Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. Laatste en telegraphische berichten. Yerseke. Ds. P. Van Vlaanderen te Westmaas heeft het beroep tot predikant bij de Chr. ger. gem. alhier aangenomen. Middelburg. Zondag, in de voormiddag-godsdienst oefening der Ned. herv. gem. alhier, werd de nieuw beroepen predikant ds. E. ;W. Heinecken door zijn broeder uit Workum bevestigd met eene leerrede vol gens Lukas 176 en 77. In de avond-godsdienstoefening hield de nieuwe leeraar zijne intrêe-rede, sprekende over 2 Corinthen V: 17a. Beide godsdienstoefeningen waren druk bezocht. Beroepen bij de chr. ger. gem. te Tholen, ds. 6. Lampen, te Kruiningen. Met hem stonden op de voor dracht ds. J. De Koning, te Krabbendijke en J. Ver- have, te Noordwijk. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Hendriks kinderen en Wissekerke door ds. S. F. Sleeswijk Vis ser, te Lemmer. Yerseke. Gedurende de langdurige vacature is het godsdienstig onderwijs der jeugd en de voorgang in deze gemeente met grooten ijver en belangeloosheid onafgebroken waargenomen door den heer J. Molhoek, die daardoor genoemde gemeente blijvend aan zich heeft verplicht. Biervliet. Met ingang van 2 Jan. is de heer M. Mazure te Groede benoemd tot onderwijzer aan de le gemeenteschool alhier. Staatsblad no. 150 bevat een kon. besluit van 2 December 1882, tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Hoofdplaat van 31 Juli 1882, waarbij aan het hoofd der openbare lagere school no. 1 vergunning is verleend buiten de school uren van het schoollokaal gebruik te maken tot het geven van onderwijs voor eigen rekening. Het kon. besluit rust op de volgende overwegingen dat het beschikbaar stellen van lokalen ten dienste eener bijzondere school is eene bijdrage in de kosten van die school in den zin van art. 3 der wet op het lager onderwijs dat volgens art. 3 van genoemde wet die scholen, waarvan de kosten geheel of gedeeltelijk door de ge meenten worden gedragen, openbare zijn, terwijl alleen die gesubsidieerde scholen, waar onderwijs gegeven wordt in een of meer der vakken genoemd in art. 2 onder l, m en o, en het vak aldaar genoemd onder p, bij uitzondering beschouwd wordan als bijzondere scholen dat gesubsidiëerde scholen derhalve, waar alleen de vakken ak worden onderwezen, openbare scholen zijn, waarop derhalve alle wetsbepalingen van toepas sing zijn, die betrekking hebben op de openbare scholen dat voormeld raadsbesluit strekt tot het vanwege de gemeente subsidieeren eener school, met bepaling dat het onderwijs daar door den oprichter voor eigen rekening zal worden gegeven; dat de school derhalve zou verkrijgen het karakter eener bijzondere school en het raadsbesluit daarom is in strijd met de wet. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag gewezen de vol gende vonnissen tegen do. P. K., 36 j., huisvrouw van J. M., te IJerseke, beklaagd van beleediging. Vrijgesproken. 2o. C. P, dd j., J. L., dd j., beiden te IJerseke, wegens het ontschorsen van boomen, aan anderen toe- behoorende, staande aan den openbaren weg, veroor deeld ieder tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 3o. L. N., d8 j., M O., 14 j., beiden te IJerseke, wegens diefstal, veroordeeld ieder tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. N. P., 24 j., P. L., 23 j., visschers te Philip pine, wegens mishandeling, veroordeeld tot f d 2 boete ieder. 8o. E. B., 5d j., huisvrouw van D. L., te Groede, wegens beleediging, veroordeeld tot f8 boete c. e. 6o. A. M. K., d5 j., P. LeF., 12 j., beiden te Bres- kens, wegens diefstal, veroordeeld ieder tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 7o. P. De Z., 75 jkoopman te Ter Neuzen, be klaagd van mishandeling. Vrijgesproken. 8o. J. d'H., te Boschkapelle, wegens beleediging, veroordeeld tot eene geldboete van f d 6 c. e. 9o. Ph. B., 70 j., paardenkooper te Utrecht, thans te Middelburg gedetineerd, wegens landlooperijveroordeeld tot 8 dagen gev.straf, met bevel dat hij na het uiteinde dier straf naar een bedelaarsgesticht zal worden over gebracht. dOo. H. De M., d7 j., G. De B., d6 j., A. d'H., d6 j., allen arbeiders te Boschkapelle, beschuldigd van diefstal, de de veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. ie 2e en 3e vrijgesproken. ddo. H. K., 43 j., koopman te Leeuwarden, thans Middelburg gedetineerd, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde als bedrijf, veroordeeld tot 45 dagen cell, gev.straf c. e. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Enge land over de verdere regeling van elkanders bevoegd heid in Egypte vorderen uiterst traag, ja zij dreigen zelfs tot geen eind te zullen geraken Wel heeft de Fransche regeering ten laatste toegestemd in de op heffing der controle, maar zij verlangde daarvoor eeni- ge vergoeding en wat nu door Engeland daarvoor wordt aangeboden, het voorzitterschap der commissie voor de publieke schuld, acht zij onvoldoende. Verschil lende bijkomende zaken maken de spanning tusschen beide regeeringen nog grooter. Frankrijk heeft behalve in Egypte nog andere belangen in Afrika, nl. aan den Congo, en niet alleen daar, maar ook in het geschil van Madagascar heeft zij de inschikkelijkheid van Engeland noodig. Dit laatste nu maakt van zijn positie in Egypte gebruik om het Fransche gouvernement in andere aangelegenheden te bemoeielijken. Zoo zeggen althans de correspondenten van de «Times" en van de Temps". En zoo hunne voorstelling wellicht over dreven is, dan heeft men eene bevestiging dat Frankrijk zich tegenover Engeland niet op zijn gemak gevoelt in het feit, dat het te Rome pogingen heeft aangewend om zich Italië's bijstand te verzekeren. Intusschen bestaat er, wat wel te denken is, weinig kans dat deze pogingen slagen. Eindelijk hebben de Engelsche liberalen weer eens eene overwinning behaald, en wel te Liverpool. Het lijk van Louis Blanc is Vrijdagvoormiddag te Cannes naar den spoortrein gebracht om naar Parijs vervoerd te worden. Eene aanzienlijke schare was op de been. De slippen van het lijkkleed werden ge dragen door een lid van den gemeente-, van den ge westelijken en van den arrondissementsraad en door twee geneesheeren en een lid der vrijmetselaarsloge. Achter het lijk gingen de prefectde onder-prefect, de maire, de adjunct-maire enz. Door den maire en van wege de loge werden lijkredenen gehouden. Dinsdag zal het lijk waarschijnlijk worden begraven, en wel op staatskosten, waartoe met 142 tegen 87 stemmen besloten werd. Bij het graf zal een lijkrede worden uitgesproken, vervaardigd door Victor Hugo, een vriend van den overledene, die door zijn hoogen leeftijd verhinderd is zelf den doode een laatst vaarwel toeteroepen. Louis Blanc heeft bij uiterste wilsbeschikking bepaald dat hij niet kerkelijk begraven zal worden. Zijn neef Jattiot, rekenplichtig ambtenaar bij de fabriek der Goh^ns, is zijn eenige erfgenaam. De boekerij valt ten oeel aan de volksbibliotheek van het vijfde arron dissement van Parijs, dat hem naar de Kamer had afgevaardigd. Eene zekere som is vermaakt aan het armbestuur, onder bepaling dat de inkomsten zullen strekken om jaarlijks een spaarbankinleg te bezorgen aan verlaten kinderen. De Parijsche gemeenteraad besloot aan de Rue Royale den naam van Louis Blanc te geven. De keizer van Rusland reed Vrijdag met zijn ge zin door Petersburg. Dien dag werd het St. George- feest gehouden, waar de Czaar een dronk instelde op Keizer Wilhelm. De Spaansche leider der oppositie Serrano is niet gelukkig met zijne plannen. In den Senaat is eene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat elke grondwetsherziening op het oogenblik gevaarlijk moet worden geacht. Dit besluit viel niettegenstaande Ser rano zijne plannen uitvoerig verdedigde. Het blijkt dat de z. g. samenzwering tegen het leven van den Sultan van Turkije een verzinsel is geweest van een met vervolging bedreigd ambtenaar Ahmed-Vefik, die zijn leugen niet heeft durven vol houden en thans op zijn beurt verbannen is. Voor het presidentschap van Transvaal heeft zich, op daartoe tot hem gericht verzoek, ook Joubert candidaat gesteld. Heeren predikanten in onze omgeving worden tegenwoordig begunstigd met eene kleine zending pillen. Het is de, uit de verschillende aankondigingen be kende, Richardt, die de eerwaarde heeren wil gebrui ken als agenten voor zijne zg. Zwitsersche pillen. Bij een doosje, waarin zich 15 van die pillen be vinden, zijn gevoegd eene gebruiksaanwijzing en eene aanbeveling, terwijl den geadresseerden tevens de schoone belofte gedaan wordt dat, zoo zij een doos bestellen, zij nog twee doosjes voor de armen cadeau ontvangen. Wij betwijfelen of hh. predikanten zich daardoor zullen opgewekt gevoelen om aan de bevordering dier kwakzalverij meetehelpen. In de Zondagavond gehouden vergadering der vereeniging «Ijsvermaak", te Goeswerden alle be stuursleden herkozenterwijl voor de vacature van 2n secretaris werd benoemd de heer S. De Meule- meester. De vereeniging telt reeds vele ledendoch de kostenverbonden aan het organiseeren van een ijsfeest, zijn groot en 't ware daarom te wenschen, dat nog meer leden zich aan die vereeniging aan sloten. De contributie toch bedraagt slechts een gulden per jaar! Kwadendamme. De leden van het steenkolenfonds sHibernia", alhier gevestigd, ontvingen dit jaar de kolen vrij in de haven te Hoedekenskerke a 52 cent per H. L. of vrij aan huis tegen 60 cent. Behalve dat de leden over den prijs meer dan tevreden waren, is ook de reserve-kas nog goed versterkt geworden. Hansweert. Vrijdag is een begin gemaakt met de uitdieping der buitenhaven alhier. Zaterdagmorgen werd door een duiker een onder zoek ingesteld of het mogelijk is het wrak van de houten aak Gent, bij de witte boei 26 in het nauw van Bath liggende, opteruimen. Na nauwkeurig on derzoek is gebleken dat de opruiming alleen dan mogelijk zal zijn, wanneer de lading ijzerdraad, die men steeds voortgaat te bergen, uit het wrak genomen zal zijn. Eerlang kan men dus de opruiming daarvan tege moet zien. 's-Heerenhoek. Verleden week vertrok van hier weêr een gezin naar Noord-Amerika Het hoofd was eenige jaren klompenmaker in deze gemeente. Volgens advertentie in den Amerikaanschen Standaard werden onlangs in het overzeesche gewest eenige personen voor dit handwerk gevraagd. Zondagavond is de laatste trein van Roozendaal naar Vlissingen nabij de Arnebrug, tusschen Arne- muiden en Middelburg, ontspoord. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen is eenige schade aan het materiëel veroorzaakt. Van een der rails is een stuk van ongeveer een meter gesprongen, wat als oorzaak van het ongeluk wordt beschouwd. Het gesprongen stuk vormt precies de aansluiting met de brug. Men was juist van plan dezen nacht het spoor te verleggen, om zoodoende het zijspoor in gebruik te nemen. Het mag een geluk bij dit ongeluk genoemd wor den dat de rail, welke gesprongen is, aan de binnen zijde van den weg gelegen wasware dit het geval geweest met de buitenrail, voorzeker zou dan het ongeluk ernstiger geweest zijn. Een reiziger, die met den gederailleerden trein van Goes naar Middelburg de reis maakte, schrijft ons daaromtrent »Ik zat geheel alleen in een coupé 2e klasse. Bij het vertrek van Arnemuiden viel het mij op, dat de trein sneller dan gewoonlijk begon te rijden. Even na het verlaten der genoemde brug begon de waggon vrij hevig te schuddenna enkele oogenblik- ken van spanning stond hij stil. Toen bleek, dat de twee waggons (een 3e en een le es 2e klasse) voor dien, waarin ik zat, geheel uit de rails gerukt waren een paar loopplanken waren stuk geslagen en een paar assen van onder de wagens gerukt. Behalve aan het rollend materiëel is er schade aan den weg, die een eindweegs omgewoeld is. Gelukkig heeft geen der niet talrijke passagiers eenig letsel gekregenin den bagage wagen, die, evenals de daaropvolgende personenwagen, op de rails was blijven staan, werd de reis naar Mid delburg voortgezet. De passagiers, die in de ontspoorde wagens gezeten waren, hadden intusschen eenige bange oogenblikken doorgebracht; een hunner vertelde mij, dat hij bijna met het hoofd tegen de zoldering was geworpen, en dat een oogenblik later de koperen waterstoof hem op de knieën sprong. Een der reizigers beweerde, dat de trein reeds van Bergen-op-Zoom af sneller had gereden dan een snel trein pleegt te doenhij schreef daaraan de ontspo ring toe." Het verkeer over den weg was dezen dag nog be lemmerd hoewel ons verzekerd werd, dat reeds dezen middag de belemmering zou opgeheven wezen zoodat de reizigers moesten overstappen. De eerste trein van Vlissingen kwam hedenmorgen te Goes te 8.40, in plaats van 6.28 aan, terwijl de exprestrein, die te 6.30 van Vlissingen zou hebben moeten vertrekken, niet gegaan is. De oudstrijders van Waterloo zullen weldra uit gestorven zijn. Nu weder is te Oosterhout de laatste dier aldaar overgebleven oud-strijders in 90jarigen ouderdom overleden. Te Sloten heeft een ingezetenewoonachtig in den Grooten IJpolder, een brief ontvangen, waarin hij wordt uitgenoodigd op een aangewezen plaats een be drag van f 200 af te geven. Wanneer hij in gebreke mocht blijven, dan zullen, zoo luidde de vriendelijke aankondigingeenige mannen met een bloedhond op hem afkomen enz., enz., enz. Natuurlijk heeft de geadresseerde met zulk een invitatie niet zeer ingenomen den brief in handen der justitie gesteld. Als vervolg op het bericht aangaande de Vught- sche ramp (zie ons vorig no.) wordt gemeld, dat nu reeds acht van de tien slachtoffers zijn overleden. Men hoopt de beide andere gewonden in 't leven te behouden. Het ongeluk wordt door den civiel-ingenieur K. T. W. Rooseboom in de »N. R. Ct." als volgt toegelicht: »De eenige oorzaak van het onheil is mijns inziens te wijten aan den tegenwoordigen tijdgeest, die wil dat Romaansche en Gothische kerken, die in vroeger eeuwen jaren werks kostten, thans zoo spoedig moge lijk en tevens met de meest mogelijke zuinigheid worden opgetrokken. Hierdoor hebben de gewelfjes en bogen, waarop toch alles aankomt, nauwelijks den tijd te versteenen, en gebeurt er nu, zooals mij na een onder zoek in loco gebleken is het geval te zijn, door kante len van steigerplanken of zulke niet vooraf te voorziene toevalligheden een ongeluk, door het naar beneden vallen van groote stukken steen, dan kunnen die lichte bogen den schok niet weerstaan en sleepen in hun val de gansche daaraan verbonden constructie mede. «Het doel van mijn schrijven zal niet bereikt worden, zoo niet allen, die met de hoofddirectie van zulke groote werken zich belasten, leeren inzien, dat betrek kelijk langzaam zeker gaat, en zij niet door drang de uitvoering van die werken bespoedigen ten koste van het geheel." Hevige sneeuwstormen verstoorden in verschei dene gedeelten van Engeland het verkeer per spoorweg en den dienst per telegraaf. Ettelijke treinen zijn vastgesneeuwden de reizigers moesten onderweg overnachten. Zooals in ons vorig no. onder de telegr. be richten werd medegedeeld, barstte Donderdagnacht te Londen in de Woodstreet City een hevige brand uit. Een magazijn van kousen en wollen goederen, bene vens acht belendende perceelen werden in de asch gelegd. De schade wordt niet op 3 maar op I mil- lioen pond sterling geschat. De Engelsche schrijver Antony Trollope is over leden. Hij was de zoon van de ongehuwde schrijfster Frances Trollope en in 1815 in Londen geboren. In 1834 werd hij postambtenaar en maakte op last van den postmeester-generaal groote reizen door de Yer- eenigde Staten, door West-Indië, Australië, en Zuid- Afrika. Behalve verscheidene reisbeschrijvingen gaf Trollope een groot aantal romans, meerendeels van drie deelen in 't licht, waarvan Doctor Thorne als de beste beschouwd wordt. Over den brand van het Alhambra theater te Londen, in een vorig no. meegedeeld valt nader nog te melden, dat het gebouw na afloop der voorstel ling gesloten was en alles zich in veiligheid bevond. Tegen éen uur in den nacht werd de brand echter ontdekt. Dadelijk werd alarm geslagen en de brand weer rukte met 28 stoomspuiten aan, terwijl honderd brandwachts het gebouw binnendrongen. Een ontzet tend schouwspel van verwoesting vertoonde zich daar echter aan hun oog, alles stond in vuur; het inwendige van 'tgebouw geleek een oven; nauwelijks had het dak vuur gevat of alles stortte in en met moeite kon de brandweer zich redden. De vuurgloed verlichtte een dicht opeen gepakte menigte, in het Soho, een be ruchte wijk in Londen, die met moeite in rust ge houden werd. Het gebouw zelf viel niet meer te be houden en men richtte daarom de waterstralen op de aangrenzende huizen, die gelukkig gespaard bleven, ofschoon een oogenblik de vrees bestond, dat de ge- heele Oostzijde van Leicestersquare vermeld zou wor- I den. Te twee uren was van het theater niets meer over, behalve de voorgevel die behouden werd; niets was gered. De schade wordt geschat op f 1.800.000, die niet geheel door verzekering gedekt zijn. Onge veer 400 a 500 personen hebben door den brand hun betrekking verloren. De Alhambra was een in Moorschen stijl opgetrok ken gebouw, dat in 1852 niet als schouwburg, doch als zoogenaamd paleis voor volksvlijt onder den naam van «het Koninkl. panopticon van kunst en weten schap" werd opgericht. De inwendige decoratie van den schouwburg was bijzonder prachtig. Een der jongste verbeteringen was de invoering van het electrisch licht. Juist deze laatste bijzonderheid maakt de menschen te Londen zeer be nieuwd naar de oorzaak van den brand, die nog niet bekend is. Twee broeders Riboldi, werklieden, de een te Bolton, de ander te Bury, in Engeland, zijn dezer dagen op zeer romaneske wijze rijk geworden. Hun vader, te Londen bij de douane geplaatst, liet bij zijnen dood drie zoons en éene dochter na, die door hunne moeder verlaten werden. De dochter werd door een Franschman aangenomen, die haar bij zijnen dood zijn geheele vermogen vermaakte. Vóór eenigen tijd is zij, steeds ongehuwd gebleven, in een klooster gestorven en sedert hebben in tallooze bladen adver- tentien gestaan, waarbij de erfgenamen werden opge roepen, totdat eindelijk de postdirecteur te Farnworth de aandacht der beide broeders erop vestigde. De nalatenschap bestaat in twee groote huizen te Parijs en een kapitaal in effectente zamen eene waarde vertegenwoordigende van 90,000 pond sterling. Het is onbekend, of de moeder nog leeft. Onder de Vrijdag gehoorde getuigen a décharge in de zaak Peltzer is ook gehoord de heer Pecher, vader van mevrouw Bernays, die verklaarde dat zijn dochter nimmer echtscheiding heeft gewild. Hij heeft ook vooral willen doen uitkomen, dat men tegen haar samenspande om haar waanzinnig te maken en haar alsdan uit haar eigen huis te verwijderen. De geneesheer Guillery heeft de verklaringen van de door het openb. ministerie gedagvaarde geneeshee ren bestreden; hij verklaarde dat de afdruk, in het bloed gevonden, veroorzaakt was door de knie van een persoon, maar niet door den voet van Armand Peltzer. Dr. Schoenfeld was van hetzelfde gevoelen. De vroeger gehoorde geneesheeren, op nieuw onder vraagd, handhaafden hunne vroegere verklaringen. De dief van de gedenkpenningen uit het Mu seum te Rijssel is in hechtenis genomen. Uit verschillende plaatsen komen weer berichten van het wassen der rivieren. De Seine o. a. wast voortdurend; verscheidene fabrieken staan in't water en kunnen hare ovens niet aanhouden. Driehonderd arbeiders zijn reeds broodeloos. In de omstreken van Parijs zijn duizenden woningen verlaten; een groot deel van Compiègne en Meaux staat onder water. Ivry wordt ernstig bedreigd. Zelfs in de Rue de l'Uni- versité achter het ministerie staat het water in de straten. De spoorweglijn van Vlissingen af is weer geheel vrijde beletselen aan de Arnebrug zijn opgeruimd. 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. Het cassatieberoep, ingesteld door J., gewezen directeur van het huis van arrest te Middelburg, is heden door den Hoogen Raad verworpen. EERSTE KAMER. In de zitting van heden zijn met algemeene stemmen aangenomen verschillende wetsontwerpen tot bekrachtiging der Indische credie- ten, tot vaststelling van het slot der Indische reke ningen en tot wijziging der begrooting van Ned. Indie voor 1882. De Zaterdag door de Tweede Kamer ^aangenomen wetsontwerpen zijn verzonden' naar de afdeelingen. Tegen Woensdag zijn weder eenige ont werpen aan de orde gesteld. TWEEDE KAMER. Heden heeft jhr. Brandsen Van de Zijp zitting genomen. Het debat over hoofdstuk V is aangevangen. De heeren Schaepman en Van Nispen zullen tegen de begrooting stemmen met het oog op de uitgaven vooronderwijs, wat de minister en de heeren Lieftinck en Brouwers staatsrechtelijk onjuist achten. Tot vermindering op uitgaven voor de gemeenten wilde de minister gaarne medewerken. Aangenomen is een amendement tot verhooging der traktementen van de griffie-ambtenaren in Gelderland, doch verwor pen een soortgelijk voorstel voor Limburg. De vac- cine-dwang werd door verschillende antirevolutionairen bestreden, al erkende de heer Wassenaar het nut der vaccine. Een amendement-De Jong om vermindering van den post om het gesticht Medenblik voor 500 lijders in- terichten is aangenomen met 34 tegen 33 stemmen. Morgen is onderwijs aan de orde. Het voorstel van wet van den heer Buma tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee bedoeltlo. het van staatswege dichten der zeegaten om de vrije ge meenschap tusschen de Noordzee en de Zuiderzee te verbreken en de Zuiderzee te hervormen tot een zoet- watermeer; 2o. daarna drooglegging en kanalizeering van dit meer mede van staatswege te ondernemen, of de uitvoering daarvan althans voorloopig overtelaten aan den particulieren ondernemingsgeest. Het eenig artikel luidt«Er zal een onderzoek worden inge steld omtrent de uitvoerbaarheid en de wijze van uit voering betrekkelijk eene afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee."

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2