1882. N°. 142. Donderdag 30 November. 69sle jaargang. GOESCI1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nomraers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 29 NOVEMBER 1882. De eerste volksvoordracht Dinsdag vanwege de vereeniging »Eigen Hulp" te Goes gehouden - werd door een 40- a 50tal hoorders, waarvan het meeren- deel uit den werkenden stand bestond, bijgewoond. De voorzitter der vereeniging herinnerde aan het doel dier voordrachten. Was het de bedoeling der vereeniging om in zieke dagen elkaar bij te staan, de leden vonden dat men ook in gezonde dagen wel iets kon doen tot onderlinge ontwikkeling en heschaving. Het houden dier voordrachten vond bij een zestal heeren ondersteuning, waarvoor de voorzitter nogmaals zijn dank betuigde. De heer Van der Pauwert hield daarop eene lezing over Willen en Kunnen. Door verschillende voor heelden toonde hij aan hoe men door een ijzeren wil veel vermag, maar hoe ook vooral practiseh willen een eerste vereischte is om te slagen. Na hem hield de heer G. Van der Hoek, tot alge meen genoegen, nog een paar bijdragen in poëzie. Hoe men óver de tegenwoordige beweging op tooneelgebied ook moge denken, dit is zeker dat men den heer Willem Van Zuylen, directeur van het Rotter- damsche tooneelgezelschap, den lof niet onthouden mag van door energie uit te munten. Wat hij doet verricht hij met eene bewonderenswaar- digen ijver, waarin hij door de leden van zijn gezel schap trouw wordt gesteund. Een bewijs voor zijn energie is alweer de reis, welke hij door die leden thans in Zeeland laat maken. Terwijl andere gezelschappen een uitkoopsom vorde ren, laat hij die reis geheel voor eigen risico doen. Voor Goes is dit een gunstig teeken, maar wil de heer Van Zuylen aangemoedigd worden om wat in jaren hier niet is gebeurd nog eens meer uit eigen beweging te komen, dan dient de voorstelling op Za terdagavond a. s. goed bezocht te wezen. Uit dat oogpunt zou het ons spijten als er geen talrijke opkomst was, te meer daar de onkosten, die de heer Van Zuylen maakt, groot zijn. En wat nu de keuze van het stuk betreft, hier omtrent willen wij even het navolgende opmerken. Het plan van het gezelschap was om hier hetzelfde te spelen wat in Middelburg geschiedt, doch daar De Grafsteen reeds 31 Maart 1880 door den heer Dries- sens en zijn gezelschap te Goes is opgevoerd men zie de recensie daarover in ons nommer van 3 April (bij voegsel) van dat jaar nam de heer Van Zuylen de moeite om het programma te veranderen. Wie nu eenigszins met tooneelzaken bekend is, weet welke groote bezwaren aan zulk eene verandering verbon den zijn. De keuze moest nu vallen op Don Cesar de Bazan, niettegenstaande door kostuums en muziek de kosten aanzienlijk hooger worden. Zoo'n stuk is nu wel niet het genre, dat ook wij kiezen, maar allen, die dit met ons eens zijn, bedenken dat, levert de reis den heer Van Zuylen nadeel op, Goes ook later verstoken blijft van de opvoering van andere stukken door een gezelschap, dat zulke goede elementen bezit en dat de directeur uit eigen beweging durft te laten komen. En toch is Don Cesar in zijn soort volstrekt geen verschrikkelijk stuk. De hoofdpersoon heeft eene eigen aardige levensopvatting over zich, die nu wel niet aan te bevelen ismaar in de lijst van den tijd waarin hij voorkomt, stof tot vroolijkheid oplevert. Het is daarom ook meer een tooneelspel dan een drama. Er zijn er, die het stuk zelfs verkiezen boven de moderne, en waarom mag ook aan hun smaak niet eens worden voldaan Van eene goede vertol king kan men verzekerd wezen. De heeren Chrispijn en Spoor zijn hier goede bekenden en de heer Moor, die na zijn afscheid als directeur van den stadsschouw burg te Amsterdam zich bij den heer Van Zuylen aansloot, is een uitstekend en consciëntieus acteur, wiens naam te goed bekend is om veel over hem te schrijven. Voor hen, die plan hebben om aan de oproe ping van het bestuur d- r vereeniging voor Weezen- verpleging op Zuid- en Noord-Beveland te voldoen, en mochten er dat velen zijn I melden wij dat het nieuwe lidmaatschap eerst 1 Januari 1883 ingaat, en dat in den loop van genoemd jaar eerst de contributie wordt geïnd. De Goesche toondagen zijn wêer voorbij, werden zeer druk bezocht, en wat vooral opmerking ver dient: zij kenmerkten zich door een buitengewoon goe den handel in vee. Alles, wat aangevoerd werd, is bijna verkocht. Zou dit weer niet eene vingerwijzing te meer kun nen wezen voor onze landbouwers om, bij de slechte dagen die zij beleven, hun oog meer te vestigen op veeteelt Daarheen moeten zij hunne pogingen richten, het is meer dan eens gezegd, maar schijnt niet genoeg herhaald te kunnen worden. Het Sint-Nicolaasfeest vanwege de veieeniging voor Volksvermaken te Goes zal Donderdag 7 Dec. in de «Prins van Oranje" plaatshebben. Het bestuur nam tevens het besluit om, evenals dit tot nutoe geschiedde, eene geregelde volgorde in acht te nemen bij het doen houden van dat feest in de daarvoor in onze gemeente geschikte lokalen. In 18S0 had het op het «Slot Oostende" en in 1881 in de Schouwburgzaal van de sociëteit «Van Ongenuchten Vrij" plaats, zoodat nu de beurt aan de «Prins van Oranje" was. Bij dit St.-Nicolaasfeest. zal de gewone tombola na tuurlijk niet ontbreken. Bovendien zullen eenigejon gelui gymnastische oefeningen uitvoeren, waarvan de hoer P. Van der Meulen zoo welwillend was de lei ding op zich te nemen. Verder zullen zoo eigenaardig met een St. Nico- laasfeest door een 50-tal leerlingen van school B eenige kinderliederen gezongen worden, onder welwillende leiding van den heer C. J. Reisinger, terwijl tenslotte een tooneelstukje zal worden opgevoerd, getiteld«Eene raadsvergadering te Koekamp". liet bestuur heeft dus ook weer ditmaal niet te klagen over gebrek aan medewerking. Kruiningen. Het fanfarengezelschap «Eendracht maakt Macht" zal Vrijdag 1 Dec. zijn eerste concert in dit seizoen geven. Bij die gelegenheid zullen tevens opgevoerd worden «Uitgaan tooneelspel in 4 be drijven, door Glanor en «Eene raadsvergadering te Koekamp," blijspel in 1 bedrijf, door P. Fransen. De uitvoering zal metj een bal besloten worden. Vlissingen. De vrachtgoederendienst van Vlissin- gen op Londen, vanwege de Stoomvaartmaatschappij «Zeeland"dagteekenend van het tijdstip van den brand der aanlegplaats te Queensboro, is II. Vrijdag gestaakt. De laatst in dienst zijnde Engelsche stoom boot «Blencowe" is voorgoed vertrokken. De steiger te Queensboro is nu zoover hersteld, dat de mailbooten bèhoorlijk kunnen lossen en laden en ongeveer 80 ton goederen per reis medenemen. Ondanks het onstuimige weder der laatste weken komen de booten steeds op tijd aan en bewijzen daar door hunne voortreffelijkheid en goede leiding. Dat de maatschappij «Zeeland" voor verdere onge lukken gespaard moge blijven, teneinde haar steeds toenemend goederen- en personenverkeer te kunnen handhaven Benoemd tot burgemeester der gemeente Elle- woutsdijk A. Fontein. Met '1 December wordt aan de redactie der Middelburgsche courant verbonden de heer W. H. F. Sibmacher Zijnen, tot vervulling van de door het ver trek van den heer P. L. Tak ontstane vacature laatstgenoemde zal met 1 Jan. eerie betrekking aan vaarden bij het nieuwe dagblad «De Amsterdammer". In October zijn in de postspaarbank ingebracht f 177,157 en teruggehaald f 110,544. Op 31 Octo ber bedroeg het tot totaal der inlagen f 1,820,072 en waren 43053 boekjes in omloop. Overgeplaatst in rang bij het le reg. veld-art. de le luit.-kwartierm. B. G. Verselewel De Witt Ha mer, van het 6e reg. inf., die tevens, op zijn verzoek, eervol is ontheven van zijn werkzaamheden bij den hoofd-intendant. Benoemd tot 2en luit. bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indie de serg. J. D. H. Janssen van het 6e reg. inf.bij het personeel der mil. adm van het leger in Ned. Indie tot 2den luit.-kwartierm. de serg. J. F. Eichholtz, van het 3e reg. inf. Het bestuur van het 35e Nederlandsch Land- huishoudkundig congres te Wageningen heeft zich tot den Minister van Waterstaat enz. gewend met verzoek tot afschaffing van tollen op de rijkswegen, en in de eerste plaats op die wegen, waar de perceptiekosten de opbrengst der tolgelden overtreffen of er mede ge lijk staan. Aan de oud-verdedigers der citadel van Antwer pen, die op den 30en dezer nog in leven zijn en tot het dragen van de versierselen der Militaire Willems orde zijn gerechtigd, zal eene feestgave van f 50 wordn verleend. Naar men ons mededeelt, werd de eerste open bare vergadering, welke de vereeniging «De Dageraad" Zaterdagavond te Amsterdam hielddoor ruim 500 personen, waaronder vele dames, bijgewoond. De zaal van Odéon bleek nog veel te klein te zijn. De heer T. Van der Zee, burgemeester van Monnikendam, gaf een vergelijking van de geschiedenis van Jezus, zooals ons die in het Nieuwe Testament geteekend isen Buddha, welke volgens den Indischen godsdienst vijf eeuwen vroeger geleefd heeft. Met daverend applaus werd deze voordracht begroet. Na de pauze sprak dr. II. C. Muller naar aanleiding van zijn onderwerp «Een woord over Multatuli". Daarbij verplaatste spre ker zich in het jaar 1982 en voerde een gesprek in zijn voordracht tnsschen een meisje en haar leermeester over de letterkunde. Multatuli's werken werden een der hoofdwerken genoemd, terwijl de pers van vóór 100 jaren," om haar dood-zwijg-tactiek van dien thans be roemd geworden man, naar waarde meestal werd ge hekeld. De woorden godsdienstliberaal enz.als verouderde begrippen, werden slechts vluchtig bespro ken, terwijl «De Dageraad" reeds sedert geruimen tijd tot het verledene behoorde wijl alle mrnschen hare beginselen waren toegedaan. Herhaalde toejuichingen en bet toetreden van vele aanwezigen als lid en abonné 135 nieuwe leden en abonnés zijn dien avond vóór de lezingen aangenomen! was de wel verdiende hulde, aan 's heeren Mullers lezing gebracht. Aan het N. v. d. D. wordt medegedeeld dat de bijeenkomst, Vrijdagavond met Louise Michel in het café «Cosmopoliet" te Amsterdam gehouden, geenszins het karakter van eene manifestatie had, ,en dat er ook geen souper is aangeboden. Te Amsterdam hield Louise eene tweede voordracht over de Jodenvervolging, _die slecht bezocht was, en waarin zij telkens van het onderwerp afdwaalde. In Den Haag had zij een talrijk auditorium, doch er werd. veel gesist en kabaal gemaakt. Ook in Utrecht zal zij in «Tivoli" optreden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag is de behandeling der Staatsbegrooting tegen Maandag aan de orde gesteld. Bij de voortgezette discussie over de verlegging van den Maasmond verdedigden de heeren De Bruijn, Van der Schriek, Borret en Van Kerkwijk het ontwerp in het algemeen belang en tevens om Noord-Brabant te red den. De heer Van Nispen wilde het ontwerp door amendementen aannemelijk maken. De heer Wint- gens was er tegen wegens fmanciëele bezwaren; de heer Tak omdat het onvolledig en te kostbaar was voor de verbetering van den toestand in Noord-Bra bant, die veel goedkooper op aadere wijze is te ver krijgen. De heeren Lobman, Gratama en Keuchenius protesteerden tegen de menging van den godsdienst door den heer Van Kerkwijk in de quaestie der wa- terverdeeling. In de arondzitting heeft de Minister van Water staat uitvoerig het ontwerp verdedigd als nuttig voor de rivierverbetering en voor het Noordoosten van Noord- Brabant, zonder het Noordwesten te schaden. De ra ming der kosten is zoo nauwkeurig mogelijk. De dichting der Heerenwaardsche overlaten zal in elk ge val noodig zijn, onafhankelijk van dit ontwerp, doch de opneming ervan in liet ontwerp ware ontijdig. Het rijk is bij de aanneming van het ontwerp gebon den aan de subsidievoorwaarden, door het rijk en de provincie gesteld. De opvattingen van den heer Tak omtrent een ander kanaal berustten op eene vergissing. De Minister gaf de verzekering, dat er geen uitvoering aan het ontwerp zou worden gegeven vóórdat de ont eigeningswet zou zijn aangenomen. Na een zeer uit voerig debat, waarin nog de heeren Oorver Hooft, Thooft en Buma het ontwerp bestreden, is het alge meen debat gesloten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ellewoutsdijk. Bij de stemming op j.l. Maandag zijn de aftredende leden van het college van notabelen bij de Herv. gemeente, de heeren A. Weststrate en J. Nortier, beiden herbenoemd, en is tot kerkvoogd her benoemd de heer F. C. Rijnberg. Ovezand. De toestand van den heer W. Van Elden is in zooverre verbeterddat hij a. s Zondag alhier hoopt te worden bevestigd en des namiddags zijne intrede te doen te Driewegen. Drietal tot het beroepen van een predikant bij de Chr. Ger. gem. te Nieuwdorpde heeren A. Brink, J. Goslinga en H Renting, predikanten te Almkerk, Bolsward en Harem (Het Zuiden Aangenomen het beroep naar Ileerjansdam dooi den heer B. J. Van Heijningen, cand. te 's-Gravendeel. -De heer Sibmacher Zijnen, te Middelburg, her dacht Dinsdag zijn 30jarigen predikdienst. Yerseke. Door burg en weth. is Maandag besloten, dat op de school op het dorp beurtelings slechts in éen lokaal tegelijk onderwijs zal gegeven worden. De laatste der vier vergaderingen van de afd. Tholen van het «Nederl. Onderwijzersgenootschap", die voor 1882 waren uitgeschreven, werd Zaterdag te Scherpenisse gehouden. Omdat met 1 Januari a. s. het gewestelijk bestuur verplaatst wordt van Tholen naar Middelburg, werden door de afd. 9 onderwijzers aangewezen die, naar liaar oordeel, geschikt waren om met het uitvoerend bestuur de belangen van hot genootschap in Zeeland te behartigen. (M. Ct.) Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag de -volgende von nissen gewezen tegen: lo, J. De W., 51 j., arbeidster te Nieuwdorp, we gens diefstal veroordeeld tot 6 weken cell, gev.straf c. e. 2o. C. Van E., 18 j., te Middelburg, wegens rebel lie ver ordeeld tot 21 dagen cell, gev.straf c. e. 3o. S. J. E., 17 j., sjouwer te Middelburg, wegens idem veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf c. e. 4o P. P., 23 j dienstbode te Middelburg, wegens diefstal veroordeeld'tot 183 dagen cell, gev.straf c. e. 5o. A. S., 37 j metselaar te Utrecht, en A. Van der II., 39 j., smid te Arnhem, beiden gedetineerd, beschuldigd van landlooperij, doch vrijgesproken. 6o. V. J. R., 24 j te Antwerpen, wegens verbo den invoer van versch rundvleesch uit Belgie veroor deeld tot flO boete c. e. Door het openbaar ministerie bij het gerechts hof te 's-Gravenhage is heden conclusie genomen in zake den curator van de Vlissingsche handelsbank contra jhr. M. J. De Marees van Swinderen, waarvan wij vroeger melding maakten. De conclusie strekt tot bevestiging van het door de rechtbank te Middelburg gewezen vonnis, waarbij de vordering van den heer Van Swinderen is toegewezen. De uitspraak is op 3 Januari 1883 bepaald. Buitenlandsch Overzicht. Ook de Fransche Senaat heeft goedgekeurd het door den reiziger De Brazza met den negerkoning Makoko gesloten -verdrag. Rpst nog de vraagwat zal die koning zelf doen De Kamer heeft de begrooting voor marine behan deld. Daarbij verklaarde de Minister, dat de Fransche marine bij die van Engeland of van Italië niet behoeft achter te staan. Gambetta heeft zich met een revolverschot de hand gewond, doch de wonde zal wel spoedig genezen zijn. In het Britsche Lagerhuis heeft de premier Dinsdag medegedeeld, dat Engelands oorlogskosten tot I October waarschijnlijk 1,060,000 p. st. meer bedragen zullen dan het toegestane, zoodat Engeland een totaal aan kosten hebben zal van 3,360,000 p. st. De kosten van het Indische contingent, die op 1,880,000 p. st. geraamd waren, hebben werkelijk slechts 1,140,000 bedragen. De bezetti"gskosten sedert 1 October worden geheel of althans nagenoeg geheel door Egypte gedragen. De regeering deelde verder mee, dat zij op Frank- rijks handelingen in Afrika een nauwlettend oog zal houden, en een volkomen vrijheid van handelen en scheepvaart op de groote rivieren van Afrika wenscht. Het 13e artikel van het nieuwe reglement van orde is door het Lagerhuis aangenomen. Uit Transvaal komt bericht, dat het Kafferhoofd Mapoch aan de Boers vredesvoorstellen deed. 30 November, morgen dus, komt de Duitsche Rijks dag bijeen. Uit Rustschuk Bulgarijewordt gemelddat de oud-minister Zankoff, die wegens rebellie was gevangen gezet, met geweld uit de gevangenis werd bevr.jd. Den anderen dag is hij echter opnieuw gevangen ge nomen, thans met een 100tal aanhangers. Natuurlijk heerscht daar groote agitatie. Uit Konstantinopel is, zooals men uit het vorig nommer heeft gezien, het bericht gekomen van eene verandering in het ministerie. Er zijn voorts eenige hooggeplaatste personen gevangen genomen. Verder heeft de Porte zich tot de mogendheden ge wend om eenige oude zaken, o. a. betreffende de grensscheiding tusschen Montenegro en Albanië, uit vloeisels van het tractaat van Berlijn, af te doen. Overzicht van den stand der koersen. «De directie gelooft, dat eerst 1882 een normaal jaar zal wezen en dat dan eerst gegronde hoop zal bestaan, dat de lijn de benoodigde rente en een super dividend kan opbrengen, als althans de quaestie van de Bender-Galatzlijn door de regeering in den zin der voorstellen van de directie, wordt beslist." Zou deze profetie, iu het verslag over 1879 van de Dussische Zuid- Westelijke Spoorwegmaatschappij uitgesproken, vervuld worden? Gemakkelijker zou het vallen dit meet' nabij te berekenen, zoo beken 1 was dat de regeering gunstig had beschikt op het verzoek der maatschappij om ontslagen te worden van den lastpost de sectie Ben ier-Galatzdie steeds een zeer belangrijk tekort oplevert en zoo het verslag over 1881 reeds bekend was. Den 30 dezer maand wordt eene algemeens vergadering der wetgevende macht in de maatschappij gehouden, waarvan we zoo spoedig mogelijk den lezers het wetenswaardige zullen vertellen.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1