gedaan ten behoeve van spoorwegbouw en van uitga ven voor Tirol. Volgens de raming der regeering zal een millioen noodig zijn om de aldaar beschadigde water werken wedor te herstellen. De gisting onder de studenten aan de Petersburg- sche universiteit is voor het orgenblik bedaard, in de provincie duurt zij evenwei voort. Te Kiew zijn toch drie bataillons ontboden om het universiteitsgebouw te bezetten. De grief der jongelieden bestond voorname lijk hierin, dat zonen en protégé's van hooggeplaatste personen bij het verleenen van studiebeurzen werden voorgetrokken. Zij zijn evenwel uiteengegaan, nadat aan hun eisch was voldaan om eerst de soldaten te zien vertrekken. De Sultan van Turkije beleeft nu minder dan ooit prettige dagen. Aan de Standard wordt uit Konstan- tinopel gemeld, dat er, tengevolge van het jongste complot tegen den Sultan, nog voortdurend in het paleis eene paniek heersclit. Ruim honderd Circassi- sche vrouwen in den harem worden van medeplich tigheid aan het complot verdacht en zijn daarom naar verschillende provinciën verbannen. De Sultan draagt steeds geladen revolvers en houdt zich voortdurend in den harem afgesloten, terwijl hij, uit vrees voor ver giftiging, bijna geen voedsel gebruikt. Wat er aan is van zulk een complot, ligt nog in het duister, temeer daar de ministers, die ook al op grond daarvan ontslagen werden, weer allen suc cessievelijk herbenoemd zijn. De Egyptische komedie wordt voortgezet. Vier mede-beschuldigden van Arabi zijn ter dood veroordeeld, maar hun straf is ook al weer door den Khedive ver anderd in verbanning. Men gelooft, dat nog maar twee andere gevangenen voor den krijgsraad zullen worden gebracht als hoofdschuldigen aan den opstand, en dan zal de zaak zeker afgeloopen wezen. Arabi heeft in een brief aan de Times zijn dank betuigd aan den Khedive, de Engelschen en zijn verde diger. Hij levert daarin verder een pleidooi voor zijn goed recht om hervormingen in Egypte in te voeren, terwijl hij niet verzuimt den wensch uit te spreken, om nog eenmaal onder betere omstandigheden in zijn vaderland te mogen terugkeeren. Gemengde Beriehten. Het St.-Nicolaasfeest, vanwege de «Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken" te Goes, Donderdagavond in de Prins van Oranje" gehouden, was als gewoonlijk druk bezocht. 365 nommers voor de tombola werden afgegeven. De kleine zangsters en zangers van school B zon gen allerliefst en vonden dan ook ruimschoots bijval. Niet minder viel die tebeurt aan de jongelui, die door hunne flinke gymnastische oefeningen en door schermen het genot van den avond zoozeer verhoogden. Voorzeker kunnen zulke uitvoeringen niet anders dan bevordelijk wezen aan het tegenwoordige streven om het nut der gymnastiek meer en meer te doen kennen en waardeeren. Bij zijn woord van welkom had de voorzitter tevens een woord van dank gevoegd aan de heeren P. Van der Meulen, A. Van Schelven en C. J. Reisinger voor hunne belangelooze hulp en medewerking, aan de ver- eeniging verleend. Het zal overigens zeker wel gewenscht wezen om voor een volgend jaar eens te trachten wat minder te laten hooren en ziende leden zullen dan wat vroeger naar huis kunnen gaan. Borssele. Verleden Woensdag deed het bestuur der Werkmansvereeniging alhier aan de vergadering der opgekomen leden rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Als resultaat werd o. a. waargenomen, dat uit de 170 aangeschafte karren Ruhr-kolen waren gemeten 3407% hectoliters, waarvan door de leden zijn ge nomen 3213 hectoliters tegen f 0,61 vrij in de bergplaatsen en de overigen waren verkocht. Na goedkeuring dezer rekening werd overgegaan tot vervulling der vacatures in het bestuur, die door gewone aftreding waren ontstaan. Met eene enkele uitzondering, die in verband stond tot het bedanken van den betrokkene, werden alle aftredenden bij ac clamatie herkozen. Hansweert. Dinsdag is door den Waterstaat de opruiming van het wrak der in het Nauw van Bath gezonken tjalk opgenomen en goedgekeurd. Dit be letsel is dus weggenomen. Zooals men weet werd de tjalk, die ter plaatse lag om de opruiming uittevoeren, Zondagmorgen door een stoomboot aangevaren. De aangevarene eischt scha devergoeding, doch dit doet ook de aanvaarder, die beweert de bewijzen te hebben, dat het aangevarene vaartuig geen licht ophad, wat de gezagvoerder der tjalk weder betwist en door getuigen kan bewijzen. Een proces zal, zoo men niet tot minnelijke schikking kan geraken, hoogstwaarschijnlijk hieruit voortspruiten. Door den kantonrechter te Oostburg zijn twee gemeenteraadsleden van Aardenburg en Ede wegens dronkenschap op straat beboet. Te Barneveld is een kind geboren met twee halve armen, en van de onderste ledematen miste het rechts den voet en links het onderbeen tot aan de knie. Het knaapje stierf spoedig Aan de te Vught in aanbouw zijnde R. K. kerk is eene stelling ingestort, tengevolge waarvan vijf werklieden gedood en twee zwaar gekwetst zijn. Vergissing. Te Bcrg-Ambacht is een ooievaar teruggekeerd en heeft zich op de kerk aldaar ge- gevestigd. De toevoer van Sinterklaaspakketten was o. a. Maandagavond te Zwolle zóo groot, dat twee lokalen aan het station vol stonden en de beambten den j heelen nacht werk hadden. Een arbeidster te Veendam, die wel eens wat te veel dronk, is in het vuur gevallen en bijna levend verbrand. Nabij Assen heeft men eene vrouw dood op haar bed gevonden, die naar alle waarschijnlijkheid door keude was omgekomen. Aan het station te Wijlre is een meisje van de loopplank onder een in beweging zijnden trein geraakt. Zij had de tegenwoordigheid van geest, zich onbewege lijk plat op den grond te leggen, met het gelukkig gevolg dat, hoewel 15 wagens over haar heenreden, zij slechts eenige onbeduidende kwetsuren bekwam. De rivierberichten luiden over het algemeen niet ongunstigermeest overal was tot gisteren val te bespeuren. Te Deventer hebben een paar groote fabrieken den arbeid weder hervat. Er staan echter nog vele kelders onder water. Het water staat nog tot de voormalige poorten der stad. Men denkt tegen de volgende week de schipbrug we der te kunnen leggen. Te Keulen was Donderdagochtend weder 17 duim val waargenomen. Uit een opgaaf in do N, Gor. Ct. blijkt, dat sedert een eeuw de Rijn bij Keulen slechts driemaal de hoogte heeft bereikt, waartoe hij den 29sten No vember jl. gestegen was. Die drie keeren stond hij zelfs nog hooger dan nuin bovengenoemde opgaaf wordt de waterstand namelijk vermeld van 27 Febr. 1784 (met zwaren ijsgang): 39 Rijnl. v. en 9 duim; op 26 Dec. 1819: 34 vt. 11 duim, en op 30 Maart 1845: 31 vt. 9 duim, terwijl de stand op 29 Nov. jl. was: 30 vt. 4 duim, de drie laatste standen zonder ijs. Al de overige hooge waterstanden gedu rende ruim een eeuw, waarover de opgaaf loopt, wa ren aanmerkelijk lager; de laagste, ofschoon toch nog als hoog meldenswaardig geacht, kwam voor op den 20 Juli 1817, en was 19 vt. 4 duim. Er is te Londen weer een man gearresteerd, die de liefhebberij had om dreigbrieven aan den Prins van Wales en aan Gladstone te schrijven. De man heet Crunder. Het Alhambra-theater te Londen is afgebrand. De voorstelling was afgeloopen, zoodat er geene men- schenlevens te betreuren zijn. In de Kirkdale-gev ngenisl te Liverpool werd dezer dagen het doodvonnis door middel van de strop voltrokken aan een 19jarigen jongeling, die, om zijn wrok te koelen tegen een kameraad, den hooiberg, waarin hij meende dat de jonge man lag te slapen, had in brand gestoken. In 't hooi lag echter de vader van den kameraad. De oude man kwam in de vlammen om. Op de Engelsche noordoostkust en de oostkust van Schotland woedde Dinsdag een geduchte orkaan, die te land en ter zee groote verwoestingen aan richtte. Ter hoogte van Tynemouth ging een schoener met alle man te gronde. Niet ver van Berwick zijn twee schepen vermoedelijk met man en muis door de golven verslonden. Van andere plaatsen aan de kust verneemt men geruchten omtrent dergelijke ram pen. In 't noorden van Engeland en een groot deel van Schotland viel dien dag veel sneeuw en heerscht nu strenge vorst. Ook in de Vereenigde Staten heeft men felle koude, en men voorspelt, dat de winter er zeer streng zal zijn. Maandag stond de thermometer in sommige plaatsen van New-York en Connecticut op 12 graden onder nul. Te Cotton (Warwichshire) werd Zondag de dienst op onaangename wijze gestoord. De predikant had juist een indrukwekkende prediking geëindigd, toen hij neêrzeeg en onmiddellijk den geest gaf. Zijn echt- genoote, die in de kerk was, zag haar man bezwij men en was een van de eersten om hulp te bieden, maar te laat. Bij de voortzetting van het proces-Peltzer heeft de advocaat Wiener, die door het parquet was belast met het verhoor van verschillende personen te Bremen en Hamburg, mededeeling gedaan omtrent de om zwervingen van Vaughan in Duitschland. Het verhoor der getuigen a décharge heeft weinig belangwekkends opgeleverd. Wat er plaats had bij het bezoek aan het huis in de Rue de la Loi wordt geheim gehouden. De beide beschuldigden werden van de zijde van het publiek met kreten van ontwaardiging ontvangen. Men zegt zelfs dat een steen een ruit verbrijzelde van het rijtuig, waarin Armand zat. Te Cannes is de bekende Fransche volksman Louis Blanc gestorven. Hij werd den 29 Oct. 1811 te Madrid geboren, waarheen zijn familie, tijdens de groote Fransche omwenteling, was uitgeweken, en genoot zijn opleiding aan het college van Rodez. In 1830 kwam hij te Parijs, waar hij klerk werd bij een procureur; in 1832 ging hij als huisonderwij zer naar Arras, waar hij reeds met dagbladartikelen en gedichten als letterkundige begon optetreden. La ter keerde hij naar Parijs terugwerd medewerker aan den «National" en de »Bon Sens", en was nu eenigen tijd hoofdredacteur van laatstgenoemd blad. In de woelige dagen van 1848 maakte hij deel uit van het voorloopig bewind. Maar, geroepen om zijne theorieën van communisme enz. uittevoerenbleek spoedig dat hij daartoe geen kans zag. Hij stelde dan ook de overdreven verwach tingen teleuren toen later de leden der Nationale Vergadering gekozen werden, was hij, naar het aantal stemmen, de 29e van de 34 afgevaardigden Toen den 15 Mei de nationale vergadering door het volk overrompeld werd, gaf men hem, schoon ten onrechte, de schuld van aanleiding tot die beweging en het daarop gevolgde oproer gegeven te hebben. Hij werd in staat van beschuldiging gesteld en vluchtte naar Engeland, vanwaar hij verscheidene geschriften het licht deed zien. Eerst na den val van het tweede keizerrijk, in 1870, keerde Blanc naar Frankrijk terug, waar zijn popula riteit eer vermeerderd dan verminderd was, en waar hij in Febr. 1871 tot volksvertegenwoordiger verko zen werd. Hij was een bekwaam stylist en een letterkundig talent, maar verregaand ijdel, wat zijne medestanders niet altijd even ingenomen met hem deed zijn, en zijn invloed in de kamer deed dalen. In het dagelijksch leven was hij overigens een zeer rechtschapen en zeer eenvoudig man. Een interessant doofstommenfeestmaal heeft te Parijs plaatsgehad, bij gelegenheid van den zeventig jarigen gedenkdag van den abt de l'Epée. Ongeveer 2000 doofstommen namen eraan deel. Bij het des sert werden door de onderwijzers en leerlingen talrijke toosten ingesteld in de sprakelooze gebarentaal. Den grootsten geestdrift verwekte Lenoir, professor der «Institution nationale de Paris", die een warme toe spraak hield en aan 't slot zeide of liever in ge baren aangaf: «Drinken wij op den roem van onzen onsterflijken meester de l'Epée, die eeuwig leven zal in onze harten" De Spaansche overheden zetten met grooten ijver de instructie voort in zake een Engelsche dame diein een villa te Florentinain den omtrek van Madrid, vermoord is geworden. Het 26jarig meisje Julia Bentley, die met haar oom Gaston Garnez, een Frausehnian, samenwoonde, zou volgens het beweren van dezen laatsten, tijdens zijn afwezigheid, door twee armzalig gekleede mannen half geworgd zijn. Zijn nicht zou twee uren latervoor hij geneeskundige hulp had kunnen inroepen, zijn overleden. Dejongen dame was vroeger gouvernante bij verscheiden Spaan sche familiën geweest; maar door een mislukt hu welijksplan zou zij in haar verstand gekrenkt zijn ge worden en een jaar in een krankzinnigengesticht heb ben doorgebracht. De buren vertellen, dat het meisje door den Franschman dikwerf mishandeld werd, die volgens andere berichten haar oom niet zou zijn. Het plan, om de petroleum uit N.-Amerika in plaats van op de gewone manier, namelijk in vaten, naar Noord-Duitschland over te brengen en daar over de verschillende voornaamste plaatsen te verdeelen, dien aanvoer zóo te doen plaats hebben, dat of te Bremen, óf te Eemden groote reservoirs zullen worden gemaakt, waarin de aangevoerde petroleum zal worden gepompt, om daaruit vervolgens door behulp van bui zen naar Rijnland verder gebracht te worden (met reservoirs op verschillende tusschen-stations), blijkt alleszins ernstig gemeend. Met de uitvoering van het plan is op dit oogenblik in zoo ver een begin ge maakt, dat de vertegenwoordigers van de Gissenkir- chener Actiën-maatschappij (kapitaal 15 millioen mark, naar gezegd wordt) vóór eenige dagen te Eemden een conferentie over de zaak hebben gehad met den ma gistraat en het bestuur van de inkomende rechten. Binnen «en paar weken verwacht men de beslissing, of te Bremen dan wel te Eemden het plan zal ver wezenlijkt worden. Uit de gevangenis te Graudenz (West-Pruisen) is een ter dood veroordeelde misdadiger, kort na de afwijzing van zijn verzoek om gratie, ontvlucht. Daar zijn slachtoffer, zijn schoonvader, zeer bij de bevolking gehaat was, vreest men dat de ontkomene moeielijk zal zijn uittevinden; men zal hem «voorthelpen". In een plaatsje iri Pruisen, waar het gaslicht op straat zeer slecht is, werd onlangs een politie verordening uitgevaardigd, waarvan 68 begon met de volgende woordenGedurende de duisternis, d. i. gedurende den tijd dat de gaslantarens op de straat branden, enz. Twee prijzen van de Windischgratzsche loterij van 1846, ieder van f20,000, gevallen op de nos. 32869 en 69888, zijn nog altijd niet opgeëischt. Uit de kas van den Badenschën spoorweg is, als schadevergoedingen aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers en de gewonden bij de ongelukken te Hugstetten en te Heidelberg, te zamen f3,000,000 uitbetaald Een welsprekend bewijs, dat de goede zorg voor het onderhoud van de wegen en de regeling van de treinen niet alleen in het belang van het publiek is. (N. v. d. D.) Naar aanleiding der jongste overstroomingen werpt de Nordd. Allg. Zeitung de quaestie van ver zekering tegen waterschade door overstroomingen op. De landbouwers en eigenaars van landerijen zijn het meest daaraan blootgesteld en de eersten vinden het zeer rechtvaardig, dat de staat een gedeelte van zijn inkomsten bezigt om tegen een zekere risico verze keringen te sluiten. Dit plan heeft reeds zijn weg gevonden en is zeer populair geworden en wat de grondeigenaren betreft, die zoo groote verliezen door de periodieke overstroomingen leden, zij zijn van mee ning, dat hulp van den staat en van de provinciën logisch noodzakelijk is. Men is tot de ontdekking gekomen, dat het personeel der stoombootmaatschappij van het Como- meer bedriegerijen op groote schaal heeft gepleegd. Aan die bedriegerijen moeten de directie en de be ambten, van de hoogste tot de laagste, zich al jaren lang schuldig gemaakt hebben. De boeken werden vervalscht, de vrachtbiljetten nagemaakt. Maandelijks vergaderden de schurken om de sommen, die zij door hunne bedriegerijen verkregen hadden, te verdeelen. Een weggejaagde kellner, wiens eischen door de bende verworpen werden, bracht het komplot aan 't licht. De deelnemers zijn gearresteerd. De rivier de Raab, in Hongarije, heeft de dis tricten Raab, Oedenburg en Eisenburg voor een groot gedeelte overstroomd. Te Neazbien, in het Russische gouvernement Tschernigoff, zijn vijf dragonders door den krijgsraad tot 15 jaren dwangaibeid in de mijnen veroordeeld wegens deelneming aan de Jodenvervolgingen, die eenige maanden geleden in die plaats zijn voorgekomen. De citadel van Scutari in Albanië isvolgens «l'Avenir mil.," door den bliksem vernield. Deze is in het kruithuis geslagen en heeft een hevigen brand veroorzaakt. Het is niet de eerste maaldat deze citadel door een dergelijke ramp getroffen wordt. Se dert 1850 werd zij reeds driemaal door vuur ver woest. De laatste brand vond plaats in December 1874, toen de bliksem eveneens in het kruitmagazijn sloeg, en wel langs den bliksemafleider. Deze blik semafleider was zóo aangebracht, dat de electriciteit, in stede van daardoor in den grond afgeleid te worden, rechtstreeks er door naar den kruitvoorraad gevoerd wordt. De ontploffing was vreeselijk. In het Fransche con sulaat, ongeveer een kilometer van de citadel verwij derd, bleef geeh glasruit heel. Be muren der citadel stortten ineen en sleepten in hunnen val groote rots blokken mede, die een aantal personen in de straten van den bazar en in de aan den voet der citadel gelegen huizen doodden. Het getal slachtoffers is groot. Men schijnt in de Unie slag te hebben van het vervaardigen van valsche munten. In 't afgeloopen fis cale jaar is voor een nominaal bedrag van niet min der dan 8,830,124,51 doll, aan valsch geld ontdekt. Er zijn 153 personen voor dit misdrijf veroordeeld. Op den Melbourne-spoorweg had een ongeluk plaats bij Hawthorne, 1 persoon kwam om, 100 reizi gers werden gewond. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ovezand. Door burg. en weth. is heden alhier aanbesteed het verbouwen van het bestaande schoollokaal voor 144 leerlingen en gedeeltelijk bijlevering van ameublement. Daarvoor is ingeschreven door de heeren: G. C. Zaaijer, te 's-Gravenpolder, voor f10895; D. V. d. Poel, alhier, voor f10237; G. Faes, te 's-Heerenhoek, voor f9900,99; I. Reijnberg, te Ellewoutsdijk, voor f9479, en F. Schijf, alhier, voor f9400. Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting werd bij het voortge zet debat over hoofdstuk Justitie de houding van den minister inzake de duivenschieterij nogmaals bestre den, en aangedrongen op beperking van het aantal eeden, herziening van het notariaat en Zondagshei liging. De heer Schaepman klaagde over achteruit zetting der Katholieken bij notariëele benoemingen. De heer Mackay drong aan op wering van bookmakers bij de wedrennen. De Minister van Justitie verdedigde uitvoerig zijne houding tegenover de duivenschieters hij ontkende achterstelling bij benoemingen van Ka tholieken bij Protestanten en verklaarde te zullen over wegen of het gewenscht is den kleinhandel in sterke drank tot éen liter toetelaten. Eene notariswet wordt in Januari verwacht en anders zal de Minister par- tiëel het toezicht en de cautie regelen. Morgen voort zetting. Nadere berichten uit Atjeh zijn bevredigend. Bij de laatste ontmoeting was het verlies van den vijand zeer belangrijk. XXVI Moeking is in rust. De Radja van Passangan is door onze bondgenooten, gesteund door de marine, geheel teruggedreven. LONDEN, 8 Dec. Aan Arabi en de overige veroor deelden in het Egypte-proces is het eiland Ceylon tot verblijfplaats aangewezen. Een ontzaglijke brand barstte hedennacht in de City uit. Eerst hedenochtend werd hij eenigszins gebluscht. De schade wordt op 2 a 3 millioen pond sterling geraamd. Posterijen. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via NAPELS, (Fransche mail) 9 Dec. 7.30 's av. Via RRINDISI, 15 Dec. 5.35 's avonds. Via MARSEILLE, (Maatsch. Ned.) 15 Dec. 7.30 's av. Via AMSTERDAM, 15 Dec. 5,35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 12 Dec., Goes, Voorwerpen. huis, 13 Wilhelminapolder, boomen, 13 's-Gravenpolder, boomen, 13 Schengepolder, kruiwagens enz., 14 Goes, panden, 14 Krabbendijke, boomen, 14 Wolfaartsdijk, boomen, 15 Hansweert, timmermansgereedsch., 15 Baarland, boomen, 15 Cortgene, boomen, 18 Wolfaartsdijk, huis en erf, 18 Waarde, boomen, 20 's-Heer Hendriksk., boomen, Kruiningen, boomen, Kwadendamme, plankeu, meubelen, Wemeldiuge, boomen, Oudelaude-Ellewoutsdijk, boomen, Oudelande, land, paarden, enz. 21 21 22 27 29 1883, 18 Jan.,Nisse, 1 Maart, Nisse, 8 Baarsdorp, hofstede, boereninspan, boereninspan, Informatiën. Pilaar. Liebert. P. Overman. De Vos. Bank van Leening. Mulock Houwer. Pilaar Rembges. P. Overman, ltoelof, Pelle en Roucher. Rembges. Pilaar. Rembges. Mulock Houwer. Pilaar. P. Overman. Seholten. P. Overman Pilaar. P. Overman &Pilaar. Pilaar. Te houden Aanbestedingen. 15 Dec. te Middelburg. Rijkswaterstaat. Aanbeste ding van het driejarig onderhoud der Rijks groote wegen in de provincie Zeeland, in vier perceelen. (Raming per jaar le perceel f 3050, 2e perceel f 9500, 3e per ceel f5070, 4e perceel f8400). Aanwij zing 7 en 9 Dec. Inlichtingen hoofdin genieur te Middelburg en ingenieurs te Vlissingen en te Goes. 2e. van het tweejarig onderhoud van het Nederlandscli gedeelte van het kanaal van Terneuzen, met bijbehoorende werken. (Raming f34844 per jaar.) Aanwijzing 7 en 9 Dec. Inlichtingenhoofdingenieur te Middelburg en ingenieur te Ter Neuzen. 18 Dec. te Borssele. Herbestedingbouwen nieuwe pastorie. Aanwijzing 15 Dec. 10—11 uren. Inlichtingen C. Van Asperen, 22 Dec. te Middelburg. Rijkswaterstaat. Aanbsste- ding van het gedeeltelijk afgraven van het westelijk beloop van den vestingwal langs de oostzijde van den westelijken arm van het kanaal van Ter Neuzen, be- hoorende tot de verbeteringswerken van dat kanaal. (Raming f 1500.) Aanwijzing den 14 en 16 Dec. Inlichtingen hoofdin genieur te Middelburg en ingenieur te Ter Neuzen.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2