J ■i betaalkracht van hun debiteur is. Deze nu staat in nauw verband met den inwendigen toestand, daarom heeft de geldbelegger op die omstandigheid te letten. Maar niet alleen met bedoelde woelingen, ook met een ongunstigen financiëelen toestand heeft het Czaren- rijk te kampen. Terwijl de schuld sedert 1872, vol gens het wereldblad the Times bijna verdubbeld is, verdubbelt ook het jaarlijksche tekort, dat sedert genoemd jaar 24 millioen bedroeg en in de 20 daaraan voorafgaande jaren gemiddeld 11 millioen. Het volgende tabelletje toont dit nader aan 1842—52 tekort61.000.000 1853—62 108.000.000 1863—72 106.000.000 1873—82 241.000.000 Samen 516 millioen gelijk 6192 millioen gulden. Door verschillende buiten- en binnenlandselie leeningen en door papiergeld met ge dwongen koers zijn die tekorten gedekt. De schuld vermeerdering bedroeg 1842 37 millioen. 1852 95 1862 202 1872 312 1882 553 Hiervan is evenwel £155% millioen aan garantiën van spoorwegen, aanleg van spoorwegen en telegrafen besteed. De rest echter, en die is blijkbaar niet ge ring, werd aan oorlogen verspild. Te donker evenwel zou de financiëele toestand af geschilderd worden door die onmeedoogende cijfers, zoo niet vermeld werd dat Rusland daartegenover in zijn spoorwegen een waarde zou hebben van 262 mil lioen. Bovendien mag niet onopgemerkt blijven, dat de tekorten hoe kolossaal ook veroorzaakt zijn door buitengewone omstandigheden, oorlogen, en dat derhalve onder normale omstandigheden het even wicht waarschijnlijk ware bewaard gebleven. Ook mo gen we niet voorbijzien, dat Rusland zich tegenover zijn crediteuren steeds royaal heeft gedragen en we derhalve te doen hebben met een eerlijk man. Dit zegt veel. Niettemin mogen we niet nalaten om, met vermijding van overdrijving, de lezers tot behoed zaamheid aantesporen. Eens burgemeester blijft burgemeester; niet alzoo een onbepaald soliede blijft onbegrensd soliede. Her inner u de woorden van Nicolaas I en vergelijk die met den tegenwoordigen toestand. De koersen der Russ. Staats- en Spoorwegfondsen bleven dobberen op oude koersen. Gunstiger berichten mogen gegeven worden omtrent de Amerik. Spoorwegwaarden. Gisteren was, evenals den vorigen dag, de beursstemming wat beter. Storing in de depêches verbrak de gemeenschap tusschen de beurs te Amsterdam en die te Londen en te Parijs; de betere toon, welke de Amst. markt nu aansloeg, was waarschijnlijk het bewijs dat ons geldbeleggend publiek minder pessimistisch gestemd is. Voor de meeste toongevende fondsen valt dan ook eene frac- tioneele verbetering te constateeren, al ontstond laat- beurs eene terugwerking, toen de eerste koersen uit Parijs bekend werden. De Amerikaansche Spoorwegwaarden, gesteund door hoogere koersen uit New-York, profiteerden over 't algemeen mede van de gunstige stemming en moch ten zich in een ferm verloop verheugen. Bij de vorige week vergeleken, konden echter de stukken, op onze prijslijst genoemd, niet avanceeren. Cert. van prefe rente aandeelen Chicago N. W., de vorige week ge prijsd 161 pet., moesten zich een teruggaan tot '159 %pct. laten welgevallen; de Madison-obligatien reti reerden van 122 tot 120 Calif'omie-Oregons ver beterden van 103V» tot 104 9^ en de 3pets. Louis- ville mochten eenige fracties winnen en bereikten haast weer de 50pct., op welken prijs ons deze goede soort niet te duur voorkomt. Spanjaarden weinig veranderd. Wat te doen, is dezer dagen veler vraag wier oude 1 lA pets stukken in de nieuwe 4pcts. zijn omgezet en die de recepissen (voorloopige obligaties) hebben ontvangen, waarbij zij eenige francs moeten bij koopen om een definitief stuk van fr. 1000 te kunnen ontvangen, tenzij zij liever mochten eerkoopen. Op den koers van 60pct., waar voor tegenwoordig de 4pcts. stukken te koop zijn, kost een stuk van frs. 2000 f 600, waarvan men ge niet bijna f 40 interest, wat blijkens de evenredigheid: kapitaal. kapitaal. interest, interest. f600: f 100 f40: X. gelijk staat met 6 interest. Gaat men nu na dat de 1 pets. stukken slechts ruim ipets. geven, dan schijnt ons de prijs der nieuwe stukken niet hoog, daar naar onze meening de kans op verhooging van den interestvoet der 1 li pets. niet zoo heel groot is. Verder weinig koersvariatie. Buitenlandse!) Overzicht. Met ingenomenheid werd de grijze keizer Wilhelm, bij zijne komst en bij zijn heengaan, begroet toen hij Dinsdag den Pruisischen landdag opende. In de troon rede werd als oorzaak van het deficit in 's lands fi nanciën genoemd de verwerping door den Rijksdag van de voorgestelde indirecte belastingen De troonrede verklaart zeer nadrukkelijk, dat het meer dan nood zakelijk is de armere bevolking van belasting te ontheffendaarom moesten de vier onderste klassen geheel vrijgesteld worden, terwijl de ambtenaarstrak tementen zullen verbeterd worden. De Staat zal voorloopig geen nieuwe spoorwegen overnemen, maar het stelsel van den tegenwoordigen spoorweg uitbreiden; evenzoo zal in het westen met de kanalen worden gehandeld. De staatsmachine zal vereenvoudigd worden. Ook wordt in de troonrede van wetsvoorstellen gesproken, volgens welke een deel van het vermogen en de werktuigen door het land volk niet beloond kunnen worden, en van een wet op de landverhuizing naar Amerika. Debetrekkingen tusschen den Staat en de Curie worden vriendschap pelijk genoemd, waartoe de goede verhouding tot den Paus heeft bijgedragen. De Regeering zal voor de Katholieke onderdanen steeds dezelfde zorg hebben. De vrede is verzekerd, daar de betrekkingen met het buitenland zeer goed zijn. De leden der Fransche kamer van afgevaardigden zetten hun vrij scherpe discussie bij de artikelsge- wijze behandeling van de begrooting voor eeredienst voort. Een hunner, Roche, is een heftig bestrijder der geestelijkheid. Op zijn voorstel is besloten het trak tement van den Parijsehen Aartsbisschop intekorten. Een ander voorstel zijnerzijds, om dit ook te doen met het traktement van den Aartsbisschop van Algiers en de bisschoppen, werd echter verworpen. Toen echter de aldus gewijzigde begrooting in stemming kwam, werd zij met 4 stemmen meerderheid verworpen. Dit gaf weer aanleiding tot verwarring, terwijl de verdere stemming tot Dinsdag werd verdaagd. Ook toen ging het heftig toe en liet de bekende Dej Cas- sagnac zich gelden, die dan ook tot de orde moest worden geroepen. Er werd besloten een onderscheid te maken tusschen de bezoldigingen van concorditaire en buiten het concordaat staande geestelijke betrek kingen. Overigens vorderde men tot hoofdstuk VI, waarna de zitting werd opgeheven. In het Britsche Lagerhuis zeide de premier Dinsdag, dat het tijdelijke bezettingsleger in Egypte 12,000 man bedraagt. Hij wenscht die troepen niet lang daar te laten blijven. De eerstvolgende stap zal bestaan in het voorstellen van eene overeenkomst met Egypte betreffende de kosten en den duur van de bezetting. Spreker hoopte eerstdaags de kosten van de expeditie te kunnen meedeelen. Het had thans geen pas, te zeggen of er nog eene andere overeenkomst waar schijnlijk is, en evenmin of de andere mogendheden zullen worden uitgenoodigd om deel te nemen aan eene overeenkomst betreffende Egypte's toekomst. Northcote protesteerde natuurlijk uit naam der oppo sitie tegen de gedragslijn van het gouvernement, en behield zich vrijheid van handelen voor. Arabi-pacha heeft in een schrijven in de Times meegedeeld, dat de oorlog begonnen was overeenkom stig een besluit van den ministerraad, onder voorzit terschap o. a. nog wel van den Khedive zeiven. De Koningin van Spanje heeft een dochtertje het aanzijn geschonken. De ouders hadden liever een zoontje gehad, en daarop had men al eenigszins ge rekend. De kleine, hoewel zwakjes, zal spoedig ge doopt worden. Z. H. de Paus zal peet wezen. De Grieksche Kamer van afgevaardigden heeft hare zittingen hervat en den vroegeren voorzitter herkozen. Gemengde Beriehten. Dinsdagmiddag bij het uitgaan van school B werd een der jongere leerlingen, een knaapje van zes jaar, door eene tilbury overreden. De voerman was onedelmoedig genoeg, om door te rijden alsof er niets gebeurd was 1 's-Heer Arendskerke. Bij den wagenmaker C. E. alhier is een varken geslacht van 537 halve kilo's gewicht, schoon aan den haak. Wolfaartsdijk. In het gemeentehuis alhier is dezer dagen eene poging tot inbraak gedaan. Niettegen staande alles fiks gesloten was, heeft men toch nog een drietal ramen opgeschoven gekregen, doch verder heeft men het niet kunnen brengen. Vlissingen. Heden (Woensdag) middag kwam de heer Meijer, secretaris der gemeente Breskens, te Souburg op allertreurigste wijze om het leven. Met de tram rijdende, zag hij de halte te Souburg voor die van de Keersluis aan en sprong van de tram af, doch ziende dat hij zich vergist had, sprong hij er weer op en kwam daardoor beklemd tusschen den muur bij de sluiswachterswoning. De dood volgde onmiddellijk; zijn lijk werd te Souburg gebracht. De dezer dagen wegens diefstal en braak bij nacht te Middelburg gearresteerde H. had de vorige week te Vlissingen bij een schoenmaker, waar hij een aalmoes vroeg en kreeg, ook een paar kaplaarzen ont vreemd. De bestolene had van den diefstal niets be merkt voordat de politie hem zijn ontvreemd eigendom vertoonde. Door het Noorsche stoomschip Memento, Dins dagmorgen Vlissingen naar Antwerpen gepasseerd, is den 12en dezer benoorden Texel aan boord genomen de bemanning van de Italiaansche brik Leviatha, be staande uit 10 personen. De brik kwam van Croonstad en was bestemd naar Havre. De reden waarom het schip verlaten werd is onbekend. (M. Ct.) In den Braakman waren Zaterdag 11. twee vaar tuigen in nood, tengevolge van storm met hevige buien. De Rijks-stoomboot Argus, op eenigen afstand passeerende, werd door hare bémanning de gevaarlijke toestand dier vaartuigen opgemerkt. Niettegenstaande de moeielijke zee werd door de bemanning der stoom boot met alle krachtsinspanning met de sloep op een der vaartuigen een tros overgebracht, dat alsnu werd afgesleept en in veiligheid gebracht. Bij een tweeden tocht mocht het gelukken ook het andere vaar tuig vast te krijgen en in behouden haven te brengen. Door het hevige weder werd van een der vaartuigen een man over boord geslagen, doch gelukkig nog gered. Het éene vaartuig behoorde te huis te Philippine en wordt bevaren door schipper De Mul, en het andere te Ter Neuzen, bevaren door schipper Dooms, terwijl beide geladen waren met suikerpenen, bestemd naar het ka naal van Ter-Neuzen. Beide schippers en de overige op varenden aan boord der vaartuigen hebben aan de be toonde hulpvaardigheid der manschap van de Argus het behond van schip, lading en leven te danken. Doordien de heer L. Affairous te Ter Neuzen is afgetreden als directeur der maatschappij Société anonyme des grandes huitrières de Zélande, is door de directie als haar vertegenwoordiger benoemd de heer Joh. Acke aldaar; tot opzichter der putten en voor de teelt van oesters is te Ter Neuzen aangeko men de heer G. Boutin, met een tweetal vrouwelijke werklieden van Arcanchon, om onder zijn toezicht de werkzaamheden te verrichten, die noodig zijn tot sor teering en het verzenden der oesters. De verzending zal reeds spoedig een aanvang nemen, daar de oesters zich in een uitstekenden toestand bevinden. (T. N. Ct.) De heer J. F. Martin, geneeskundige te Hulst, deelt in het Maandblad t. d. kwakzalverij uit zijne praktijk eene vergiftiging mede, tengevolge van liet gebruik op eigen hand van Granules nativelle, welke digitaline bevatten, die eene jonge dochter te Hulst tegen slapeloosheid innam. Hare zuster had haar die bezorgd en zij, in de meening dat »zoo'n klein pilleke niet helpen kon", nam er een twintigtal in plaats van éen enkele tegelijk in, waarna de gevolgen dan ook niet uitbleven, d. w. z. al de verschijnselen van ver giftiging. Patiente verkeerde in een levensgevaarlijken toestand; dank zij echter het welgelukken van de aan gewende therapie is zij behouden gebleven, ofschoon veertien dagen nadien nog enkele vergiftigings-ver- schijnselen niet geheel geweken waren. Te Brouwershaven heeft Maandagnacht een brand gewoed, waarbij vijf boerenschuren (groote en kleine) zijn verbrand, meest met al de daarin geborgen Door den hevigen wind is Dinsdag te Amster dam een vlet omgeslagen, waarin zich éen man be vond, die verdronk. De fabriek en het sigaren-magazijn van den heer Justus Van Maurik jr. te Amsterdam zijn Dinsdagmor gen halfzes door brand vernield. Niettegenstaande den hevigen wind leden de belendende perceelen weinig schade. Naar aanleiding van klachten over het onder geschikt personeel in de gasthuizen te Amsterdam hebben burg. en weth. van Amsterdam het burgeilijk armbestuur uitgenoodigd een onderzoek in te stellen. Het gevolg dier uitnoodiging is een uitvoerig rappoit, dat door vijf leden van dat bestuur is uitgebracht. De commissie heeft zich door inspectie der beide gasthuizen, door bespreking met den directeur dr. Thijssen, met den eersten geneesheer in het Buiten- Gasthuis, den heer Van Deventermet hoogleeraren en doctoren, beambten en anderen licht trachten te verschaffeneveneens door gasthuizen elders te bezoeken. Het bleek haar spoedig, dat de bestaande toestand door niemand in bescherming werd genomen en dat de klachten niet overdreven waren. De directeur herinnert, dat hij reeds in 1869 over het gering gehalte der verplegers heeft geklaagd. Se dert is de toestand nog achteruit gegaan. Misbruik van sterkedrank komt veel voor, zoowel bij het man nelijk als bij het vrouwelijk personeel. Het personeel «wordt grootendeels uit de laagste klassen gerecruteerd en bestaat uit vroegere verpleeg den, invaliden, uit de maatschappij om een of andere reden verstootenengebrekl'jdenden enz.in éen woord uit menschen, die nergens anders een toevluchts oord kunnen vinden of die, op een zekeren leeftijd gekomen, geen behagen meer scheppen in de emoties, die een veelbewogen leven aanbiedt." Verder heeft de commissie bevonden, dat in strijd met de stellige voorschriften de zieken, die geen fooien geven, slecht worden verpleegd en zelfs mishandeld, vooral in het Binnsn-Gasthuis; dat degeen, die moet waken, vaak den ganschen nacht slaapt; dat de pro fessoren enz. schandelijk worden bedrogen; geneesmid delen niet worden toegediend, maar weggeworpen, morphinepoeders enz. tegen betaling aan zieken wor den verstrektonbillijke arbeid van patiënten gevor derd, door hen te dwingen op te staan en hun bed op te maken, ofschoon hun toestand het niet gedoogt; dat verplegers het voedsel der patiënten opeten en hun door bedreigingen afpersen, ja te zeggen, als de geneeskundige vraagt of het bad is gebruikt. Tijdens het bezoek der commissie werden twee verplegers wegens mishandeling van een lijder ontslagen. Van ongerechtigheden tusschen «meiden en knechts" waren staaltjes verhaald, die de commissie niet gaarne zou opschrijven. In de 8 laatste jaren zijn van het personeel, dat ongeveer 183 bedraagt, jaarlijks gemiddeld 178 ont slagen, en dat niet om kleine vergrijpen, maar meestal om verregaande dronkenschap, onbehoorlijke hande lingen, slaan van patiënten enz. Op de lijsten van in dienst zijnden leest men telkens achter de namen maakt misbruik van sterkedrank, lastig, vuil, koppig, onhandig, bemoeiziek, zeer ruw, vloeken, onverschil lig enz. Er zijn zoowel mannen als vrouwen, die na den uitgaansdag zelden nuchteren te huis komen en die men wegens gebrek aan beter niet missen kan. In het Buiten-Gasthuis schijnt de toestand der lokalen geenszins beter te zijn, doch in het gehalte van het dienstpersoneel is op eenige uitzonderingen na geen merkbaar verschil waar te nemen. De commissie zegt, dat uit alles voldoende blijkt, dat de toestand in de gasthuizen te Amsterdam niet met den naam van gebrekkig, maar met dien van onhoudbaar moet worden bestempeld. Het is onbegrijpelijk, dat die toestand zoo lang heeft kunnen bestaan, zonder dat er een einde aan gemaakt werd. Zij, die dat alles zijn gang hebben laten gaan, hebben een zware verantwoordelijkheid op zich geladen. Men velt dikwerf een hard oordeel over de armen, die een zoogenaamd vooroordeel tegen de gasthuizen hebben. Maar den armen en geringen van Amsterdam kan men hun afkeer van de gasthuizen zeker niet ten kwade duiden. (Vad.) Naar men verneemt is in eene Vrijdag gehouden vergadering der commissie voor de oprichting van een herinneringsteeken op 't graf van 28 der omgekome nen bij 't vergaan van den monitor Adder" op de begraafplaats te Nieuwediep besloten, een eenvoudig grafteeken te stichten, hetwelk de namen van al de omgekomenen bij die ramp zal vermelden. De uitvoe ring daarvan is opgedragen aan den steenhouwer Simon te Utrecht. De onthulling van't grafteeken zal plaats hebben op 5 Juli 1883, juist een jaar nadat de ramp heeft plaats gehad. De correspondent van het »N. v. d. D." op Tessel was te Oudeschild getuige van een eigenaardige demonstratie, die door hare ongekunsteldheid en een voud diepen indruk maakte. Toen de equipagage van het verongelukte barkschip Day star" scheepsverkla- ring had afgelegd en naar het logement terugkeerde, hielden de wagens voor het huis van den blazerscbip- per P. Zegel stil. De schipbreukelingen stegen uit, schaarden zich in eene rij voor de woning, waarop de stuurman met een krachtige stem nitriep: «Lang leve schipper Pieter Zegel, de redder van ons leven!" Met een driewerf «hip, hip, hip, hoera!" vielen de matrozen in, waarna andermaal de flinke stem van den stuurman vernomen werd, die den wensch uitsprak, dat schipper Zegel bij voorkomende stran dingen even moedig en vastberaden mocht tewerk- gaan en zijne pogingen met even gunstigen uitslag mocht zien bekronen. Nogmaals liet Janmaat een da verend «hoera!" hooren en de zeelieden trokken verder. Een baldadige heeft een hoeveelheid petroleum gegoten in een brievenbus te 's-Hage. Een tiental brieven was geheel van het vocht doortrokken. Ver moedelijk heeft men in de bus brand willen stichten en daarmede om deze of gene reden de brieven willen vernietigen. (Dagbl.) Te Rotterdam hebben zich in de vorige week 4 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Aldaar zijn twee meisjes van 9 en 6Jaar zoek. Vrijdagochtend zijn ze op weg naar school gegaan doch daar niet aangekomen. Te Geldersch-Veenendaal viel dezer dagen een man van bijna 70 jaar, die tegenwoordig was bij het wegen van varkens, op de weegschaal; hij was reeds overleden, toen hij opgenomen werd. De veldwachter H., te Soeren, is Zondagnacht door een geweerschot doodelijk getroffen. De vermoe delijke dader is, naar men verneemt, voortvluchtig. Zondagavond is te Nijmegen een knaapje van ongeveer een jaar oud onder een vreeselijk lijden ge stikt, doordien hij eene hazelnoot, waarmede bij speelde, in den mond stak, welke hem in de luchtpijp schoot. Tijdens het gebeurde waren de ouders in de kerk en was de zorg voor den kleine aan andere kinderen toe vertrouwd. Twee whistspelers te Dommelen hebben bij het spelen ruzie gekregen om een cent. Daar de een den ander voor dief enz. uitmaakte, werd er proces-verbaal opgemaakt en wordt «de zaak" vervolgd. De Maas te Venloo is evenals vele andere rivieren buiten hare oevers getreden en stond Maandag aan de grens der straat. De was blijft aan houden en volgens berichten uit België staat nog hooger water te wachten. Zondagnacht heeft aan den heikant te Tilburg eene bloedige vechtpartij plaats gehad, waardoor een persoon, gehuwd en vader van 5 kinderen, door ver schillende messteken aan het boofd en vooral aan den hals levensgevaarlijk verwond werd. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd, Denzelfden nacht is bij het overvaren der Ring vaart nabij Heemstede een schuitje met vijf personen omgeslagen, waarvan er drie verdronken. Een jonge dame, naar haar leeftijd gevraagd, antwoordde: als ik met papa uitga, ben ik 18, met. mama 14. In zekere Kamer van Afgevaardigden: «Ik stel voor, aan elke commissie een tweede commissie toe- tevoegen, die belast zal worden om de eerste tot werken aantesporen". De Engelsche Regeering heeft wederom een pro clamatie uitgevaardigd, waarin zij 10,000 pd. st. uit looft aan ieder die binnen 6 maanden aanwijzingen geeft, leidende tot de ontdekking van de moordenaars van Cavendish en Burke; 5000 pd. st. voor inlich tingen omtrent hen en 5000 pd. st. en volkomen gratie aan elk der medeplichtigen die niet een van de 4 schuldigen is. "Verder worden nog belooningen beloofd van 1000 en 500 pd. st. voor nadere bijzon derheden betreffende de moordenaars, hun rijtuig en paard enz. Te Dublin is Dinsdag aangevangen het rechts geding tegen de vermoedelijke moordenaars van het huisgezin Joyce te Maamtrasna. Er zijn twee per sonen, die als ooggetuigen tegen hen optreden. Als aanleiding tot deze gruweldaad wordt geopperd, dat de Joyce's de namen kenden der moordenaars van de twee deurwaarders van Lord Ardilaun, en dat zij hen bespied hadden toen zij de lijken van deze slachtoffers in het meer lieten zinken. In een meeting van de vrijdenkersgroep van het 18e arr. van Parijs werd de quaestie van het Heilige Hart beproken. Ruim 3000 personen, waar onder een aantal dames, waren bijeengekomen. Ook waren een lOOtal clericalen verschenen, die nogal la waai maakten, zoodat sommigen moesten worden ver wijderd. Clémenceau presideerde de meeting. Lafont, afgevaardigde van Montmartre, nam het woord en zette de geschiedenis van de quaestie uiteen. Hij noemde de wet van 1873, die tot de oprichting der kerk had gemachtigd, een schandaal en strijdig met elk Fransch recht. Hij las een brief voor, dien mgr. Guibert aan den Minister van Eeredienst schreef in 1873, om te verzoeken, dat de kerk van het Heilige Hart het uit sluitend eigendom van de geestelijkheid zou worden. Voor 240,000 frs. werden 8000 vierk. meters terrein aan mgr. Guibert afgestaan! Na Lafont nam een clericale journalist, Oscar de Poli, het woord. Hij zeide, dat de wet van 1873 niet kon worden afge schaft. Delattre wees op het onzinnige van de oprich ting eener kerk als boetemonument. Boete, waarvoor Men moest liever op Montmartre een observatorium oprichten. Nog andere sprekers, o. a. Roohe, voerden het woord, maar de vergadering werd hoe langer hoe woeliger. Ten slotte bracht Clémenceau de afschaffing van de wet van 1873 in omvraag; de vergadering verklaarde zich daarvoor en ging uiteen onder de kreten «Leve de Republiek!" De bekende zaak van de «Union Générale" te Parijs zal den 3en December in behandeling komen. In de laatste week van October schatte men het cijfer der typhuslijders in hospitalen en bijzondere

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2