1882. N°. 136. Donderdag 16 November. 69stc jaargang. IIOESGIIE De uitg ive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 15 NOVEMBER 1882. Tot vader en moeder in het weeshuis te Goes zijn gekozen de heer J. D. T. Los en echtgenoote, van Leeuwarden. Het bewuste concert, Zaterdag door het strijk orkest van het 3de regiment infanterie, uit Bergen- op-Zoom, onder directie van don heer N. A. Bouwman, voor de leden der sociëteit Van Ongenuchten Vrij" alhier te geven, zal doorgaan. Wel is er nog niet voldoende op de lijst geteekend, doch de directie en zij, die met haar dit concert zullen regelen, vertrouwden, dat de deelneming wel zoo zou toenemen, dat de kosten zouden gedekt worden. Wij hopen, dat dit vertrouwen niet zal worden beschaamd. Donderdag (morgen) zijn de kiezers te Hein- kenszand opgeroepen om een raadslid te kiezen. Wij herinneren daaraan. Borssele. F. Den Herder alhier, sedert het vertrek van den postbode Verstelle als zoodanig tijdelijk den dienst waarnemende tusschen die gemeente en 's-Hee- renhoek, is aangesteld tot postbode te Zoutelande. Verplaatst de Rijks-veldwachters 3e kl.J. Spuy- man van Werkendam naar VeereJ. Van Dam van Veere naar 's-Gravenhage C. Verpoorte (brig.-titulair) van St.-Philipsland naar Tholen. De heer W. A. Ochtman is als lid van de Kamer van koophandel te Zierikzee herkozen. Gekozen werd de heer J. Borghstijn met 33 stemmen, terwijl de heer J. C. Van Mervennee er 23 bekwam. Benoemd bij het wapen der maréchaussees bij de divisie van Noord-Brabant en Zeeland tot kapit. de de luits. C. A. Prins en jhr. J. A. Boreel De Mauregnault, van de divisie. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Nov. jl. f 33,123,92% meer ingelegd dan terugbetaald. Het geheele gedrag der inlagen is f 1,845,724,45. De Minister van Binn. Zaken heeft beslist, dat bij overdracht tusschentijds van een zaak tot het ver- koopen van sterkedrank in het klein, ook door den nieuwen eigenaar het vergunningsrecht moet worden voldaan, op grond dat de wet zegt, dat een vergun ning eerst kracht verkrijgt door de betaling van ver gunningsrecht. (D.) Met 1 Januari a. s. zal de nieuwe spelling zooveel mogelijk gebruikt worden bij alle stukken, welke van de departementen van algemeen bestuur uitgaan. Er zalom noodeloozen omslag te voorkomeneen uit zondering worden gemaakt voor die wetten, waarvan de ontwerpen, in de spelling van Siegenbeek geschre ven, voor 1 Januari zijn ingediend. Daar mr. C. J. Sickesz ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, zal de verkiezing van een lid dier Kamer in het hoofdkiesdistrict Zutphen plaats hebben op Dinsdag 5 December e. k.en de her stemming, is die noodig, Dinsdag 19 December d. a. v. Z. M. de Koning is Vrijdag op het Loo bij een wandeling door het trappen in een konijnenhol ge struikeld. Daar de knie sterk opzwol, werd dr. Van Vlaanderenarts te Apeldoorngehaald die consta teerde, dat het ongeval niet ernstig was. Het schijnt echter, dat de knie verstuikt is. Zondag was de pijn erger. Dr. C. W. Vinkhuijzen is Maan dag den lijder gaan bezeeken. Volgens nader bericht blijft de knie steeds pijnlijk en gezwollenZ. M. ontving den raad zich onder be handeling van dr. Mezger te stellen. De Haagsche gemeenteraad heeft Dinsdag met algemeene stemmen het voorstel aangenomen tot over dracht van het paleis aan den Kneuterdijk aan den Prins van Oranje voor f227,000. Prinses Hendrik heeft Soestdijk verlaten. Velen waren op het perron om haar een laatst afscheid te brengen. De gemeentebesturen van Baarn en Soest hielden eene korte toespraak, eenige dames verkregen toegang tot het vertrek der Prinses en boden H. K. II. rui kers aan. Diep getroffen nam de Prinses afscheid. De commissie ter voorbereiding van het eeuw feest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is samen gesteld uit de heeren H. Bouman, A. Moens en H. De Veer, van het hoofdbestuur, J. C. Boot, Joh. Van der Scheer, H. J. Steghgers, J. P. Goedhart, W. Th. Van Griethuysen en J. W. Van Hoogstraten. Tot adjudant bij het korps is benoemd de 1ste luit. L. A. H. Anemaet, van het instructie-bat. De luit. ter zee 2e kl. jhr. H. M. Speelman die eenige malen aan de tochten van de «Willem Barents" heeft deelgenomenheeft thans aan de Re geering zijne diensten aangeboden, voor het geval dat eene expeditie mocht worden uitgezonden tot opspo ring van de «Varna." Het bestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche ver- eeniging heeft dr. Jonkman afgevaardigd naar Trans vaal, om persoonlijk informaties te gaan inwinnen om trent de beste wijze, waarop de weder aangeknoopte band tusschen Zuid-Afrika en Nederland zoude kun nen versterkt worden. Die benoeming heeft de anti-revolutionaire leden van dat bestuurdie op de vergaderingwaarop de benoeming geschiedde schitterde door afwezigheid bewogen hun ontslag te nemen. Dr. Jonkman is hun te modern en geen wonderdat zij veel beweging inaken en zelfs zich niet ontzien om reeds de Trans valere te waarschuwen tegen dr. Jonkman. Te onedeler is zulk eene houding, vooral van iemand als ds. Lion Cachetwijl hij betuigde dr. Jonkman niet eens te kennen, maar toch als correspondent van Zuid-Afrikaansche bladen zich verplicht te gevoelen om mee te werken aan die waarschuwing. Er werd ds. Cachet toen een voorstel gedaan om hem met dr. Jonkman is kennis te brengen en zoo lang zijn schrijven op te schorten. Ds. Lion Cachet nam dit met warmte aan. Tijd en plaats der ont moeting werd bepaald Even voor het bestemde tijdstip schreef ds. Lion Cachet niet te zullen komen, diende hij zijn ontslag in en kwam weder met zijn bedreiging voor den dag, om de Transvalers tegen dr. Jonkman te waarschuwen. Zoo'n houding vinden wij alleronedelst. Prof. Harting nu schrijft in de »N. Rott. Crt." over die benoeming het volgende «Onder alle mij bekende personen hier te lande is er geen, die, naar mijne overtuiging, voor die inderdaad zeer kiesche taak zoo geschikt is als dr. Jonkman. Hij is dit niet alleen wegens de warme liefde en ijver, waarmede hij het secretariaat van het hoofdcomité heeft waargenomen, waardoor hij tevens in de gelegen heid is geweest zich op de hoogte der Zuid-Afrikaan sche toestanden te stellen, maar vooral door zijn karak ter, dat geheel vrij van zelfzucht en heerschzucht is. Met hem kan men zich volkomen veilig achten voor elke ongepaste inmenging in zaken, die den afgevaar digde der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging niet aangaan. Goed hooren, goed zien, en zwijgen waar spreken nadeelig kan zijn, ziedaar de gedragslijn, welke hij zal in acht nemen. Van zoo iemand kan de Ver eeniging een verslag verwachten, dat geheel onpartijdig is, en op welks juistheid zij volkomen vertrouwen kan. Zij mag zich gelukkig rekenen dat zij in den heer Jonkman zulk een man gevonden heeft, en ik heb dan ook dadelijk, nadat zijne benoeming had plaats gehad en hij haar had aangenomen, deze als eene goede tij ding aan eenige mijner Zuid-Afrikaansche vrienden medegedeeld. Ik twijfel geen oogenblik, of de heer Jonkman zal in Zuid-Afrika eene goede ontvangst ge nieten en alle pogingen om die te verijdelen zullen vruchteloos blijken, vooral na persoonlijke kennisma king Onze stamverwanten aldaar hebben te veel ge zond verstand, om, al is door een onedel streven ook de achterdocht van sommigen gewekt, niet weldra het verschil te erkennen tusschen een eenvoudig en oprecht man, die uit zuivere belangstelling tot hen komt, en een intrigant, die met zelfzuchtige bijoogmerken be zield is. Het aanwenden van pogingen om de Transvaal zoo genaamd te moderniseeren en zoo weder het pad van wijlen den president Burgers optevoeren, behoeft men wel het allerminst van een verstandig man, zooals de heer Jonkman is, te vreezen. Hij zoude, evenals ik, zulke pogingen even dwaas en verkeerd vinden als die om eenen goed voor de teelt van smakelijke boonen geschikten akker met suikerriet te willen beplanten. De tegen dit veronderstelde streven gevoerde strijd is in waarheid een strijd tegen windmolens." Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting, is jhr. Godin De Beaufort toegelaten en beëedigd. Daarna is de be handeling der Indische begrooting aangevangen. De ingezonden en nader door den Minister beloolde stuk ken over verlenging der concessie van de Billiton- maatschappij zijn commissoriaal gemaakt. De heer Wintgens zou tegen de begrooting stemmen als protest tegen de verderfelijke liberale koloniale politiek, leidende tot financiëele verwarring en tot- verlies onzer positie als tweede koloniale mogendheid. De heer Kool noemde den actueelen toestand in Atjeh onhoudbaar en wenschte in het belang der eenheid en tot keering van het verzet aanstelling van een militair gezaghebber voor civiel en militair bestuur. De heer De Bruijn Kops stond particuliere exploitatie der Indische spoorwegen voor. De heer De Casembroot verweet den Minister onkunde met Indische toestan den en verdedigde tegenover deze zijne nota. De heer W. Iv. Van Dedem bestreed het stelsel van financiëele eenheid en het betoog van den heer Wintgens. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wolfaartsdijic. Bij de stemming op jl. Maandag zijn de aftredende leden van bet college van Notabelen bij de Herv. gemeente te Wolfaartsdijk, de heeren D. W. Den Herder en J. Op 't Ilof, beiden herbenoemd. Benoemd tot onderwijzer aan de bijz. school te Charlois dhr. W. A. Dekker, te Kamperland. -Voor de Fransche taal M. O. akte A is te Utrecht geslaagd de heer J. J. Van Dijke. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. P. J. De H„ 10 j., te Middelburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot f5 boete c. e. 2o. W. G., 21 j., sigarenmaker te Middelburg, wegens rebellie, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. F. P., 18 j., pakjesdrager te Middelburg, we gens rebellie, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. L. S. D., 38 jvrachtrijder te Vlissingen, wegens verwonding, veroordeeld tot f8 boete c. e. 5o. B. S., 22 j., werkman te Vlissingen, wegens mishandeling, veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 6o. P. .D., 34 j., werkman te Vlissingen, wegens misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot 3 maanden cell. gev. straf en zes boeten ieder van f 12,50 c. e. Internationale Landbouw-tentoonstelling. (Vervolg en slot.) Bij het rundvee staat de zaak gunstiger; daarbij toch vormt het Zeeuwsehe ras eene afzonderlijke af- deeling, waarvoor werkelijk de zak met f2250 beschik baar is, en het is dus maar de vraag wie daarover, althans voor een gedeelte, beschikken zalen dat gedeelte kan eene niet onaardige som zijn. Immers voor melkkoeien zijn prijzen van f 300, f 200 en f 100 uitgeloofd, dat is zesmaal zooveel als wij dat op onze Zeeuwsehe tentoonstellingen gewoon zijn en vijfmaal zooveel als op de groote zuivel-tentoonstelling te Londen in 1880, waar het Nederlandsche vee zulk een uitste kend figuur maakte. Een goed kalf of een beste koe eet evenveel als een slecht en ook hier geldt het «het beste voor geen prijs van de hand doen" maar aanhouden; ook hier kan het oog des meesters, wanneer dit door een helder hoofd voorgelicht en door eene taaie volharding gesteund wordt, wonderen doen, vooral wanneer ook de vrouw in haar eigen welbegrepen belang medewerkt. Wat hebben we niet voor beste melkgeefsters onder onze Zeeuwsehe koeien en hoevele zijn er, die bij betere en meer zorgvuldige behandeling van goede tot beste zouden kunnen worden gebracht Voor Zeeuwsehe schapen, als geen afzonderlijk, door bijzondere hoedanigheden van anderen onderscheiden, ras vormend, is in het programma geene plaats gelaten, doch er mag met het oog op de uitstekende kruisin gen van het Engelsehe Lincoln-ras met het inlandsche of Zeeuwsehe schaap, die dan ook op bijna al onze eilanden voortdurend toenemen, op eene belangrijke deelname uit ons gewest gerekend worden ter mede dinging naar de 5e rubriek «Gekruiste inlandsche rassen, onderling of met vreemd ras", die niet te ver- geefsch zal zijn. In dit geval zal dan echter aan het rijk van den schaapherder of schapenwachter, wanneer die er ten minste een soort van alleenheerschappij op nahoudt, een einde dienen te worden gemaakt. In koude en vooral natte voor- en najaarsdagen moet wat minder gewacht en wat meer gevoerd worden; voor den wachter zal er wel eene andere bezigheid te vinden zijn gedurende een paar dagen. En mocht dit «heusch" niet het geval zijn, is alles zóo in orde dat er werke lijk niets te doen valt, welnu laat hem dan liever niets doen en betaal hem toch, maar houdt de schapen en lammeren binnen. Over de varkens zijn geene bijzonderheden te ver melden, daar de mededinging voor ons gewest openstaat naar alle prijzen, uitgeloofd voor «zuiver Nederlandsche rassen" en gekruiste rassen. Wij zijn thans genaderd tot de producten der zuivel bereiding, welke in onze provincie, zooals zonder over drijving kan gezegd worden, nog in hare kindschheid is op de groote handelsmarkt dezer artikelen kent men geene Zeeuwsehe boter noch Zeeuwsehe kaas. Wordt de zuivelbereiding om een bepaald type te vormen volgens eene vaste, overal op dezelfde wijze gevolgde methode, bewerkt en in den handel gebracht in ons gewest op te kleine schaal uitgeoefend, toch hebben wij zeker een aantal goede degelijk geoefende zuivelbereiders of liever bereidsters, die zich vroeger reeds herhaaldelijk onderling op onze tentoonstelling hebben gemeten en aan wie nu de gelegenheid wordt geboden om met hare zusters uit Groningen, Utrecht, de Zuid-Hollandsche eilanden, Noord-Brabant en Lim burg in het strijdperk te treden. Zoowel voor »inlegboter",j waarvan Vu vatöf20kilo wordt gevraagd, als voor «ligt gezoutene versche boter, waarvan 5 kilo moet worden ingezonden, zijr. zooals wij gezien hebben 5 prijzen uitgeloofd, waarvan de hoogste f50, de laagste nog fiO bedraagt. Waarlijk wel prijzen, die de moeite lo men en tot eene flink aangevatte en krachtig voortgezette inspan ning aansporen en die daarmede ook zonder twijfel te verkrijgen zijn. Van de kaas geldt ongeveer hetzelfde, met dit ver schil dat, wanneer wij de boterbereiding als hier nog in de kindschheid zich bewegende qualificeerden, het maken van kaas nog «in de geboorte" zou kunnen genoemd worden. Juist daarom echter worde onzen kaasmakers niet de moed benomen om medetedingen, maar mogen zij integendeel opgewekt worden, om zich met ijver en vlijt op hunne jonge industrie toeteleggen. Wat anderen in andere provinciën, somwijlen nog onder minder gunstige omstandigheden, kunnen, dat is zeer zeker ook voor ons niet onbereikbaar. Dat dan op eene tentoonstelling op zoo uitgebreide schaal ingericht als die, welke wij te Amsterdam ho pen te zien, waar zooveel te zien en te leeren bij elkander gebracht zal worden uit bijna alle landen van Europa, niet alleen de Zeeuwsehe bezoekers om hunne nationale kleederdracht de aandacht mogen trekken, maar, en voornamelijk, om hunne inzendingen. Waar de provincie door eene bijdrage van f2000 de M. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland door eene van f 1000 en alle afdeelingen nog daarenboven uit hunne kassen bewijs gaven in deze tentoonstelling een algemeen landbouwbelang te zien waar door de gemeentebesturen in de steden en op het platteland de hand aan het werk wordt geslagen, om ook van de zijde hun: er gemeentenaren den naam onzer provincie eer aantedoen, daar moet vooral door de belangrijkheid der Zeeuwsehe inzendingen het oog van nabuur en vreemde tot onze provincie worden getrokken. Mogen onze geldelijke bijdragen bewijzen, dat door onze landbouwers en veehouders het nut dezer ten toonstelling wordt begrepen, en dat zij, naijverig op den naam «Zeeuw," bij geene andere provincie wen- schen achter te staandoch mogen vooral onze in zendingen bewijzen, dat Zeeland een waardige plaats inneemt onder de groote Landbouwmaatschappijen van ons land. E. V. d. BOSCH Nieuwe Uitgaven. De 5e afl. van «De Dageraad" bevat: De Na tuurbeschouwing van Darwin, Goethe en Lamarck, door Prof. Ernst HiickelEen interessante gedachten- wisseling, door J. C. Zaalberg Pz., met aanteekeningen voorzien van Dr. II. Hartogh Ileijs van Zouteveen Sint-Nikolaas of Kerstmis? door F. Domela Nieuwen- huis; De oorsprong der godsdienstige denkbeelden, door Dr. II. Hartogh Heijs van Zouteveen; De Dageraad III, door Hk. De Vries; Openhartige bekentenis, door Wil lem F. O.Berichten en Mededeelingen. Overzicht van den stand der koersen. 1848 is een van de merkwaardigste jaren in de Europeesche geschiedenis. Woelingen, ontstaan over de ontevredenheid met bestaande toestanden, hadden ver andering in de Staatsbesturen van vele rijken tengevolge. Rusland was van de volkseischen verschoond gebleven en keizer Nicolaas richtte in dat jaar, toen de verte genwoordigers der verschillende mogendheden in het winterpaleis bijeen waren gekomen, om hem de veran deringen in het Staatsbestuur meetedeelen, en hem wezen op de gevaren waaraan hunne soevereinen vroeg of laat anders konden blootstaan, de thans merkwaar dige woorden«Ziet dat Rusland van mij, is daar eenige kiem van revolutie te vinden, bemerkt gij eenig spoor van ongeregeldheden?" Hoe ongeloofelijk zou hem de voorspelling toegesche nen zijn, dat zijn zoon 30 jaren later als slachtoffer zou vallen van de ontevredenheid met de maatschap pelijke en staatkundige toestanden in dat zelfde Rus land en dat zijn kleinzoon zich niet in 't openbaar als Keizer- zou doen durven kronen Nu moge het de crediteuren tamelijk koud laten, welke regeeringsvorm bestaat in het land waaraan zij I hun geld leenden, niet onverschillig is 't hun hoe de

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1