1882. N°. 146. Zaterdag 9 December. 69slu jaargang. Nieuwjaarscommissie. G0ESC1I De uitg we dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs- per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van '15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de COMMISSIE TOT ÜITDEELING VAN EETWAREN EN BRANDSTOF FEN OP NIEUWJAARSDAG bestaat uit de heeren J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE als Voorzitter F. S. A. KNITELlid van het Burgerlijk Armbestuur C. SNOEPlid der Diaconie van de Ned. Herv. Getneente E. F. VAN KALMTHOUT, lid van het R. C. Parochiaal Armbestuur en J. KOOMAN Az., lid der commissie tot de (Economische Spijsuitdeeling terwijl de heer A. A. VAN DELLEN als secretaris zal fungeeren en dat deze commissie de bijdragen der ingezetenen zal afhalen op Maandag den 11 December a. s. Burgemeester en Wethouders herinneren aan hunne publicatie van den 2 December jl., waarin zij wezen op de noodzakelijkheid om eene ruime gift aan de commissie toetevettrouwen, opdat zij in staat zij hare gewone nieuwjaarsbedeeling te doen, teneinde bare taak te volbrengen, in het belang der armen. Goes, den 7 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HARTMAN. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 8 DECEMBER 1882. De bemoeiingen van hft bestuur der Vereeni- ging tot Weezenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland tot het verkrijgen van nieuwe leden zijn te Goes met succes bekroond. 32 nieuwe leden traden toe, benevens "13 begun stigers, zoodat de jaarlijksche inkomsten der vereeni- ging daardoor met f 120 zijn vermeerderd. Wij behoeven zeker niet te zeggen met hoeveel ge noegen wij hiervan melding maken! Mogen ook de bewoners van het platteland dat voorbeeld volgen en naar evenredigheid meer nog bijdragen. Voor de belangen hunner weezen is het toch, dat de vereeniging zich beijvert; zij vooral mogen daarom al hun steun wel dubbel verleenen. Nog is o. m. bevorderd tot landmeter 3e klasse de heer J. K. Crucq, adspirant alhier. Den 2en Kerstdag zal voor de leden der sociëteit «de Unie", te Goes in hun lokaal een concert met bal plaatshebben. Het concert zal gegeven worden door de kleine kapel van het muziekkorps uit Bergun- op-Zoom. «Het Zuiden" geeft een zonderlinge gissing tot verklaring van het zelfzuchtig en onverschillig gedrag der visscherslieden, die, terwijl de «Adder" om zoo te zeggen onder hun oogen zonk, geen vinger tot red ding der schipbreukelingen uitstaken. Niet alle menschen, dus redeneert het anti-revolu tionaire blad, zijn zich van de gelijkheid, die in de ure des gevaars tusschen allen bestaat, volkomen be wust. Daartoe bestaat in de gewone omstandigheden te veel onderscheid van standen. De een ziet op den ander, de militair op den burger, de bemanning van een oorlogsschip op die van ieder ander vaartuig te veel uit de hoogte neer. Aan de daaruit geboren wordende koele onverschilligheid, veronderstelt »het Zuiden", kan het misschien geweten worden dat de Hollandsche visschers de officieren, matrozen en miliciens van de «Adder" meedoogenloos hebben laten verdrinken. Achtten wij deze lieden tot zulk eene wraakzuch tige werkeloosheid in staat, wij zouden ons over hun mede-Nederlanderschap schamen. De ware oorzaken worden, naar 't ons voorkomt, met veel grooter waarschijnlijkheid aangewezen in het getuigenis, dat als bijlage N op het enquête-rap port door een ooggetuige aldus wordt medegedeeld «Ter beantwoording van de vraag hoe de houding is geweest van de visschers, die getuigen waren van de ramp van de «Adder", kan u wellicht het volgende van dienst zijn. «De heer S. Beintema te Leeuwarden, kort na het ongeval te Scheveningen zijndezag daar aan het strand een jong visscher, blijkbaar tot de bovenbe doelden behoorende, mengde zich in het gesprek over het ongeluk dat plaats had en vroeg dien visscher; «maar kon jelui dan niets doen tot redding? «Hierop haalde de visscher zijn schouders opmaar eon forsche visschersvrouw trad op den heer S. B. toe en sprak«maar begrijp je dan niet, mijnheer, dat het een beschikking was, dat die menschen moesten vergaan V' «Hier rijst dus de vraag, of vrees voor materiëele schade aan netten etc., gevoegd bij dat nare fataliteits- geloof, die visschers wellicht weerhouden heeft te doen wat mogelijk was." (Midd. Crt.j Het goedkeuringsmerk voor de maten, gewichten en gasmeters gedurende het jaar 1883 te bezigen zal zijnbij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter 8 in den gewonen drukvorm, schnin gesteld; bij den. ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, zal voor Middelburg bestaan uit het cijfer 12. Het drukwerk volgens de gewijzigde zegelwet, met primo Januari 1883 benoodigd, kan thans iveds met het buitengewoon zegel (blauwe stempel), volgens de nieuwe wet gezegeld worden. Een telegram in ons vorig nommer maakte mel ding van het overlijden van jlir. mr. C. J. A. Den Tex, Amsterdams oud-burgemeester. Hij bereikte den ouderdom van 58 jaren. Den 15den Juli 1868 aan vaardde hij het burgemeesterschap en bleef dat ambt tot 31 Dec. 1879 vervullen. Sedert 1878 was de overledene lid der Eerste Kamer. Hij was o. a. ver sierd met het ridderkruis van den Neder!. Leeuw, het grootkruis der Eikenkroon enz. Mr. Den Tex bleef na zijn aftreden als burgemeester van de hoofd stad een ijverig lid van den gemeenteraad en bleef tevens curator van het Gymnasium. In verschillende maatschappijen bekleedde hij het voorzitterschap. Zijn groote en veelzijdige verdiensten werden algemeen erkend. De Raad der gemeente Wageningen hadnaar aanleiding van klachten der stadsvroed vrouw over het weigeren van hulp bij een verlossing door dr. Th. Persant Snoep (stadsgeneesheer), gevraagd een schrif telijke en duidelijke verklaring of hij genegen was zijne instructie in het vervolg getrouw en in alle op zichten te zullen naleven. Het antwoord van dr. Snoep wasik kan die instructie niet naleven zooals die thans is en voorts biedt hij aan zonder bezoldiging de betrekking van gemeente-geneesheer waar te nemen. In een buitengewone raadsvergadering, gehouden op Dinsdag bleek dat de Raad in geen der voorstellen van den heer Snoep kon tredende instruction wilde men niet wijzigen en kostelooze behandeling kwam niet overeen met de waardigheid van den Raad Met algemeene stemmen op éen na werden de voorstellen verworpenen dientengevolge heeft de heer Snoep volgens zijn eigen schrijven zijn ontslag als stadsge neesheer genomen. B. en W. zijn gemachtigd solli citanten voor de vacature op te roepen. (N R Ct.) Zr. Ms. raderstoomschip Valk wordt met spoed gereed gemaakt aan 's Rijks werf te Willemsoord, ten einde naar men verneemt, in het begin van het vol gende jaar in dienst gesteld te worden tot het over brengen van het vorstelijk gezin naar Engelands hoofd stad. (N. R. Ct,) O.-Indie. Benoemd door den landr. te Sintang als buitengewoon subs, griff, buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. G. F. M. Liebert, adsp, conti'. Blijkens een bericht van de Indische regeering heeft de cholera sedert 5 November opgehouden epi demisch te Kotta-Radja (Atjeh) te heerschen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is ingekomen de mededeeling van het overlijden van het lid der Kamer, den heer jhr. mr. Den Tex. De Voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den waardigen overledene. Naar de afdeelingen werden verzonden de door de Tweede Kamer aangenomen begrotingshoofdstukken. Vervolgens werden unaniem goedgekeurd een aantal naturalisatie-ontwerpen, een tot ruiling van gronden nabij Arnhem, en een tot wijziging van hoofdstuk IV der begrooting voor 1881. Tegen aanstaanden Zater dag zijn weder eenige ontwerpen aan de orde gesteld. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd door den Voorzitter medegedeeld, dat was ingekomen een voorstel van den heer Buma, tot instelling van een onderzoek naar de droogmaking en de afsluiting der Zuiderzee. Na eenige discussie is hoofdstuk Buiten- landsche Zaken aangenomen met 65 tegen 12 stemmen. De conclusie der minderheid in de zaak van den ge neraal Van der Heijden werd verworpen met 56 tegen 22 stemmenwaarna de conclusie der meerderheid aangenomen werd met 64 tegen 12 stemmen. De be raadslaging over hoofdstuk Justitie werd aangevangen. Vooral werd de Minister bestreden wegens zijne hou- I ding in de quaestie der duivenschieterij. Ook tal van I andere punten werden besproken. -De commissie, belast geweest met het onderzoek der stukken nopens de verlenging der Billiton-con- cessie, is met haar rapport gereed. Dl commissie stelt, bij monde van den heer Mi- randolle, de volgende conclusie voor «dat de Kamer besluite dat het noodzakelijk is «op grond dat de overeenkomst, tusschen de Indi sche Regeering en de Billiton-maatscliappij, op 7 Ja nuari 1882 gesloten, is aangegaan met terzijdestel ling van de wettelijke bepalingen, vervat in het konink lijk besluit van 1873 (Ind. St.hl. 1873 no. 217a), en dat bij deze overschrijding van hare bevoegdheid dc behartiging van 's lands belang niet op den voor grond is getreden »dat het opperbestuur, niet berustende in de door de Indische re geering in deze gepleegde handeling, zijne volle vrijheid handhave, om bij het eindigen der oorspronkelijk aan de Billiton-maatsetiappq verleende concessie voor de naleving der bestaande wettelijke bepalingen en de behartiging van 's lands belang te waken." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-IIeer Adtskerke c. a. Woensdag is met alge meene stemmen tot predikant beroepen de heer H, I. L. Poort, candidaat te Rotterdam. -De beer L. A. Van Langeraad candidaat te St.-Maartensdijk, heeft bedankt voor de beroepen naar Rilland-Bath en Waarde. Met ingang van 1 Januari e. k. is het voor- lezers- en voorzangersambt bij de Herv. gem. te Wol- faartsdijk opgedragen aan den heer J. W. Van de Lindehoofd van de 2e openbare school in die ge meente, te Oud-Sabbinge. St.-Maartensdijk. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school alhier de heer J. Van Bezooijen onderwijzer te Dirksland. Het onderwijs in handenarbeid wordt in ons land gegeven op 38 plaatsen aan ruim 1500 leerlin gen waarvan ruim '/3 kosteloos. De ouderdom der leerlingen varieert tusschen 7 en 14 jaar, en de duur van de lessen is voor iederen leerling meestal 2 uur per week. Tot onderwijzeres aan de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool te Middelburg, is benoemd mej. J. Barends, te Veendam. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van beden, Vrijdag, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. P. H., te Rotterdam, wegens het iemand uit schelden, veroordeeld in eene geldboete van f0,50, subs 1 dag gev.straf c. e. 2o. P. R., te Goes, wegens het op den openbaren weg laten staan van een met een paard bespannen rijtuig zonder iemand het toezicht daarover op te dragen, veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 3o. B. Z te Goes, wegens het vervoeren van melk langs de straat in niet overdekte emmers, veroordeeld in eene geldboete van f2, subs. 1 dag gev.straf c. e. 4o. H. N. Van der B., 5o. N. N., beiden te Ka- pelle, wegens het niet zuiver houden van een water leiding, veroordeeld in eene geldboete vau f 1subs. 1 dag gev.straf c. e. 6o. J. G. Den B., 7o. M. L. A., beiden te Goes, wegens het rapen van schelpviscli dan een zeedijk, de 1ste veroordeeld in twee geldboeten elk van f10, de tweede in eene geldboete van f10, subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete c. e. 8o. B. Van de B., te Yerseke, wegens het op een openbaren weg zich verwijderen van zijn voertuig, zonder daarover het toezicht aan een ander op te dragen, veroordeeld in eene geldboete van f 1subs. 1 dag gev.straf c. e. 9o. J. Van D., lOo. A. GHo. H. W. J. L., 12o. G. Van O., 13o. J. Van de V., en 14o. W. Van O., allen te Yerseke, wegens het in hunne winkels voor handen hebben van ongeijkte maten en gewichten, veroordeeld als volgtde 1ste in twee geldboeten, de 2e in vier, de 3e en 4e ieder in twee, en de 5e en 6e ieder in een geldboete, elke boete van f lO, en subs, 2 dagen gev.straf voor iedere boete e. e. 15o. C. V., te Colijnsplaat, w'gens diefstal van veldvruchten, veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev.straf c. e. 16o. J. M. S., te Tholen, wegens le overtreding der wet op den kinderarbeid en 2e het bevaren van een rijkskanaal zonder voorzien te zijn van het re glement van politie voor de rijkskanalen, veroordeeld wegens het eerste feit in eene geldboete van f3 en wegens het tweede feit in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete r, e. Landbouw en Veeteelt. De heer Amersfoordt, op de Badhoeve, in de Haar lemmermeer, heeft eene proef genomen met de ensilage, het inleggen van groen veevoeder. Zij is echter niet goed uitgevallen. Hij schrijft aan het Nieuws v. d. Dag: «Daar hef natte najaar van 1882 het moeielijk maakte om eene vrij groote partij nagras, dat ik te veld had, als droog nahooi (etgroen) te winnen, be sloot ik dit als zuur gras in te leggen. Ik ging bij een bevriend landbouwer nog eens zien en goeden raad vragen, en legde mijn gras in bij twee partijen, de eene groot 35 zware voeren onder dak, de andere de oogst van 7 hectaren in een kuil. Het noodige zout weid er tusschen gestrooid, het voedsel goed aangestampt met behulp van een oud mak paard alles zorgvuldig toegedekt met volkomen zuiver duinzand «Toen, na den sneeuwstorm, die onlangs het vee uit de weiden verjoeg, de stal werd betrokken, werd de voorraad aangesproken, en uitgereikt aan het jonge vee, de drige koeien en de stieren. «Het bleek spoedig, dat de bewerking goed geslaagd was, het vee at het zure gras met graagte, bleef goede spijsvertering houden, en toonde zich gezond. Nu werd besloten het nieuwe voedsel uit te reiken aan vier melkkoeien, die nog slechts zeer weinig melk gaven, zijnde op het punt van droog gezet te worden, en wier melk bestemd was voor kalveren en varkens. Aan deze melk werd niets ongewoons bespeurd, de kalveren gebruikten haar met de gewone graagte, de koeien gaven de voorkeur aan het verznurde boven het nagras. Men meende nu veilig te kunnen over gaan om aan de melkkoeien het nieuwe voedsel uit reiken, en zulks geschiedde voor het eerst op Maandag morgen. Des avonds, toen mevrouw Amersfoordt de melk gebruikte, die zij gewoon is met Emserwater te drinken, bespeurde zij daaraan onaangename lucht en een stuitende smaak; den volgenden Dinsdagmorgen kwam er een expresse van de melkinrichting te Am sterdam, met tal van klachten over gebrek aan melk. «Onmiddellijk werd het nieuwe voedsel afgecom- mandeerd, en reeds des avonds bracht de melkboer de blijde tijding mede, dat de melk weder goed was. «lntusschen is men voortgegaan met proeven te nemen met de melk van de vier koeien, die bereids gedurende langeren tijd liet zure voedsel ontvingen. Het is gebleken, dat de onaangename reuk en smaak moeielijk te bemerken zijn, als de koe pas gemolken is, vooral moeielijk door personen die tabak rooken; trouwens de reuk is als die van eenig brandend kruit broeiend hooi, verzuurde kool of iets dergelijks, de smaak is olieachtig en bitter". De heer Amersfoordt schreef dit niet om van het gebruik van verzuurd voeder af te schrikken, maar om daarbij voorzichtigheid en nauwkeurige waarne mingen aan te raden. Buiterilandsch Overzicht. In de Fransche kamer bracht de voorzitter Woens dag een woord van hulde aan de nagedachtenis van Louis Blanc, van wiens overlijden onder de buiten- landsche Gemengde berichten wij melding maken. Donderdag werden door een lid kredieten aange vraagd voor de overstroomingen en voor de begrafenis van Louis Blanc, welke kredieten urgent verklaard zijn. In den Duitschen Rijksdag is eene cornmis ie van 14 leden benoemd om te onderzoeken, of het mogelijk en uitvoerbaar is aan onschuldig veroordeelden of aan vrijgesprokenen voor preventieve gevangenschap schade vergoeding te verleenen. Dezelfde quaestie is onlangs in den PrUisisckcn Landdag ter sprake gebrachtmaar toen werd het idee door den minister van justitie sterk bestreden. In den Rijksdag liet de minister zich ontwijkend uit; maar toch niet zonder sympathie. In Spanje heeft de nieuwe staalkundige partij onder Serrano haar eerste nederlaag geleden. Er werd name lijk in de Kamer van afgevaardigden een voorzitter gekozen en daarbij bleef dit ministeriëele partij in de meerderheid. In het Oostenrijksche Hui» van afgevaardigden is de staatsbegrooting voor liet volgende jaar inzediend Het tekort, dat volgens de mededeelingen van den minister van financiën ruim zeven millioen minder bedraagt dan in bet loopende jaar, wordt toch n >g door eenendertig millioen vertegenwoordigd. Geen wonder dan ook dat, zooals het telegram luidde, de minister eene zeer lange redevoering moest houden, om de afgevaardigden van den uiterst gunstigen toe stand der schatkist te overtuigen. Het voornemen der regeering is nu door nieuwe wetsvoordrachten tot de verbetering van den economisclien toestand zooveel mogelijk bij te dragen. Wetsontwerpen op denaam- looze vennootschappen, op de mijnen en op de erfop volging in boereneigeiidoinmen zijn in aantocht. Op het staatskrediet zal bijna alleen een beroep wordca

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1