1882. N°. 140. Zaterdag 25 November. 69stc jaargang. tT*^bGi=<!bCi^- G0ESC1IË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coi üivr. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 24 NOVEMBER 1882. Het bestuur der Vereeniging tot Weezenver- pleging voor Zuid- en Noord-Beveland heeft thans eene oproeping gezonden aan de bewoners van Zuid en Noord-Beveland, om ondersteuning te vragen voor zijn hernieuwd pogen in het belang dezer zoo hoogst nuttige zaak. Er is al reeds zoo dikwijls, vooral ook in den laat- sten tijd, over die vereeniging geschreven er is zoo her haalde malen opnieuw herinnerd aan hetgeen er nog te doen valt in het belang dier weezenverpleging, dat wij niet veel regelen noodig achten om dit beroep op aller medewerking aan te bevelen. Trouwens, wat baat ons woord, als niet in hoofd en hart onzer medebewoners van Beveland de vaste over tuiging van het nut dier vereeniging en warme liefde voor de ouderloozen zetelen Wij bepalen ons daarom alleen tot dezen wensch, dat het bestuur de welsprekendste bewijzen moge ontvangen dat de verlaging der contributie voor het lidmaatschap, thans op minstens f2,50 gesteld, aan de verwachting beantwoordt en eene aanzienlijke rijzing der ontvangsten daarvan het gevolg is. Het doel is te schoon en te bekend, om veel op hulp aan te dringen. De Rederijkerskamer «Aurora" zal Donderdag 30 Nov. hare eerste opvoering, in dit seizoen, voor hare leden geven. Bij die gelegenheid zullen worden opgevoerd Eene eerste liefdedrama in drie bedrijven door J. Hoek, en De nieuwe heer van het dorp, blij spel in een bedrijf, naar het Fransch door Servaas De Bruijn. Bij de tooneelvoorstelling, Zaterdag 2 Dec. in de nieuwe schouwburgzaal «de Prins van Oranje" te geven door het Rotterdamsche tooneelgezelschap, on der directie van den heer Willem Van Zuylen, zal hoogstwaarschijnlijk worden opgevoerd Don Cesar de Bazan, drama in vijf bedrijven, naar het Fransch. Hansweert. Mej. H. J. Lindhout alhier, onlangs geslaagd als klerk bij de Rijkstelegraaf, vertrekt 1 December naar hare standplaats Arnhem. Men verneemt dat het nieuw benoemde hoofd dezer school, de heer Verhagen, 1 Januari a. s. in functie zal treden. Colijnsplaat. Woensdag had alhier de eerste win tervergadering van de afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot nut van 't algemeen plaats. Wegens het ongunstige weder was de opkomst niet talrijk. Er werd besloten den honderdsten jaardag van de oprichting der Maatschappij in de maand Januari feestelijk te herdenken. De heer L. A. Van den Broek van Ouwerkerk trad als spreker op. In eene uitvoerige lezing behandelde hij de deugd der menschenliefde in hare verschillende uitingenin 't bijzonderzooals ze zich dikwerf in Nederland openbaarde, en nog vertoont aan onze zoo hoogst gevaarlijke kusten. Natuurlijk werden de Naerebouts, dat edel broederpaar niet vergeten. Door tal van voorbeelden zoowel uit de geschiedenis als uit het dagelijksch leven liet hij zien, hoe die deugd, om menschen te redden, zoo vaak rijk en arm, jong en oud bezielde, en trachtte hij de geheimezoowel edele als minder edele, drijfveeren op te sporen. Met genoegen werden deze lezing en een drietal biid-vgen in poëzie, waaronder een zeer aardige van den aer Van den Broek, gevolgd. - Te Hoedekenskërke is benoemd tot gemeente ontvanger, voor 2 jaren, de heer J. C. Van Poppelen, thans waarnemend gemeente-ontvangertot secretaris ontvanger van het burgerlijk armbestuur de heer M. Bent hoofd der openbare school, terwijl tot lid van het burgerlijk armbestuur is herbenoemd de heer Jan De Jonge Az. (M. Ct.) St.-Ct. no. 27b bevat de statuten der «Veree niging tot oprichting en instandhouding van het Van Citters-fonds" te Middelburg (gewijzigde statuten). Benoemd tot ontvanger der gemeente Meliskerke de heer E. J. Vader. Louise Michel zal Zaterdagavond te 's-Hage in het gebouw voor K. en W. optreden. Het Dagblad maakt daarover vreeselijk veel bewe ging en schijnt bang, dat het lieve Haagsche publiek door eene vrouw, die nog wel niets dan Fransch spreekt, zal worden meegesleept tot allerlei booze dingen. Als de zedelijkheid in onze residentie op zulke losse beenen staat, dat zij daardoor gevaar loopt, dan zal zij zeker niet veel te beteekenen hebben, en men zou dan haast gaan gelooven dat zij gelijk hebben, die be weren dat die zedelijkheid, in hoogere zoowel als in lagere rangen, veel te wenschen overlaat. Het blad is bevreesd, dat door de spreekster woor den en denkbeelden zullen worden geuit, welke in een fatsoenlijk lokaal als het gebouw voor kunsten en wetenschappen niet geduld kunnen worden. Wat een conservatieve, aristocratisch; bezorgdheid! Zoo'n maagdelijk gebouw ontreinigd door zulke woor den en ideeën 1 Maar waar het Dagblad het recht vandaan haalt om tegenover Louise Michel te schrijven zooals het doet is ons niet duidelijk, en dat is vooral laag omdat het hier eene vrouw geldt, die met moed en overtuiging voor hare meening strijdt. Wij maken ons echter niets ongerust, dat door al het misbaar van dat blad iemand het in het hoofd zal halen al staat men lijnrecht tegenover Louise's meening om haar iets in den weg te leggen. Den Haag zal daarin wel een les geven aan Rotterdam in zake Meng, onzaliger gedachtenis, en aan onze zuidelijke naburen, door wie Louise Michel onver antwoordelijk is bejegend. - Het Bestuur van de vereeniging van gepensio neerde onderofficieren en minderen van het Neder- landsche leger heeft een circulaire in 't licht gegeven, die met een overzicht van 't geen reeds door haar is gedaan tot leniging van den nood harer bescher melingen (oud-militairendie vóór het in werking treden van de wet van 29 Mei 1877 gepensioneerd zijn) een beroep doet om ondersteuning op de «kern der Nederlandsche natie." Tot 31 Augustus hebben in 't geheel 232 Nederlanders, 't zij voor eens, 'tzij voor jaarlijks, bijdragen verleend, waardoor de ver eeniging in staat was aan een 60tal der meest hulp behoevenden eene vaste wekelijksche toelage te ver strekken van f 1 tot f 2, terwijl omstreeks 150 een gratificatie (meestal van f 10) hadden ontvangen, in afwachtingdat de kas een voortdurende ondersteu ning kon toestaan. Naar de Amsterd. Ct. verneemtzullenover eenkomstig het deswege voorloopig door de feestcom missie vastgestelde programma, de oud-verdedigers der Citadel op 30 November a. s.des voormiddags te 11 urenbijeenkomen op de beurs te Amsterdam waar zij door de genoemde commissie zullen ontvan gen, en hun na een toespraak van den voorzitter, kol. Hardenberg, door de jongens van Zr. Ms. opleidings schip «Wassenaer" een welkomstgroet zal toegezongen worden. Hierna begeven zij zich, voorafgegaan en ge volgd door die jonge zeelieden, als eerewacht, en met een muziekkorps aan het hoofdin rijtuigen naar «Artis", welks lokalen welwillend door het bestuur voor de feesten zijn afgestaanen alwaar inmiddels de groote standaard, die op de citadel wapperde, met militaire honneurs van het paleis afgehaald, is heen gebracht, en waar den feestelingen een tweede ontbijt wordt aangeboden. Van «Artis" marcheeren zij met den standaard naar de plaats (waarschijnlijk op de hoogte van het Panorama), waar zij de te hunner eer te half 2 te houden parade zullen bijwonen. Te 3 uren heeft in «Artis" de samenkomst plaats, waarin de vice-voorzitter der commissie, de heer M. A. Perk, de feestrede zal uitspreken. Te 5 uren volgt in een der benedenzalen de kameraadschappelijke maaltijd. Des avonds zullen de feestelingen het concert in het «Paleis voor Volksvlijt" bijwonen. Den volgenden dag worden zij in de gelegenheid gesteld de beide Panorama's te bezichtigen en ook het Panopticumwaar te half een de directie der inrichting hun een dejeuner zal aanbieden. Te 2 uren matinée musicale in «Artis". Des avonds gelegenheidsvoorstelling in den Stads-schouwburg, waar een der eerste kunstenaars een door den heer J. P. Hasebroek vervaardigd toepasselijk gedicht zal voor dragen. Naar aanleiding van de verschillende berichten betreffende het kerstverlof der adelborsten wordt thans medegedeeld, dat daaromtrent nog niets officieels be kend is. O.-Indië. Verleend een 2jarig verlof naar Europa aan den vcrific. 3e kl. bij de in- en uitvoerrechten en acc. W. C. Pické. Overgeplaatst bij den raad van adm. te Ngawie de le luit.-kwart. J. C. De Raad, van de int. in de 2e mil. afd. op Java. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag is de conclusie over het expertise-rapport aangenomen, na de verzekering van den Minister, dat, wanneer de bestaande bepalin gen belemmerend werkten, eene wijziging zal ge provoceerd worden. Bij het voorgezet debat over de Indische begrooting verklaarde de Minister, dat eene wijziging der voorwaarden voor de benoembaarheid van Indische ambtenaren in overweging is, dat voor de vrijheid der kerkgenootschappen in Indie de tijd nog niet is aangebroken, en waar het staatsbelang het gedoogt, hij de vrijheid van alle belijdenissen voorstaat. De subsidie van 1 ton voor de internationale kolo niale tentoonstelling te Amsterdam is aangenomen met 67 tegen 7 stemmen. Hoofdstuk uitgaven in Neder land is aangenomen met 56 tegen "19 stemmen. Ook de .andere hoofdstukken der Indische begrootingi zijn aangenomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde gemeente te Goes. Zondag 26 Nov. godsdienstoefening. Prediker ds. Joh. Dyserink, van Vlissingen. IJerseke. Uit het volgende drietal ds. P. Van Vlaanderen te Westmaas, ds. W. F. Van Dijk te Waard huizen, en ds. J. M. Remijn te Bergen-op-Zoom is eerst genoemde met algemeene stemmen op éen na beroepen tot predikant bij de Chr. Gerf. gemeente alhier. Waarde. Tot predikant alhier is beroepen dhr. L. A. Van Langeraad, cand. te St.-Maartensdijk. De heer J. C. Sikkel heeft het beroep naar Bie- zelinge aangenomen. Ds. B. Van Schelven, te Haarlem, heeft bedankt voor het beroep naar Rotterdam. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Woensdag is te Heinkenszand, ten overstaan van notaris Rouscher, door den heer W. Pelle, namens M. Koole, verkocht 8.23.20 heet. bouwlandin 6 perceelen, gelegen in genoemde gemeente, voor f345 per 39 A. 24 Cent., behalve 42% pet. voor onkosten, terwijl Donderdag te 's-Gravenpolder, door dezelfde heeren, ten verzoeke van W. Van Sluijs is verkocht een woonhuis met schuur en erve voor f910. en 70 A. 60 Cent. bouwland(tiendplichtig) in 5 perceelen voor f4024 per 39 Aren 24 Cent., eveneens behalve de 42% pet. onkosten. Middelburg. Aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier is heden aanbesteed le. Het onderhoud en de verbetering gedurende 4883 van de havenwerken te Breskens. (Raming f7000.) Minste inschrijver de heer J. Van Male te Breskens voor f6228. 2o. Hel driejarig onderhoud van de rijks-con- trescarpe te Tholen behoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming 1 660 per jaar.) Minste inschrijver de heer J. De Rijke Jz,. te Sta- venisse, voor f584 per jaar. Landbouw en Veeteelt. Wolfaartsdijk. In de gewone driemaande'ijksche vergadering der vereeniging «Landbouw en Veeteelt", die op jl. Maandag gehouden is en vrij druk bezocht was, werden 3 nieuwe leden aangenomen, nl. de heeren E. P. Lenshoek, Adr. De Jager en C. Koert, en nog een tweetal voorgesteld, om daarover in eene volgende bijeenkomst te stemmen, waarna de 3 aftredende be stuursledenC Van Damme, C. P Lenshoek Jr. en J. Van der Baan allen herkozen werden, die hunne benoeming zich lieten welgevallen. Allereerst werden de beantwoordingen voorgedragen van de vroeger ge kozen vragen. Het lid C. P. Lenshoek Jr. schetste de inlandsche paardenrassen, en bepaalde zich daartoe inzonderheid tot het Friesche, Geldersche en Zeeuwsche paardenras. M. De Kater beantwoordde de vraag: «Daar de musschen tegenwoordig sterk voorttelen en eene ontzettende schade aan den landbouw teweeg brengen, hetgeen nog staat te vermeerderen, zou het niet hoog tijd worden, dat de landbouwers hier tegen opkwamen, en wat kan de vereeniging hieraan doen?" op eene wijze, welke alleszins verdiende in ruimer kring gelezen te worden. In theorie wordt beweerd, dat de musschen zich voeden met insecten, de eieren en larven daarvan vernielen, en alzoo hoogst nuttig zijn voor den landbouwdoch de ervaring leert, nu ze door de bescherming zoozeer vermenigvuldigen, dat ze, in stede van nut, groote schade aan de veld en tuinvruchten aanbrengen, en door het uitbroeden aan de daken der huizen het drinkwater niet weinig bevuilendat de musschengildenwelke indertijd de groote uitbreiding der musschen beperkten, door den tijdgeest tot ontbinding veroordeeld zijn en dat de ervaring sedert op overtuigende wijze geleerd heeft, dat het doel dezer gilden waarlijk niet van dien aard was, om destijds in een bespottelijk daglicht gesteld te worden, zoodat spreker geenszins aarzelde tot op wekking om zoodanige, gilden opnieuw in 't leven te roepen, teneinde de vernielende roofzucht der musschen binnen de perken te houden. Ilet lid J. Van Damme Cz. beantwoordde vervolgens de vraag over de varkensziekte; "hij toonde aan, waarin die bestondmet opgaaf van een tweetal beproefde middelen tot voorkoming van dit kwaad, welke nog wel geen radicaal behoedmiddel bleken te zijn, maar toch vrij gunstige gevolgen hadden. Het lid M. West- strate wees als de tarwesoortwelke specifiek het zwaarst was, op grond van hetgeen verscheidene land- bouwverslagen daaromtrent opgaven, de roode tarwe, en daarna achtereenvolgens de Australische en de Engel- sche soort aan, hoezeer de gronds- en weersgesteldheid daarop van grooten invloed zijn, zoodat het spreekwoord niet te vèrgeefsch zegt: «de jaargang maakt den boer". Uit de vraagbus kwamen verscheidene nieuwe vragen te voorschijn," welke bereidwillig ter beantwoording werden aangenomen door de leden G. De Jager, C. Zuijdweg, C. P. Lenshoek Jr., M. Weststrate, J. Van Damme Cz. en J. J. Van Maldegem, waarna een vier tal voorwerpen onder de tegenwoordig zijnde leden verloot we d. Nadat verder het vèrslag was voorge dragen over de proefneming met de Boheemsehe aard appelsoort, Werd besloten tot het herhalen van deze proef in 't volgende jaar, wijl de aardappeloogst in den afgeloopen zomer door de vele regens in 't alge meen min gunstig is geweest. Ook werd het besluit genomen tot het doen houden van eene voordracht, voor rekening van de vereeniging, over den tuinbouw, waartoe de heer Vorsterman Van Oyen te Aardenburg zal uitgenoodigd worden. Ten einde de bijeenkomst op eene aangename en nuttige wijze te besluiten, hield nu de heer C. P. Lenshoek Jr. eene doelmatig uit gewerkte voordracht over het aanfokken van paarden, waarna de secretaris in eene bijdrage sprak over de aardpeer, zooals die, uit Canada overgebracht, in 't begin der 17e eeuw voor het eerst in ons vaderland is aangekweekt, en wel in den destijds alom vermaar den kruidtuin van P. Hondius, op de Moffeschans even buiten Ter Neuzen, en welke in die dagen nog voor smakelijker, ofschoon minder voedzaam, gehouden werd dan de in dien tijd nog uiterst spaarzaam bekende aardappelen, terwijl het hoog groeiende loof met graagte door het vee genuttigd werd. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de Noordbrabantsche Maatschappij van landbouw, af deeling Eindhoven, werd rapport uitgebracht omtrent de genomen proeven met nieuwe soorten van aard appelen 1. Magnum bonum, afkomstig uit Zeeland, doch éen jaar verbouwd in het Helenaveen 2. Magnum bonum, rechtstreeks verkregen uit Zeeland van den kleigrond; 3. Champignon, ook verkregen uit Zeeland 4. Bohe mer, verstrekt door het hoofdbestuur der Noordbra bantsche maatschappij van landbouw. De eerste sport bracht op per are 580, zijnde 65 hectoliter per hectare. De tweede soort gaf 330 liter per are, zijnde ruim 54 hectoliter per hectare. De derde soort leverde 600 liter per are of 99 hec toliter per hectare. Het loof dezer drie soorten is langer groen gebleven dan dat van aardappelen, welke men daar gewoonlijk plant, doch is evenwel wegens ziekte gevallen. Aan de Magnum bonum zijn echter geen zieke knollen bevonden, terwijl de Champignon wel voor 2/s gedeelte vervuurd was. De Magnum bonum is een zeer gave aardappel, doch de Champignon is zeer ongelijk en heeft diepe oogen, maar in smaak wint deze het verre boven den Magnum bonum, daar hij meer van lossen aard is. De vierde soort, de Bohemer, is slechts met een enkelen poter door verschillende leden der afdeeling beproefd. Allen roemen de opbrengst, doch veel min der den smaak. Het loof is klein, de knol is van ziekte vrij gebleven. Kaas uit boonen. In Japan groeit een soort boonen, waarvan door de inboorlingen kaas wordt ge maakt. Zij hebben door haar samenstelling veel meer overeenkomst met dierlijk voidsel dan eenige andere bekende boonsoort. De schil wordt gebruikt als voed sel voor paarden en koeien. De kaas, daarvan bereid, smaakt als Parmizaan. Men zal in het Zuiden van Frankrijk trachten deze boonen te planten. Internationale Landbouw-tentoonstelling. (Slot.) Na afloop der algemeene beraadslagingen werden de afdeelingen van het programma in volgorde meer gedetailleerd besproken, te beginnen met de paarden. Een voorstel van dhr. J. M. Kakebeeke (Goes), om geene gekruiste fokdieren te bekronen, waardoor bij de paarden 3 categorieën met f1575 en bij de schapen eene met f175 vervielen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Eene opmerking van den heer J. V. d. Breggen Az. (Waddingsveen) dat het echte Friesche, Groningsehe en Drentsclie paardenras zoo weinig rarer zuiver wordt gevonden, dat de hoofdinzendingeu dezer dier soort in de volgende onderafdelingen zulten belmoren (Andere Inlandsche soorten, niet gekruist, of Inland sche soorten onderling of met vree® 1 ras gekruist), en dat eene meer uitgebreide uitloving dus gewenscht is, werd algemeen gedeeld en aan de commissie voor de paarden in bedenking gegeven. .Bij het rundvee werd een zeer ingrijpen! voorstel van den heer E. v. d. Bosch (Goes), in druk reeds ter kennis der leden gebracht, en strekkende om de bui- tenlandsche rassen meer rationeel inte loeien, waar door in de plaats van f10600, thans f15900 noodig

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1