1882. N°. 141. Dinsdag 28 November. Ö9ste jaargang. Personeele Belasting. Patentrecht. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 27 NOVEMBER 1882. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen, Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. De quacslie der consenten op de Schelde en Zceuwsche stroomen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nonuners 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. mmi. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Uand der gemeente Goes op DONDERDAG dén 30 NOVEMBER 1882, des namiddags te 2 uren. Goes, den 27 November 1882. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken II. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1883. III. Aanvragen om remissie en teruggave van aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1882. IV. Voorstellen van Burg. en Weth. tot wijziging van af- en overschrijving op de begrooting voor 1882. V. Voorstel van hetzelfde college tot bepaling der belooning voor den aanplakker. VI. Kennisgeving van den heer J. Q. C. Peman Ka- kebeeke, dat hij een cijns der gemeente wenscht af te koopen met voorstel van Burg en Weth. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, vvien het aangaat, dat het kohier no. 3 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1882—1883, op heden ter invordering is ge steld in handen van den ontvanger dier belasting bin nen deze gemeente. Goes, den 27 November 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier no. 5 van het PATENTRF-CHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18821883, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeeDte, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 27 November 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Colijnspaat. De feestelijke herdenking in Januari a. s., waarvan sprake is in het beknopt verslag der eerste wintervergadering van de afdeeling Noord-Be veland der Maatschappq tot nut van 't algemeen, voor komende in het nommer van Zaterdag 1. 1., zal niet plaatshebben naar aanleiding van den honderdsten jaardag der oprichting van de Maatschappij, maar wel naar aanleiding van het veertigjarig bestaan dier af deeling. YzeNdijke. Het bestuur dezer gemeente heeft zich tot den Minister van Waterstaat, H. en N. gewend, om gelijkstelling te bekomen voor het telegraafkantoor met andere kantoren. Bij de opbrengst van ons telegraaf kantoor, met het postkantoor vereenigdmoet onze gemeente jaarlijks eene aanzienlijke som bijpassen. Yzendijke, te midden eener landbouwende bevolking, die er niet op vooruitgaat, is uren van een haven verwijderd, en is noch aan een spoorweg noch aan een tramweg verbonden. De centrale-liberale Kiesvereeniging in het district Zutfen heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature Sickesz) gesteld jhr. mr. H. B. Van Tets. De R.-K. kiesvereeniging .Recht voor allen", te Zutfen stelde als haar candidaat mr. W. G. baron Brantsen Van de Zijp (cand. der anti-revolutionairen). De commissie, belast met het afnemen van de praktische examens van apotheker, zal zitting houden op Donderdag 7 December e. k., en volgende dagen, te Leiden. In de Maasbode levert de heer J. II. Wijnne, kapelaan te Maastricht, een warm pleidooi voor de nieuwe wet op den kinderarbeid. De ervaring, door hem opgedaan, doet hem volmondig bekennen dat de wet-Van Houten ontzettend groot nut heeft gesticht .Duizenden kinderen in den lande hebben daaraan het geluk te danken, dat zij ten minste tot hun der tiende levensjaar aan het gevaar van lichamelijke verzwakking en zedelijk bederf onttrokken zijn. Hunne lichaamskrachten kunnen thans beter versterkt worden tegen de zware lasten van het arbeidersleven, dat hen in de toekomst wacht". Dit, zegt hij, geldt van het geheele land, doch ver volgens wijst hij op de verbetering, welke die wet in den toestand te Maastricht heeft gebracht. Het school bezoek is daar in de laatste jaren aanmerkelijk toegeno men. De bijzondere school, door 3/4 der kinderen be zocht, heeft voortdurend plaatsgebrek. »In dezelfde omstandigheden en verhouding als in 1874 zijn thans slechts I of 2 pet. kinderen, die niet, en 5 a 6 petdie slechts gebrekkig lezen kun nen, terwijl in '1874 ruim 20 pet. in bet geheel niet en 13 pet. gebrekkig lezen konden. Een kolossale vooruitgang Ook onder opzicht van verstandsont wikkeling, helder begrip, zindelijkheid, zedelijkheid en godsdienstzin is onnoemelijk veel gewonnen." Toch is nog veel te verbeteren, omdat nog steeds kinderen beneden 12 jaren aan den aibcid zijn in werkplaatsen, wel niet zoo zeer in groote als wel in kleine fabrieken, zooalslood- en tingieterijen, siga renfabrieken, steendrukkerijen enz. Er moeten meer toezicht en beter controle wezen, en met genoegen heeft de heer Wijnne gezien, dat in het nieuwe ontwerp bepalingen daartoe zijn opgenomen. Het centraal bestuur van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond wendt zich bij adres tot de Tweede Kamer om tegen censusverlaging te pro testeeren en te verzoeken het daartoe strekkend wets ontwerp te verwerpen, doch daarentegen de Grondwet in dier voege te wijzigen, dat alle meerderjarige man nelijke ingezetenen kiesbevoegdheid bekomen. De geneeskundige ambtenaren overwegen, naar men verneemt, of de wetgever het verkoopen van zg. geheime geneesmiddelen moet tegengaan; een rapport deswege is hun door de Regeering gevraagd. In de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Nov. f 23,989 meer ingelegd dan terugbetaald. In het geheel is meer ingelegd f 1,809,713,45. Louise Michel heeft Vrijdag in het paleis van Volksvlijt te Amsterdam hare voordracht gehouden over de rechten der vrouw. Er waren 8 a 900 personen aanwezig. Over het geheel was de indruk, dat zij met haar beschaafde, zachte stem theorieën verkondigde, die op ons, Nederlanders, weinig invloed kunnen uitoefenen, wijl zij geheel en al op Fransche toestanden sloegen. Zij erkende zelve, dat wij te koud waren voor revolutie. Onze geschiedenis leert anders wel het tegendeel, maar wel zijn wij niet vatbaar om ons te laten opwinden door zulke holle theorieën als Louise verkondigt. Alles liep kalm af, alleen werd er ten slotte wat gesist en gefloten. Niemand verlangde met haar in debat te treden, wat haar lachend deed opmerken, dat zij daardoor tot de overtuiging kwam hoe allen het met haar eens waren, wat met nog luider gelach van het publiek werd beantwoord. Toen zij sprak over de verdeeling der groote kapitalenstelde een der aanwezigen niet onaardig, voor om de recette ook maar te ver- deelen. Daarover werd Louise boos. Zij deelde mee, dat de opbrengst bestemd was voor de gevangenen en de slachtoffers der tegenwoordige maatschappij en voor een monument ter eere van Blanqui. Zij zelve verdiende haar brood door schrijven en zij hield hare voordrachten slechts om propaganda te maken voor het socialisme. Aan Louise Michel is na afloop van die conférence door eenige sociaal-democraten en enkele leden dei- loge »Post Nubila Lux" een souper aangeboden. Benoemd bij het 8e reg. inf. serg. M. Van der Meer Mohr, van het korps. Aan het nieuwe dagblad »De Amsterdammer", dat met 1 Jan. in de hoofdstad zal uitkomen, is vol gens de «Stichtsche Ct." ook verbonden de heer mr. Van Lochem, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam. De heer Volck, te Utrecht, heeft het volgend telegram ontvangen van den Nederlandsehen gezant te St.-Petersburg: »Een geloofwaardig bericht maakt het waarschijnlijk, dat de Varna" erin geslaagd zou zijnzich uit het ijs los te maken en is gaan overwinteren op Nova- Zembla." Dit bericht zou samengaan met het Reuter-telegram van Vrijdag, waarin gezegd werd, dat éen schip, na melijk het Deensche, in het ijs overwintert bij Waigat. Wolfaartsdijk. Nadat de kerkeraad der Hervormde gemeente bij besluit van den 29 September 1.1. aan den heer D. Van de Linde, wegens nagenoeg 84ja- rigen ouderdom, eervol ontslag heeft verleend uit zijne betrekking van voorlezer en voorzanger, welke hij circa 62 jaar lang heeft vervuld, hebben kerkvoogden en notabelen hem zijne hiervoor genotene jaarwedde, met ingang van I Januari e. k., als pensioen toegekend Ovezand. D» beer W. Van Elden, die als predi kant Zondag alhier hoopte bevestigd te worden en zijne intrede te doen te Driewegen, heeft zich tengevolge van een vreeselijken val zoodanig bezeerd, dat een en ander moest worden uitgesteld. De toestand is echter gelukkig van dien aard, dat men hoopt dat de plechtigheid over acht of veertien dagen kan plaatshebben. IJerseke. Het verzoek aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, om ds. II. Vermaas te Nieuwdorp opnieuw tot predikant te beroepen, is dezé week verzonden en telt niet minder dan '186 lidmaten-onderteekenaars. Neemt men nu in aanmer king, dat dit getal veel meer dan de helft der werke lijke lidmaten bedraagt, dat zij op een paar na allen meerderjarig zijn en dat op de onderteekenaars niet de minste pressie is uitgeoefend, dan is, dunkt ons, de bewering in ons vorig bericht betreffende deze zaak, dat de kerkeraad in den geest der gemeente zou handelen door ds. Vermaas te beroepen, door de daad bewezen. En daar bovendien de kerkeraad nog kort geleden bijna eenparig getoond heeft voor het, toen nog niet gevraagde, beroep te zijn, is de verwach ting, dat het adres de gewenschte vrucht zal dragen, zeker niet te stout. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Abts- en Sinoutskerke door ds. E. A. F. Creutzbergte Oosterland voor 's-Heerenhoek en Baarland dooi' dhr. B. J. Van Heijningen, cand. te 's-Gravendeel. Bedankt voor het beroep naar Etten en De Hoeven door ds. H. L. Krom, te Oudelande. Het beroep naar de Waalsche gemeente te Rotterdam is door ds. Luti te Middelburg aangenomen. Beroepen te Oudshoorn en Gnephoek ds. A. E. Van Deinse, te Naaldwijk. De veranderde verklaring, door proponenten af te leggen als zij tot den H. Dienst worden toege laten, ten vorigen jare door de Synode aangenomen en dit jaar vastgesteld, is door de stemmen der prov. kerkbesturen bekrachtigd. Ofschoon er gelijkheid van stemmen voor en tegen was, zoo is zij, als niet door eene meerderheid afgestemd, tot wet verheven. Ook de verandering in het algemeen reglement, waarbij de door de Waalsche commissie uit te brengen stemmen van zeven op vier worden gebracht, heeft de ver- eischte meerderheid twee derden der prov. kerk bestuursleden verworven. Een groot pand op den Langen Burg te Mid delburg is aangekocht, om voor eene Roomsch-katho- lieke school te worden ingericht. Tot onderwijzeres aan de 2e openbare lagere school te Hellevoetsluis is benoemd mej. C. De Vos te IJzendijke. Colijnsplaat. De hofstede «Zorgvliet", groot 30 H.A. 71 A. en 23 c.A., liggende in de polders Oud en Nieuw- Noord-Beveland, is Vrijdag alhier, ten overstaan van den notaris L. Van der Moer, in zijn geheel verkocht aan Jonkh. W. M. H. De Jonge van Zierikzee, tegen 353 gulden het Sehouwsche gemet (0.4168.12 H.A.) Ritthem. Vrijdag is door het gemeentebestuur aanbesteed het bouwen eener nieuwe school met onderwij zerswoning en overdekte speelplaats, alsmede het tot raadhuis inrichten dor bestaande school. Dit werk is aangenomen door den heerM. R. Jeras Zoon te Middelburg, voor f 17100. Krwningen. Op de Zaterdagnamiddag gehouden landbouwvergadering waren circa 40 leden tegenwoor dig. De heeren D. P. Dominicus, voorzitter, J. Vereeke, penningmeester en K. Rembges, secretaris, werden respectievelijk met 33, 35 en 30 stemmen herkozen. Eveneens werden de bestuursleden J. Zuidweg en A. De Broekert herkozen. Allen lieten zich de benoeming welgevallen. De heer J. Vereeke, afgevaardigde naar de verga dering van 't hoofdbestuur, bracht vervolgens verslag uit. Het voorstel van 't hoofdbestuur om de te houden landbouwtentoonstelling in 1883 alhier met die van Tliolen te verwisselen en alhier in 1884 eene ten toonstelling te houden werd met algemeene stemmen verworpen. Vervolgens besloot men met de toegezegde Boheemsche aardappelen in drie gemeenten een proef te nemen. Daarna hield het lid P. Lindenbergh zijne in de Meivergadering beloofde lezing Spreker behandelde de braak en was van meening, dat deze verre te verkiezen was boven het niet bra ken. Slechts éen voordeel gaf het niet braken: zeven oogsten tegen zes bij de braak Docli men moest zor gen, dat die zes oogsten ruimschoots tegen die zeven opwogen en dat was mogelijk, indien men do braak goed behandelde. Ploegen, eggen en rollen waren sche ring en inslag. Achter den Waalschen ploeg wensehte hij wel een grondwoeler te zien, die het diepgewor telde onkruid naar boven moest brengen, waar het moest worden opgeraapt. Velen waren het met hem niet eens, doch wei nigen bespraken het onderwerp. Rilland-Bath. Een landbouwer in deze gemeente heeft dit jaar voor 't eerst eene proef genomen met het inkuilen va» groenvoeder. Daartoe heeft hij twee silo's gegraven, waarvan liij de eene met maïs, de andere met gras heeft gevuld. Na de voedergewassen goed gezouten en aangestampt te hebben, werden de silo's met aarde overdekt, zoodat er circa een druk van 400 kilo op den M' werd uitgeoefend en alle lucht was afgesloten; Door de veelvuldige regens in de laatste weken heeft een der silo's oogenschijnlijk veel geleden, doch 't is te hopen, dat bij de opening in 't vroege voor jaar blijkt, dat het voedergewas zich uog in goeden staat bevindt. Kantongerecht te Goes. De Hooge Raad heeft bij arrest van 7 Maart 1881 (W. v. h. R. no. 4630) ongeveer het volgende uit gemaakt: Een ieder, die de Schelde bevischt, moet voorzien zijn van een door het Bestuur der visscherijen afgegeven consent. Alleen zijn al de opvarenden van een vaartuig gedekt door het eene consent van den schipper, ten minste zoolang die opvarenden niet een voet buiten boord zetten en dan aan het visschen gaan. Het reglement draagt aan het Bestuur der vissche rijen, onder den Minister van Financien, op het toe zicht op de handhaving en naleving der bepalingen van het Reglement. De Algeineene- of Rijkspolitie heeft dezelfde opdracht en dezelfde bevoegdheid. Twee verschillende machten voeren alzoo dezelfde heerschappij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Het Bestuur der visscherijen is van meening, dat voor liet visschen geen consent noodig is, zoolang op het perceel, waar gevischt wordt, een houder van een groot consent tegenwoordig is. Dat Bestuur is door het aangehaalde arrest nog niet overtuigd van de onjuistheid zijner meening. De Rqkspolitie houdt zich aau dat arrest. Wat ziet men nu gebeuren? Een groep werklieden en visschers is ijverig aan 't weik onder een opzichter met groot consent (want dit moest een ambtenaar der Rijkspolitie zelf ter zit ting erkennen: dit consent ontbrak nooit.) Een vaar tuig van 't Bestuur der visscherijen doet het perceel aan en vraagt naar het consent. Er is slechts éen consent, waaronder allen werken. De opzieners van het bestuur vergenoegen er zich mee, verklaren uit drukkelijk, dat men hiermee kan volstaan en varen weg. Tien minuten daarna doet zich een ander vaartuig op van de Rijkspolitie. Allen, die geen klein consent hebben, behalve de houder van 't groote consent, wor den zonder genade opgekalkt en zullen »hun dag moeten onthouden". Zoo gaat het van perceel tot perceel. Ter terechtzitting bleek dit uit de verklaringen van onderscheidene beklaagden en getuigen. Een getuige a décharge, een opzichter over oester- perceelen, was, volgens zijne afgelegde getuigenis, in persoon voor zijne ondergeschikten naar Tholen ge weest om consenten. Mes zei, dat ze niet noodig waren en de man ging vol vertrouwen naar huis; kort daarop werden al zijne lieden bekeurd, en toen de opzichter daarna te kennen gaf consenten te moe ten hebben, kon hij ze nog niet dan noode verkrijgen. Een ander getuige a décharge, eveneens een op zichter, had zich den dag na de bekeuring zijner visschers en werklieden gewand tot een hoofdopziener van het Bestuur en legde ter zitting over een schrijven van dien ambtenaar, dd. 19 Aug. 11., waarin deze, zich beroepende op den Minister van Financiën, het stand punt handhaaft van het Bestuur en schrijft: «de «rijksveldwacht te Brouwershaven (die in casu be- «keurde) heb ik niets over te zeggen, en kan ze «evenmin verbieden om naar de visscherijen uit te «zien, hoe aangenaam het mij ook zou zijn, dat zij »dit slechts zoude doen, als ik het verzocht." Als men nu bedenkt, dat pachters, opzichters, vis schers en werklieden onophoudelijk met het Bestuur en zijne ambtenaren in aanraking komen, dat deze alzoo als de eerste macht op de stioomen en perceelen worden beschouwd, dan is het licht te bevroeden, dat het geheele oester-personeel zich houdt aan de leer van het Bestuur, te meer als in aanmerking genomen wordt, dat dat consent-vragen en verkrijgen voor ieder visscher en werkman, door menschen, die daartoe anderen wier moeten gebruiken, een lastig en omslachtig werk is. Bovendien, die consenten kosten geld en al is dit voor ieder persoon met de onkosten erbij slechts f 1,25 'sjaarsmen vergete niet, dat die consenten, door dagelijks in de zakken van werklieden en visschers gedragen te worden, spoedig vuil, gescheurd en ou-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1