Wegen en Voetpaden. Ligger der Wegen en Voetpaden Bij geheime ziekten was de patiënt aan den apothe ker onbekend, moest hij zeil' aan den apotheker onbe kend blijven; daar leverde dus de geneesheer aan den patiënt nadat de apotheker aan den geneesheer gele verd had. In deze onderhavige zaak was echter van geen ge heime middelen sprake. Het huis van den geneesheer diende als bestelhuis voor den patiëntde geneesheer nam de risico op zich, wanneer de patiënt eens niet betaalde, maar daarmede werd de geneesheer niet de leverancier der geneesmid delen. Uit de beraadslagingen bij het behandelen der genees kundige wetten was gebleken, dat het hoofddoel van het verbod der aflevering door geneesheeren was; Scheiding tusschen apotheek en uitoefening der geneeskunde, uitsluiting dus van cumulatieve bevoegd heid, waardoor men wenschte te bereiken a. Contróle op de geneesmiddelen door een neutraal persoon (den geneesheer). b. Spoedige aflevering (wanneer de geneesheer tevens apotheker is zal menigeen op het geneesmiddel moeten wachten); c. het bestaan der apothekers mogelijk en goed te maken. Naar de meening van den verdediger werd dit alles niet verijdeld of tegengewerkt door de bedoelde Goesche gewoonte. Nadat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie er nog op gewezen had, dat artikel I der wet regelende de artsenijbereidkunst van den 1 Juni 1865 (Stbl. no. 61), uitdrukkelijk onderscheidt tusschen het bereiden en tot geneeskundig doel afleveren van geneesmiddelen, en dat dit laatste in casu door den geneesheer geschied wasbeweerde de verdediger, dat de uitdrukking tot geneeskundig doel afleveren alleen in de wet gekomen was om de toepasselijkheid der wet op drogisten uit sluiten, terwijl hij bovendien uit art. 10 dier wet trachtte te demonstreeren, dat in casu de aflevering was geschied door den apotheker. De Hooge Raad heeft de op Maandag bepaalde uitspraak in de zaak van P. A. Janssen uitgesteld tot den llen December a. s. (M. Ct.) Buitenlandse!) Overzicht. Dit overzicht moet heden zeer kort wezen. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft den post voor het gezantschap bij het vaticaan goedge keurd, niettegenstaande ernstige oppositie, en de be groeting voor het postwezen behandeld. Daarbij bleek dat het postverkeer met 60 percent en het telegra- phisch verkeer met 150 percent was toegenomen. In het Britsche ministerie schijnen eenige wijzi gingen ophanden. De premier wil zijne dubbele be trekking splitsen, en daardoor zullen opschuivingen en vermeerdering van het ledental noodig zijn. De keizer en de keizerin van Rusland zijn een kort bezoek aan Petersburg wezen brengen. In een open slede gingen zij naar de Michael-manège en het paleis Anitschkoff. Het publiek juichte hen natuurlijk toe. De Russische minister Giers wordt door het Duitsche hof met de meeste voorkomendheid ontvangen. De verhouding tusschen beide rijken is dus allervriend- schappelijkst. Gemengde Beriehten. Hansweert. Maandag werd door den Waterstaat met den heer J. Van Gelder te Middelburg een con tract gesloten voor de opruiming van het wrak van het in het Nauw van Bath gezonken tjalkschip, dat reeds geruimen tijd de vaart zoozeer bomoeielijkt. Spoedige uitvoering van het contract wordt dan ook in het belang der scheepvaart gewenscht. Donderdag in den vroegen morgen is inbraak met diefstal gepleegd in de consistorie der Hervormde kerk te Wissekerke; door het opschuiven van een raam en het openstooten van de blinden heeft de dief toegang verkregen tot een goed gesloten kast, waarin de gel den der diaconie werden bewaard. Deze kast is open gebroken en daaruit ruim f350 ontvreemd. Herhaalde malen is in den laatsten t'jd aldaar der gelijke daad gepleegd, zonder dat het der politie ge lukken mocht, den dader te vinden. (Dagbl.) Zaamslag. Onze trouwe viervoetige huisvriend wordt wederom met een zware plaag bedreigdhet betreft toch niets meer of minder dan de zoo zeer door hem verfoeide muilkorf. In het naburige Axel is de bedreiging reeds werkelijkheid geworden. Daar toch is dezer dagen door het dagelijksch bestuur het besluit uitgevaardigd dat alle langs den weg loopende honden behoorlijk van een dergelijk hoofdstel moeten voorzien zijn. Dit is geschied naar aanleiding van het voorkomen van een vermoedelijk aan de gevreesde kwaal van dolheid lijdenden hond in Westdorpe, die, alvorens hij op bevel van den burgemeester werd af gemaakt, nog de gelegenheid waarnam om eenige zijner makkers te bijten en wat erger isook een boe renarbeider onder die plaats. Door de wijze zorg van het gemeentebestuur aldaar is echter de lijder on middellijk vervoerd naar de Ardennes, waar men zegt dat de treurige ziekte in tijds bezworen wordt door de aanraking van den sleutel van den heiligen Hu- bertus onder het uitspreken van eenige formulieren1 Door de plaatselijke politie te Ter Neuzen is in beslag genomen een 25-cents-stuk met de beeltenis van Koning Willem II en een onleesbaar jaartal, welk geldstuk gebleken is te zijn geschonden en in waarde verminderd. Nu er ernstige plannen beraamd worden om einde lijk een waardige hulde te brengen aan de nagedach tenis van „het Delfts orakel," is het misschien niet ongepast te herinneren, dat Veere er op bogen mag de geboorteplaats te zijn van de voortreffelijke gade, die in 1621 de waakzaamheid van Loevesteins wachters verschalkte, wier vader te Veere meermalen burgemees ter was en wier woonhuis door de overlevering nog aan gewezen wordt. Ook berust op het raadhuis aldaar nog het kerkelijk Trouboeck, waarin onder meer geSlo- ten huwelijken het volgende voorkomt; Junius den 28n (1608.) «Tusschen mr. llu.;o de Groot, advocaat-liscaal van «Holland, Zeeland en Westfriesland en «joncvr. Maria Reijgersberge j. d. van Pieter, alhier «woonende". (N. R. Ct.) Een werkman te Bergen-op-Zoom, die in de vorige week door het wiel van een waggon werd over den voet gereden, en die zich zoo cordaat hield tijdens de amputatie van dat lichaamsdeel, is thans aan de gevolgen van dat onheil overleden. De eerste algemeene vergadering van den nu gevestigden «Nederlandschen Schaatsenrijdersbond" zal gehouden worden op Zondag 3 December e. k. te Amsterdam. Op die vergadering zal een definitief bestuur worden benoemd. Louise Michel zal Vrijdag in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene voorlezing houden. De voor de tweede maal nit het verbeterhuis te Utrecht ontvluchte krankzinnige is naar Monster gemarcheerd en daar vandaan naar Scheveningen. Hij werd Maandagavond door de politie gepakt en direct naar Utrecht vervoerd. Zaterdagavond struikelde te Slikkerveer een jongeling, werkzaam aan een scheepstimmerwerf en viel van boven neêr van een in aanbouw zijnd ijzeren schip Hij overleed Zondagochtend aan de gevolgen. Zaterdag, toen de trein uit Oss naar Den Bosch reeds in aantocht was, reed een boer met kar en paard over een nabij gelegen overweg, die nog niet afgesloten was. De vrouw van den spoorwegwachter, het gevaar bemerkende, ijlde toe, doch kon het niet meer voorkomen dat de kar door de locomotief gegre pen en een eind weegs weggeslingerd werd. De boer bekwam geen letsel en ook het paard bleef behouden, doch de vrouw van den wachter werd door een stuk van de kar getroffen en ernstig gekwetst. Het wacht huisje werd eenigszins beschadigd. Blijkens de Rivierberichten was er Maandag en Dinsdag belangrijke val te Keulen en te Maastricht. Overigens was de toestand op vele plaatsen treurig genoeg. Een brievenbestelder te Maastricht, beschuldigd van f 33 op het postkantoor aldaar te hebben ont- vremt, heeft zijn schuld niet alleen bekend, maar ook beleden, dat hij zich de gelden van een postwissel toe geëigend en voorts een brief achtergehouden heeft, waarin zich twee tienguldenstukken bevonden. Hij schijnt aan den drank verslaafd te zijn geweest. Te Raamsdonk heeft men Zondag ten huize van een landbouwer, terwijl deze naar de kerk was, zijne zuster zoodanig mishandeld dat men voor haar leven vreest. Al de wonden schij nen toegebracht te zijn met een groot stuk hout, hetwelk in het vertrek is gevonden, waarna de daders de sleutels uit haren zak hebben genomen en daarmede het kabinet hebben geopend, waaruit alles door het vertrek lag verspreid. Groote geldswaarde was er niet aanwezig, zoodat er weinig vermist wordt. De broeder vond bij zijne tehuiskomst zijn zuster op den grond liggen onder een laken, het welk over het lichaam schijnt geworpen te zijn. Er zijn nu nog twee schuldigen aan den moord op de familie Joyce in Ierland ter dood veroordeeld. Van de overige acht geincrimineerden zullen er vijf tegelijk gevonnisd worden, onder beschuldiging van, terwijl de drie eersten den moord pleegden, de deuren bewaakt te hebben ten einde den slachtoffers het ont snappen te beletten. De twee anderen loopen, zooals men weet, hunne straf vrij, doordien zij als verklik kers optraden tegen hunne makkers. Het is gebleken dat John Joyce, de vermoorde, Mylos Joyce, die hem hielp doodslaan, en Anthony Joyce, die als verklikker Myles aan de galg hielp, alle drie volle neven zijn. Eene beweegreden tot de misdaad is nog niet aan het licht gekomen. De éenige aanneembare onderstel ling is, volgens de «Daily News", dat de schurken handelden op last van een geheim genootschap. William Brookshaw, die, zooals men zich wel licht herinnertbeschuldigd was een brief aan den prins van Wales te hebben geschreven met bedrei ging hem te vermoorden, is tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. Te Parijs is een lid der Internationale gevangen genomen in wiens huis tevens een lijst der leden is gevonden. Onder de studenten te Petersburg heerscht eene gisting en die te Warschau houden manifestatien tegen de overheid. Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 22 Nov. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden, bij het voortgezet debat over de Indische begrooting, verklaarde de Minister ter geruststelling der Kamer, gister naar Indië over de havenexploitatie te Batavia getelegrafeerd te hebben. De heer Kool kwam op tegen de onzinnige besehul diging, dat de officieren in Atjeh materieel voordeel zouden hebben van den oorlogstoestand. Aangenomen werd met 38 tegen 35 stemmen een amendement om de lijn SoerabayaOedjing te schrap pen, en met 46 tegen 31 stemmen een amendement om den bouw van de marinefabiiek te Soerabaya te schrappen. Hoofdstuk uitgaven voor Indie werd daarop aangenomen met 54 tegen 22 stemmen. Morgen de verdere hoofdstukken. Te houden Aanbestedingen. BERLIJN, 22 Nov. De Russische gezant te Londen kwam hier gisterenavond aan en confereerde inmid- dellijk met baron Giers, die heden naar Italië vertrekt. Men vermoedt, dat een conferentie-plan aanstaande it. 24 Nov. te Serooskerke. Aanbestedingverbouwen school enz. Aanwijzing 17 Nov., 2 uren. Inlichtingen Auer Zoon, Middelburg. 24 Nov. te Middelburg. (Ryfa-waterstaat.) Aanbe steding lo. het driejarig onderhoud van de Rijks contr'-escarpe te Tholen, behoo rende tot de zeewerken in Zeeland. (Raj ming f 600 per jaar)2o. het onderhoud en de verbetering gedurende 1883 van de havenwerken te Breskens. (Raming f7000.) Aanwijzing 16 en 18 Nov. Inlichtingen hoofdingenieur te Middelburg en ingenieurs te Goes en te Vlissingen. 24 Nov. te Borssele. Aanbestedingwerken verde diging oever Borssele-polder en verrichten grond boringen. Aanwijzing 17 en 20 Nov., 10—12 uur. Inlichtingen Beenhakker. 24 Nov. te Ritthem Aanbestedingbouwen school. Aanwijzing 17 Nov., 11 uren. Inlich tingen secretarie. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpeu. Informatiën. 23 Nov. 's-Gravenpolder, liuis en land, Pelle Rouscher. 23 Iloedekenskerke, boomen, Liebert. 23 -Kapclle, boomen, Van Dam. 24 Hoedekeuskerke, boomen, Liebert. 24 Colijnsplitat, hofstede enz., Van der Moer. 27 Kattendijke, boomeu, Pilaar. 29 Baarland, boomen, Scholten. 30 Rilland, boomen, Karseboom. 4 Dec., Goes, aandeeien tiendrecht, Pilaar. 4 Kapelle, brakhout, Gallis Merens. 6 Wilhelniinapolder, boomen, Liebert. 7 Heinkenszand, boomen, Karseboom. 13 Wilhelminapolder, boomen, Liebert. 13 's-Gravenpolder, boomen, P. Overman. 14 Goes, panden, Bank van Leening. 27 Oudelande-Ellewoutsdijk, boomen, P. Overman. 1883. 18 Jan ,Nisse, hofstede, P. Overman Pilaar. 1 Maart, Nisse, boereninspan, P. Overman Pilaar. Burgerlijke Stand Goes van 20 tot 22 Nov, 1882. Geboren den 20, Willemina Johanna, d. v. Cor nells Westveer en Neeltje Geense. Overleden: den 21, Adam Van Offenbeek, 79 j., weduwnaar van Francina Wagenaar. Bericht. "Verschillende stukken o. a. het vervolg van het verslag der gehouden vergadering voor de Internati onale landbouwtentoonstelling, en een verslag der land- bouwvergadering te Wolfaartsdijkmoeten tot een volgend nommer blijven liggen. Marktberichten. GOES, 21 Nov. 1882. Bij ruimen aanvoer was de kooplust minder levendig en kon het aanwezige slechts tot eenigszins verlaagde prijzeu worden opgeruimd. Oude TARWK per hectoliter a Nieuwe TARWK 8,— a 9,25 ROGGE h b 6,— a 6,40 WINTERGERST 5,70 a 6,— ZOMERGERST 5,— a 5,25 HAVER 3,— a 4,25 BOEKWEIT a KARWIJ BB, a v WITTE BOO NEN b b b a BRUINE BOONEN 11,50 a 13,— PAARDEN BOO NEN 6,75 a 7,— BLAUWE ERWTEN 9,— a 10,25 W1NTERKOOLZAAD, a BOTER per K. G. (Ned. 1,20 a 1,30 EIEREN per 100 stuks 5,90 a r 6,— V eemarkt. Op de markt waren 163 koeien aan gevoerd. Alles ging vlug van de hand. De prijien waren voor le qual. f0,90 en 2e qual. f0,80 per kilo. ROTTERDAM. MAANDAG, 20 November 1882. Tarwe. Van witte Inlandsche was een ruime aan voer ter markt, doch de kooplust daarentegen over 't algemeen traagde puikste qualiteiten werden tot vo rige prijzen uitgezocht, doch al het overige ging tot eenige verlaging sleepende en slechts gedeeltelijk van de hand. De beste Zeeuwsche f9,50 a 10,25, soms nog daarboven; middelbare f8,50 a 9,25, mindere en ge ringe f7 a 8,25. Rogge, ofschoon niet ruim ter markt, toch flauw als voren. De beste Zeeuwsche f6,50 a 7, mindere f5,75 a 6,40. Gerst. Zeeuwsche Winter met beperkten toevoer prijshoudend. De beste partijtjè9 f6 a 6,30, mindere f4,60 a 5,90, dito Zomer traag en 10 cent lager, de beste f5,20 a 6,50, mindere f4,50 a 5,10. Haver was door kleine aanvoeren ruim prijshou dend. De beste f3,80 a 4,50, mindere f2,75 a f3,75. Van Noord-Brabantsche Boekweit is niets genoteerd. Paardenboonen, met wat ruimer aanbod, flauw en onveranderd, de beste f7,30 a 7,60, mindere f 6,50 a 7,20. Duiven boonen konden vorige prijzen niet ten volle opbrengen, de beste f 7,90 a 8,30, mindere f 7,25 a 7,75. Bruine boonen gingen door kleinen toevoer tot vorige prijzen beter van de hand. De beste f 12 a 12,50, extra puike nog daarboven, mindere f8 a 11,75. Witte boonen ondergingen weinig prijs veran dering. De beste f 12 a 13, mindere f8 a 11,50. Blauwe Erwten waren in de mooie kook- soorten tot vorige prijzen goed te plaatsen, afwijkende én niet kokende vinden moeielijk koopers. Walcher- sche en puike Zeeuwsche f 10,50 a 10,75, de beste Zeeuwsche f9,75 a 10,40, mindere f7,50 a 9,50. Schokkers met weinig vraag van f9,60 a 11,50. Koolzaad in een doen van f 11,40 a 12,30. Hennepzaad. Inlandsch f9 a 10,50. Buitenlandsch f7,75 a 8,50 Kanar iezaad onveranderd met weinig vraag. Het beste f 12 a 12,50, goed en minder f10 a 11,75 Meel. Overzicht 18 November. Prijzen bleven on veranderd, doch de kooplust was zwakker voor da delijke levering, aangezien door de afleveringen van vroegere verkoopen de voorraden bij consumptie ruim geworden zijn op voorjaars-lnvering vertoonde zich wel eenige kooplust. Heden 20 November. De noteeringen bleven onge veer onveranderd, doch bijkomende biedingen hebben kans van slagen, er ging niet veel om. Vlas. Gedurende de week was de handel op het land slechts van weinig beteekenis. Heden bestond de aanvoer ter markt uit ongeveer 43,000 steen, waarvan de qual. over het algemeen iets beter was, dan ver leden week, kooplust was echter flauw en konden de mindere qualiteiten slechts tot verlaagde prijzen koo pers vinden. Lijnzaad ruim aangevoerd, alleen de puike par tijtjes werden tot va9te prijzen gekocht. Aardappelen Saksische jammen f4,10 a 4,30 Duitsche roode f 2,25 a 3,Zeeuwsche poters (jammen) f2,10 a 2,50, alles per heet. Handel flauw, alleen voor puike soorten eenige vraag Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden circa 10000 heet., prijs f 1 per 50 kilo. Meekrap. Tot de laatst betaalde prijzen was heden de handel tamelijk levendig. DINSDAG, 21 November. Op de Veemarkt waren gisteren' en heden aan gevoerd 14 paarden, 1009 runderen, 200 vette- en gras kalveren, 753 schapen of lammeren, 484 varkens, 309 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. 87 c., 2de qual. 72 e., 3de qual. 52 c., kalv. lste qual. 115 c.,2dequal. 95 c., schapen 95 c., alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd. De aauvoer van weivarkena was weder minder dan fepasseerden marktdag, de prijzen voor de goede qual. leven onveranderd, men besteedde voor lste qual. van 49 tot 50 c. per kilo. Voor Londen geen noteering. De prijzen der boter waren heden als volgt: le qual. f 68, 2de qual. f #4, 3e qual. f 60, per kilo 85 a 65 cent. .A.d-v©rteritiën. •aw- Vrijdag 24 November hopen onze geliefde ouders D. W. DEN HERDER en K. THORENAAR hunne 40jarige Eclitvereeniging te herdenken. Wolfaartsdijk, 22 Nov. 1882. Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen. i— Door Gods goedheid viert heden de wed. W. WESTVEER—Vrijzer haren vier-en-tachtigsten verjaardag, in het bezit zijnde van 7 kinderen, 6 behuwdkinderen, 49 kleinkinderen en 31 achterkleinkinderen. Hare dankbare kinderen. Kreiningen, 23 November 1882. Ondertrouwd C. S. J. H. TINANT, Controleur bij het Ministerie van Financien met C. J. VAN VOORST VADER. ZeistSEL' November 1882. Heden overleed in den ouderdom van ruim 80 jaren, na een kortstondig lijden, mijn hartelijk geliefde vader THO MAS ZUIDWEG. Krabbendijke, 20 Nov. 1882. JOHANNA ZUIDWEG en pleegkinderen. Algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling, tot ons aller droefheidonze geliefde vader en behuwdvader A. VAN OFFENBEEK, in den ouderdom van 79 jaren. J. ORTELEEVan Offenbeek. Wed. s. schouwenburg- Van Offenbeek. L. ORTELEE. Goes, 21 November 1882. Voor de vele blijken van belang stelling, op en na 16 November 11. onder vonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Baarland, 20 November 1882. P. BRUGGEMAN. M. C. BRUGGEMAN—Steketee. Voor de vele bewijzen van belang stelling, op 17 dezer ondervonden, betuigt de ondergeteekende haar hartelijken dank. G. HUIJSSE, geb. Van Puffelen. Wilhelminadorp, 21 November 1882. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEINKENSZAND brengen ter open bare kennis, dat de in deze gemeente, zooals die door den Raad in zijne vergadering van den 22 November 1882 voorloopig is vastgesteldmet de KAART, andermaal gedurende veertien werkdagen, en wel van den 23 November 1882 tot den 9 December 1882, in het ge meentebuis ter inzage zal liggen en aldaar kosteloos kunnen worden geraadpleegd en dat gedurende dien termijn door belang hebbenden eventueele bezwaren bij Gedepu teerde Staten der provincie Zeeland schrif telijk kunnen worden ingebracht, terwijl door reclamanten en belanghebbenden ter secretarie inzage kan genomen of tegen be taling der kosten afschrift of uittreksel der stukken kan bekomen worden. Heinkenszand, den 23 November 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. V. v. NOORDEN. De Secretaris, B. VERMANDE.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 3