1882. N». 147. Dinsdag 12 December. 69stc jaargang. Marktdag op Kerstfeest. AA\BESïEDI\<i. MKiWELWERIi. DE BROEDERS. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, II DECEMBER 1882. Staten-Generaal. -<7«*zCP>C*?Gï^- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. llij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat, aangezien de twee de Kerstdag dit jaar invalt op een Dinsdag, de markt van 26 December op Woeiisdag tien 27 December ral gehouden worden. Goes, den 4 December 18S2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente GOES zijn voornemens op Zaterdag den 23 December 1882, des namiddags te 1 uur, in het Raadhuis aan te besteden: het tariefwerk voor gewoon onderhoud in 1883 te weten lo. het timmerwerk en de levering van touwwerk 2o. het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk; 4o. smidswerk 5o. schilder- en behangwerk; 6o. stoffeerderswerk 7o. glazenmakerswerk 8o. aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk 9o. de levering van maljenierswaren; lOo. grint en grintzand; llo. borstel- en mandenwerk; terwijl de leveringen der artt. 27 en 28 van het tarief niet afzonderlijk worden aanbesteed, maar aan verschillende aannemers zulien kunnen worden op- De bestekken liggen op de gewone uren in het Raad huis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f0,05 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, den 9 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Eindelijk is de beslissing des Konings ontvangen in zake het beroep van den heer C. Risseeuw alhier. Behalve op de reeds vroeger medegedeelde, berust de beschikking op de volgende overwegingen: dat, blijkens een ten verzoeke van de Afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur ingesteld onderzoek, te Goes geenerlei administratieve verordening bestaat noch bekend is ooit bestaan te hebben, waarbij de ontvanger beperkt zou zijn in zijne vrije aanstelling van zijn gewoon kantoorpersoneel, of wel hem zou zijn voorgeschreven om bij diergelijke aanstelling eene goedkeuring, agreatie of hoe anders ook genoemdvan Burgemeester en Wethouders te verzoeken Naar het Hoogduitsch van Adolf Wilbrandt, door A. In mijne geboorteplaats leefden op het laatst der vorige eeuw, ten tijde der Fransehe revolutie, twee broeders, die in hun leven iets zouden ondervinden, wat voor zulk een tweetal, van zulk een karakter, hoogst zeldfeaam heeten mocht. Zij waren beiden pas meerderjarig geworden, hadden dezelfde hoogescholen in hun land bezocht, meer om hunne opvoeding te voltooien, dan om kennis voor een bepaald vak opte- doen, en waren nu, door den dood van hun vader weezen geworden, op het punt de van hem geërfde goederen te aanvaarden. Men noemde hen in hunne woonplaats altijd de gebroeders," en zij waren algemeen bekend, want hun rijkdom, hun knap uiterlijk en hun onafscheidelijkheid van elkander vielen ieder in het oog. Sinds hunne jeugd hadden ze alles met elkaar gedeeld; ze waren van dezelfde grootte, en men zag de beide slanke gestalten, eender gekleed, steeds naast elkander door de stad gaan. En in hunne getrouwe volgelingen, de beide verstandigste honden der stad, vonden zij hun trouw evenbeeldook dezen geleken volmaakt op elkander en zij waren even onafscheidelijk als hunne meesters. Het samenleven van deze twee dat dus evenals de voordracht, door den ontvanger in dato 16 Feb. 1880 gedaan, zoo ook de beschikking van Burgemeester en Wethouders in dato 21 Feb. daarop genomen, haar eenige reden van bestaan heeft kunnen hebben in art. -17 der instructie; dat de tot staving van het appèl ingeroepene be schikking van Burgemeester en Wethouders van 1 Oct. 1881, waarbij met het oog op eene toen ophanden zijnde ietwat langdurige afwezigheid van den ontvan ger de appellant tot diens plaatsvervanger werd aan gewezen, zooals terecht door Gedeputeerde Staten van Zeeland is overwogen, naast de reeds verleende aan stelling van geagreëerde strikt genomen overbodig was en enkel haren oorsprong vond in de nauwgezetheid van den ontvanger om Burgemeester en Wethouders de verzekering te geven, dat gedurende zijne afwezig heid de reeds aangewezene plaatsvervanger present zou blijven, reden waarom Burgemeester en Wethou ders het dan ook onnoodig hebben geacht van die vernieuwde aanwijzing aan het publiek kennis te ge ven, terwijl in ieder geval deze bevestiging eener vroegere handeling het feit niet wegnam, dat de heer Risseeuw aan zijne aanstelling als geagreëerde de be voegdheid bereids ontleende om als plaatsvervanger van den ontvanger op te treden; dat overigens het bezigen van dat door de instructie niet aangegevene woord «geagreëerde" verklaarbaar wordt uit de omstandigheid, medegedeeld in het ambts bericht van Burgemeester en Wethouders van Goes dd. 14 Oct. 11. A 332, dat namelijk het gebruik dier uitdrukking in soortgelijke voordrachten en beschik kingen reeds dagteekent uit het jaar 1847 onder vi- gueur eener instructie van den jare 1822waarbij mede de vervanging des britvangers in zijne werkzaam heden en liet voor hem teekenen van stukken door eenen gequalificeerde ad hoe waren voorzien en geregeld Overwegende, dat alzoo de aan den appellant op- gedragene en, zooals hij erkent, nog steeds door hem bekleede betrekking van geagreëerde ten kantore van den gemeente-ontvanger aan hem krachtens de be staande instructie verleent de bevoegdheid om den ontvanger, die, volgens art. 18 zijner instructie, nie- mands verlof noodig heeft om zich tot drie achtereen volgende dagen toe buiten de gemeente optehouden, in geval van afwezigheid en ongesteldheid in diens geheele beheer te vervangen; en dat hij dan ook blij kens de niet weersprokene mededeelingen van Burge meester en Wethouders, zoo dikwijls een dier gevallen zich voordoet, als ontvanger-plaatsvervanger optreedt, gelden voor de gemeente ontvangende en uitgevende, en in het algemeen alle de beheersrechten en verplich tingen van den ontvanger uitoefenende en vervullende, alles uit krachte van het besluit van Burgemeester en Wethouders van 21 Feb. 1880 no. IV boven ver meld'; Overwegendedat derhalve de gemeenteraad van Goes en de Gedeputeerde Staten van Zeeland terecht geoordeeld hebben, dat de appellant eene betrekking bekleedt, waarmede ingevolge art. 23 la. f. en g. der gemeentewet het lidmaatschap van den gemeenteraad onvereenigbaar is; Gezien de wet van 29 Juni 1851 (Stbl. no. 85); Hebben goedgevonden en verstaan met handhaving van het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 11 Augustus 1882 no. 110, waarbij gehandhaafd is het besluit van den Raad der paren scheen voor de toekomst reeds als vast bepaald te zijn, want de goederen der twee broeders lagen naast elkander, en, terwijl dezen, zooals zij van kinds been gewoon waren, op hunne ponny's steeds van de eene hoeve naar de andere reden, zoo hadden ze ook hunnen honden geleerd, couranten en brieven in een blikken doos om den hals heen en weer te dragen. Intusschen waren de jongelieden, vóór zij besloten uit hun zorgeloos leven zich op het land terug te trekken, nog eens in de stad gekomen,brachten daar gezel lige dagen en weken door, en de belangstellende nieuws gierigheid der dameswereld trok er het besluit uit, dat het doel van dat verblijf in de stad slechts was, om, naar den laatsten wensch van hun vader, zich na den rouwtijd in het huwelijk te b< geven. Maar dezen eerbiedwaardigen wensch, dien het meer- endeel der jonge meisjes in het land natuurlijk met den gestorvene deelde, stond slechts eene bijzondere belofte, welke de broeders elkaar gedaan hadden en haren oorsprong vond in de groote gehechtheid, die zij voor elkander koesterden, in den weg. Zij hadden nl. besloten geene verbintenis aantegaan, die op de eene of andere wijze hun broederlijk samen leven zou kunnen verhinderen. Zij namen deze belofte, in jeugdige onervarenheid gedaan, zeer ernstig opzij begrepen nog nietdat er wei eens eene sterkere macht zich zou kunnen doen gevoelen, sterker dan hunne onbegrensde broederliefde, want vóór alles had den zij bepaalddat geen van hen een verbintenis mocht sluitenzonder van de toestemming van den gemeente Goes van 5 Aug. bevorens no. IV, het daar tegen ingestelde beroep ongegrond te verklaren. De te Goes gehouden Nieuwjaarscollecte heeft 4 269,17% opgebracht. Het vorig jaar bedroeg de opbrengst ervan f269,84 en kwamen er aan nagiften nog f32 in. Wie zal r.u meewerken om door nagekomen giften de opbrengst te doen zijn, wat zij wezen moet: veel liooger dan in '1881 Ovezand. Het gemeentebestuur alhier heeft voor f 2300 een huis aangekocht, dat voor gemeentehuis zal worden ingericht; en onder nadere voorwaarden besloten tot het aanleggen van een grintweg van hier naar 's-Heerenhoek. Borssei.e. Zondag werd bij gelegenheid der gods dienstoefening in de Hervormde kerk alhier een op wekkend woord gesproken om bijtedragen aan de ver- eeniging tot weeztnverpleging. De gemeente vernam daarbij in 't kort eene uiteenzetting van het doel der vereenigiug, waaruit bleek dat o. a. ook armbesturen door bijdragen in staat worden gesteld om hunne weezen zoo goed mogelijk in de meest geschikte huis gezinnen te doen verplegen. Vermoedelijk wordt op deze omstandigheid in de circulaire niet gewezen en is zij van minder algemeene bekendheid. Daarom mag daarop wel eens gewezen worden. Biervliet. De heer C. J. Cornelishet raadslid dat niet tot de partij van verzet behoorde, heeft zijn ontslag genomen. Met ingang van 1 Januari a. s. worden o. a. de telegraafkantoren op de stations Arnemuiden en Rilland van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen met een dagelijkschen dienst van 8 uren voor- tot 8 uren namiddags voor het algemeen ver keer opengesteld. Zij zijn uitsluitend bestemd voor de verzending van telegrammen en ontvangen geene telegrafische be richten, dan die van de aanwijzing «bureau restant" zijn voorzienterwijl op het verkeer dezer kantoren met alle overige telegraafkantoren in Nederland het uniform-tarief van f 0,15 per telegram, vermeerderd met f 0,01 per woord, van toepassing is. Tot verbetering van een uit de »T. N. Ct." ook door ons overgenomen bericht, wordt uit Axel in de «Midd. Ct." gemeld, dat het r aadslid D. J. Oggel niet door den Raad dier gemeente is geschorst, en zulks, indien het van dat college had afgehangen ook niet zou hebben plaats gehad. Hij is door Ged. Staten ambtshalvena in zijn belang te zijn gehoordvan zijn lidmaatschap vervallen verklaard wegens het le veren van petroleum aan den aannemer van de straat verlichting. Tot deurwaarder bij de rechtbank te Zierikzee is benoemd de heer U. Timmermannotarisklerk te Rotterdam. Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijkver branding heeft bij den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ingediend, inhoudende: «dat het met belangstelling kennis heeft genomen van de stappen, door de regeering gedaan, die zoo a's het hoofdbestuur verwacht eerlang ook hier te lande zullen leiden tot wettelijk geregelde vrijheid van ander verzekerd te zijn. Intusschen waren zij tot de zonderlinge ontdekking gekomendat zij beiden steeds op dezelfde meisjes verliefd werdeneene ge waarwording, waarover zij met elkaar slechts lachten en waarvan alleen het gevolg was geweestdat die verliefdheid zoowel bij den een als bij den ander spoe dig bekoelde. De bereidwilligheid, waarmee zij weldra deze kleine romantische avontuurtjes hadden op zij gezet, maakte hen des te vertrouwelijker en versterkte den broeder band; en onder hunne vroolijke kameraden was het dan ook eene uitgemaakte zaak, dat den ongelukkigen niets anders zou overblijven, dan steeds samen te leven en gelijktijdig te trouwen. Toch waren beide broeders zulke verschillende menschen, als kinderen van dezelfde ouders en in hetzelfde gezin opgevoed slechts zijn kunnen. Willem, de oudste, was blond, en even driftig en opvliegend van karakter als de ander kalm en bedaard hij had een open gelaat en een paar blauwe oogen, zoo vriendelijk en trouw als men maar wenschen kon. Daarbij had hij iets innemends in houding en gebaren. De jongste, Karei, verried door niets, dat hij jonger was; integendeel, men zou hem voor den oudste hebben gehouden. Hij was zoowat een jaar jonger dan Wil lem, maar gelaat, houding en karakter deden hem veel ouder schijnen. Zijne heldere, bruine, diepliggende oogen oefenden eene stilzwijgende macht op Willem uit, een macht welke deze gevoelde maar die hem volstrekt niet hinderde. Integendeel, hot was voor lijkverbranding «dat het den vrijheidszin der regeering, die haar tot deze stappen heeft genoopt, hoog waardeert »en dat het de invoering van den bedoelden maat regel te eer durft verwachten, daar immers te Gotha, Milaan en elders verordeningen op liet verbranden van lijken in werking zijn, welker bepalingen de belangen der justitie voldoende blijken te waarborgen". -De jaariijksche algemeene vergadering van het Nederlandsch gymnastiek-verbond zal op Zondag 17 dezer te Utrecht gehouden worden. Jan Holland heeft alwéér wat geschreven. Nu is 't een brochure »Als de eene hand de andere wascht", die, naar men zegt, behelst een humoristisch-satirische ontleding van het bekende rapport van de commissie uit den Geneeskundigen Raad van Friesland en Gro ningen, benoemd om een onderzoek in te stellen naar bij de leerlingen dar gymnasia en middelbare scholen voorkomende nadeelige gevolgen van overlading. EERSTE KAMER. In de Zaterdag gehouden zitting is hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1883 verzonden naar de afdeelingen. Omtrent een aantal ontwerpen zijn de eindverslagen uitgebracht, terwijl de beraadslaging daar over nader zal worden bepaald. Op voorstel van den heer Van Limburg Stirum is met 16 tegen 13 stem men besloten tot behandeling op Maandag te 2 uren van eenige ontwerpen, waarover reeds Donderdag de eindverslagen waren uitgebracht. Ten slotte werden een negental ontwerpen met algemeene stemmen aan genomen. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk Justitie heeft de Minister nog uitvoerig de bevoegdheid der rijkspolitie, om bij de duivenschieterij op te treden, ver dedigd. Een amendement-Gratama om de raadsheeren bij den Hoogen Raad tot het minimum te beperken is verworpen. De post voor den bouw eener nieuwe gevangenis te Amsterdam is ingetrokkendie voor de nieuwe gevangenissen in Den Haag, Alkmaar, Zutfen en Breda is toegestaan. Ten slotte is het geheele hoofdstuk unaniem aangenomen. Door de heeren Bichon, Lohman, T. P. Mackay en Van Asch van Wijck zijn 14 amendementen voor gesteld op het Hoofdstuk Binnenl. zaken, strekkende tot vermindering van even zoovele artikelen wegens jaarwedden, toelagen, aanbouw, subsidiënop verschil lende onderdeelen van de afdeeling onderwijs, waar onder éene vermindering met f350,000 voortijdelijke subsidiën aan gemeenten. Door den Minister van koloniën zijn thans aan de Kamer medegedeeld de door hem gewisselde stuk ken over het concessiecontract tot ontginning van het eiland Billiton met de daarin aangebrachte wijzigin gen als: le zijn rapport aan den Koning van 13 Oct. 1882; 2e 's Konings goedkeuring van de door den Gouv.-Gen. van Ned. Indie met de Billitonmaatschappij gesloten nieuwe overeenkomst en 3e eene missive van den Minister van 27 Oct. jl., waarbij aan den Gouv. Gen. mededeeling wordt gedaan van 's Konings goed- keunng op de nieuwe overeenkomst. Willem's goedhartig karakter, voor zijn gevoel een genot te weten, dat hij in zijn broeder, van wien hij zooveel hield, zijn meerdere had gevonden. Hij bewonderde hem en was bovendien overtuigd, dat zijn broer zoo knap was als maar mogelijk was. Sinds hunne jeugd was Willem er aan gewoon, bij alle gewichtige zaken Karel's meening te volgen. Hij was het als het ware een voorrecht voor zijn broeder gaan beschouwen, dat deze zoo veel wijzer en dientengevolge ook stiller was en meer zelfstandig zich toonde, terwijl hij het voor zich zeiven een geluk achtte zonder zorg te kunnen leven en zijne dwaze opwellingen te volgen. Beiden waren welgevormd en aangename verschijnin gen, maar Willem's trekken waren toch regelmatiger en schooner. Deze was altijd eleganter gekleed dan zijn jongere broeder. En terwijl hij er nog steeds van hield zijn haar op de ouderwetsche manier te krullen en te poederen, volgde do revolutionnair gezinde Karei meer de natuur en slechts met tegenzin had hij Karel's voorbeeld gevolgd om, in plaats van kousen tot aan de knie, hooge laarzen te dragen. Zijn schrift was zuiverder, netter. Hij scheen meer aan de meisjes, de andere meer aan de vrouwen te bevallen. Het was in het laatst vanMei. De dag van hun vertrek naar de niet verafgelegen goederen naderde; men deed alle moeite om hen tegen die reis te doen opzien en het afscheid van de stad hun zoo moeielijk mogelijk te maken. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1