Kompost. AANBESTEDING. Bank van Leening. ADYBRTSNTIËN. Aankondiging. de Ligger mei de Kaart ongeveer 100 voer Komposl. op Vrijdag 8 December 1882, aanbesteden Het verbouwen van het be staande Schoollokaal voor 144 leerlingen en gedeel telijke bijlevering van Ameu blement. Openbare Verkooping. 150 zware Oime- en Esscheboomcn, Openbare Verkooping rp' Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. ■Hfjjjjb 94 zware CANADA-BOOMN, natuurlijk allermeest liet onvoordeelipe van de wa termassa's. Aldaar zijn plaatsen, waar liet water tot boven de vloeren is geklommen of He toegangen tot de woningen zijn versperd. Bij zoo buitengewone wa terhoogte ware het gewensclit de suatiesluizen zoo mogelijk met volle kracht te laten loozen. Van de uitgebreide suikerbietenteelt in het afgeloopen jaar heeft de laatste verscheping plaats gehad. Zaterdag had een sleeper te Middelburg het ongeluk dat zijn paard, schrikkende van de muziek der schutterij, na eenige stuiptrekken plotseling voor den wagen dood neêrviel. Jhr. mr. B. De Bosch Kemper, kantonrechter en arrondissements-schoolopziener te Amsterdam, is Donderdagavond in de Heerengracht verdronken. De heer Kemper was erg bijziende, en schijnt dientenge volge in het water geloopen te zijn, of wel ten ge volge van eene duizeling, waaraan hij in den laatsten tijd leed. Zekere S. is door de politie te Raamsdonk aangehouden, verdacht, zoo niet de dader, dan toch medeplichtig te zijn aan den aldaar gepleegden moord aanslag. Er is hier te lande eene «Nationale Christen- Geheelonthouders-Vereeniging" opgericht. Het doel is, «onder den drang der liefde van Chris tus, overeenkomstig de roeping der Christelijke ge meente den strijd te voeren tegen de heerschende drinkgewoonten, in welke een der machtigste hinder palen voor den bloei dier gemeente en haren invloed naar buiten gevonden wordt." De leden der Vereeniging achten het als middel tot het voorgestelde doel volstrekt noodzakelijk dezen strijd te voeren door geheelonthouding van alle bedwel mende dranken. De Vereeniging wordt vertegenwoordigd door een hoofdbestuur, plaatselijke afdeelingen, provinciale en bijzondere correspondenten. De hoofdzetel is te Am sterdam en de statuten zijn bij koninklijk besluit goed gekeurd Sedert geruimen tijd zijn er in de gist- en spiritus fabriek van den heer Van Marken te Delft, onder leiding van den heer Peck uit Amerika, proeven ge nomen om aan de gist haar eigenschap van spoedig tot bederf over te gaan te ontnemen, zonder haar werkzaamheid te dooden, en daardoor de gist in een toestand te brengen, die veroorlooft haar op groote afstanden naar overxeesche gewesten en naar warme klimaten te verzenden. Deze proeven zijn aanvankelijk met gunstigen uitslag bekroond. Verschillende Neder- landsche stoomvaart-maatschappijen zijn reeds van het nieuwe artikel voorzien, teneinde de passagiers op de lange reis dagelijks met versch brood te kunnen be dienen. Dezer dagen nu ontving be heer Van Marken bericht van de Koninklijke Nederl. Stoomboot-maat schappij, dat zij op haar booten naar Amerika de zoogenaamde «geconserveerde gist" met uitstekend ge volg heeft bepoefd. Men begrijpt gemakkelijk, dat het weder der laatste dagen den treurigen toestand in de plaatsen, aan de buiten haar oevers getreden rivieren gelegen, nog heeft verergerd. In Limburg, Brabant en andere bedreigde streken is de schrik dan ook algemeen. Tot dusver houden de dijken zich echter goed, ofschoon natuurlijk groote uitgestrektheden lands reeds zijn óndergeioopen. Lang kan die toestand evenwel niet duren. Te Maastricht en te Venloo staan, door den aan houdenden was der Maas, vele straten onderte Venloo zelfs op enkele plaatsen tot aan de ramen der huizen. Ook de Belgische bladen bevatten treurige berichten omtrent de overstroomingen. De Vesdre en de Ourthe zijn buiten haar oevers getreden. Bij Luik is de 1 Maas sterk gewassen. Op verschillende plaatsen is de gemeenschap afp< broken en staat alles onder water. De schade is zeer aanzienlijk. Ook bij Keulen is de Rijn sterk wassende.. De ge meenschap op den spoorweg van Troisdorff naar Niederlahnstein, op den rechteroever, is afgebroken. De sneltreinen naar Nederland gaan langs den linker Rijnoever. De scheepvaart en de overgang per schipbrug is gestaakt. Wegens het stijgen van Moezel, Neckar en Main wordt een verdere was van den Rijn gevreesd. (Men zie telegram uit Keulen.) Bij het ongeluk op de lijn Londen—Queenboro het instorten van een brug zijn zeven werk lieden dadelijk gedood en is een zoodanig gekwetst dat men voor zijn leven vreest. De gerechtigheid van het vonnis over de drie eerste beschuldigden ia zake den moord te Maamtrama is, tegelijk met de juistheid der verklaringen van de tegen hen optredende getuigen, op afdoende wijze ge staafd geworden. De vijf overige geïncrimineerden heb ben namelijk uit eigen beweging hun pleit van »niet schuldig" herroepen, en hunne medeplichtigheid aan de gruweldaad beleden. Zij zijn dus, evenals de drie vorigen, ter dood veroordeeld. Op 15 December wacht den schurken alle acht te Galway de strop. Zelden, althans in Ierland, werd eene bloedschuld zóo snel door hare straf achterhaald. Toch schijnt dit nog niet genoeg af te schrikken. Bij Old Caitle ten minste werd weer een moordaan slag gepleegd op den pachter M' Envoe, toen hij met zijn bediende van de markt huiswaarts keerde. Zij werden door eenige mannen aangehouden. Een dezer vroeg M' Envoe, of hij de pachthoevevroeger door zijn broeder gepacht, wilde opgeven. M' Envoe ant woordde neen; daarop werden eenige revolverschoten op hem gelost, waarvan een door M' Envoe's hoofd, het andere door zijn hals ging. De moordenaars gin gen op de vlucht. II -t huis van den vrederechter Mc. Carthy bij Kil- larney werd in den nacht van Zondag door een bende omsingeld. Mc. Carthy's zoon gaf uit een venster vuur op de ongewenschte bezoekers, die het hazenpad kozen. Te Dublin zijn drie mannen van de geheime politie door Fenians met revolverschoten aangevallen; één agent werd doodgeschoten, een ander agent schoot terug en kwetste een Fenian zeer ernstig; twee Fenians werden gevangen genomen, Volgens de acte van beschuldiging tegen de ge broeders Peltzer zijn naar het oordeel van den pro cureur-generaal de liefdesbetrekkingen tusschen Ar- mand Peltzer en de wed. Bernays de eenige aanlei ding tot den vreeselijken moord, waartoe Léon Pelt zer zich geleend heeft. Het huiselijk leven van Ber nays en zijne vrouw wordt in het stuk met de zwart ste kleuren geschilderdde onderlinge verhouding der echtgenooten, die slechts ter wille van het kind en, van de zijde van Bernays, uit vrees voor behadee- ling zijner positie als advocaat, onder hetzelfde dak woonden en voor het uiterlijk als echtgenooten leefden, steunde op een geschreven contract, waarbij de wederzijdsche betrekkingen en plichten geregeld waren. Onder die omstandigheden kwam Armand Peltzer als vriend in huis, en de weduwe Bernays heeft in de instructie volmondig bekend, dat zij op hem verliefd was, maar er bijgevoegd dat zij zich over die erkentenis, in verband met de verhouding tot haren echtgenoot, niet behoefde te schamen, daar zij in geene laakbare verhouding tot Armand Peltzer had gestaan. Deze laatste is omtrent dit punt zeer achterhoudend en heeft slechts gesproken van «vriendschap", «eer bied", «achting", «dankbaarheid", enz., maar ontkent elke andere betrekking tot de echtgenoote van Ber nays. Intusschen zijn er getuigen, die hieromtrent an dere en zeer bezwarende verklaringen hebben afgelegd. In verschillende dorpen van het district Oeden- burg (Hongarije) hebben wanordelijkheden plaats gehad. De Joodsche winkels werden geplunderd en toen de rechter met Pandoeren kwam om de orde te herstel len, ging het volk hem te lijf, zoodat zij de wijk moesten nemen naar de kerk. Troepen zijn naar Oedenburg gezonden. -Bij Qwessant is het Engelsche stoomschip «Win- ton" vergaan; 30 man verdronken. In een der kazernes van Marid had de vorige week een kruitonploffing jdaats, 3 officieren en 1 2 soldaten werden gewond en een groot deel van het gebouw werd vernield. Met het gewone ceremonieel werd dezer dagen in de koninklijke kapel van het paleis in Madrid de pasgeboren infante gedoopt. Zij ontving de namen van Maria Teresa Isabel Eugenia Maria del Patrocinio y Diega. De doop werd toegediend door den kar dinaal Bianchi, pro-nuntius van Z. H den Paus De aartshertogin Isabella, grootmoeder en peet der jong geborene, schonk, ter herinnering aan deze plechtig heid, tien duizend realen aan den hertog van Xiquena, met verzoek die onder de armen van Madrid te ver doelen. Volgens een telegram uit Suez aan de «Allge- meine Zeitung" zouden de moordenaars van prof. Palmer gevat en aan den Britschen consul te Suez uitgeleverd zijn. Laatste en telegraphische berichten. VLISSINGEN, 27 Nov. Zondagavond is alhier in het dok gekomen de Duitsche driemastschoener «Elbe", koraer.de van Antwerpen en bestemd naar Hamburg, met verlies van ankers en kettingen en met schade aan het spil. Het was op de reede alhier door een hevigen windstoot van zijne ankers geslagen. De Be'gische stoomboot «Jan Breijdel", van Ant werpen naar New-York", wordt gerapporteerd met schade aan de machine, 15 mijlen O.N O. den West- hinder, ten anker liggend. Een stoomschip, van Huil naar Amsterdam, ligt erbij geankerd, waarschijnlijk om hulp te verleenen. Sleepbooten zijn van hier ver trokken om hulp te verleenen, of indien het noodig schip alhier binnen te slepen. 'sGRAVENHAGE 27 Nov. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot wijziging van art. CO der Indische comptabiliteitswet. De discussie over het ontwerp tot verlegging van den Maasmond is voortgezet. De heeren Rutgers en Dijk- meester bestreden sterk het ontwerp, als onvolledig, niet in het algemeen belang en als een fragment van eene reeks kostbare andere werken. De heeren Dirks en Ruijs verdedigden het ontwerp als in het alge meen belang, ofschoon eerstgenoemde bij het onteige- ningsontwerp vele détails wilde beslist zien. Morgen voortzetting. K0NSTANT1N0PEL, 2? Nov. lie Minister vail Buitenlandsche Zaken (voorstander van aansluiting bij de Westersche mogendheden) is afgetreden. Tc houden Aanbestedingen. 1 Dec. te Middelburg, (/fi/ks-waterstaat). Aanbe steding het op diepte brengen en houden van de buitenhavens van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f64,000). Aanwijzing 23 en 25 Nov. Inlichtingen hoofdingenieur te Middelburg en ingenieur te Goes. 2 Dec. te Baarland. Aanbestedinggemeentehuis. Aanwijzing 25 Nov. 11 uur. Inlichtin gen K. Schipper. 8 Dec. te Ovezand. Aanbestedingverbouwing school. Aanwijzing1 Dec., 12 uur. Inlichting Gemeentehuis en J. H. Hannink, Goe». 22 Dec. te Borssele. Aanbesteding werken oever verdediging Borsselepolder. Aanwijzing 15 en 18 Dec., 1012 uur..Inlichtingen Beenhakker. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 29 Nov. Baarland, 30 Rilland, 30 Ovezand, 1 Dec., Goes, 4 4 6 7 13 13 14 27 883. 18 Jan., Nisse, 1 Maart, Nisse, Voorwerpen, boomen, boomen, vre, wagens, enz., paarden, wagens, Goes, aandeelen tiendrecht, Kapelle, bakhout, Wilhelminapolder, boornen, Heinkenszand, boomen, Wilhelminapolder, boomen, 's-Gravenpolder, boomen, Goes, panden, Oudelande-EUewoutsdijk, boomen. hofstede, hoereninspan, Information. Scholten. Karseboom. De V09. Pelle Rouscher. Pilaar. Gallis Merens. Liebert. Karseboom. Ijiebert. P. Overman. Bank van Leening. P. Overman. P. Overman Pilaar. P. Overman Pilaar. KEULEN, 27 Nov. De Rijn is nog hooger dan in 1876 en nog steeds wassende. Alle scheepvaart is gestremd. BRUSSEL, 27 Nov. Léon Peltzer was bij het proces heden zeer ontroerd Armand vertoonde vol strekt geene ontroering. Burgerlijke Stand Goes van 24 tot 27 Nov. 1882. Geboren den 27, Johannes, z. v. Dirk Klemkerk en Maria Louisa Goossen. Marktberichten. Per Telegraaf. ROTTERDAM, 27 November 1882. Van Granen was de aanvoer heden ruimer. Tarwe 50, Rogge 10, Wintergerst 20, ZomergerstlO, Paardenboonen 10, Erw ten en Witte boonen 25 cents lager. Overigens onveranderd. Buitenlandsche granen stil. Meel vast met veel vraag. Van Vlas waren ter markt 56111 steen aangevoerd, waarvoor iets meer kooplust bestond, zoodat prijzen genoegzaam onveranderd bleven. Nieuwe TARWE f 7,25 a f 10,— Jarige - - Nieuwe ROGGE- 5,50 - 6,80 WINTERGERST- 4,50 - 5,80 ZOMERGERST- 4,25 - 5,25 Korte HAVER- 3,60 - 4,30 Lange - 2,25 - 3,60 BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 11,60 - 12,20 PAARDENBOONEN - 6,75 - 7,50 DUIVENBOONEN - 7,50 - 8,35 ERWTEN- 8,75 - 10,25 Nieuwe SCHOKKERS - 10,— - 12.50 BRUINE BOONEN 9,50 - 12,50 WITTE ....- 8,— - 13,50 KANARIEZAAD 11,25 - 11,75 Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde dochter HELENA ANTJE, in den ouderdom van 11 jaar en circa 4 maanden. De stille hoop, dat zij de eeuwige rust is ingegaan, lenigt eenigszins onze smart. C. SCHIJF. B. SCHIJF, geb Los. Baarland, 20 November 1882. Heden overleed alhier, na een lang durig lijden, in den ouderdom van bijna 76 jaren, onze geliefde aanbehuwdvader, grootvader en aanbehuwdgrootvader de heer WILLEM NIEUWENHUIJZE. Kruininoen, Uit aller naam, 24 November 1882. JOOS WAVERIJN. De heer en mevrouw LAMBRECHT- SENVaillant betuigen hunnen dank voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij de geboorte van hun zoon. Visites bij voorkeur 4 en 5 December. V Dankbetuiging aan alle vrienden en bekenden voor de zoo veelvuldige deel neming bij het overlijden van mijn ge liefden vader THOMAS ZUIDWEG. JOHANNA ZUIDWEG en pleegkinderen. De zaak zal steeds op denzelfden voet blijven voortgaan, zooals dit altijd geweest is. Hopende ook een ieders gunst te mogen genieten, zooals mijn vader zoovele jaren genoten heeft, zal ik van mijn kant alles in het werk stellen voor een nette en prompte bediening. UEd. dw. dienares, Jwliamia Xuitlireg. Krabbendijke, 28 November 1882. De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstellingden 24 dezer bij gelegen heid van hun 40jarig huwelijksfeest on dervonden. D. W. DEN HERDER. K. DEN HERDERThorenaar. Wolfaartsdijk, 27 November 1882. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Krabbendijke brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, overeen komstig 1 van art. 14 van het reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 85 van 1881, gedu rende een maand, en wel van 29 Novem ber tot en met 28 December, dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt in zijn geheelalsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad. Krabbendijke, 24 November 1882. Burgemeester en Wethouders voorn., DOMINICUS. De Secretaris, M. NOORDIJKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Arnemuiden zullen op Vrijdag 1 «iecrmlier c. Jt., des namiddags te 2 uren, ten gemeente huize trachten te verkoopen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ovezand zullen 's middags te 12 uren, ten Gemeentehuize aldaar Bestek en teekeninge» liggen van 21 November 1882 tot den dag der besteding ter inzage in het gemeentehuis te Ovezand eiken werkdag des voormiddags van 912 uren. Deze gedrukte stukken zijn op franco aanvrage tegen betaling van f 1,50 te verkrij gen bij den heer Burgemeester te Ovezand, bij den heer Secretaris te 's-Heerenhoek en bij den Architect J. H. HANNINK, te Goes. Inlichtingen kunnen gevraagd worden bij genoemden Architect. Aanwijzing in loco zal geschieden op Vrijdag 1 December 1882, des middags 12 uren. Ovezand, 17 November 1882 De Burgemeester, D. MULDER. De Secretaris J. G. P. TIMANS. De Notaris J. KARSEBOOM, gevestigd te Heinkenszandzal, ten verzoek# van de erven van den heer Jan Wabeke, te Ril land, op Donderdag SO Jfov. 1882, des voormiddags te half twaalf uren, aan de hofstede te Rilland, door genoemden erflater bewoond geweest, publiek verkoo pen omstreeks staande bij voormelde hofstede. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij bovengenoemden Notaris. op Maandug 4 Der. 1882. des voormiddags te 10 uren, te Goes, in het koffiehuis «De Prins van Oranje", van in de gemeenten Waarde, Nisse, 's-IIeer Abtskerke Driewegen Ellewoulsdijk Schore, Kattendijke, Wemeldinge, Yerseke, 's-heer ArendskerkeIloedekenskerke Baarland, Oudelande, Ovezand, Heinkens zand en Borssele. Informatiën te bekomen bij de Notaris sen B. WERENDLIJN SMIT en J. F. IIERB- SCHLEB, beiden te Nieuwer-Amstelen J. M. TILAAR, te Goes. Op Vrijdag 1 Dec. 18S2. des morgens te 10 uren, zal de heer W. PELLE, namens P. Kopmels, te Goes, aan zijn stal op de Kreukelmarkt, ten overstaan van den Notaris ROUSCHER. publiek ver koopen 1 zwart Ruinpaard, oud 5 jaar, 1 bruin Merriepaard, oud 7 jaar, 1 Dito, oud 11 jaar, 1 Dito, oud 12 jaar, 1 bruine Hit., oud 8 jaar, 1 Mestputlooper, 1 Bok met Wa gen en Tuig, 3 Barouchettes, 1 Calèche, 1 Jachtwagen, 1 Tent wagen, 1 Tilbury, 1 Kar op vee- ren, 2 Snijmolens, eene partij Hooi, Stroo en Mest, Harnas, Arretuigen en meer andere Roe rende Goederen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE, t e Goes, en bij voor noemden Notaris. De Notaris I. KARSEBOOM, gevestigd te Heinkenszand, zal ten verzoeke van den heer J. A. Trimpe Burger, te Kloetinge, op Donderdag 7 Dec. 1882, des voormiddags te 10 uren, aan den Staal- schen dijk te Heinkenszand, publiek ver koopen zeer geschikt voor Klompenmakers, staande aan voormelden dijk. Nadere inlichtingen zijn te bekomen hij bovengenoemden Notaris. VERKOOPING DER PANDEN OVER HET 2e KWARTAAL 1881 op Donderdag 14 7)cc. a. s., des namiddags half twee uur, in het koffie huis «De Prins van Oranje."

Goessche Courant | 1882 | | pagina 3