1882. N°. 148. Donderdag 14 December. 69ste jaargang. UITOEFimXG Kleinhandel in Sterkedrank. 2> MUiVGIiLWEBIt. DE BROEDERS. goesche: collkant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. VAN DEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door MARIA ALLE- GONDA Van den DUNGEN, wed. van J. C. BITTER, bet verzoek is ingediend, om vergunning tot het uit oefenen van den kleinhandel in sterkedrank in de boven- en beneden-zaal alsmede op de stoep van het perceel wijk C no. 51, aan de Groote Markt alhier. Goes, den 13 December 1882 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 13 DECEMBER 1882. Tot hoofdredacteur-directeur der Middelburgsche Courant is heden door hh. aandeelhouders benoemd de heer Joh. L. Van der Pauwert, te Goes. Ged. Staten van Zeeland hebben afwijzend be schikt op het beroep van den koffiehuishouder J. F. W. v. d. D., alhier, van een besluit van burg. en weth., waarbij de hem verleende vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank is ingetrokken. Rilland. (Rilland-Bath). De heer J. Butijn is benoemd tot ontvanger-griffier van den Nieuwen polder. Yerseke. Maandag heeft de gemeenteraad het be sluit genomen de haven te vergrooteu door eene aan merkelijke verlenging van de Oostnolen tevens de tegenwoordige beschoeiing te verbeteren. Beide wer ken, waardoor in eene groote behoefte zal worden voorzien, zijn samen geraamd op f 6000. Benoemd tot lid van het algemeen armbestuur de heer Joos Sinkein de plaats van den heer J. De Koeijer, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Middelburg. De geneeskundige raad in Zeeland hield Dinsdagavond alhier zijne gewone najaarsverga dering. De werkzaamheden waren slechts weinige. Maar éen voorstel werd ter tafel gebracht en wel door den voorzitter, strekkende om eens nategaan op welke plaatsen in Zeeland geen geneesheer of vroedvrouw aanwezig is, en welke maatregelen ter voorziening in de behoefte door combinatie van gemeenten zouden kunnen genomen worden. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel en eene commissie werd benoemd, bestaande behalve uit den voorzitter en den secretaris, uit de heeren drs. Kosten De Bruijne, Boom, Verschoor, Callenfels en Janssen. Deze commissie zal uitgenoodigd worden omtrent de volgende twee vragen rapport uittebrengen a. Hoe is het met de actueele verdeeling der ge neeskundige hulp in deze provincie 1 b. Kan het op den weg van den raad liggen om trent deze aangelegenheid eenig oordeel uittespreken? De uitslag van de winkelvisitatiën was in de drie verschillende ringen, op enkele uitzonderingen na, zeer gunstig. Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. De eerste buitenplaats voor de poort, door een van de rijkste en aanzienlijkste ingezetenen gebouwd, een voor dien tijd zeer gewichtige gebeurtenis, zon inge wijd worden. Men verzocht ook de beide broeders, om het feest te helpen opluisteren. Met het ondergaan der zon kwamonder vele andere rijtuigen, hun bekende wagen aan, door twee schimmels getrokken. Onderweg schertsten zij over hunne verhouding tot de dochter des huizes, die voor korten tijd hunne laatste gemeenschappelijke liefde geweest was en van wie zij beiden afstand gedaan hadden. Karei, de jongste, verzekerde herhaaldelijk, dat hij haar aan zijn broeder zou afstaan, en Willem verklaarde lachend, dat hij van die grootmoedigheid gebruik maken en dezen avond opnieuw op haar ver lieven zou. Eindelijk hadden zij het huis bereikt, dat feestelijk versierd en door de nieuwsgierige jeugd omringd was. Zij stegen uit, traden in de zaal, waarin honderden lichten waren aangestoken, en mengden zich spoedig in den kring van opgesmukte, heen en weder loopende gasten. Terwijl Willem, zooals zijn voornemen was, dadelijk naar de dochter des huizes ging, trok Karei, volgens zijne gewoonte, zich in een der diepe, met guirlandes behangen, nissen Ten aanzien van den heer Adamte Goeswerd door den heer Van der Grijp geconstateerd, dat zijne apotheek zeer net in orde was. Blijkens een uitgebracht rapport van gecommitteer den, belast, evenals in N.-Holland heeft plaats gehad, met het instellen van een onderzoek naar den toestand der bewaarscholen in Zeelandis de uitslag van dat onderzoek uit een sanitair oogpunt over het algemeen zeer bevredigend. Vela scholen zijn zeer doelmatig ingericht; zeer vele zijn kleine breischooltjes, waarin de kinderen alleen 's avonds worden bezig gehouden. Op voorstel van gecommitteerden is alzoo besloten zich betreffende deze aangelegenheid niet tot de regee ring te wenden, maar alleen afdrukken van hun ver slag toetezenden aan de verschillende geneeskundige raden en inspecteurs en aan de afgevaardigden dei- in Juli te Amsterdam gehouden vergadering. Hoofdplaat. De spanning in deze gemeente tus- schen de ingezetenen neemt steeds toe. Vooral het hoofd der school no. 1 mag dientengevolge het jaar '82 met een zwarte kool aanstippen. Dezen zomer werd hij tot eene geldboete veroor deeld, omdat hij eenige jongens straatmest in zijn tuin bad laten brengen; eene overtreding op den kin derarbeid dus. Nu is wêer proces-verbaal tegen hem opgemaakt, omdat hij eene lijst niet ingericht zou hebben zooals door den burgemeester als lid der plaatselijke schoolcommissie verlangd werd. In de Midd. Courant van Maandag werd het ko ninklijk besluit opgenomen, waarbij dien onderwijzer het gebruik der school in de tusschenuren ontnomen werd, om onderwijs voor eigen rekening te geven, nadat de gemeenteraad daartoe vergunning had verleend. Met ingang van 1 Jan. zijn benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland dr. N. J. F. Verschoor te Goes, en tot pi- .gende leden dr. J. Hazenberg en M. N. Baert, at aker, te Vlis- singen. Hendrikus Stijgerzoon uit een vorig huwelijk van Cath. Elis. De Leeuwthans gehuwd met Joh. Visser te Goes, werd indertijd door den militieraad aan gewezen voor den dienst bij de nationale militie, lich ting van 1882welke aanwijzing door Ged. Staten van Zeeland werd gehandhaafd. Daarvan ging genoemde Cath. Elis. De Leeuw in hooger beroep met het voor haar zoon gunstig ge volg, dat het besluit van Ged. Staten is vernietigd en Hendrik Stijger wegens broederdienst is vrijgesteld. De beslissing van den Raad van Stateafdeeling geschillen van bestuurden 2n Dec. in dezen geno men, berustte op de navolgende overwegingen dat uit overgelegde stukken is geblekendat de oudste zoon Johannes Jacobus Stijger op zeer jeugdigen leeftijd met zijne ouders naar Afrika is gezonden, al daar in 1873 is gehuwd en sedert dien tijd bij voort during als landbouwer gevestigd is te Wolvekop district Burgersdorp in de Kaapkoloniezonder ooit in Nederland te zijn teruggekomen dat de 2e zoon Jacobus Coenraats, geboren te Am sterdam in 1857 sedert Mei 1877 in dienst is bij het derde regiment infanterie en de vierde en vijfde zonen den militieplichtigen leeftijd nog niet bereikt hebben dat art. 181 der grondwet en de wet van 19 Au- terug, om de inrichting der zalen en de babbelende menigte ongestoord te kunnen gadeslaan. Hij maakte bij zichzelven de opmerking, dat onder al die hoogge kapte en hoog ingepakte meisjesgestalten, die hem in het voorbijgaan hare lachende of onverschillige gezichtjes toonden, slechts éene zijne aandacht trok, hoewel hij haar gelaat niet zag, daar zij op eenigen afstand, in een kalm gesprek met de oude juffrouw Merling gewikkeld, hem den rug toekeerde. Zij droeg een zoo eenvoudig mogelijk wit kleed en in het haar geen ander versiersel dan het blauwe lint, dat het te zaraen hield; maar hare sierlijke, rustige gestalte wekte een geheimzinnige begeerte in hem op om haar in de oogen te zien. Hij zou wel hebben durven wedden, dat die oogen blauw waren, en hij was juist van plan zich daarvan te overtuigen, toen het meisje den arm der oude dame nam en met haar naar buiten ging. Daarentegen naderde een groep levendige jonge dames de nis, waarin hij stond, zonder hem te zien zij bleven vóór de bloemen en oleanderboompjes zoo dicht bij elkaar staan, dat zij hem den weg versper den. Een geheel woud van veeren verhief zich in de coiffures van deze drie jonge dames, en benam hem het uitzicht in de zaal. Karei moest, tegen wil en dank, het druk gevoerde gesprek aanhoorenhij bleef in den hoek staan en luisterde. Het onderhoud scheen een harer medezusters te gelden, terwijl voorname lijk hare ontelbare gebreken werden besproken. »Ik geloof, dat zij zich belachelijk maken wil", zeide de eene, ven ik wed, dat zij haar doel berei ken zal". »Mon dicu, wat kan men van haar anders vcrwach- gustus 1861 (Stbl. no. 72) slechts gewagen van inge zetenen, als tot den krijgsdienst hier te lande verplicht en dat laatstgenoemde wet, wat den verplichten krijgs dienst en de vrijstelling daarvan betreft, kennelijk alle zoodanige perse nen buiten aanmerking laat, die met den Nederlandschen krijgsdienst wegens hunne vreemde nationaliteit in geene aanmerking komen en, bevinden zij zich hier te lande, volgens de slotbepaling van art. 15 der wet niet voor ingezetenen gehouden worden dat als blijkbaar gevolg van deze rechtsbeschouwing de wet van 1861 niet toelaat broederdienst bij eene vreemde krijgsmacht tot vrijstelling van den militie plicht hier te lande te doen gelden, maar omgekeerd dan ook genoemde wet geacht moet worden evenmin toe te laten het aanwezen van een of meer broeders, welke door hunne nationaliteit aan Nederland geheel vreemd zijn, te doen gelden tot vestiging van den militieplicht hier te lande dat toch het buiten berekening houden van een of meer broeders, die vreemdelingen zijn in het eene ge val en de bijberekening in het andere geval een on gelijkheid van rechtsbedeeling zou daarstellen, waartoe noch de geschiedenis der wet van 1861, noch haar geest of letter eenige aanleiding geeft dat Johannes Jacobus Stijger, die, door zijn huwe lijk meerderjarig geworden zijnde, meer dan vijfjaren op Britsch grondgebied in Afrika heeft gewoond met het kennelijk oogmerk om niet terug te keeren, den staat van Nederlander heeft verloren en tot de per sonen behoort die luiJens de laatste alinea van art. 15 der wet op de nationale militie niet voor ingeze tenen worden gehouden; dat hij nimmer in eene Nederlandsche gemeente voor de militie is ingeschreven, omdat in 1874, in welk jaar hij den 19jarigen leeftijd bereikte, z:jn moeder wel in Nederland was teruggekeerd, maar hij als gehuwde luidens art. 16 der militiewet niet in de gemeente van hare woonplaats maar alleen in zijne eigene ingeschreven had kunnen worden en hij noch toen, noch later eene woonplaats hier te lande heeft gehad dat bij gevolg, al ware hij in 1874 alsnog rechtens Nederlandseh ingezetene geweest, toch de wet op de nationale militie nooit op Johannes Jacobus Stijger toegepast kon worden dat hij bij gevolg niet mederekent onder het getal broeders, waarnaar de militieplicht der zonen van de adressante moet worden beoordeeld dat derhalve, zelfs indien zijn broeder David Tho mas alsnog de Nederlandsche nationaliteit bezit, Hendrikus Stijger als 2e zoon uit een gezin van vier zonen, van welke de oudste in dienst is, behoort te worden vrijgesteld. Z. M. heeft met ingang van 1 April 1882 een pensioen verleend van f100 'sjaars aan J. C. A. Van der Burg, wed. van J. A. C. Nonhebei, in leven pre dikant bij de Herv. Gem. te Poortvliet. De 2e luit.-kwartierm. W. F. De Vulder van Noordenvan het 8e reg. inf.is overgeplaatst bij het 3e reg. inf. en ingedeeld bij het 2e bat. te Mid delburg. Door den heer P. A. Janssengeschorst direc teur van het huis van arrest te Middelburgis een ten?" zeide de tweede, een zeer blond meisje, op mede lijdenden toon. «Hare opvoeding is juist niet van de fijnste geweest. Die was maar burgerlijk". De babbelaarster had nog niet uitgesproken, toen de derde, een klein, zwart, levendig juffertje inviel: «Mijne mama meende, dat ze volstrekt niet hier behoorde. Zij heeft niet eens een geschikt kleed om aan te doen. In haar witte japon en haar eenvoudi ger! haartooi ziet ze er uit als een schaap; meer wil ik niet zeggen". Karei luisterde opmerkzamer toe. »Gij zijt wel wat streng Louise", begon de mede lijdende spreekster opnieuw. »De arme Annette kan het toch niet helpen, dat hare ouders niet rijk zijnHaar vader is eens failliet gegaan en, zooals men zegt, nog wel op een zeer zonderlinge manier. Men spreekt er liefst niet over. Overigens, de geheele familie «Dan deed ze beter wat bescheidener te zijn", viel de derde weer in, en vooral niet zoo hoogmoedig te wezen! Maar, in plaats van zich liever in 't geheel niet te vertoonen, wil zij als 't ware ons de oogen uitsteken. Zij houdt het voor gedistingeerder dat weet ik als zij zich zoo eenvoudig en kinderlijk kleedt. Zij maakt zich vroolijk over al onze beuzelarijen, zoo noemt het kind onze zaken. Weet gij wat zij laatst gezegd heeft? Dat ze liever het kleinste vers van Goethe leest dan in ons gezelschap te wezen, zoo'n schaap". Zij maakt zich belachelijk", herhaalde de eerste. «Velen vinden ze bekoorlijk 1" zeide de tweede met een zacht maar spottend lachje. «Mijne tante heeft eens gezegd, dat ze te goed voor deze wereld was" verzoekschrift aan den Koning gericht om gratie te bekomen van de hem hij arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage opgelegde en door den hoogen raad bevestigde straf. Hij doet dat verzoek in het be wustzijndat het bedriegelijk oogmerk niet bij hem bestaan heeft. De opbrengst der middelen over November 1882 bedraagt f 9,848,713,02% tegen f 10,145,810,49% in dezelfde maand van het vorig jaar. Terwijl de opbrengst over de elf eerste maanden van 1882 be draagt f96,180,872,19 tegen f96,641,334,01 in de elf eerste maanden van 1881. Het pensioenverbond der burgerlijke rijksamb tenaren zal den 18den dezer te Utrecht een buiten gewone algemeene vergadering houden, ter behande ling van het verslag der staatscommissie van onder zoek in de pensioenquaestie. De uitslag van de reeds gehouden afdeelingsvergaderingen zal het uitgangspunt zijn voor de gedachtenwisseling in die algemeene bijeenkomst. De begrooting van dat pensioenfonds voor 1883 bedraagt ruim f 1,691,800. Op 1 Jan. 1882 behoorden 13,374 ambtenaren tot het fonds, en de sommen, die tot grondslag van hun pensioen strekken, bedroegen te zamen f 13,649,790. In 1881 vermeerderde het aantal burgerlijke ambtenaren met 271, en het bedrag hunner grondslagen voor pensioen met f 340,430. Het batig saldo der begrooting over 1882 wordt be groot op f 70,000 Voor 1883 wordt de opbrengst der pensioenbijdragen op f725,000 geraamd. Op 30 Augustus 1882 bestond het kapitaal van het fonds uit f29,229,900 2% pet. en f3,977,800 3 pet Ned. werk. schuld. Naar men verneemtwordt het adres aan den Koning ter bevordering van een systematisch net van tramwegen uit alle deelen des lands krachtig onder steund. Daar omtrent deze zaak aan Ged. Staten der verschillende provinciën een onderzoek is opgedragen, mag men verwachten, dat omtrent dit onderwerp waarbij de belangen zijn betrokken van zoo menige streek, die thans van een versneld middel van vervoer is verstoken het noodige licht zal worden verspreid. De ondervinding toch heeft reeds overtuigend aange toond, dat het particulier initiatief in dezen onmachtig is om met de noodige kracht op te treden. Evenals met de spoorwegen hier te lande het geval is geweest, heeft men zich van enkele verbindingen meester ge maakt die bij zuinig beheer goede financiëele uit komsten beloven. De tram wegen aangelegd in de centrums van verkeer en in de groote steden, hebben ongetwijfeld een goede toekomst, maar het zijn voor namelijk de kleinere steden en groote dorpen van het platteland, die reikhalzend naar dit verbeterd verkeer- middel uitzien, 't zij tot verbinding met de spoorweg stations, 't zij ter bevordering van handel en industrie. Voor den aanleg dezer laatste zal het benoodigde ka pitaal zich niet zoo spoedig laten vindenomdat daarvan niet direct groote winsten zijn te verwachten, tenzij de Staat zich met den aanleg belast of op an dere wijze .deze ondernemingen steunt. (N. R. Ct.) - Het nieuwe tooneelstuk van Justus Van Maurik: «Fijne beschuiten", heeft zoowel te 's-Hage als te Utrecht een uitnemend succes gehad. Het moet aan- het geheele gezelschap lachte. «Dat vind ik nog de beste uitlegging. Het arme kindHet behoort niet op deze wereld thuis; het verkeert slechts in een voortdurenden droom en bemerkt het niet eens, als een heer haar aanziet". «Dat is onmogelijk", viel de derde haar in de rede, «dat is niets dan huichelarij. O, ik vertrouw haar volstrekt niet. Zij doet, alsof zij aan niets baar aan dacht schenkt, maar zij merkt wel degelijk alles op". De tweede lachte weer en opende juist de dunne lippen, om iets nieuws op het tapijt te brengen, toen de tonen der muziek zich Heten hooren en alle drie, als het ware door een schok bewogen, de hoofden ophie ven en naar de zaal terugkeerden. Zij gaven elkander een arm, en een oogenblik later waren ze verdwenen. Intusschen stond Karei nog eenigen tijd in gepeins hij had gaarne gezien, dat zij zoo nog wat vcortge- praat hadden «Zij heet Annette", dacht hij, en hij verheugde zich over dien naam. «Zij moet buitengewoon schoon zijn. Juist, zooals ik ze me voorgesteld had. Deze drie gratiën begrijpen niet, wat zij gedaan hebben". Nu bezon hij zich en lachte over zich zelf, dat hij op het punt was door het gepraat van deze drie dametjes op een meisje te verheven, van wien hij niets dan den rug gezien had. Karei hief het hoofd op en zag nu, dat die sehoonen te vroeg zich tot den dans had den gereed gemaaktaan de piano tegenover hem stond Amalie, de dochter des huizes, met een hoek in de hand, en eene andere dame zat naast haar, gereed om haar te accompagneeren. (Wordt vervolgd.}

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1