die aan deze kinderen is opgedragen3o, den intellectueelen en physieken invloed van den arbeid op de kinderen4o den in vloed dien beperking van den kinderarbeid zal te weegbrengen voor industrie, nering en landbouw. Da Vereeniging tegen de Kwakzalverij telt thans 517 en begint het jaar 1883 met 588 leden. Yerseke. Naar aanleiding eener opmerking wordt den lezers verzocht in het bericht betreffende den heer J. Molhoek het woord belangeloos niet zoodanig optevatten, als betoonde de Chr Geref. gemeente niet hare dankbaarheid. Integendeel werd den heer Mol hoek voor iedere godsdienstoefening eene vaste som toegelegd. Tholen. Door het kiescollege zijn gekozen tot ouderlingen de heeren W. Kuijper Boone, L. Wil- lemsé en A. Nieuwenhuizen en tot diakenen de heer J. Meerman, allen van de orthodoxe richting. om den mond met droomerige, op elkander geklemde lippen. Hij dacht haar zich onwillekeurig naar zijne eigene natuur. Het werd hem zonderling temoede; zonder het te weten, bewoog hij de lippen en fluisterde hij den naam Annette. Op eens deed een luid hand geklap hem opschrikken. Hij opende de oogen, en keek in de hel verlichte zaal. Het gezelschap was gedeel telijk naar de piano gekomen, om de dames voor haar zang en spel dank te zeggen; Amalie, met het boek nog in de hand, boog lachend voor de gasten, maar naast haar stond nog eene andere gestalte. De jonge dame met het blauwe lint was opgestaan en hield hare oogen juist op den droomer in de nis gericht. Een van hare handen lag op de pianode andere scheen nog op de toetsen te rusten, en met kalme nieuwsgierigheid vestigde zij haar ernstigen blik op hem. Bij dezen blik ondervond Karei eene zeer on verwachte gewaarwording, want hij kwam tot de ont dekking hoezeer zijne fantasie hem bedrogen had. Het gelaatdat hij zag, was veel mooier en kinder lijker dan hij zich had voorgesteld de oogen, grijs achtig blauw, groot, maar schuehteren zonder levendig heid, het hoofd meer rond dan ovaal, en de donker- roode lippen in het geheel meer tot lachen dan tot melancholische zachtheid geschikt. Ook in de geheele gestalte lag iets schuchters. De sierlijke hals, de zachte ronde kin, alles bij haar deed aan eene onontloken bloem denken. Zoodra zij bemerkte, dat zijn blik op haar rustte, De heer B. Broere, hoofd eener openbare lagere school te Tholen, is met ingang van 15. Februari e. k. benoemd tot onderwijzer bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Ten behoeve der Nieuwjaarscommissie alhier is Donderdag aangenomen door den heer G. Van der Hoek het Anier. baakspek voor f0,77 per kilogram en door de heeren J. Den Herder en E. Van Loo elk de helft van het kropbrood voor f 0,11 per kilogram, terwijl door de geringe opbrengst van de gehouden collecte, in verband met den prijs van brood en spek, geen, turf kan bedeeld worden. Donderdagavond was het in de «Nieuwe Schouw burgzaal de Prins van Oranje", bij gelegenheid van de eerste vergadering van bovengenoemd departement, recht gezellig en aangenaam. Dank zij de gelegenheid, opengesteld om ook niet-leden toegang te verleenen, waren zeer velen opgekomen. De uitreiking eener medaille wegens meer dan 50 jarigen trouwen dienst aan de weduwe Adriana Rie- mens geboren Moerman mocht dan ook wel met eeii bijzondere plechtigheid gepaard gaan. In de pauze, na het 2e bedrijf van Janus Talp, had die uitreiking plaats. De voorzitter van het departement, dr. A. W. Van Campen, voerde bij die gelegenheid het woord. Hij herinnerde hoe Adriana Moerman een halve eeuw bij de familie Prumers te Ellewoutsdijk gediend heeft. Dat woord dienen wekt steeds min aangename gewaar wordingen bij ons op, want bij elke dienstbaarheid gaat een deel van onze vrijheid verloren. En van de vrijheid houden wij zooveel: zij is ons hoven alles dierbaar. Toch is er verschil tusschen dienen en dienen. De generaal dient het vaderland, de recruut ook; maar de dienst van den eerste heelt vrij wat minder onaangenaams, dan die van den laatste. De scheeps kapitein dient zijnen reeders, ook de koksjongen doet zulks maar ieder geeft aan het dienen van den kapitein de voorkeur boven het dienen van den koksjongen. Geen dienstbaarheid zoo zwair als die van de dienst bode. Zij mist het meest van de vrijheid. In opstaan en naar bed gaan, in spijs en in drank, bij dag en bij nacht is zij afhankelijk van hen, in wier dienst zij zich bevindt. Die dienstbaarheid heeft Adriana Moerman meer dan 50 jaren getorscht. En van de plichten, die deze haar oplegde, heeft zij zich gekweten met onverdroten trouw. Niet met die trouw, die niet te kort komt in hetgeen wordt gevorderd, maar met een trouw, die rust en gemak opoffert ten gevalle van hen, in wier__ dienst zij zich bevindt, die van heeler harte deelt in het lief wat hen te beurt valt, en het leed, dat hen treft; die dat leed helpt dragen en poogt te verzachten. Is 't wonder, vroeg spreker, dat ons departement, zoodra het daarvan kennis droeg, zijne pogingen in het werk stelde, om te zorgen, dat dit niet onopgemerkt bleef! Is 'twonder, dat ons hoofd bestuur ten volle bereid was, om die trouw te eeren door het toekennen van de medaille der maatschappij «Die Adriana Moerman vervolgde de heer Van Campen moet dan wel een juweeltje zijn, hoor ik mij zeggen. Waar zijn do dienstboden, die men een keek zij een anderen kant uit. Eenige heeren naderden haar om haar ook iets over haar spel te zeggen; zij luisterde er een oogenblik naar, tot zij zich op eens omkeerde en tegelijk haar blik aan de gloeiende oogen in de nis onttrok. «Moet men u hier zoeken, Karei!" zeide op eens een stem in zijn nabijheid, en eene vertrouwelijke magere hand voelde hij op den arm. «Waar kijkt ge naar? Heelt Amalie u zoo bekoord? Gij hebt het zeer aardig bedacht, lieve ICarel, hier in dezen eenza men hoek te blijven staan". Juffrouw Merling was hem ongemerkt gonalerd en zag hem, terwijl ze deze opmerking maakte, spottend aan. De oude dame was in zijne kinderjaren, na den vroegen dood zijner moeder', als huishoudster in de plaats van deze getreden, en had uit dien tijd de rechten eener moederlijke vriendin behouden, die zich nog altijd tot de familie rekende. Zij was wat ineen gedrongen van gestalte maar zonder dat het haar misstondhare grijze, schrandere oogen lagen als in een kring van groote en kleine plooien, die, als zij sprak, bijna altijd in beweging waren. Zij droeg zeer kleine maar zeer hooge schoenen, om hare al te kleine gestalte wat hooger te doen schijnen. Zij gold, naar de begrippen van dien tijd, voor eene geleerde vrouw, en zooveel was zeker, dat zij alles wist, wat er in de stad en de omstreken voorviel. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1