1882. N°. 137. Zaterdag 18 November. 695tc jaargang. GOESOHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel rneer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 17 NOVEMBER 1882. Het programma van het concert, Zaterdagavond te half acht uren voor de leden der sociëteit «Van Ongenuchten Vrij" alhier te geven, is samengesteld als volgt: 1. Marche de l'opéra «Carmen", Bizet2. Ouver ture «Fra Diavoló", Aftber; 3. sMorgenblatter", Wal- zer, Strauss4. «Les Rameaux", Hymne (Trombone solo) (Orchestré par Bouwman), Faure; 5. Fantaisie sur «Oberon", Opéra de Weber, Stasny; 6. Ouverture «Die Entfuhruug" Mazar7. «Ein Albumblatt" (arr Bouwman), Wagner8. «Polnischer Nationaltanz (No. 1) (arr. Bouwman), Scharwenka9. Heimziehende Schnitter No. 9 aus «Wanderbilder" (Klavierstücke) arr. Bouwman, Jensen; 10. Fantaisie sur «Les cloches de Corneville", Opéra de Planquétte, Bouwman. 's-Heer Arendskerke. Door den gemeenteraad zijn Donderdag tot onderwijzers benoemdvoor de school te 's-Heer Hendrikskinderen de heer C. H. Van Strien, thans te Ridderkerken voor de school te Nieuwdorp de heer S. D. Kohier te Goede. Tot leden der commissie voor de nieuwjaars'oe- deeling zijn dezelfde heeren benoemddie in een vo rig jaar zich met de zorg daarvoor hebben heiast. Het is te hopen, dat zij door ruime bijdragen der ingezetenen zich in staat gesteld zullen zien om hun taak naar eisch te vervullen. Het lastige nieuwjaarwenschen langs de huizen wordt daardoor geweerd, Heijikenszand. Donderdag had alhier de stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad, vacature Mr. W. L. Van Voorst Vadervan de 101 stemge rechtigden waren er 70 opgekomende volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 36. Van die uitgebrachte stemmen bekwamen de heeren J. Van den Ende en M. De Vos ieder 31 stemmende overige stemmen waren over zes personen verdeeld. Er moet tusschen genoemde heeren op Donderdag 30 November a. s. eene herstemming plaatshebben. Jhr. W. Laman Trip is te Vlissingen tot raads lid gekozen met 152 van de 263 geldige stemmen. Omtrent een verbetering in den toestand van het muntwezen is de Minister van Financiën in over leg getreden met mannenwier gevoelen op dit ge bied eenig gezag verdienten zal daaromtrent door hem eene beslissing worden genomen na ontvangst der gevraagde adviezen van enkele Kamers van koophan del en bankinrichtingen. Naar ons wordt medegedeeld, behoort onder de fmanciëele plannen, door de Regeering weldra aan het oordeel van den Raad van State te onderwerpen, ook een betere regeling van den suikeraccijns, waarbij van de grondgedachte wordt uitgegaan om een hoogere op brengst voor de schatkist te verkrijgen, zonder daardoor schade aan de suikerindustrie zelve toe te brengen. Ook zal de zoutaccijns aan een herziening worden onderworpen in den zin van meer gelijkmatigen druk over de bevolking. Van een afschaffing van den zeepaccijns moet geen sprake zijn. (Amst. Ct.) De luit. ter zee der 2e kl. K. J. Bal, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord wordt met 20 dezer op non-activiteit gesteld. Men beweert, dat Louise Michel te Rotterdam eene lezing zal houden. Belangstelling voor verkiezingen. Dinsdag wa ren te Amsterdam bij het stellen van een candidaat door «Burgerplicht" voor de Kamer van koophandel van de 460 leden slechts 8 aanwezig. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is het debat over de Indische begrooting voortgezet. De heer De Casembroot vroeg vooraf het woord voor een persoon lijk feit, hierin bestaande dat de heer Keucbenius hem verweten zou hebben het Indische leger van demora lisatie te hebben beschuldigd, en het militaire tegen het civiel bestuur te hebben opgezet. Hij ontzegde aan den Christen-staatsman Keuchenius het recht om aldus te insinueeren. De heer Van Wassenaer bestreed de bespotting van den eerenaam «Christen-staatsman", en de heer Keu chenius ontkende die beschuldigingen te hebben geuit. Hij zag in de speech van den heer De Casembroot duidelijk het onderscheid tusschen het antirevolution- naire en het conservatieve streven. Hij bracht overigens evenals de Minister hulde aan den heer De Casembroot op zijn feestdag. Het was nl. 50 jaar geleden, dat de heer De Casembroot bij de Nederlandsehe marine in dienst trad. De heer De Casembroot liet hierop bet persoonlijk feit varen. De Minister van Koloniën verdedigde hierop uitvoe rig de begrooting, en betoogde, dat ze niet optimistisch was geraamd. Meende men het tegendeel, men moest dan aantoonen, op welke uitgaven bezuinigd kon wor den. De fmanciëele toestand is niet zorgwekkend. Verder bleef hij zijn standpunt in de Atjehzaak hand haven, liet de Billiton-quaestie rusten, totdat de stuk ken zouden onderzocht zijn, en wees ten slotte op de schoone taak voor ons, om Indiö tot ontwikkeling te brengen zonder exploitatie van den Javaan. Bij de Kamer zijn acht adressen over den toe stand van Atjeh ingekomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam is beroepen ds, J. S. L. Luti te Middelburg. Ook te Bruinisse is de heer B. J. Van Heijnin- gen, cand. te 's-Gravendeel,- beroepen. De 'Alg. Synodale commissie van de Ned. Herv. kerk heeft Woensdag haar gewone najaarszittingen aangevangen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Donderdag is, ten overstaan van den notaris mr. J. L. H. Liebert, in het koffiehuis «de Prins van Oranje" te Goes, verkocht eene kapitale hofstede onder het dorp Drie wegen, groot 44 Heet. 69 Aren en 77 Cent., nagelaten door wijlen Nicol Molhoek. Deze is gekocht door mr. B. V. Van der Bilt q. q., voor f715 per hectare. Middelburg. Heden (Vrijdag) is alhier door den Rijkswaterstaat aanbesteed het driejarig onderhoud en het herstel van 's Rijks zeeweringen en havenwerken te Vlissin gen en van die te Veere, in twee perceelen. Voor beide perceelen was laagste inschrijver de heer J. Van der Hoek alhier, te weten het eerste (raming f20,300) voor f 17,380, en het tweede perceel (raming f5900) voor f5450. Uit onze Koloniën. In een particuliere correspondentie uit Atjeh aan het «Bat. Handelsblad" leest men het volgende, dat, indien het waar is, toont welke bedenkelijke maatre gelen het civiel bestuur in Atjeh neemt. «Op den 29enJunijl. viel een patrouille van 70 man onder commando van den le luit. Evers in een hinderlaag. Bij den terugtocht werd door verschei den soldaten opgemerkt, dat het bevriende hoofd van Lamjoet verscheiden malen op de patrouille schoot. Een tweede patrouille snelt te hulp, de vijand vlucht en 24 gewapende Atjehers, waaronder het hoofd van Lamjoet, worden gevangen genomen. Den volgenden dag worden verscheiden soldaten naar de gevangenis gebracht, die een voor een moesten aanwijzen wie der gevangenen door hen werden herkend als op de pa trouille te hebben geschoten. Een tiental wijzen het hoofd van Lamjoet aan, niet twijfelende, maar met zekerheid. «Het hoofd van Lamjoet werd eenige dagen later door het civiel bestuur op vrije voeten gesteld, en hij eischt thans schadevergoeding voor het verbranden van zijn huis". Bij 's lands burgerlijke en openbare werken in Indië zijn overgeplaatstnaar Kraksaan (resid. Probo- lingo) de opzichter 2e kl J. Visser; naar Djember (resid. Bezoekie) de opzichter 2e kl. J. J. Van Poel voorde; naar Serdang (resid. Sumatra's Oostkust) de opzichter 3e kl. J. K. C. Fehr. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. Heden zijn geene uitspraken gedaan. Men meene niet, dat daarom in deze zitting niets te verhandelen is geweest. Niet minder dan 19 mannen, 15 vrouwen en 13 kinderen, te zamen 47- personen, allen behoeftige vis- scher6 en daglooners uit Yerseke en Krabbendijke, hebben behalve de vele andere delinquenten terecht gestaan wegens overtreding van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen. Een bijna niet te noemen getal van terechtstellingen en veroordeelingen zijn te dezer zake reeds door dit kantongerecht uitgesproken. En bijna alle omtrent hetzelfde feit: «het niet hebben van het zoogenaamde klein consent." Tevoren zou men met een weinigje poëzie gemeend hebben, dat deze arme oester- en mosselvisschers en werklieden door bun gestadig verblijf in het zilte nat, in- de eeuwig onrustige en woelige zee etc. zich niet dan noode aan wettelijke en reglementaire bepa lingen konden gewennen maar deze zitting heeft duidelijk aangetoond, dat de arme lieden slechts zijn de slachtoffers van een verschil van gevoelen tusschen twee autoriteiten. Zoo prozaïsch mogelijk. Het bestuur der visscherijen enz zegt: geen klein consent in de onderhavige gevallen; de rijkspolitie wel een klein consent. De opzieners van bet eerste lichaam be keuren niet te dier zake, de inferieure ambtenaren der rijkspolitie schijnen daarentegen ten strengste aange schreven te zijn om ieder feit, dat maar in de verste verte riekt naar eene overtreding van het reglement, te constateeren en daarvan tegen de overtreders pro ces-verbaal op te maken. Het schijnt niet te blijven bij het vermelde verschil van gevoelen al bedroevend genoeg voor de slacht offers maar allergestrengst moet het reglement wor den nageleefd en bij gansche kudden moeten de on schuldige overtreders gedreven worden naar de con- demnatie-fabriek. Want het worde gezegd met allen eerbied voor onze instellingen, waar recht gesproken wordtalzoo zal op die wijze ons kantongerecht moeten genoemd worden. Wij willen des rechters uitspraak, die bepaald is op lieden over acht dagen, niet vooruit loopen en zul len daarom de zaak in kwestie zelve meer uit voerig na die uitspraak bespreken, Donderdag (gisteren) sprak de rechtbank te 's Hage den magnetiseur Gunters vrij van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. De vorige week Donderdag verscheen G. in de cor- rectioneele zitting van genoemde rechtbank, gedag vaard ter zake van onbevoegde uitoefening der ge neeskunst, door in den loop van dit jaar te dier stede aan onderscheidene personen met gebruikmaking eener somnabule of clairvoyante zijne echtgenoote die zich door hem in slaap liet brengen en in dien toe stand den aard der ziekte van den consulteerenden patiënt opgaf, tegen betaling geneeskundigen raad en bijstand te verleenen. Eenige der patiënten werden als getuigen gehoord, wier verklaringen hierin overeenstemden, dat de dooi de somnabule afgeleverde recepten werden geschreven in tegenwoordigheid van twee bevoegde geneeskundi gen, den arts Anema te Scheveningen en den beken den genees-, heel- en verloskundige Kimmel, zoodat de bekl. slechts een lijdelijke rol vervulde, die zich hoofdzakelijk bepaalde tot ontvangst van het wegens het consult verschuldigde honorarium. De echtgenoot van eene daar ter stede woonachtige en door de clairvoyante behandelde dame verkondigde met de meest gemoedelijke en besliste overtuiging zijn geloof aan de heilzame gevolgen van de door de slaapster opgegeven geneesmiddelen, welke over tuiging hij versterkte met de verzekering, dat zijne vrouw, die verschillende doctoren vruchteloos geraad pleegd had, na het onderhoud met de somnambule, aan wie het gelukte haar werkelijke kwaal aan te wijzen, bijna volkomen herstelde. De voornoemde geneeskundigen vermeldden dat bun bezoldigde bijstand hierin bestond, dat zij de door de somnambule gedicteerde geneeskundige voorschrif ten aan de wetenschap toetsten en, naarmate van hunne bevinding, wijzigden of onderteekenden ter be zorging in de apotheek. De beklaagde bekende, dat hij de somua.-i bule in slaap bracht en niets meer verrichtte. Naar aanleiding daarvan rees bij den subst. off. van justitie, mr. Pape, die deze vervolging bad in gesteld op verzoek van den inspecteur van den ge neeskundigen dienstin Zuid-Holland, de vraag: of de bekl. daardoor gezegd kon worden de onbevoegde uitoefening der geneeskunde tot bedrijf te hebben ge maakt 1 Nam hij in aanmerking, dat de doctoren bij elke séance tegenwoordig waren, de bekl. zijn vrouw slechts in slaap bracht en slechts als kassier optrad zonder zelfs met de patiënten te spreken, dan meende hij dat, met het oog op de jurisprudentie, waarbij is uitgemaakt dat de magnetiseur in de verbodsbepaling der wet valt, wanneer hij de kwaal van den patient opschrijft, dat bekl. zich niet schuldig had gemaakt aan onbevoegde uitoefening der geneeskunde en zijne vrijspraak moest volgen, waartoe liet O. M. conclu deerde. De arrond. rechtbank te Rotterdam hoeft Don derdag Eduard Nathan Gans (alias Weyprecht) ver oordeeld tot twee jaar celstraf én drie boeten van 25 gulden, als schuldig aan, drie dplichtingen. Ten aan zien van de andere is hjj vrijgesproken. Gans zal appelleeren. Buitenlandsch Overzicht. De Fransche kamer van afgevaardigden gaat steeds voort met de begrootir.g voor eeredienst op vreeselijk heftige en trage wijze te behandelen. De afgevaardigde Roche houdt steeds vol met amendementen ter vermindering van de meeste posten. Men weet dat op zijn voorstel drie amendementen in dien geest werden aangenomen; dat echter bij eind stemming over het aldus gewijzigde hoofdstuk dit werd verworpen, terwijl de verdere beslissing tot Dinsdag werd verdaagd. Toen is het bewuste hoofdstuk onveranderd aan genomen. Als men nu weet dat al dit geharrewar ware voor komen geweest, wanneer eenige leden slechts even uit de restauratiezaal, waar zij hun honger stilden, waren gekomendan zal men toch niet verwonderd wezen dat er in het land nog al een hartig woordje geschre ven wordt over die af keuringswaardige en inconse quente houding der afgevaardigden. Donderdag nu werden verschillende hoofdstukken aangenomen. Bij hoofdstuk 7 deed Roche een voorstel tot ophef fing van dat hoofdstuk. Tengevolge van eene opmer king en een antwoord van den minister Faillières over eene verhooging met 50000 francs van dit hoofdstuk, die echter, volgens de regeeringgeschied was vóór het optreden van het tegenwoordig ministerie, ver klaarde de bekende radicale afgevaardigde Clemenceau, dat die verhooging bad plaats gehad in het belang van politieke propaganda in Tunis. Zij maakte, volgens hem, inbreuk op de rechten der kamer, daar de begroo- tingscommissie die gelden had geweigerd. Hij eischte de opheffing van de daarop betrekking hebbende para graaf betreffende individueele hulp aan priesters. Die opheffing werd door den minister bestreden en daar over werd lang gediscussieerd, terwijl de begrotings commissie verklaarde onbevoegd te wezen dat krediet te weigeren. Toen nu om inlichtingen omtrent den da tum van het besluit, waarbij dit krediet werd toegestaan, werd gevraagd en ten slotte 25 Juli 1882 werd genoemd, ontstond er eene levendige agitatie en vroeg men ,wie de daarvoor verantwoordelijke minister was. Daarop moest de minister van eeredienst antwoorden. Er werd tevens eene motie ingediend tot afkeuring dezer fmanciëele handeling, doch op voorstel van den pre mier, minister Duclerc, die met de zaak verlegen was en verklaarde dat de motie sloeg op feiten, welke de tegenwoordige minister niet kende, en de aanneming ervan dus eene onrechtvaardigheid wezen zou, werd de behandeling dier motie uitgesteld tot morgen. Er is dus alweer opnieuw geharrewar ontstaan. De Pruisische kamer van afgevaardigden koos een conservatief tot voorzitter, een clericaal tot onder voorzitter en een nationaal liberaal tot tweeden onder voorzitter. Van alles dus wat. De behandeling der sluitingswet in het Britsclie Lagerhuis is gevorderd tot art. 3. Bezwarende getuigenissen zijn in liet proces Arabi af gelegd. Hij zou bevel hebben gegeven om den brand in Alexandrie te stichten, zelfs om den Khedive te vermoorden. Toch bestond voor dit laatste wel eenige reden. Tewfik-pacha, wij meldden het in ons vorig nommer, heelt ook eene zeer dubbelzinnige rol gespeeld. De bewuste brief van Arabi, waarvan wij melding maakten, en waarin die houding wordt aan het licht gebracht, is den eersten November aan de «Times" geschreven naar aanleiding van de tallooze arrestaties in Egypte van officieren, sjeikhs, gedeputeerden, kadi's, ulema's enz. «Waarom, vraagt Arabi daarin, o gij kampioenen der vrijheid, al die mannen gearresteerd en mishandeld, als he t de soldaten alleen waren, die opstandelingen heetten En als de gansche natie samenwerkte voor de bevrijding en verdediging des lands, waarom onteert men ze met den naam van rebellen In naam der waarheid, het is als tyran- nen handelen, wanneer men dus te werk gaat. De oorlog was overeenkomstig de wetten van God en menschen en overeenkomstig een plechtig decreet van den ministerraad, gehouden onder presidium van den Khedive en van Derwisch. Eerst na het verlaten van Alexandrie, verklaart hij, is de Khedive omgedraaid en naar het kamp der bestrijders van zijn landover- geloopen. De natie wilde toen eenparig Tewfik afzet ten, en besloot door een decreet, aan den Sultan me degedeeld, de verdediging des lands voort te zetten. «Zijn wij dan rebellen vraagt hij nogmaalswie dit zegt, noemt bij den slaaf van zijn hartstochten en vah het geld «O rechtvaardige mannenbesluit, hij, is het goed, dat de zonen des lands beroofd worden van alle ambten en dat vreemdelingen hun plaatsen innemen, tegelijk met hen, die in Egypte van elders zijn gekomen, als Circassiers. Albaneezen en Bulgaren, zoodat tot in de laagste rangen der hiërarchie, als de oubashi's in het leger, de plaatsen aan anderen zijn gegeven dan aan -de zonen van Egypte? Zijn de Egyptenaren niet zoo-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1