bij de Tweede Kamer kon overgaan. De voortdurende j vooruitgang van de maatschappij «de Schelde" (er ■werken nu ongeveer 700 man) pleit voor zijn onver- j moeiden ijver. Dat hij nog laDg aan het hoofd der gemeente Vlissingen moge staan is de wensch van ieder weldenkend ingezetene. Op het rijketelegraafkantoor alhier werden in de afgeloopen maand behandeld 4871 telegrammen, waar van werden aangeboden 2351, ontvangen 979 en overgenomen en verder geseind 1541. Op voorstel van dr. Ali Cohen besloot in Dec. 1880 de geneeskundige raad van Friesland en Gronin gen om een onderzoek intestellen naar bij de leerlin gen van gymnasia en hoogere burgerscholen voorko mende nadeelige gevolgen van overlading van leerstof en werk. Daartoe werd eene commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit geneeskundigen en directeuren van inrichtingen van onderwijs. Het verslag daarvan is verschenen rapporteur was prof. A. Fokker, te Groningen en daaraan ontleenen wij uit de Nieuwe Groninger Courant het volgende »De commissie vroeg inlichtingen van geneeskundi gen, directeuren van krankzinnigengestichten, rectoren en directeuren en directrices van H. B. scholen. "Van de geneeskundigen kwamen 13 antwoordenonder welke twee van directeuren van krankzinnigengestich ten, 32 van directeuren van H. B. S. en 11 van rec toren. Aangeteekend wordt, dat geen antwoord inkwam van dr. Vitringa te Deventer, door zijne werken met betrekking tot deze zaak welbekend. De vraag nu: «Zijn er gevallen bekend van lichaams- of van geestesziekten, die kunnen of moeten worden toegeschreven aan het bezoeken van eene H. B. S. of gymnasium, werd door de groote meerderheid on der welke de twee directeuren van krankzinnigenge stichten met een beslistneen beantwoord. De kleine minderheid deelde eenige in 't geheel 25 gevallen mede, die misschien konden dienen voor de beantwoording van de vraag. De commissie heeft die gevallen nauwkeurig onder zocht en er bleven slechts vier over, die misschien aan overlading kunnen worden geweten. Zij behandelt in 't voorbijgaan de vraag of hersenontsteking, gelijk dik wijls gebeurtwel aan overlading moet worden toe geschreven. Op geneeskundige gronden bestrijdt zij die meening en bovendien is het haar gebleken, dat bij leerlingen van H. B. S. en Gymnasia hersenont steking zeer zeldzaam is. «Van de soldaten onzer garnizoenen, gemiddeld 25 tot 30000 man sterk, stier ven van 1873 tot 1876 jaarlijks gemiddeld 15 aan hersenontsteking, dus 1 van 1833 en van de leerlingen der gymnasia en H. B. scholen, waaromtrent ons in- formatiën werden verstrektstierven aan hersenont steking drie, dus 1 op 4136 en, de leertijd op 5 jaren gerekend, jaarlijks dus 1 op 20000. Voorwaar men zouindien herseninspanning hier oorzaak was, eerder de kazerne van overlading kunnen beschuldigen 1" zegt de commissie. Wat nu de vier gevallen betreft, »zij kwamen voor op een aantal van 12400 leerlingen: op iedere 3100 leerlingen werd er dus een ziek, wiens ziekte, op grond van het niet aanwezig zijn van andere oorzakente recht of ten onrechte aan de methode van onderw ijB kan worden toegeschrevenen daar de leertijd op 5 jaar mag worden aangenomen, bedraagt de jaarlijksche kans om het slachtoffer van die gepraesumeerde over ladingsziekte te worden een 15 duizendste. Indien de commissie zich nu op het standpunt stel len moest van hen die, a tors et a travers, aan over lading geloovenzou zij toch billijkheidshalve moeten toegeven, dat van g-ene methode van onderwijs beter resultaten zouden te wachten zijn." De commissie geeft in haar rapport verschillende wenken, die zeer de aandacht verdienen. »Op welke wijszegt zij o. a.E bestedenwaar niet te veel huiswerk opgegeven wordt, de leerlingen de vrije urei? Gebruiken ze die zooals zij ze konden gebruiken Uwe commissie roeent dat te mogen betwijfelenverscheidene directeuren toch deelden ons mede, dat op hunne scholen althans in dit opzicht veel te wenschen overbleef, en de leerlingen aan ro manlectuur of aan het bij elkaar zitten te rooken in een gesloten vertrek de voorkeur gaven boven nuttige, het lichaam ontwikkelende oefeningen. Een directeur schreef ons herhaaldelijk bij de leer lingen en bij hunne ouders er op te hebben aange drongen dat de eersten een cricketclubeene roei- vereeniging of iets dergelijks oprichtten, doch dat dit op schijnbaar onoverkomelijke bezwaren afstuitte. Al schijnt dit ook op enkele andere burgerscholen beter te zijn, toch is het een bedenkelijk teeken des tijds een bewijs voor den Jansalie-geest, die niet alleen de volleerde leden der maatschappij, maar ook onze jon gelieden kenmerkt, voor de heerschende malaise waar aan niemand zich schijnt te kunnen onttrekken. Het zou uwe commissie te ver en ook buiten haar mandaat voe ren hier hare meening kenbaar te maken over de oorzaken dier malaise. Zij schroomt echter niet als haar gevoelen mede te deelendat zij de thans in Nederland heerschende agitatie tegen het middelbaar onderwijs ten deele als een uitvloeisel daarvan be schouwt. Ieder gevoelt dat «there is something rotten id he state", en daar op economisch of liever sociolo gisch gebiedevenals in de geneeskundeieder eene >pinie bezit en een souverein middel bij de hand heeft, ordt Nederland overstroomd door allerlei agitatiën, aarvan die tegen het M. O., op handige wijze aan- eblazen door tegenstanders van staatsonderwijs, er I :ene is." En verder: «Waar schijnbaar overlading is, ligt de chuld dikwijls aan geheel andere oorzaken dan aan e school. Eenige directeuren beklaagden zich over te emakkelijke toelating en te jeugdigen leeftijd der eerlingen. Zij wezen eropdat zeer dikwijls hunne chool bezocht wordt door leerlingen, die eigenlijk ngeschikt zijn voor eene intellectueele opvoeding of Ithans den voor enkele vakken noodzakelijken aanleg lissen. Een van hen schreef ons«zoo is het merk- ■aardig dat weinig ouders ook onder hen, die over e veel werk klagen, geneigd zijn den directeur dank 3 zeggen als deze, op grond van minder ontwikke- ng van den leerling, den vader raadt zijn zoon nog en jaar dezelfde klasse te doen volgen of in stede van het volle onderwijs als toehoorder slechts enkele vak ken te doen volgen." En de commissie besluit: «Als slotsom onzer werk zaamheden meent uwe commissie u dan ook te mogen meedeelen, dat de eigenlijke grond waarop eene agi tatie tegen het tegenwoordig systeem van gymn. en middelbaar onderwijs zou kunnen worden ondernomen, het bewijs, dat dit werkelijk nadeelige gevolgen voor de physieke en psychische gezondheid der leerlingen zou na zich sleepen, ten eenenmale ontbreekt. Het moge in sommige opzichten voor verbetering vatbaar zijn, ook wat de zorg voor de lichamelijke ontwikke ling der leerlingen betreft, reden om met het systeem te braken, bestaat er, althans op hygiënische gron den, niet. In het bijzonder moeten ook zij, die aan de school verwijten dat vele harer leerlingen die verlaten na slechts enkele klassen te hebben doorgeloopen, de ver klaring van dit verschijnsel op een geheel ander ter rein zoeken. De vraag nu, of voor meer of minder doortastende veranderingen in het systeem paedago- gische of sociale argumenten aanwezig zijn, wenscht uwe commissie, als behoorende niet tot hare compe tentie, buiten bespreking te laten." Door Ged. Staten van Zeeland zijn de gemeen tebesturen namens den Minister van binn. zaken uit- genoodigd om vóór I Januari 1883 de volgende vragen te beantwoordeu: 1. Hoeveel gegoede personen hebben in de laatste tien jaren hun hoofdverblijf in uwe gemeente opge heven, om zich elders te vestigen? 2. Waar hebben zij zich gevestigd 3. Hoeveel betaalde ieder hunner in het laatste jaar vóór hun vertrek; a. aan hoofdelijken omslag; b. aan opcenten op de grondbelastingc. aan opcen ten op het personeel 4. Meent uw bestuur, dat het vertrek van som mige dier personen geschiedde ten einde te ontkomen aan den druk der belastingen? Zoo ja, hoeveel van de bedoelden vertrokken naar uwe meening om deze reden Voor het examen van apothekersbediende te Utrecht hebben zich 22 candidaten aangemeld, waar onder 6 vrouwelijke. In den loop der maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni e, k. zal gelegenheid wor den gegeven tot het afleggen van de practische exa mens van arts en tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Voor de invoering van het nieuwe strafwetboek zijn tien wetten noodig. Een dezer verkeert in staat van wijzen. Over vier volgende werd door den Baad van State rapport uitgebracht aan den Koning. Twee andere ontwerpen zijn bij dien Raad aanhangig ge maakt, in de vorige week wederom gevolgd door het wetboek van strafvoi dering en de invoeringswet. To taal negen die het Departement van Justitie verlaten hebben, waarvan er vijf zijn teruggekeerd. De mi nister meent, dat het nieuwe strafwetboek op 1 Mei 1884 ingevoerd zal kunnen worden. De Minister van Justitie doet zijne zienswijze hooren, zoowel over de reglementeering der prostitutie in het algemeen als over onze plaatselijke verorde ningen in het bijzonder. De algemeene indruk, door de lezing dier verordeningen verkregen, is deze; dat daarin heerscht een stuitende ongelijkheid tusschen beide seksen, ten nadeele van de vrouw. Reglemen teering der prostitutie kan onmogelijk een gunstigen invloed uitoefenen op het gehalte der politiebeambten. De formeel» bevoegdheid der gemeenteraden tot be perking van het prostitutiebedrijf wordt door den Min. erkend Onwettig achtj hijI. het opbrengen ter-, den dwang tot visitatie. II. De «gedwongen verplichting". III. Inschrijving ambtshalvevoor zoover de verordening daaraan rechtsgevolg verbindt. IV. Onderscheidene be palingen, strekkende om de vrijheid der vrouwen te beperken. Binnen enkele weken hoopt de Minister van Justitie een nieuwe notariswet te ontvangen van een uitnemend bevoegd deskundigeaan wien de bewer king van dat ontwerp is opgedragen. Bij kon. besluit van 18 Nov. jl. is het stellen van borgtocht vrij aanmerkelijk verlicht door de aan genomen verhouding tusschen het nominaal kapitaal der voor rekenplichtige ambtenaren ten behoeve van den Staat te verbinden inschrijvingen op het Grootboek Nationale schuld en het bedrag waarvoor zekerheid moet worden gesteld te wijzigen van f 60 op f 65, welk cijfer meer in verhouding staat tot de tegenwoor dige beurswaarde der 2 pet. Werk. schuld. In de zaak van het spoorwegongeval nabij Vee- nendaal is door dr. S. Aeneae, die het eerst de be schuldiging van rotte dwarsliggers opwierp, een adres ingediend aan de Tweede Kamer, waarin hij zijn be schuldiging handhaaft tegen den Minister van Water staat, H. en N. Adress. beweert dat de Minister rap port heeft ontvangen over den herstelden weg op 14 Nov., niet over den in slechten toestand verkeerenden van 1 Nov. Donderdag werd in het Ginneken, ter herinne ring aan het bombardement der Citadel van Antwerpen, door eenige ingezetenen een sierlijke lauwerkrans ge legd bij het monumentwaaronder de overblijfselen rusten van hen, die op de Citadel van Antwerpen voor de eer van het vaderland sneuvelden. Nadat de oud-strijders dier Citadel Vrijdag de beide Panorama's te Amsterdam bezocht hadden, wer den zij in het Panopticum op een tweede ontbijt ont haald en bezichtigden daarna de beeldengalerijen aldaar. Te 2 uren gaf de kapel van Sonneman in den netten versierden wintertuin er een matinée musicale. Een voorstelling in den Stadsschouwburg besloot de feesten. Na het spelen van het Volkslied werd het scherm opgehaald en zag men op den achtergrond het beeld van Koning Willem I, omgeven door groen en door een prachtige wapentropee. De namen van Voet en Seeling prijkten op twee rozetten, welke door oranjekoorden aan vier beelden der Faam verbonden waren. Op den Voorgrond links prijkte het portret van Chassé. Mevr. Bossing, in het wit met een oranjesjerp om, droeg vol gevoel een gedicht van ds. J. P. Hasebroek voor. Onder haar voordracht lauwerde zij het portret van Chassé. Zij werd herhaalde malen teruggeroepen en ontving van de feestcommissie een prachtigen bouquet. Het blijspel «De inkwartiering" gaf vervolgens aan de talrijke oud-strijders, die het parterre vulden, veel genoegen. Onder het spelen van het Volkslied en het Wilhelmus verliet het publiek ten slotte den Schouw burg en waren de feesten afgeloopen. Alle onroerende goederen, die wijlen Z. K. II. Prins Frederik in ons land bezat, zullen, naar men aan het Vad. mededeelt, het uitsluitend eigendom worden van de vorstin von Wied. Die goederen zijn de paleizen enz. alhier, het Paviljoen te Scheveningen, de buitenplaatsen onder Wassenaer en Voorschoten en een duinontginning onder Castricum. Men weet thans iets meer omtrent de Noord- pool-expeditie. Het staat vast, dat de Varna Dick- sonhaven niet zal bereikenbijna zeker is dat zij te Nova-Zembla overwintert. De betrekkingen en vrienden der bemanning kunnen dezer dagen brieven van hen verwachten. Tot het lidmaatschap van hy Nederlandsclie Schaatsenrijdersbond is nog toegetrede- de ijsclub Walcheren, te Middelbu g. Te Dordrecht, waar Louise Michel Vrij d g optrad, heeft zij medegedeeld voornemens te zijn, na hare reizen naar Rusland (waar zij niet anders verwacht dan over de grenzen gezet te worden) en Duitschland, waar zij propaganda voor hare zaak wenscht |te ma ken, hier te lande terug te komen. De conferentie te Dsrdrecht, die in een uur afliep, werd door een honderdtal heeren bezocht. Louise is thans weer naar Frankrijk teruggekeerd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Zaterdag gehouden zitting is uitvoerig gediscussieerd over de zaak-Van der Heyden. Algemeen, ook van de zijde des Ministers, werden de eer en goede naam van Van der Heyden onaangetast geoordeeld. De discussie is thans afgeloopen. De stemming zal Woensdag aan het einde der zitting plaatshebben. Zeer uitvoerig verdedigt de Minister van Justitie in zijne memorie van beantwoording op het afdeelings- verslag zijner begrooting zijne maatregelen tot het weren van den schietwedstrijd op duiven. Zijne breede inlichtingen en wetsuitleggingen worden geresumeerd als volgt: de Minister heeft niet tegenover hen, die een duivenschietwedstrijd willen houden, een jus speciale geschapen, maar eenvoudig niet willen toelaten dat zij, met terzijdestelling van alle autoriteiten, zouden doen wat niemand vrijstaat; hij heeft de bejegening, die hij van hen ondervond, beantwoord door hen te behoeden tegen het beloopen van straf; hij heeft binnen de grenzen zijner bevoegdheid voldoening trachten te ver schaffen aan het zedelijk gevoel van het Nederlandsche volk. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Borsssle. Dhr. S. Sleeswijk Visser, cand., heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. 's-Gravenpolder. Door Kerkvoogden der Hervormde gemeente is tot kerkelijk ontvanger, in plaats van den heer F. W. Prumers, aan wien op diens verzoek eervol ontslag met I Januari a. s. is verleend, be noemd de heer D. P. Prumers. Ovezand. Zondag werd in de morgengodsdienst- oefenir.g de heer W. Van Elden alhier bevestigd door den consulent den heer II. L. Krom, predikant te Oudelande, naar aanleiding van i Corinthe XV58, het laatste gedeelte. Des namiddags verbond de bevestigde zich in het kerkgebouw te Driewegen aan zijne gemeente en sprak bij die gelegenheid naar wat geschreven staat in Jo hannes 1 43, eerste gedeelte. Beide plechtigheden werden, niettegenstaande het ongunstige weer, door eene talrijke schare bijgewoond. De naar Middelburg beroepen predikant E. W. Ileinecken, van Haarlemmermeer, zal a. s. Zondag 10 December zijne intrede houden, na bevestigd te zijn door zijn broeder, predikant te Workum. Beroepen te Gorinchem ds. E. B. Gunning, te Klundert. Schoolspaarbank Goes, October 1882. ingebr. School C f 22,27 D - 5,25% uitgeh. f 28,73% - 10,50 f 27,52% f 39,23% Tot leden van het hoofdbestuur van de Ge westelijke vereeniging Zeeland van bet Nederl. onderw. genootschap zijn gekozen de heeren W. M. Morren, W. J. Wendel en D. G. De Jager te Middelburg; E. G. J. Stuart te Vlissingen A. Van Schelven te Goes W. C. Crucq te Stavenisse; G. L. D. Van Ham te Oostburg; W. Van der Hurk te Sas van Gent enN. Van der Dusse te Dreischor. Gedep. Staten van Zeeland hebben goedgekeurd een door het gemeentebestuur van Axel ter eene en door het gemeentebestuur van Zaamslag ter andere zijde (vroeger door ons ook gemelde) aangegane over eenkomst, tot wederkeerige toelating van kinderen op de openbare lagere scholen. Het «Correspondentieblad" van het Ned. Onder wijzers-genootschap vestigt de aandacht der militie- plichtige onderwijzers op een kon. besluit van 22 Fe bruari 1879, waarbij aan onderwijzers welke in betrekking zijn aan eene lagere school, verkorting van den tijd van eerste oefening wordt verleend van 12 tot C maanden. Dewijl in de uitvoering van dit besluit niet de gewenschte eenparigheid van handelen bestaat, geeft het blad den onderwijzers, die bij de militie zijn ingelijfd, den raad tijdig bij de militaire autoriteit het verzoekschrift in te dienen, waarbij zij de toepas sing van het hun bij kon. besluit verleende recht vragen. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag 2 December de volgende vonnissen gewezen tegen lo. C. A., 33 j., landbouwer te Baarland, in eersten aanleg beklaagd van overtreding der jachtwet en te dier zake door het kantongerecht te Goes van 21 Juli 1882 veroordeeld in twee geldboeten van f20 ieder. In hooger beroep is dit vonnis bevestigd en beklaagde tevens veroordeeld in de kosten van het hooger beroep. 2o. J. M., 29 jte Krabbendijke, beklaagd van het toedienen van brandewijn en jenever, zijnde ster kedrank, aan een persoon, die toen den leeftijd van 16 jaren nog niet had bereikt. Van rechtsvervolging ontslagen. 3o. A. C., 31 j., smid te Vlissingen, thans gedeti neerd, wegens diefstal, veroordeeld tot vier maanden cell, gev.straf, c. e. 4o. A. De P., 24 j., werkman te Axel, in eersten aanleg beklaagd, dat hij op den 1 Oden Februari 1882, in kennelijken staat van dronkenschap verkeerende, rumoer heeft gemaakt en de orde verstoord in eene herberg te Axel, ter zake waarvan hij bij vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen van 6 April jl. van rechtsvervolging is ontslagen. In hooger beroep is dit vonnis vernietigd en de beklaagde veroordeeld in eene geldboete van f5, c. e. 5o. H. M., 23 j., landman te St.-Anna ter Muiden, wegens mishandeling en beleediging van een beambte in de waarneming zijner bediening en het dragen van een verboden wapen in het openbaar, veroordeeld tot eene maand cell, gev.straf en twee geldboeten, ieder van f8, c. e. 6o. P. De B., 23 j., werkman te Clinge in Neder land, wegens mishandeling veroordeeld tot eene maand cell, gev.straf en eene geldboete van f8, c. e. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Baarland. Ten behoeve der gemeente is het bouwen van een gemeentehuis alhier met leverantie der materialen, aangenomen door den heer A. J. A. Hoogvliet, te Baarland, voor f2447. Buitenlandsch Overzicht. Het Bi'itsche Lagerhuis heeft Vrijdag de beraad slagingen over het nieuwe reglement van orde ten einde gebracht. Hierdoor is dus voor het vervolg het streven geknakt van hen, die er steeds op uit waren om door allerlei toespraken en interrupties den parlementairen wagen tegen te houden. Zaterdag zijn de zittingen gesloten, en tot den 15 Februari verdaagd. In de Troonrede wordt gezegd, dat de betrekkingen met het buitenland vriendschappelijk zijn. Na te heb ben vermeld het welslagen der operation van vloot en leger in Egypte, wordt gezegd, dat de jongste ge beurtenissen in Egypte de verplichtingen van Hr. Ms. Regeering met betrekking tot de zaken in dat land hebben vermeerderd. II. M. zal trachten hare plichten te vervullen op zoodanige wijze, dat de internationale verbintenissen worden gehandhaafd dat privileges, die successievelijk verworven zijn, worden behouden en bevestigd, en dat het geluk van het Egyptische volk worde bevorderd door zijne instellingen voorzichtig te ontwikkelen en elke poging om de rust in het Oosten te verstoren te verijdelen. De koningin vertrouwt dat de bedoelingen, die zij op het oog heeft, alsook de resultaten harer overwegingen door de mogendheden, hare bondgenooten, zullen worden goedgekeurd in hunne respectieve betrekkingen tegenover Egypte. Verder zegt de troonrede, dat tengevolge van de verlichte politiek door de Fransche regeering en de Fransche vertegenwoordiging gevolgd, er geen vermin dering is gekomen in de handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk, hetgeen ten gunste strekt van het materieele welzijn der beide landen, en de vriend schapsbanden nauwer toehaalt, die hen gelukkig ver- eenigt. In de rede wordt voorts met afschuw gesproken over de moorden, onlangs te Dublin gepleegd, en ge zegd, dat de autoriteiten flink hunne plichten ver vullen om de misdaden te onderdrukken. In den al- gemeenen maatschappelijken toestand van Ierland is klaarblijkelijk verbetering gekomen. Lord Granville heeft Zaterdag den gezant van Ma dagascar ontvangen. Het is gebleken dat het bevel, gegeven aan de kanonneerboot «Seagull" om Madagascar aan te doen, niets te maken heeft met de quaestie Frankrijk MadagascarEngeland. Weer hebben de liberalen een neerlaag geleden en wel te Wigan, waar de conservatieve candidaat met eene meerderheid van ruim 600 stemmen werd gekozen. Eene meeting, die de Nationale Liga in Ierland te Limerick wilde houden, is door de regeering verboden, terwijl de bekende Iersche leider Davit tegen morgen voor het gerecht is gedaagd. De aartsbisschop van Canterbury is overleden. De Fransche kamer van afgevaardigden behandelt de begrooting van koloniën. In de couloirs der ka mer beweerde men dat de regeering voor de tentoon stelling in Amsterdam een krediet zal toestaan van 200,000 fr., waarvan nog 120,000 fr. beschikbaar is van de tentoonstellingen te Melbourne en Bordeaux. Het gevraagde krediet zal terstond worden gedeponeerd. Men heeft vroeger daaromtrent ook al eens iets meegedeeld wat later weer onjuist bleek. Het laatste bericht luidde dat er geen geld voor die tentoonstel ling beschikbaar was. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft in den Landdag medegedeeld dat de schade, door de overstroomingen in de westelijke provinciën geleden, zonder staatshulp niet te vergoeden is. Verlies van menschenlevens is gelukkig niet te beklagen, maar de omvang der ellende is nog onmogelijk te bepalen. Voor de allereerste hulp heeft hij van den Keizer vergunning verkregen een krediet van 500,000 Mark te openen, en bij den Landdag zullen nog verdere kredieten ter ondersteuning der noodlijdenden worden aangevraagd. De Minister sprak met waardeering over de houding

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2