1882. N°. 134. Zaterdag: 11 November. 69ste jaargang. Veemarkt De Zakdoek der Prinses. VEEWAKKTEV. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 10 KOVEMBER 1882. 3) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Provinciale Staten van Zeeland. Rechtzaken. «0ESCHE De uit» 've dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. Inans land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURG KM E F STER en WETHOUDERS van GOES ranken bij deze bekend, DAT IEDL'REN DINSüAG IN DEZE MAAND, zijnde den 14, 2L en 28,binnen deze gemeente de ge wone zal gehouden worden. Goes, den 10 November 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. O. 1>E WITT HAMER. De Secretaris, hartman. In October werden op 'sRijkstelegraafkantoor alhier verzonden, 699, ontvangen 781, doorgezonden 264 en aizoo behandeld 1744 telegrammen. De heer F. L. Arentz, arts te Oudelande, heeft, na herhaalde benoeming tot plaatselijk geneesheer te Ouder-Amstel, die benoeming aangenomen. Tegen 1 Jan. 1883 heeft hij ontslag gevraagd als gemeente geneesheer te Oudelande, Baarland en Hoedekenskerke. In den kring, waarin hij met zooveel ijver en hu maniteit werkzaam was, zal zijn heengaan zeker met leedwezen worden tegemoet gezien. Nu in de Midd. Crt. van deze benoeming melding lfordt gemaakt zal de heer Aren z htt ons zeker niet kwa lijk nemen, dat ook wij niet langer, ingevolge zijn verzoekdaarover het stilzwijgen bewaren. Op zijn verzoek is aan D. Blok eervol ontslag verleend als gezworen van den Oostpolder. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan A. A. Welters, als le luit., en F. A. De Klerck, als 2en luit. bij de dd. schutterij te Middelburg, onder gehoudenheid dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gew. lid der schutt. volbrengen. Voorts zijn bij die schutterij aldaar benoemd tot 1 en luit. W. A. M. Verheijen, thans 2e luit, tot 2e luit. D. P. M Du Celliée Muller en mr. B. H. Carp, thans schutter. Vlissingen. Donderdagavond hield de heer Span jaard, Inspecteur van het Nederlandsch loodswezen alhier, in de zaal van den heer Kuipers eene lezing ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der be manning van de Nieuw edieper loodskotter, welke op 't laatst van de vorige maand met man en muis in de Noordzee vergaan ls. - Spreker droeg voor twee stukjes uit de Marineschetsen van W. Buning en éen uit Justus Van Maurik's Amsterdamsche straattypen. Hij slaagde erin het talrijk opgekomen publiek aan genaam bezig te houdeniedereen keerde dan ook uiterst voldaan huiswaarts. De opbrengst bedroeg 318 gulden. Biervliet. In de jongstleden gehouden raadsver gadering is de begrooting voor 1883 in ontvang en uitgaaf op f 87,588,50 geraamd. Voor onderwijs is 47000 gulden uitgetrokken. Daaronder is echter minstens 42000 gulden be grepen die voor het bouwen van 2 nieuwe scholen benoodigd zullen zijnzoodat de gewone uitgaven Een geheimzinnige geschiedenis, naar het Duitsch van II. Passader. Mrs. Thiriot ging dus naar huisvervolgde mijn reismakker, nadat hij nog verscheidene glazen rooden wijn verorberd had, maat was nog lang niet op haar gemak. De zakdoek der Kaukasische schoone ver dreef den slaap uit haar oogen. Nu overkwam de Venus der Prairiën" hetzelfde wat bij meer andere stervelingen gebeurt, namelijk dit, dat onaangename visioenen des nachts, wanneer de ontbrekende maat staf voor de zinnelijke waarnemingen ook het oordeel van het geestesoog aanmerkelijk benadeelt, vaak verba zingwekkende afmetingen kunnen aannemen. Eindelijk en ten laatste, nadat al hare domme streken, die zij in haar leven had bedacht of gedaan of nog dacht te doen, in phantastische gestalten voor haren geest waren voorbijgetrokken, sliep zij tegen den morgen in en ontwaakte frisch en gezond. Aller eerst was zij voornemens hare waschvrouw uittehooren. Dit was echter niet wel doenlijk, omdat deze buiten woonde en alleen 's Zondagsavonds de rondte bij haar klanten deed. Toen besloot zij haar kamenier raad slechts 5000 gulden aan onderwijskosten zullen be dragen per jaar. Niettegenstaande geen schoolgeld geheven wordt kostte het onderwijs in deze gemeente nauwelijks 2500 guldenna aftrek der 30 pet, restitutieeen luttel bedrag voor een gemeente van ruim 2000 inwoners. Alle andere gemeenten in Zeeland, waar 2 scholen zijn, besteden-jaarlijks een veel hoogere som aan on derwijs. De hoofdelijke omslag is dezelfde gebleven Hoofdplaat. De uitgaven voor het veranderen en in orde maken der beide schoolgebouwen in deze ge meente zijn geraamd op ongeveer f 0000. In de jongstleden gehouden raadsvergadering heeft echter de Raad zijn veto over die uitgaaf uitgesproken. Vele scheepsladingen kolen en honderd duizenden kilo's suikerpenën zijn dit najaar door deze gemeente vervoerd. Is dit steeds toenemend vervoer bij verbeterde com municatie voorzeker een verblijdend verschijnselon gaarne hebben de ingezetenen de opbrengst van den tol gemistdie vroeger geheven werd en waartoe weder aanvraag is geschied. Minstens een paar hon derd gulden heeft nu de gemeentekas moeten missen, sedert de steenweg er ligt. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het ontwerp van wet tot censusverlaging is samengesteld uit de heeren Schimmelpenninck, De Beaufort, Bastert, Roëll en Van Houten. Door den heer Vermeulen is bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de artt. 56, 61 en 65 der wet op het Lager onderwijs. Het voorstel beoogt lo. de wiskunde als verplicht examenvak bij liet hoofdonderwijzersexamen te doen vervallen 2o. de akte van bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de vreemde talen niet langer afhankelijk te stellen van het bezit der hoofdonderwijzersakte A, maar alleen van de onderwijzersakte B. De Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben Donderdag tot lid van de Eerste Kamer gekozen den heer mr. M. J. Pijnappel (oud-lid der Tweede Kamer), met 36 stemmen, bij herstemming tegen den heer mr. Visser Van Hazerswoude, die 25 stemmen verkreeg. Naar de N. R. Ct. verneemt is de Regeering voornemens den aanstaanden gedenkdag van het bom bardement der citadel van Antwerpen (3 December) voor de weinige overgeblevenen van de citadel-verdedi gers tot een waardig herinneringsfeest te maken. De heer Heldt trekt zijne bewering alweer in thans is het werkboekje van Timmers weer niet valsch. Bijzonder voorzichtig gedroeg de heer Heldt zich in dezen niet. Biezelinge. Alhier is tot predikant beroepen de heer J. C. Sikkel, candidaat bij den II. Dienst. Sint-Maartensdijk. Door het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland is Donderdag tot de Evangelie bediening toegelaten de heer L Van Langeraad Jr. doctorandus in de theologie, van de Universiteit te Leiden, geboren alhier. te vragen. Onder tal van allerzonderlingste en onge bruikelijke uitroepen en andere teekenen van verbazing, kon juffrouw Marie zich bij geen mogelijkheid eenige verklaring van dit mirakel, zooals zij het noemde, geven. Zij dacht geruimen tijd na. Jawel, er kwam licht op den avond van het bal, toen Mevrouw reeds in het rijtuig zat en op punt stond van weg te rijden, en als r.aar gewoonte het noodzakelijkste vergeten had, had zij een zakdoek gehaald en hem in de verwarring van het oogenblik uit de kamer van mijnheer genomen, omdat die dichter bij was dan de kamer van msvrouw. Mijnheer had even fijne batisten zakdoeken als mevrouw. Deze vingerwijzing bij het onderzoek was alleszins geschikt den huiselijken vrede in gevaar te brengen. Nu was gelukkig mevrouw Thiriot een te verstan dige vrouw om jaloersch te zijn en mr. Jozua te eerlijk en oprecht om daar aanleiding toe te geven; toch kon zij niettemin de verzoeking niet weerstaan haar man er een beetje mee te plagen. Waarom zou hij ook niet even goed bij deze onaangename geschiedenis kun nen zijn betrokken? De arme man, die in zijne ge- heele leven noch met eenige prinses wie ook, noch met Michaelowna LubanolT ooit een woord gesproken had, bevond zich in een half komische, half ernstige verlegenheid; niettemin gaf hij de plechtige verzekering met den meest mogelijken ijver den sleutel van het raadsel te zullen helpen zoeken. Hij was iemand, die nooit in den blinde rondtastte. Hij ging altijd zoo ook hier, stelselmatig te werk. Allereerst onderwierp Yzendijke. De heeren Van Visvliet en Gerritsen, districts- en a- rond. schoolopziener, hebben met den heer dr. Dozij geneeskundig inspecteur, Vrijdag jf. onze Iste gemeenteschool een bezoek gebracht. Naar aanleiding van hun onderzoek zal die school met bij bouwing van een paar lokalen in orde gemaakt kun nen worden. De heer Blijenberg, bouwkundige alhier, is met de teekening enz. belast. Ook de 2e gemeenteschool, vóór een zestal jaren in den Oranjepolder gesticht, zal veel vergroot moe ten worden. Was bij den bouw dier school slechts op 50 a 60 leerlingen gerekend, dat getal is nu reeds tot 90 a 100 geklommen. Mr. M. G. L. Van Loghem, Jeeraar in de Fran- sche taal aan bet gymnasium te Amsterdam, heeft eervol ontslag gevraagd uit die betrekking tegen 1 Januari 1883. De heer J. Van Rossum du Chattel, leeraar in de wis- en natuurkunde aan de middelbare school voor meisjes te Middelburg, die tijdelijk gedurende een jaar daarbij werkzaam was en in de laatste raadszitting weder tot 1 September 1883 was aangesteld, heeft dit niet aangenomen en tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag aangevraagd. Zitting van heden, 10 November. Tegenwoordig de Commissaris des Konings, voorzit ter, 40 leden en de griffier. De lieer Collot d'Escury was thans tegenwoordig. Na de goedkeuring der notulen wordt voor kennis geving aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat tot voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen zijn benoemd: in de le afdeeling de heeren Pompe Van Meerdervoort en Van der Have; in de 2e afdee ling de heeren Mazure en Kakebeeke, en in de 3e af deeling de heeren Moolenburgh en Vader. Achtereenvolgens worden door de rapporteurs der afdeelingen de algemeene verslagen uitgebracht om trent de voorstellen van Ged. Staten, die onmiddellijk in behandeling kwamen, te weten lo. Om den afstand der pralen voor de door jhr, P. H. A. Martini Buijs, te Rotterdam, in den Anna Jacoba-polder opterichten eendenkooi te bepalen op 625 meter. Aangenomen met algemeene stemmen. 2o. Tot het verleenen eener subsidie van f 2000 ten behoeve van de in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling. Aangenomen met 34 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Lucasse, Mazure, De Smidt, Hammacher, Snijders en Kakebeeke. 3o. Tot vereeniging van de Anna Jacoba-, Willem en Kramerspolders. Aangenomen met 21 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de heeren J. C. R. Van der Bilt, Van Lijnden, Lantsheer, Henneqnin, Hammacher, Van der Have, De Glopper, Snouck Hurgronje, Spren- ger, Sipkes, Vader, Brevet, Pompe Van Meerdervoort, Mazure, Van Teijlingen, Pierssens, De Smidt, Ris- seeuw en Van Deinse. 4o. Tot calamiteus-verklaring van den Leendert Abrahampolder. Aangenomen met algemeene stemmen. 5o. Om ten behoeve van een stoomboot- en wa- gendienst van Walzoorden naar Vlake, en in verband daarmede van Walzoorden naar Hulst, gedurende 10 hij zijn linnenkast aan een gestreng onderzoek, iets wat voor de meeste Amerikanen, die bijzonder op een verbazende hoeveelheid mooi en fijn linnen gesteld zijn, heel wat zeggen wil. Over zijn zakdoeken be hoefde zich de rijkste dame, laat staan een prinses, volstrekt niet te schamen. Al zijn ondergoederen waren overladen met de rijkste versierselen. De juiste hoeveelheid van ieder was hem niet nauwkeurig be kend en hij vermoedde wel dat zijn kamerdienaar Jean Millot nu en dan wel eenige stukken voor goedeir buit zou verklaren, maar in ieder geval zou het toch tot de onwaarschijnlijkste dingen ter wereld belmo ren, dat deze edele Gallische zoon zijn garde robe ging vermeerderen. Evenmin was het aannemelijk, dat een kwaadwillige hand vreemde zaken onder de zijne zou mengen. Allereerst vischte hij uit zijn linnenkast een vreemd overhemd op, met valsche kant en mr. Thiriot zou het voor een doodelijke beleediging hebben opgeuomen, wanneer iemand het voor mogelijk had gehouden dat hij valsche kant droeg Vervolgens kwam er een nachthemd te voorschijn van een model, dat hij nooit had kunnen uitstaan. En eindelijk als een derde vreemde gast een zeer ordinaire zakdoek zon der kanten en kronen, een grove katoenen lap, blijk baar alleen geschikt om een alledangsche neus in te snuiten en geteekend met een dikke B. Dit afschuwelijk stuk katoen wierp zij het dan ook een zwak licht in de batiste duisternis. Een paar maanden geleden had de jonge Belcombe, zoon jaren eene subsidie te verleenen van hoogstens f15,000 'sjaars. Aangenomen met 34 tegen 5 stemmen. Te gen stemden de heeren Heijse, Snijders, Bolier, Vader en Dronkers. Co. Om aan de maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Breskens naar Maldeghem, met een zijtak naar Sluis, gedurende 10 jaren eene jaarlijksche bijdrage te verleenen van f6000. Aangenomen met 37 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Vader en Van der Have. 7a. Om in beginsel te besluiten hoogstens f 100,000 beschikbaar te stellen voor rentelooze voorschotter. tot aanleg of verbetering van wegen en in de aanstaande zomervergadering over de gedane en te doene aan vragen te beslissen. Aangenomen met 23 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Deinse, Van der Have, De Glopper, Snijders, Van Berlekom, Collot d'Escury, Sprenger, Lucasse, Bolier, Hoogenboom, Vader, Dronkers, Pompe Van Meerdervoort, Hombach, Walter en Pierssens. 8o. Tot het toekennen eener gratificatie van f 800 in eens aan S. M. Greve, wed. G. J. W. Berghuijs, in leven prov. veearts le klasse. Aangenomen met algemeene stemmen. 9o. Tot wijziging der prov. begrooting voor 1882, teneinde de op 7 Juli jl. toegestane subsidie van f3600 aan de gemeente Philippine te kunnen uitbe talen. Aangenomen met algemeene stemmen. De najaarsvergadering wordt door den voorzitter in naam des Konings gesloten. Kantongerecht te Goes In de zitting van heden (Vrijdag) zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. J. De W.arbeider te Ovezand, wegens het delven van een sloot zonder voorafgaande kennisgeving, veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. C. Th., vrachtrijder te Wolfaartsdijk, wegens het laten staan van een wagen op den openbaren weg zonder toezicht, veroordeeld in eene geldboete van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e. Voorts wegens openbare dronkenschap 3o. J. C. H., 39 jzonder beroep; 4o. A. S., 44 j., koopman; 5o. J. M., 26 j., arbeider; 6o. M. De W., 27 j., werkman 7o. M. V., 38 j., werkman 8o. H. De K., 20 j., werkman9o. A. v. d. B., 24 j., boereknecht; lOo. A. K., 36 j., horlogemaker, allen te Goes. Ho. A. V., 23 j., arbeider te Wolfaartsdijk; 12o. H. De B., 24 j., 13o. J. De B„ 28 j„ 14o. P. v. d. S., 25 j., arbeiders te Wilhelminadorp 15o. A. T. Jz., dijkwerker te Baarland 16o. J. K., arbeider te Camperland 17o. J. Q., 18 j visscher te Yerseke 18o. J. B., 18 j, landbouwer te Kloetinge; l9o, A. 11. S., winkelier te Vlissingen, ieder ver oordeeld in eene geldboete van f Isubs. 1 dag gev. straf c. e. 20. B. E., 23 j., werkman te Wemeldinge; 21o. J. D., 45 j., koopman te Goes, veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 22o. J. De L., 29 j., schoenmaker te Ellewouts- dijk, veroordeeld in drie geldboeten elk van f 15, subs. 7 dagen gev. straf c. e., en 2e drie dagen gev. straf (recidive.) van een bevriende firma, Wed. Belcotnbe Zn. uit New-York, die pas uit Amerika was gekomen, in dezelfde kamer geslapen. De Thiriots waren juist naar Zwitserland, toen de jonge Belcombe in Peters- buig kwam. De gastvrije Amerikanen hielden het voor hun plicht, hein van dienst te zijn en stonden hem een gedeelte hunner woning af. Hij vertoefde niet lang en vervolgde spoedig zijn reis om «Europa af te doen", zooals de Amerikanen zeggen. Bij zijn overhaast vertrek had hij ongetwijfeld eenige der oudste exemplaren uit zijn linnenkast achtergelaten en daar onder waarschijnlijk ook de zakdoek der prinses Lu- banoff. Maar hoe was hij in het bezit van dit laatste ge komen? Deze vraag was moeieiijk te beantwoorden. Mr. Thiriot zou gaarne aan Belcombe hebben geschre ven, maar hij wist niet waar deze zich bevond Mis schien «deed" hij Azië en Afrika even gauw »af" als Europa. Gelukkig kwam er juist een brief uit Rome, waarin onder de daar aanwezige landgenooten ook melding gemaakt werd van Belcombe. Per omgaande werd terug geschreven en werden eenige ophelderingen verzocht, zonder de eer van eer. derden persoon te compromitteeren. Het antwoord volgde spoedig, maar Belcombe loo chende beslist, in het bezit van den bewusten zakdoek te zijn geweest, ofschoon bij de mogelijkheid niet ont kende dat hij hem ergens uit vergissing hij zich kon gestoken hebben. In geen geval was dit ten huiza

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1