Dinsdag 5 December. 69ste jaargang. NATIONALE MILITIE. Eetwaren en Brandstoffen Marktdag op Kerstfeest. Collecte door liet R. C. Parochiaal Armbestuur. BRANDWEER. Uit deeling 0, roeping van éen Verlofganger. (illlSCIIÜ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien artt. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24 der wet oi> de NatioDale Militie, dd. 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 62) brengen bij deze voor de IflERSTEi MAAL ter kennis der ingezetenen dat het register van INSCHRIJVING VOOR DE NA Tl ON A LE MILITIE d ag e I ij b 8, ged uren de de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren ter secretarie der ge meente zal gereed liggen dat tot de inschrijving verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari aanstaande hun 19e jaar zullen ingetreden, en dus in het jaar 1864 geboren zijn, alsmeae diegenen, welke na liet intreden van hnn 19e doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen zijn geworden dat, volgens art. 15, voor ingezeten wordt gehouden lo. bij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd in gezetene is, volgens de wet van 28 Juli 1850 i Staatsblad no. 44) 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerst1 zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield So. hij, van wiens ouders de langstleveude ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezetene wordt niet gehouden de vreemdeling, beboorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen dat volgens art. 17 niet behoeven te worden inge schreven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander ia en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene, alsmede de zoon van een Nederlander, die ter zake van 'a lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont dat, volgens art. 16, de inschrijving moet plaatshebben lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont 4o. van den buitenslands wonenden zoon van een Ne derlander, die ter z ike van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort ingeschreven te worden, verplicht is, zich tusschen den lsten en 31sten Januari daartoe aantegeven bij burge meester en wethouders ter plaatse en op de uren hier- voren aangewezen, terwiji bij ongesteldheid of afwezig heid zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is. Goes, den 2 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter oppnbare kennis, dat het R. C. PA ROG Hl AAL ARMBESTUUR in deze gemeente het voornemen heeft om op Woehsdag 6 December a s aan de huizen van alle ingezetenen eene ALGEMEENE COLLECTE te doen ten behoeve van de Armen, aan zijne zorg overgelaten. Burgemeester en Wethouders noodigen een ieder uit, om bij deze collecte, de eenige die dit armbestuur in het jaar houdt, door ruime giften het genoemde Arm bestuur in staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen, vooral daar door den ongunstigen zomer het getal der bedeelden grooter is dan vroeger en de inkom sten door de geringere land pachten minder zijn geworden. Goes, den 2 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren den belanghebbenden, dat de tnrmijn voor afkoop van den dierst bij de Brandweer voor 1883 aanstaanden Zaterdag geëindigd is en dan dadelijk wordt overgegaan tot het opmaken der registers van dienst plichtigen, zoodat de quitaniie van den gemeente-ont vanger voor de betaalde afkoopsom vóór of op dien dag ter Secretarie moet bezorgd zijn. Goes, den 2 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij weder eene com missie in het leven geroepen hebben om op KIEUW JAA It H A O aan die inwonende armen, welke zich anders wellicht met het zoogenaamd wenschen aan de huizen der in gezetenen bezighouden, eene VAN te doen, welke Commissie, blijkens de ondervinding van dertig jaren, doeltreffend werkt. Burgemeester cn Wethouders noodigen m'tsdien de ingezetenen uit voor de Commissie eene ruime gift beschikbaar te stellen, welke gift door hare leden zal worden opgehaald. Zij doen dit met te meerder aandrang, omdat de bijdragen ten vorigen jare zoo gering waren, dat de rekening der bedeeling met een tekort sloot, hetgeen door de Commissie is gedekt. De Commis sie zal dan ook liare taak niet knnnen volbrengen, wanneer het bedrag der giften niet liooger is dan voor de bedeeliug van 1 Januari 1882. Goes, 2 December 18S2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de missive van den heer Commis saris des Konings van den 2 December jl. A no. 4862, 3e afdeeling, volgens welke, naar aanleiding een er aan schrijving van het Departement van oorlog. Jan Schmidt, milicien-verlofganger der lichting 1880, behoorende tot het 3e regiment Infanterie, gedurende den tijd van drie maanden, krachtens art. 137 der militie-wet ONDER DE WAPENEN MOET ROMEN, geeft daar van aan den belanghebbende kennis en roept op Jan Schmidt, om tegenwoordig te zijn bij zijn korps te Bergen-op- Zoom, uiterlijk op Maandag den 8 Januari aanstaande, des namiddags voor 4 uren, zullende hij zich recht streeks derwaarts moeten begeven. Wordende de verlofganger indachtig gemaakt, dat hij, zoo hij niet aan de oproeping voldoet, als deser teur wordt behandeld. Goes, den 4 December 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat, aangezien de twee de Kerstdag dit jaar invalt op een Dinsdag, de markt van 26 December op Woensdag dén 37 December zal gehouden worden. Goes, den i December 18S2. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 4 DECEMBER 1882. De Nieuwjaarscommissie te Goes heeft weer hare taak aanvaard. Er behoort na de ervaring der laatste jaren moed tot zulk een besluit. Wanneer men toch telkens met tekorten heeft te sukkelen en, behalve de moeite die men doet en de bijdrage welke men zelf geeft, nog kans heeft om voor een deel van dat tekort te moeten bijdragen, dan zou men allicht zeggen, dat het beter ware om, wijl de ingezetenen niet voldoende toonen zulk eene commissie te willen steunen, de geheele zaak te laten rusten. Het gevolg zou dan wezen, dat het Nieuwjaars- bedelen, zoo ergerlijk en demoraliseerend, weer in zijn ouden toestand zou herleven. Het is daarom, dat wij met aandrang den ingeze tenen van Goes aansporen om dit jaar aan die com missie meer te geven dan vorige jaren. Zij zullen dan een goed werk verrichten. Als wij een oud stuk zooals Don Cesar de Bazan vergelijken met de produkten der moderne Fransche tooneelietterkunde, dan zien wij in beiden eene strekking om het publiek op de hoogte te bren gen van de ergerlijke begrippen omtrent zedelijkheid, welke sommigen, of laat ons gerust zeggen velen koeste ren, zoowel voorheen als thans. Maar hij de oudere stukken worden wij in aristocratische!' kringen gevoerd, en is een koning liefst de persoon, die ons zulke onkiesche voorbeelden geeft; in den tegenwoordigen tijd bepalen de tooneelsehrijvers zich meer tot het huiselijk leven der bourgeoisie. Of het een bewijs is, dat die zedelijkheidsbegrippen van hooger tot lager rang zijn doorgedrongen, dan wel dat men liever stof zoekt in een kring, dien het algemeen heter kent, weten wij niet, maar aangenaam is het verschijnsel niet, dat men op tooneel, vooral van Fransche zijde, steeds bezig gehouden wordt met een genre van ondeugden, waarover men in fatsoenlijke gezelschappen liefst niet spreekt. Waarlijk, verkwikkend is het niet om precies te weten welke kunstgrepen een Karei II gebruikte om amourettes aan te knoopen. Het eenige. wat misschien tot een kalmer oordeel zou kunnen stemmen, zou de gedachte geweest kun nen zijn, dat dit gebeurde al zoovele jaren geleden is. Maar dan denken wij aan Sardou's Fladderen en aan zoovele andere tooneelstukken, en komt het weinige nieuws, dat er ook op dit gebied onder de zon is, ons ook al niet aangenaam stemmen. Het zonderlinge in Don Cesar de Bazan is voor zeker, dat de onschuld beschermd wordt door den hoofdpersoon, die zelf een eer stelt in zoo menige overtreding, en dat hij de les durft lezen aan den Koning. Een goede gedachte nam men zeker Zaterdag na afloop der voorstelling niet mee. Alleen als passe- temps konden sommige tooneeltjes bezighouden. Het publiek, vooral op den eersten rang niet zoo sterk vertegenwoordigd als wel gewoonte is om verschillende redenen hadden wij dit wel verwacht toonde zich zeer dankbaar. Trouwens de hoofdpersoon was eene uitstekende créatie van den heer Moor. De heer Spoor als eerste minister herinnerde ons aan de echte typische tooneelfiguren uit de dagen van Peters en Kistemaker. Wij zouden hem eens in een modern stuk moeten zien om te beoordeelen of zijn stem de eisehen der natuurlijkheid niet over schrijdt. De heer Van Nieuwland was als de markies De Montefiore eene allergeestigste type, evenals mevrouw Bruyn-Sablairolles, die zijne vrouw voorstelde. Dit waren, na den hoofd persoon, wel de dankbaarste rollen van het stuk. De heer Chrispijn sprak te rad; zijn actie was op sommige oogenblikken anders niet onverdienstelijk. Van de dames Kley noemen wij de jongste eene allerliefste verschijning. Voor Maritana hadden wij 't liefst eene actrice gezien, die de jeugd der jongste en de zeggingskracht der oudere mevrouw Kley bezat. Om zulk een rol goed te vervullen zijn de eisehen nog al hoog. Dat de zang bij het begin wegbleef bleek ons later toen de muziek zoo onharmonisch accompagneerde geen gemis te zijn geweest. Overigens heeft de kennismaking met dit tooneel- produet ons versterkt in onze meening, dat het genre ervan niet te verkiezen is. Het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal Donderdag 14 December, des avonds te 7 uren, in de Nieuwe Schouwburgzaal alhier eene openbare bijeenkomst houden, waarin eene bijzondere plechtigheid zal plaats hebben. Aan Adriana Moerman, te Ellewoutsdijk, is door het hoofdbestuur der Maatschappij eene medaille toe gekend wegens meer dan 50jarigen eerlijken en trou wen dienst bij de familie Prumers. De uitreiking dier medaille zal dien avond plaats hebben, terwijl het bestuur van het departement zich verheugen mag in de medewerking van eenige dames er. heeren dilet tanten op tooneelgebied, die bij deze gelegenheid het zoo gunstig bekende blijspel van Justus Van Maurik Janus Tulp zullen opvoeren. De meeste rollen worden vervuld door hen, die bij eene vroegere gelegenheid met de opvoering van dat stuk zooveel succes had den, terwijl ook andere goede bekenden zich bereid" verklaarden voor dat doel meetewerken. Om nu verder ieder in de gelegenheid te stellen om met dat blij spel kennis te maken of de kennismaHng ermee te hernieuwen, maar bovenal om, waar het hierbij geldt hulde te brengen aan eene vrouw uit het volk, ook een ieder gelegenheid te geven erb:j tegenwoordig te zijn, meende het bestuur voor die soirée eenige bij zondere bepalingen te moeten maken. Alle leden hebben dien avond met hunne da- mes-huisgenooten vrijen toegangdoch tevens het recht om in het voor hen gereserveerde gedeelte der zaal personen, zoowel mannelijke als vrouwelijkete introduceeren tegen f0,50 per persoon. Bovendien is het overige deel der zaal toegankelijk gesteld voor een ieder tegen f0,25 per persoon. Wij willen hopen dat het doel van het bestuur worde bereikt en het dien avond niet ontbreke aan belangstelling van de zijde van het publiek. Bokssele. Aan J, Dammers, keetbewaarder van den polder Borssele alhier, is over het loopende dienst jaar een pensioen toegekend tot een bedrag, geëven- redigd aan de voordeelen, welke hij in zijne betrek king gedurende de laatste jaren heeft genoten. De man is 77 jaar oud en heeft omstreeks 45 jaren zijne bediening waargenomen. Kruisingen. Het Vrijdag door het muziekgezelschap «Eendracht maakt macht" gegeven eerste wintercon- ceit heeft uitstekend voldaan, evenzeer als de opvoering van de vroeger gemelde tooneelstukken. Alle mede werkenden oogstten den grootsten lof in en de eivolle zaak schonk de overtuiging op welken hoogen prijs zulke soirées worden gesteld. Een woord van dank brengen wij gaarne aan allen, die ons zulk een genotvollen avond verschaften, en wij houden ons overtuigd dit uit naam van alle aanwezigen te doen. Hansweert. Gedurende de maand November wer den aan het rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 723 telegrammen, als ontvangen 273 en verzonden 450. Yerseke. In de maand November zijn op het Rijks- telegraaikantoor behandeld 495 berichten, waarvan 107 verzonden en 388 ontvangen. Het besluit van den gemeenteraad, waarbij het ver zoek is toegestaan om gedurende 9 maanden wekelijks, en gedurende Mei, Juni en Juli in 't geheel geen oester- beurs te houden, is door Ged. Staten goedgekeurd, zoodat er van heden af wekelijks beurs zal zijn. Na de lezing van het belangrijk artikel over »De quaestie der consenten op de Schelde en Zeeuwsche stroomen", voorkomende in no. 141 van dit blad, is van vertrouwbare zijde aan schrijver dezes het volgende ter oore gekomen, dat, tot eene rechtvaardige beoor deeling van de handelingen der Rijkspolitie alhier in zake de genoemde quaestie, wel verdient onder de aandacht van het publiek gebracht te worden. Cp den 5 November 1881 en dus na het arrest van den Hoogen Raad dd. 7 Maart 1881 zijn door dhr. M. Wesdorp, opziener le klasse bij de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, o. a. bekeurd en door het kantongerecht te Goes, bij vonnis van 19 Mei 1882, veroordeeld tot eene boete van 15 gulden, subs. 3 dagen gev.straf, 16 personen, allen van Yer seke, wegens het verzetten en afspoelen van pannen op de Yersche oesterbanken, wegens hetzelfde feit dus, waarop den 24 der vorige maand voor verscheidene personen vrijspraak is gevolgd. Is dit waar, dan blijkt daaruit dat, mogen kantonrechter en visscherijbestuurl tegenwoordig van meening zijn, dat dit verzetten en afspoelen zelfs uit een rechtskundig oogpunt niet als »visscben" is aan te.merken, zij vroeger van een ander gevoelen zijn geweest. Zonder hun deze verandering van zienswijze tot een verwijt te maken (in het belang der oesterteelt verdient zij integendeel toejuiching) zoo mag het van den anderen kant den sedert' lol Mei hier gevestigden Rijksveldwachters billijkheidshalvtB niet euvel geduid worden, dat zij zich bij hun ambts vervulling aan bovengemeld vonnis gehouden hebben, of heter gezegd aan de interpretatie, waarop de be-:' keuring van den opziener en het vonnis van het kan tongerecht was gebaseerd. Het ligto. i. onmiddellijk voor de hand, dat een politieman, die nieuweling i±> in eenigen tak van politie, de wetsduiding overneemt van een sedert vele jaren dienstdoend opziener hij de»t visscherijen, vooral waar die door de justitie wordt ge sanctioneerd. Of de kantonrechter dan wel de ambtenaar van het openbaar ministerie de rechte uitlegging van het woord svisschen" heelt gegeven, en of de Rijkspolitie zich aan te ver gedreven ijver, aan vexatie zelfs, heef schuldig gemaakt, dit laten wij in het midden. Docljfl waar aan die politie eene door het publiek gretig aangehoorde réprimande wordt toegediend, daar ma; die door het verzwijgen van het gemelde anteceden niet noodeloos vergroot worden. (De laatste tirade van onzen correspondent geeft oir aanleiding erop te wijzen, dat het niet de bedoelin; van den schrijver over de bewuste rechtszaak is ge wees om de rijkspolitie een reprimande te geven, maar we om te wijzen op het verschil van opvatting bij twei verschillende autoriteiten en op het wensehelijke oir daarin verandering te brengen. Red.) Vlissingen. De tijding, dat de Tweede Kamer he wetsontwerp tot overneming der exploitatie van d havenwerken door de maatschappij »de Schelde" heef aangenomen, bracht, zooals in ons blad reeds gemel werdalhier algemeene vreugde teweeg. De vlagge wapperden overal. Voor den heer Arie Smit, hurge meester, is het eene groote voldoening; hij toch i de man, die dit plan heeft ontworpen en naar me zegt vier jaren met stalen ijver aan de voorbereidend maatregelen bezig was vóór en aleer alle bezvare uit den weg geruimd waren en men tot het indien»

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1