VerkoOpIrtgen en Verpachtingen. keel waard als de Bulgaren en andere Vreemdelingen 1 Maar wij zullen onder de strijders voor de mensche- lijkheid mannen vinden, die het recht zullen verdedigen tegen de tyrannie van dezen tijd, die het aangezicht des menschen zwart maakt." Engeland zal zeker ook nu wel inet afschuw jegens den Khedive vervuld wezen, van wien het geen ver wondering kan baren dat hij alle mogelijke moeite deed om de correspondentie, door hem met Arabi gevoerd, uit diens handen te krijgen. Dit is echter hem niet gelukt; zij is in Engeland's handen. Gemengde Berichten. Op de laatst gehouden veemarkt te Goes heeft de landbouwer A. W. Remijn, uit 's-Heerenhoek, een koe verkocht voor f 350 en vier ander stuks rundvee op eenige guldens na voor f1200. Het aangevoerde moet dus wel goed vee zijn geweest. Door het Engelsche gouvernement is aan den Vlissingschen loodsschipper le kl. L. J. Engels een binocle vereerd voor de redding van de uit 27 perso nen bestaande bemanning van het Engelsche barkschip Nelson" op 25 Oct. jl. De bemanning der sloep van de loodskotter, welke geheel vrijwillig zich waagde om de schipbreukelingen van het wrak af te halen, en deze veilig aan boord der kotter bracht, ontviig eene geldelijke belooning. Dinsdagmiddag is op den weg van Bergen-op- Zoom naar Woensdrecht eene vrouw aangerand door een kerel of jongen van 22 jaar, die haar van gouden oorbellen, een gouden slot en een porte-monnaie met f 1 beroofde. Het goud verkocht hij, na vergeefsche pogingen bij anderen, aan den goudsmid P. te Bergen- op-Zoom. 's Avonds half 8 werd hij gelukkig reeds gepakt aan 't station door de politieagenten d. K. en V. en op de Gevangenpoort in verzekerde bewaring gebracht. Hij moet zijn misdrijf reeds bekend hebben. Op het Volkerak onder Dinteloord is Dinsdag gezonken het lichterschip, schipper K. De Jong, met een lading tarwe, overgenomen op de reede te Brouwers haven uit het stoomschip sWimbleton", en bestemd naar Rotterdam voor de heeren Ruijs Sc Co. De op varenden zijn gered. Op den N.Z. Voorburgwal bij de St.-Jacobstraat te Amsterdam verschijnt eiken avond een man van ruim 60jarigen leeftijd. Hij zet zich daar, als 't weer het slechts eenigszins toelaat, een paar uren neer op een bank voor een biksteenwinkel. De man verdient een stukje brood met voddenrapen, doch heeft hoe genaamd geen onderkomen. Den nacht brengt hij door en dat, volgens zijne eigen mededeeling, reeds meer dan 12 jaren op een cabinet d'aisance onder een brug bij de N.Z. Kolk. Hij schijnt vroeger een burgerlijk bestaan gehad te hebben, doch op slinksche wijze van alles beroofd te zijn. Hij is niemand tot last, en zelfs met geweld kan men hem geen gift doen aannemen. (U. D.) De boeken van notaris Dj Haan te Amsterdam zijn volgens het Utr. Dbl. behoorlijk in orde bevon den. Zijn verdwijnen kan dus veilig alleen aan fa milieomstandigheden toegeschreven worden. Twee onverbeterlijke dronkaards zijn uit Den Haag naar de Rijksbedelaarsgestichten verzonden, 't Was van daar de eerste bezending. Te Scheveningen is bericht ontvangen, dat een visschersschuit, aldaar tehuis behoorende, overzeild is. 3 man verdronken; de overigen zijn te Antwerpen aangebracht. De waterstand der rivieren was gisteren op sommige plaatsen zoo hoog, dat men overstrooming duchtte. Door een paardenslachter te Arnhem werd Woensdag van eenen koopman voor f 5 een paard ge kocht met een gebroken poot, waarbij eerstgenoemde den koopman nog bovendien f 1 voor zijn moeite gaf Aan eene stalhouderij gekomen, waar het beest moest zijn, werd door hem een bewijs van koop vertoond, waarop een knecht hem lachend een defect hobbelpaard overhandigde. De woede van den vilder was groot. Fluks werd de koopman opgespoord, die eerst niets van de zaak wilde weten, doch later de verstandigste partij koos en de zaak in der minne schikte. Door de hevige sneeuwjacht zijn Dinsdag en Woensdagmorgen verschillende treinen te Arnhem te laat aangekomen; de stoomtram naar Wageningen is Dinsdag met de passagiers weder terug moeten keeren, en de paardenspoor naar Velp heeft den dienst moeten staken. De zwaarste windstoot bij dien sneeuwstorm was volgens het Haagsche Dagblad 55 kilogram drukking op den vierk. meter. De sneeuw lag op sommige plaatsen meer dan een voet hoog. Het post- en spoor wegverkeer ondervond niet geringe belemmering. Woensdag, toen een locomotief aan het station te Arnhem in volle vaart was, had de wagenmeester aldaar het ongeluk daarmede in aanraking te komen en tegen den grond te worden geslagen. Nadat de machine over hem was heengestoomd, stond hij weder van de rails op zonder letsel bekomen te hebben. Tal van landbouwers in Drente, die in den waan verkeerden dat de aardappelen steeds in prijs zouden stijgen, zijn in hunne hoop teleurgesteld. Im mers beste aardappelen kan men thans te Assen zelfs voor f 1,20 per H.L. verkrijgen. Nu wij weder het tijdperk van natte sneeuw en modderige straten zijn ingetreden, herinnert het N. v. d. Dag, dat tegen natte voeten het volgende recept met goed goed gevolg is aantewenden: Boven een matig kolenvuur smelt men te zamen kan gekookte lijnolie, 24 lood schapenvet, 15 lood was, 9 lood harst. Dit mengsel wordt, eenigszins warm, met een kwastje of schuior op het vooraf goed schoongemaakt en droge leder, ook op de zolen en vooral in de naden, uitgestreken. Het leder blijft daar door zeer buigzaam en barst minder gemakkelijk. Een der beklaagden van den moord op de fa milie Joyce in Ierland zie ons vorig nommer is ter dood veroordeeld, en zal 15 December zijn straf ondergaan. Luidens een bericht van den Dublinschen cor respondent der Daily News, zou het verhoor van ze keren Delany nu reeds hebben doen blijken dat rechter Lawson inderdaad bij een haar aan het gevaar ont snapt is. Volgens de World wacht den bezoekers van het Savoytheater te Londen eerstdaags een andere electrische nieuwigheid. De maagden van het koor namelijk, Elfen voorstellende, zullen elk eene gloeipit in heur haar dragen. Een Belgische dame heeft haar vermogen van 1 millioen frs. aan het Belgische leger vermaakt. Zooveel ingenomenheid met de uniformen-dragers bij het schoone geslacht is wel zeldzaam. Een in Parijsche kringen wel bekend echtpaar zou dezer dagen zijn zilveren bruiloft vieren. De Baucis" bevond zich nog voor eenige dagen »en villégiature" te Nizza en haar Philémon" wachtte haar in zijn vaderland, toen hij plotseling, in stede van de komst van 't aangebeden voorwerp te gemoet te mogen zien, het volgend telegram ontving: «Ik heb nog zooveel genegenheid voor u, dat ik u open lijk wil belijden, dat ik een ander lief heb. Ik hoop dat gij mij de scheiding en bovendien als herinnering aan de 25 jaren van geluk, die wij samen beleefden een behoorlijk kapitaal zult toestaan". Toen de eerste verrassing bij den echtgenoot voorbij was, seinde hij terug: «Scheiding toegestaan met 100,000 gulden; mijn eenig verlangen is den naam te kennen van den antiquaar". De politie te Madrid heeft aan een station twee kistjes met ontplofbare stoffen ontdekt. Tegen 72 personen, die hebben deelgenomen aan de ongeregeldheden te Weenen, is rechtsingang verleend, onder beschuldiging van storing der open bare rust. De Gezondheidscommissie te Alexandria heeft van den Turkschen inspecteur te Mekka bericht ont vangen, dat de cholera sedert 4 November van die plaats is verdwenen. De mail-reis met de Fransche stoomboot «Mel bourne," die de mail van 4 Augustus ruim 14 dagen te laat heeft aangebracht, was ongelukkig, maar in zekeren zin interessant. Het schip deed zijn eerste reis op deze lijn, en toen men in den nacht van 13 op 14 Juli Suez voorbij en in de golf was, was men een dag op den reglementairen tijd vooren scheen de kapitein een proef te willen doen om een buiten gewoon snelle reis te maken. De ketels werden bui tengewoon opgestookt, in den nacht liep men tot 16 knoopen, toen plotseling een ontploffing gehoord werd en de schroef stil stond. Een klep van de stoomkist van de hooge-drukking-machine was opengebroken door de drukking, een der stokers was vreeselijk gebrand, zoodat hij den volgenden dag overleed; een ander, die hem had willen redden, had ook brandwonden. Het schip lag nu zonder stuur en niet buiten ge vaar. Het eerst wat gedaan werd was zeil zetten om het schip steun te geven en te trachten iets zuid waarts in ruimer water te komen. De hooge-druk-machine was onbruikbaar, maar het was mogelijk de lage-druk-machine weder zoover in orde te brengen, dat zij werken kon. Na een halven dag gelukte dit, en kon men naar Suez terug; doch dat ging zeer langzaam; het schip rolde en stampte vreeselijkde hitte was ondragelijk en allen waren zeeziek en uit hun humeur. Na twee dagen was men weer te Suez, en seinde naar Marseille. Men hoopte order te zullen krijgen om passagiers en mails op den binnen twee dagen daar verwacht wordenden P. O. stoomer over te doen gaan, maar den volgenden dag, den 17n 's avonds laat eerst kwam er antwoord, en dit beval naar Port-Said terug te gaan en daar de geheele lading in de «Amazone" over te schepen. De Messageries wilden de «Amazone" niet naar Suez zen den, omdat zij nog andere lading had in te nemen. De passagiers waren verontwaardigd en moesten weder het Kanaal door in de verkeerde richting. Den I8en begon die tocht en men was het kanaal nog niet uit, toen op Engelsch bevel het verkeer gestaakt en last gegeven werd langs den wal te gaan liggen. Daar men echter niet ver van Port- Said was, weigerde de kapitein, voer door en was juist het Kanaal uit, toen daar de prachtige Engel sche vloot met al de troepen aankwam en het Kanaal inging. Vier dagen hebben de ongelukkige reizigers te Port-Saïd gelegen op de Melbourne en de Amazone, tusschen twee schepen in, tegen den wal in een af schuwelijke hitte op een schip dat laadde, en met dat werk niet voort kon door gebrek aan koelies. Eindelijk den 24n ging men voor de derde maal het Kanaal in22 schepen moest men den eersten dag laten passeeren, waaronder twee P. O. stea mers op de terugreis. Den 20n bereikte men het meer van Ismailia, dat er uit zag als een oorlogshaven. Uit Weenen komt het bericht van een aanslag op het leven van den sultan van Turkije door een zijner hellebaardiers. De man, een Arabier, ontkent een aanslag gepleegd te hebben en zegt alleen eenigs zins onhandig met zijn hellebaard gedaan te hebben; de beweging, welke deze maakte, zou echter zóo ver dacht zijn geweest, dat hij onmiddellijk gevangen is genomen. Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENIIAGE, -17 Nov. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting heeft de commissie in zake het adres van Generaal Van der Heijden gerap porteerd, dat de nader door den Minister overgelegde stukken naar het oordeel der meerderheid geen ver andering brengen in de vorige conclusie. De meer derheid stelt echter voor te verklaren dat, met me dewerking van Generaal Van der Heijden, rottingstraf' op Atjeh is toegepast zonder in acht te nemen het wettelijk voorschrift, hetwelk voorkomen wil dat die straf de gezondheid der veroordeelden in gevaar brenge. Overigens blijft de minderheid ook de eer en den goeden naam van Generaal Van der Heijden onaange tast achten. De algemeene beschouwingen over de Indische be grooting zijn gesloten. Alle sprekers repliceerden. De Minister hield vol dat de begrooting niet voor inkrimping vatbaar was, dat er geen termen zijn om te bevelen verandering in het Aljeh-bestuur, en dat hij zou zorgen dat de Kamer in zake de over eenkomst met de Handelmaatschappij niet voor een fait accompli worde gesteld. Over zijn stilzwijgen in de Billiton zaak werd hij ten slotte door de heeren Van Houten en Keuchenius gegispt. Maandag zijn de artikelen aan de orde. LONDEN, 17 Nov. Het Lagerhuis is thans gevor derd tot het zesde artikel van het regeeringsontwerp omtrent de schorsing der parlements-debatten. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER OCTOBER 1882. Op de School A waren gedurende deze maand 126 kinderen. Onder dezen waren: 105 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 21 van 110 verzuimen, en 0 dat meer dan 10 verzuimen had. Het gemiddeld verzuim was l1/,. percent op het geheele aantal scholieren en schooltijdentegen 1 Vri percent over dezelfde maand in 1881. Op de School B waren 255 kinderen, waarvan 4 kinderen de geheele maand wegens werkzaamheden afwezig waren; deze maakten 17io percent. Verder waren er 232 zonder eenig verzuim, 16 die van 110 verzuimen hadden, en 7 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2'/,, percentdoch na aftrek van de 4 geheel afwezigen percent, tegen 1*/» percent over dezelfde maand in 1881. Op de School C waren ook om werkzaamheden 24 kinderen, welke 10 percent verzuim maakten. In het geheel waren op die school 208 kinderen, waaronder 125 zonder verzuim, 33 met 110 verzuimen, 50 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 19 percentdoch na aftrek van bovengenoemde 24 afwezigen 9 percent, tegen 8'/i» percent over dezelfde maand in 1881. Op de School D waren 12 kinderen tijdelijk van school; dezen maakten 16 percent. In het geheel waren daar 76 kinderen, waaronder 41 zonder eenig verzuim, 13 met 110 verzuimen, 22 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 24 percent, doch na aftrek van de 12 geheel afwezigen 8 percent, tegen 16 percent over dezelfde maand in 1881. Op de bijzondere School waren 140 kinderen, waarvan 101 zonder eenig verzuim, 33 met 110 verzuimen, 6 boven de 10 Het gemiddeld verzuim was 4'/w percent tegen 2 over dezelfde maand in 1882. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Oct. 1882 bedroeg 83/„ per cent, tegen 5'/i» percent over 't zelfde tijdvak in 1881. Na aftrek van de 40 leerlingen, welke tijdelijk van de school zijnis het verzuim dit jaar echter 5'/i« percent. Te bouüen Aanbestedingen. 21 Nov. te Serooskerke. Aanbestedingverbouwen school enz. Aanwijzing 17 Nov., 2 uren. Inlichtingen Auer Zoon, Middelburg. 24 Nov. te Middelburg. Ry fa-waterstaat.Aanbe steding lo. het driejarig onderhoud van de Rijks contr'-escarpe te Tholen, behoo rende tot de zeewerken in Zeeland. (Ra: ming f 660 per jaar)2o. het onderhoud en de verbetering gedurende 1883 van de havenwerken te Breskens. (Raming f7000.) Aanwijzing 16 en 18 Nov. Inlichtingen hoofdingenieur te Middelburg en ingenieurs te Goes en te Vlissingen. 24 Nov. te Borssele. Aanbestedingwerken verde diging oever Borssele-polder en verrichten grondboringen. Aanwijzing 17 en 20 Nov., 1012 uur. Inlichtingen Beenhakker. 24 Nov. te Ritthem Aanbestedingbouwen school. Aanwijzing 17 Nov., 11 uren. Inlich tingen secretarie. 1 Dec. te Middelburg. (Ry fa-waterstaat). Aanbe steding het op diepte brengen en houden van de buitenhavens van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f64,000). Aanwijzing 23 en 25 Nov. Inlichtingen hoofdingenieur te Middelburg en ingenieur te Goes. 2 Dec. te Baarland. Aanbestedinggemeentehuis. Aanwijzing 25 Nov. 11 uur. Inlichtin gen K. Schipper. 22 Dec. te Borssele. Aanbesteding werken oever verdediging Borsselepolder. Aanwijzing 15 en 18 Dec., 1012 uur. Inlichtingen Beenhakker. Datum. 18 Nov. 18 20 20 22 22 23 23 23 24 24 27 29 30 6 Dec. 13 14 Plaats. Voorwerpen. ,Nieuw- en St.-Joosland, boomen, Yerseke, boomen, Hoedekenskerke, beomen, Wolfaartsdijk, boomen, Informatiën. Tak, Middelburg. Nisse, Eversdijk, Heinkenszand, Baarland, 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Kapelle, boomen, boomen, land, boomen, buis en land, boomen, boomen, Hoedekenskerke, boomen, Colynsplaat, hofstede enz., Kattend^ke, boomen, Baarland, boomen, Rilland, boomen, Wilhelminapolder, boomen, Wilhelminapolder, boomen, Goes, panden, Liebert. Pilaar. P. Overman. Gallis Merens. Pelle Rouscher. Scholten. Pelle Rouscher. Liebert. Vaa Dam. Liebert. Van der Moer. Pilaar. Scholten. Karseboom. Liebert. Liebert. Bank van Leening Verslag der Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, van 7 Aug. tot 7 Nov. 1882. Gedurende de afgeloopen drie maanden traden drie nieuwe leden tot de vereeniging toeterwijl een ge tal van acht de vereeniging verliet. Het reservefonds bedroeg op 7 Aug. jl. f 2788,35 Op dit hoofd werd sedert ontvangen - 40,75 Uitgaven leed het reservefonds niet zoodat het thans bedraagt t 2799,40% De gezamenlijke aandeelen bedroegen op 7 Augustus. f 40799,37 Sedert werd op dit hoofd ontvangen - 323,22 f 44422,59 - 424,80 Terwijl werd uitgekeerd Zoodat het bedrag der aandeelen thans beloopt f 40997,79 Het bedrag aan spaargelden beliep op 7 Augf 28037,94 In de afgeloopen drie maanden werd ingebracht - 5447,90 f 33455,84 en uitgehaald - 6420,57 Zoodat thans in de spaarbank aan wezig isf 27335,24 Op 7 Aug. was er bij particulieren opgenomen f 5400, Sedert werd nog opgenomen. - 2500, - 7600,- Van dit bedrag werd in de afgeloopen drie maanden afbetaald - 5400,- Zoodat thans bij particulieren is op genomen f 2500,- Bovendien werd door het verdisconteeren van 49 promessen nog f 461Ó0,verkregen. 59 voorschotten werden door de vereeniging ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f 40397, Het kleinste dezer voorschotten bedroeg - 42,het grootste f 5000, Op 7 Aug. waren aan voorschotten uitstaande f 48684,20 waarbij gevoegd de in deze drie maanden verleende, ad f - 40397, maakt te zamen f 89078,20 Trekt men daarvan af de in den zelfden tijd aan de vereeniging terug betaalde voorschotten ten bedrage van - 43095,54 Zoo krijgt men het bedrag der op 5 Nov. nog uitstaande voorschotten met f 45982,66. C. DE WITT HAMER, Kassier. Burgerlijke Stand Goes van 15 tot 17 Nov. 1882. Ondertrouwd: den 16, Willem Hendrik Den Boer, 28 jjm., met Cornelia Tannetje Schuiling, 28 jjd. Geroren den 15, Maria Johanna, d. v. Willem Jacob Goetgeluk en Adriana Marina Overweel.den 16, Nicolaas Cornelia, z. v. Constant Lodewijk Marius Lambrechtsen en Anna Vaillant. Correspondentie. Aan N. N. te Kloetinge. Als gij u in dien strijd mengen wilt, doe dit dan met open vizier. Wij namen kennis van uwe opmerking, doch wat kan het publiek voor waarde hechten aan het oordeel van een onbekende Marktberichten. MIDDELBURG, 16 November 18S2. Van de meeste artikelen was er heden uit Walche ren een kleine aanvoer. Witte boonen alleen waren veel ter markt. De kooplust was zeer geanimeerd. Goede en middelbare Tarwe is flauw eender in prijs betaald. Rogge, Walcliersche Winter- en Zomergerst onveranderd in prijs gebleven. Witte boonen, meestal niet droog en gevlakt, zijn in de droogste en hardste qualiteit 10,25 lager gekocht. Veel gevlakte en zachte weinig gezocht. Van de hardste Walcherscbe Bruine boonen, die weinig werden aangeboden, en zeer veel gevraagd, is f0,60 a f0,75 liooger met graagte betaald met overblijvende koopers. Dito Paarden boonen begeerd en goed prijshoudend genomen. Dito Platte boonen gelijk in prijs gebleven. Dito Groene Kook-erwten blijven ter verzending koopers houden en zijn goed prijshoudend betaald. Niet-kokende volgens noteering te koop. Winter- en Zomer-koolzaad is nominaal genoteerd. Goede Walchersche Tarwe f10,Middelsoortige f9,60 a f9,75 Rogge f6,93 a 17,—. Wintergerst f6, a f6,25. Walchersche Zomergerst f5,75. Dito goede Witte boonen f 14,25 a f 14,50 naar deugd. Zachte en veel gevlakte f 13,25 af 13,50. Walchersche harde Bruine boonen f 13,75 a f14,—Dito Paardenboonen f7,— a f7,25. Dito Platte boonen f6,25 a f6,50. Dito Groene Kook-erwten 110,30 a f 10,50. Onkokende f 8,25 a f 8,50 aangeboden Winterzaad f 11,80 a 112,Zomerzaad f12 25 a f 12,50. Raapolie 186,50, Patentolie f38,50 per vat'op 6/w., contant fl,— korting. Lijnkoeken: Zachte f 13 Harde dito f 11,— per 104 stuks. Boter f 1,28a fl,32per K.G. Eieren per 100stuks 16,80.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2