1882. N». 135. Dinsdag 14 November. 69ste jaargang, De Zakdoek der Prinses. JLag-er Onderwijs. MENGEL WER1S. OOESGHE De uitg >ve dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo kinnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. Agent voor het buitenland- A. STEINF.R, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De pi-ijs der ge,wone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier gsmeenJe in zijne vergadering van den 2L October 1882 is vastge steld het volgende besluit ,De verordening regelende het lager onderwijs in de gemeente Goes, vastgesteld den 28 Januari 1881, te wijzigen, zoodanig, dat gelezen worden: Artikel 2. Aan school A wordt eene avondschool gehouden als voorbereidingsklasse voor hen, die de Hoogere Burgerschool voor jongens of de middelbare school voor meisjes vveoschen te bezoeken. Aan school B is eene avondschool, bestemd tot voor bereidingsklasse voor hen, die de Burgeravondsschool wenschen te bezoeken. Eene avondschool aan school G is herhal:ng«chool voor hen, die volgens verklaring van hot hooid eener school het gewone schoolonderwijs hebben genoten. Artikel 6. De avondscholen zijn toegankelijk: a. die van school A voor de leerlingen van de hoogste afdeeling der hoogste klasse b. die van school B voor kinderen boven den leef tijd van tien jaren, die naar het oordeel van het hoold der school genoegzaam ontwikkeld zijn, om met vrucht de lessen op die school bij te wonen c. die vau school C voor leerlingen, bedoeld in de derde alinea van artikel 2. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Stalen ▼an Zeeland volgens hun bericht van den 3 November 1882 no 6028/25 in aischrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 November 1882. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, hartman. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 13 NOVEMBER 1882. Door B. en W. van Goes is de vergunning, ver leend aan den koffiehuishouder J. F. W. Van den Dungen, ingetrokken ingevolge art. 9 alinea 1, in verband met art. 3 al. 4 der drankwet. De vroeger aangekondigde Volksvoordrachten", uitgaande van de werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" te Goes, zijn thans zooveel mogelijk geregeld. Zij zullen gehouden worden op de hieronder ver melde dagen, beurtelings in de «Prins van Oranje" en bet «Slot Oostende". Als sprekers zullen optreden de achter eiken datum vermelde heeren, die het daarbij genoemde onderwerp zullen bespreken. Dinsdag 28 Nov. De heer J. L. Van der Pauwert over «Willen en kunnen." Zondag 47 Dec. De heer A. Van Schelven over «Huiselijke opvoeding." Dinsdag 2 Jan. De heer D. Stigter over «Iets over staathuishoudkundige geschiedenis en staathuis houdkundige dwaalbegrippen." Dinsdag 20 Febr. Jhr. M. J. De Marees van Swinderen over «Arbeiderswetgeving." Dinsdag 13 Maart. De heer P. C. F. Frowein over «De Staat en de belangen der werklieden." Ook zal in Januari de heer W. J. Van Gorkom nog als spreker optreden, door wiens afwezigheid nog de juiste datum en het onderwerp niet konden worden opgegeven. 4) Een geheimzinnige geschiedenis, naar het Duitsch van H. Passauer. Op den bewusten 16en zat ikreeds om 4 0 uren 's ochtends in zulke gewichtige zaken kan men in zijn beschrijving niet nauwkeurig genoeg zijn op mijn redactiebureau en wachtte verlangend naar de post, die evenwel gewoonlijk eerst om half twaalf be zorgd wordt. Maar de spanning naar de ontknooping van mijn verhaal liet mij geen rust. Er hield voor het huis een rijtuig stileen oogenblik later werd er geklopt. Een bediende overhandigde mij een visite kaartje: «Von Langen, secretaris van legatie", en vroeg mij of ik voor zijn heer een oogenblik te spreken was. Wel zeker, zei ik, met het grootste genoegen. Terwijl hij heenging en ik nog even een blik in den spiegel wierp om mijn haar en baard wat op orde te brengen, speelden mij vele dingen, personen en zaken voor den geest. Wie weetwat men nog met mij voorhad Velen zijn geroepen, maar weinigen uit verkoren. Mijn blad, dat wist ik, werd in den om trek graag gelezen; in den tegenwoordigen tijd kan men nooit met zekerheid zeggen, of men morgen niet in gansch andere positie zal verkeeren dan den vorigen dag. Menschen en boeken hebben hunne lotgevallen ook redacteuren. Nog een oogenblik er werd geklopt. Bovendien zal er, zooveel daartoe gelegenheid be staat, na alloop van elke lezing eene bijdrage worden geleverd, hetzij dooi' leden van «Eigen Hulp" zeiven, of door anderen die zich daartoe bereid verklaren. De heer G. Van der Hoek O. a. was zoo welwillend aan eene uitnooiliging daartoe te voldoen. De aanvang dier voordrachten is bepaald op half acht uureen iederzoowel vrouwen als mannen mits niet onder de 4 0 jaarheeft vrijen toegang, terwijl in de pauze steeds gelegenheid zal bestaan om aan den spreker nadere inlichtingen te vragen om trent punten, die men soms niet duidel'jk vond of waaromtrent men meer zou willen weten. Bij genoegzame deelneming zal er Zaterdagavond in de nieuwgeschilderde zaal d. r sociëteit «Van On- genuchten vrij" alhier voor de leden en hunne dames een concert gegeven worden door het strijkorkest van het 3e regiment infanterie uit Bergun-p-Zoom, onder directie van den hoor N. A. Bouman. Wij hopen, dat die deelneming niet ontbreken zal; zulk een concert komt hier te zelden voor, dan dat daarvan niet gebruik gemaakt zou worden. Na afloop zal er een bal plaatshebben. - Zaterdag 2 December zal in de Nieuwe Schouw burgzaal «de Prins van Oranje" te Goes eene voor stelling gegeven worden door het Rotterdamsche too- neelgezelschap onder directie van den heer Willem Van Zuijlen. Eene poging, aangewend om hier ook eene opvoe ring van De Fourchamboults door de afdeeling Am sterdam van het Ned. tooneel te verkrijgen, had geen gunstig resultaat. Genoemde afdeeling had geen avond vrij. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is, na afgelegd examen, benoemd tot 3en klerk, standplaats Goes, de surnumerair J. J. Voerman. Biervliet. Met de maatschappij «Gemeente-cre- diet" heeft ons gemeentebestuur onder hoogere goed keuring eene geldleening van f60,000 gesloten, ter aflossing van de bestaande schulden en tot bestrijding van het aandeel der gemeente in den schoolbouw. De leening zal in 48 jaren ajloopen. Daar de burgemeester van Vlissingen bedankt heeft voor de candidatuur voor het lidmaatschap van den Raad, is door de liberale kiesvereeniging tot can- didaat geproclameerd de heer jhr. W. Laman Trip. De heer H. L. F. Pisuisse, hoofdredacteur van de «Middelburgsche Courant", zal binnenkort als re dacteur-correspondent der »N. R. Ct." te Amsterdam optreden. De Min. van Financiën graaf Van Lijnden heeft zijne functiën weder hervat. De opbrengst der rijksmiddelen over de 40 eerste maanden van 4882 was f 86,332,459,47, tegen f 86,495,523,54 54 in 4881 terwijl de raming was f 84,359,753,50. De opbrengst van het gedistilleerd in October 4882 was weder f 20,000 minder dan in October 1881. Door Prov. Staten van N -Brabant is eene sub sidie van f 32000 toegestaan voor de kanalisatie van de Zoom. De reden waarom de heer Sickesz heeft gemeend Mijnheer de secretaris van legatie! Hij nam plaats. «Het zal u niet onbekend zijn, dat uw blad in onze kringen zeer is gezien en uw feuilleton met voorliefde gelezen wordt", begon hij. Uit bescheidenheid sloeg ik de oogen neer. «Ook uwe laatste nummers hebben in de toonge vende kringen zeer de opmerkzaamheid getrokken en zoo door inhoud als behandeling levendige belangstel ling verwekt." Mijn pols klopte sneller en ik begon te begrijpen waar hij heen wilde. «Onze betrekking tot de naburige mogendheden is in den laatsten tijd van den meest vredelievenden aard" vervolgde hij. Alzoo een betrekking bij de diplomatie dacht ik bij mij zelf, en knikte geheimzinnig met het hoofd. «Alle toespelingen, zelfs de schijnbaar geringste die deze goede verhouding afbreuk zouden kunnen doen, moeten streng vermeden worden" liet hij er op volgen. «Ongetwijfeld!" gaf ik ten antwoord enkeek pein zend naar de zoldering. «Nu scheen het ons toe, alsof ge met uwe schets «De zakdoek der prinses" de grenzen, die de hoffelijkheid gebiedt in acht te nemen, zij het dan ook in hoogst geringe mate, hebt overschreden. En daar door den Petersburgsclien gezant hierop ten ernstigste werd ge wezen, heb ik in hoogen last u ten dringendste te verzoeken den beganen misslag, hoe gering die ook zij, op een geschikte wijze te herstellen, in ieder geval het slot van uw feuilleton in dien geest te wijzigen. Het zij verre van mij, u diensaangaande eenige voor voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te moeten bedanken (zie ons vorig no.) is, dat hij aan het hoofd van het nieuw opgerichte waterschap van de Berkel is geplaatst. De vereeniging «de Unie" tot opwekking van staatkundig leven en bevordering van maatschappelijke belangen, afdeeling Amsterdam, hield Donderdagavond een bijeenkomst ter bespreking van den tegenwoor digen toestand in Atjeh. De lieer F. Van der Zee oud-officier van liet Indische leger en burgemeester van Monnikendam leidde het onderwerp in met een uitvoerige beschouwing over den toestand en de jongste gebeurtenissen in Atjeh. Met nagenoeg algemeene stemmen werd door de zeer talrijk bezochte vergade ring eene motie aangenomen waarbij besloten werd het bestuur dezer vereeniging uit te noodigen zich tot de Regeering te wendenmet het eerbiedig doch dringend verzoek dat er maatregelen worden geno men-, waardoor de natie met meer vertrouwen de toekomst daar ginds tegemoet kan zien en dat het Nederlandsch Indische leger, waaraan het vaderland zooveel verschuldigd is, worde opgebeurd door herstel van zijne grieven en met de vloot in een staat worde gebrachtevenredig aan hunne zware taak. Z. M. de Koning-Groothertog heeft het voorne men te kennen gegeven ombij de verdeeiing der nalatenschap van prins Hendrikhet koninklijk do mein in Luxemburg weder in bezit te nemende Koning en de Koningin hebben het plan jaarlijks een maand op het kasteel van Berg te komen doorbrengen. Naar de N. R. Ct. verneemt zal de feestelijke herdenking door de vereeniging «Citadel van Ant werpen" op 30 dezer van den dag, waarop 50 jaren geleden het eerste schot door de bezetting van die vesting is gedaan een eenigszins nationaal karakter verkrijgenen heeft zich daartoe reeds eene com missie te Amsterdam gevormd waarin het leger, de marine en de schutterij vertegenwoordigd zullen zijn. O -Iniiie. Bevorderd bij de inf. tot kapt. de le luit. A. K. Eichholtz. Overgeplaatst bij het 6e bat. in Bandjermasin de 2e luit. F. M A. Meschvan het garn.-bat. van de Oostkust van Sumatra. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het onderzoek in de atdeelingen der Kamer van het census-ontwerp is Vrijdag afgeloopen. De behan deling van het ontwerp in openbare vergadering is echter, naar het Vad. verneemt, niet te verwachten, vóórdat de andere toegezegde voorstellen der Regeering betreffende het kiesrecht ook in de afdeelingen zullen onderzocht zijn. Den 34n December a. s. vervalt de termijn voor grondige herziening van de wet van Augustus 1822, omtrent de heffing van invoerrechten en accijnzen ge steld. Doch voor een nieuwe regeling van den zout- accijns is in hoofdbeginselen reeds met belanghebbenden overeenstemming getroffen. Een ontwerp, houdende nadere regeling van den suikeraccijns, wordt dezer dagen aangeboden. En andere aceijnspiannen zijn in overwe ging, in verband met de algemeene belastingherziening. schriften te geven, en aan uwe bekende scherpzinnig heid wordt het overgelaten op welke wijze dit op het doelmatigst kan geschieden". Mijnheer de Secretaris van legatie stond op. -«Ik hoop dat u aan deze vriend schappelijke terechtwijzing wel gevolg zult willen geven, teneinde andere maatregelen te vermijden, die uit den aard der zaak voor u onaangename gevolgen zouden kunnen hebben. Onder betuiging van mijn persoonlijke hoogachting heb ik de eer uw dienaar te zijn!" Nog een beleefde buiging en mijn bezoeker was vertrokken. Ik bleef als aan den grond genageld staan, en wist, zelfs zonder in den spiegel te zien, dat op mijn gezicht algeheele verbazing te lezen stond. Ik wierp een blik vol wantrouwen op het visitekaartje dat op mijn lessenaar iag, en zag vervolgens in de kamer rond, om mij te verzekeren dat ik werkelijk bezoek had gehad en de persoon verdwenen was. Toen ging ik naar het venster, keek naar het eeuwige blauw en deed daar een dubbele portie moed op, ter wijl ik poogde op de ruiten "Webers jubelouverture te trommelen. Het ging, langzamerhand kwam ik weer bij. Toen op dit gedenkwaardig oogenblik juist de brievenbesteller het bureau binnen kwam, ging ik hem vriendelijk te gemoet en vroeg belangstellend of zijn vrouw, die, naar ik gehoord had, ziekelijk was, reeds aan de be terhand was en of zijn zoon op de school een klas was verhoogd Nadat beide vragen kort maar beleefd waren beantwoord, zette ik mij aan mijn schrijflessenaar en zag na wat de post mij gebracht had. Alle brie- j ven, die niet het poststempel «Petersburg" droegen, Daarom stelt de Regeering nu voor de tijdelijke maat regelen, die aan de eischen van handel en verkeer beantwoorden, nog te bestendigen tot 31 Dec. 4884. In zijn Memorie van antwoord op hoofdstuk 40 (koloniën) verklaart de Minister van koloniën dat hij het onderwerp tot afdoening hoopt te brengen, zoodra de Indische regeering haar advies zal hebben gegeven nopens het haar toegezonden schema eener verordening op de conversie van communaal in erfelijk individueel bezit. De Minister beantwoordt voorts uitvoerig de nota van den heer De Casembroot over Atjeh, en, haar toetsende aan de feiten, bij voorkeur aan de militaire rapporten, komt hij tot het resultaat dat De Casembroot's particuliere berichten onjuist zijn en uitingen van onbekende personen, die geen waarde hebben. De Minister weerlegt de verkeerde voorstel lingen omtrent de beteekenis der vijandelijke benden vóór en na de aftreding van den militairen gouverneur en over de geschiktheid der militaire macht om die onschadelijk te maken, en betoogt verder dat het civiel bestunr de legermacht in Atjeh niet alleen niet mis kent, maar in ruime mate haar hulp heeft ingeroepen ter bestrijding van vijandelijke aanvallen; dat in den loop van 1882 de toestand in Atjeh wel is waar veel ongunstiger is geworden dan in het jaar vóór en na de optreding van den civielen gouverneur, maar dat men hier heeft te denken aan tijdelijke buitengewone inspanning van de tegenstanders van ons gezag buiten het veroverde gebied, waartegen onzerzijds krachtige maatregelen moeten genomen worden en ook met goed gevolg genomen zijn, maar die een veel minder ernstig karakter had dan gelijksoortige vijandelijke acties vóór de verovering van de 22 en 26 moekims. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de herstemming voor een lid van het kies college der hervormde gemeente alhier werden uitge bracht 133 stemmen, waarvan 86 op den heer L. Korstanje Cz. en 47 op den heer D. Kodde, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Op Zuid-Beveland zijn thans 14, en hij de aan staande vacature te Nisse 15 van de 27 herv. ge meenten vacant. Op Walcheren is het nog erger ge steld, waar bij de 24 gemeenten 4 7 vacaturen zijn; doch in de gemeenten Zoutelande, Biggekerke en Vrouwepolder zijn, met goedvinden en bekrachtiging van de betrokken ringen, en met verUf van de algem. synodale commissie, geëxamineerde godsdienstonder wijzers werkzaam, die in de pastorie wonen, het rijkstractement genieten, des Zondags oefeningen hou den en in de week catechiseeren, terwijl de ringpre- dikanten aldaar nu slechts éénmaal 's maands optre den om te prediken en bjndzegelen te bedienen. Wolfaartsdijk. Bij de stemming voor leden van het kiescollege bij de hervormde gemeente alhier, zijn de 3 aftredende leden Abr. Markusse, J. Kal- lemein en P. Den Herder herkozen, terwijl J. Van der Baan benoemd is in plaats van Adr. Tolhoek, als uit de gemeente vertrokken. Beroepen naar Scliore en Vlake en naar Gapinge de heer B. J. Van Heijningen, cand. te 's-Gravendeel. legde ik voorloopig terzijde en hield er toen drie over. In ieder geval twee meer dan ik verwacht had. Een ervan, die blijkbaar door een flinke mannenhand geschreven was, maakte ik. open en zag onmiddellijk naar de onderteekening. Zij luidde: «Von Gedünoff, majoor van het Preobraschenskische regiment infan terie" iemand m'j even onbekend als de keizer van China De inhoud van dit epistel was militairement kort en bondig en liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. «Mijnheer", schreef de onbekende grootheid, «in uw blad komt voor een feuilleton: «De zakdoek der prinses", waarvan de inhoud door en door gelogen is. Daar de naam van een mijner nabestaanden hierin voorkomt, gevoel ik mij genoodzaakt u uit te maken voor een gemeenen leugenaar. Mocht ik te eeniger tijd uw woonplaats bezoeken, dan zal ik u straffen zooals het behoort. Beschouw mij intusschen alsof ik u bij deze een slag in het aangezicht had gegeven. Uw dienstwillige enz." Dit is al een bijzonder soort van dienstwilligheid dacht ikHet is een aardig pendant bij de monde linge mededeeling van den secretaris van legatie, 'k Werd werkelijk nieuwsgierig, wat het tweede schrij ven ziu behelzen, 't Beloofde me gepavfumeerd hemelsblauw papier een dameshand ongeteekend «Hooggeachte heer!" Dat was een beter brgin. «Zekere omstandigheden, die u mij wel zult willen verschoonen nader toetelichten, maken het mij tot een duren plicht, u bij deze beleefdelijk te verzoeken het vervolg en slot van uw feuilleton: »De zakdjek dec

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1