Internationale Landbouw-tentoonstelling. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. 23o. A. L., 57 j., arbeider te Goes24o. M. M., 50 j., landbouwer te 's Heer Hendrikskinderen 25o. L. L., 49 j., metselaar te Colijnsplaat, ieder veroordeeld in drie dagen gev. straf c. e. Donderdag stond voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage o. a. terecht een knaap van-16 jaren, Nicolaas H. geheeten, schilder en kuiper, wonende te Yerseke. Deze jongen werd ongeveer vier jaren geleden als wees liefderijk opgenomen ten huize van zijn oom en tante E. te Yerseke. Hij werd goed verzorgd, gevoed en gekleed, maar moest zijn oom in diens beroep behulp zaam zijn. Wel gaf hij nu en dan aanleiding om beknord te worden, maar de verhouding tusschen neef, oom en tante liet toch niets te wenschen over. Besch. was als 't ware een eigen kind der echtelieden E. Op zeer ondankbare wijze beantwoordde hij echter de liefde, waarmede zijn pleegouders hem behandelden. Den lln Juli waren zijn oom en tante afwezig en hadden hun neef alleen thuis gelaten aan zijn werk, doch in die afzondering gaf hij toeaan een zucht naar rijkdom, die bij hem ontkiemd was door het lezen van romans waaraan hij zijn vrijen tijd besteedde. Geld bezitten en dan de wijde wereld in te gaan was zijn ideaal geworden. Om nu hieraan te voldoen verbrak hij de sluiting van het kabinet zijner pleeg ouders, ontvreemdde een groot aantal gouden en zilve ren voorwerpen ter waarde van wel f 200, twee bank biljetten van f25, aan specie f 17,50, een paar laarzen en een paraplu, verliet toen de woning na nog van een bij zijn oom en tante inwonenden onderwijzer eenige photographieën en schilderijtjes te hebben weggenomen, en begaf zich vervolgens over Bergen-op-Zoom en Ant werpen naar Brussel, alwaar hij vijf dagen later werd aangehouden, niet op aangifte zijner door hem bestolen fa milie, maar wegens het bij zich dragen van een verboden wapen. Hij had het nl. voor zijne veiligheid noodig geacht een revolver te koopen. Deze jeugdige ondankbare bekende voor 'tHof volledig zijne schuld en toonde berouw over het doorhem bedrevene. Zijn oom en tante verklaarden,niet tegenstaande het gebeurde, hem toch na zijn straf weder bij zich te zullen ontvangen, en de president wees erop, dat den besch. daardoor een groote weldaad zou worden bewezen. De adv.-gen. oordeelde voor den besch. een celstraf van 6 maanden voldoende. De verdediger beval zijn cliënt aan voor de minst mogelijke straf. Het kwam hem voor dat besch. niet had gehandeld uit lust om te stelen, maar louter uit jeugdige onbezonnenheid. Ware hij iets jonger geweest, de knaap zou ten correctioneele hebben moeten terecht staan. Hij hoopte dat de jeugd vooral bij de op te leggen straf zou gelden. Zaterdag (morgen) wordt uitspraak gedaan. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, wegens valschheid in geschrifte ten nadeele van den notaris v. U. P. te Ylissingen, diens gewezen klerk J. D. v. d. M. veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 4 boeten van f 50, en J. T. uit St. Maartensdijk, mede ter zake van valschheid, vier maanden celstraf en 2 boeten van f 50 opgelegd. De rechtbank te Zierikzee heeft in de bekende suikerbietentiend-quaestiebij vonnis van Dinsdag den eischers toegelaten om door getuigen te bewijzen dat volgens de gewoonte in die streken van suiker bieten, bestemd voor de fabrieken, f2,40 per gemet als tiend betaald wordt, en het getuigenverhoor be paald op 4 December dezes jaars. Nu in deze dagen door de verschillende gemeente besturen in dit eiland, in overleg met de door de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland daartoe benoemde leden, een beroep op de ingezetenen zal worden gedaan, om door geldelijke bijdragen die zaak te steunen, is het wellicht niet ongepast iets naders daarover medetedeelen of in herinnering te brengen, wat vroeger daaromtrent al eens werd gemeld. Wij hopen hierdoor tevens de belangstelling meer op te wekken ook van de landbouwers in onze omge ving, die aan deze tentoonstelling zouden kunnen deel nemen. Door het comité van uitvoering met de commissie van afgevaardigden der verschillende landbouw-maat- schappijen is reeds besloten dat de tentoonstelling in 1884 te Amsterdam zal gehouden worden in de gebou wen en op de terreinen, die in 1883 voor de koloniale tentoonstelling zullen dienen, en die eene oppervlakte van niet minder dan 23 Hectaren beslaan. Hoewel het programma nog slechts een voorloopig karakter draagt en zeer zeker nog wel belangrijke van de vorstin Lubanoff gebeurd, daar hij niet de eer had gehad aldaar te zijn gepresenteerd. Misschien ja wel zeker! Hij herinnerde zich een diner bij den vorst Demskoy, waar hij de eer had gehad naast den grootvorst A. te hebben gezeten en toen hij 's nachts thuis kwam, in den zak van zijn jas een vreemden zakdoek te hebben gevonden, die hij zonder verder onderzoek in een hoek had geworpen. Hier zweeg mijn reisgenoot, nam zwijgend een glas wijn en bood er mij ook een aan. Ik zweeg ook en was verlangend naar het slot dezer geschiedenis en hare moraal, zooals men gewoonlijk zegt, hoewel van moraal daarbij niet bijster vee) te bespeuren was. Maar toen het scheen, alsof wij beiden in ons zwijgen zouden volharden, zag ik mijn prettigen verteller vragend aan. «Hiermede is mijn verhaal uit!" zeide hij ernstig en mijn reisgenoot met zijn aristocratische ranke figuur vlijde zich heel op zijn gemak in een hoek der coupé. «Om alles in de wereld dat toch nooit!" riep ik verschrikt uit, »gij verschaft mij 3 dagen feuilleton Maar hou nu toch niet op, nu juist de knoop van het verhaal ontward wordt!" «Zeker juist nu, maar niet voor altijd!" gaf hij ten antwoord. Ik haalde weer adem. «Tot zoover als ik mijn verhaal heb afgebroken", vervolgde hij, was de geschiedenis in Petersburg bekend, toen ik van daar vertrok! Het vervolg deel ik u mede, zoodra ik er weer terugkom. En nu, vriendje, laat mij wat op mijn lauweren rusten wek mij in Fürstenwald!" Wanneer gaat ge naar Petersburg terug?" vroeg wijzigingen zal ondergaan, zoo kan men zich toch reeds eenigermate voorstellen, op welke grootsche schaal de tentoonstelling zal ingericht worden, wan neer men een blik werpt op de voorgestelde prijsuit lovingen. Voor de nationale tentoonstelling, dus voor inzendin gen uit Nederland zijn uitgeloofd f37815 aan geldprijzen en 411 medailles, terwijl voor de internationale (inzen dingen uit andere landen) worden voorgesteld f 26050 aan geldprijzen benevens 192 medailles. Nemen wij nu de nationale tentoonstelling in de eerste plaats in aanmerking, dan vindt men o. a. de volgende prijzen voor de paarden, te weten Groningsch of Friesch soort f3500 Geldersch soort - 3500 andere inlandsclie soorten - 3500 gekruiste - 3500 Ruins - 700 f14700. Tot nadere toelichting daarbij diene, dat b. v. de eerste f3500 als volgt verdeeld zijn: lo. Hengsten geboren in 1880 en vroeger: le prijs f400, 2e prijs f200, 3e prijs f100. 2o. Hengsten geboren 1881: le prijs f300, 2e prijs f150, 3e prijs f75. 3o. Hengsten geboren in 1882: le prijs f200, 2e prijs f100, 3e prijs f50. 4o. Veulenmerriën, geboren in 1880 of vroeger, met haar veulen van de vorige dekking. 5o. Merriën geboren in 1880 of vroeger le prijs f300, 2e prijs f150, 3e prijs f75. 6o. Merriën geboren in 1881 le prijs f200, 2e prijs f100, 3e prijs f50. 7o. Merriën geboren in 1882 le prijs f200, 2e prijs f100, 3e prijs f50. (Wordt vervolgd.) Middelburg. Door 's Rijks waterstaat is heden (Vrij dag) aanbesteed lo. Het bouwen van een bazaltmuur ter vervan ging van een gedeelte beschoeiing langs den havendijk te Breskens. Minste inschrijver was de heer P. Monjé te Breskens voor f9877. 2o. Het aanbrengen van een ijzeren toeleidings- buis op houten roosterwerk aan den be- staanden ijzeren pijlkoker van den zelfre- gistreerenden getijmeter te Bath. (Raming f5800.) Minste inschrijver was de heer I. De Witte, te Vlis- singen, voor f7131. De Fransche kamer is Donderdag in buitengewone zitting geopend met eene ministeriëele verklaring, die over het geheel een zeer gnnstigen indruk heeft ge maakt. Daarin wordt o. a. de volgende verstandige wenk aan de kamerleden gegeven «Gij wildet vrede met het buitenlandhij is bewaard. Wij kunnen gerustelijk zeggen dat niets hem schijnt te zullen verstoren. Onze verstandhouding met de groote mogendheden werd verbeterd door het trouwe naleven van wederzijdsche plichten. De gelijktijdige benoeming van gezanten te Parijs en te Rome getuigt van de vriendschappelijke gezindheid, die de beide natiën en regeeringen bezielt. De verwikkelingen, vóór ons optreden in Egypte gerezenhebben sedert eene Engelsche bezetting aldaar ten gevolge gehad Dit feit, zoo nieuw in de Europeesche politiek, werpt vraagstukken op welke ons in 't bijzonder raken. Het Kabinet te Londen bracht die, vóór eenige dagen, uit eigen beweging te berde, en wij overwegen thans de voorstellen die men ons deed. Zoodra deze onder handelingen, die op hoffelijke wijze worden voortgezet, tot een uitslag zullen hebben geleid, zullen wij u dien doen kennen. Hoe hij ook wezen mogeontveinst het u nietde bron van onzen buitenladsche invloed is hier, is bij u. Want al naar gelang van het karakter, dat gij aan onze binnenlandsche politiek geven zult, zal de actie van Frankrijk buiten af vruchtbaar zijn, of wel onvruchtbaar." Verder verklaart de regeering dat zij vast besloten is de openbare orde te handhaven, alle pogingen tot rustverstoring met kalmte, maar zonder zwakte tegen te gaan. Zij verzoekt het parlement voor het oogen- blik alle quaestiën, die de overeenstemming kunnen verhinderen, ter zijde te stellen, eene gouvernemen tele meerderheid te vormen en voor alles de begroo- ik begrijpelijkerwijze zeer belangstellend. «Waarschijnlijk overmorgen! Rust wel!" Toen keerde h;j zich om en sliep weldra in. Ik ging bij mij zeiven aan het overleggen. Overmorgen den 12en gaat hij naar Petersburg, den 15en heb ik het vervolg en slot der geschiedenis, dat moet hij mij stellig en vast beloven. Ergo begin ik in mijn courant van den 14en een feuilleton over den titel «de zakdoek der prinses", den f 5en geef ik het vervolg en eerst den 17en om mijn lezers wat te span nen het slot van het stuk in drie bedrijven -bravo geroep, handgeklap, terugroepen der acteurs enz. enz. Toen vielen mijn oogen langzaam toe, en ik zou waar schijnlijk eveneens zijn ingeslapen wanneer mijn reis makker, vermoeid door het vele vertellen, niet zoo fortissimo in alle denkbare toonschalen had liggen snorken. In Fürstenwald wekte ik hem en het overige van de reis brachten wij door onder gezelligen kout. Hij beloofde mij het slot der geschiedenis vóór den 16en te zullen zenden en reisde nog denzelfden dag verder. Den 14en verscheen het begin van «De zak doek der Prinses" ais feuilleton in mijn courant, het vervolg kwam eerst «door onvoorziene omstandigheden" den löen. Het slot echter kwam in het geheel niet; wel kwam er iets anders, qua de re, zooals Cesar zegt, in Sequentibus agitur, d. w. z.waarover in het volgende hoofdstuk zal gehandeld worden. (Wordt vervolgd.) ting en de wet op de recidivisten te behandelen. De verklaring wijst op de noodzakelijkheid om de boos doeners van den Franschen grond te verwijderen en hen naar de strafkoloniën te sturen. Onder de andere ontwerpen, die de aandacht van het parlement zullen vorderen, worden genoemdhet ontwerp op de rech terlijke inrichting, tot regeling der volgorde waarin de groote openbare werken zullen tot stand gebracht worden, tot voltooiing der organisatie van de land en zeemacht, tot voltooiing van het administratief rechterlijk en financiëel bestuur in Tunis, tot bevor dering van de kolonisatie in Algerië ter verzekering van Frankrijks koloniale macht. De verklaring geeft de hoop te kennen, dat de Kamers erkennen zullen dat het buitenlandsch beleid in de tegenwoordige moeilijkheden zich door behoed zaamheid heeft gekenmerkt. De regeering zal ten op zichte van het binnenlandsch bestuur trachten kalmte in de gemoederen te brengen en denkbeelden van verzoening te verspreiden. Maar zij zal tevens den eerbied voor de openbare orde verzekeren en niet dulden dat de vrijheid, die de wetten toelaten, mis bruikt wordt tot uitspattingen, die tot aan de mis daad gaan; dat onbekende, anonieme boosdoeners overal oproer trachten te stichten en de vreedzame bevolking dreigen en schrik aanjagen, en alzoo stoor nis brengen in den dagelijkschen arbeid. Ook zal zij niet dulden dat ze de republiek in minachting brengen om haar te gronde të richten. De regeering meent, dat er eene vastberadene meer derheid bestaat om de republiek duurzaam en sterk te maken en eerbied voor de wet krachtig te verze keren. Onder die voorwaarden zijn de ministers be reid hunne taak voort te zetten, en zoo zij het ver- trouweu der Kamers verwerven, zullen zij geen poging nalaten om zich dat vertrouwen waardig te toonen. In het Britsche Lagerhuis is een contra-amende ment ingediend, strekkende om het huis te doen .ver klaren dat de aanwezigheid van Engelsche troepen in Egypte noodig is tot behoud van den vrede en de orde aldaar en om Egypte's zelfbestuur te verzekeren. Door de regeering is verklaard dat de zending van den Engelschen gezant te Konstantinopel naar Cairo, die Donderdag daar is aangekomen, slechts ten doel heeft schikkingen te maken met den Khedive voor de veiligheid in Egypte. De internationale rechtbanken blijven tot 1 Febr. bestaan, en hun duur zal dan waar schijnlijk nog wel verlengd worden. Uit Cairo wordt gemeld, dat in zake Arabi het voorloopig onderzoek is afgeloopen. De verdediging heeft een uitstel van drie weken weten te verkrijgen, om de getuigenissen a charge te onderzoeken. Begin December eerst wordt dus het proces hervat. Uit Soudan blijven de berichten gunstig voor de Egyptische regeering luiden. Volgens berichten uit Athene is de overeenkomst betreffende de Turkscli-Grieksche grensregeling thans door beide partijen geteekend. De betwiste posten zullen achtereenvolgens door de Turken worden ont ruimd. De verkiezingen voor de leden van het Congres en de plaatselijke vertegenwoordigingen zijn, zooals uit een telegram in ons vorig nornmer reeds bleek, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika ten voordeele van de democratische partij uitgevallen, zoodat deze niet alleen in den Senaat maar ook in het huis van Afgevaardigden de meerderheid zal hebben. De re- publikeinsche partij zal dus van het gezag afstand moeten doen men verwacht, dat de verandering allereerst zal blijken in de handelspolitiek en dat de dagen van het beschermend handelsstelsel geteld zijn. Vlake. De werkzaamheden aan deze halte vorde ren, ondanks het ongunstige weder, naar wensch. De wissel is zoo goed als klaar en binnen een paar we ken zal ook de goederenloods gereed zijnzoodat er alle kans bestaat primo December goederen te kunnen vervoeren. Borssele Heden- (Vrijdag)morgen is alhier tus schen dijkpaal 45 en 46 het lijk aangespoeld van een onbekend manspersoon. Aan den wijsvinger der rechterhand zat een gouden ring, gemerkt met de letters E. V. Een blauwe gebreide borstrok, een rood baaien hemd, een lakensche broek, eer. roode baaien onderbroek, bruine aangebreide kousen en bottines maakten de kleeding uit. Niets dan een knipmes en een portemonnaie met drie koperen muntstukken (Belgische) werden er bij gevonden. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding, is gekist en naar het lijkenhuisje vervoerd, om na lijk schouwing begraven te worden. Weder is te Middelburg bij nacht diefstal met inbraak gepleegdthans in een winkel in de Graven straat. De dief heeft eene glasruit ingeslagen en zich van eenige appelen en beschuiten meester gemaakt. Hij is spoedig ontdekt en verklaarde uit honger te hebben gestolen; hij had onlangs eene celstraf van negen maanden ondergaan. Onlangs werd door eene dienstbode bij eene familie aldaar een doos met eenige gouden sieraden ontvreemd. Dezer dagen de doos missende, stelde de bestolen persoon de politie er mede in kennis, die de dievegge, welke korten tijd geleden haar dienst ver laten had en gehuwd was, opspoorde. Zij had een gedeelte van het gestolene (verkocht, terwijl het ove rige in haar bezit gevonden is. Natuurlijk is tegen haar procesverbaal opgemaakt. Te Nieuwvosmeer is aangehouden en ter be schikking der justitie te Breda gesteld zekere J. C. B., oud 21 jaren, dienstmeid bij den heer C. Q., te Nieuwvosmeer, en beschuldigd van diefstal ten nadeele van haren meester, door middel van inbraak in de secretaire. Het in ons no. van Dinsdag voorkomende be richt omtrent het stoomschip «Mona" was volgens de Midd. Ct. onjuist. Genoemd vaartuig was den 6en dezer reeds van Londen te Ter "Neuzen terug en zou Woensdag weder derwaarts vertrekken. De heer J. De Smidt, Jz., brood-,koek- en ban ketbakker te Ter Neuzen, heeft in zijne bakkerij een heetwater-oven laten maken, met een uitrollenden bakvloer, volgens de nieuwste constructie ingericht, voor zoover bekend de eerste in Zeeland aanwezig. Aan den heer A. Van der Schuijt, fabrikant van stoom- en andere werktuigen te Rotterdam, was de uitvoering ervan opgedragen, en de werking voldoet in alle op zichten volmaakt aan het voorgestelde doel. (M. Ct.) In de «Landb. Cour." van 9 Nov. leest men de volgende vertaling van eene aan de Luxemburgsche «Annalen" ontleende aankondiging Doodbericht van 22 September. Heden stierf na driemaanden lang zwaar lijden, mijn mislukte tweede zoon De Zomer, aan eene doorgaande waterzucht. Het was mij niet gegund, eenige vreugde aan hem te beleven. De verwenschingen van duizenden volgen hem en alleen fabrikanten van regenschermen zegenen zijn aandenken. Stilzwijgend rouwbeklag vraagt Het jaar 1882. Het kazernegebouw in het fort de «Oude Schans' te Tessel is door een windhoos grootendeels verwoest. De wachter met vrouw en dochter zijn gespaard ge bleven, ofschoon de ramen tot vlak voor het bed wer den geslingerd, waar de wachter sliep. Aan den brievengaarder te Oudehoorn is voor zijne bemoeiingen met de postspaarbank over 188! een bedrag toegekend van 9 centWat wil men meer De postbode B., van Winsum-Groningen, is door 3 kerels aangerand. Den bejaarden man nam men zijn pakket af en haalde daar bijria f 400 uit. Nog niet tevreden, dwongen zij daarop den ambtenaar ook zijn horloge af te staan. Dezer dagen plaagde te Deventer een jongen een paard, dat onder geleide van den eigenaar rustig de straat passeerdehet dier werd zoo woedend, dat het den jongen met den achterpoot een klap tegen de borst en het hoofd toebracht. De knaap werd zoo zwaar gekwetst, dat zijn toestand hopeloos is. -Bij Wandsworth kwam een trein in botsing met een locomotief die op de rails was blijven staan. 30 passagiers werden gewond. Door overstoomingen in Cheshire is de spoor weggemeenschap afgebroken. Een nieuwe Belgische expeditie is naar Midden A- frika vertrokken. Zij bestaat uit twee ofiicieren en dr. Van den Heuvel, die reeds eenmaal die streken bezocht. De beetworteloogst zal volgens het «Bulletin des Halles," in Frankrijk wat de hoeveelheid betreft iets beter wezen dan het vorige jaar, maar de hoe danigheid zal minder zijn. De opbrengst wordt geschat op tusschen de 380000 en 400000 ton. Een niet alledaagsche diefstal is in de omstce- ken van Parijs gepleegd. Een Parijsch koopman, die voor twee jaren te Gennevilliers een huis had laten bouwen, en daarin met zijn huisgezin den zomer had doorgebracht, wilde daaraan op Allerheiligen een be zoek brengen. Te Gennevilliers aangekomen; zocht hij echter zijn huis te vergeefs, het was verdwenen. De buren herinnerden zich, voor eenigen tijd metse laars aan het afbreken te hebben gezien, die beweerd hadden op last van den eigenaar te werken. Omtrent de jodenvervolging in het Wieselburger district (Hongarije) meldt men nader, dat 't dorp Nijulas het middelpunt der beweging is geweest. Se dert dagen reeds had een boer, met den revolver in de hand, de vrouw van den Joodschen koopman Mo- ritz Steiner sigaren gevraagd en toen de man zich over die bedreigingen ging beklagen, antwoordde de plaatsvervangende kantonrechter, «dat de onschuldigen maar met de schuldigen moesten l'jden." Den daarop volgenden nacht werd de woning van Steiner door 50 a 200 personen aangevallenzij braken alles open, plunderden 't huis ledig, vernielden alles, wat achter bleef, en lieten kruit in 't huis ontploffen, waardoor de muren geheel berookt werden. Steiner en zijn vrouw wilden vluchten, maar een der roevers schoot de hoogzwangere vrouw, moeder van twee kleine kinderen, met een revolver neer; zij stierf binnen weinige oogenblikken tengevolge van 't schot in den hals. Toen dit bekend werd, kwam de overheid op de gedachte een einde aan het tumult te maken; acht of tien belhamels werden gearresteerd. Er is een Joodsche deputatie naar Pest vertrokken om bij het Ministerie haar beklag te doen. De ernstige pretroleumberichten uit Amerika houden aan, de productie moet aanmerkelijk beneden de behoefte zijn; de prijzen gaan belangrijk omhoog. WEENEN, 10 Nov. Graaf Kalnochy verklaarde in de delegaties, dat naar menschelijke berekening de algemeene vrede ongestoord zal blijven. LONDEN, 10 Nov. 1200 Transvaalsche boers staan, onder commando van Joubert, in 't veld tegen de Kaffers. 310e Staatsloterij. 5e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Donderdag 9 November. 16e lijst. No. 19197 f 100000. No. 8059 f1500. Nos. 1484, 14686 en 17826, elk f1000. Nos. 3891, 4138, 5526, 9947,14668 en 17641, elk f400. Nos. 1216, 2567, 6867, 8484, 13352, 16351 en 17223, elk f200. Nos. 5535, 6700, 9849, 101000, 10484, 14172, 17446, 17740, 19468 en 20340, elk f 100. Trekking van Vrijdag 10 November, 16e lijst. No. 3350 f 1000, met premie f 30,000. Nos. 5665, 15922 en 17908, elk f1000. Nos. 3427. 3883 en 19634, elk f 400. Nos. 10137, 10115, 16473 en 17766, elk f200 Nos. 65, 10512, 11568, 15444, 15780 en 19026, elk f 100

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2